pychess - en to tr translation catalogue (385 entries)

en: _Game
tr: _Oyun

en: _New Game
tr: Yeni _Oyun

en: Play _Internet Chess
tr: PyChess - internet satrancına bağlan

en: _Load Game
tr: Oyun _Yükle

en: Load _Recent Game
tr: Oyun _Yükle

en: _Save Game
tr: Oyunu _Kaydet

en: Save Game _As
tr: Oyunu _Farklı Kaydet

en: Player _Rating
tr: Oyuncu _Reytingi

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Copy PGN
tr: _PGN Kopyala

en: _Copy FEN
tr: _FEN Kopyala

en: _Engines
tr: _Satranç Motorları

en: _Actions
tr: _Eylemler

en: Offer _Abort
tr: Oyun ipta_li Teklif Et

en: Offer _Draw
tr: _Beraberlik Teklif Et

en: Offer _Pause
tr: Mola teklif et.

en: Offer _Resume
tr: Maça devam teklif et

en: Offer _Undo
tr: _Geri Alma Teklif Et

en: _Call Flag
tr: _Bayrak Düştü

en: R_esign
tr: Pes_et

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Rotate Board
tr: _Tahtayı Çevir

en: _Fullscreen
tr: _Tam Ekran

en: Leave _Fullscreen
tr: _Tam Ekrandan Çık

en: _Show Sidepanels
tr: _Yan Paneli Göster

en: _Log Viewer
tr: Günlük (_Log) Görüntüleyici

en: _Help
tr: _Yardım

en: About Chess
tr: Satranç Hakkında

en: How to Play
tr: Nasıl Oynanır

en: Tip of the Day
tr: Günün İpucu

en: Translate PyChess
tr: PyChess'i Çevir

en: Chess client
tr: Satranç istemcisi

en: Preferences
tr: Tercihler

en: The displayed name of the first human player, e.g., John.
tr: İlk insan oyuncunun görüntülenecek adı, örneğin Figen.

en: <b>Name of _first human player:</b>
tr: <b>_İlk insan oyuncunun adı</b>

en: _Hide tabs when only one game is open
tr: Sadece bir oyun açıkken sekmeleri _gizle

en: If set, pawn promotes to queen without promotion dialog selection.
tr: Eğer seçiliyse piyonlar oyuncuya sorulmaksızın vezire terfi olacaktır.

en: Show _captured pieces
tr: Yenilen taşları göster.

en: If set, the captured figurines will be shown next to the board.
tr: Eğer seçiliyse yenilen taşların figürleri tahtanın yanında gözükecektir.

en: Colorize analyzed moves
tr: Analiz edilen hamleleri renklendir

en: F_ull board animation
tr: Ta_m tahta animasyonalrı

en: Only animate _moves
tr: Sadece _hareketleri canlandır

en: Only animate piece moves.
tr: Sadece taş hareketlerini canlandır.

en: No _animation
tr: Animasyonları kapat

en: Never use animation. Use this on slow machines.
tr: Hiçbir zaman animasyonları kullanma.Bunu yavaş bilgisayarlarda kullanın

en: <b>Animation</b>
tr: <b>Canlandırma</b>

en: _General
tr: _Genel

en: Use opening _book
tr: Açılış Kitabı K_ullan

en: Use _analyzer
tr: Çözümleyici kull_an

en: Use _inverted analyzer
tr: Ters analiz kullan

en: <b>Analyzing</b>
tr: <b>Çözümlüyor</b>

en: _Hints
tr: _İpuçları

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Ac_tive
tr: Aktif

en: Side_panels
tr: Yan_paneller

en: Light Squares :
tr: Açık Kareler

en: Dark Squares :
tr: Koyu Kareler

en: Reset Colours
tr: Renkleri Sıfırla

en: Sho_w cords
tr: Kordinatları _göster

en: Font:
tr: Yazıtipi

en: Themes
tr: Temalar

en: _Use sounds in PyChess
tr: S_esleri kullan

en: A player _checks:
tr: Bir oyuncu _şah çekti:

en: A player _moves:
tr: Bir ouyuncu _hamle yaptı:

en: Game is _drawn:
tr: Oyun Berabere

en: Game is _lost:
tr: Oyunu kaybettiniz

en: Game is _won:
tr: Oyunu Kazandınız

en: A player c_aptures:
tr: Oyuncu taş kazandı:

en: Game is _set-up:
tr: Oyun hazır

en: _Observed moves:
tr: Gözlenmiş hamleler

en: _Invalid move:
tr: _Geçersiz hamle:

