ScummVM 1.8.0git - en to fr_FR translation catalogue (2358 entries)

en: Apple Macintosh Audio
fr_FR: Audio Apple Macintosh

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
fr_FR: (compilé le %s avec %s)

en: Features compiled in:
fr_FR: Options incluses :

en: not supported
fr_FR: non pris en charge

en: disabled
fr_FR: désactivé

en: enabled
fr_FR: activé

note: I18N: CPU extensions are sets of extra processor instructions used to speed up operations. See Intel AVX2, ARM NEON, etc.
en: CPU extensions support:
fr_FR: Prise en charge des extensions CPU :

en: Available engines:
fr_FR: Moteurs disponibles :

note: I18N: Close dialog button
en: Close
fr_FR: Fermer

en: Show hidden files
fr_FR: Afficher les fichiers cachés

en: Show files marked with the hidden attribute
fr_FR: Affiche les fichiers marqués avec l'attribut caché

en: Go up
fr_FR: Rép. précédent

en: Go to previous directory level
fr_FR: Remonte au niveau de répertoire précédent

[ctx: lowres]
en: Go up
fr_FR: Rép. préc.

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Choose
fr_FR: Choisir

en: Cloud Connection Wizard
fr_FR: Assistant de connection au cloud

en: Quick mode
fr_FR: Mode rapide

en: Manual mode
fr_FR: Mode manuel

en: Will ask you to run the Local Webserver
fr_FR: Vous demandera de lancer le Serveur web local

en: Requires the Local Webserver feature
fr_FR: Récessite la fonction Serveur web local

en: Quick Mode: Step 1
fr_FR: Mode rapide : Etape 1

en: In this mode, the Local Webserver must be running,
    so your browser can forward data to ScummVM
fr_FR: Dans ce mode, le serveur web local doit être en cours d'exécution,
    pour que votre navigateur puisse transmettre des données à ScummVM

en: Stop server
fr_FR: Arrêter serveur

en: Run server
fr_FR: Démarrer serveur

en: Stop local webserver
fr_FR: Arrête le serveur web local

en: Run local webserver
fr_FR: Démarre le serveur web local

en: Not running
fr_FR: Arrêté

en: Quick Mode: Step 2
fr_FR: Mode rapide : Etape 2

en: Now, open this link in your browser:
fr_FR: Maintenant, ouvrez ce lien dans votre navigateur :

en: Open URL
fr_FR: Ouvrir l'URL

en: It will automatically pass the data to ScummVM,
    and warn you should there be any errors.
fr_FR: Les données seront automatiquement transmises à ScummVM,
    et vous serez averti en cas d'erreur.

en: Local Webserver address:
fr_FR: Adresse du Serveur web local :

en: Quick Mode: Success
fr_FR: Mode rapide : Réussi

en: Your cloud storage has been connected!
fr_FR: Connecté à votre espace de stockage Cloud !

en: Finish
fr_FR: Terminer

en: Manual Mode: Step 1
fr_FR: Mode manuel : Etape 1

en: Open this link in your browser:
fr_FR: 1. Ouvrir ce lien dans votre navigateur :

en: When it fails to pass the JSON code to ScummVM,
    find it on the Troubleshooting section of the page,
    and go to the next step here.
fr_FR: Si le code JSON n'est pas transmis à ScummVM,
    trouvez-le dans la section Troubleshooting de la page,
    et passez à l'étape suivante ici.

en: Manual Mode: Step 2
fr_FR: Mode manuel : Etape 2

en: Copy the JSON code from the browser here and press Next:
fr_FR: Copiez ici le code JSON depuis le navigateur et appuyez sur Suivant :

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Paste code from clipboard
fr_FR: Colle le code depuis le presse-papiers

en: Load
fr_FR: Charger

en: Load code from file
fr_FR: Charge le code depuis un fichier

en: Manual Mode: Something went wrong
fr_FR: Mode manuel : Un problème est survenu

en: Cloud storage was not connected.
fr_FR: Espace de stockage cloud non connecté.

en: Make sure the JSON code was copied correctly and retry.
fr_FR: Assurez-vous que le code JSON a été copié correctement et réessayez.

en: If that doesn't work, try again from the beginning.
fr_FR: Si cela ne fonctionne pas, recommencez depuis le début.

en: Error message:
fr_FR: Message d'erreur :

en: Manual Mode: Success
fr_FR: Mode manuel : Réussi

en: Back
fr_FR: Précédent

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Another Storage is working right now. Do you want to interrupt it?
fr_FR: Un autre service de stockage est actuellement actif. Voulez-vous l'interrompre ?

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Wait until current Storage finishes and try again.
fr_FR: Attendez que le stockage en cours soit terminé et essayez à nouveau.

note: I18N: JSON is name of the format, this message is displayed if user entered something incorrect to the text field
en: JSON code contents are malformed.
fr_FR: Les contenus du code JSON sont malformés.

en: Incorrect JSON.
fr_FR: JSON incorrect.

note: I18N: error message displayed on 'Manual Mode: Failure' step of 'Cloud Connection Wizard', describing that storage connection process was interrupted
en: Interrupted.
fr_FR: Interrompu.

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
fr_FR: Erreur à l'ouverture de l'URL !
    Veuillez naviguer vers cette page manuellement.

note: I18N: JSON is a file format name
en: Select JSON file copied from scummvm.org site
fr_FR: Sélectionnez un fichier JSON copié depuis le site scummvm.org

note: I18N: JSON is a file format name
en: Failed to load JSON file
fr_FR: Le chargement du fichier JSON a échoué

en: Download Freeware Games and Demos
fr_FR: Téléchargement de jeux gratuits et de démos

en: Fetching DLCs...
fr_FR: Récupération des DLC...

en: All Downloads
fr_FR: Tous les téléchargements

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Select directory where to download game data
fr_FR: Sélectionner le répertoire de téléchargement des données du jeu

en: Select directory with game data
fr_FR: Sélectionner le répertoire contenant les données du jeu

en: From:
fr_FR: Depuis :

en: To:
fr_FR: Vers :

en: Cancel download
fr_FR: Annuler téléchargement

[ctx: lowres]
en: Cancel download
fr_FR: Annuler téléch.

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
fr_FR: Votre connexion semble limitée. Voulez-vous vraiment télécharger des fichiers ?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
fr_FR: ScummVM n'a pas pu ouvrir le répertoire sélectionné !

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
fr_FR: Impossible de créer un répertoire de téléchargement - un fichier portant le même nom existe déjà.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
fr_FR: Le répertoire "%s" existe déjà localement.
    Êtes-vous sûr de vouloir télécharger dans ce répertoire ?

en: Downloaded %s %S / %s %S
fr_FR: Téléchargé %s %S / %s %S

en: Download speed: %s %S/s
fr_FR: Vitesse de téléchargement : %s %S/s

en: Currently Downloading Games
fr_FR: Jeux en cours de téléchargement

en: Pending Downloads
fr_FR: Téléchargements en attente

en: ERROR %d: %s
fr_FR: ERREUR %d: %s

note: I18N: String like "Downloading icon packs list..."
en: Downloading %S list...
fr_FR: Téléchargement de la liste des %S...

en: Clear Cache
fr_FR: Vider le cache

en: Downloading %S list... %d entries
fr_FR: Téléchargement de la liste des %S... %d entrées

en: Detected %d new packs, %s %S
fr_FR: %d nouveaux packs détectés, %s %S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
fr_FR: Téléchargement terminé, %d packs téléchargés, %s %S

en: ERROR: No icons path set
fr_FR: ERREUR : Chemin d'accès des icônes non défini

note: I18N: String like "No new icon packs available"
en: No new %S available
fr_FR: Pas de nouveaux %S disponibles

en: You are about to remove %s %S of data, deleting all previously downloaded %S. Do you want to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point d'effacer %s %S de données, supprimant ainsi tout(e)s les %S précédemment téléchargé(e)s. Voulez-vous continuer ?

en: Proceed
fr_FR: Appliquer

en: icon packs
fr_FR: packs d'icônes

en: shader packs
fr_FR: packs de shaders

en: Pick the game:
fr_FR: Choisissez le jeu :

en: Game
fr_FR: Jeu

en: Graphics
fr_FR: Graphismes

en: Override global graphic settings
fr_FR: Utiliser des réglages graphiques spécifiques à ce jeu

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
fr_FR: Réglages graphiques spécifiques

en: Keymaps
fr_FR: Config. Touches

en: Backend
fr_FR: Back-end

en: Override global backend settings
fr_FR: Utiliser des réglages back-end spécifiques à ce jeu

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
fr_FR: Réglages back-end spécifiques

en: Override global audio settings
fr_FR: Utiliser des réglages audio spécifiques à ce jeu

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
fr_FR: Réglages audio spécifiques

en: Override global volume settings
fr_FR: Utiliser des réglages de volume spécifiques à ce jeu

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
fr_FR: Réglages de volume spécifiques

en: Override global MIDI settings
fr_FR: Utiliser des réglages MIDI spécifiques à ce jeu

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
fr_FR: Réglages MIDI spécifiques

en: Override global MT-32 settings
fr_FR: Utiliser des réglages MT-32 spécifiques à ce jeu

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
fr_FR: Réglages MT-32 spécifiques

en: Paths
fr_FR: Chemins

[ctx: lowres]
en: Paths
fr_FR: Chemins

en: Check Integrity
fr_FR: Vérifier l'intégrité

en: Perform integrity check for all game files
fr_FR: Vérifie l'intégrité de tous les fichiers de jeu

en: Game Path:
fr_FR: Jeu :

[ctx: lowres]
en: Game Path:
fr_FR: Jeu :

en: Extra Path:
fr_FR: Extra :

en: Specifies path to additional data used by the game
fr_FR: Définit un chemin vers des données supplémentaires utilisées par le jeu

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
fr_FR: Extra :

[ctx: path]
en: None
fr_FR: Aucun

en: Save Path:
fr_FR: Sauvegardes :

en: Specifies where your saved games are put
fr_FR: Définit l'emplacement où les fichiers de sauvegarde sont créés

[ctx: lowres]
en: Save Path:
fr_FR: Sauvegardes :

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Achievements
fr_FR: Trophées

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: ID:
fr_FR: ID :

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
fr_FR: ID compact du jeu utilisée pour identifier les sauvegardes et démarrer le jeu depuis la ligne de commande

[ctx: lowres]
en: ID:
fr_FR: ID :

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Full title of the game
fr_FR: Nom complet du jeu

[ctx: lowres]
en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Language:
fr_FR: Langue :

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
fr_FR: Langue du jeu. Ceci ne traduira pas automatiquement une version étrangère du jeu

en: <default>
fr_FR: <défaut>

en: Platform:
fr_FR: Plateforme :

en: Platform the game was originally designed for
fr_FR: Plateforme pour laquelle le jeu a été conçu

[ctx: lowres]
en: Platform:
fr_FR: Plateforme :

en: Select SoundFont
fr_FR: Choisir une banque de sons

en: Select additional game directory
fr_FR: Sélectionner un répertoire supplémentaire

en: Select directory for saved games
fr_FR: Sélectionner le répertoire pour les sauvegardes

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
fr_FR: Le répertoire sélectionné est verrouillé en écriture. Sélectionnez un autre répertoire.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
fr_FR: La fonctionnalité de synchronisation des sauvegardes ne fonctionne qu'avec les répertoires par défaut. Si vous souhaitez synchroniser vos sauvegardes, utilisez le répertoire par défaut.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
fr_FR: Cet ID est déjà utilisé par un autre jeu. Veuillez en choisir un autre.

en: Author:
fr_FR: Auteur :

en: Notes:
fr_FR: Notes :

en: Verifying file integrity may take a long time to complete. Please wait...
fr_FR: La vérification de l'intégrité des fichiers peut prendre un certain temps. Veuillez patienter...

en: Calculating file checksums...
fr_FR: Calcul des sommes de contrôle des fichiers...

en: Launch Email Client
fr_FR: Démarrage du client mail

en: Calculation complete
fr_FR: Calcul terminé

en: Calculated %s %S / %s %S
fr_FR: Calculé %s %S / %s %S

en: ### Results
    Your set of game files seems to be unknown to us.
    
    If you are sure that this is a valid unknown variant, please send the following e-mail to integrity@scummvm.org
fr_FR: ### Résultats
    Votre lot de fichiers de jeu semble nous être inconnu.
    
    Si vous êtes sûr qu'il s'agit d'une variante inconnue valide, merci d'envoyer l'e-mail suivant à integrity@scummvm.org

en: The game doesn't seem to have any files. Are you sure the path is correct?
fr_FR: Le jeu ne semble pas contenir de fichiers. Êtes-vous sûr que le chemin d'accès est correct ?

en: The game doesn't seem to have any metadata associated with it, so it is unable to be matched. Please fill in the correct metadata for the game.
fr_FR: Le jeu ne semble pas avoir de métadonnées associées, il n'est donc pas possible d'établir une correspondance. Merci de saisir les métadonnées correctes pour le jeu.

en: Files all OK
fr_FR: Tous les fichiers sont OK

en: Choose file for loading
fr_FR: Choisir le fichier à charger

en: Enter filename for saving
fr_FR: Choisir le nom de fichier pour la sauvegarde

en: Do you really want to overwrite the file?
fr_FR: Voulez-vous vraiment remplacer ce fichier ?

en: Reverb
fr_FR: Réverb

en: Active
fr_FR: Actif

en: Room:
fr_FR: Pièce :

en: Damp:
fr_FR: Atténuation :

en: Width:
fr_FR: Largeur :

en: Level:
fr_FR: Niveau :

en: N:
fr_FR: N :

en: Speed:
fr_FR: Vitesse :

en: Depth:
fr_FR: Profondeur :

en: Type:
fr_FR: Type :

en: Sine
fr_FR: Sinus

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Interpolation:
fr_FR: Interpolation :

en: None (fastest)
fr_FR: Aucune (plus rapide)

en: Linear
fr_FR: Linéaire

en: Fourth-order
fr_FR: Quatrième degré

en: Seventh-order
fr_FR: Septième degré

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
fr_FR: Remet tous les réglages FluidSynth à leurs valeurs par défaut.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
fr_FR: Voulez-vous vraiment remettre tous les réglages FluidSynth à leurs valeurs par défaut ?

en: GUI
fr_FR: Interface

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
fr_FR: Interagir

en: Up
fr_FR: Haut

en: Down
fr_FR: Bas

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Right
fr_FR: Droite

en: Backspace
fr_FR: Retour arrière

en: Delete Character
fr_FR: Supprimer un caractère

en: Go to end of line
fr_FR: Aller en fin de ligne

en: Select to end of line
fr_FR: Sélectionner jusqu'en fin de ligne

en: Select to start of line
fr_FR: Sélectionner jusqu'en début de ligne

en: Go to start of line
fr_FR: Aller en début de ligne

en: Cut
fr_FR: Couper

en: Copy
fr_FR: Copier

en: General
fr_FR: Général

en: ## ScummVM at a Glance
    
    ScummVM is a modern reimplementation of various game engines. Once you transfer the original game data to your device, it endeavors to use it to faithfully recreate the original gaming experience. 
    
    ScummVM isn't your typical emulator of DOS, Windows, or some console. Rather than a one-size-fits-all approach, it takes a meticulous route, implementing the precise game logic for each specific title or engine it supports. ScummVM will not work with game engines it does not support.
    
    ScummVM is developed by a team of volunteers and is free software. We lack an extensive testing team, possess only a limited range of devices, and cannot always address every request. We also do not run advertisements or sell you anything. Please be mindful of this when you submit a complaint or a bug report.
    
    ## Where to get the games
    
    Visit [our Wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) for a detailed list of supported games and where to purchase them.
    
    Alternatively, you can download a variety of [freeware games](https://scummvm.org/games) and [demos](https://www.scummvm.org/demos/) directly from our website.
    
    The ScummVM team does not endorse any specific game supplier. However, the project receives a commission from every purchase made on [ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) through affiliate referral links.
    
    Additionally, games not available on ZOOM-Platform can be found on other suppliers such as GOG.com and Steam.
    
    For other (out-of-print) games, consider checking platforms like Amazon, eBay, Game Trading Zone, or other auction sites. Be cautious of faulty games and illegal game copies.
fr_FR: ## ScummVM en quelques mots
    
    ScummVM est une réimplémentation moderne de plusieurs moteurs de jeu. Une fois que vous avez transféré les données du jeu original sur votre appareil, il s'efforce de les utiliser pour recréer fidèlement l'expérience de jeu originale. 
    
    ScummVM n'est pas un émulateur classique de DOS, de Windows ou d'une console en particulier. Plutôt que d'adopter une approche "qui-peut-le-plus-peut-le-mois", il prend un chemin méticuleux, mettant en œuvre la logique précise du jeu pour chaque titre ou moteur spécifique qu'il prend en charge. ScummVM ne fonctionnera pas avec les moteurs de jeu qu'il ne prend pas en charge.
    
