Scratch - en to uk translation catalogue (620 entries)

en: Language-Name
uk: Українська

en: Language-Direction
uk: LTR

en: %H sensor value
uk: Значення датчика %H

en: %L contains %s
uk: %L міститься у %s

en: %a of %m
uk: %a з %m

en: %b and %b
uk: %b і %b

en: %b or %b
uk: %b або %b

en: %f of %n
uk: %f з %n

en: %n mod %n
uk: остача від %n на %n

en: add %s to %L
uk: додати %s до %L

en: answer
uk: відповідь

en: ask %s and wait
uk: запитати %s та чекати

en: background #
uk: фон #

en: broadcast %e
uk: оповістити %e

en: broadcast %e and wait
uk: оповістити %e і чекати

en: change %g effect by %n
uk: змінити ефект %g на %n

en: change %v by %n
uk: змінити %v на %n

en: change pen color by %n
uk: змінити колір олівця на %n

en: change pen shade by %n
uk: змінити тінь олівця на %n

en: change pen size by %n
uk: змінити розмір олівця на %n

en: change size by %n
uk: змінити розмір на %n

en: change tempo by %n
uk: змінити темп на %n

en: change volume by %n
uk: змінити гучність на %n

en: change x by %n
uk: змінити x на %n

en: change y by %n
uk: змінити y на %n

en: clear
uk: очистити

en: clear graphic effects
uk: очистити графічні ефекти

en: color %C is touching %C?
uk: колір %C торкається %C?

en: control
uk: Керувати

en: costume #
uk: образ №

en: delete %y of %L
uk: видалити %y з %L

en: direction
uk: напрямок

en: distance to %m
uk: відстань до %m

en: else
uk: інакше

en: forever
uk: завжди

en: forever if %b
uk: завжди якщо %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
uk: ковзати %n сек до x:%n y:%n

en: go back %n layers
uk: стати позаду %n об'єктів

en: go to %m
uk: переміститись в %m

en: go to front
uk: стати попереду всіх

en: go to x:%n y:%n
uk: переміститись в x:%n y:%n

en: hide
uk: сховати

en: hide variable %v
uk: сховати змінну %v

en: if %b
uk: якщо %b

en: if on edge, bounce
uk: якщо границя, відбити

en: insert %s at %i of %L
uk: вставити %s в %i з %L

en: item %i of %L
uk: елемент %i з %L

en: join %s %s
uk: з'єднати %s %s

en: key %k pressed?
uk: клавішу %k натиснуто?

en: length of %L
uk: довжина %L

en: length of %s
uk: довжина %s

en: letter %n of %s
uk: символ %n у %s

en: list
uk: список

en: looks
uk: Вигляд

en: loud?
uk: голосно?

en: loudness
uk: гучність

en: motion
uk: Рух

en: motor direction %W
uk: напрям двигуна %W

en: motor off
uk: двигун вимкнути

en: motor on
uk: двигун ввімкнути

en: motor on for %n secs
uk: двигун ввімкнути на %n сек

en: motor power %n
uk: потужність двигуна %n

en: mouse down?
uk: мишку натиснуто?

en: mouse x
uk: мишка x

en: mouse y
uk: мишка y

en: move %n steps
uk: переміститись на %n кроків

en: next background
uk: наступний фон

en: next costume
uk: наступний образ

en: not %b
uk: не %b

en: operators
uk: Оператори

en: pen
uk: Олівець

en: pen down
uk: опустити олівець

en: pen up
uk: підняти олівець

en: pick random %n to %n
uk: вибрати випадкове від %n до %n

en: play drum %D for %n beats
uk: програти на барабані %D %n ударів

en: play note %N for %n beats
uk: грати ноту %N %n тактів

en: play sound %S
uk: грати звук %S

en: play sound %S until done
uk: грати звук %S до завершення

en: point in direction %d
uk: повернути в напрямку %d

en: point towards %m
uk: слідувати за %m

en: repeat %n
uk: повторити %n

en: repeat until %b
uk: повторювати поки %b

en: replace item %i of %L with %s
uk: замінити %i %L на %s

en: reset timer
uk: перезапустити таймер

en: rest for %n beats
uk: пауза %n тактів

en: round %n
uk: округлити %n

en: say %s
uk: говорити %s

en: say %s for %n secs
uk: говорити %s впродовж %n сек

en: sensing
uk: Датчики

en: sensor %h?
uk: датчик %h?