en: <b>Play Sound When...</b>
tr: Şu durumlarda ses çal

en: _Sounds
tr: _Sesler

en: Save
tr: Kaydet

en: Promotion
tr: Terfi

en: Queen
tr: Vezir

en: Rook
tr: Kale

en: Bishop
tr: Fil

en: Knight
tr: At

en: King
tr: Şah

en: Default
tr: Varsayılan:

en: Knights
tr: Atlar

en: Game information
tr: Oyun bilgisi

en: Site:
tr: Yer:

en: Black ELO:
tr: Siyah ELO:

en: Black:
tr: Siyah:

en: Round:
tr: Raunt:

en: White ELO:
tr: Beyaz ELO:

en: White:
tr: Beyaz:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Result:
tr: Sonuç:

en: Game
tr: Oyun:

en: Players:
tr: Oyuncular:

en: Event:
tr: Müsabaka:

en: Additional tags
tr: Ek etiketler

en: Manage engines
tr: Satranç motorlarını yönet

en: Command:
tr: Komut:

en: Protocol:
tr: Protokol:

en: Parameters:
tr: Parametreler:

en: Command line parameters needed by the engine
tr: Satranç motoru tarafından istenen komut istemi parametreleri

en: Working directory:
tr: Çalışma dizini:

en: Country:
tr: Ülke:

en: Preferred level:
tr: Tercih edilen seviye:

en: Restore the default options
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: Options
tr: Seçenekler

en: White
tr: Beyaz

en: Black
tr: Siyah

en: Event
tr: Etkinlik

en: Date
tr: Tarih

en: Annotator
tr: Yorumcu

en: Result
tr: Sonuç:

en: Analyze game
tr: Oyunu analiz et

en: <big><b>PyChess is discovering your engines. Please wait.</b></big>
tr: <big><b>PyChess motorlarınızı arıyor. Lütfen bekleyin.</b></big>

en: PyChess - Connect to Internet Chess
tr: PyChess - internet satrancına bağlan

en: _Password:
tr: _Parola:

en: _Name:
tr: _Adı:

en: Log on as _Guest
tr: _Ziyaretçi olarak bağlan

en: Po_rts:
tr: Portlar:

en: S_ign up
tr: _Oturum Aç

en: Challenge: <Player>
tr: Meydan oku: <Player>

en: Send Challenge
tr: Meydan Okuma İsteği Gönder

en: <big>Challenge:</big>
tr: <big>Meydan Okuma:</big>

en: Lightning:
tr: Işıklandırma:

en: Standard:
tr: Standart:

en: Blitz:
tr: Hızlı Oyun:

en: 10 min + 6 sec/move, White
tr: 10 dak + 6 san/hareket, Beyaz

en: 5 min
tr: 5 dak

en: _Accept
tr: _Kabul Et

en: _Decline
tr: _Reddet

en: Send seek
tr: Oyun daveti gönder

en: Create Seek
tr: Araştırma oluştur

en: Standard
tr: Standart

en: Blitz
tr: Blitz - Hızlı oyun

en: Lightning
tr: Yıldırım

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: _Seeks / Challenges
tr: _Araştır / Meydan Oku

en: Rating
tr: Puan

en: Time
tr: Süre

en: 0 Players Ready
tr: 0 Oyuncu Hazır

en: Challenge
tr: Meydan Okuma

en: Observe
tr: İzle

en: Start Private Chat
tr: Kişiyle sohbet et

en: Guest
tr: Konuk

en: _Player List
tr: _Oyuncu Listesi

en: _Game List
tr: O_yun Listesi

en: _My games
tr: Oyunla_rım

en: Offer A_bort
tr: Maçın iptalini öner

en: Pre_view
tr: Ön_izleme

en: Edit Seek
tr: Araştırma Düzenle

en: Untimed
tr: Süresiz

en: Minutes:
tr: Dakika:

en:    Gain:
tr: Kazan:

en: Time control:
tr: Zaman Kontrol:

en: <b>Time Control</b>
tr: <b>Zaman Kontrol</b>

en: Don't care
tr: Görmezden gel

en: Your strength:
tr: Gücünüz:

en: Opponent's strength:
tr: Rakibin Gücü:

en: Center:
tr: Merkez:

en: Tolerance:
tr: Tolerans:

en: Hide
tr: Gizle

en: <b>Opponent Strength</b>
tr: <b>Rakibin Gücü</b>

en: <b>Your Color</b>
tr: <b>Renginiz</b>

en: Play normal chess rules
tr: Normal satranç kuralları ile oyna

en: Play
tr: Oyna

en: <b>Chess Variant</b>
tr: <b>Satranç Çeşidi</b>

en: Rated game
tr: Dereceli oyun

en: <b>Options</b>
tr: <b>Seçenekler</b>

en: window1
tr: pencere1

en: 0 of 0
tr: 0'da 0

en: Search:
tr: Ara:

en: _Previous
tr: _Önceki

en: _Next
tr: _Sonraki

en: New Game
tr: Yeni Oyun

en: _Start Game
tr: _Oyuna Başla

en: Clear
tr: Temizle

en: <b>Players</b>
tr: <b>Oyuncular</b>

en: _Untimed
tr: _Süresiz

en: _Play Normal chess
tr: _Normal satranç oyna

en: Play Fischer Random chess
tr: Fischer Rastgele Satranç Oyna

en: <b>Open Game</b>
tr: <b>Açık Oyun</b>

en: <b>Initial Position</b>
tr: <b>Başlangıç ​​Konumu</b>

en: <b>Enter Game Notation</b>
tr: <b>Oyun notasyonunu giriniz</b>

en: Move number
tr: Hamle Sayısı

en: Black O-O
tr: Siyah O-O

en: Black O-O-O
tr: Siyah O-O-O

en: White O-O-O
tr: Beyaz O-O-O

en: White O-O
tr: Beyaz O-O

en: Rotate the board
tr: Tahtayı Döndür

en: Quit PyChess
tr: PyChess' ten Çık

en: Close _without Saving
tr: Kaydetmeden _Kapat

en: Select the games you want to save:
tr: Kaydetmek istediğiniz oyunu seçin:

en: If you don't save, new changes to your games will be permanently lost.
tr: Eğer kaydetmezseniz, değişiklikler sonsuza kadar kaybolacak.

en: _Opponent:
tr: _Rakip

en: _Your Color:
tr: _Renginiz:

en: <b>_Start Game</b>
tr: <b>_Oyunu Başlat</b>

en: Create a new database
tr: Yeni bir veritabanı oluştur

en: Category:
tr: Kategori:

en: Tip Of The day
tr: Günün İpucu

en: Show tips at startup
tr: İpuçlarını başlangıçta göster

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
tr: http://tr.wikipedia.org/wiki/Satran%C3%A7

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Rules_of_chess
tr: http://tr.wikipedia.org/wiki/Satran%C3%A7#Oynan.C4.B1.C5.9F.C4.B1

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Open Game
tr: Oyun Aç

en: Your opponent has offered you a draw.
tr: Rakibiniz size beraberlik teklif etti.

en: Your opponent wants to abort the game.
tr: Rakibiniz oyunun iptalini talep etti.

en: Your opponent wants to pause the game.
tr: Rakibiniz oyuna ara vermek istiyor.

en: Your opponent wants to resume the game.
tr: Rakibiniz oyuna devam etmek istiyor

en: resign
tr: Geri çekil

en: Your opponent is not out of time.
tr: Rakibinizin süresi bitmedi.

en: Your opponent asks you to hurry!
tr: Rakibiniz çabuk olmanızı istiyor!

en: Accept
tr: Kabul et

en: Decline
tr: Reddet

en: %s was declined by your opponent
tr: %s rakibiniz tarafından reddedildi

en: %s was withdrawn by your opponent
tr: %s hamlesi rakibiniz tarafından geri alındı

en: Unable to accept %s
tr: %s kabul edilemiyor

en: %s returns an error
tr: %s bir hata döndürdü

en: Chess Position
tr: Satranç Pozisyonu

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Simple Chess Position
tr: Basit Satranç Pozisyonu

en: Chess Game
tr: Satranç Oyunu

en: Invalid move.
tr: Geçersiz hamle.

en: Died
tr: Öldü

en: Local Event
tr: Müsabaka

en: Local Site
tr: Yerel Site

en: min
tr: dakika

en: sec
tr: saniye

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Austria
tr: Avusturya

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Pawn
tr: Pençe

en: N
tr: A

en: B
tr: F

en: R
tr: K

en: Q
tr: V

en: K
tr: Ş

en: The game ended in a draw
tr: Oyun beraberlikle sonuçlandı

en: %(white)s won the game
tr: %(white)s oyunu kazandı

en: %(black)s won the game
tr: %(black)s oyunu kazandı

en: The game has been killed
tr: Bu oyun sonlandırıldı

en: The game has been adjourned
tr: Bu oyun sonraya bırakıldı

en: The game has been aborted
tr: Bu oyun iptal edildi

en: Because both players ran out of time
tr: Çünkü iki oyuncunun da süresi doldu

en: Because both players agreed to a draw
tr: Çünkü iki oyuncu da beraberlikte mutabakat sağladı.