    ScummVM est un logiciel libre développé par une équipe de bénévoles. Nous ne disposons pas d'une équipe de test importante, nous ne possédons qu'une gamme limitée d'appareils et nous ne pouvons pas toujours répondre à toutes les demandes. Nous ne faisons pas de publicité et nous ne vendons rien. Merci d'en tenir compte lors de la soumission d'une plainte ou d'un rapport de bogue.
    
    ## Où se procurer les jeux
    
    Visitez [notre Wiki](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Where_to_get_the_games) pour consulter une liste détaillée des jeux pris en charge et savoir où les acheter.
    
    Vous pouvez également télécharger une variété de [jeux gratuits](https://scummvm.org/games) et de [démos](https://www.scummvm.org/demos/) directement depuis notre site web. 
    
    L'équipe de ScummVM ne recommande aucun distributeur de jeux en particulier.Le projet reçoit cependant une commission pour chaque achat effectué sur [ZOOM-Platform](https://www.zoom-platform.com/?affiliate=c049516c-9c4c-42d6-8649-92ed870e8b53) via des liens de parrainage affiliés.
    
    Par ailleurs, les jeux non disponibles sur ZOOM-Platform peuvent être trouvés sur d'autre districuteurs tel que GOG.com et Steam.
    
    Pour d'autres jeux (épuisés), pensez à consulter des plateformes comme Amazon, eBay, Game Trading Zone ou d'autres sites de vente aux enchères. Méfiez-vous des jeux défectueux et des copies illégales.

en: ## Connecting a cloud service - Quick mode
    
    1. From the Launcher, select **Global Options** and then select the **Cloud** tab.
    
    2. Select your preferred cloud storage service from the **Active storage** dropdown, then select **Connect**.
    
    	  ![Select cloud service](choose_storage.png "Select cloud service"){w=70%}
    
    3. Select **Quick mode**.
    
    	  ![Quick mode](quick_mode.png "Quick mode"){w=70%}
    
    4. Select **Run server** and then select **Next** 
    
    	  ![Run server](run_server.png "Run server"){w=70%}
    
      ![Next step](server_next.png "Next step"){w=70%}
    
    5. Open the link.
    
    	  ![Open the link](open_link.png "Open the link"){w=70%}
    
    6. In the browser window that opens, select the cloud service to connect. 
    
    	  ![Choose the cloud service](cloud_browser.png "Choose the cloud service"){w=70%}
    
    7. Sign in to the chosen cloud service. Once completed, return to ScummVM.
    
    8. On the success screen, select **Finish** to exit. 
    
    	  ![Success](cloud_success.png "Success"){w=70%}
    9. Back on the main Cloud tab, select **Enable storage**.
    
    	  ![Enable storage](enable_storage.png "Enable storage"){w=70%}
    
    10. You're ready to go! Use the cloud functionality to sync saved games or game files between your devices.
    
    	  ![Cloud functionality](cloud_functions.png "Cloud functionality"){w=70%}
    
       For more information, including how to use the manual connection wizard, see our [Cloud documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/use_scummvm/connect_cloud.html)
fr_FR: ## Connexion à un service cloud - Mode rapide
    
    1. Dans le lanceur, sélectionnez **Options globales**, puis l'onglet **Cloud**.
    
    2. Sélectionnez votre service de stockage en nuage préféré dans la liste déroulante **Stockage actif**, puis sélectionnez **Se connecter**.
    
    	  ![Sélection d'un service de cloud](choose_storage.png "Sélection d'un service de cloud"){w=70%}
    
    3. Sélectionnez **Mode rapide**.
    
    	  ![Mode rapide](quick_mode.png "Mode rapide"){w=70%}
    
    4. Sélectionnez **Démarrer serveur** puis **Suivant**. 
    
    	  ![Démarrer le serveur](run_server.png "Démarrer le serveur"){w=70%}
    
      ![Etape suivante](server_next.png "Etape suivante"){w=70%}
    
    5. Ouvrez le lien.
    
    	  ![Ouvrir le lien](open_link.png "Ouvrir le lien"){w=70%}
    
    6. Dans la fenêtre du navigateur qui s'ouvre, sélectionnez le service cloud à connecter. 
    
    	  ![Choix du service cloud](cloud_browser.png "Choix du service cloud"){w=70%}
    
    7. Connectez-vous au service cloud de votre choix. Une fois l'opération terminée, retournez sur ScummVM.
    
    8. Sur l'écran de réussite, sélectionnez **Terminer** pour quitter. 
    
    	  ![Réussi](cloud_success.png "Réussi"){w=70%}
    9. De retour sur l'onglet principal Cloud, sélectionnez **Activer le service de stockage**.
    
    	  ![Activer le service de stockage](enable_storage.png "Activer le service de stockage"){w=70%}
    
    10. Tout est prêt ! Utilisez la fonction cloud pour synchroniser les parties sauvegardées ou les fichiers de jeu entre vos appareils.
    
    	  ![Fonction cloud](cloud_functions.png "Fonction cloud"){w=70%}
    
       Pour plus d'informations, notamment sur l'utilisation de l'assistant de connexion manuelle, consultez notre [documentation sur le cloud](https://docs.scummvm.org/en/latest/use_scummvm/connect_cloud.html)

en: Prev
fr_FR: Précédent

en: Save Image...
fr_FR: Enregistrer l'image...

en: %u of %u
fr_FR: %u sur %u

en: Save Image
fr_FR: Enregistrer l'image

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
fr_FR: Aucun

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
fr_FR: Première lettre

[ctx: group]
en: Initial
fr_FR: Initiale

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game engine
en: Engine
fr_FR: Moteur

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game series
en: Series
fr_FR: Séries

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
fr_FR: Editeur

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
fr_FR: Langue

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game platform
en: Platform
fr_FR: Plateforme

[ctx: year]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by year
en: Year
fr_FR: Année

en: Select Group by
fr_FR: Sélectionner Grouper par

en: Group:
fr_FR: Grouper :

en: Select a criteria to group the entries
fr_FR: Sélectionne un critère pour regrouper les entrées

en: Click here to see Help
fr_FR: Cliquez ici pour voir l'Aide

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
fr_FR: ~Q~uitter

en: Quit ScummVM
fr_FR: Quitter ScummVM

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
fr_FR: À ~P~ropos

en: About ScummVM
fr_FR: À propos de ScummVM

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
fr_FR: ~O~ptions Globales...

en: Change global ScummVM options
fr_FR: Change les options globales de ScummVM

[ctx: lowres]
en: Global ~O~pts...
fr_FR: ~O~pts Globales...

en: Download Games
fr_FR: Télécharger des jeux

en: Download freeware games for ScummVM
fr_FR: Télécharge des jeux gratuits pour ScummVM

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
fr_FR: ~A~jouter...

en: Add games to the list
fr_FR: Ajoute des jeux à la liste

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
fr_FR: ~A~jouter...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
fr_FR: ~S~upprimer

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
fr_FR: Supprime le jeu de la liste. Les fichiers sont conservés

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
fr_FR: ~S~upprimer

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
fr_FR: Ajout Massif...

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
fr_FR: Ajout Massif...

en: Search in game list
fr_FR: Recherche dans la liste de jeux

en: Search:
fr_FR: Filtre :

en: Load game:
fr_FR: Charger :

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
fr_FR: Ce répertoire est en cours de téléchargement et ne peut pas encore être utilisé !

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
fr_FR: Voulez-vous vraiment lancer la détection automatique des jeux ? Cela peut potentiellement ajouter un grand nombre de jeux.

en: Do you really want to remove this game configuration?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette configuration de jeu ?

en: Do you want to load saved game?
fr_FR: Voulez-vous charger la sauvegarde ?

en: This game does not support loading games from the launcher.
fr_FR: Le chargement de sauvegarde depuis le lanceur n'est pas pris en charge pour ce jeu.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
fr_FR: ScummVM n'a pas pu trouver de moteur pour lancer le jeu sélectionné !

en: Have you given ScummVM access rights to this directory? Press the help button [?] on the top for detailed instructions
fr_FR: Avez-vous donné à ScummVM les droits d'accès à ce répertoire ? Appuyez sur le bouton d'aide [?] en haut de l'écran pour obtenir des instructions détaillées

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
fr_FR: ScummVM n'a pas trouvé de jeu dans le répertoire sélectionné !

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
fr_FR: Variante inconnue

en: List view
fr_FR: Vue en liste

en: Grid view
fr_FR: Vue en grille

en: ~S~tart
fr_FR: ~D~émarrer

en: Start selected game
fr_FR: Démarre le jeu sélectionné

en: ~L~oad...
fr_FR: ~C~harger...

en: Load saved game for selected game
fr_FR: Charge une sauvegarde pour le jeu sélectionné

en: Record...
fr_FR: Enregistrer...

en: ~G~ame Options...
fr_FR: Options du ~J~eu...

en: Change game options
fr_FR: Change les options du jeu

[ctx: lowres]
en: ~G~ame Opts...
fr_FR: Opts du ~J~eu...

note: I18N: List grouping when no engine is specified
en: Unknown Engine
fr_FR: Moteur inconnu

note: I18N: List grouping when no publisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
fr_FR: Editeur inconnu

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
fr_FR: Pas de série

note: I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
fr_FR: Langue non détectée

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
fr_FR: Plateforme non détectée

note: I18N: List group when no year is specified
en: Unknown Year
fr_FR: Année inconnue

note: I18N: Group for All items
en: All
fr_FR: Tous

en: Icons per row:
fr_FR: Icônes par ligne :

en: ... progress ...
fr_FR: ... en cours ...

en: Scan complete!
fr_FR: Examen terminé !

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
fr_FR: %d nouveaux jeux trouvés, %d jeux ignorés (déjà ajoutés précédemment).

en: Scanned %d directories ...
fr_FR: %d répertoires examinés ...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
fr_FR: %d nouveaux jeux trouvés, %d jeux ignorés (déjà ajoutés précédemment) ...

en: Stop
fr_FR: Arrêter

en: Edit record description
fr_FR: Changer la description de l'enregistrement

en: Switch to Game
fr_FR: Retourner au jeu

en: Fast replay
fr_FR: Rejouer rapidement

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Every 5 mins
fr_FR: Toutes les 5 mins

en: Every 10 mins
fr_FR: Toutes les 10 mins

en: Every 15 mins
fr_FR: Toutes les 15 mins

en: Every 30 mins
fr_FR: Toutes les 30 mins

note: I18N: Extremely large GUI scale
en: 200% - Extremely large
fr_FR: 200% - Super grande

note: I18N: Very very large GUI scale
en: 175% - Very large
fr_FR: 175% - Très grande

note: I18N: Very large GUI scale
en: 150% - Larger
fr_FR: 150% - Plus grande

note: I18N: Large GUI scale
en: 125% - Large
fr_FR: 125% - Grande

note: I18N: Medium GUI scale
en: 100% - Medium
fr_FR: 100% - Moyenne

note: I18N: Small GUI scale
en: 75% - Small
fr_FR: 75% - Réduite

note: I18N: Smaller GUI scale
en: 50% - Smaller
fr_FR: 50% - Plus réduite

note: I18N: Smallest GUI scale
en: 25% - Smallest
fr_FR: 25% - Très réduite

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
fr_FR: Certaines options graphiques n'ont pu être changées :

en: the video mode could not be changed
fr_FR: le mode vidéo n'a pu être changé

en: the stretch mode could not be changed
fr_FR: le mode d'étirement n'a pu être changé

en: the aspect ratio setting could not be changed
fr_FR: la correction de rapport d'aspect n'a pu être changée

en: the fullscreen setting could not be changed
fr_FR: le mode plein écran n'a pu être changé

en: the filtering setting could not be changed
fr_FR: le mode de filtrage n'a pu être changé

en: the vsync setting could not be changed
fr_FR: le mode vsync n'a pu être changé

en: the shader could not be changed
fr_FR: le shader n'a pu être changé

en: Touchpad mouse mode
fr_FR: Souris en mode Touchpad

en: Pointer Speed:
fr_FR: Vitesse du pointeur :

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
fr_FR: Vitesse du pointeur de souris pour les contrôles par clavier ou joystick

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
fr_FR: Vitesse pointeur :

en: Joy Deadzone:
fr_FR: Zone inactive du joystick :

en: Analog joystick Deadzone
fr_FR: Zone inactive du joystick analogique

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
fr_FR: Zone inact. joy. :

en: %d hidden achievements remaining
fr_FR: %d trophées cachés restants

en: Achievements unlocked: %d/%d
fr_FR: Trophées débloqués : %d/%d

en: Graphics mode:
fr_FR: Mode graphique :

en: Render mode:
fr_FR: Mode de rendu :

en: Special dithering modes supported by some games
fr_FR: Mode spécial de tramage supporté par certains jeux

en: Stretch mode:
fr_FR: Mode d'étirement :

en: Scaler:
fr_FR: Scaleur :

en: Rotation mode:
fr_FR: Mode de rotation :

en: Shader:
fr_FR: Shader :

en: Specifies path to the shader used for scaling the game screen
fr_FR: Définit le chemin vers le shader utilisé pour mettre à l'échelle l'écran de jeu

[ctx: lowres]
en: Shader Path:
fr_FR: Shader :

[ctx: shader]
en: None
fr_FR: Aucun

en: Download Shaders
fr_FR: Télécharger des shaders

en: Check on the scummvm.org website for updates of shader packs
fr_FR: Recherche de mises à jour des packs de shaders sur le site scummvm.org

en: Fullscreen mode
fr_FR: Plein écran

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
fr_FR: Attend la synchronisation verticale pour rafraîchir l'écran afin d'éliminer les déchirures

en: Game 3D Renderer:
fr_FR: Moteur de rendu 3D :

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
fr_FR: Moteur de rendu 3D :

en: 3D Anti-aliasing:
fr_FR: Anti-crénelage 3D :

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Filter graphics
fr_FR: Filtrer les graphismes

en: Use linear filtering when scaling graphics
fr_FR: Utilise un filtre linéaire lors de mises à l'échelle des graphismes

en: Aspect ratio correction
fr_FR: Correction du rapport d'aspect

en: Correct aspect ratio for games
fr_FR: Corrige le rapport d'aspect pour les jeux

en: Preferred device:
fr_FR: Périphérique préféré :

en: Music device:
fr_FR: Périphérique audio :

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
fr_FR: Spécifie le périphérique de sortie audio ou l'émulateur de carte audio préféré

en: Specifies output sound device or sound card emulator
fr_FR: Spécifie le périphérique de sortie audio ou l'émulateur de carte audio

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
fr_FR: Périph. préféré :

[ctx: lowres]
en: Music device:
fr_FR: Périph. audio :

en: AdLib emulator:
fr_FR: Émulateur AdLib :

en: AdLib is used for music in many games
fr_FR: AdLib est utilisé pour la musique dans de nombreux jeux

en: GM device:
fr_FR: Périph. GM :

en: Specifies default sound device for General MIDI output
fr_FR: Spécifie le périphérique audio par défaut pour la sortie General MIDI

en: Don't use General MIDI music
fr_FR: Ne pas utiliser la musique General MIDI

en: Use first available device
fr_FR: Utiliser le premier périphérique disponible

en: SoundFont:
fr_FR: Banque de sons :

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
fr_FR: La banque de sons (SoundFont) est utilisée par certaines cartes audio, FluidSynth et Timidity

[ctx: lowres]
en: SoundFont:
fr_FR: Banque sons :

[ctx: soundfont]
en: None
fr_FR: Aucune

en: Mixed AdLib/MIDI mode
fr_FR: Mode mixte AdLib/MIDI

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
fr_FR: Utilise à la fois MIDI et AdLib pour générer les sons

en: MIDI gain:
fr_FR: Gain MIDI :

en: MT-32 Device:
fr_FR: Périph. MT-32 :

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
fr_FR: Spécifie le périphérique audio par défaut pour la sortie Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
fr_FR: Roland MT-32 exacte (désactive l'émulation GM)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
fr_FR: Utilisez cette option si vous voulez utiliser un périphérique audio compatible Roland connecté à votre ordinateur

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
fr_FR: Roland MT-32 exacte (pas d'émul. GM)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
fr_FR: Périph. Roland GS (active le mappage MT-32)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
fr_FR: Utilisez cette option si vous voulez activer le mappage à la volée pour une émulation MT-32 sur un appareil Roland GS

en: Don't use Roland MT-32 music
fr_FR: Ne pas utiliser la musique Roland MT-32

en: Text and speech:
fr_FR: Textes et voix :

en: Speech
fr_FR: Voix

en: Subtitles
fr_FR: Sous-titres

en: Both
fr_FR: Les deux

en: Subtitle speed:
fr_FR: Vitesse des ST :

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
fr_FR: Textes et voix :

en: Spch
fr_FR: Voix

en: Subs
fr_FR: ST

[ctx: lowres]
en: Both
fr_FR: V&ST

en: Show subtitles and play speech
fr_FR: Affiche les sous-titres et joue les voix

