pychess - en to cs translation catalogue (1163 entries)

en: _Game
cs: _Hra

en: _New Game
cs: _Nová hra

en: From _Default Start Position
cs: Z _výchozí začáteční pozice

en: From _Custom Position
cs: Z _vlastní pozice

en: From _Game Notation
cs: Ze _záznamu hry

en: From Cli_pboard
cs: Ze _schránky

en: Play _Internet Chess
cs: Hrát šachy na _internetu

en: _Load Game
cs: Nah_rát hru

en: Load _Recent Game
cs: Nahrát _nedávnou hru

en: Load Re_mote Game
cs: Nahrát _vzdálenou hru

en: _Save Game
cs: _Uložit hru

en: Save Game _As
cs: Ul_ožit hru jako...

en: _Export Position
cs: _Vyvést postavení

en: Share _Game
cs: Sdílet _hru

en: Player _Rating
cs: Výkonnost hráče

en: _Analyze Game
cs: _Rozebrat hru

en: _Edit
cs: Úp_ravy

en: _Copy PGN
cs: _Kopírovat PGN

en: _Copy FEN
cs: _Kopírovat FEN

en: _Engines
cs: S_troje

en: Externals
cs: Zevnějšek

en: _Actions
cs: Činn_osti

en: Offer _Abort
cs: Nabídnout přer_ušení

en: Offer Ad_journment
cs: Nabídnout odlož_ení

en: Offer _Draw
cs: Nabídnout _remízu

en: Offer _Pause
cs: Nabídnout poza_stavení

en: Offer _Resume
cs: Nabídnout po_kračování

en: Offer _Undo
cs: Nabídnout vzetí tahu _zpět

en: _Call Flag
cs: _Vítězství v čase

en: R_esign
cs: Vz_dát

en: Ask to _Move
cs: Vyzvat k _tahu

en: Auto Call _Flag
cs: Automaticky se d_ožadovat času

en: _View
cs: _Pohled

en: _Rotate Board
cs: _Otočit šachovnici

en: _Fullscreen
cs: _Celá obrazovka

en: Leave _Fullscreen
cs: Opustit _celou obrazovku

en: _Show Sidepanels
cs: _Ukázat postranní panely

en: _Log Viewer
cs: P_rohlížeč záznamů

en: _Hint arrow
cs: Pora_dní šipka

en: Sp_y arrow
cs: Špio_nážní šipka

en: Database
cs: Databáze

en: New _Database
cs: Nová _databáze

en: Save database as
cs: Uložit databázi jako

en: Create polyglot opening book
cs: Vytvořit knihovnu zahájení ve formátu polyglot

en: Import chessfile
cs: Zavést šachový soubor

en: Import annotated games from endgame.nl
cs: Zavést hry opatřené poznámkami z endgame.nl

en: Import games from theweekinchess.com
cs:  Zavést hry z theweekinchess.com

en: _Help
cs: Nápo_věda

en: About Chess
cs: Co je hra v šach?

en: How to Play
cs: Jak hrát šachy

en: Tip of the Day
cs: Rada dne

en: Translate PyChess
cs: Překlad PyChess

en: Report an issue
cs: Nahlásit potíže

en: Chess client
cs: Šachový klient

en: Preferences
cs: Nastavení

en: The displayed name of the first human player, e.g., John.
cs: Zobrazené jméno prvního lidského hráče, například Jan.

en: <b>Name of _first human player:</b>
cs: <b>Jméno _prvního lidského hráče:</b>

en: The displayed name of the guest player, e.g., Mary.
cs: Zobrazené jméno hostujícího hráče, například Marie.

en: <b>Name of s_econd human player:</b>
cs: <b>Jméno _druhého lidského hráče:</b>

en: _Hide tabs when only one game is open
cs: _Skrýt panely, když je otevřena pouze jedna hra

en: If set, this hides the tab in the top of the playing window, when it is not needed.
cs: Když je zapnuta tato volba, pruh nahoře herního okna se bude ukazovat jen tehdy, když bude potřeba.

en: _Use main app closer [x] to close all games
cs: _Použít hlavní zavírací tlačítko programu [x] k zavření všech her

en: If set, clicking on main application window closer first time it closes all games.
cs: Je-li nastaveno, po prvním klepnutí na zavírací tlačítko okna programu dojde k zavření všech her.

en: Auto _rotate board to current human player
cs: O_točit šachovnici automaticky k nynějšímu lidskému hráči

en: If set, the board will turn after each move, to show the natural view for the current player.
cs: Když je zapnuta tato volba, šachovnice se otočí po každém tahu, aby se mohli ze svého pohledu na šachovnici podívat oba hráči.

en: Auto _promote to queen
cs: Automoticky _proměnit na královnu

en: If set, pawn promotes to queen without promotion dialog selection.
cs: Je-li nastaveno, pěšec je proměněn na královnu bez vybrání v dialogu pro proměnění.

en: Face _to Face display mode
cs: Režim zobrazení _hlava na hlavě

en: If set, the black pieces will be head down, suitable for playing against friends on mobile devices.
cs: Když je zapnuta tato volba, černé figurky jsou zobrazeny s hlavou směřující dolů. Má smysl u přenosných zařízení, když protihráč sedí na jiné straně obrazovky.

en: Use a linear scale for the score
cs: Použít pro dosažený výsledek lineární stupnici

en: Show _captured pieces
cs: Ukázat _zajmuté figurky

en: If set, the captured figurines will be shown next to the board.
cs: Když je zapnuta tato volba, zajmuté hrací figurky budou ukázany vedle šachovnice.

en: Prefer figures in _notation
cs: Upřednostňovat figurky v zá_pisu

en: If set, PyChess will use figures to express moved pieces, rather than uppercase letters.
cs: Když je zapnuta tato volba, PyChess bude používat figurky namísto velkých písmen, aby vyjádřil tahy.

en: Colorize analyzed moves
cs: Barvit tahy, u nichž byl proveden rozbor

en: If set, PyChess will colorize suboptimal analyzed moves with red.
cs: Pokud je nastaveno, PyChess bude obarvovat tahy, u nichž byl proveden rozbor, jež však nejsou nejlepší, červeně.

en: Show elapsed move times
cs: Ukázat časy uplynulých tahů

en: If set, the elapsed time that a player used for the move is shown.
cs: Pokud je nastaveno, je ukázán uplynulý čas, jejž hráč použil na tah.

en: Show evaluation values
cs: Ukázat hodnoty vyhodnocení

en: If set, the hint analyzer engine evaluation value is shown.
cs: Pokud je nastaveno, je ukázána hodnota vyhodnocení stroje poradního analyzátoru.

en: Show FICS game numbers in tab labels
cs: Ukázat čísla her FICS ve štítcích karet

en: If set, FICS game numbers in tab labels next to player names are shown.
cs: Je-li nastaveno, jsou čísla her FICS ukázána ve štítcích karet vedle jmen hráčů.

en: <b>General Options</b>
cs: <b>Obecné volby</b>

en: F_ull board animation
cs: Pl_ná animace hrací desky

en: Animate pieces, board rotation and more. Use this on fast machines.
cs: Animovat hrací figurky, otočení hrací desky a jiné. Používejte na rychlých strojích.

en: Only animate _moves
cs: Animovat pouze _tahy

en: Only animate piece moves.
cs: Animovat pouze _hrací figurky

en: No _animation
cs: Bez _animace

en: Never use animation. Use this on slow machines.
cs: Animace se nebudou používat nikdy. Užitečné na pomalých počítačích.

en: <b>Animation</b>
cs: <b>Animace</b>

en: _General
cs: _Obecné

en: Use opening _book
cs: Použít _knihu zahájení

en: If set, PyChess will suggest best opening moves on hint panel.
cs: Když je zapnuta tato volba, PyChess bude v panelu s radami navrhovat nejlepší zahajovací tahy.

en: Polyglot book file:
cs: Soubor s knihou Polyglot:

en: Exact matches only
cs: Pouze přesné shody

en: Use _local tablebases
cs: Použít _místní tabulkové báze

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    You can download tablebase files from:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/
cs: Když je zapnuta tato volba, PyChess bude ukazovat herní výsledky pro různé tahy v pozicích obsahujících 6 nebo méně hracích figurek.
    Soubory s tabulkami můžete stáhnout z:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/

en: Gaviota TB path:
cs: Cesta k tabulkám od Gavioty:

en: Use _online tablebases
cs: Použít i_nternetové databáze tabulek

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    It will search positions from http://www.k4it.de/
cs: Když je zapnuta tato volba, PyChess bude ukazovat herní výsledky pro různé tahy v pozicích obsahujících 6 nebo méně hracích figurek.
    Pozice bude hledat na http://www.k4it.de/

en: <b>Opening, endgame</b>
cs: <b>Zahájení/Otevření hry, koncovky</b>

en: Use _analyzer
cs: Použít _analyzátor

en: The analyzer will run in the background and analyze the game. <b>This is necessary for the hint mode to work</b>
cs: Analyzátor poběží na pozadí a bude prováděn rozbor hry. <b>Je to nutné pro to, aby pracoval poradní režim</b>

en: Use _inverted analyzer
cs: Použít _opačný analyzátor

en: The inverse analyzer will analyze the game as if your opponent was to move. <b>This is necessary for the spy mode to work</b>
cs: Opačný analyzátor bude provádět rozbor hry, když bude váš soupeř na tahu. <b>Je to nutné pro to, aby pracoval špionážní režim</b>

en: Maximum analysis time in seconds:
cs: Nejvíce času na rozbor v sekundách:

en: Infinite analysis
cs: Nekonečný rozbor

en: <b>Analyzing</b>
cs: <b>Rozbor</b>

en: _Hints
cs: _Rady

en: Uninstall
cs: Odinstalovat

en: Ac_tive
cs: Č_inný

en: <b>Installed Sidepanels</b>
cs: <b>Nainstalované postranní panely</b>

en: Side_panels
cs: _Panely

en: Background image path :
cs: Cesta k obrázku pozadí:

en: <b>Welcome screen</b>
cs: <b>Uvítací obrazovka</b>

en: Texture:
cs: Povrch:

en: Frame:
cs: Rámeček:

en: Light Squares :
cs: Světlá pole:

en: Grid
cs: Mřížka

en: Dark Squares :
cs: Tmavá pole:

en: Reset Colours
cs: Vrátit barvy na výchozí

en: Sho_w cords
cs: _Ukázat souřadnice

en: If set, the playing board will display labels and ranks for each chess field. These are usable in chess notation.
cs: Když je zapnuta tato volba, sloupce a řádky hrací desky jsou zobrazeny s písmeny a čísly. Toto je užitečné při šachovém zápisu.