en: Blindfold
tr: Körleme

en: All white
tr: Hepsi beyaz

en: Corner
tr: Köşe

en: Losers
tr: Kaybedenler

en: Normal
tr: Olağan

en: Random
tr: Rastgele

en: Shuffle
tr: Karıştır

en: The connection was broken - got "end of file" message
tr: Bağlantı koptu -"dosya sonu" iletisi aldı

en: '%s' is not a registered name
tr: %s kayıtlı bir oyun değil

en: Connecting to server
tr: Sunucuya bağlanılıyor

en: Logging on to server
tr: Sunucuda oturum açılıyor

en: Wild
tr: Vahşi

en: Online
tr: Çevrimiçi

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Available
tr: Uygun

en: Playing
tr: Oynuyor

en: Idle
tr: Boşta

en: Unrated
tr: Puansız

en: Rated
tr: Puanlı

en: %d min
tr: %d dakika

en:  + %d sec
tr: + %d saniye

en: white
tr: beyaz

en: black
tr: siyah

en: Manual Accept
tr: Manuel Onaylama

en: Connection Error
tr: Bağlantı Hatası

en: Log on Error
tr: Oturum açmada hata

en: Connection was closed
tr: Bağlantı kapatıldı

en: Address Error
tr: Adres Hatası

en: Auto-logout
tr: Otomatik-Çıkış

en: Other
tr: Diğer

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Team Account
tr: Takım Hesabı

en: Abort
tr: Durduruldu

en: Undo one move
tr: Bir önceki hamleye dön

en: Undo two moves
tr: İki önceki hamleye dön

en: You sent a draw offer
tr: beraberlik teklifinde bulundunuz

en: <big><b>Engine, %s, has died</b></big>
tr: <big><b>Program motoru, %s, öldü</b></big>

en: This game can be automatically aborted without rating loss because                       there has not yet been two moves made
tr: Oyunda henüz iki hamle yapılmadığından derece kaybı olmaksızın oyun sonlandırılabilir.

en: Offer Abort
tr: Maçın iptalini öner

en: Your opponent must agree to abort the game because there                       has been two or more moves made
tr: İki ya da daha fazla hamle yapıldığından rakibinizin oyunu sonlandırmayı kabul etmesi gerekmektedir.

en: This game can not be adjourned because one or both players are guests
tr: Oyunculardan biri ya da oyuncuların ikisi de misafir olduğundan maç ertelenemez.

en: Claim Draw
tr: Beraberlik iddia et

en: Resume
tr: Duraklat

en: Offer Pause
tr: Mola teklif et.

en: Offer Resume
tr: Devam teklifi et

en: Undo
tr: Geri Al

en: Offer Undo
tr: Geri Alma Teklif Et

en: Wait
tr: Bekle

en: Adjourn
tr: Ertele

en: Jump to initial position
tr: İlk hamleye git

en: Step back one move
tr: Bir hamle geri al

en: Step forward one move
tr: Bir hamle ileri al

en: Jump to latest position
tr: Son hamleye git

en: Human Being
tr: İnsan

en: Minutes:
tr: Dakika:

en: Moves:
tr: Hamleler:

en: Gain:
tr: Kazanç:

en:  chess
tr: satranç

en: Setup Position
tr: Pozisyon Kur

en: Enter Game
tr: Oyuna gir

en: Open Sound File
tr: Ses Dosyası Aç

en: Sound files
tr: Ses dosyaları

en: No sound
tr: Ses yok

en: Beep
tr: Bip

en: Select sound file...
tr: Ses dosyası seçin...

en: Select background image file
tr: Arka plan resmi dosyası seç

en: Select auto save path
tr: Otomatik kayıt dizini seç

en: draws
tr: beraberlikler

en: mates
tr: matlar

en: puts opponent in check
tr: rakibe şah çeker

en: improves king safety
tr: Şahın güvenliğini arttırır

en: slightly improves king safety
tr: Şahın güvenliğini hafifçe arttırır

en: moves a rook to an open file
tr: kaleyi açık bir hatta koyar

en: moves an rook to a half-open file
tr: kaleyi yarıaçık bir hatta koyar

en: moves bishop into fianchetto: %s
tr: fil fiancchetto pozisyonuna geliyor: %s

en: promotes a Pawn to a %s
tr: piyonu %s'e terfi ettirir

en: castles
tr: kaleler

en: takes back material
tr: kaybedilen materyalı geri alır

en: exchanges material
tr: taşları değişir

en: captures material
tr: taşı alır

en: increases the pressure on %s
tr: %s üzerindeki baskıyı arttırır

en: defends %s
tr: %s'i korur

en: %s moves pawns into stonewall formation
tr: %s piyonlarını stonewall biçmine getiriyor