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
fr_FR: Vitesse des ST :

en: Music volume:
fr_FR: Volume Musique :

[ctx: lowres]
en: Music volume:
fr_FR: Vol. musique :

en: Mute all
fr_FR: Silence

en: SFX volume:
fr_FR: Volume Bruitages :

en: Special sound effects volume
fr_FR: Volume des effets sonores et bruitages

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
fr_FR: Vol. bruitages :

en: Speech volume:
fr_FR: Volume Voix :

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
fr_FR: Vol. Voix :

en: Control
fr_FR: Contrôles

en: Accessibility
fr_FR: Accessibilité

[ctx: lowres]
en: Accessibility
fr_FR: Accessibilité

en: Discard changes and close the dialog
fr_FR: Annule les modifications et ferme la boîte de dialogue

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply changes without closing the dialog
fr_FR: Applique les modifications sans fermer la boîte de dialogue

en: Apply changes and close the dialog
fr_FR: Applique les modifications et ferme la boîte de dialogue

en: FluidSynth Settings
fr_FR: Paramètres FluidSynth

en: Specifies where your saved games are put. A red coloring indicates the value is temporary and will not get saved
fr_FR: Définit l'emplacement où les sauvegardes sont créés. Une coloration rouge indique que la valeur est temporaire et qu'elle ne sera pas enregistrée

en: Theme Path:
fr_FR: Thèmes :

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
fr_FR: Thèmes :

en: Icon Path:
fr_FR: Icônes :

[ctx: lowres]
en: Icon Path:
fr_FR: Icônes :

[ctx: path]
en: Default
fr_FR: Défaut

en: DLC Path:
fr_FR: DLC :

[ctx: lowres]
en: DLC Path:
fr_FR: DLC :

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
fr_FR: Spécifie un chemin vers les données supplémentaires utilisées par tous les jeux ou ScummVM

en: Plugins Path:
fr_FR: Plugins :

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
fr_FR: Plugins :

en: ScummVM config path:
fr_FR: Config. de ScummVM :

en: ScummVM log path:
fr_FR: Journaux de ScummVM :

en: View
fr_FR: Voir

note: I18N: Referring to the last path memorized when adding a game
en: Last browser path:
fr_FR: Dernier chemin utilisé :

en: Theme:
fr_FR: Thème :

en: GUI scale:
fr_FR: Interface - Echelle :

en: %d%% - Custom
fr_FR: %d%% - Personnalisée

en: GUI renderer:
fr_FR: Interface - Rendu :

en: Return to the launcher when leaving a game
fr_FR: Revenir au lanceur en quittant un jeu

en: Return to the launcher when leaving a game instead of closing ScummVM
    (this feature is not supported by all games).
fr_FR: Revient au lanceur en quittant un jeu au lieu de fermer ScummVM
    (cette fonctionnalité n'est pas supportée par tous les jeux).

en: Ask for confirmation on exit
fr_FR: Demander la confirmation en quittant

en: Ask for permission when closing ScummVM or leaving a game.
fr_FR: Demande la permission lorsque vous fermez ScummVM ou lorsque vous quittez un jeu.

en: Disable fixed font scaling
fr_FR: Désactiver le redimensionnement des polices fixes

en: Do not upscale fixed size fonts in the GUI. This reduces artefacts on low resolution screens
fr_FR: N'agrandit pas les polices de largeur fixe dans l'interface graphique. Cela permet de réduire les artefacts sur les écrans à faible résolution

en: GUI language:
fr_FR: Langue :

en: Language of ScummVM GUI
fr_FR: Langue de l'interface utilisateur de ScummVM

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
fr_FR: Adapter la langue de l'interface de ScummVM à celle du jeu

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
fr_FR: Au démarrage d'un jeu, remplace la langue de l'interface graphique de ScummVM par celle du jeu. De cette façon, si un jeu utilise les boîtes de dialogue de sauvegarde et de chargement de ScummVM, elles sont dans la même langue que le jeu.

en: Use native system file browser
fr_FR: Utiliser le navigateur de fichiers du système

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
fr_FR: Utilise le navigateur de fichiers du système au lieu de celui de ScummVM pour sélectionner des fichiers ou répertoires.

en: Download Icons
fr_FR: Télécharger des icônes

en: Check on the scummvm.org website for updates of icon packs
fr_FR: Recherche de mises à jour des packs d'icônes sur le site scummvm.org

en: Autosave:
fr_FR: Sauvegarde auto :

[ctx: lowres]
en: Autosave:
fr_FR: Sauv. auto :

en: Random seed:
fr_FR: Graine aléatoire :

en: Seed for initializing all random number generators
fr_FR: Graine pour initialiser tous les générateurs de nombres aléatoires

en: Debug level:
fr_FR: Niveau de Débogage :

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
fr_FR: Aucun

note: I18N: Debug level 11, all messages
en: 11 (all)
fr_FR: 11 (tout)

en: Enable Discord integration
fr_FR: Activer l'intégration de Discord

en: Show information about the games you are playing on Discord if the Discord client is running.
fr_FR: Affiche des informations sur les jeux auxquels vous jouez sur Discord si le client Discord est lancé.

en: Update check:
fr_FR: Rech. mises à jour :

en: How often to check ScummVM updates
fr_FR: Fréquence des recherches de mise à jour de ScummVM

en: Check now
fr_FR: Chercher maintenant

en: Active storage:
fr_FR: Stockage actif :

en: Active cloud storage
fr_FR: Stockage cloud actif

[ctx: lowres]
en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
fr_FR: L'espace de stockage n'est pas encore activé. Vérifiez que le nom d'utilisateur est correct et activez-le :

en: Storage is not yet enabled. Verify that username is correct and enable it:
fr_FR: L'espace de stockage n'est pas encore activé. Vérifiez que le nom d'utilisateur est correct et activez-le :

en: Enable storage
fr_FR: Activer le service de stockage

en: Confirm you want to use this account for this storage
fr_FR: Confirmez que vous voulez utiliser ce compte pour ce service de stockage

en: Username:
fr_FR: Nom d'utilisateur :

en: Username used by this storage
fr_FR: Nom d'utilisateur pour ce service

en: <none>
fr_FR: <aucun>

en: Used space:
fr_FR: Espace utilisé :

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
fr_FR: Espace utilisé par les sauvegardes de ScummVM sur ce stockage

en: Last sync:
fr_FR: Synchronisé :

en: When was the last time saved games were synced with this storage
fr_FR: Quand la dernière synchronisation des sauvegardes a eu lieu

en: <never>
fr_FR: <jamais>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
fr_FR: Les sauvegardes sont synchronisées automatiquement au lancement, après avoir sauvegardé ou lors d'un chargement.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
fr_FR: Les sauvegardes sont synchronisées automatiquement, après avoir sauvegardé ou lors d'un chargement.

en: Sync now
fr_FR: Synchroniser

en: Start saved games sync
fr_FR: Commence la synchronisation des sauvegardes

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
fr_FR: Vous pouvez télécharger des fichiers de jeu à partir de votre dossier cloud ScummVM :

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
fr_FR: Vous pouvez télécharger des fichiers de jeu à partir de votre dossier cloud ScummVM :

en: Download game files
fr_FR: Télécharger des fichiers de jeu

en: Open downloads manager dialog
fr_FR: Ouvre le gestionnaire de téléchargement

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
fr_FR: Déconnectez et reconnectez-vous pour choisir un autre compte :

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
fr_FR: Déconnectez et reconnectez-vous pour choisir un autre compte :

en: Disconnect
fr_FR: Se déconnecter

en: Stop using this storage on this device
fr_FR: Cesse d'utiliser cet espace de stockage sur cet appareil

[ctx: lowres]
en: This storage is not connected yet!
fr_FR: Cet espace de stockage n'est pas encore connecté !

en: This storage is not connected yet!
fr_FR: Cet espace de stockage n'est pas encore connecté !

en: Connect
fr_FR: Se connecter

en: Connect your cloud storage account
fr_FR: Se connecte à votre compte de stockage cloud

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
fr_FR: Chemin /racine/ :

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
fr_FR: Sélectionne le répertoire qui sera affiché comme /racine/ dans le gestionnaire de fichiers

en: /root/ Path:
fr_FR: Chemin /racine/ :

en: Server's port:
fr_FR: Port du serveur :

en: Port for server to use
fr_FR: Port à utiliser pour le serveur

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
fr_FR: Démarre le serveur pour gérer les fichiers avec un navigateur (en réseau local).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
fr_FR: La fermeture de la boite de dialogue Options entrainera l'arrêt du serveur.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
fr_FR: Démarrer le serveur pour gérer les fichiers avec un navigateur (en réseau local).

en: Closing options dialog will stop the server.
fr_FR: La fermeture de la boite de dialogue Options entrainera l'arrêt du serveur.

en: Use Text to speech
fr_FR: Utiliser le synthétiseur vocal

en: Will read text in gui on mouse over.
fr_FR: Lit le texte de l'interface lors d'un survol de la souris.

en: Ignore
fr_FR: Ignorer

en: Disable autosave
fr_FR: Désactiver sauv. auto.

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
fr_FR: ATTENTION : La sauvegarde automatique était activée. Certains de vos jeux ont des sauvegardes à l'emplacement de la sauvegarde automatique. Vous pouvez déplacer les sauvegardes existantes vers de nouveaux emplacements, désactiver la sauvegarde automatique, ou bien tout ignorer (la question sera posée si la sauvegarde auto. risque d'écraser une sauvegarde).
    Liste des jeux :

en: 
    And more...
fr_FR: 
    Voir plus...

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
fr_FR: ERREUR : Impossible de déplacer les sauvegardes suivantes :

en: Failed to change cloud storage!
fr_FR: Échec du changement de service de stockage cloud !

en: Another cloud storage is already active.
fr_FR: Un autre service de stockage cloud est déjà actif.

en: Theme does not support selected language!
fr_FR: Cette langue ne peut pas être utilisée avec le thème actuel !

en: Theme cannot be loaded!
fr_FR: Erreur au chargement du thème !

en: 
    Misc settings will be restored.
fr_FR: 
    Les réglages Divers vont être restaurés à leurs valeurs précédentes.

en: Select directory for GUI themes
fr_FR: Sélectionner le répertoire des thèmes d'interface

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
fr_FR: Sélectionner le répertoire pour les vignettes du lanceur

en: Select directory for DLC downloads
fr_FR: Sélectionner le répertoire pour le téléchargement des DLC

en: Select directory for extra files
fr_FR: Sélectionner le répertoire pour les fichiers supplémentaires

en: Select directory for plugins
fr_FR: Sélectionner le répertoire des plugins

en: Select directory for Files Manager /root/
fr_FR: Sélectionner le répertoire pour la /racine/ du Gestionnaire de Fichiers

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
fr_FR: Ce service de stockage est actif. Voulez-vous l'interrompre ?

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
fr_FR: Patientez jusqu'à ce que le Stockage actuel soit fermé et essayez de nouveau.

en: <right now>
fr_FR: <maintenant>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
fr_FR: La demande a échoué.
    Vérifiez votre connexion Internet.

en: A test pattern should be displayed.
    Do you want to keep these shader scaler settings?
fr_FR: Une mire de test devrait s'afficher.
    Voulez-vous conserver ces paramètres de mise à l'échelle du shader ?

en: Reverting automatically in %d seconds
fr_FR: Retour automatique dans %d secondes

en: Enter Text
fr_FR: Entrer texte

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
fr_FR: #  suivant

en: add
fr_FR: ajouter

en: Delete char
fr_FR: Supprimer le caractère

note: I18N: Pre means 'Predictive', leave '*' as is
en: *  Pre
fr_FR: *  Pré

note: I18N: 'Num' means Numbers
en: *  Num
fr_FR: *  123

en: Recorder or Playback Gameplay
fr_FR: Enregistreur ou Lecteur de Gameplay

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Record
fr_FR: Enregistrer

en: Playback
fr_FR: Lecture

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Author:
fr_FR: Auteur :

en: Notes:
fr_FR: Notes :

en: Do you really want to delete this record?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cet enregistrement ?

en: Unknown Author
fr_FR: Auteur inconnu

en: ScummVM could not access the directory!
fr_FR: ScummVM n'a pas pu accéder au répertoire !

en: Downloading saves...
fr_FR: Téléchargement des sauvegardes en cours...

en: Run in background
fr_FR: Exécuter en arrière-plan

en: %s (%s %S / %s %S, %s / %s files)
fr_FR: %s (%s %S / %s %S, %s / %s fichiers)

en: No date saved
fr_FR: Date inconnue

en: No time saved
fr_FR: Heure inconnue

en: No playtime saved
fr_FR: Durée de jeu inconnue

en: Untitled saved game
fr_FR: Sauvegarde sans nom

en: Do you really want to delete this saved game?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette sauvegarde ?

en: Error deleting saved game
fr_FR: Erreur lors de la suppression de la sauvegarde

en: Date:
fr_FR: Date :

en: Time:
fr_FR: Heure :

en: Playtime:
fr_FR: Durée de jeu :

en: New Save
fr_FR: Nouvelle sauvegarde

en: Create a new saved game
fr_FR: Crée une nouvelle sauvegarde

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Enter a description for slot %d:
fr_FR: Entrez une description pour l'emplacement %d :

en: Choose shader from the list below (or pick a file instead)
fr_FR: Choisir un shader dans la liste ci-dessous (ou choisir un fichier à la place)

en: Pick file instead...
fr_FR: Choisir un fichier...

en: Pick shader from file system
fr_FR: Choisir un shader depuis le système de fichiers

en: Select shader
fr_FR: Sélectionner un shader

en: Select a Theme
fr_FR: Sélectionnez un Thème

en: Disabled GFX
fr_FR: GFX désactivé

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
fr_FR: GFX désactivé

en: Standard renderer
fr_FR: Rendu standard

en: Standard
fr_FR: Normal

en: Antialiased renderer
fr_FR: Rendu anti-crénelé

en: Antialiased
fr_FR: Anti-crénelé

en: Add anyway
fr_FR: Ajouter quand même

en: Copy to clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papiers

en: Report game
fr_FR: Signaler le jeu

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
fr_FR: Utilisez le bouton ci-dessous pour copier les informations requises dans le presse-papiers.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
fr_FR: Vous pouvez également directement signaler votre jeu dans notre Tracker de Bogues.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
fr_FR: Toutes les informations nécessaires sur votre jeu ont été copiées dans le presse-papiers

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
fr_FR: La copie des informations du jeu dans le presse-papiers a échoué !

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
fr_FR: ScummVM peut maintenant rechercher les mises à jour
    automatiquement, ce qui nécessite un accès internet.
    Voulez-vous activer cette option ?

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
fr_FR: Vous pouvez changer ce réglage plus tard dans
    l'onglet Divers des options ScummVM.

en: Clear value
fr_FR: Effacer la valeur

en: Play
fr_FR: Jouer

en: Saves
fr_FR: Sauvegardes

en: Bad config file format. overwrite?
fr_FR: Mauvais format de fichier de configuration. Ecraser ?

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    If you find that your existing added games or custom paths no longer work, please edit those paths:
      1. From the Launcher, go to **Game Options > Paths**. Select **Game Path** or **Extra Path**, as appropriate. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the folder containing the game's files, then tap **Choose**. 
    
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
fr_FR: Dans cette nouvelle version de ScummVM pour Android, des modifications importantes ont été apportées au système d'accès aux fichiers afin de permettre la prise en charge des versions récentes du système d'exploitation Android.
    Si vous constatez que vos jeux ajoutés ou que vos chemins personnalisés ne fonctionnent plus, veuillez modifier ces chemins :
      1. Dans le lanceur, allez dans **Options du jeu > Chemins**. Sélectionnez le chemin **Jeu** ou **Extra**, selon le cas.
      2. A l'intérieur du navigateur de fichiers de ScummVM, sélectionnez **Rép. précédent** jusqu'à ce que vous atteigniez le dossier racine qui a l'option **<Ajouter un nouveau dossier>**.
      3. Double-tapez sur **<Ajouter un nouveau dossier>**. Dans le navigateur de fichiers de votre appareil, accédez au dossier contenant tous vos dossiers de jeux. Par exemple, **SD Card > ScummVMgames**.
      4. Sélectionnez **Utiliser ce dossier**.
      5. Sélectionnez **Autoriser** pour donner à ScummVM les permissions d'accès au dossier.
      6. Dans le navigateur de fichiers ScummVM, double-tapez pour parcourir votre dossier ajouté. Sélectionnez le dossier contenant les fichiers du jeu, puis tapez sur **Choisir**.
    
