gnulib-3.0.0.6062.a6b16 - en to vi translation catalogue (54 entries)

en: Unknown system error
vi: Gặp lỗi hệ thống lạ

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
vi: %s: tùy chọn '%s' chưa rõ ràng; khả năng là:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
vi: %s: tùy chọn « --%s » không cho phép đối số

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
vi: %s: tùy chọn « %c%s » không cho phép đối số

en: %s: option '--%s' requires an argument
vi: %s: tùy chọn '--%s' yêu cầu một đối số

en: %s: unrecognized option '--%s'
vi: %s: không nhận ra tùy chọn « --%s »

en: %s: unrecognized option '%c%s'
vi: %s: không nhận ra tùy chọn « %c%s »

en: %s: invalid option -- '%c'
vi: %s: tùy chọn không hợp lệ -- « %c »

en: %s: option requires an argument -- '%c'
vi: %s: tùy chọn yêu cầu một đối số -- « %c »

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
vi: %s: tùy chọn « -W %s » vẫn mơ hồ

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
vi: %s: tùy chọn « -W %s » không cho phép đối số

en: %s: option '-W %s' requires an argument
vi: %s: tùy chọn '-W %s' yêu cầu một đối số

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
vi: «

en: '
vi:  »

en: Success
vi: Thành công

en: No match
vi: Không khớp

en: Invalid regular expression
vi: Biểu thức chính quy không hợp lệ

en: Invalid collation character
vi: Ký tự đối chiếu không hợp lệ

en: Invalid character class name
vi: Tên loại ký tự không hợp lệ

en: Trailing backslash
vi: Có xuyệc ngược theo sau

en: Invalid back reference
vi: Tham chiếu ngược không hợp lệ

en: Unmatched [ or [^
vi: Chưa khớp ký tự « [ » hay « [^ »

en: Unmatched ( or \(
vi: Chưa khớp ký tự « ( » hay « \( »

en: Unmatched \{
vi: Chưa khớp ký tự « \{ »

en: Invalid content of \{\}
vi: Nội dụng « \{\} » không hợp lệ

en: Invalid range end
vi: Kết thúc phạm vi không hợp lệ

en: Memory exhausted
vi: Hết bộ nhớ hoàn toàn

en: Invalid preceding regular expression
vi: Biểu thức chính quy đi trước không hợp lệ

en: Premature end of regular expression
vi: Biểu thức chính quy kết thúc quá sớm

en: Regular expression too big
vi: Biểu thức chính quy quá lớn

en: Unmatched ) or \)
vi: Chưa khớp ký tự « ) » hay « \) »

en: No previous regular expression
vi: Không có biểu thức chính quy đi trước

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
vi: ^[cC]

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for a negative answer (english: "no").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | grep 
en: ^[nN]
vi: ^[kK]

en: Packaged by %s (%s)
vi: Gói đóng bởi %s (%s)

en: Packaged by %s
vi: Gói đóng bởi %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
vi: ©

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
vi: 
    GPLv3+: Giấy Phép Công Cộng GNU, phiên bản 3 hay sau <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Đây là phần mềm tự do : bạn có quyền thay đổi và phát hành lại nó.
    KHÔNG CÓ BẢO HÀNH GÌ CẢ, với điều kiện được pháp luật cho phép.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
vi: Tác giả: %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
vi: Tác giả: %s và %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
vi: Tác giả: %s, %s, và %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
vi: Tác giả: %s, %s, %s,
    và %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
vi: Tác giả: %s, %s, %s,
    %s, và %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
vi: Tác gia: %s, %s, %s,
    %s, %s, và %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
vi: Tác giả: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, và %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
vi: Tác giả: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    và %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
vi: Tác giả: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, và %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
vi: Tác giả: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, và các người khác.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
vi: 
    Hãy thông báo lỗi nào cho : %s

en: Report %s bugs to: %s
vi: Hãy thông báo lỗi %s nào cho : %s

en: %s home page: <%s>
vi: Trang chủ %s: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
vi: Trang chủ %s: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
vi: Trợ giúp chung về cách sử dụng phần mềm GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: memory exhausted
vi: hết bộ nhớ hoàn toàn