en: <b>Board Style</b>
cs: <b>Styl šachovnice</b>

en: Font:
cs: Písmo:

en: <b>Move text</b>
cs: <b>Posunout text</b>

en: <b>Chess Sets</b>
cs: <b>Šachové sady</b>

en: Themes
cs: Motivy

en: _Use sounds in PyChess
cs: Po_užívat zvuky v PyChess

en: A player _checks:
cs: Š_achy hráče:

en: A player _moves:
cs: _Tahy hráče:

en: Game is _drawn:
cs: Hra je n_erozhodná:

en: Game is _lost:
cs: Hra je _prohrána:

en: Game is _won:
cs: Hra je _vyhrána:

en: A player c_aptures:
cs: Hráč za_jímá:

en: Game is _set-up:
cs: Hra je na_stavena:

en: _Observed moves:
cs: Pozorované tah_y:

en: Observed _ends:
cs: Pozorované _konce:

en: Short on _time:
cs: Má_lo času:

en: _Invalid move:
cs: _Neplatný tah:

en: Activate alarm when _remaining sec is:
cs: Spustit poplach, když z_bývajících sekund je:

en: _Puzzle success:
cs: Úspěch _hlavolamu:

en: _Variation choices:
cs: Volby _variant:

en: <b>Play Sound When...</b>
cs: <b>Přehrát zvuk, když...</b>

en: _Sounds
cs: _Zvuky

en: _Auto save finished games to .pgn file
cs: _Automaticky uložit skončené hry do souboru .pgn

en: Save files to:
cs: Uložit soubory do:

en: Use name format:
cs: Použít formát názvu:

en: Names:  #n1, #n2
cs: Názvy:  #n1, #n2

en: Year, month, day: #y, #m, #d
cs: Rok, měsíc, den: #y, #m, #d

en: Save elapsed move _times
cs: Uložit _spotřebovaný čas na tah

en: Save analyzing engine _evaluation values
cs: Uložit hodnoty _vyhodnocení stroje provádějícího rozbor

en: Save _rating change values
cs: Uložit hodnoty změn _hodnocení

en: Indent _PGN file
cs: Odsadit soubor _PGN

en: Save _own games only
cs: Uložit pouze _vlastní hry

en: Save
cs: Uložit

en: Promotion
cs: Proměnění

en: Queen
cs: dáma

en: Rook
cs: věž

en: Bishop
cs: střelec

en: Knight
cs: kůň

en: King
cs: král

en: Hawk
cs: Jestřáb

en: Elephant
cs: Slon

en: <b><big>Promote pawn to</big></b>
cs: <b><big>Proměnit pěšce na</big></b>

en: Default
cs: Výchozí

en: Knights
cs: Králem

en: Game information
cs: Informace o hře

en: Site:
cs: Server:

en: Rating change:
cs: Změna hodnocení:

en: Black ELO:
cs: Černý ELO:

en: Black:
cs: Černý:

en: Round:
cs: Kolo:

en: White ELO:
cs: Bílý ELO:

en: White:
cs: Bílý:

en: Date:
cs: Datum:

en: Result:
cs: Výsledek:

en: Game
cs: Hra

en: Players:
cs: Hráči

en: Event:
cs: Událost:

en: Expected format as "yyyy.mm.dd" with the allowed joker "?"
cs: Očekáván formát "rrrr.mm.dd" s povoleným zástupným symbolem "?"

en: Identification
cs: Označení

en: Additional tags
cs: Dodatečné značky

en: Manage engines
cs: Nastavení strojů

en: Command:
cs: Příkaz:

en: Protocol:
cs: Protokol:

en: Parameters:
cs: Parametry:

en: Command line parameters needed by the engine
cs: Parametry příkazového řádku potřebné pro stroj

en: Engines use uci or xboard communication protocol to talk to the GUI.
    If it can use both  you can set here which one you like.
cs: Stroje používají komunikační prokokol uci nebo xboard ke spojení s GUI.
    Pokud používají oba, zde můžete nastavit ten, který máte radši.

en: Working directory:
cs: Pracovní adresář:

en: The directory where the engine will be started from.
cs: Adresář, ze kterého bude stroj spouštěn.

en: Runtime env command:
cs: Příkaz pro běhové prostředí:

en: Runtime environment of engine command (wine or node)
cs: Příkaz pro běhové prostředí stroje (wine nebo node)

en: Runtime env parameters:
cs: Parametry pro běhové prostředí:

en: Command line parameters needed by the runtime env
cs: Parametry příkazového řádku potřebné pro běhové prostředí.

en: Country:
cs: Země:

en: Country of origin of the engine
cs: Země původu stroje

en: Comment:
cs: Poznámka:

en: Free comment about the engine
cs: Volná poznámka ke stroji

en: Environment
cs: Prostředí

en: Preferred level:
cs: Upřednostňovaná úroveň:

en: Restore the default options
cs: Obnovit výchozí volby

en: Options
cs: Volby

en: Add from folder
cs: Přidat ze složky

en: Detected engines
cs: Zjištěné stroje

en: Base path:
cs: Základní cesta:

en: Filter
cs: Filtr

en: White
cs: Bílý

en: Black
cs: Černý

en: Ignore colors
cs: Přehlížet barvy

en: Event
cs: Událost

en: Date
cs: Datum

en: Site
cs: Stránka

en: Annotator
cs: Autor vysvětlujících poznámek

en: Result
cs: Výsledek

en: Variant
cs: Varianta

en: Header
cs: Záhlaví

en: Imbalance
cs: Nevyrovnanost

en: White move
cs: Tah bílého

en: Black move
cs: Tah černého

en: Not a capture (quiet) move
cs: Není (tichý) tah zajmutí

en: Moved
cs: Taženo

en: Captured
cs: Zajmuto

en: Side to move
cs: Strana na tahu

en: Material/move
cs: Materiál/přesun

en: Sub-FEN :
cs: Pod-FEN :

en: Pattern
cs: Vzor

en: Scout
cs: Průzkumník

en: Analyze game
cs: Provést rozbor hry

en: Use analyzer:
cs: Použít analyzátor:

en: If the analyzer finds a move where the evaluation difference (the difference between the evaluation for the move it thinks is the best move and the evaluation for the move made in the game) exceeds this value, it will add an annotation for that move (consisting of the engine's Principal Variation for the move) to the Annotation panel
cs: Pokud analyzátor najde tah, kde rozdíl ve vyhodnocení (rozdíl mezi vyhodnocením pro tah, o kterém si myslí, že je nejlepším tahem, a vyhodnocením pro tah zahraný ve hře) překročí tuto hodnotu, přidá poznámku k tomuto tahu (sestávající z hlavní herní obměny stroje pro ten tah) do panelu s poznámkami

en: Variation annotation creation threshold in centipawns:
cs: Práh pro vytvoření poznámky k obměně v centipěšácích:

en: Analyze from current position
cs: Rozebrat od nynější polohy

en: Analyze black moves
cs: Provést rozbor černých tahů

en: Analyze white moves
cs: Provést rozbor bílých tahů

en: Add threatening variation lines
cs: Přidat řádky hrozící obměny

en: <big><b>PyChess is discovering your engines. Please wait.</b></big>
cs: <big><b>PyChess zjišťuje stroje. Počkejte, prosím.</b></big>

en: ShredderLinuxChess:
cs: ShredderLinuxChess

en: PyChess - Connect to Internet Chess
cs: PyChess - Přípojit k internetovým šachům

en: <b><big>Connect to Online Chess Server</big></b>
cs: <b><big>Připojit se k internetovému šachovému serveru</big></b>

en: _Password:
cs: _Heslo:

en: _Name:
cs: Jméno

en: Log on as _Guest
cs: Přihlásit se jako _host

en: Po_rts:
cs: _Přípojky:

en: Lag:
cs: Prodleva:

en: Use time compensation
cs: Použít časovou náhradu

en: S_ign up
cs: Při_hlásit se

en: Challenge: <Player>
cs: Vyzvat: <Player>

en: Send Challenge
cs: Poslat výzvu

en: <big>Challenge:</big>
cs: <big>Výzva:</big>

en: Lightning:
cs: Střela:

en: Standard:
cs: Standardní:

en: Blitz:
cs: Blesk:

en: 2 min, Fischer Random, Black
cs: 2 min, náhodné šachy Fischer, Černý

en: 10 min + 6 sec/move, White
cs: 10 min + 6 s/tah, Bílý

en: _Clear Seeks
cs: _Vyprázdnit žádosti

en: _Accept
cs: _Příjmout

en: _Decline
cs: _Odmítnout

en: Send all seeks
cs: Odeslat všechny žádosti

en: Send seek
cs: Odeslat žádost

en: Create Seek
cs: Vytvořit žádost

en: Standard
cs: Standardní

en: Blitz
cs: Blesk

en: Lightning
cs: Střela

en: Computer
cs: Počítač

en: _Seeks / Challenges
cs: Žá_dosti/Výzvy

en: Rating
cs: Hodnocení

en: Time
cs: Čas

en: Seek _Graph
cs: _Graf žádostí

en: 0 Players Ready
cs: Připraveno 0 hráčů

en: Challenge
cs: Vyzvat

en: Observe
cs: Pozorovat

en: Start Private Chat
cs: Začít soukromý chat

en: Registered
cs: Registrován

en: Guest
cs: host

en: Titled
cs: S názvem

en: _Player List
cs: Seznam _hráčů

en: _Game List
cs: Seznam h_er

en: _My games
cs: _Moje hry

en: Offer A_bort
cs: Nabídnout _přerušení

en: Examine
cs: Prohlédnout

en: Pre_view
cs: _Náhled

en: _Archived
cs: _Archivováno

en: Asymmetric Random
cs: Nesouměrná náhoda

en: Edit Seek
cs: Upravit  žádost

en: Untimed
cs: Bez časového omezení

en: Minutes:
cs: Minuty:

en:    Gain:
cs: Přírůstek:

en: Time control:
cs: Ovládání času:

en: <b>Time Control</b>
cs: <b>Řízení času</b>

en: Don't care
cs: Nestarat se

en: Your strength:
cs: Vaše síla:

en: (Blitz)
cs: (Blesk)

en: Opponent's strength:
cs: Síla soupeře:

en: When this button is in the "locked" state, the relationship
    between "Opponent's strength" and "Your strength" will be
    preserved when
    a) your rating for the type of game sought has changed
    b) you change the variant or the time control
cs: Když je toto tlačítko v zamknutém stavu, vztah mezi
    silou soupeře a vlastní herní silou bude uložen,
    když 
    
    a) se změnilo vaše hodnocení pro hledanou hru.
    b) změníte variantu nebo druh řízení času.