    Répétez les étapes 1 et 6 pour chaque jeu.

note: I18N: A button caption to dismiss a message and read it later
en: Read Later
fr_FR: Lire plus tard

note: I18N: <Add a new folder> must match the translation done in backends/fs/android/android-saf-fs.h
en: In this new version of ScummVM for Android, significant changes were made to the file access system to allow support for modern versions of the Android Operating System.
    To add a game:
    
      1. Select **Add Game...** from the launcher. 
      2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option.
      3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames** 
      4. Select **Use this folder**. 
      5. Select **Allow** to give ScummVM permission to access the folder. 
      6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Select the sub-folder containing the game's files, then tap **Choose**.
    Repeat steps 1 and 6 for each game.
fr_FR: Dans cette nouvelle version de ScummVM pour Android, des modifications importantes ont été apportées au système d'accès aux fichiers afin de permettre la prise en charge des versions récentes du système d'exploitation Android.
    Pour ajouter un jeu :
    
      1. Sélectionnez **Ajouter...** depuis le lanceur.
      2. Dans le navigateur de fichiers de ScummVM, sélectionnez **Rép. précédent** jusqu'à ce que vous atteigniez le dossier racine qui a l'option **<Ajouter un nouveau dossier>**.
      3. Double-tapez sur **<Ajouter un nouveau dossier>**. Dans le navigateur de fichiers de votre appareil, accédez au dossier contenant tous vos dossiers de jeux. Par exemple, **SD Card > ScummVMgames**.
      4. Sélectionnez **Utiliser ce dossier**.
      5. Sélectionnez **Autoriser** pour donner à ScummVM les permissions d'accès au dossier.
      6. Dans le navigateur de fichiers ScummVM, double-tapez pour parcourir votre dossier ajouté. Sélectionnez le dossier contenant les fichiers du jeu, puis tapez sur **Choisir**.
    Répétez les étapes 1 et 6 pour chaque jeu.

en: Error running game:
fr_FR: Erreur lors de l'exécution du jeu :

en: Could not find any engine capable of running the selected game
fr_FR: Impossible de trouver un moteur pour exécuter le jeu sélectionné

en: Could not locate engine data %s
fr_FR: Les données %s du moteur n'ont pas pu être trouvées

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
fr_FR: Données du moteur périmées. Version attendue : %d.%d ; version trouvée : %d.%d

en: No error
fr_FR: Pas d'erreur

en: Game data not found
fr_FR: Données de jeu introuvables

en: Game id not supported
fr_FR: ID de jeu non supporté

en: Unsupported color mode
fr_FR: Mode de couleurs non supporté

en: Audio device initialization failed
fr_FR: Le démarrage du périphérique audio a échoué

en: Read permission denied
fr_FR: Verrouillé en lecture

en: Write permission denied
fr_FR: Verrouillé en écriture

en: Path does not exist
fr_FR: Chemin inexistant

en: Path not a directory
fr_FR: Le chemin n'est pas un répertoire

en: Path not a file
fr_FR: Le chemin n'est pas un fichier

en: Cannot create file
fr_FR: Impossible de créer le fichier

en: Reading data failed
fr_FR: Échec de la lecture

en: Writing data failed
fr_FR: Échec de l'écriture des données

en: Could not find suitable engine plugin
fr_FR: Aucun plugin n'a pu être trouvé pour ce jeu

en: Engine plugin does not support saved games
fr_FR: Ce moteur de jeu ne supporte pas les sauvegardes

en: User canceled
fr_FR: Annulé par l'utilisateur

en: Unknown error
fr_FR: Erreur inconnue

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
fr_FR: Hercules Vert

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Amber is color
en: Hercules Amber
fr_FR: Hercules Ambre

en: PC-9821 (256 Colors)
fr_FR: PC-9821 (256 couleurs)

en: PC-9801 (16 Colors)
fr_FR: PC-9801 (16 couleurs)

en: PC-9801 (8 Colors)
fr_FR: PC-9801 (8 couleurs)

note: I18N: Macintosh black-and-white
en: Macintosh b/w
fr_FR: Macintosh n/b

en: VGA Grey Scale
fr_FR: VGA Nuances de gris

en: Windows (256 Colors)
fr_FR: Windows (256 couleurs)

en: Windows (16 Colors)
fr_FR: Windows (16 couleurs)

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
fr_FR: Hercules Vert

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
fr_FR: Hercules Ambre

en: No rotation
fr_FR: Sans rotation

en: Clockwise
fr_FR: Sens horaire

note: I18N: Rotation mode
en: 180 degrees
fr_FR: 180 degrés

note: I18N: Rotation mode
en: Counter-clockwise
fr_FR: Sens antihoraire

en: Daily
fr_FR: Une fois par jour

en: Weekly
fr_FR: Une fois par semaine

en: Monthly
fr_FR: Une fois par mois

en: <Bad value>
fr_FR: <Valeur invalide>

note: I18N: Abbreviation for 'kilobytes' as data size
en: KB
fr_FR: ko

note: I18N: Abbreviation for 'megabytes' as data size
en: MB
fr_FR: Mo

note: I18N: Abbreviation for 'gigabytes' as data size
en: GB
fr_FR: Go

note: I18N: Abbreviation for 'terabytes' as data size
en: TB
fr_FR: To

en: Bitmap Image File
fr_FR: Fichier Image Bitmap

en: PNG Image File
fr_FR: Fichier Image PNG

en: JPEG Image File
fr_FR: Fichier Image JPEG

en: QuickDraw PICT Image File
fr_FR: Fichier Image QuickDraw PICT

en: Data File
fr_FR: Fichier de données

en: Graphic adventure game engine
fr_FR: Moteur de jeux d'aventure graphiques

en: Quit
fr_FR: Quitter

en: Log File Error
fr_FR: Erreur de fichier journal

en: Unable to read ScummVM log file or create a new one!
fr_FR: Impossible de lire le fichier journal de ScummVM ou d'en créer un nouveau !

en: Config File Error
fr_FR: Erreur de fichier de configuration

en: Unable to read ScummVM config file or create a new one!
fr_FR: Impossible de lire le fichier de configuration de ScummVM ou d'en créer un nouveau !

en: Save Path Error
fr_FR: Erreur de chemin de sauvegarde

en: Unable to create or access default save path!
fr_FR: Impossible de créer ou d'accéder au chemin de sauvegarde par défaut !

en: Icons Path Error
fr_FR: Erreur de chemin d'icônes

en: Unable to create or access default icons and shaders path!
fr_FR: Impossible de créer ou d'accéder au chemin d'icônes et de shaders par défaut !

en: Unable to access the globally set save path! Please revert to default from ScummVM Options
fr_FR: Impossible d'accéder au chemin de sauvegarde défini globalement ! Veuillez rétablir le chemin par défaut dans les options de ScummVM

en: Toggle virtual keyboard
fr_FR: Act./Désact. Clavier virtuel

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Mode change
fr_FR: Changement de mode

en: Enter
fr_FR: Entrer

en: Close popup
fr_FR: Fermer popup

en: Please select the *root* of your external (physical) SD card. This is required for ScummVM to access this path:
fr_FR: Veuillez sélectionner la *racine* de votre carte SD externe (physique). Cette sélection est nécessaire pour que ScummVM puisse accéder à ce chemin :

en: Storage Access Framework Permissions for ScummVM were revoked!
fr_FR: Les permissions de Storage Access Framework pour ScummVM ont été révoquées !

en: Configuration file could not be parsed
fr_FR: Le fichier de configuration n'a pu être analysé

en: Run a game
fr_FR: Lancer un jeu

en: Search a game
fr_FR: Chercher un jeu

en: No games (yet)
    Open ScummVM and add your games here.
fr_FR: Aucun jeu (pour le moment)
    Ouvrez ScummVM et ajoutez vos jeux ici.

en: Game icon
fr_FR: Icône du jeu

en: Shortcut label
fr_FR: Libellé du raccourci

en: Shortcut icon
fr_FR: Icône du raccourci

note: I18N: One line summary as shown in *nix distributions
en: Interpreter for numerous adventure games and role-playing games
fr_FR: Interpréteur pour de nombreux jeux d'aventure et jeux de rôle

note: I18N: 1 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: ScummVM is a program which allows you to run a wide variety of classic graphical point-and-click adventure games and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the game, allowing you to play them on systems for which they were never designed!
fr_FR: ScummVM est un programme qui vous permet d'exécuter une grande variété de jeux d'aventure graphique point-and-click et de jeux de rôle, à condition que vous ayez déjà leurs fichiers de données. Ce qui est génial dans tout ça : ScummVM remplace simplement les exécutables livrés avec les jeux, ce qui vous permet de jouer sur des systèmes pour lesquels ces jeux n'ont jamais été conçus !

note: I18N: 2 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Currently, ScummVM supports a huge library of adventures with over 4000 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios.
fr_FR: Actuellement, ScummVM supporte une énorme collection d'aventures avec plus de 4000 jeux au total. Il prend en charge de nombreux classiques publiés par des studios légendaires comme LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. et Westwood Studios.

note: I18N: 3 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.
fr_FR: À côté de titres révolutionnaires comme la série Monkey Island, Broken Sword (Les Chevaliers de Baphomet) , Myst, Blade Runner et d'innombrables autres jeux, vous trouverez des aventures vraiment obscures et des pépites vraiment bien cachées à explorer.

en: Achievement unlocked!
fr_FR: Trophée débloqué !

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
fr_FR: Une copie illicite du jeu a été détectée. Nous ne fournissons aucune assistance dans de tels cas

en: ~R~esume
fr_FR: ~R~eprendre

en: ~L~oad
fr_FR: ~C~harger

en: ~S~ave
fr_FR: ~S~auvegarder

en: ~H~elp
fr_FR: ~A~ide

en: ~A~bout
fr_FR: À ~P~ropos

en: ~R~eturn to Launcher
fr_FR: ~R~etour au lanceur

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
fr_FR: ~R~etour au lanceur

en: Save game:
fr_FR: Sauvegarder :

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
fr_FR: Désolé, ce moteur ne fournit actuellement pas d'aide en cours de jeu. Lisez le fichier README pour les informations de base et les instructions pour obtenir de l'aide supplémentaire.

en: This game does not support saving from the menu. Use in-game interface
fr_FR: La sauvegarde depuis le menu n'est pas prise en charge pour ce jeu. Utilisez l'interface du jeu

en: This game cannot be saved at this time. Please try again later
fr_FR: Cette partie ne peut pas être sauvegardée pour le moment. Merci de réessayez ultérieurement

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
fr_FR: Échec de la sauvegarde (%s) ! Lisez le fichier README pour les informations de base et les instructions pour obtenir de l'aide supplémentaire.

en: This game does not support loading from the menu. Use in-game interface
fr_FR: Le chargement de sauvegarde depuis le menu n'est pas pris en charge pour ce jeu. Utilisez l'interface du jeu

en: This game cannot be loaded at this time. Please try again later
fr_FR: Cette partie ne peut pas être chargée pour le moment. Merci de réessayez ultérieurement

en: ~C~ancel
fr_FR: ~A~nnuler

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
fr_FR: Impossible de passer à la résolution : '%dx%d'.

en: Could not initialize color format.
fr_FR: Impossible d'initialiser le format des couleurs.

en: Could not switch to video mode '%s'.
fr_FR: Impossible de changer le mode vidéo à : '%s'.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
fr_FR: Impossible de changer le mode d'étirement à : '%s'.

en: Could not apply aspect ratio setting.
fr_FR: Impossible d'appliquer la correction du rapport d'aspect.

en: Could not apply fullscreen setting.
fr_FR: Impossible d'appliquer l'option plein écran.

en: Could not apply filtering setting.
fr_FR: Impossible d'appliquer l'option de filtrage.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the documentation (CD audio) for details.
fr_FR: Il semble que vous essayez de jouer directement
    depuis le CD. Cela peut occasionner des problèmes
    et il est donc recommandé de copier les fichiers de
    données du jeu sur votre disque dur. Consultez la
    documentation (CD audio) pour plus de détails.

en: This game has audio tracks on its CD. These
    tracks need to be ripped from the CD using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the documentation (CD audio) for details.
fr_FR: Ce jeu possède des pistes audio sur le CD. Pour
    profiter de la musique, ces pistes doivent être
    extraites du CD et réencodées en utilisant un
    logiciel approprié. Consultez la
    documentation (CD audio) pour plus de détails.

en: Skip autosave
fr_FR: Ignorer la sauvegarde auto

en: WARNING: The autosave slot contains a saved game named %S, and an autosave is pending.
    Please move this saved game to a new slot, or delete it if it's no longer needed.
    Alternatively, you can skip the autosave (will prompt again in 5 minutes).
fr_FR: ATTENTION : L'emplacement de la sauvegarde auto. contient une sauvegarde nommée %S, et une sauvegarde auto. est en attente.
    Veuillez déplacer cette sauvegarde vers un nouvel emplacement ou supprimez-la si vous n'en avez plus besoin.
    Vous pouvez également ignorer la sauvegarde automatique (le système vous le demandera à nouveau dans 5 minutes).

en: ERROR: Could not copy the savegame to a new slot
fr_FR: ERREUR : Impossible de copier la sauvegarde vers un nouvel emplacement

en: Autosave
fr_FR: Sauvegarde auto

en: Error occurred making autosave
fr_FR: Erreur lors de la sauvegarde automatique

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
fr_FR: Échec du chargement de la sauvegarde (%s) ! Lisez le fichier README pour les informations de base et les instructions pour obtenir de l'aide supplémentaire.

en: WARNING:
fr_FR: ATTENTION :

en:  Shall we still run the game?
fr_FR:  Poursuivre le lancement du jeu ?

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
fr_FR: ATTENTION : le jeu que vous vous apprêtez à lancer n'est pas encore complètement supporté par ScummVM. Il est donc instable et les sauvegardes peuvent ne pas marcher avec une future version de ScummVM.

en: Start anyway
fr_FR: Lancer quand même

en: This game is not supported.
fr_FR: Ce jeu n'est pas supporté.

en: This game is not supported for the following reason:
fr_FR: Ce jeu n'est pas supporté pour les raisons suivantes :

en: Loading game is currently unavailable
fr_FR: Chargement actuellement non disponible

en: Saving game is currently unavailable
fr_FR: Sauvegarde actuellement non disponible

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
fr_FR: Le jeu dans '%s' semble être une version inconnue d'un jeu supporté.
    
    Veuillez fournir les informations ci-dessous à l'équipe de ScummVM sur %s ainsi que le nom du jeu que vous avez essayé d'ajouter, sa version, la langue, etc. :

en: Matched game IDs for the %s engine:
fr_FR: IDs de jeu trouvés pour le moteur %s :

en: Game not implemented
fr_FR: Jeu non implémenté

en: Default game keymap
fr_FR: Conf. de touches par défaut

en: Left Click
fr_FR: Clic Gauche

en: Middle Click
fr_FR: Clic Milieu

en: Right Click
fr_FR: Clic Droit

en: Game menu
fr_FR: Menu du jeu

en: Skip
fr_FR: Passer

en: Skip line
fr_FR: Passer la phrase

en: Predictive input dialog
fr_FR: Dialogue de saisie prédictive

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Autosave on
fr_FR: Sauvegarde auto activée

en: Autosave off
fr_FR: Sauvegarde auto désactivée

en: OpenGL with shaders
fr_FR: OpenGL avec shaders

[ctx: lowres]
en: OpenGL with shaders
fr_FR: OpenGL avec shaders

en: AdLib emulator
fr_FR: Émulateur AdLib

en: MAME OPL emulator
fr_FR: Émulateur MAME OPL

en: DOSBox OPL emulator
fr_FR: Émulateur DOSBox OPL

en: Nuked OPL emulator
fr_FR: Émulateur Nuked OPL

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
fr_FR: Le périphérique audio sélectionné '%s' n'a pas été trouvé (il est peut-être éteint ou débranché).

en: Attempting to fall back to the next available device...
fr_FR: Tentative d'utilisation du prochain périphérique disponible...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
fr_FR: Le périphérique audio sélectionné '%s' ne peut pas être utilisé. Voir le fichier de log pour plus de détails.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
fr_FR: Le périphérique audio préféré '%s' n'a pas été trouvé (il est peut-être éteint ou débranché).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
fr_FR: Le périphérique audio préféré '%s' ne peut pas être utilisé. Voir le fichier de log pour plus de détails.

en: Starting MIDI dump
fr_FR: Démarrage du dump MIDI

en: Amiga Audio emulator
fr_FR: Émulateur Amiga Audio

en: No music
fr_FR: Pas de musique

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
fr_FR: Émulateur Apple II GS (PAS IMPLÉMENTÉ)

en: Creative Music System emulator
fr_FR: Émulateur Creative Music System

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
fr_FR: Une banque de sons est nécessaire pour utiliser FluidSynth. Veuillez en spécifier une dans l'onglet MIDI des options ScummVM. Musique désactivée.