en: set %g effect to %n
uk: встановити ефект %g в %n

en: set %v to %n
uk: надати %v значення %n

en: set instrument to %I
uk: задати інструмент %I

en: set pen color to %c
uk: задати колір олівця %c

en: set pen color to %n
uk: задати колір олівця в %n

en: set pen shade to %n
uk: задати тінь олівця %n

en: set pen size to %n
uk: задати розмір олівця %n

en: set size to %n%
uk: задати розмір %n%

en: set tempo to %n bpm
uk: встановити темп в %n уд/хв

en: set volume to %n%
uk: встановити гучність %n%

en: set x to %n
uk: задати значення x %n

en: set y to %n
uk: задати значення y %n

en: show
uk: показати

en: show variable %v
uk: показати змінну %v

en: size
uk: розмір

en: sound
uk: Звук

en: stamp
uk: штамп

en: stop all
uk: зупини все

en: stop all sounds
uk: зупини всі звуки

en: stop script
uk: зупинити скрипт

en: switch to background %l
uk: змінити фон на %l

en: switch to costume %l
uk: змінити образ на %l

en: tempo
uk: темп

en: think %s
uk: подумати %s

en: think %s for %n secs
uk: подумати %s %n сек

en: timer
uk: таймер

en: touching %m?
uk: доторкається %m?

en: touching color %C?
uk: доторкається кольору %C?

en: turn %n degrees
uk: повернути на %n градусів

en: variables
uk: Змінні

en: volume
uk: гучність

en: wait %n secs
uk: чекати %n секунд

en: wait until %b
uk: чекати поки %b

en: when %k key pressed
uk: коли натиснуто клавішу %k

en: when %m clicked
uk: коли натиснуто %m

en: when I receive %e
uk: коли одержую %e

en: x position
uk: значення x

en: y position
uk: значення y

en: (empty)
uk: (порожній)

en: 1 script
uk: 1 скрипт

en: About Scratch
uk: Про Дряпанку

en: About this project:
uk: Про цей проект:

en: abs
uk: абс

en: add comment
uk: додати коментар

en: add comment here
uk: додати коментар тут

en: all
uk: все

en: and
uk: і

en: Animation
uk: Анімації

en: any
uk: будь-яке

en: Art
uk: Малюнки

en: background
uk: фон

en: backgrounds
uk: фони

en: Backgrounds
uk: Фони

en: brightness
uk: яскравість

en: Brush size:
uk: Розмір пензля:

en: button
uk: кнопка

en: button pressed
uk: кнопку натиснуто

en: Camera
uk: Камера

en: can rotate
uk: можна повернути

en: cancel
uk: скасувати

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Choose a folder
uk: Вибрати папку

en: Choose new sprite from file
uk: Вибрати новий об'єкт з файла

en: clean up
uk: очистити

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear canvas
uk: Очистити полотна

en: Close and continue
uk: Закрити та продовжити

en: Close dialog?
uk: Завершити діалог?

en: Close paint editor?
uk: Закрити граф. редактор?

en: close port
uk: закрити порт

en: Close sound recorder?
uk: Завершити звукозапис?