en: Center:
cs: Střed:

en: Hide
cs: Skrýt

en: <b>Opponent Strength</b>
cs: <b>Síla soupeře</b>

en: <b>Your Color</b>
cs: <b>Vaše barva</b>

en: Play normal chess rules
cs: Hrát podle normálních šachových pravidel

en: Play
cs: Hrát

en: <b>Chess Variant</b>
cs: <b>Šachová varianta</b>

en: Rated game
cs: Hodnocená hra

en: Manually accept opponent
cs: Přijmout soupeře ručně

en: <b>Options</b>
cs: <b>Volby</b>

en: window1
cs: Okno 1

en: 0 of 0
cs: 0 z 0

en: Search:
cs: Hledat:

en: _Previous
cs: _Předchozí

en: _Next
cs: _Další

en: Hawk at rook
cs: Jestřáb při věži

en: Elephant at rook
cs: Slon při věži

en: New Game
cs: Nová hra

en: _Start Game
cs: Spustit hru

en: Copy FEN
cs: Kopírovat FEN

en: Clear
cs: Vyprázdnit

en: Paste FEN
cs: Vložit FEN

en: Initial setup
cs: Výchozí nastavení

en: Engine playing strength (1=weakest, 20=strongest)
cs: Herní síla stroje (1 = nejslabší, 20 = nejsilnější)

en: White side - Click to exchange the players
cs: Bílá strana - Klepněte pro výměnu hráčů

en: Black side - Click to exchange the players
cs: Černá strana - Klepněte pro výměnu hráčů

en: <b>Players</b>
cs: Hráči

en: _Untimed
cs: _Bez omezení

en: Blitz:    5 min
cs: Bleskovka: 5 minut

en: Rapid:    15 min + 10 sec/move
cs: Rychlovka: 15 min + 10 s/tah

en: Normal:   40 min + 15 sec/move
cs: Normální: 40 min + 15 s/tah

en: Classical:    3 min / 40 moves
cs: Klasická:    3 minuty/40 tahů

en: _Play Normal chess
cs: _Hrát běžné šachy

en: Play Fischer Random chess
cs: Hrát Fischerovy náhodné šachy

en: Play Losers chess
cs: Hrát loupežnické šachy

en: <b>Open Game</b>
cs: <b>Otevřít hru</b>

en: <b>Initial Position</b>
cs: <b>Počáteční postavení</b>

en: <b>Enter Game Notation</b>
cs: <b>Vstoupit do záznamu hry</b>

en: Halfmove clock
cs: Hodiny poloviny tahu

en: En passant line
cs: Řádek cestou

en: Move number
cs: Číslo tahu

en: Black O-O
cs: Černý O-O

en: Black O-O-O
cs: Černý O-O-O

en: White O-O-O
cs: Bílý O-O-O

en: White O-O
cs: Bílý O-O

en: Rotate the board
cs: Otočit šachovnici

en: Quit PyChess
cs: Ukončit PyChess

en: Close _without Saving
cs: Zavřít _bez uložení

en: _Save %d documents
cs: _Uložit %d dokumentů

en: <big><b>There are %d games with unsaved moves. Save changes before closing?</b></big>
cs: <big><b>Je %d her s neuloženými tahy.  Mají se tyto tahy před zavřením uložit?</b></big>

en: Select the games you want to save:
cs: Vyberte hru, již chcete uložit:

en: If you don't save, new changes to your games will be permanently lost.
cs: Pokud hru neuložíte, bude nynější stav hry trvale ztracen.

en: Detailed settings of players, time control and chess variant
cs: Podrobná nastavení hráčů, řízení času a šachovou variantu

en: _Opponent:
cs: _Soupeř:

en: _Your Color:
cs: _Vaše barva:

en: <b>_Start Game</b>
cs: <b>_Spustit hru</b>

en: Detailed connection settings
cs: Podrobná nastavení připojení

en: Auto login on startup
cs: Automatické přihlášení při spuštění

en: <b>_Connect to server</b>
cs: <b>_Připojit k serveru</b>

en: Select a pgn or epd or fen chess file
cs: Vyberte šachový soubor PGN nebo EPD nebo FEN

en: _Recent:
cs: _Nedávný:

en: Create a new database
cs: Vytvořit novou databázi

en: <b>Open database</b>
cs: <b>Otevřít databázi</b>

en: View lectures, solve puzzles or start practicing endgames
cs: Zobrazit přednášky, řešit hlavolamy nebo začít s cvičením koncovek

en: Category:
cs: Skupina:

en: <b>Start learning</b>
cs: <b>Začít s výukou</b>

en: Tip Of The day
cs: Rada dne

en: Show tips at startup
cs: Ukázat rady při spuštění

en: Some links were invalid.
cs: Některé odkazy byly neplatné.

en: The clipboard contains no relevant chess data.
cs: Schránka neobsahuje žádná souvisící šachová data.

en: Load a remote game
cs: Nahrát vzdálenou hru

en: Paste the link to download:
cs: Vložit odkaz ke stažení:

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
cs: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0achy

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Rules_of_chess
cs: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pravidla_%C5%A1ach%C5%AF

en: Welcome
cs: Vítejte

en: Open Game
cs: Otevřít hru

en: Reading %s ...
cs: Čte se %s ...

en: %(counter)s game headers from %(filename)s imported
cs: %(counter)s herních záhlaví z %(filename)s zavedeno

en: The engine %s reports an error:
cs: Stroj %s hlásí chybu:

en: Your opponent has offered you a draw.
cs: Váš soupeř nabídl remízu.

en: Your opponent has offered you a draw. If you accept this offer, the game will end with a score of 1/2 - 1/2.
cs: Váš soupeř nabídl remízu. Pokud tuto nabídku přijmete, hra se skončí s výsledkem 1/2 k 1/2.

en: Your opponent wants to abort the game.
cs: Váš soupeř chce hru ukončit.

en: Your opponent has asked that the game be aborted. If you accept this offer, the game will end with no rating change.
cs: Váš soupeř požádal o ukončení hry. Pokud tuto nabídku přijmete, hra se skončí beze změny hodnocení.

en: Your opponent wants to adjourn the game.
cs: Váš soupeř chce hru přerušit.

en: Your opponent has asked that the game be adjourned. If you accept this offer, the game will be adjourned and you can resume it later (when your opponent is online and both players agree to resume).
cs: Váš soupeř požádal o přerušení hry. Pokud tuto nabídku přijmete, hra bude přerušena a vy v ní můžete pokračovat později (až váš soupeř bude připojen k internetu a až budou oba hráči souhlasit s pokračováním).

en: Your opponent wants to undo %s move(s).
cs: Váš soupeř chce vrátit zpět %s tah(y).

en: Your opponent has asked that the last %s move(s) be undone. If you accept this offer, the game will continue from the earlier position.
cs: Váš soupeř požádal o to, aby se poslední %s tah(y) vzaly zpátky. Pokud tuto nabídku přijmete, hra bude pokračovat z dřívější pozice.

en: Your opponent wants to pause the game.
cs: Váš soupeř chce přestávku ve hře.

en: Your opponent has asked that the game be paused. If you accept this offer, the game clock will be paused until both players agree to resume the game.
cs: Váš soupeř požádal o pozastavení hry. Pokud tuto nabídku přijmete, herní hodiny budou zastaveny tak dlouho, až budou oba hráči souhlasit s pokračováním ve hře.

en: Your opponent wants to resume the game.
cs: Váš soupeř chce pokračovat ve hře.

en: Your opponent has asked that the game be resumed. If you accept this offer, the game clock will continue from where it was paused.
cs: Váš soupeř požádal o pokračování ve hře. Pokud tuto nabídku přijmete, herní hodiny budou budou opět spuštěny. Bude se pokračovat od toho časového okamžiku, kdy se přestalo.

en: The resignation
cs: Vzdání se

en: The flag call
cs: Žádost o vítězství v čase

en: The draw offer
cs: Nabídka remízy

en: The abort offer
cs: Nabídka přerušení

en: The adjourn offer
cs: Nabídka přerušení

en: The pause offer
cs: Nabídka pozastavení

en: The resume offer
cs: Nabídka pokračování

en: The offer to switch sides
cs: Nabídka výměny stran

en: The takeback offer
cs: Nabídka vzetí zpět

en: resign
cs: Vzdát

en: call your opponents flag
cs: Žádat vítězství v čase

en: offer a draw
cs: Nabídnout remízu

en: offer an abort
cs: Nabídnout přerušení

en: offer to adjourn
cs: Nabídnout přerušení

en: offer a pause
cs: Nabídnout pozastavení

en: offer to resume
cs: Nabídnout pokračování

en: offer to switch sides
cs: Nabídnout změnu stran

en: offer a takeback
cs: Nabídnout vzetí zpět

en: ask your opponent to move
cs: Vyzvat svého soupeře k tahu

en: Your opponent is not out of time.
cs: Váš soupeř má ještě zbytek hracího času.

en: The clock hasn't been started yet.
cs: Hodiny ještě neběží.

en: You can't switch colors during the game.
cs: Nemůžete měnit barvy během hry.

en: You have tried to undo too many moves.
cs: Pokusil jste se vzít zpět příliš mnoho tahů.

en: Your opponent asks you to hurry!
cs: Váš soupeř požaduje, abyste si pospíšil!

en: Generally this means nothing, as the game is time-based, but if you want to             please your opponent, perhaps you should get going.
cs: Obecně o nic nejde, jelikož hra je založena na času, ale pokud chcete svého soupeře potěšit, možná byste si měl pohnout.

en: Accept
cs: Přijmout

en: Decline
cs: Odmítnout

en: %s was declined by your opponent
cs: %s byla vaším soupeřem odmítnuta

en: Resend %s?
cs: Poslat %s znovu?

en: Resend
cs: Poslat znovu

en: %s was withdrawn by your opponent
cs: %s byla vaším soupeřem stažena

en: Your opponent seems to have changed their mind.
cs: Zdá se, že váš soupeř změnil názor.

en: Unable to accept %s
cs: Nelze přijmout %s

en: Probably because it has been withdrawn.
cs: Pravděpodobně z toho důvodu, že to bylo staženo.

en: %s returns an error
cs: %s vrátil chybu

en: The current game is over. First, please verify the properties of the game.
cs: Nynější hra je skončena. Nejprve, prosím, prověřte vlastnosti hry.

en: The current game is not terminated. Its export may have a limited interest.
cs: Nynější hra není skončena. O její vyvedení může být omezený zájem.

en: Should %s publicly publish your game as PGN on chesspastebin.com ?
cs: Má %s vaši hru zveřejnit jako PGN na chesspastebin.com ?

en: Game shared at
cs: Hra sdílena v

en: (Link is available on clipboard.)
cs: (Odkaz je dostupný ve schránce.)

en: Chess Position
cs: Šachová pozice

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Simple Chess Position
cs: Jednoduchá šachová pozice

en: The game can't be loaded, because of an error parsing FEN
cs: Hru nelze nahrát z důvodu chyby při zpracování FEN

en: Chess Compositions from yacpdb.org
cs: Šachová rozvržení z yacpdb.org

en: Chess Game
cs: Šachová hra

en: Analyzer's primary variation
cs: Základní obměna analyzátoru

en: Importing game headers...
cs: Zavádí se herní záhlaví

en: Creating .bin index file...
cs: Vytváří se rejstříkový soubor .bin...

en: Creating .scout index file...
cs: Vytváří se rejstříkový soubor .scout...