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
fr_FR: FluidSynth : Impossible de charger la banque de son personnalisée '%s'. Musique désactivée.

en: FM-Towns Audio
fr_FR: Audio FM Towns

en: PC-98 Audio
fr_FR: Audio PC-98

en: SegaCD Audio
fr_FR: Audio SegaCD

en: Initializing MT-32 Emulator
fr_FR: Initialisation de l'Émulateur MT-32

en: MT-32 emulator
fr_FR: Émulateur MT-32

en: PC Speaker emulator
fr_FR: Émulateur Haut Parleur PC

en: IBM PCjr emulator
fr_FR: Émulateur IBM PCjr

en: C64 Audio emulator
fr_FR: Émulateur C64 Audio

en: <syncing...>
fr_FR: <synchronisation...>

en: Saved games sync was cancelled.
fr_FR: Synchronisation des sauvegardes annulée.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
fr_FR: Echec de la synchronisation des sauvegardes.
    Vérifiez votre connexion Internet.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
fr_FR: Téléchargement terminé.
    %u fichiers n'ont pu être téléchargés.

en: Download complete.
fr_FR: Téléchargement terminé.

en: Download failed.
fr_FR: Erreur lors du téléchargement.

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
fr_FR: Voulez-vous vraiment revenir au lanceur ?
    Toute progression non sauvegardée sera perdue.

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
fr_FR: Voulez-vous vraiment quitter ?
    Toute progression non sauvegardée sera perdue.

en: Global Main Menu
fr_FR: Menu Principal

en: Display keyboard
fr_FR: Afficher le clavier

en: Toggle mute
fr_FR: Act./Désact. Muet

en: Open Debugger
fr_FR: Ouvrir Débuggeur

en: Clicking Enabled
fr_FR: Clic Activé

en: Clicking Disabled
fr_FR: Clic Désactivé

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
fr_FR: Touchscreen 'Tap Mode' - Clic Gauche

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
fr_FR: Touchscreen 'Tap Mode' - Clic Droit

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
fr_FR: Touchscreen 'Tap Mode' - Déplacer sans cliquer

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
fr_FR: Touchscreen 'Tap Mode' - Déplacer sans cliquer

note: I18N: This is displayed in the file browser to let the user choose a new folder for Android Storage Attached Framework
en: Add a new folder
fr_FR: Ajouter un nouveau dossier

note: I18N: This may be displayed in the Android UI used to add a Storage Attach Framework authorization
en: Choose a new folder
fr_FR: Choisir un nouveau dossier

en: Toggle aspect ratio correction
fr_FR: Act./Désact. correction du rapport d'aspect

en: Center
fr_FR: Centrer

en: Pixel-perfect scaling
fr_FR: Mise à l'échelle Pixel-perfect

en: Even pixels scaling
fr_FR: Mise à l'échelle avec pixels réguliers

en: Fit to window
fr_FR: Adapter à la fenêtre

en: Stretch to window
fr_FR: Étirer pour remplir la fenêtre

en: Fit to window (4:3)
fr_FR: Adapter à la fenêtre (4:3)

en: Resolution: %dx%d
fr_FR: Résolution : %dx%d

en: Active graphics filter:
fr_FR: Filtre graphique actif :

en: Enabled aspect ratio correction
fr_FR: Correction du rapport d'aspect activée

en: Disabled aspect ratio correction
fr_FR: Correction du rapport d'aspect désactivée

en: Filtering enabled
fr_FR: Filtrage activé

en: Filtering disabled
fr_FR: Filtrage désactivé

en: Stretch mode
fr_FR: Mode d'étirement

en: SDL Surface (forced 8bpp mode)
fr_FR: SDL Surface (mode 8bpp forcé)

en: Saved screenshot '%s'
fr_FR: Capture d'écran '%s' sauvegardée

en: Could not save screenshot
fr_FR: Capture d'écran impossible

en: Windowed mode
fr_FR: Mode Fenêtre

en: Toggle fullscreen
fr_FR: Basculer en plein écran

en: Toggle mouse capture
fr_FR: Capturer/Libérer la souris

en: Save screenshot
fr_FR: Sauver capture d'écran

en: Toggle linear filtered scaling
fr_FR: Act./Désact. interpolation lors du changement d'échelle

en: Cycle through stretch modes
fr_FR: Changer le mode d'étirement

en: Increase the scale factor
fr_FR: Augmenter le facteur d'échelle

en: Decrease the scale factor
fr_FR: Diminuer le facteur d'échelle

en: Switch to the next scaler
fr_FR: Basculer vers le scaleur suivant

en: Switch to the previous scaler
fr_FR: Basculer vers le scaleur précédent

en: Left Mouse Button
fr_FR: Souris Bouton gauche

en: Right Mouse Button
fr_FR: Souris Bouton droit

en: Middle Mouse Button
fr_FR: Souris Bouton du milieu

en: Mouse Wheel Up
fr_FR: Souris Roulette vers le haut

en: Mouse Wheel Down
fr_FR: Souris Roulette vers le bas

en: X1 Mouse Button
fr_FR: Souris Bouton X1

en: X2 Mouse Button
fr_FR: Souris Bouton X2

en: Joy Back
fr_FR: Joy Arrière

en: Left Stick
fr_FR: Stick Gauche

en: Right Stick
fr_FR: Stick Droit

en: Left Shoulder
fr_FR: Tranche Gauche

en: Right Shoulder
fr_FR: Tranche Droite

en: D-pad Up
fr_FR: Croix Haut

en: D-pad Down
fr_FR: Croix Bas

en: D-pad Left
fr_FR: Croix Gauche

en: D-pad Right
fr_FR: Croix Droite

en: D-pad Center
fr_FR: Croix Centre

en: Left Trigger
fr_FR: Gâchette Gauche

en: Right Trigger
fr_FR: Gâchette Droite

en: Left Stick X
fr_FR: Stick gauche X

en: Left Stick Y
fr_FR: Stick gauche Y

en: Right Stick X
fr_FR: Stick droit X

en: Right Stick Y
fr_FR: Stick droit Y

en: Hat X
fr_FR: Croix Hat X

en: Hat Y
fr_FR: Croix Hat Y

en: Reset to defaults
fr_FR: Rétablir défaut

en: Clear mapping
fr_FR: Remise à zéro

en: Virtual mouse up
fr_FR: Souris virtuelle Haut

en: Virtual mouse down
fr_FR: Souris virtuelle Bas

en: Virtual mouse left
fr_FR: Souris virtuelle Gauche

en: Virtual mouse right
fr_FR: Souris virtuelle Droite

en: Slow down virtual mouse
fr_FR: Ralentir la souris virtuelle

en: Windows MIDI
fr_FR: MIDI Windows

en: Can't create directory here!
fr_FR: Impossible de créer un répertoire ici !

en: Invalid path!
fr_FR: Chemin invalide !

en: Parent directory doesn't exists!
fr_FR: Répertoire parent inexistant !

en: Can't create a directory within a file!
fr_FR: Impossible de créer un répertoire dans un fichier !

en: There is a file with that name in the parent directory!
fr_FR: Un fichier avec le même nom existe déjà dans le répertoire parent !

en: Failed to create the directory!
fr_FR: Échec de la création du répertoire !

en: Directory created successfully!
fr_FR: Répertoire créé avec succès !

en: Back to parent directory
fr_FR: Retour au répertoire parent

en: The file doesn't exist!
fr_FR: Ce fichier n'existe pas !

en: Can't download a directory!
fr_FR: Impossible de télécharger un répertoire !

en: Failed to read the file!
fr_FR: Échec de la lecture du fichier !

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
fr_FR: La page n'est pas disponible sans les ressources. Assurez-vous que le fichier wwwroot.zip de la distribution ScummVM est disponible dans le 'themepath'.

en: Create directory
fr_FR: Créer un répertoire

en: Upload files
fr_FR: Envoyer des fichiers

en: Type new directory name:
fr_FR: Entrez le nom du nouveau répertoire :

en: Select a file to upload:
fr_FR: Sélectionnez un fichier à envoyer :

en: Or select a directory (works in Chrome only):
fr_FR: Ou sélectionnez un répertoire (fonctionne uniquement avec Chrome) :

en: Index of
fr_FR: Index de

en: Error occurred
fr_FR: Une erreur s'est produite

en: File system root
fr_FR: Racine du système de fichiers

en: Saved games
fr_FR: Sauvegardes

en: Parent directory
fr_FR: Répertoire parent

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
fr_FR: ScummVM n'a pas pu lister le contenu du répertoire que vous avez spécifié.

en: Index of
fr_FR: Index de

en: This is a local webserver index page.
fr_FR: Ceci est une page d'index d'un serveur web local.

en: Open Files manager
fr_FR: Ouvrir le gestionnaire de fichiers

en: The parent directory doesn't exist!
fr_FR: Le répertoire parent n'existe pas !

en: Can't upload into a file!
fr_FR: Impossible d'envoyer vers un fichier !

en: Back to the files manager
fr_FR: Retour au gestionnaire de fichiers

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
fr_FR: Échec du démarrage du serveur web local.
    Vérifiez si le port sélectionné n'est pas utilisé par une autre application et essayez de nouveau.

en: Invalid request: headers are too long!
fr_FR: Requête invalide : les en-têtes sont trop longs !

en: Failed to upload the file!
fr_FR: Échec de l'envoi du fichier !

en: No file was passed!
fr_FR: Aucun fichier n'a été transféré !

en: Uploaded successfully!
fr_FR: Succès de l'envoi !

en: Show mouse cursor
fr_FR: Afficher le curseur de la souris

en: Snap to edges
fr_FR: Aligner sur les bords

en: Stretch to fit
fr_FR: Étirer pour s'adapter à l'écran

en: Use Screen:
fr_FR: Utiliser l'écran :

[ctx: 3ds-screen]
en: Top
fr_FR: du haut

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
fr_FR: du bas

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
fr_FR: les deux

en: Touch
fr_FR: Toucher

en: Toggle Drag Mode
fr_FR: Act./Désact. Mode Déplacement

en: Toggle Magnify Mode
fr_FR: Act./Désact. Mode Loupe

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
fr_FR: Mode Loupe désactivé. Réactivation du mode Déplacement.
    Retour au Lanceur...

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
fr_FR: Mode Loupe désactivé. Retour au Lanceur...

en: Hover Mode
fr_FR: Mode Survol

en: Drag Mode
fr_FR: Mode Déplacement

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
fr_FR: Impossible de passer au Mode Déplacement quand le Mode Loupe est activé

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
fr_FR: Le Mode Loupe ne peut pas être activé dans les menus.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
fr_FR: Le Mode Loupe ne peut être activé
    que lorsque les deux écrans sont activés.

en: In-game resolution too small to magnify.
fr_FR: La résolution durant le jeu est trop réduite pour être agrandie.

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
fr_FR: Mode Loupe activé. Passage en Mode Survol...

en: Magnify Mode On
fr_FR: Mode Loupe activé

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
fr_FR: Mode Loupe désactivé. Réactivation du Mode Déplacement...

en: Magnify Mode Off
fr_FR: Mode Loupe désactivé

en: Getting help
fr_FR: Obtenir de l'aide

en: ## Help, I'm lost!
    
    First, make sure you have the games and necessary game files ready. Check the **Where to Get the Games** section under the **General** tab. Once obtained, follow the steps outlined in the **Adding Games** tab to finish adding them on this device. Take a moment to review this process carefully, as some users encountered challenges here owing to recent Android changes.
    
    Need more help? Refer to our [online documentation for Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html). Got questions? Swing by our [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=17) or hop on our [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), which includes an [Android support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1135579923185139862).
    
    Oh, and heads up, many of our supported games are intentionally tricky, sometimes mind-bogglingly so. If you're stuck in a game, think about checking out a game walkthrough. Good luck!
fr_FR: ## Au secours, je suis perdu !
    
    Tout d'abord, assurez-vous que vous avez les jeux et les fichiers de jeu nécessaires. Consultez la section **Où se procurer les jeux** sous l'onglet **Général**. Une fois les jeux obtenus, suivez les étapes décrites dans l'onglet **Ajouter des jeux** pour finir de les ajouter sur cet appareil. Prenez le temps d'examiner attentivement cette procédure, car certains utilisateurs ont rencontré des difficultés en raison des récents changements apportés à Android.
    
    Besoin d'aide ? Consultez notre [documentation en ligne pour Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html). Vous avez des questions ? Rendez-vous sur nos [forums d'assistance](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=17) ou sur notre [serveur Discord](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), qui comprend un [salon d'assistance Android](https://discord.com/channels/581224060529148060/1135579923185139862).
    
    Oh, et attention, beaucoup de nos jeux pris en charge sont intentionnellement difficiles, parfois même incroyablement complexes. Si vous êtes bloqué au cours d'une partie, pensez à consulter un guide de jeu. Bonne chance !

en: Touch Controls
fr_FR: Contrôles tactiles

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    ### Gamepad emulation 
    
    Fingers must be placed on lower left and right of the screen to emulate a directional pad and action buttons.
    
      ![Gamepad mode](gamepad.png "Gamepad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    ### Two finger scroll 
    
    To scroll, slide two fingers up or down the screen
    ### Two finger tap
    
    To do a two finger tap, hold one finger down and then tap with a second finger.
    
    ### Three finger tap
    
    To do a three finger tap, start with holding down one finger and progressively touch down the other two fingers, one at a time, while still holding down the previous fingers. Imagine you are impatiently tapping your fingers on a surface, but then slow down that movement so it is rhythmic, but not too slow.
    
    ### Immersive Sticky fullscreen mode
    
    Swipe from the edge to reveal the system bars.  They remain semi-transparent and disappear after a few seconds unless you interact with them.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, or tap outside the text field.
    
    
      ![Keyboard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
fr_FR: ## Modes de contrôle tactile
    Le mode de contrôle tactile peuvent modifié à tout moment en tapant sur l'icône Manette, à côté de l'icône Menu en haut à droite de l'écran.
    ### Souris direct
    
    Les contrôles tactiles sont directs. Le pointeur se place à l'endroit où le doigt touche l'écran (réglage par défaut pour les menus).
    
      ![Mode Souris direct](mouse.png "Mode Souris direct"){w=10em}
    
     ### Émulation d'un touchpad
     
     Les commandes tactiles sont indirectes, comme sur un touchpad d'ordinateur portable.
     
       ![Mode Touchpad](touchpad.png "Mode Touchpad"){w=10em}
    
    ### Emulation d'une manette
    
    Les doigts doivent être placés en bas à gauche et à droite de l'écran et émulent un pad directionnel et des boutons d'action.
    
      ![Mode Manette](gamepad.png "Mode Manette"){w=10em}
     
     Pour sélectionner le mode tactile préféré pour les menus, les jeux 2D et les jeux 3D, allez dans **Options générales > Back-end > Choix du mode tactile préféré**
     
     ## Actions tactiles
     
     ### Défilement avec deux doigts
     
    Pour faire défiler l'écran, faites glisser deux doigts vers le haut ou vers le bas.
     
    ### Touché à deux doigts
    
    Pour effectuer une touché à deux doigts, maintenez un doigt enfoncé, puis touchez l'écran avec un deuxième doigt.
    ### Touché à trois doigts
    
    Pour effectuer un touché à trois doigts, commencez par maintenir un doigt enfoncé et touchez l'écran progressivement les deux autres doigts, un à la fois, tout en maintenant les doigts précédents enfoncés. Imaginez que vous tapotez impatiemment vos doigts sur une surface, mais ralentissez ce mouvement pour qu'il soit rythmé, mais pas trop lent.
    
    ### Mode Plein écran Immersive Sticky
    
    Balayez à partir du bord pour faire apparaître les barres du système.  Elles restent semi-transparentes et disparaissent au bout de quelques secondes si vous n'interagissez pas avec elles.
    
    ### Menu principal
    
    Pour ouvrir le menu principal, appuyez sur l'icône Menu en haut à droite de l'écran.
    
      ![Icône Menu](menu.png "Icône Menu"){w=10em}
    
    ## Clavier virtuel
    
    Pour ouvrir le clavier virtuel, appuyez longuement sur l'icône Manette en haut à droite de l'écran, ou appuyez sur n'importe quel champ de texte modifiable. Pour masquer le clavier virtuel, appuyez à nouveau sur l'icône Manette, ou appuyez en dehors du champ de texte.
    
    
      ![Icône Clavier](keyboard.png "Icône Clavier"){w=10em}

en: Adding Games
fr_FR: Ajouter des jeux

en: ## Adding Games 
    
    1. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    2. Inside the ScummVM file browser, select **Go Up** until you reach the root folder which has the **<Add a new folder>** option. 
    
      ![ScummVM file browser root](browser-root.png "ScummVM file browser root"){w=70%}
    
    3. Double-tap **<Add a new folder>**. In your device's file browser, navigate to the folder containing all your game folders. For example, **SD Card > ScummVMgames**. 
    
    4. Select **Use this folder**. 
    
      ![OS selectable folder](fs-folder.png "OS selectable folder"){w=70%}
    
    5. Select **ALLOW** to give ScummVM permission to access the folder. 
    
      ![OS access permission dialog](fs-permission.png "OS access permission"){w=70%}
    
    6. In the ScummVM file browser, double-tap to browse through your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
      ![SAF folder added](browser-folder-in-list.png "SAF folder added"){w=70%}
    
    Step 2 and 3 are done only once. To add more games, repeat Steps 1 and 6. 
    