en: color
uk: колір

en: Compress Images
uk: стиснути картинки

en: Compress Sounds
uk: стиснути звуки

en: Compress sounds and images
uk: Стиснути звуки та картинки

en: Computer
uk: Комп'ютер

en: connected
uk: під'єднано

en: Connecting to
uk: Під'єднання до

en: Copy
uk: Копіювати

en: costume
uk: образ

en: costumes
uk: образи

en: Costumes
uk: Образи

en: Could not read
uk: Не можу прочитати

en: Could not read project; file may be damaged
uk: Не вдалось прочитати проект; можливо файл зіпсовано

en: Could not write file
uk: Не можу записати файл

en: Create account
uk: Створити обліковий запис

en: Create an empty project
uk: Створити новий проект

en: Data sent. Waiting for response...
uk: Дані надіслано. Чекаю на відповідь...

en: delete
uk: вилучити

en: Delete
uk: Вилучити

en: Delete a list
uk: Вилучити список

en: Delete a variable
uk: Вилучити змінну

en: Delete this background
uk: Вилучити цей фон

en: Delete this costume
uk: вилучити цей образ

en: Delete this sound
uk: вилучити цей звук

en: Delete this sprite
uk: Вилучити цей спрайт

en: Desktop
uk: Стільниця

en: disable remote sensor connections
uk: вимкнути з'єднання з сенсором

en: distance
uk: відстань

en: Documents
uk: Документи

en: don't rotate
uk: не повертати

en: Don't Save
uk: Не зберігати

en: Done
uk: Виконано

en: down
uk: вниз

en: down arrow
uk: стрілка вниз

en: drag to resize
uk: змінювати розмір

en: drag to rotate
uk: обертати

en: draggable on website?
uk: переміщувати на веб-сторінці?

en: duplicate
uk: дублювати

en: Duplicate
uk: Дублювати

en: edge
uk: границя

en: Edit
uk: Редагувати

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
uk: Еліпс (намалювати заповнений чи незаповнений еліпс або коло)

en: enable remote sensor connections
uk: ввімкнути з'єднання з сенсором

en: Enter presentation mode
uk: Перейти в режим перегляду

en: Eraser
uk: Стирачка

en: Eraser size
uk: Розмір стирачки

en: Error!
uk: Помилка!

en: Examples
uk: Зразки

en: Exit presentation
uk: Закінчити Перегляд

en: Exit presentation mode
uk: Вийти з режиму перегляду

en: export
uk: експортувати

en: Export Background
uk: Експортувати фон

en: Export Costume
uk: Експрортувати Образ

en: Export failed
uk: Експортувати не вдалось

en: Export Sound
uk: Експортувати звук

en: Export Sprite
uk: Експортувати об'єкт

en: export this costume
uk: Експортувати цей образ

en: export this sound
uk: Експортувати цей звук

en: export this sprite
uk: експортувати цей об'єкт

en: Extras menu
uk: Додаткове меню

en: Eyedropper tool (select a color)
uk: Піпетка (вибрати колір)

en: Failed:
uk: Невдача:

en: false
uk: хибне

en: File
uk: Файл

en: File not found
uk: Файл не знайдено

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
uk: Заливачка (залити область кольором чи градієнтом)

en: first
uk: перший

en: fisheye
uk: вздуття

en: Flash blocks (fast)
uk: Флеш блоки (швидко)

en: Flash blocks (slow)
uk: Флеш блоки (повільно)

en: Flip horizontally
uk: Повернути горизонтально

en: Flip vertically
uk: Повернути вериткально

en: For all sprites
uk: Для всіх об'єктів

en: For this sprite only
uk: Тільки для цього об'єкта

en: Game
uk: Ігри

en: Get surprise sprite
uk: Вставити випадковий об'єкт

en: Get the last thing deleted
uk: Відмінити останнє вилучення

en: Getting Started
uk: Розпочинаючи роботу

en: ghost
uk: привид

en: Go To Scratch Website
uk: На сайт Скретчу

en: grab screen region for new costume
uk: використати частину екрану для нового образу

en: grab screen region for new sprite
uk: використати частину екрана для нового об'єкта

en: Grow
uk: Збільшити

en: Grow sprite
uk: Збільшити об'єкт

en: hello
uk: Привіт

en: Hello!
uk: Привіт!