en: Invalid move.
cs: Neplatný tah.

en: Error parsing %(mstr)s
cs: Chyba při zpracování %(mstr)s

en: The game can't be read to end, because of an error parsing move %(moveno)s '%(notation)s'.
cs: Hru nelze přečíst do konce z důvodu chyby při zpracování tahu %(moveno)s '%(notation)s'.

en: The move failed because %s.
cs: Tah se nezdařil protože %s.

en: Error parsing move %(moveno)s %(mstr)s
cs: Chyba při zpracování tahu %(moveno)s %(mstr)s

en: Png image
cs: Obrázek PNG

en: Download link
cs: Stáhnout odkaz

en: HTML parsing
cs: Zpracování HTML

en: The first move is not provided
cs: První tah není poskytován

en: Text Diagram
cs: Textový diagram

en: Destination Host Unreachable
cs: Cílový počítač je nedosažitelný

en: Died
cs: Zemřel

en: Local Event
cs: Místní událost

en: Local Site
cs: Místní stránka

en: sec
cs: s

en: Illegal
cs: Neplatný

en: Mate
cs: Pomocník

en: <b>New version %s is available!</b>
cs: <b>Je dostupná nová verze %s!</b>

en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

en: Afghanistan
cs: Afghánistán

en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

en: Albania
cs: Albánie

en: Armenia
cs: Arménie

en: Antarctica
cs: Antarktika

en: American Samoa
cs: Americká Samoa

en: Austria
cs: Rakousko

en: Australia
cs: Austrálie

en: Åland Islands
cs: Ålandské ostrovy

en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Hercegovina

en: Bangladesh
cs: Bangladéš

en: Belgium
cs: Belgie

en: Bulgaria
cs: Bulharsko

en: Bahrain
cs: Bahrajn

en: Saint Barthélemy
cs: Svatý Bartoloměj

en: Bermuda
cs: Bermudy

en: Brunei Darussalam
cs: Brunej Darussalam

en: Brazil
cs: Brazílie

en: Bahamas
cs: Bahamy

en: Bhutan
cs: Bhútán

en: Bouvet Island
cs: Bouvetův ostrov

en: Belarus
cs: Bělorusko

en: Canada
cs: Kanada

en: Congo (the Democratic Republic of the)
cs: Kongo (Demokratická republika)

en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

en: Congo
cs: Kongo

en: Switzerland
cs: Švýcarsko

en: Côte d'Ivoire
cs: Slonovinové pobřeží

en: Cook Islands
cs: Cookovy ostrovy

en: Cameroon
cs: Kamerun

en: China
cs: Čína

en: Colombia
cs: Kolumbie

en: Costa Rica
cs: Kostarika

en: Cuba
cs: Kuba

en: Cabo Verde
cs: Kapverdy

en: Christmas Island
cs: Vánoční ostrov

en: Cyprus
cs: Kypr

en: Czechia
cs: Česká republika

en: Germany
cs: Německo

en: Djibouti
cs: Džibutsko

en: Denmark
cs: Dánsko

en: Dominica
cs: Dominika (Společenství Dominika)

en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

en: Algeria
cs: Alžírsko

en: Ecuador
cs: Ekvádor

en: Estonia
cs: Estonsko

en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

en: Spain
cs: Španělsko

en: Ethiopia
cs: Etiopie

en: Finland
cs: Finsko

en: Fiji
cs: Fidži

en: Falkland Islands [Malvinas]
cs: Falklandské ostrovy [Malvíny]

en: Micronesia (Federated States of)
cs: Federativní státy Mikronésie

en: France
cs: Francie

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
cs: Spojené království Velké Británie a Severního Irska

en: Georgia
cs: Georgie

en: Gambia
cs: Gambie

en: Greece
cs: Řecko

en: Croatia
cs: Chorvatsko

en: Hungary
cs: Maďarsko

en: Indonesia
cs: Indonésie

en: Ireland
cs: Irsko

en: Israel
cs: Izrael

en: Isle of Man
cs: Ostrov Man

en: India
cs: Indie

en: Iraq
cs: Irák

en: Iran (Islamic Republic of)
cs: Írán (Íránská islámská republika)

en: Iceland
cs: Island

en: Italy
cs: Itálie

en: Jordan
cs: Jordánsko

en: Japan
cs: Japonsko

en: Kenya
cs: Keňa

en: Cambodia
cs: Kambodža

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
cs: Korejská lidově demokratická republika

en: Korea (the Republic of)
cs: Korea (republika)

en: Kuwait
cs: Kuvajt

en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

en: Lebanon
cs: Libanon

en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

en: Liberia
cs: Libérie

en: Lithuania
cs: Litva

en: Latvia
cs: Lotyšsko

en: Libya
cs: Libye

en: Morocco
cs: Maroko

en: Monaco
cs: Monako

en: Montenegro
cs: Černá Hora

en: Madagascar
cs: Madagaskar

en: Mongolia
cs: Mongolsko

en: Martinique
cs: Martinik

en: Mauritania
cs: Mauritánie

en: Mauritius
cs: Mauricius

en: Maldives
cs: Maledivy

en: Mexico
cs: Mexiko

en: Namibia
cs: Namibie

en: Nigeria
cs: Nigérie

en: Netherlands
cs: Nizozemí

en: Norway
cs: Norsko

en: Nepal
cs: Nepál

en: Oman
cs: Omán

en: Papua New Guinea
cs: Papua-Nová Guinea

en: Philippines
cs: Filipíny

en: Pakistan
cs: Pákistán

en: Poland
cs: Polsko

en: Puerto Rico
cs: Portoriko

en: Portugal
cs: Portugalsko

en: Qatar
cs: Katar

en: Romania
cs: Rumunsko

en: Serbia
cs: Srbsko

en: Russian Federation
cs: Ruská federace

en: Saudi Arabia
cs: Saudská Arábie

en: Seychelles
cs: Seychely

en: Sudan
cs: Súdán

en: Sweden
cs: Švédsko

en: Singapore
cs: Singapur

en: Slovenia
cs: Slovinsko

en: Slovakia
cs: Slovensko

en: Somalia
cs: Somálsko

en: South Sudan
cs: Jižní Súdán

en: Chad
cs: Čad

en: Thailand
cs: Thajsko

en: Tajikistan
cs: Tádžikistán

en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

en: Tunisia
cs: Tunisko

en: Turkey
cs: Turecko

en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

en: Ukraine
cs: Ukrajina

en: United States of America
cs: Spojené státy americké

en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

en: Saint Vincent and the Grenadines
cs: Sv. Vincent a Grenadiny

en: Virgin Islands (British)
cs: Panesnké ostrovy (Britské)

en: Virgin Islands (U.S.)
cs: Panenské ostrovy (U.S.)

en: Viet Nam
cs: Vietnam

en: Yemen
cs: Jemen

en: South Africa
cs: Jižní Afrika (Jihoafrická republika)

en: Zambia
cs: Zambie

en: Pawn
cs: pěšec

en: The game ended in a draw
cs: Hra skočila remízou

en: %(white)s won the game
cs: %(white)s vyhrál hru

en: %(black)s won the game
cs: %(black)s vyhrál hru

en: The game has been killed
cs: Hra byla zabita

en: The game has been adjourned
cs: Hra byla přerušena

en: The game has been aborted
cs: Hra byla přerušena

en: Unknown game state
cs: Neznámý stav hry

en: Game cancelled
cs: Hra zrušena

en: Because neither player has sufficient material to mate
cs: Protože žádný z hráčů nemá dost materiálu na to, aby dal mat

en: Because the same position was repeated three times in a row
cs: Protože tatáž pozice byla zopakována třikrát po sobě v řadě

en: Because the last 50 moves brought nothing new
cs: Protože posledních padesát tahů nepřineslo nic nového

en: Because both players ran out of time
cs: Protože oběma hráčům nezůstal žádný čas

en: Because %(mover)s stalemated
cs: Protože %(mover)s je neschopen tahu - patová situace

en: Because both players agreed to a draw
cs: Protože oba hráči souhlasili s nerozhodným výsledkem - remízou

en: Because of adjudication by an admin
cs: Z rozhodnutí správce

en: Because the game exceed the max length
cs: Protože hra překročila největší možnou délku

en: Because %(white)s ran out of time and %(black)s has insufficient material to mate
cs: Protože %(white)s už nezůstal čas a %(black)s nemá dost materiálu na to, aby dal mat

en: Because %(black)s ran out of time and %(white)s has insufficient material to mate
cs: Protože %(black)s už nezůstal čas a %(white)s nemá dost materiálu na to, aby dal mat

en: Because both players have the same amount of pieces
cs: Protože oběma hráčům zůstal stejný počet figurek

en: Because both king reached the eight row
cs: Protože oba králové dosáhli osmou řadu

en: Because %(loser)s resigned
cs: Protože %(loser)s vzdal

en: Because %(loser)s ran out of time
cs: Protože %(loser)s nezbyl čas, a tak zemřel z časové tísně

en: Because %(loser)s was checkmated
cs: Protože %(loser)s dostal šachmat, a tím pádem skončil

en: Because %(loser)s disconnected
cs: Protože %(loser)s byl odpojen

en: Because %(winner)s has fewer pieces
cs: Protože %(winner)s má málo figurek

en: Because %(winner)s lost all pieces
cs: Protože %(winner)s ztratil všechny figurky

en: Because %(loser)s king exploded
cs: Protože %(loser)s král buď vybuchl anebo se rozložil

en: Because %(winner)s king reached the center
cs: Protože %(winner)s král dosáhl středu hrací

en: Because %(winner)s was giving check 3 times
cs: Protože %(winner)s stál v šachu třikrát

en: Because a player lost connection
cs: Protože hráč ztratil spojení

en: Because both players agreed to an adjournment
cs: Protože oba hráči souhlasili s přerušením hry

en: Because the server was shut down
cs: Protože server byl vypnut

en: Because a player lost connection and the other player requested adjournment
cs: Protože hráč ztratil spojení a druhý hráč požaduje přerušení

en: Because %(black)s lost connection to the server and %(white)s requested adjournment
cs: Protože %(black)s ztratil spojení se serverem a %(white)s  požaduje přerušení

en: Because %(white)s lost connection to the server and %(black)s requested adjournment
cs: Protože %(white)s ztratil spojení se serverem a %(black)s  požaduje přerušení

en: Because %(white)s lost connection to the server
cs: Protože %(white)s ztratil spojení se serverem

en: Because %(black)s lost connection to the server
cs: Protože %(black)s ztratil spojení se serverem

en: Because of adjudication by an admin. No rating changes have occurred.
cs: Z rozhodnutí správce. Žádné změny v hodnocení.

en: Because both players agreed to abort the game. No rating changes have occurred.
cs: Protože oba hráči souhlasili s přerušením hry. Žádné změny v hodnocení.

en: Because of courtesy by a player. No rating changes have occurred.
cs: Z důvodu zdvořilosti hráče. Žádné změny v hodnocení.