    See our [Android documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) for more information.
fr_FR: ## Ajouter des jeux 
    
    1. Sélectionnez **Ajouter...** dans le lanceur. 
    
    2. A l'intérieur du navigateur de fichiers de ScummVM, sélectionnez **Précédent** jusqu'à ce que vous atteigniez le dossier racine qui a l'option **<Ajouter un nouveau dossier>**. 
    
      ![Racine dans le navigateur de fichiers ScummVM](browser-root.png "Racine dans le navigateur de fichiers ScummVM"){w=70%}
    
    3. Double-tapez sur **<Ajouter un nouveau dossier>**. Dans le navigateur de fichiers de votre appareil, accédez au dossier contenant tous vos dossiers de jeux. Par exemple, **SD Card > ScummVMgames**.
    
    4. Sélectionnez **Utiliser ce dossier**.
    
      ![OS sélection du dossier](fs-folder.png "OS selection du dossier"){w=70%}
    
    5. Sélectionnez **AUTORISER** pour donner à ScummVM les permissions d'accès au dossier.
    
      ![OS Permissions d'accès](fs-permission.png "OS Permissions d'accès"){w=70%}
    
    6. Dans le navigateur de fichiers ScummVM, double-tapez pour parcourir votre dossier ajouté. Sélectionnez le dossier contenant les fichiers du jeu, puis tapez sur **Choisir**.
    
      ![Dossier SAF ajouté](browser-folder-in-list.png "Dossier SAF ajouté"){w=70%}
    
    Les étapes 2 et 3 ne sont effectuées qu'une seule fois. Pour ajouter d'autres jeux, répétez les étapes 1 et 6. 
    
    Consultez notre [documentation Android](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/android.html) pour plus d'informations.

en: Show On-screen control
fr_FR: Afficher les contrôles sur l'écran

en: Choose the preferred touch mode:
fr_FR: Choix du mode tactile préféré :

en: In menus
fr_FR: Dans les menus

en: Touchpad emulation
fr_FR: Emulation d'un touchpad

en: Direct mouse
fr_FR: Souris directe

en: Gamepad emulation
fr_FR: Emulation d'une manette

en: In 2D games
fr_FR: Dans les jeux 2D

en: In 3D games
fr_FR: Dans les jeux 3D

en: Select the orientation:
fr_FR: Choix de l'orientation :

en: Automatic
fr_FR: Automatique

en: Landscape
fr_FR: Paysage

en: In games
fr_FR: Dans les jeux

note: I18N: This button opens a list of all folders added for Android Storage Attached Framework
en: Remove folder authorizations...
fr_FR: Supprimer les autorisations des dossiers...

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Unscaled
fr_FR: Sans mise à l'échelle

en: Hardware scale (fast, but low quality)
fr_FR: Mise à l'échelle matérielle (rapide mais qualité faible)

en: Software scale (good quality, but slower)
fr_FR: Mise à l'échelle logicielle (bonne qualité mais plus lent)

en: Show Gamepad Controller (iOS 15 and later)
fr_FR: Afficher la manette de jeu (iOS 15 et supérieur)

en: Gamepad opacity
fr_FR: Opacité de la manette

en: Directional button:
fr_FR: Bouton de direction :

en: Thumbstick
fr_FR: Stick analogique

en: Dpad
fr_FR: Croix directionnelle

en: Use minimal gamepad layout
fr_FR: Utiliser une configuration minimale de manette

en: Show keyboard function bar
fr_FR: Afficher la barre de fonctions du clavier

en: ## Help, I'm lost!
    
    First, make sure you have the games and necessary game files ready. Check the **Where to Get the Games** section under the **General** tab. Once obtained, follow the steps outlined in the **Adding Games** tab to finish adding them on this device.
    
    Need more help? Refer to our [online documentation for iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html). Got questions? Swing by our [support forums](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=15) or hop on our [Discord server](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), which includes an [iOS support channel](https://discord.com/channels/581224060529148060/1149456560922316911).
    
    Oh, and heads up, many of our supported games are intentionally tricky, sometimes mind-bogglingly so. If you're stuck in a game, think about checking out a game walkthrough. Good luck!
fr_FR: ## Au secours, je suis perdu !
    
    Tout d'abord, assurez-vous que vous avez les jeux et les fichiers de jeu nécessaires. Consultez la section **Où se procurer les jeux** sous l'onglet **Général**. Une fois les jeux obtenus, suivez les étapes décrites dans l'onglet **Ajouter des jeux** pour finir de les ajouter sur cet appareil.
    
    Besoin d'aide ? Consultez notre [documentation en ligne pour iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html). Vous avez des questions ? Rendez-vous sur nos [forums d'assistance](https://forums.scummvm.org/viewforum.php?f=15) ou sur notre [serveur Discord](https://discord.gg/4cDsMNtcpG), qui comprend un [salon d'assistance iOS](https://discord.com/channels/581224060529148060/1149456560922316911).
    
    Oh, et attention, beaucoup de nos jeux pris en charge sont intentionnellement difficiles, parfois même incroyablement complexes. Si vous êtes bloqué au cours d'une partie, pensez à consulter un guide de jeu. Bonne chance !

en: ## Touch control modes
    The touch control mode can be changed by tapping or clicking on the controller icon in the upper right corner, by swiping two fingers from left to right, or in the global settings from the Launcher go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**. It's possible to configure the touch mode for three situations (ScummVM menus, 2D games and 3D games).
    
    ### Direct mouse 
    
    The touch controls are direct. The pointer jumps to where the finger touches the screen (default for menus).
    
      ![Direct mouse mode](mouse.png "Direct mouse mode"){w=10em}
    
    ### Touchpad emulation 
    
    The touch controls are indirect, like on a laptop touchpad.
    
      ![Touchpad mode](touchpad.png "Touchpad mode"){w=10em}
    
    To select the preferred touch mode for menus, 2D games, and 3D games, go to **Global Options > Backend > Choose the preferred touch mode**.
    
    ## Touch actions 
    
    | Gesture           | Action            
    | ------------------|-------------------
    | `One finger tap`  | Left mouse click  
    | `Two fingers tap` | Right mouse click 
    | `Two fingers double tap` | ESC 
    | `One finger press & hold for >0.5s` | Left mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Curse of Monkey Island 
    | `Two fingers press & hold for >0.5s` | Right mouse button hold and drag, such as for selection from action wheel in Tony Tough 
    | `Two fingers swipe (left to right)` | Toggles between the touch modes 
    | `Two fingers swipe (right to left)` | Toggles virtual controller (>iOS 15) 
    | `Two fingers swipe (top to bottom)` | Access Global Main Menu in games 
    | `Pinch (zoom in/out)` | Enables/disables keyboard 
    
    ### Virtual Gamepad 
    
    Devices running iOS 15 or later can connect virtual gamepad controller by swiping two fingers from right to left or through **Global Options > Backend**. The directional button can be configured to either a thumbstick or a dpad.
    **Note** While the virtual controller is connected it is not possible to perform mouse clicks using tap gestures since they are disabled as long as the virtual controller is visible. Left mouse clicks are performed by pressing the A button. Tap gestures are enabled again when virtual controller is disconnected.
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, tap on the menu icon at the top right of the screen or swipe two fingers downwards.
    
      ![Menu icon](menu.png "Menu icon"){w=10em}
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, long press on the controller icon at the top right of the screen, perform a pinch gesture (zoom out) or tap on any editable text field. To hide the virtual keyboard, tap the controller icon again, do an opposite pinch gesture (zoom in) or tap outside the text field.
    
    
      ![Keyboard icon](keyboard.png "Keyboard icon"){w=10em}
fr_FR: ## Modes de contrôle tactile
    Le mode de contrôle tactile peuvent modifié à tout moment en tapant sur l'icône Manette en haut à droite de l'écran en faisant glisser deux doigts de gauche à droite ou dans les paramètres globaux. Depuis le lanceur, allez dans **Options générales > Back-end > Choix du mode tactile préféré**. Il est possible de configurer le mode tactile pour trois situations (menus ScummVM, jeux 2D et jeux 3D).
    
    ### Souris direct
    
    Les contrôles tactiles sont directs. Le pointeur se place à l'endroit où le doigt touche l'écran (réglage par défaut pour les menus).
    
      ![Mode Souris direct](mouse.png "Mode Souris direct"){w=10em}
    
     ### Émulation d'un touchpad
     
     Les commandes tactiles sont indirectes, comme sur un touchpad d'ordinateur portable.
     
       ![Mode Touchpad](touchpad.png "Mode Touchpad"){w=10em}
    
     Pour sélectionner le mode tactile préféré pour les menus, les jeux 2D et les jeux 3D, allez dans **Options générales > Back-end > Choix du mode tactile préféré**
     
     ## Actions tactiles
     
    | Geste             | Action            
    | ------------------|-------------------
    | `Touché à un doigt` | Clic gauche de la souris 
    | `Touché à deux doigts` | Clic droit de la souris 
    | `Double touché à deux doigts` | ECHAP 
    | `Appui à un doigt et Maintien >0.5s` | Maintien-glissement avec le bouton gauche de la souris, comme pour effectuer une sélection à partir de la roue d'action dans Curse of Monkey Island 
    | `Appui à deux doigts et Maintien >0.5s` | Maintien-glissement avec le bouton droit de la souris, comme pour effectuer une sélection à partir de la roue d'action dans Tony Tough 
    | `Balayage à deux doigts (de gauche à droite)` | Passe d'un mode tactile à l'autre 
    | `Balayage à deux doigts (de droite à gauche)` | Act./Désact. le contrôleur virtuel (>iOS 15) 
    | `Balayage à deux doigts (de haut en bas)` | Accès au menu principal global en cours de jeu 
    | `Pincer (zoom avant/arrière)` | Active/désactive le clavier 
     
    ### Manette de jeu virtuelle 
    
    Les appareils fonctionnant sous iOS 15 ou une version ultérieure peuvent connecter une manette de jeu virtuelle en faisant glisser deux doigts de droite à gauche ou via **Options générales > Back-end**. Le bouton directionnel peut être configuré comme un stick analogique ou une croix directionnel.
    **Remarque** Lorsque le contrôleur virtuel est connecté, il n'est pas possible d'effectuer des clics de souris à l'aide des gestes de touché car ceux-ci sont désactivés tant que le contrôleur virtuel est visible. Les clics de souris gauche sont effectués en appuyant sur le bouton A. Les gestes de touché sont à nouveau activés lorsque le contrôleur virtuel est déconnecté.
    
    ### Menu principal global
    
    Pour ouvrir le menu principal, tapez sur l'icône Menu en haut à droite de l'écran ou en faisant glisser deux doigts vers le bas.
    
      ![Icône Menu](menu.png "Icône Menu"){w=10em}
    
    ## Clavier virtuel
    
    Pour ouvrir le clavier virtuel, faites un appui long sur l'icône Contrôleur en haut à droite de l'écran, effectuez un geste de pincement (zoom arrière) ou touchez un champ de texte modifiable. Pour masquer le clavier virtuel, appuyez à nouveau sur l'icône Contrôleur, effectuez un geste de pincement inverse (zoom avant), ou tapez en dehors du champ de texte.
    
    
      ![Icône Clavier](keyboard.png "Icône Clavier"){w=10em}

en: External keyboard
fr_FR: Clavier externe

en: ## Use of keyboard
    External keyboards are supported and from iOS 13.4 most of the special keys, e.g. function keys, Home and End, are mapped. 
    For external keyboards missing the special keys, e.g. the Apple Magic Keyboard for iPads, the special keys can be triggered using the following key combinations: 
    
    
    | Key combination   | Action            
    | ------------------|-------------------
    | `CMD + 1`         | F1                
    | `CMD + 2`         | F2                
    | `...`             | ...               
    | `CMD + 0`         | F10               
    | `CMD + SHIFT + 1` | F11               
    | `CMD + SHIFT + 2` | F12               
    | `CMD + UP`        | PAGE UP           
    | `CMD + DOWN`      | PAGE DOWN         
    | `CMD + LEFT`      | HOME              
    | `CMD + RIGHT`     | END
fr_FR: ## Utilisation d'un clavier
    Les claviers externes sont pris en charge et, depuis iOS 13.4, la plupart des touches spéciales, par exemple les touches de fonction, Début et Fin, sont affectées. 
    Pour les claviers externes dépourvus de touches spéciales, comme par exemple le Magic Keyboard pour iPads d'Apple, les touches spéciales peuvent être actionnées à l'aide des combinaisons de touches suivantes : 
    
    
    | Combinaison de touches | Action       
    | -----------------------|--------------
    | `CMD + 1`              | F1           
    | `CMD + 2`              | F2           
    | `...`                  | ...          
    | `CMD + 0`              | F10          
    | `CMD + MAJ + 1`        | F11          
    | `CMD + MAJ + 2`        | F12          
    | `CMD + HAUT`           | PAGE SUIV.   
    | `CMD + BAS`            | PAGE PREC.   
    | `CMD + GAUCHE`         | DEBUT        
    | `CMD + DROITE`         | FIN

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [iOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html) for more information.
fr_FR: ## Ajouter des jeux 
    
    1. Copiez les fichiers de jeu requis dans l'application ScummVM. Il y a plusieurs façons de le faire, consultez notre [documentation sur le transfert des fichiers de jeu](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html#transferring-game-files) pour plus d'informations.
    
    2. Sélectionnez **Ajouter...** dans le lanceur. 
    
    3. Dans le navigateur de fichiers de ScummVM, double-tapez pour aller jusqu'au dossier que vous avez ajouté. Ajoutez un jeu en sélectionnant le sous-dossier contenant les fichiers du jeu, puis tapez sur **Choisir**. 
    
    Pour ajouter d'autres jeux, répétez les étapes ci-dessus. 
    
    Consultez notre [documentation iOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/ios.html) pour plus d'informations.

en: ## Touch actions 
    
    ### Press Touch area 
    
    Press Touch area to perform a left mouse click
    ### Play/Pause
    
    Press Play/Pause to perform a right mouse click
    
    ### Global Main Menu
    
    To open the Global Main Menu, press Back/Menu button.
    
    ## Virtual keyboard
    
    To open the virtual keyboard, press and hold the Play/Pause button. To hide the virtual keyboard, press the Back/Menu button.
fr_FR: ## Actions tactiles 
    
    ### Appui sur la zone tactile 
    
    Appuyer sur la zone tactile pour effectuer un clic gauche de la souris
    ### Lecture/Pause
    
    Appuyer sur Lecture/Pause pour effectuer un clic droit de la souris
    
    ### Menu principal
    
    Pour ouvrir le menu principal, appuyez sur la touche Retour/Menu.
    
    ## Clavier virtuel
    
    Pour ouvrir le clavier virtuel, appuyez sur la touche Lecture/Pause et maintenez-la enfoncée. Pour masquer le clavier virtuel, appuyez sur la touche Retour/Menu.

en: ## Adding Games 
    
    1. Copy the required game files to the ScummVM application. There are several ways to do that, see our [Transferring game files documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) for more information.
    
    2. Select **Add Game...** from the launcher. 
    
    3. In the ScummVM file browser, double-tap to browse to your added folder. Add a game by selecting the sub-folder containing the game files, then tap **Choose**. 
    
    To add more games, repeat the steps above. 
    
    See our [tvOS documentation](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html) for more information.
fr_FR: ## Ajouter des jeux
    
    1. Copiez les fichiers de jeu requis dans l'application ScummVM. Il y a plusieurs façons de le faire, consultez notre [documentation sur le transfert des fichiers de jeu](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html#transferring-game-files) pour plus d'informations.
    
    2. Sélectionnez **Ajouter...** dans le lanceur. 
    
    3. Dans le navigateur de fichiers de ScummVM, double-tapez pour aller jusqu'au dossier que vous avez ajouté. Ajoutez un jeu en sélectionnant le sous-dossier contenant les fichiers du jeu, puis tapez sur **Choisir**. 
    
    Pour ajouter d'autres jeux, répétez les étapes ci-dessus. 
    
