refcard 10.0 - en to ms translation catalogue (84 entries)

note: type: Attribute 'lang' of: <article>
en: en-GB
ms: ms

note: type: Content of: <article><title>
en: Debian Reference Card
ms: Kad Rujukan Debian

note: type: Content of: <article><subtitle>
en: The 101 most important things when using Debian
ms: 101 perkara paling penting waktu menggunakan Debian

note: type: Content of: <article><articleinfo>
en: <copyright> <year>2004</year> <year>2010</year> <holder>W. Martin Borgert</holder> </copyright> <copyright> <year>2016</year> <year>2019</year> <year>2023</year> <holder>Holger Wansing</holder> </copyright> <copyright> <year>2023</year> <holder>Your Name ("Language")</holder> </copyright>
ms: <copyright> <year>2004</year> <year>2010</year> <holder>W. Martin Borgert</holder> </copyright> <copyright> <year>2016</year> <year>2019</year> <year>2023</year> <holder>Holger Wansing</holder> </copyright> <copyright> <year>2009</year> <holder>Umarzuki Bin Mochlis Moktar (Malay)</holder> </copyright>

note: type: Content of: <article><articleinfo><keywordset><keyword>
en: reference card
ms: kad rujukan

note: type: Content of: <article><articleinfo><keywordset><keyword>
en: basic commands
ms: arahan asas

note: type: Content of: <article><articleinfo><keywordset><keyword>
en: Version
ms: Versi

note: type: Content of: <article><articleinfo><keywordset><keyword>
en: Made by
ms: Dibuat oleh

note: type: Content of: <article><section><title>
en: Getting Help
ms: Dapatkan bantuan

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Brief help for most commands.
ms: Bantuan singkat untuk kebanyakan arahan.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Find all documentation here, optional file <filename>README.Debian</filename> contains specifics.
ms: Cari semua dokumentasi disini. Fail pilihan <filename>README.Debian</filename> mengandungi keterangannya.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Reference, manuals, FAQs, HOWTOs, etc. at <filename>https://www.debian.org/doc/</filename>
ms: Rujukan, manual, FAQ, HOWTO, dll. pada <filename>https://www.debian.org/doc/</filename>

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Contains all kind of useful information.
ms: Mengandungi segala macam maklumat berguna.

note: type: Content of: <article><section><title>
en: Installation
ms: Pemasangan

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: All information about it at <filename>https://www.debian.org/devel/debian-installer/</filename>
ms: Semua maklumat mengenainya pada <filename>https://www.debian.org/devel/debian-installer/</filename>

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Download from <filename>https://www.debian.org/distrib/</filename>
ms: Muaturun dari <filename>https://www.debian.org/distrib/</filename>

note: type: Content of: <article><section><title>
en: Bugs
ms: Pepijat

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: All about existing and fixed bugs.
ms: Segala mengenai pepijat sedia ada dan dibaiki.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: See <filename>https://bugs.debian.org/<replaceable>package-name</replaceable>/</filename>, use <filename>wnpp</filename> to ask for new packages.
ms: Lihat <filename>https://bugs.debian.org/<replaceable>package-name</replaceable>/</filename>, guna <filename>wnpp</filename> untuk menanyakan mengenai pakej baru.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Report a bug by e-mail.
ms: Lapor pijat melalui e-mail.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Instructions at <filename>https://www.debian.org/Bugs/Reporting</filename>
ms: Arahan pada <filename>https://www.debian.org/Bugs/Reporting</filename>

note: type: Content of: <article><section><title>
en: Configuration
ms: Konfigurasi

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: All system configuration files are under directory <filename>/etc/</filename>.
ms: Segala konfigurasi sistem dalam direktori <filename>/etc/</filename>.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Default text editor.  May be <command>nano</command>, <command>emacs</command>, <command>vi</command>, <command>joe</command>.
ms: Penyunting teks lalai. Boleh jadi <command>nano</command>, <command>emacs</command>, <command>vi</command>, <command>joe</command>.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Browser interface to printing system.
ms: Antaramuka pelayar untuk sistem pencetak.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Reconfigure a package, e.g. <replaceable>keyboard-configuration</replaceable> (keyboard), <replaceable>locales</replaceable> (localization).
ms: Susun atur semula sesebuah pakej, cth. <replaceable>keyboard-configuration</replaceable> (papan kekunci), <replaceable>locales</replaceable> (lokalisasi).

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Manage command alternatives.
ms: Urus alternatif perintah.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: After changing <filename>/etc/default/grub</filename>.
ms: Selepas menukar <filename>/etc/default/grub</filename>.

note: type: Content of: <article><section><title>
en: Daemons and System
ms: Daemon dan Sistem

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossterm>
en: <filename>systemctl restart <replaceable>name</replaceable>.service</filename>
ms: <filename>systemctl restart <replaceable> name</replaceable>.service</filename>

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Restart a service, system daemon.
ms: Mulakan semula servis, daemon sistem.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Stop a service, system daemon.
ms: Henti servis, daemon sistem.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Start a service, system daemon.
ms: Mulakan servis, daemon sistem.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: All log files are under this directory.
ms: Semua fail log dibawah direktori ini.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Default values for many daemons and services.
ms: Nilai lalai untuk kebanyakan daemon dan servis.

