pychess - en to kn translation catalogue (66 entries)

en: _Game
kn: _ಆಟ

en: _New Game
kn: _ಹೊಸ ಆಟ

en: Play _Internet Chess
kn: ಅಂತರಜಾಲದಲ್ಲಿ ಚದುರಂಗವನ್ನು ಆಡು

en: About Chess
kn: ಚದುರಂಗದ ಬಗ್ಗೆ

en: Translate PyChess
kn: ಪೈಚೆಸ್ ಅನುವಾದಿಸು

en: Preferences
kn: ಆದ್ಯತೆಗಳು

en: Colorize analyzed moves
kn: ವಿಶ್ಲೇಷಿಸಿದ ನಡಿಗೆಗಳಿಗೆ ಬಣ್ಣೆಸು

en: Show evaluation values
kn: ಮೌಲ್ಯಮಾಪನ ಮೌಲ್ಯಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು

en: _General
kn: _ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Maximum analysis time in seconds:
kn: ವಿಶ್ಲೇಷಣೆಯ ಗರಿಷ್ಠ ಸಮಯ ಸೆಕೆಂಡುಗಳಲ್ಲಿ:

en: Queen
kn: ರಾಣಿ

en: Bishop
kn: ಒಂಟೆ

en: King
kn: ರಾಜ

en: Game information
kn: ಆಟದ ಮಾಹಿತಿ

en: Black:
kn: ಕರಿ

en: White:
kn: ಬಿಳಿ

en: White
kn: ಬಿಳಿ

en: Black
kn: ಕಪ್ಪು

en: Date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Result
kn: ಫಲಿತಾಂಶ

en: Analyze game
kn: ಆಟವನ್ನು ವಿಶ್ಲೇಷಿಸು

en: Use analyzer:
kn: ವಿಶ್ಲೇಷಕವನ್ನು ಬಳಸು:

en: gnuchess:
kn: ಗ್ನು ಚೆಸ್

en: _Password:
kn: _ಗುಪ್ತಪದ

en: _Name:
kn: _ಹೆಸರು

en: Log on as _Guest
kn: ಅತಿಥಿಯಾಗಿ ಪ್ರವೇಶಿಸು

en: S_ign up
kn: ಸೈನ್ ಅಪ್

en: Challenge: <Player>
kn: ಸವಾಲು: <Player>

en: Send Challenge
kn: ಸವಾಲನ್ನು ಕಳುಹಿಸು

en: <big>Challenge:</big>
kn: <big>ಸವಾಲು:</big>

en: Lightning:
kn: ಮಿಂಚಿನ :

en: Blitz:
kn: ಬ್ಲಿಟ್ಜ್

en: 5 min
kn: 5 ನಿಮಿಷ

en: Time
kn: ಸಮಯ

en: Minutes:
kn: ನಿಮಿಷಗಳು:

en: <b>Your Color</b>
kn: ನಿಮ್ಮ ಬಣ್ಣ

en: Play
kn: ಆಡು

en: <b>Options</b>
kn: <b>ಆಯ್ಕೆಗಳು</b>

en: _Previous
kn: _ಹಿಂದೆ

en: _Next
kn: _ಮುಂದೆ

en: New Game
kn: ಹೊಸ ಆಟ

en: <b>Players</b>
kn: <b>ಆಟಗಾರರು</b>

en: <b>Open Game</b>
kn: <b>ಆಟವನ್ನು ತೆರೆ</b>

en: Black O-O
kn: ಕಪ್ಪು O-O

en: Black O-O-O
kn: ಕಪ್ಪು O-O-O

en: _Your Color:
kn: _ನಿಮ್ಮ ಬಣ್ಣ

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
kn: http://kn.wikipedia.org/wiki/ಚದುರಂಗ_(ಆಟ)

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Rules_of_chess
kn: http://kn.wikipedia.org/wiki/ಚದುರಂಗದ_ನಿಯಮಗಳು

en: Welcome
kn: ಸುಸ್ವಾಗತ

en: Accept
kn: ಒಪ್ಪಿಕೊ

en: Decline
kn: ತಿರಸ್ಕರಿಸು

en: Chess Game
kn: ಚದುರಂಗ ಆಟ

en: min
kn: ನಿಮಿಷ

en: Pawn
kn: ಪದಾತಿ

en: Corner
kn: ಮೂಲೆ

en: Minutes:
kn: ನಿಮಿಷಗಳು:

en:  chess
kn: ಚದುರಂಗ

en: Clock
kn: ಗಂಟೆ

en: Win
kn: ಗೆಲುವು

en: Loss
kn: ಸೋಲು

en: Email
kn: ಇ-ಸಂದೇಶ

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en:  min
kn: ನಿಮಿಷ

en: Save Game
kn: ಆಟವನ್ನು ಉಳಿಸಿ

en: Could not save the file
kn: ಕಡತವನ್ನು ಉಳಿಸಲಾಗಲಿಲ್ಲ

en: All Chess Files
kn: ಎಲ್ಲಾ ಚದುರಂಗದ ಕಡತಗಳು