    Consultez notre [documentation tvOS](https://docs.scummvm.org/en/latest/other_platforms/tvos.html) pour plus d'informations.

en: LIBRETRO PLAYLIST GENERATOR
fr_FR: LIBRETRO GENERATEUR DE LISTE DE LECTURE

en: (check '? > Libretro playlist' for detailed info)
fr_FR: (voir '? > Liste de lecture Libretro' pour plus d'informations)

en: Playlists Path
fr_FR: Chemin d'accès

en: Specifies where your playlist will be saved.
fr_FR: Définit l'emplacement où les listes de lecture seront sauvegardées.

en: Playlist format:
fr_FR: Format de liste :

en: Hooks location:
fr_FR: Emplacement des accroches :

en: All in save folder
fr_FR: Toutes dans le dossier sauvegarde

en: One in each game folder
fr_FR: Une dans chaque dossier de jeu

en: Clear existing hooks
fr_FR: Effacer les accroches existantes

en: Generate playlist
fr_FR: Générer la liste

en: Status:
fr_FR: État :

en: Failed, can't access playlist file
fr_FR: Échec, impossible d'accéder au fichier de liste de lecture

en: cleaning failed
fr_FR: effacement impossible

en: Failed, can't create hook files
fr_FR: Échec, impossible de créer des fichiers d'accroche

en: Select Playlist directory
fr_FR: Sélectionner un répertoire de listes de lecture

en: Libretro playlist
fr_FR: Liste de lecture Libretro

en: ## Libretro playlists for ScummVM core
    Playlists used in Libretro frontends (e.g. Retroarch) are plain text lists used to directly launch a game with a specific core from the user interface. Those lists are structured to pass to the core the path of a specific content file to be loaded (e.g. ROM).
    
    ScummVM core can accept as content the path to any of the files inside a valid game folder, the detection system will try to autodetect the game from the content file parent folder and run the game with default ScummVM options.
    
    The core also supports dedicated per game **hook** plain text files with **.
fr_FR: ## Listes de lecture Libretro pour le noyau ScummVM
    Les listes de lecture utilisées dans les interfaces Libretro (par ex. Retroarch) sont des listes de texte brut utilisées pour lancer directement un jeu avec un noyau spécifique à partir de l'interface utilisateur. Ces listes sont structurées de manière à transmettre au noyau le chemin d'un fichier de contenu spécifique à charger (par ex. une ROM).
    
    Le noyau ScummVM peut accepter comme contenu le chemin de n'importe quel fichier à l'intérieur d'un dossier de jeu valide, le système de détection essaiera d'autodétecter le jeu à partir du dossier parent du fichier contenu et de lancer le jeu avec les options par défaut de ScummVM.
    
    Le noyau supporte également les fichiers de texte brut **accroche** dédiés à chaque jeu avec **.

en: Click Mode
fr_FR: Mode Clic

en: Keyboard
fr_FR: Clavier

en: ## Keyboard shortcuts
    
    ScummVM supports various in-game keyboard and mouse shortcuts, and since version 2.2.0 these can be manually configured in the **Keymaps tab**, or in the **configuration file**.
    
    For game-specific controls, see the [wiki entry](https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) for the game you are playing.
    
    Default shortcuts are shown in the table.
    
    | Shortcut      | Description      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Displays the Global Main Menu
fr_FR: ## Raccourcis clavier
    
    ScummVM gère plusieurs raccourcis clavier et souris en cours de jeu, et depuis la version 2.2.0, ceux-ci peuvent être configurés manuellement dans **l'onglet Config. Touches**, ou dans le **fichier de configuration**.
    
    Pour les contrôles spécifiques à un jeu, consultez l'[article wiki] (https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Category:Supported_Games) du jeu auquel vous jouez.
    
    Les raccourcis par défaut sont indiqués dans le tableau.
    
    | Raccourci     | Description      
    | --------------|------------------
    | `Ctrl+F5` | Affiche le menu principal global

en: | `Cmd+q`    | Quit (macOS)
fr_FR: | `Cmd+q`    | Quitter (macOS)

en: | `Alt+F4`  | Quit (Windows)
fr_FR: | `Alt+F4`  | Quitter (Windows)

en: | `Ctrl+q`  | Quit (Linux/Unix)
fr_FR: | `Ctrl+q`  | Quitter (Linux/Unix)

en: | `Ctrl+z`  | Quit (other platforms)
fr_FR: | `Ctrl+z`  | Quitter (autres plateformes)

en: | `Ctrl+u`  | Mutes all sounds
    | `Ctrl+m`  | Toggles mouse capture
    | `Ctrl+Alt` and `9` or `0` | Cycles forwards/backwards between graphics filters
    | `Ctrl+Alt` and `+` or `-` | Increases/decreases the scale factor
    | `Ctrl+Alt+a` | Toggles aspect ratio correction on/off
    | `Ctrl+Alt+f` | Toggles between nearest neighbor and bilinear interpolation (graphics filtering on/off)
    | `Ctrl+Alt+s` | Cycles through stretch modes
    | `Alt+Enter`   | Toggles full screen/windowed mode
    | `Alt+s`          | Takes a screenshot
    | `Ctrl+F7`       | Opens virtual keyboard (if enabled). This can also be opened with a long press of the middle mouse button or wheel.
    | `Ctrl+Alt+d` | Opens the ScummVM debugger
fr_FR: | `Ctrl+u`  | Coupe tous les sons
    | `Ctrl+m`  | Active/Désactive la capture à la souris
    | `Ctrl+Alt` et `9` ou `0` | Passe au filtre graphique suivant/précédent
    | `Ctrl+Alt` et `+` ou `-` | Augmente/diminue le facteur d'échelle
    | `Ctrl+Alt+a` | Active/désactive la correction du rapport d'aspect
    | `Ctrl+Alt+f` | Bascule entre le plus proche voisin et l'interpolation bilinéaire (filtre graphique activé/désactivé)
    | `Ctrl+Alt+s` | Passe d'un mode d'étirement à l'autre
    | `Alt+Entrée`   | Bascule entre le mode plein écran et le mode fenêtré
    | `Alt+s`          | Prend une capture d'écran
    | `Ctrl+F7`       |  Ouvre le clavier virtuel (si activé). Il peut également être ouvert par un appui long sur le bouton du milieu de la souris ou sur la molette.
    | `Ctrl+Alt+d` | Ouvre le débogueur ScummVM

en: Hide ScummVM
fr_FR: Masquer ScummVM

en: Hide Others
fr_FR: Masquer les autres

en: Show All
fr_FR: Tout afficher

en: Window
fr_FR: Fenêtre

en: Minimize
fr_FR: Placer dans le Dock

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
fr_FR: Aide

en: User Manual
fr_FR: Mode d'emploi

en: General Information
fr_FR: Informations générales

en: What's New in ScummVM
fr_FR: Nouveautés de ScummVM

en: Credits
fr_FR: Crédits

en: GPL License
fr_FR: Licence GPL

en: LGPL License
fr_FR: Licence LGPL

en: Freefont License
fr_FR: Licence FreeFont

en: OFL License
fr_FR: Licence OFL

en: BSD License
fr_FR: Licence BSD

en: Apache License
fr_FR: Licence Apache

en: BSL License
fr_FR: Licence BSL

en: GLAD License
fr_FR: Licence GLAD

en: ISC License
fr_FR: Licence ISC

en: Lua License
fr_FR: Licence Lua

en: MIT License
fr_FR: Licence MIT

en: MKV License
fr_FR: Licence MKV

en: MPL License
fr_FR: Licence MPL

en: TinyGL License
fr_FR: Licence TinyGL

en: Catharon License
fr_FR: Licence Catharon

en: Cross
fr_FR: Croix

en: Circle
fr_FR: Rond

en: Square
fr_FR: Carré

en: Minus
fr_FR: Moins

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Current video mode:
fr_FR: Mode vidéo actuel :

en: Double-strike
fr_FR: Coup double

en: Horizontal underscan:
fr_FR: Underscan horizontal :

en: Vertical underscan:
fr_FR: Underscan vertical :

en: Input
fr_FR: Entrée

en: GC Pad sensitivity:
fr_FR: Sensibilité du pad GC :

en: GC Pad acceleration:
fr_FR: Accélération du pad GC :

en: Status:
fr_FR: État :

en: Unknown
fr_FR: Inconnue

en: Mount DVD
fr_FR: Monter le DVD

en: Unmount DVD
fr_FR: Démonter le DVD

en: Server:
fr_FR: Serveur :

en: Share:
fr_FR: Disque partagé :

en: Password:
fr_FR: Mot de passe :

en: Init network
fr_FR: Initialiser le réseau

en: Mount SMB
fr_FR: Monter SMB

en: Unmount SMB
fr_FR: Démonter SMB

en: DVD Mounted successfully
fr_FR: DVD monté avec succès

en: Error while mounting the DVD
fr_FR: Échec du montage du DVD

en: DVD not mounted
fr_FR: DVD non monté

en: Network up, share mounted
fr_FR: Réseau connecté, disque partagé monté

en: Network up
fr_FR: Réseau connecté

en: , error while mounting the share
fr_FR: , échec du montage du disque partagé

en: , share not mounted
fr_FR: , disque partagé non monté

en: Network down
fr_FR: Réseau déconnecté

en: Initializing network
fr_FR: Initialisation du réseau

en: Timeout while initializing network
fr_FR: Dépassement du délai lors de l'initialisation du réseau

en: Network not initialized (%d)
fr_FR: Réseau non initialisé (%d)

en: Launcher
fr_FR: Lanceur

en: Check for Updates...
fr_FR: Recherche des mises à jour...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
fr_FR: Le fichier de données '%s' n'a pu être trouvé.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
fr_FR: Le fichier de données '%s' est corrompu.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
fr_FR: La bonne version du fichier de données '%s' n'a pu être trouvée. Version attendue : %d.%d ; version trouvée : %d.%d.

en: TV emulation
fr_FR: Émulation écran télé

en: Emulate composite output to an NTSC TV
fr_FR: Émule la sortie composite vers un téléviseur NTSC

en: Color graphics
fr_FR: Graphismes en couleurs

en: Use color graphics instead of monochrome
fr_FR: Utilise les graphismes en couleurs au lieu du noir et blanc

en: Show scanlines
fr_FR: Afficher le tracé par ligne

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
fr_FR: Noircit une ligne sur deux pour imiter l'aspect d'un tube cathodique

en: Always use sharp monochrome text
fr_FR: Toujours utiliser du texte noir et blanc net

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
fr_FR: Ne pas émuler les artefacts NTSC pour le texte

en: Use checkered cursor
fr_FR: Utiliser le curseur à damier

en: Use the checkered cursor from later Apple II models
fr_FR: Utilise le curseur à damier des modèles Apple II les plus récents

en: Early AGI games for Tandy Color Computer are not yet supported.
fr_FR: Les premiers jeux AGI pour Tandy Color Computer ne sont pas encore supportés.

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
fr_FR: Impossible d'ouvrir/utiliser le fichier 'hgc_font' pour les polices Hercules haute résolution.
    Si vous avez un tel fichier dans un autre jeu AGI (Sierra), vous pouvez le copier dans le répertoire du jeu

en: Use original save/load screens
fr_FR: Écrans sauvegarder/charger d'origine

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
fr_FR: Utilise les écrans de sauvegarde/chargement d'origine plutôt que ceux de ScummVM

en: Use an alternative palette
fr_FR: Utiliser une palette alternative

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
fr_FR: Utilise une palette de remplacement commune à tous les jeux Amiga. C'était l'ancien comportement

en: Mouse support
fr_FR: Support de la souris

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
fr_FR: Active le support de la souris. Cela permet d'utiliser la souris pour les mouvements et la navigation dans les menus de jeu.

en: Predictive Input Dialog on mouse click
fr_FR: Boite de dialogue de saisie prédictive si clic gauche

en: Enables the assistive Predictive Input Dialog specifically for when clicking the left mouse button within text input fields.
    The Predictive Input Dialog can still be activated on demand if there's a specified key mapping for it
fr_FR: Active la boîte de dialogue d'aide à la saisie prédictive spécifiquement lorsque l'on clique sur le bouton gauche de la souris dans les champs de saisie de texte.
    La boîte de dialogue de saisie prédictive peut toujours être activée sur demande s'il existe un touche affectée à cet effet.

en: Use Hercules hires font
fr_FR: Utiliser les polices Hercules haute résolution

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
fr_FR: Utilise les polices Hercules haute résolution quand elles sont disponibles.

en: Pause when entering commands
fr_FR: Pause lors de la saisie de commandes

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
fr_FR: Affiche une fenêtre de saisie de commandes et interrompt le jeu (comme pour les jeux SCI) à la place d'un champ de saisie en temps réel.

en: Add speed menu
fr_FR: Ajouter le menu de vitesse

en: Add game speed menu (similar to PC version)
fr_FR: Ajoute un menu de vitesse (similaire à celui de la version PC)

en: Enable copy protection
fr_FR: Activer la protection anti-copie

en: Enable any copy protection that would otherwise be bypassed by default.
fr_FR: Active toute protection contre la copie qui serait autrement neutralisée par défaut.

en: This game does not support loading
fr_FR: Le chargement de sauvegarde n'est pas pris en charge pour ce jeu

en: This game does not support saving
fr_FR: La sauvegarde n'est pas prise en charge pour ce jeu

en: Restore game:
fr_FR: Charger le jeu :

en: Restore
fr_FR: Charger

en: Quick load or save game isn't supported in this location
fr_FR: Le chargement ou sauvegarde rapide n'est pas possible à cet endroit

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
fr_FR: Échec du chargement de la sauvegarde depuis le fichier :
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
fr_FR: Échec de l'enregistrement de la sauvegarde dans le fichier :
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
fr_FR: Sauvegarde enregistrée avec succès dans le fichier :
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
fr_FR: Fichier de séquence '%s' non trouvé !

en: AdLib OPL3 mode
fr_FR: AdLib mode OPL3

en: When AdLib is selected, OPL3 features will be used. Depending on the game, this will prevent cut-off notes, add extra notes or instruments and/or add stereo.
fr_FR: Lorsque AdLib est sélectionné, les fonctionnalités OPL3 seront utilisées. En fonction du jeu, cela empêchera les notes coupées, ajoutera des notes ou des instruments supplémentaires et/ou ajoutera la stéréo.

en: Use DOS version music tempos
fr_FR: Utiliser le tempo des musiques de la version DOS

en: Selecting this option will play the music using the tempos used by the DOS version of the game. Otherwise, the faster tempos of the Windows version will be used.
fr_FR: En sélectionnant cette option, les musiques seront jouées en utilisant le tempo utilisé par la version DOS du jeu. Sinon, le tempo plus rapide de la version Windows sera utilisé.

en: Prefer digital sound effects
fr_FR: Préférer les effets sonores digitaux

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
fr_FR: Préfère les effets sonores digitaux plutôt que ceux synthétisés

en: Disable fade-out effects
fr_FR: Désactiver les fondus au noir

en: Don't fade every screen to black when leaving a room.
fr_FR: Les fondus au noir sont désactivés en quittant une pièce.

en: AGOS 2 support is not compiled in
fr_FR: La prise en charge de AGOS 2 n'a pas été activée dans cette version

note: I18N: "AGOS main" refers to the main keymappings for the agos engine. It is never disabled and it is not game specific
en: AGOS main
fr_FR: AGOS principal

en: Game keymappings
fr_FR: Conf. des touches du jeu

en: Yes/No keymapping
fr_FR: Conf. des touches Oui/Non

en: Exit cutscene
fr_FR: Quitter la séquence

en: Music volume down
fr_FR: Baisse du volume de la musique

en: Music volume up
fr_FR: Hausse du volume de la musique

en: Toggle music on/off
fr_FR: Act./Désact. la musique

en: Toggle sound effects on/off
fr_FR: Activer/Désactiver les effets sonores

en: Toggle fast mode on/off
fr_FR: Act./Désact. le mode rapide

en: Walk forward
fr_FR: Marcher en avant

en: Turn backward
fr_FR: Se retourner

en: Turn left
fr_FR: Tourner vers la Gauche

en: Turn right
fr_FR: Tourner vers la Droite

en: Text speed - Fast
fr_FR: Vitesse du texte - Rapide

en: Text speed - Medium
fr_FR: Vitesse du texte - Moyenne

en: Text speed - Slow
fr_FR: Vitesse du texte - Lente

en: Show objects to interact
fr_FR: Afficher les objets en interaction

en: Toggle background sounds on/off
fr_FR: Act./Désact. les effets sonores d'ambiance

note: I18N: Characters are game actors
en: Switch characters
fr_FR: Changer de personnage

en: Toggle hitbox names on/off
fr_FR: Act./Désact. les noms des hitbox

en: Switches between speech only and combined speech and subtitles
fr_FR: Bascule entre voix seule et voix + sous-titres combinés

en: Switches between subtitles only and combined speech and subtitles
fr_FR: Bascule entre sous-titres seuls et voix + sous-titres combinés

en: High speed mode on/off in Swampy Adventures
fr_FR: Mode Haute vitesse act./désact. dans Swampy Adventures

en: Press "Yes" key
fr_FR: Appuyez sur la touche "Oui"

en: Press "No" key
fr_FR: Appuyez sur la touche "Non"