note: type: Content of: <article><section><title>
en: Important Shell Commands
ms: Arahan Cengkerang Penting

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Print files to screen.
ms: Cetak fail ke skrin.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Change to directory.
ms: Tukar ke direktori.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Copy files and directories.
ms: Salin fail and direktori.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Echo string to screen.
ms: Gema string ke skrin.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Compress, uncompress files.
ms: Mampat, nyahmampat fail.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Show contents of files.
ms: Tunjuk kandungan fail.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: List files.
ms: Senarai fail.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Create directories.
ms: Cipta direktori.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Move, rename files.
ms: Pindah, namakan semula fail.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Remove files.
ms: Buang fail.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Remove empty directories.
ms: Buang direktori kosong.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Find files like <literal>-name <replaceable>name</replaceable></literal> or <literal>-size <replaceable>+1000</replaceable></literal>, etc.
ms: Cari fail seperti <literal>-name <replaceable>nama</replaceable></literal> atau <literal>-size <replaceable>+1000</replaceable></literal>, dsb.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Find search-string in files.
ms: Cari search-string dalam fail.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Create a symbolic link to a file.
ms: Cipta pautan simbolik ke fail.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Show current processes.
ms: Tunjuk proses semasa.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Become another user, e.g. <filename>root</filename>.
ms: Jadi pengguna lain, cth: <filename>root</filename>.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Execute a command as <filename>root</filename> as normal user, see <filename>/etc/sudoers</filename>.
ms: Kerjakan arahan sebagai <filename>root</filename> sebagai pengguna biasa, lihat <filename>/etc/sudoers</filename>.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Overwrite file with output of command.
ms: Tulisganti fail dengan output arahan.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Append output of command to file.
ms: Tambah output arahan ke fail.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Use output of command 1 as input of command 2.
ms: Guna output arahan 1 sebagai input arahan 2.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Use file as input for command.
ms: Guna fail sebagai input untuk arahan.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Update packages listings from package repositories as listed in <filename>/etc/apt/sources.list</filename>. Required whenever that file or the contents of the repositories change.
ms: Kemaskini pakej dan keterangan dari repositori pakej seperti tersenarai dalam <filename>/etc/apt/sources.list</filename>. Perlu apabila fail atau kandungan repositori berubah.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Search packages and descriptions for <replaceable>search-string</replaceable>.
ms: Cari pakej atau keterangan untuk <replaceable>search-string</replaceable>.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Show package information incl. description.
ms: Tunjuk maklumat pakej tmsk. keterangan.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Install packages from repositories with all dependencies.
ms: Pasang pakej dari repositori dengan semua kebergantungan.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Install newest versions of all packages currently installed.
ms: Pasang versi terbaru untuk semua pakej telah dipasang.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Like <command>apt upgrade</command>, but with advanced conflict resolution.
ms: Seperti <command>apt upgrade</command>, tapi dengan penyelesaian konflik termaju.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Remove packages that no other packages depend on.
ms: Buang pakej ayng tiada pakej bergantung dengannya.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: List all packages needed by the one given.
ms: Senarai semua pakej diperlukan oleh yang diberi.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: List all packages that need the one given.
ms: Senarai semua pakej perlukan yang diberi.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Update content listings from package repositories, see <command>apt update</command>.
ms: Kemaskini kandungan senarai dari repositori pakej, lihat <command>apt update</command>.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Search packages for file.
ms: Cari pakej untuk fail.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: List contents of a package.
ms: Senarai kandungan pakej.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Console interface to APT, needs <filename>aptitude</filename>.
ms: Antaramuka konsol untuk APT, perlukan <filename>aptitude</filename>.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: GUI interface to APT, needs <filename>synaptic</filename>.
ms: Antaramuka GUI untuk APT, perlukan <filename>synaptic</filename>.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: List packages.
ms: Senarai pakej.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Show package information.
ms: Tunjuk maklumat pakej.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: List contents of package file.
ms: Senarai kandungan fail pakej.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Show which package a file belongs to.
ms: Tunjuk pakej mana sebuah fail dipunyai.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Install package files.
ms: Pasang fail pakej.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Override a package&apos;s version of a file.
ms: Tindih ganti versi pakej fail.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Query installed packages, format e.g. <placeholder type="screen" id="0"/> <placeholder type="screen" id="1"/> <placeholder type="screen" id="2"/>
ms: Tanya pakej telah dipasang, cth. format <placeholder type="screen" id="0"/> <placeholder type="screen" id="1"/> <placeholder type="screen" id="2"/>

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Write package selections to file.
ms: Tulis pilihan pakej ke fail.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Set package selections from file.
ms: Tetap pilihan pakej dari fail.

note: type: Content of: <article><section><title>
en: The Network
ms: Rangkaian

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Show and manipulate network interfaces and routing, needs <filename>iproute2</filename>.
ms: Tunjuk dan manipulasi antaramuka rangkaian dan routing, perlukan <filename>iproute2</filename>.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Login at another machine.
ms: Log masuk pada mesin lain.

note: type: Content of: <article><section><glosslist><glossentry><glossdef><para>
en: Copy files to other machine (and vice versa).
ms: Salin fail ke mesin lain (dan sebaliknya).
