python-fedora 0.8.0 - en to it translation catalogue (25 entries)

en: From %(then)s to %(now)s
it: Da %(then)s a %(now)s

en: %d wiki changes in the past week
it: %d cambiamenti wiki nella scorsa settimana

en: Warning: Number of changes reaches the API return limit.
    You will not get the complete list of changes unless
    you run this script using a 'bot' account.
it: Avvertenza: Numero di cambiamenti portano l'API al limite.
    Non si otterrà la lista completa di cambiamenti a meno che
    non si usa lo script in un account 'bot'.

en: 
    == Most active wiki users ==
it: 
    == Utenti wiki più attivi ==

en: 
    == Most edited pages ==
it: 
    == Pagine più modificate ==

en: Loading FAS groups...
it: Caricamento gruppi FAS...

en: Unable to load FAS groups. Did you set FAS_USERNAME and FAS_PASSWORD?
it: Impossibile caricare i gruppi FAS. Sono stati impostati FAS_USERNAME e FAS_PASSWORD?

en: FAS groups loaded. Don't forget to set FAS_USERNAME and FAS_PASSWORD to a low-privilege account.
it: Gruppi FAS caricati. Non dimenticare di impostare FAS_USERNAME e FAS_PASSWORD su un account con bassi privilegi.

en: Welcome, %s
it: Benvenuto, %s

en: The credentials you supplied were not correct or did not grant access to this resource.
it: Le credenziali fornite non sono corrette o non garantiscono l'accesso a questa risorsa.

en: You must provide your credentials before accessing this resource.
it: Si devono fornire le proprie credenziali prima di accedere alla risorsa.

en: Please log in.
it: Per favore autenticarsi.

en: You have successfully logged out.
it: Ti sei disconnesso correttamente.

en: Login
it: Entra

en: CSRF attacks
it: attacchi CSRF

en:  are a means for a malicious website to make a request of another
            web server as the user who contacted the malicious web site.  The
            purpose of this page is to help protect your account and this server
            from attacks from such malicious web sites.  By clicking below, you are
            proving that you are a person rather than just the web browser
            forwarding your authentication cookies on behalf of a malicious
            website.
it:  sono un modo per un sito web malizioso di fare una richiesta ad un altro
            web server come se fosse l'utente che ha contattato il sito web
            maligno. Lo scopo di questa pagina è di aiutare a proteggere il tuo 
            account e questo server da attacchi provenienti da questi siti web 
            maliziosi.  Cliccando qui sotto, proverai che tu sei una persona e non 
            solo un browser web che inoltra i tuoi cookie di autenticazione al posto
            di un sito web malizioso.

en: I am a human
it: Sono un uomo

en: Forgot Password?
it: Passowrd dimenticata?

en: Sign Up
it: Iscriviti

en: Welcome
it: Benvenuto

en: You are not logged in
it: Non sei autenticato

en: CSRF protected
it: CSRF protetto

en: Verify Login
it: Verifica Login

en: Logout
it: Uscita

en: updating visit (%s)
it: aggiornamento visite (%s)
