gnulib 3.0.0.6062.a6b16 - en to el translation catalogue (5 entries)

en: Unknown system error
el: Άγνωστο σφάλμα συστήματος

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
el: ^[yYνΝ]

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for a negative answer (english: "no").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | grep 
en: ^[nN]
el: ^[nNοΟ]

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
el: Γραμμένο από τον/την %s.

en: memory exhausted
el: η μνήμη εξαντλήθηκε
