gnulib 3.0.0.6062.a6b16 - en to fi translation catalogue (54 entries)

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
fi: %s: valitsin ’%s’ ei ole yksiselitteinen; mahdollisuudet:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’--%s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’%c%s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '--%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ’--%s’ vaatii argumentin

en: %s: unrecognized option '--%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ’--%s’

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ’%c%s’

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: epäkelpo valitsin -- ’%c’

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ’%c’

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ’-W %s’ ei ole yksiselitteinen

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’-W %s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '-W %s' requires an argument
fi: %s: valitsin ’-W %s’ vaatii argumentin

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
fi: ”

en: '
fi: ”

en: Success
fi: Onnistui

en: No match
fi: Ei osumaa

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: Invalid collation character
fi: virheellinen collation-merkkiluokka

en: Invalid character class name
fi: Virheellinen merkkiluokkanimi

en: Trailing backslash
fi: Jälkikenoviiva

en: Invalid back reference
fi: Virheellinen paluuviite

en: Unmatched [ or [^
fi: Pariton [ tai [^

en: Unmatched ( or \(
fi: pariton ( tai \(

en: Unmatched \{
fi: Pariton \{

en: Invalid content of \{\}
fi: Kohteen \{\} virheellinen sisältö

en: Invalid range end
fi: Virheellinen lukualueen loppu

en: Memory exhausted
fi: Muisti loppui

en: Invalid preceding regular expression
fi: Virheellinen edeltävä säännöllinen lauseke

en: Premature end of regular expression
fi: Ennenaikainen säännöllisen lausekkeen loppu

en: Regular expression too big
fi: Säännöllinen lauseke on liian iso

en: Unmatched ) or \)
fi: Pariton ) tai \)

en: No previous regular expression
fi: Ei edellistä säännöllistä lauseketta

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
fi: ^[kKyY]

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for a negative answer (english: "no").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | grep 
en: ^[nN]
fi: ^[eEnN]

en: Packaged by %s (%s)
fi: Pakkaaja: %s (%s)

en: Packaged by %s
fi: Pakkaaja: %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
fi: ©

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fi: 
    Lisenssi GPLv3+: GNU GPL versio 3 tai myöhäisempi <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Tämä on vapaa ohjelmisto: voit vapaasti muuttaa sitä tai jakaa sitä edelleen.
    Ohjelmalle EI OLE TAKUUTA siinä laajuudessa mitä laki sen sallii.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
fi: Kirjoittanut %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
fi: Kirjoittaneet %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ja muut.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
fi: 
    Lähetä ilmoitukset ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen %s
    Lähetä ilmoitukset käännösvirheistä osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>

en: Report %s bugs to: %s
fi: Lähetä %s ilmoitukset ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen %s

en: %s home page: <%s>
fi: %s kotisivu: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
fi: %s kotisivu:  <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
fi: Yleinen opaste GNU-ohjelmiston käyttämiseen: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: memory exhausted
fi: muisti loppui