en: help
uk: допомога

en: Help
uk: допомога

en: Help Page
uk: Сторінка допомоги

en: Help Screens
uk: Підказка

en: Hide Motor Blocks
uk: Сховати блоки двигуна

en: High (biggest)
uk: Великий (найбільший)

en: Hmm...
uk: Хм...

en: Home
uk: Домашня

en: Images compressed
uk: Стиснуті картинки

en: import
uk: імпортувати

en: Import
uk: Імпортувати

en: Import an image on top of your current canvas
uk: Імпортувати картинку на верх поточного полотна

en: Import Background
uk: Імпортувати фон

en: Import Costume
uk: Імпортувати образ

en: Import Image
uk: Імпортувати картинку

en: Import List
uk: Список Імпорту

en: Import Project
uk: Імпортувати проект

en: import project
uk: імпортувати проект

en: Import Sound
uk: Імпортувати звук

en: Incompatible Scratch file format
uk: Формат файлу несумісний з Дряпанкою

en: Is the folder read-only?
uk: Можливо папка тільки для читання?

en: JPEG Quality (10-100)?
uk: Якість JPEG (10-100)

en: kbytes
uk: кілобайтів

en: Language
uk: Мова

en: large readout
uk: зчитування показників

en: last
uk: останні

en: left
uk: вліво

en: left arrow
uk: стрілка вліво

en: length
uk: довжина

en: light
uk: легкий

en: Line tool (draw lines)
uk: Лінія (намалювати лінію)

en: List name?
uk: Назва списку?

en: Low
uk: Зменшити

en: Lowest (smallest)
uk: Найменше

en: Make a list
uk: Створити список

en: Make a variable
uk: Створити змінну

en: Max:
uk: Макс:

en: meow
uk: няв

en: Message name:
uk: Ім'я повідомлення:

en: Min:
uk: Мін:

en: mod
uk: мод

en: more
uk: більше

en: More tags:
uk: Більше тегів:

en: mosaic
uk: мозаїка

en: mouse x:
uk: миша x:

en: mouse y:
uk: миша y:

en: mouse-pointer
uk: вказівник миші

en: Move
uk: перемістити

en: Music
uk: Музика

en: My Projects
uk: Мої проекти

en: new
uk: новий

en: New
uk: Новий

en: New background:
uk: Новий фон:

en: New costume:
uk: Новий образ:

en: New Filename:
uk: Нове ім'я файлу:

en: New sound:
uk: Новий звук:

en: New Sprite
uk: Новий об'єкт

en: New sprite:
uk: Новий об'єкт:

en: No
uk: Ні

en: No MIDI ports currently available.
uk: Немає доступних MIDI файлів.

en: No motion blocks
uk: Немає рухливих блоків

en: no scripts
uk: немає скриптів

en: No serial ports found
uk: Не знайдено серійних портів

en: No variables.
uk: Немає змінних

en: Normal
uk: Нормальний

en: normal readout
uk: нормальне зчитування

en: Off
uk: Вимк

en: OK
uk: Гаразд

en: On
uk: Увімкн

en: only face left-right
uk: приймати тільки з ліва на право

en: Open
uk: Відкрити

en: Open a Scratch project
uk: Відкрити проект Дряпанки

en: Open Project
uk: Відкрити проект

en: or
uk: або

en: Paint
uk: Малювати

en: Paint Editor
uk: Графічний редактор

en: Paint new sprite
uk: Намалювати новий об'єкт

en: Paintbrush
uk: Пензель

en: Password:
uk: Пароль:

en: Percent? (100 gives original size)
uk: Відсоток? (оригінальний розмір при 100%)

en: Pictures
uk: Картинки

en: pixelate
uk: пікселями

en: play
uk: грати

en: Please enter a number
uk: Введіть число

en: pop
uk: видати

en: Position the cross-hair to set the rotation center
uk: Встановити перехрестя для задавання центру повороту

en: Preparing project...
uk: Підготовка проекту...

