Radio Tray - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Add Group
fr: Ajouter un groupe

en: Group :
fr: Groupe :

en: Move separator to another group
fr: Déplacer le séparateur à un autre groupe

en: Name :
fr: Nom :

en: Parent Group :
fr: Groupe parent :

en: Separator
fr: Séparateur

[ctx: yes]
en: Configure Radios
fr: Configurer les radios

[ctx: yes]
en: Radio name:
fr: Nom de la radio :

[ctx: yes]
en: URL :
fr: URL :

en: (this choice will be saved in the configuration file)
fr: (Ce choix sera enregistré dans la configuration)

en: App Indicator
fr: Indicateur d'application

note: Window title for the first time run configuration tool
en: First Time Run Config
fr: Configuration lors du premier lancement

en: Icon in the Notification Area
fr: Icône dans la zone de notification

en: Please select how Radio Tray should appear
fr: Veuillez sélectionner comment Radio Tray doit apparaître

en: Available Plugins:
fr: greffons existants

note: Warning message about need to restart application after plugin change
en: Changes will only be visible after restarting Radio Tray
fr: les changements seront visible seulement après le redémarrage de Radio Tray

note: Plugins configuration window title
en: Config Plugins
fr: ajustement des greffons

en: %s's Website
fr: Le site web de %s

en: Radio Name
fr: Nom de la radio

en: Add new station
fr: Ajouter une nouvelle station

en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Edit group
fr: Modifier le groupe

note: populate dialog with radio information
en: Edit Separator
fr: Modifier le séparateur

en: Are you sure you want to delete "%s"?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer « %s » ?

en: Add new group
fr: Ajouter un nouveau groupe

en: Developers:
fr: Développeurs :

en: Contributors:
fr: Contributeurs :

en: Turned Off
fr: Arrêté

en: Turn On "%s"
fr: Allumer « %s »

en: Configure Radios...
fr: Configurer les radios…

en: Reload Bookmarks
fr: Recharger les signets

en: Configure Plugins...
fr: Configurer les plugins

[ctx: Turns off the current radio.]
en: Turn Off "%s"
fr: Arrêter « %s »

[ctx: Playing status tooltip information]
en: Playing (vol: %s%%)
fr: Lecture en cours (vol: %s%%)

[ctx: Informs Radio Tray is idle as a tooltip.]
en: Idle (vol: %s%%)
fr: Inactif (vol: %s%%)

[ctx: Unknown radio specified by URL]
en: Unknown radio
fr: Radio inconnue

en: Radio Tray Playing
fr: Lecture Radio Tray

en: Radio Error
fr: Erreur de Radio

en: Bookmarks Reloaded
fr: Signets rechargés

en: Active
fr: Actif

en: Name
fr: Nom

en: Idle (vol: %s%%)
fr: Inactif (vol : %s%%)

[ctx: Connecting to a music stream.]
en: Connecting to %s
fr: Connexion à %s

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>
fr: Lecture en cours <b>%s</b> (vol: %s%%)
    <i>%s</i>

[ctx: Informs what radio and music is being played as a tooltip.]
en: Playing <b>%s</b> (vol: %s%%)
fr: Lecture en cours <b>%s</b> (vol: %s%%)