en: White should do pawn storm in right
tr: Beyaz sağ kanattan piyonla saldırmalı

en: Black should do pawn storm in left
tr: Siyah sol kanattan piyonla saldırmalı

en: White should do pawn storm in left
tr: Beyaz sol kanattan piyonla saldırmalı

en: Black should do pawn storm in right
tr: Siyah sağ kanattan piyonla saldırmalı

en: Round
tr: Raunt

en: Clock
tr: Saat

en: Type
tr: Tür

en: Date/Time
tr: Tarih/Zaman

en: Win
tr: Kazandın

en: Draw
tr: Berabere

en: Loss
tr: Kaydettin

en: Email
tr: E-posta

en: Spent
tr: Harcanan

en: online in total
tr: toplam çevirimiçi süre

en: Ping
tr: CTCP PING yanıtı

en: Connecting
tr: Bağlanıyor

en: Games running: %d
tr: Çalışan oyunlar: %d

en: Name
tr: Ad

en: Status
tr: Durum

en: Players: %d
tr: Oyuncular: %d

en: Challenge:
tr: Meydan Okuma:

en: Manual
tr: Elle

en: You can't play rated games because you are logged in as a guest
tr: Misafir olarak girdiğiniz için puanlandırılmış oyunlarda oynayamzsınız

en: You can't play rated games because "Untimed" is checked,
tr: Süresiz özelliği etkin olduğu için puanlandırlımış oyunları oynayamazsınız,

en:  min
tr: dk

en: Detect type automatically
tr: Dosya türünü otomatik belirle

en: Save Game
tr: Oyunu Kaydet

en: <big><b>Unknown file type '%s'</b></big>
tr: <big><b>Bilinmeyen dosya türü '%s'</b></big>

en: <big><b>Unable to save file '%s'</b></big>
tr: <big><b>'%s' dosyası kaydedilemedi</b></big>

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: File exists
tr: Dosya mevcut

en: <big><b>A file named '%s' already exists. Would you like to replace it?</b></big>
tr: <big><b>'%s' adında bir dosya zaten var. Değiştirmek ister misiniz?</b></big>

en: The file already exists in '%s'. If you replace it, its content will be overwritten.
tr: Dosya zaten '%s' de bulunuyır. Eğer değiştirirseniz, içeriğin üzerine yazılacak.

en: Could not save the file
tr: Dosya kaydedilemedi

en: <big><b>PyChess was not able to save the game</b></big>
tr: <big><b>PyChess oyunu kaydedemedi</b></big>

en: The error was: %s
tr: Hata şuydu: %s

en: vs.
tr: karşı

en: It is not possible later to continue the game,
    if you don't save it.
tr: Kaydetmezseniz, daha sonra oyuna devam etmeniz mümkün olmayacak.

en: All Chess Files
tr: Bütün Satranç Dosyaları

en: Add comment
tr: Yorum ekle

en: Good move
tr: İyi hamle

en: Bad move
tr: Kötü hamle

en: Hints
tr: İpuçları

en: The hint panel will provide computer advice during each stage of the game
tr: İpucu paneli oyunun her bir aşamasında bilgisayarın tavsiyelerini gösterir

en: Opening Book
tr: Açılış Kitabı

en: Calculating...
tr: Hesaplanıyor...

en: In this position,
    there is no legal move.
tr: Bu pozisyonda,
    geçerli hamle yok.

en: The chat panel lets you communicate with your opponent during the game, assuming he or she is interested
tr: Sohbet paneli oyun boyunca rakibinizle iletişim kurmanıza, eğer o da ilgileniyorsa, olanak sağlar

en: Comments
tr: Yorumlar

en: The comments panel will try to analyze and explain the moves played
tr: Yorum paneli oynanan hamleleri açıklamaya ve analiz etmeye çalışır

en: Initial position
tr: Başlangıç Pozisyonu

en: Move History
tr: Hamle Geçmişi

en: The moves sheet keeps track of the players' moves and lets you navigate through the game history
tr: Notasyon kağıdı oyuncuların hamlelerinin kaydını tutar ve sizin oyun geçmişi boyunca klavuzluk eder.

en: Score
tr: Skor

en: The score panel tries to evaluate the positions and shows you a graph of the game progress
tr: Skor paneli pozisyonları değerlendirir ve size oyunun işleyişinin bir grafiğini gösterir