en: Project author:
uk: Автор проекту:

en: Project name
uk: назва проекту

en: Project Notes
uk: Опис проекту

en: Project notes
uk: опис проекту

en: Project uploaded.
uk: Проект вивантажено.

en: Projects
uk: Проекти

en: Quit
uk: Завершити роботу

en: Quit Scratch
uk: Вийти із Дряпанки

en: Reading
uk: Зчитування

en: record
uk: записати

en: Record
uk: Записати

en: recording
uk: запис

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
uk: Прямокутник (намалювати заповнений або незаповнений прямокутник чи квадрат)

en: Redo
uk: Повернути

en: Reference Guide
uk: Посібник користувача

en: Remote sensor connections enabled
uk: З'єднання з сенсором ввімкнено

en: Remove viewer from stage
uk: Вилучити відображення значення

en: resistance
uk: резистентність

en: resize this sprite
uk: змінити розмір об'єкта

en: reverse
uk: обернути

en: right
uk: вправо

en: right arrow
uk: стрілка вправо

en: Rotate clock-wise
uk: Повернути за годинниковою стрілкою

en: Rotate counter-clock-wise
uk: Повернути проти годинникової стрілки

en: rotate this sprite
uk: повернути об'єкт

en: Rotation degrees?
uk: Кут повороту

en: Save
uk: Зберегти

en: Save a copy of the current project
uk: Зберегти копію поточного проекту

en: Save As
uk: Зберегти як

en: Save changes before quitting?
uk: Зберегти зміни перед закінченням?

en: Save failed
uk: Помилка збереження

en: save picture of scripts
uk: зберегти зображення скрипта

en: save picture of stage...
uk: зберегти картинку сцени...

en: Save Project
uk: Зберегти Проект

en: Save Scripts Snapshot
uk: Зберегти знімок скрипта

en: Save Stage Shot
uk: Сберегти знімок сцени

en: Save the current project
uk: Зберегти поточний проект

en: Save the current project?
uk: Зберегти поточний проект?

en: Save this project
uk: Зберегти цей проект

en: Scripts
uk: Скрипти

en: select serial/USB port
uk: вибрати COM/USB порт

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
uk: Вибрати інструмент  (переміщення, зміна, вилучення області)

en: Set costume center
uk: Розмістити образ посередині

en: Set language
uk: Встановити мову

en: Set rotation center
uk: Задати центр повороту

en: Set Single Stepping
uk: задати одиничний крок

en: set slider min and max
uk: задати параметри слайдера

en: Share
uk: Відправити

en: Share this project
uk: Поділитись цим проектом

en: Share This Project Online
uk: Поділитись цим проектом з іншими

en: Show Motor Blocks
uk: Показати блоки двигуна

en: show ScratchBoard watcher
uk: показати ScratchBoard переглядач

en: Shrink
uk: Зменшити

en: Shrink sprite
uk: зменшити об'єкт

en: Simulation
uk: Симуляції

en: Single-step speed?
uk: Швидкість одного кроку

en: slider
uk: слайдер

en: Slider range:
uk: Діапазон слайдера:

en: Sound quality:
uk: Якість звуку:

en: Sound Recorder
uk: Записати звук

en: Sounds
uk: Звуки

en: Sounds compressed
uk: Стиснуті звуки

en: space
uk: пропуск

en: Sprite
uk: Об'єкт

en: Sprites
uk: Об'єкти

en: sqrt
uk: корінь

en: Stage
uk: Сцена

en: Stage selected:
uk: Сцену вибрано:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
uk: Штампування (вибрати область та штампувати)