en: Because a player aborted the game. Either player can abort the game without       the other's consent before the second move. No rating changes have occurred.
cs: Protože hráč přerušil hru. Kterýkoli hráč může hru přerušit bez svolení druhého hráče před druhým tahem. Žádné změny v hodnocení.

en: Because a player disconnected and there are too few moves to warrant adjournment. No rating changes have occurred.
cs: Protože se hráč odpojil a je příliš málo tahů na to, aby bylo vynuceno přerušení. Žádné změny v hodnocení.

en: Because the server was shut down. No rating changes have occurred.
cs: Protože server byl vypnut. Žádné změny v hodnocení.

en: Because the %(white)s engine died
cs: Protože %(white)s stroj vypustil duši

en: Because the %(black)s engine died
cs: Protože %(black)s stroj vypustil duši

en: Because the connection to the server was lost
cs: Protože spojení se serverem bylo ztraceno

en: The reason is unknown
cs: Důvod je neznámý

en: FICS wild/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Randomly chosen pieces (two queens or three rooks possible)
    * Exactly one king of each color
    * Pieces placed randomly behind the pawns, SUBJECT TO THE CONSTRAINT THAT THE BISHOPS ARE BALANCED
    * No castling
    * Black's arrangement DOES NOT mirrors white's
cs: FICS wild/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Náhodně vybrané figurky (jsou možné dvě královny nebo tři věže)
    * Přesně jeden král každé barvy
    * Figurky umístěny náhodně za pěšci, PŘEDMĚT OMEZENÍ , ŽE STŘELCI JSOU VYVÁŽENI
    * Žádná rošáda
    * Rozmístění černých figurek NEZRCADLÍ rozmístění bílých figurek

en: Asymmetric Random
cs: Nesouměrná náhoda

en: FICS atomic: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/atomic.html
cs: FICS atomové šachy: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/atomic.html

en: Atomic
cs: Atomové šachy

en: Classic chess rules with hidden figurines
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
cs: Klasická šachová pravidla se skrytými figurkami
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: Blindfold
cs: Šachy na slepo

en: Classic chess rules with hidden pawns
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
cs: Klasická šachová pravidla se skrytými pěšci
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: Hidden pawns
cs: Skrytí pěšci

en: Classic chess rules with hidden pieces
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
cs: Klasická šachová pravidla se skrytými figurkami
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: Hidden pieces
cs: Skryté hrací figurky

en: Classic chess rules with all pieces white
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
cs: Klasická šachová pravidla se všemi figurkami bílými
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: All white
cs: Všechny bílé

en: FICS bughouse: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/bughouse.html
cs: FICS tandemové šachy: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/bughouse.html

en: Bughouse
cs: Šachy ve dvou

en: http://brainking.com/en/GameRules?tp=2
    * Placement of the pieces on the 1st and 8th row are randomized
    * The king is in the right hand corner
    * Bishops must start on opposite color squares
    * Black's starting position is obtained by rotating white's position 180 degrees around the board's center
    * No castling
cs: http://brainking.com/en/GameRules?tp=2
    * Umístění figurek na prvním a osmém řádku je náhodné
    * Král je v rohu po pravici
    * Střelci musí začít na polích opačné barvy
    * Začáteční poloha černého je obdržena otočením začáteční polohy bílého o 180 stupňu okolo středu šachovnice
    * Žádná rošáda

en: Corner
cs: Roh

en: FICS crazyhouse: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/crazyhouse.html
cs: FICS dosazovací šachy: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/crazyhouse.html

en: Crazyhouse
cs: Blázinec

en: Fischer Random
cs: Náhodné šachy Fischer

en: Bringing your king legally to the center (e4, d4, e5, d5) instantly wins the game!
    Normal rules apply in other cases and checkmate also ends the game.
cs: Přivedení vašeho krále do středu (e4, d4, e5, d5) znamená okamžitou výhru ve hře!
    Normální pravidla platí v jiných případech a šachmat hru ukončí také.

en: King of the hill
cs: Král kopce

en: One player starts with one less knight piece
cs: Jeden z hráčů začíná s o jednoho jezdce menším počtem figurek

en: Knight odds
cs: Možnost tahu jezdcem

en: FICS losers: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/losers_chess.html
cs: FICS loupežníci: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/losers_chess.html

en: Losers
cs: Loupežníci

en: Classic chess rules
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
cs: Klasická šachová pravidla
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess

en: Normal
cs: Normální

en: One player starts with one less pawn piece
cs: Jeden z hráčů začíná s o jednoho pěšce menším počtem figurek

en: Pawn odds
cs: Možnost tahu pěšcem

en: FICS wild/8a: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    White pawns start on 5th rank and black pawns on the 4th rank
cs: FICS wild/8a: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Bílí pěšci začínají na páté řadě a černí pěšci na čtvrté řadě

en: Pawns Passed
cs: Volní pěšci

en: FICS wild/8: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Pawns start on 4th and 5th ranks rather than 2nd and 7th
cs: FICS wild/8: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Pěšci začínají na čtvrté a páté řadě spíše než na druhé a sedmé

en: Pawns Pushed
cs: Posunutí pěšci

en: Placement
cs: Umístění

en: One player starts with one less queen piece
cs: Jeden z hráčů začíná bez dámy

en: Queen odds
cs: Možnost tahu dámou

en: Racing Kings
cs: Závodění králů

en: FICS wild/3: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Randomly chosen pieces (two queens or three rooks possible)
    * Exactly one king of each color
    * Pieces placed randomly behind the pawns
    * No castling
    * Black's arrangement mirrors white's
cs: FICS wild/3: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Náhodně vybrané figurky (jsou možné dvě královny nebo tři věže)
    * Přesně jeden král každé barvy
    * Figurky umístěny náhodně za pěšci
    * Žádná rošáda
    * Rozmístění černých figurek zrcadlí rozmístění bílých figurek

en: Random
cs: Náhodné

en: One player starts with one less rook piece
cs: Jeden z hráčů začíná s o jednu věž menším počtem figurek

en: Rook odds
cs: Možnost tahu věží

en: xboard nocastle: http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/2: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Random arrangement of the pieces behind the pawns
    * No castling
    * Black's arrangement mirrors white's
cs: xboard nocastle: http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/2: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Figurky umístěny náhodně za pěšci
    * Žádná rošáda
    * Rozmístění černých figurek zrcadlí rozmístění bílých figurek

en: Shuffle
cs: Zamíchat

en: FICS suicide: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/suicide_chess.html
cs: FISC loupežnické šachy: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/suicide_chess.html

en: Suicide
cs: Loupežnické šachy

en: Variant developed by Kai Laskos: http://talkchess.com/forum/viewtopic.php?t=40990
cs: Varianta vyvinutá Kaiem Laskosem: http://talkchess.com/forum/viewtopic.php?t=40990

en: Theban
cs: Thébský

en: Win by giving check 3 times
cs: Výhra po dání šachu třikrát

en: Three-check
cs: Tři šachy

en: FICS wild/5: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_variant#Chess_with_different_starting_positions
    Pawns start on their 7th rank rather than their 2nd rank!
cs: FICS wild/5: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_variant#Chess_with_different_starting_positions
    Pěšci začínají na sedmé řadě spíše než na druhé!

en: Upside Down
cs: Obráceno dolů

en: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/0: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * White has the typical set-up at the start.
    * Black's pieces are the same, except that the King and Queen are reversed,
    * so they are not on the same files as White's King and Queen.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.
cs: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/0: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Bílý má na začátku typické rozmístění.
    * Černé figurky jsou ty samé s výjimkou v tom, že král a královna jsou otočeni,
    * takže se nenachází na stejných místech, jak je to u bílého krále a jeho královny.
    * Rošáda se dělá podobně, jako je tomu u normálních šachů:
    * o-o-o naznačuje velkou rošádu a o-o malou rošádu.

en: Wildcastle
cs: Zástupný hrad

en: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * In this variant both sides have the same set of pieces as in normal chess.
    * The white king starts on d1 or e1 and the black king starts on d8 or e8,
    * and the rooks are in their usual positions.
    * Bishops are always on opposite colors.
    * Subject to these constraints the position of the                  pieces on their first ranks is random.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.
cs: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * V této variantě mají obě strany tytéž figurky, jaké jsou v normálních šachách.
    * Bílý král začíná na d1 nebo e1 a černý král začíná na d8 nebo e8,
    * a věže jsou na jejich obvyklých místech.
    * Střelci jsou vždy na opačných barvách.
    * Při dbaní tohoto zadání jsou umístění figur na jejich první řadě náhodná.
    * Rošáda se dělá podobně jako v normálních šachách:
    * o-o-o znamená velkou rošádu a o-o malou rošádu.

en: Wildcastle shuffle
cs: Zamíchání zástupným hradem

en: The connection was broken - got "end of file" message
cs: Spojení bylo přerušeno - obdržena zpráva "konec souboru"

en: '%s' is not a registered name
cs: '%s' není registrované jméno

en: The entered password was invalid.
    If you forgot your password, go to <a href="http://www.freechess.org/password">http://www.freechess.org/password</a> to request a new one over email.
cs: Zadané heslo bylo neplatné.
    Pokud jste zapomněl své heslo, jděte na stránky <a href="http://www.freechess.org/password">http://www.freechess.org/password</a> a požádejte o nové, které bude zasláno elektronickou poštou.

en: Sorry '%s' is already logged in
cs: Promiňte '%s' je již přihlášen

en: '%s' is a registered name.  If it is yours, type the password.
cs: '%s' je zaregistrované jméno. Pokud je vaše, zadejte heslo.

