pychess - en to ja translation catalogue (69 entries)

en: _Game
ja: ゲーム(_G)

en: _New Game
ja: 新ゲーム(_N)

en: _Load Game
ja: ゲームの読み込み(_L)

en: Load _Recent Game
ja: 最近のゲームの読み込み(_R)

en: _Save Game
ja: ゲームの保存(_S)

en: Save Game _As
ja: ゲームを別名で保存(_A)

en: R_esign
ja: 投了(_E)

en: _Rotate Board
ja: 盤面の回転(_R)

en: Use _analyzer
ja: アナライザを使用(_A)

en: The analyzer will run in the background and analyze the game. <b>This is necessary for the hint mode to work</b>
ja: アナライザはバックグラウンドで動作し、ゲームを分析します。 <b>これはヒントモードを動作させるのに必要です</b>

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Side_panels
ja: サイドパネル(_P)

en: Themes
ja: テーマ

en: Promotion
ja: 昇進

en: Queen
ja: クイーン

en: Rook
ja: ルーク

en: Bishop
ja: ビショップ

en: Knight
ja: ナイト

en: King
ja: キング

en: White
ja: 白

en: <big><b>PyChess is discovering your engines. Please wait.</b></big>
ja: <big><b>PyChess がエンジンを取得しています. 少しお待ちください.</b></big>

en: PyChess - Connect to Internet Chess
ja: PyChess - インターネットチェスに接続

en: _Password:
ja: パスワード(_P)

en: _Name:
ja: 名前(_N)

en: Log on as _Guest
ja: ゲストとしてログオン(_G)

en: S_ign up
ja: サインアップ(_I)

en: Lightning:
ja: 超早指し:

en: Standard:
ja: 標準:

en: Blitz:
ja: 早指し:

en: 5 min
ja: 5 分

en: _Accept
ja: 同意(_A)

en: _Decline
ja: 拒否(_D)

en: Rating
ja: レイティング

en: _Player List
ja: プレイヤーの一覧(_P)

en: _Game List
ja: ゲームの一覧(_G)

en: Pre_view
ja: プレビュー(_V)

en: <b>Chess Variant</b>
ja: <b>変則チェス</b>

en: <b>Options</b>
ja: <b>オプション</b>

en: _Previous
ja: 前へ(_P)

en: _Next
ja: 次へ(_N)

en: New Game
ja: 新ゲーム

en: _Start Game
ja: ゲームの開始(_S)

en: <b>Players</b>
ja: <b>プレイヤー</b>

en: Quit PyChess
ja: PyChessを終了

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: <b>_Start Game</b>
ja: <b>ゲームの開始(_S)</b>

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Open Game
ja: ゲームを開く

en: resign
ja: 投了

en: min
ja: 分

en: sec
ja: 秒

en: Pawn
ja: ポーン

en: Connecting to server
ja: サーバに接続中

en: Logging on to server
ja: サーバにログオン中

en: Setting up environment
ja: 環境の設定中

en: Online
ja: オンライン

en: Offline
ja: オフライン

en: %d min
ja: %d 分

en:  + %d sec
ja:  + %d 秒

en: Opponent Rating
ja: 対戦相手のレイティング

en: Connection Error
ja: 接続エラー

en: Log on Error
ja: ログオンエラー

en: Auto-logout
ja: 自動ログアウト

en: You have been logged out because you were idle more than 60 minutes
ja: 60 分以上動作が無かったためログアウトしました

en: Chat
ja: チャット

en:  min
ja:  分

en: Save Game
ja: ゲームの保存

en: Hints
ja: ヒント

en: Comments
ja: コメント