en: Start green flag scripts
uk: Запуск скрипта

en: Start Single Stepping
uk: запустити один крок

en: stop
uk: зупинити

en: Stop everything
uk: Зупинити все

en: Stop Single Stepping
uk: зупинити крок

en: Story
uk: Історії

en: Support Site
uk: Сайт підтримки

en: Switch colors
uk: Змінити кольори

en: Switch to full stage
uk: У повний розмір

en: Switch to presentation mode
uk: У режим Перегляду

en: Switch to small stage
uk: У зменшений розмір

en: Tags:
uk: Теґи:

en: Text tool (edit text layer)
uk: Текст (ввести або редагувати текст)

en: That variable name is already in use
uk: Це ім'я змінної вже використовується

en: that way
uk: цим шляхом

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
uk: Файл з таким іменем вже існує. Перезаписати цей файл?

en: thing
uk: значення

en: this way
uk: цей шлях

en: tilt
uk: нахил

en: true
uk: істина

en: Turbo speed
uk: Підвищена швидкість

en: turn into new sprite
uk: перейти до нового об'єкту

en: Undelete
uk: Відновити

en: Undo
uk: Скасувати

en: up
uk: вгору

en: up arrow
uk: стрілка вгору

en: Updating thumbnails
uk: Оновити зображення

en: Upload succeeded!
uk: Вивантажено успішно!

en: Upload to Scratch Server
uk: Вивантажити на сервер Дряпанки

en: Uploading
uk: Вивантаження

en: Variable name?
uk: Ім'я змінної?

en: View on stage
uk: Подиватись на сцені

en: What's your name?
uk: Ваше ім'я?

en: whirl
uk: обертання

en: world
uk: світ

en: Write Multiple Project Summaries
uk: прокоментувати декілька проектів

en: Write Project Summary
uk: прокоментувати проект

en: Yes
uk: Так

en: Your project is now online at
uk: Ваш проект вже на сайті

en: Your Scratch website login name:
uk: Ваш логін на Дряпанку:

en: Zoom in
uk: Зменшити

en: Zoom out
uk: Збільшити

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Acoustic Bass
uk: Бас-гітара

en: Acoustic Bass Drum
uk: Акустичний великий барабан

en: Acoustic Grand
uk: Акустичний рояль

en: Acoustic Snare
uk: Акустичний малий барабан

en: Agogo
uk: Аґоґо

en: Alto Sax
uk: Альтовий саксофон

en: Applause
uk: Аплодисменти

en: Bagpipe
uk: Волинка

en: Banjo
uk: Банджо

en: Baritone Sax
uk: Баритоновий саксофон

en: Bass Drum 1
uk: Великий барабан 1

en: Bassoon
uk: Фагот

en: Bird Tweet
uk: Цвірінькання

en: Blown Bottle
uk: Дмухання в пляшку

en: Brass Section
uk: Духові інструменти

en: Breath Noise
uk: Подих

en: Bright Acoustic
uk: Низька акустика

en: Cabasa
uk: Кабаса

en: Celesta
uk: Челеста

en: Cello
uk: Віолончель

en: Chinese Cymbal
uk: Китайська тарілка

en: Choir Aahs
uk: Хоровий спів

en: Church Organ
uk: Церковний орган

en: Clarinet
uk: Кларнет

en: Claves
uk: Клавес

en: Clavinet
uk: Клавінет

en: Closed Hi-Hat
uk: Закритий хет

en: Contrabass
uk: Контрабас

en: Cowbell
uk: Дзвіночок

en: Crash Cymbal 1
uk: Креш-тарілка 1

en: Crash Cymbal 2
uk: Креш-тарілка 2

en: Distortion Guitar
uk: Розладнана  гітара

en: Drawbar Organ
uk: Орган

en: Dulcimer
uk: Цимбали

en: Electric Bass (finger)
uk: Бас-гітара (щипком)

en: Electric Bass (pick)
uk: Бас-гітара (медіатором)