en: Due to abuse problems, guest connections have been prevented.
    You can still register on http://www.freechess.org
cs: Kvůli potížím se zneužíváním bylo hostům zabráněno v připojení.
    Pořád se ještě můžete zaregistrovat na http://www.freechess.org

en: Connecting to server
cs: Připojení k serveru

en: Logging on to server
cs: Přihlášení k serveru

en: Setting up environment
cs: Nastavení prostředí

en: %(player)s is %(status)s
cs: %(player)s je %(status)s

en: not playing
cs: nehraje

en: Wild
cs: Varianty

en: Online
cs: Připojený

en: Offline
cs: Nepřipojený

en: Available
cs: Dostupný

en: Playing
cs: Hraje

en: Idle
cs: Nečinný

en: Examining
cs: Přihlíží

en: Not Available
cs: Nedostupný

en: Running Simul Match
cs: Simultánní partie

en: In Tournament
cs: Na soutěži

en: Unrated
cs: Nehodnocený

en: Rated
cs: Hodnoceno

en:  + %d sec
cs:  + %d s

en: white
cs: Bílý

en: black
cs: Černý

en: This is a continuation of an adjourned match
cs: Toto je pokračování přerušené hry

en: Opponent Rating
cs: Hodnocení soupeře

en: Manual Accept
cs: Přijmout ručně

en: Private
cs: Soukromý

en: Connection Error
cs: Chyba spojení

en: Log on Error
cs: Chyba při přihlašování

en: Connection was closed
cs: Spojení bylo uzavřeno

en: Address Error
cs: Chyba adresy

en: Auto-logout
cs: Automatické odhlášení

en: You have been logged out because you were idle more than 60 minutes
cs: Byl jste odhlášen, protože jste byl nečinný více jak 60 minut

en: Guest logins disabled by FICS server
cs: Přihlášení hostů zakázána serverem FICS

en: 1-minute
cs: 1 minuta

en: 3-minute
cs: 3 minuty

en: 5-minute
cs: 5 minut

en: 15-minute
cs: 15 minut

en: 45-minute
cs: 45 minut

en: Examined
cs: Prohlédnuto

en: Other
cs: Jiné

en: Bullet
cs: Kulka

en: Administrator
cs: Správce

en: Blindfold Account
cs: Zakrytý účet

en: Team Account
cs: Týmový účet

en: Unregistered
cs: Neregistrovaný

en: Chess Advisor
cs: Šachový poradce

en: Service Representative
cs: Zástupce služby

en: Tournament Director
cs: Ředitel turnaje

en: Mamer Manager
cs: Správce Mamer

en: Grand Master
cs: Velmistr

en: International Master
cs: Mezinárodní mistr

en: FIDE Master
cs: FIDE mistr

en: Woman Grand Master
cs: Velmistryně

en: Woman International Master
cs: Mezinárodní mistryně

en: Woman FIDE Master
cs: Dámské mistrovství FIDE

en: Dummy Account
cs: Smyšlený účet

en: Candidate Master
cs: Uchazeč o místo mistra

en: FIDE Arbeiter
cs: FIDE rozhodčí

en: National Master
cs: Národní mistr

en: <b><big>PyChess was unable to load your panel settings</big></b>
cs: <b><big>PyChess nebyl schopen nahrát nastavení vašeho panelu</big></b>

en: Friends
cs: Přátelé

en: Admin
cs: Správce

en: More channels
cs: Více kanálů

en: More players
cs: Více hráčů

en: Computers
cs: Počítače

en: BlindFold
cs: Šachy na slepo

en: Guests
cs: Hosté

en: Observers
cs: Pozorovatelé

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Ask for permissions
cs: Požádat o oprávnění

en: Don't show this dialog on startup.
cs: Neukazovat tento dialog při spuštění.

en: No conversation's selected
cs: Nebyl vybrán žádný rozhovor

en: Loading player data
cs: Nahrávají se data hráčů

en: Receiving list of players
cs: Přijímá se počet hráčů

en: Your turn.
cs: Vaše kolo.

en: Hint
cs: Rada

en: Best move
cs: Nejlepší tah

en: Well done! %s completed.
cs: Výborně! %s dokončeno.

en: Well done!
cs: Výborně!

en: Next
cs: Další

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Not the best move!
cs: Nikoli nejlepší tah!

en: Retry
cs: Zkusit ještě jednou

en: Back to main line
cs: Zpět do hlavního řádku

en: PyChess Information Window
cs: Okno s informacemi

en: Lectures
cs: Přednášky

en: Lessons
cs: Vyučovací hodiny

en: Puzzles
cs: Hlavolamy

en: Endgames
cs: Koncovky

en: You have opened no conversations yet
cs: Ještě jste nezačal žádný rozhovor

en: Only registered users may talk to this channel
cs: Jen přihlášení uživatelé mohou mluvit na tomto kanálu

en: Game analyzing in progress...
cs: Probíhá rozbor hry...

en: Do you want to abort it?
cs: Chcete jej přerušit?

en: Abort
cs: Přerušit

en: You have unsaved changes. Do you want to save before leaving?
cs: Máte neuložené změny. Chcete je před odchodem uložit?

en: Option
cs: Volba

en: Value
cs: Hodnota

en: Select engine
cs: Vybrat stroj

en: Executable files
cs: Spustitelné soubory

en: <big><b>Unable to add %s</b></big>
cs: <big><b>Nelze přidat %s</b></big>

en: The engine is already installed under the same name
cs: Stroj je již nainstalován pod stejným názvem

en:  is not installed
cs: nenainstalováno

en: Try chmod a+x %s
cs: Zkusit chmod a+x %s

en: There is something wrong with this executable
cs: S tímto spustitelným souborem je něco v nepořádku

en: Import
cs: Zavést

en: Select working directory
cs: Vybrat pracovní adresář

en: Do you really want to restore the default options of the engine ?
cs: Opravdu chcete obnovit výchozí volby stroje?

en: New
cs: Nový

en: Tag
cs: Značka

en: Pick a date
cs: Zvolte datum

en:  invalid engine move: %s
cs:  neplatný tah stroje: %s

en: Offer Rematch
cs: Nabídnout odvetu

en: Observe %s
cs: Pozorovat %s

en: Play Rematch
cs: Hrát odvetu

en: Undo one move
cs: Zpět o jeden krok

en: Undo two moves
cs: Zpět o dva tahy

en: You sent an abort offer
cs: Poslal jste nabídku na přerušení

en: You sent an adjournment offer
cs: Poslal jste nabídku na přerušení

en: You sent a draw offer
cs: Poslal jste nabídku na remízu

en: You sent a pause offer
cs: Poslal jste nabídku na pozastavení

en: You sent a resume offer
cs: Poslal jste nabídku na pokračování

en: You sent an undo offer
cs: Poslal jste nabídku na vzetí zpět

en: You asked your opponent to move
cs: Vyzval jste svého soupeře k tahu

en: You sent flag call
cs: Poslal jste žádost o vítězství v čase

en: <big><b>Engine, %s, has died</b></big>
cs: <big><b>Stroj, %s, spadl</b></big>

en: PyChess has lost connection to the engine, probably because it has died.
    
                 You can try to start a new game with the engine, or try to play against another one.
cs: PyChess ztratil spojení se strojem, pravděpodobně spadl.
    
    Můžete se pokusit o spuštění nové hry se strojem, nebo zkusit hrát proti jinému.

en: This game can be automatically aborted without rating loss because                       there has not yet been two moves made
cs: Tuto hru lze automaticky přerušit beze ztráty hodnocení, protože ještě nebyly provedeny dva tahy

en: Offer Abort
cs: Nabídnout přerušení

en: Your opponent must agree to abort the game because there                       has been two or more moves made
cs: Váš soupeř musí souhlasit s přerušením hry, protože byly provedeny dva nebo více tahů

en: This game can not be adjourned because one or both players are guests
cs: Tuto hru nelze přerušit, protože jeden nebo oba dva hráči jsou hosty

en: Claim Draw
cs: Dožadovat se remízy

en: Resume
cs: Pokračovat

en: Offer Pause
cs: Nabídnout pozastavení

en: Offer Resume
cs: Nabídnout pokračování

en: Undo
cs: Zpět

en: Offer Undo
cs: Nabídnout vzetí tahu zpět

en:  has lagged for 30 seconds
cs: je pozadu o 30 sekund

en:  is lagging heavily but hasn't disconnected
cs: je těžce pozadu, ale neodpojil se

en: Continue to wait for opponent, or try to adjourn the game?
cs: Pokračovat v čekání na soupeře, nebo se pokusit o přerušení hry?

en: Wait
cs: Čekat

en: Adjourn
cs: Přerušit

en: Jump to initial position
cs: Jít zpět na počáteční stav hry

en: Step back one move
cs: O tah zpět

en: Go back to the main line
cs: Jít zpět do hlavního řádku

en: Step forward one move
cs: O tah vpřed

en: Jump to latest position
cs: Jít na poslední stav hry

en: Human Being
cs: Člověk

en: Minutes:
cs: Minuty:

en: Moves:
cs: Tahy:

en: Gain:
cs: Přírustek:

en: Classical
cs: Klasická

en: Rapid
cs: Rychle

en: %(name)s %(minutes)d min / %(moves)d moves %(duration)s
cs: %(name)s %(minutes)d minut/ %(moves)d tahů %(duration)s

en: %(name)s %(minutes)d min %(sign)s %(gain)d sec/move %(duration)s
cs: %(name)s %(minutes)d minut %(sign)s %(gain)d s/tah %(duration)s

en: %(name)s %(minutes)d min %(duration)s
cs: %(name)s %(minutes)d minut %(duration)s

en: Odds
cs: Možnosti

en: Other (standard rules)
cs: Jiné (standardní pravidla)

en: Other (non standard rules)
cs: Jiné (nestandardní pravidla)

en: Asian variants
cs: Asijské varianty

en:  chess
cs:  šach

en: Setup Position
cs: Nastavit postavení

en: Type or paste PGN game or FEN positions here
cs: Napište nebo vložte hru PGN nebo polohy FEN zde

en: Enter Game
cs: Vsoupit do hry

en: Select book file
cs: Vybrat soubor s knihou

en: Opening books
cs: Zahajovací knihy

en: Select Gaviota TB path
cs: Vybrat cestu k tabulkám od Gavioty

en: Open Sound File
cs: Otevřít zvukový soubor

en: Sound files
cs: Zvukové soubory

en: No sound
cs: Bez zvuku

en: Beep
cs: Pípnutí

en: Select sound file...
cs: Vyberte zvukový soubor...

en: Undescribed panel
cs: Nepopsaný panel

en: Select background image file
cs: Vybrat soubor obrázku s pozadím

en: Images
cs: Obrázky

en: Select auto save path
cs: Vybrat cestu pro automatické uložení

en: FEN needs 6 data fields. 
    
    %s
cs: FEN potřebuje 6 datových polí. 
    
    %s

en: FEN needs at least 2 data fields in fenstr. 
    
    %s
cs: FEN potřebuje 2 datová pole v okně. 
    
    %s

en: Needs 7 slashes in piece placement field. 
    
    %s
cs: Potřebuje 7 lomítek v poli pro umísťování figur - kamenů. 
    
    %s

en: Active color field must be one of w or b. 
    
    %s
cs: Činné pole s barvou musí být buď bílé nebo černé. 
    
    %s

en: Castling availability field is not legal. 
    
    %s
cs: Pole pro dostupnost rošády není dovoleno.
    
    %s

en: En passant cord is not legal. 
    
    %s
cs: Kráčející šňůra není dovolena.
    
