gnulib 2.0.0.3462.e9796 - en to da translation catalogue (49 entries)

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '--%s' tager intet argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '%c%s' tager intet argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
da: %s: ukendt flag '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
da: %s: ukendt flag '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldig flag -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: flaget kræver et argument -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
da: %s: flaget '-W %s' er flertydigt

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '-W %s' tager intet argument

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
da: '

en: Success
da: Lykkedes

en: No match
da: Ingen træffer

en: Invalid regular expression
da: Fejlagtigt regulært udtryk

en: Invalid collation character
da: Ugyldigt sorteringstegn

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt tegnklassenavn

en: Trailing backslash
da: Afsluttende baglæns skråstreg

en: Invalid back reference
da: Ugyldig bagudreference

en: Unmatched [ or [^
da: Ensomt [ eller [^

en: Unmatched ( or \(
da: Ensomt ( eller \(

en: Unmatched \{
da: Ensomt \\{

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold i \{\}

en: Invalid range end
da: Ugyldigt intervalslut

en: Memory exhausted
da: Hukommelse opbrugt

en: Invalid preceding regular expression
da: Fejlagtigt foregående regulært udtryk

en: Premature end of regular expression
da: For tidlig afslutning af regulært udtryk

en: Regular expression too big
da: For stort regulært udtryk

en: Unmatched ) or \)
da: Ensomt ) eller \)

en: No previous regular expression
da: Intet foregående regulært udtryk

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
da: ^[yYjJ]

en: Packaged by %s (%s)
da: Pakket af %s (%s)

en: Packaged by %s
da: Pakket af %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
da: ©

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
da: 
    Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senere <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Dette er frit programmel: du må ændre og videredistribuere det.
    Der gives INGEN GARANTI, så vidt lov tillader.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
da: Skrevet af %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
da: Skrevet af %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s med flere.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
da: 
    Rapportér fejl til: %s
    Sende synspunkter på oversættelsen til: tp-sv@listor.tp-sv.se

en: Report %s bugs to: %s
da: Rapportér %s-fejl til: %s

en: %s home page: <%s>
da: %s hjemmeside: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
da: %s hjemmeside: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
da: Almindelig hjælp til at bruge GNU-programmer: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: memory exhausted
da: hukommelsen opbrugt