en: Electric Clean Guitar
uk: Акустична соло-гітара

en: Electric Grand
uk: Електрогітара

en: Electric Jazz Guitar
uk: Джазова електрогітара

en: Electric Muted Guitar
uk: Приглушена електрогітара

en: Electric Piano 1
uk: Електропіаніно 1

en: Electric Piano 2
uk: Електропіаніно 2

en: Electric Snare
uk: Малий електробарабан

en: English Horn
uk: Англійський ріжок

en: FX 1 (rain)
uk: Спецефект 1 (дощ)

en: FX 2 (soundtrack)
uk: Спецефект 2 (саундрек)

en: FX 3 (crystal)
uk: Спецефект 3 (кришталь)

en: FX 4 (atmosphere)
uk: Спецефект 4 (атмосфера)

en: FX 5 (brightness)
uk: Спецефект 5 (яскравість)

en: FX 6 (goblins)
uk: Спецефект 6 (гобліни)

en: FX 7 (echoes)
uk: Спецефект 7 (відлуння)

en: FX 8 (sci-fi)
uk: Спецефект 8 (наукова фантастика)

en: Fiddle
uk: Вулична скрипка

en: Flute
uk: Флейта

en: French Horn
uk: Французький ріжок

en: Fretless Bass
uk: Безладова бас-гітара

en: Glockenspiel
uk: Дзвіночки

en: Guitar Fret Noise
uk: Шум гітарних ладів

en: Guitar Harmonics
uk: Гітарні гармоніки

en: Gunshot
uk: Постріл

en: Hand Clap
uk: Плескіт долонь

en: Harmonica
uk: Гармоніка

en: Harpsichord
uk: Клавесин

en: Helicopter
uk: Гелікоптерт

en: Hi Bongo
uk: Високий Бонґо

en: Hi Wood Block
uk: Висока коробочка

en: Hi-Mid Tom
uk: Високий середній томтом

en: High Agogo
uk: Високий Аґоґо

en: High Floor Tom
uk: Високий напольний томтом

en: High Timbale
uk: Високий тимбал

en: High Tom
uk: Високий томтом

en: Honky-Tonk
uk: Розладнане фортепіано

en: Kalimba
uk: Калімба

en: Koto
uk: Кото

en: Lead 1 (square)
uk: Соло-гітара 1 (прямокутна хвиля)

en: Lead 2 (sawtooth)
uk: Соло-гітара 2 (пилкоподібна хвиля)

en: Lead 3 (calliope)
uk: Calliope-гітара

en: Lead 4 (chiff)
uk: Chiff-гітара

en: Lead 5 (charang)
uk: Charang-гітара

en: Lead 6 (voice)
uk: Соло-гітара (голосовий тембр)

en: Lead 7 (fifths)
uk: Соло-гітара 7

en: Lead 8 (bass+lead)
uk: Бас і соло-гітара

en: Long Guiro
uk: Довге ґуіро

en: Long Whistle
uk: Довгий свисток

en: Low Agogo
uk: Низький Аґоґо

en: Low Bongo
uk: Низьке Бонґо

en: Low Conga
uk: Низька Конґа

en: Low Floor Tom
uk: Низький напольний томтом

en: Low Timbale
uk: Низька тімбал

en: Low Tom
uk: Низький томтом

en: Low Wood Block
uk: Низький дерев'яний блок

en: Low-Mid Tom
uk: Низький середній томтом

en: Maracas
uk: Маракаси

en: Marimba
uk: Марімба

en: Melodic Tom
uk: Мелодичний томтом

en: Music Box
uk: Музична скринька

en: Mute Cuica
uk: Закрита куїка

en: Mute Hi Conga
uk: Закрита висока конга

en: Mute Triangle
uk: Закритий трикутник

en: Muted Trumpet
uk: Засурдинена труба

en: Nylon String Guitar
uk: Гітара (нейлонові струни)