    %s

en: invalid promoted piece
cs: neplatná proměněná figura

en: the move needs a piece and a cord
cs: Tah vyžaduje figurku a pozici

en: the captured cord (%s) is incorrect
cs: Zaujatá pozice (%s) je neplatná

en: pawn capture without target piece is invalid
cs: Zajmutí pěšce bez cílové figurky je neplatné

en: the end cord (%s) is incorrect
cs: koncová šňůra (%s) je nesprávná

en: and
cs: a

en: draws
cs: remízy

en: mates
cs: maty

en: puts opponent in check
cs: dává soupeři šach

en: improves king safety
cs: zlepšuje královu bezpečnost

en: slightly improves king safety
cs: mírně zlepšuje královu bezpečnost

en: moves a rook to an open file
cs: přesunuje věž do otevřeného postavení

en: moves an rook to a half-open file
cs: přesunuje věž do polootevřeného postavení

en: moves bishop into fianchetto: %s
cs: přesunuje střelce do fianchetto: %s

en: promotes a Pawn to a %s
cs: proměňuje pěšce na %s

en: castles
cs: udělal rošádu

en: takes back material
cs: bere zpět figurku

en: sacrifices material
cs: obětuje figurku

en: exchanges material
cs: vyměňuje figurku

en: captures material
cs: zajímá figurku

en: rescues a %s
cs: vyprošťuje %s

en: threatens to win material by %s
cs: hrozí sebráním figurky pomocí %s

en: increases the pressure on %s
cs: tlačí na %s

en: defends %s
cs: brání %s

en: pins an enemy %(oppiece)s on the %(piece)s at %(cord)s
cs: tiskne nepřítele %(oppiece)s na %(piece)s na %(cord)s

en: White has a new piece in outpost: %s
cs: Bílý má novou figurku na: %s

en: Black has a new piece in outpost: %s
cs: Černý má novou figurku na: %s

en: %(color)s has a new passed pawn on %(cord)s
cs: %(color)s má nového prošlého pěšce na %(cord)s

en: half-open
cs: polootevřené

en: in the %(x)s%(y)s file
cs: v postavení %(x)s%(y)s

en: in the %(x)s%(y)s files
cs: v postaveních %(x)s%(y)s

en: %(color)s got a double pawn %(place)s
cs: %(color)s má zdvojené pěšce %(place)s

en: %(color)s got new double pawns %(place)s
cs: %(color)s má nové zdvojené pěšce %(place)s

en: %(color)s got an isolated pawn in the %(x)s file | %(color)s got isolated pawns in the %(x)s files
cs[0]: %(color)s má odloučeného pěšce v postavení %(x)s
cs[1]: %(color)s má odloučené pěšce v %(x)s postaveních
cs[2]: %(color)s má odloučené pěšce v %(x)s postaveních
cs[3]: %(color)s má odloučené pěšce v %(x)s postaveních

en: %s moves pawns into stonewall formation
cs: %s přesunuje pěšce do útvaru kamenná zeď

en: %s can no longer castle
cs: %s už nemůže udělat rošádu

en: %s can no longer castle in queenside
cs: %s už nemůže udělat velkou rošádu

en: %s can no longer castle in kingside
cs: %s už nemůže udělat malou rošádu

en: %(opcolor)s has a new trapped bishop on %(cord)s
cs: %(opcolor)s má nového střelce v šachu na %(cord)s

en: develops a pawn: %s
cs: jde pěšcem dopředu: %s

en: brings a pawn closer to the backrow: %s
cs: jde pěšcem dopředu blíže k zadní řadě: %s

en: brings a %(piece)s closer to enemy king: %(cord)s
cs: posunuje %(piece)s blíže k nepřátelskému králi: %(cord)s

en: develops a %(piece)s: %(cord)s
cs: posunuje %(piece)s: %(cord)s

en: places a %(piece)s more active: %(cord)s
cs: umísťuje %(piece)s aktivněji: %(cord)s

en: White should do pawn storm in right
cs: Bílý by měl provést útok pěšáků na pravém křídle

en: Black should do pawn storm in left
cs: Černý by měl provést útok pěšáků na levém křídle

en: White should do pawn storm in left
cs: Bílý by měl provést útok pěšáků na levém křídle

en: Black should do pawn storm in right
cs: Černý by měl provést útok pěšáků na pravém křídle

en: Black has a rather cramped position
cs: Černý má poněkud stísněnou pozici

en: Black has a slightly cramped position
cs: Černý má mírně stísněnou pozici

en: White has a rather cramped position
cs: Bílý má poněkud stísněnou pozici

en: White has a slightly cramped position
cs: Bílý má mírně stísněnou pozici

en: Shout
cs: Zvolat

en: Chess Shout
cs: Zakřičet šach

en: Unofficial channel %d
cs: Neoficiální kanál %d

en: Filters
cs: Filtry

en: Filters panel can filter game list by various conditions
cs: Filtrovací panel může filtrovat seznam her podle různých podmínek

en: Edit selected filter
cs: Upravit vybraný filtr

en: Remove selected filter
cs: Odstranit vybraný filtr

en: Add new filter
cs: Přidat nový filtr

en: Seq
cs: Posl

en: Str
cs: Řad

en: Create new streak sequence where listed conditions have to be satisfied in consecutive (half)moves
cs: Vytvořit novou řadovou posloupnost, kde zahrnuté podmínky musí být uspokojeny v po sobě jdoucích/následujících (půl)tazích

en: Filter game list by various conditions
cs: Filtrovat seznam her podle různých podmínek

en: Sequence
cs: Série

en: Streak
cs: Řada

en: Openings
cs: Zahájení

en: Openings panel can filter game list by opening moves
cs: Zahajovací panel může filtrovat seznam her podle zahajovacích tahů

en: Move
cs: Tah

en: Games
cs: Hry

en: Winning %
cs: Vítězný %

en: Filter game list by opening moves
cs: Filtrovat seznam her podle zahajovajích tahů

en: Preview
cs: Náhled

en: Preview panel can filter game list by current game moves
cs: Náhledovy panel může filtrovat seznam her podle tahů nynější hry

en: Filter game list by current game moves
cs: Filtrovat seznam her podle tahů nynější hry

en: Add sub-fen filter from position/circles
cs: Přidat filtr pod-FEN z position/circles

en: Import PGN file
cs: Zavést soubor PGN

en: Save to PGN file as...
cs: Uložit do souboru PGN jako...

en: Open
cs: Otevřít

en: Opening chessfile...
cs: Otevírá se šachový soubor...

en: Save as
cs: Uložit jako

en: Open chess file
cs: Otevřít šachový soubor

en: Recreating indexes...
cs: Vytváří se znovu rejstříky...

en: Preparing to start import...
cs: Připravuje se zahájení zavádění...

en: Create New Pgn Database
cs: Vytvořit novou databázi Pgn

en: <big><b>File '%s' already exists.</b></big>
cs: <big><b>Soubor '%s' již existuje.</b></big>

en: Id
cs: ID

en: Round
cs: Kolo

en: Length
cs: Délka

en: Time control
cs: Ovládání času

en: First games
cs: První hry

en: Previous games
cs: Předchozí hry

en: Next games
cs: Další hry

en: Archived
cs: Archivováno

en: Adjourned, history and journal games list
cs: Seznam přerušených her, historie a deník her

en: Clock
cs: Hodiny

en: Type
cs: Typ

en: Date/Time
cs: Datum/Čas

en:  with whom you have an adjourned <b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b> game is online.
cs: s nímž jste měl přerušenou hru <b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b>, je připojen k síti.

en: Request Continuation
cs: Požádat o pokračování

en: Examine Adjourned Game
cs: Přezkoumat přerušenou hru

en: Talking
cs: Mluvení

en: List of server channels
cs: Seznam serverových kanálů

en: Chat
cs: Rozhovor

en: Info
cs: Informace

en: Console
cs: Konzole

en: Command line interface to the chess server
cs: Rozhraní příkazového řádku k šachovému serveru

en: Win
cs: Výhra

en: Draw
cs: Remíza

en: Loss
cs: Prohra

en: Need
cs: Potřeba

en: Best
cs: Nejlepší

en: On FICS, your "Wild" rating encompasses all of the                         following variants at all time controls:
cs: Na FICS, vaše zařazení "Varianty" počítá následující varianty:

en: Sanctions
cs: Postihy

en: Email
cs: E-mail

en: Spent
cs: Stráveno

en: online in total
cs: Celková doba připojení

en: Connecting
cs: Připojování

en: Finger
cs: Prst

en: Game List
cs: Seznam her

en: List of ongoing games
cs: Seznam dále probíhajících her

en: Games running: %d
cs: Běžící hry: %d

en: News
cs: Novinky

en: List of server news
cs: Seznam serverových novinek

en: Assess
cs: Posoudit

en: Follow
cs: Sledovat

en: Player List
cs: Seznam hráčů

en: List of players
cs: Seznam hráčů

en: Name
cs: Jméno

en: Status
cs: Stav

en: Players: %d
cs: Hráči: %d

en: The chain button is disabled because you are logged in as a guest. Guests                 can't establish ratings, and the chain button's state has no effect when                 there is no rating to which to tie "Opponent Strength" to
cs: Tlačítko řetězu je vypnuto, protože jste přihlášen jako host. Hosté nemohou poskytovat hodnocení a tlačítko řetězu nemá žádný účinek, když není žádné hodnocení, se kterým by se dala spojit soupeřova síla

en: Challenge:
cs: Výzva:

en: If set you can refuse players accepting your seek
cs: Pokud je nastaveno, můžete odmítnout hráče přijmuvší vaši žádost

en: This option is not applicable because you're challenging a player
cs: Tato volba není použitelná, protože vyzýváte hráče

en: Edit Seek:
cs: Upravit  žádost:

en: %(minutes)d min + %(gain)d sec/move
cs: %(minutes)d min + %(gain)d s/tah

en: Manual
cs: Ruční

en: Any strength
cs: Jakákoli síla

en: You can't play rated games because you are logged in as a guest
cs: Nemůžete hrát hodnocené hry, protože jste přihlášen jako host

en: You can't play rated games because "Untimed" is checked,
cs: Nemůžete hrát hodnocené hry, protože šachové hodiny jsou vypnuty

en: and on FICS, untimed games can't be rated
cs: a v FICS nelze hodnotit žádné hry bez šachových hodin

en: This option is not available because you're challenging a guest,
cs: Tato volba není dostupná, protože vyzýváte hosta

en: and guests can't play rated games
cs: a hosté nemohou hrát hodnocené hry

en: You can't select a variant because "Untimed" is checked,
cs: Nemůžete vybrat žádnou variantu, protože šachové hodiny jsou vypnuty

en: and on FICS, untimed games have to be normal chess rules
cs: a v FICS lze hry bez šachových hodin hrát jen podle běžných pravidel.

en: Change Tolerance
cs: Změnit toleranci

en: Seek Graph
cs: Graf žádostí

en: Handle seeks on graphical way
cs: Zacházet se žádostmi graficky

en: Seeks / Challenges
cs: Žádosti/Výzvy

en: Handle seeks and challenges
cs: Zacházet se žádostmi a výzvami

en: Effect on ratings by the possible outcomes
cs: Účinek na hodnocení podle možných výsledků

en: Win:
cs: Výhra:

en: Draw:
cs: Remíza:

en: Loss:
cs: Prohra:

en: New RD:
cs: Nový RD:

en: Active seeks: %d
cs: Činné žádosti: %d

en:  would like to resume your adjourned <b>%(time)s</b> <b>%(gametype)s</b> game.
cs:  chcete pokračovat ve své přerušené hře <b>%(time)s</b> <b>%(gametype)s</b>.