en: Oboe
uk: Гобой

en: Ocarina
uk: Окаріна

en: Open Cuica
uk: Відкрита куїка

en: Open Hi Conga
uk: Відкрита висока Конґа

en: Open Hi-Hat
uk: Відкритий високий хет

en: Open Triangle
uk: Відкритий трикутник

en: Orchestra Hit
uk: Оркестровий акцент

en: Orchestral Strings
uk: Струнні

en: Overdriven Guitar
uk: Перемодульована гітара

en: Pad 1 (new age)
uk: Синтезатор 1 (нью ейдж)

en: Pad 2 (warm)
uk: Синтезатор 2 (теплий)

en: Pad 3 (polysynth)
uk: Синтезатор 3 (полісинтезатор)

en: Pad 4 (choir)
uk: Синтезатор 4 (хоровий)

en: Pad 5 (bowed)
uk: Синтезатор 5 (смичковий)

en: Pad 6 (metallic)
uk: Синтезатор 6 (метал)

en: Pad 7 (halo)
uk: Синтезатор 7 (ореол)

en: Pad 8 (sweep)
uk: Синтезатор 8 (гойдання)

en: Pan Flute
uk: Флейта Пана

en: Pedal Hi-Hat
uk: Хет (педаллю)

en: Percussive Organ
uk: Ударний орган

en: Piccolo
uk: Флейта пікколо

en: Pizzicato Strings
uk: Струнні піцікато

en: Recorder
uk: Блокфлейта

en: Reed Organ
uk: Язичковий орган

en: Reverse Cymbal
uk: Реверсивна тарілка (запис у зворотньому напрямку)

en: Ride Bell
uk: Райд-тарілка

en: Ride Cymbal 1
uk: Райд-тарілка 1

en: Ride Cymbal 2
uk: Райд-тарілка 2

en: Rock Organ
uk: Рок орган

en: Seashore
uk: Морський берег

en: Shakuhachi
uk: Шакухачі

en: Shamisen
uk: Шамісен

en: Shanai
uk: Санаї

en: Short Guiro
uk: Коротке ґуїро

en: Short Whistle
uk: Короткий свист

en: Side Stick
uk: удар по ободу

en: Sitar
uk: Сітар

en: Slap Bass 1
uk: Слеп 1

en: Slap Bass 2
uk: Слеп 2

en: Soprano Sax
uk: Сопрановий саксофон

en: Splash Cymbal
uk: Сплеш-тарілка

en: Steel Drums
uk: Сталеві барабани

en: Steel String Guitar
uk: Гітара (сталеві струни)

en: String Ensemble 1
uk: Струнний ансамбль 1

en: String Ensemble 2
uk: Струнний ансамбль 2

en: Synth Bass 1
uk: Синтезаторний бас 1

en: Synth Bass 2
uk: Синтезаторний бас 2

en: Synth Drum
uk: Синтезаторний барабан

en: Synth Voice
uk: Синтезований голос

en: SynthBrass 1
uk: Синтезаторні мідні 1

en: SynthBrass 2
uk: Синтезаторні мідні 2

en: SynthStrings 1
uk: Синтезаторні струнні 1

en: SynthStrings 2
uk: Синтезаторні струнні 2

en: Taiko Drum
uk: Барабан Таїко

en: Tambourine
uk: Тамбурин

en: Tango Accordion
uk: Танго-акордеон

en: Telephone Ring
uk: Телефонний дзвінок

en: Tenor Sax
uk: Теноровий саксофон

en: Timpani
uk: Тіфані

en: Tinkle Bell
uk: Дзвіночок

en: Tremolo Strings
uk: Тремулюючі струни

en: Trombone
uk: Тромбон

en: Trumpet
uk: Труба

en: Tuba
uk: Туба

en: Tubular Bells
uk: Дзвони

en: Vibraphone
uk: Вібрафон

en: Vibraslap
uk: Вібруючий слеп

en: Viola
uk: Альт

en: Violin
uk: Скрипка

en: Voice Oohs
uk: Вигук о

en: Whistle
uk: Свист

en: Woodblock
uk: Коробочка (гольцтон)

en: Xylophone
uk: Ксилофон