en:  challenges you to a <b>%(time)s</b> %(rated)s <b>%(gametype)s</b> game
cs:  vás vyzývá ke hře <b>%(time)s</b> %(rated)s <b>%(gametype)s</b>

en:  where <b>%(player)s</b> plays <b>%(color)s</b>.
cs:  kde <b>%(player)s</b> hraje<b>%(color)s</b>.

en: Log Off
cs: Odhlásit se

en: New game from 1-minute playing pool
cs: Nová hra z herní zásoby jednominutových her

en: New game from 3-minute playing pool
cs: Nová hra z herní zásoby tříminutových her

en: New game from 5-minute playing pool
cs: Nová hra z herní zásoby pětiminutových her

en: New game from 15-minute playing pool
cs: Nová hra z herní zásoby patnáctiminutových her

en: New game from 25-minute playing pool
cs: Nová hra z herní zásoby pětadvacetiminutových her

en: New game from Chess960 playing pool
cs: Nová hra z herní zásoby Chess960

en: You have to set kibitz on to see bot messages here.
cs: Musíte zapnout kibicování, abyste zde viděl obě zprávy.

en: You may only have 3 outstanding seeks at the same time. If you want             to add a new seek you must clear your currently active seeks. Clear your seeks?
cs: Lze vytvořit jen 3 žádosti v tutéž dobu. Pokud chcete přidat novou žádost, musíte smazat své nyní účinné žádosti. Smazat žádosti?

en: You can't touch this! You are examining a game.
cs: Na toto nemůžete šahat! Prohlížíte si hru.

en:  has declined your offer for a match
cs:  odmítl vaši nabídku ke hře

en:  is censoring you
cs:  vás cenzuruje

en:  noplay listing you
cs:  žádná hra vás nemá v seznamu

en:  uses a formula not fitting your match request:
cs:  neodpovídá hlediskům vaší žádosti o hru:

en: to manual accept
cs: k ručnímu přijetí

en: to automatic accept
cs: k automatickému přijetí

en: rating range now
cs: rozsah hodnocení nyní

en: Seek updated
cs: Žádost obnovena

en: Your seeks have been removed
cs: Vaše žádosti byly odstraněny

en:  has arrived
cs: přišel

en:  has departed
cs: odešel

en:  is present
cs: je přítomen

en: Detect type automatically
cs: Detekovat typ automaticky

en: <big><b>Error loading game</big></b>
cs: <big><b>Chyba při nahrávání hry</big></b>

en: Save Game
cs: Uložit hru

en: Export position
cs: Vyvést stav hry

en: <big><b>Unknown file type '%s'</b></big>
cs: <big><b>Neznámý typ souboru '%s'</b></big>

en: Was unable to save '%(uri)s' as PyChess doesn't know the format '%(ending)s'.
cs: Nepodařilo se uložit '%(uri)s', protože PyChess nezná formát '%(ending)s'.

en: <big><b>Unable to save file '%s'</b></big>
cs: <big><b>Nelze uložit soubor '%s'</b></big>

en: You don't have the necessary rights to save the file.
        Please ensure that you have given the right path and try again.
cs: Nemáte dostatečná oprávnění pro uložení souboru.
    Ujistěte se, prosím, že jste zadal správnou cestu, a zkuste to znovu.

en: _Replace
cs: Nah_radit

en: File exists
cs: Soubor existuje

en: <big><b>A file named '%s' already exists. Would you like to replace it?</b></big>
cs: <big><b>Soubor pojmenovaný '%s' již existuje. Chcete ho nahradit?</b></big>

en: The file already exists in '%s'. If you replace it, its content will be overwritten.
cs: Soubor již existuje '%s'. Pokud jej nahradíte, jeho obsah bude přepsán.

en: Could not save the file
cs: Nelze uložit soubor

en: <big><b>PyChess was not able to save the game</b></big>
cs: <big><b>PyChess se hru nepodařilo uložit</b></big>

en: The error was: %s
cs: Chyba byla: %s

en: There is %d game with unsaved moves. | There are %d games with unsaved moves.
cs[0]: Je tu %d hra s neuloženými tahy.
cs[1]: Jsou tu %d hry s neuloženými tahy.
cs[2]: Je tu %d her s neuloženými tahy.
cs[3]: Je tu %d her s neuloženými tahy.

en: Save moves before closing?
cs: Uložit tahy před zavřením?

en: Unable to save to configured file.                                                     Save the games before closing?
cs: Nelze uložit do nastaveného souboru.
    Uložit hry před jejich zavřením?

en: vs.
cs: proti.

en: _Save %d document | _Save %d documents
cs[0]: _Uložit %d hru
cs[1]: _Uložit %d hry
cs[2]: _Uložit %d her
cs[3]: _Uložit %d her

en: Save the current game before you close it?
cs: Uložit nynější hru před jejím zavřením?

en: Unable to save to configured file.                                             Save the current game before you close it?
cs: Nelze uložit do nastaveného souboru. Uložit nynější hru před jejím zavřením?

en: It is not possible later to continue the game,
    if you don't save it.
cs: Není možné později pokračovat ve hře,
    pokud ji neuložíte.

en: All Chess Files
cs: Všechny šachové soubory

en: Annotation
cs: Poznámka

en: Annotated game
cs: Hra opatřená poznámkami

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Add start comment
cs: Přidat začáteční poznámku

en: Add comment
cs: Přidat poznámku

en: Edit comment
cs: Upravit poznámku

en: Good move
cs: Dobrý tah

en: Bad move
cs: Špatný tah

en: Excellent move
cs: Výborný tah

en: Very bad move
cs: Velice špatný tah

en: Interesting move
cs: Zajímavý tah

en: Suspicious move
cs: Podezřelý tah

en: Forced move
cs: Vynucený tah

en: Add move symbol
cs: Přidat značku pro tah

en: Unclear position
cs: Nejasná pozice

en: Slight advantage
cs: Lehká výhoda

en: Moderate advantage
cs: Mírná výhoda

en: Decisive advantage
cs: Rozhodující výhoda

en: Crushing advantage
cs: Zdrcující výhoda

en: Zugzwang
cs: Vynucený tah

en: Development advantage
cs: Rozvíjející výhoda

en: Initiative
cs: Iniciativa

en: With attack
cs: S útokem

en: Compensation
cs: Náhrada

en: Counterplay
cs: Protihra

en: Time pressure
cs: Časová tíseň

en: Add evaluation symbol
cs: Přidat vyhodnocovací symbol

en: Comment
cs: Poznámka

en: Symbols
cs: Symboly

en: All the evaluations
cs: Všechna vyhodnocení

en: Remove
cs: Odstranit

en: No time control
cs: Bez ovládání času

en: mins
cs: m

en: secs
cs: s

en: move
cs: tah

en: round %s
cs: kolo %s

en: Hints
cs: Rady

en: The hint panel will provide computer advice during each stage of the game
cs: Panel s radami bude poskytovat rady počítače během každé fáze hry

en: Official PyChess panel.
cs: Panel PyChess.

en: Opening Book
cs: Kniha zahájení

en: The opening book will try to inspire you during the opening phase of the game by showing you common moves made by chess masters
cs: Kniha zahájení se vás během zahajovací fáze hry pokusí podněcovat ukazováním šachovými mistry nejhranějších tahů.

en: Analysis by %s
cs: Rozbor od %s

en: %s will try to predict which move is best and which side has the advantage
cs: %s se pokusí předem určit, který tah je nejlepší a která strana má výhodu

en: Threat analysis by %s
cs: Rozbor hrozby od %s

en: %s will identify what threats would exist if it were your opponent's turn to move
cs: %s určí, jaké by mohly být hrozby, kdyby měl hrát váš soupeř

en: Calculating...
cs: Počítá se...

en: Engine scores are in units of pawns, from White's point of view. Double clicking on analysis lines you can insert them into Annotation panel as variations.
cs: Výsledky stroje jsou z pohledu bílého v jednotkách pěšců. Dvojitým klepnutím na řádky rozboru je můžete vložit do panelu s poznámkami jako obměny.

en: Adding suggestions can help you find ideas, but slows down the computer's analysis.
cs: Přidání návrhů vám může pomoci s hledáním nápadů, ale zpomalí provádění rozboru počítačem.

en: Endgame Table
cs: Tabulka koncovky

en: The endgame table will show exact analysis when there are few pieces on the board.
cs: Tabulka koncovky ukáže přesný rozbor, když je na hrací desce několik figurek.

en: Mate in %d
cs: Mat za %d

en: In this position,
    there is no legal move.
cs: V tomto postavení
    není žádný tah platný.

en: The chat panel lets you communicate with your opponent during the game, assuming he or she is interested
cs: Panel pro rozhovor vám během hry umožňuje psát si se soupeřem za předpokladu, že má druhá strana o to být ve styku zájem.

en: Comments
cs: Poznámky

en: The comments panel will try to analyze and explain the moves played
cs: Panel pro poznámky se bude pokoušet o rozbor a výklad zahraných tahů

en: Initial position
cs: Výchozí pozice

en: %(color)s moves a %(piece)s to %(cord)s
cs: %(color)s táhnul: %(piece)s na %(cord)s

en: Engines
cs: Stroje

en: The engine output panel shows the thinking output of chess engines (computer players) during a game
cs: Panel s výstupem stroje ukazuje myšlenkový výstup šachových strojů (počítačoví hráči) během hry

en: No chess engines (computer players) are participating in this game.
cs: Žádné šachové stroje (počítačoví hráči) se neúčastní této hry.

en: Move History
cs: Historie tahů

en: The moves sheet keeps track of the players' moves and lets you navigate through the game history
cs: Herní list zajišťuje sledování hráčových tahů a dovoluje pohyb skrze průběh hry

en: Score
cs: Výsledek

en: The score panel tries to evaluate the positions and shows you a graph of the game progress
cs: Panel s výsledky se pokouší o vyhodnocování pozic a ukazuje vám obrazec znázorňující postup hry

en: Practice endgames with computer
cs: Cvičit koncovky s počítačem

en: Title
cs: Název

en: Study FICS lectures offline
cs: Učit se ze cvičení FICS nepřipojen k internetu

en: Author
cs: Autor

en: Guided interactive lessons in "guess the move" style
cs: Provázené interaktivní lekce ve stylu "hádej tah"

en: Lichess practice studies Puzzles from GM games and Chess compositions
cs: Lichess procvičuje hlavolamová cvičení z her GM a šachových prací

en: others
cs: jiné

en: Learn
cs: Učit de

en: Quit Learning
cs: Ukončit výuku

en: lessons
cs: lekce

en: Progress
cs: Postup

en: Reset my progress
cs: Vynulovat můj postup

en: You will lose all your progress data!
cs: Ztratíte všechny údaje o svém postupu!

en: Source
cs: Zdroj