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
fr_FR: Il semble que vous utilisez un périphérique General
    MIDI, mais ce jeu ne supporte que le MIDI Roland MT32.
    Nous essayons d'associer les instruments Roland MT32
    aux instruments General MIDI. Cependant il est possible
    que quelques pistes ne soient pas jouées correctement.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the music will not sound the same as the original game.
fr_FR: Fichier de définition des instruments AdLib
    %s introuvable. Sans ce fichier,
    la musique ne sonnera pas comme dans le jeu original.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s. Without this file,
    the sound effects will not sound the same as the original game.
fr_FR: Fichier de définition des instruments AdLib
    %s introuvable. Sans ce fichier,
    les effets sonores ne sonneront pas comme dans le jeu original.

en: Could not find AdLib instrument definition file
    %s or %s. Without one of these files,
    the music will not sound the same as the original game.
fr_FR: Fichier de définition des instruments AdLib
    %s ou %s introuvable. Sans l'un de ces fichiers,
    la musique ne sonnera pas comme dans le jeu original.

en: The selected game uses a pre-2.5 version of the AGS engine, which is not supported.
fr_FR: Le jeu sélectionné utilise une version de AGS antérieur à la version 2.5 et n'est pas supporté.

en: The selected game has a data file greater than 2Gb, which isn't supported by your version of ScummVM yet.
fr_FR: Le jeu sélectionné a un fichier de donnée de plus de 2 Go, ce qui n'est pas encore supporté par votre version de ScummVM.

en: To preserve the original experience, this game should be loaded using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
fr_FR: Pour préserver l'expérience originale, cette partie doit être chargée en utilisant l'interface du jeu.
    Vous pouvez toutefois modifier ce paramètre dans les Options du Jeu.

en: To preserve the original experience, this game should be saved using the in-game interface.
    You can, however, override this setting in Game Options.
fr_FR: Pour préserver l'expérience originale, ce jeu doit être sauvegardé en utilisant l'interface du jeu.
    Vous pouvez toutefois modifier ce paramètre dans les Options du Jeu.

en: Game language:
fr_FR: Langue du jeu :

en: Language to use for multilingual games
fr_FR: Langue à utiliser pour les jeux multilingues

en: Enable ScummVM save management
fr_FR: Activer la gestion des sauvegardes de ScummVM

en: Never disable ScummVM save management and autosaves.
    NOTE: This could cause save duplication and other oddities
fr_FR: Ne désactive pas la gestion des sauvegardes de ScummVM pour ce jeu.
    NOTE : Cela peut entraîner la duplication des sauvegardes et d'autres anomalies

en: Force antialiased text
fr_FR: Forcer l'anti-crénelage des textes

en: Use antialiasing to draw text even if the game does not ask for it
fr_FR: Utilise l'anti-crénelage pour afficher les textes même si le jeu ne le demande pas

en: Show FPS
fr_FR: Afficher les FPS

en: Show the current FPS-rate, while you play.
fr_FR: Montre le taux de FPS actuel, pendant que vous jouez.

en: The game will now list characters exported from the Sierra games that can be imported:
    1. Save files named qfg1*.sav or qfg1vga*.sav inside ScummVM save directory, or
    2. Any .sav file inside the QfG2 Remake game directory
fr_FR: Le jeu va maintenant lister les personnages exportés des jeux Sierra qui peuvent être importés :
    1. Enregistrez les fichiers nommés qfg1*.sav ou qfg1vga*.sav dans le répertoire de sauvegarde de ScummVM, ou
    2. N'importe quel fichier .sav dans le répertoire du jeu QfG2 Remake

en: Show version
fr_FR: Afficher la version

en: Quick load
fr_FR: Chargement rapide

en: Quick save
fr_FR: Sauvegarde rapide

en: Switch to Sarah
fr_FR: Incarner Sarah

en: Switch to Grimwall
fr_FR: Incarner Grimwall

en: Switch to Olmec
fr_FR: Incarner Olmec

en: Bring up the In-Game Menu
fr_FR: Afficher le menu principal du jeu

en: Open character inventory
fr_FR: Ouvrir l'inventaire du personnage

note: I18N: Move Actor to upwards direction
en: Move up
fr_FR: Déplacement haut

note: I18N: Move Actor to downwards direction
en: Move down
fr_FR: Déplacement bas

note: I18N: Move Actor to left direction I18N: Move actor left during fight
en: Move left
fr_FR: Déplacement gauche

note: I18N: Move Actor to right direction I18N: Move actor right during fight
en: Move right
fr_FR: Déplacement droite

en: Toggle animation on/off
fr_FR: Activer/Désactiver l'animation

en: Return to gameplay
fr_FR: Revenir au jeu

en: Previous resource
fr_FR: Ressource précédente

en: Next resource
fr_FR: Ressource suivante

en: Previous palette
fr_FR: Palette précédente

en: Next palette
fr_FR: Palette suivante

note: I18N: Warn user about loading potentially incompatible saved game
en: WARNING: Attempt to load saved game from a previous version: Version %s / Build %d
fr_FR: ATTENTION : Tentative de chargement d'une sauvegarde à partir d'une version précédente : Version %s / Compilation %d

en: Load anyway
fr_FR: Charger quand même

en: Wait
fr_FR: Attendre

en: Soldier 714 Eye Cheat
fr_FR: Triche 'Soldier 714 Eye'

en: General Keys
fr_FR: Touches principales

en: Default keymappings
fr_FR: Touches par défaut

note: I18N: Escape is a key
en: Escape keymappings
fr_FR: Conf. des touches Echap

note: I18N: ESC key
en: Escape
fr_FR: S'échapper

en: Open inventory
fr_FR: Ouvrir l'inventaire

en: Look
fr_FR: Regarder

en: Talk
fr_FR: Parler

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
fr_FR: Utiliser

en: Walk
fr_FR: Marcher

en: Failed to initialize resources
fr_FR: Échec de l'initialisation des ressources

en: A required game resource was not found
fr_FR: Une ressource de jeu nécessaire n'a pas été trouvée

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
fr_FR: ATTENTION : Cette partie a été sauvegardée en mode Contenu Montage Restauré, mais vous jouez en mode Contenu Original. Le mode sera réglé sur Contenu Montage Restauré pour cette session jusqu'à ce que vous quittiez complètement le jeu.

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
fr_FR: ATTENTION : Cette partie a été sauvegardée en mode Contenu Original, mais vous jouez en mode Contenu Montage Restauré. Le mode sera ajusté au mode Contenu Original pour cette session jusqu'à ce que vous quittiez complètement le jeu.

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: The fan translator does not wish his translation to be incorporated into ScummVM.
fr_FR: Le fan ayant fait la traduction ne souhaite pas que celle-ci soit incorporée dans ScummVM.

note: I18N: Blade Runner Enhanced Edition is a trademark, so please keep the capitalization for Enhanced Edition as is.
en: Enhanced Edition not supported. Please, use the original files which are part of the release.
fr_FR: Blade Runner Enhanced Edition n'est pas pris en charge. Veuillez utiliser les fichiers originaux inclus dans la version.

en: Sitcom mode
fr_FR: Mode Sitcom

en: Game will add laughter after actor's line or narration
fr_FR: Le jeu ajoute des rires après chaque réplique et narration

en: Shorty mode
fr_FR: Mode Minus

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
fr_FR: Le jeu rétrécit les acteurs et rend leurs voix aiguës

en: Frame limiter high performance mode
fr_FR: Mode haute performance du limiteur de trame

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
fr_FR: Ce mode peut entraîner une utilisation intensive du CPU ! Il évite l'utilisation de la fonction delayMillis().

en: Max frames per second limit
fr_FR: Limite haute d'images par seconde

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
fr_FR: Ce mode cible un maximum de 120 FPS. Si désactivé, le jeu cible 60 FPS

en: Disable McCoy's quick stamina drain
fr_FR: Désactiver la perte rapide d'endurance de McCoy

en: When running, McCoy won't start slowing down as soon as the player stops clicking the mouse
fr_FR: Lorsqu'il court, McCoy ne commencera pas à ralentir dès que le joueur arrêtera de cliquer sur la souris

en: Show subtitles during text crawl
fr_FR: Affiche les sous-titres pendant le défilement du texte

en: During the intro cutscene, show subtitles during the text crawl
fr_FR: Pendant la scène d'introduction, montre les sous-titres pendant le défilement du texte

en: Fix credits for voice actors
fr_FR: Corriger les crédits pour les doubleurs

en: Updates the end credits with corrected credits for the Spanish voice actors
fr_FR: Met à jour le générique de fin avec des crédits corrigés pour les comédiens de doublage espagnols

note: I18N: These are keymaps that work in the main gameplay and also when KIA (Knowledge Integration Assistant) is open.
en: common shortcuts
fr_FR: raccourcis communs

note: I18N: These are keymaps which work only in the main gameplay and not within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: main game shortcuts
fr_FR: raccourcis jeu principal

note: I18N: These are keymaps that work only within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: KIA only shortcuts
fr_FR: raccourcis KIA uniquement

note: I18N: This keymap is the main way for the user interact with the game. It is used with the game's cursor to select, walk-to, run-to, look-at, talk-to, pick up, use, shoot (combat mode), open KIA (when clicking on McCoy).
en: Walk / Look / Talk / Select / Shoot
fr_FR: Marcher / Regarder / Parler /Sélectionner / Tirer

note: I18N: This keymap toggles McCoy's status between combat mode (drawing his gun) and normal mode (holstering his gun) In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is TOGGLE MCCOY'S COMBAT MODE
en: Toggle Combat
fr_FR: Act./Désact. Combat

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
fr_FR: Passer la séquence

note: I18N: This keymap allows skipping the current line of dialogue. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SKIP PAST CURRENT LINE OF DIALOGUE
en: Skip dialogue
fr_FR: Passer les dialogues

note: I18N: This keymap toggles between opening the KIA in the Game Options tab, and closing the KIA. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is GAME OPTIONS
en: Game Options
fr_FR: Options du Jeu

note: I18N: This keymap opens the KIA database on one of the investigation tabs, CRIME SCENE DATABASE, SUSPECT DATABASE and CLUES DATABASE. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ACTIVATE 
en: Open KIA Database
fr_FR: Ouvrir Base de données KIA

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows submitting a selected existing save game for deletion.
en: Delete Selected Saved Game
fr_FR: Effacer la sauvegarde sélectionnée

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists upwards
en: Scroll Up
fr_FR: Défiler vers le haut

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists downwards
en: Scroll Down
fr_FR: Défiler vers le bas

note: I18N: This keymap allows (in KIA only) for a clue to be set as private or public (only when the KIA is upgraded).
en: Toggle Clue Privacy
fr_FR: Act./Désact. Indice Privé

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
fr_FR: Sauvegarder

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
fr_FR: Charger

note: I18N: This keymap opens KIA's CRIME SCENE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CRIME SCENE DATABASE
en: Crime Scene Database
fr_FR: Base de données Scènes de crime

note: I18N: This keymap opens KIA's SUSPECT DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SUSPECT DATABASE
en: Suspect Database
fr_FR: Base de données Suspects

note: I18N: This keymap opens KIA's CLUE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CLUE DATABASE
en: Clue Database
fr_FR: Base de données Indices

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
fr_FR: Quitter le jeu

en: Are you sure you want to quit?
fr_FR: Voulez-vous vraiment quitter ?

en: Your game is now Paused.  Click OK to continue.
fr_FR: Votre jeu est maintenant en pause. Cliquez sur OK pour continuer.

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
fr_FR: Support des interruptions

en: Allow cutscenes to be skipped
fr_FR: Permet de passer les scènes cinématiques

en: ScummVM found that you have saved games that should be converted from the original saved game format.
    The original saved game format is no longer supported directly, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
fr_FR: ScummVM a trouvé des sauvegardes qui ont besoin d'être converties à partir du format de sauvegarde original.
    Le format de sauvegarde original n'est plus directement supporté, vous ne pourrez donc pas charger les sauvegardes si vous ne les convertissez pas.
    
    Appuyer sur OK pour les convertir maintenant, sinon le même message s'affichera la prochaine fois que vous démarrerez le jeu.

en: Saved game was created with a newer version of ScummVM. Unable to load.
fr_FR: Sauvegarde créée avec une version plus récente de ScummVM. Chargement impossible.

en: Color Blind Mode
fr_FR: Mode Daltonien

en: Enable Color Blind Mode by default
fr_FR: Activer le mode Daltonien par défaut

en: Enable Text to Speech
fr_FR: Utiliser le synthétiseur vocal

en: Use TTS to read text in the game (if TTS is available)
fr_FR: Utilise la synthèse vocale pour lire les textes du jeu (si disponible)

en: Game Keymappings
fr_FR: Conf. des touches du jeu

en: Exit/Skip
fr_FR: Sortir/Passer

en: Save game
fr_FR: Sauvegarder

en: Load game
fr_FR: Charger

note: I18N: 3-4 dialogs of game version info, (translation) credits, etc.
en: Game Info
fr_FR: Infos du jeu

note: I18N: This opens a Quit Prompt where you have to choose [Confirm] or [Continue Playing] lines with Left Click.
en: Quit Prompt
fr_FR: Invite pour quitter

note: I18N: Here ALTered Item refers to the dice that has been altered/changed. In order to escape the dice game loop press Right/Left Alt
en: ALTered Item
fr_FR: Item ALTéré

en: Inventory Item 1 (Select/Deselect)
fr_FR: Item d'inventaire 1 (Sélect./Désélect.)

en: Inventory Item 2 (Select/Deselect)
fr_FR: Item d'inventaire 2 (Sélect./Désélect.)

en: Inventory Item 3 (Select/Deselect)
fr_FR: Item d'inventaire 3 (Sélect./Désélect.)

en: Inventory Item 4 (Select/Deselect)
fr_FR: Item d'inventaire 4 (Sélect./Désélect.)

en: Inventory Item 5 (Select/Deselect)
fr_FR: Item d'inventaire 5 (Sélect./Désélect.)

en: Inventory Item 6 (Select/Deselect)
fr_FR: Item d'inventaire 6 (Sélect./Désélect.)

en: Inventory Item 7 (Select/Deselect)
fr_FR: Item d'inventaire 7 (Sélect./Désélect.)

en: Inventory Item 8 (Select/Deselect)
fr_FR: Item d'inventaire 8 (Sélect./Désélect.)

note: I18N: There are 24 single-room/screen locations in the game. You switch between them from numbered buttons on interface. Sets the current access to only the first Location
en: DEBUG: Access to Location 1
fr_FR: DEBUG : Accès au lieu 1

note: I18N: Sets the current access to Locations 1 to 8.
en: DEBUG: Access to Locations 1-8
fr_FR: DEBUG : Accès aux lieux 1-8

note: I18N: Sets the current access to Locations 1 to 16.
en: DEBUG: Access to Locations 1-16
fr_FR: DEBUG : Accès aux lieux 1-16

note: I18N: Sets the current access to Locations 1 to 23.
en: DEBUG: Access to Locations 1-23
fr_FR: DEBUG : Accès aux lieux 1-23

note: I18N: Sets the current access to Locations 1 to 24.
en: DEBUG: Access to Locations 1-24
fr_FR: DEBUG : Accès aux lieux 1-24

en: Enable Text to Speech for Objects and Options
fr_FR: Activer la synthèse vocale pour les objets et les options

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
fr_FR: Utilise la synthèse vocale pour lire les descriptions (si disponible)

en: Enable Text to Speech for Subtitles
fr_FR: Activer la synthèse vocale pour les sous-titres

en: Use TTS to read the subtitles (if TTS is available)
fr_FR: Utilise la synthèse vocale pour lire les sous-titres (si disponible)

note: I18N: This closes the Dialogue/text box.
en: Close the Dialogue box
fr_FR: Fermer la boîte de dialogues

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
fr_FR: Utiliser des dialogues transparents dans les scènes 16 couleurs

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
fr_FR: Utilise des boîtes de dialogues transparentes dans les scènes 16 couleurs même si le jeu original ne les supportait pas

en: Unnamed autosave
fr_FR: Sauvegarde auto sans nom

en: Unnamed savegame
fr_FR: Sauvegarde sans nom

en: Empty autosave
fr_FR: Sauvegarde auto vide

en: Key to mouse keymappings
fr_FR: Conf. des touches de souris

en: Exit screen keymappings
fr_FR: Conf. des touches Ecran de sortie

en: Exit Sony intro screen
fr_FR: Quitter l'écran d'intro Sony

en: Select option / Click in game
fr_FR: Choisir une option / Clic en jeu

en: Open action menu / Close menu
fr_FR: Ouvrir le menu action / Fermer le menu

en: Default game speed
fr_FR: Vitesse du jeu par défaut

en: Slower game speed
fr_FR: Vitesse du jeu plus lente

en: Faster game speed
fr_FR: Vitesse du jeu plus rapide

en: Examine
fr_FR: Examiner

en: Take
fr_FR: Prendre

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
fr_FR: Inventaire

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Speak
fr_FR: Parler

en: Action menu
fr_FR: Menu Action

en: System menu
fr_FR: Menu Système

note: I18N: Opens collision map of where the actor can freely move
en: Show collisions
fr_FR: Afficher les collisions

note: I18N: Move Actor to top-left direction
en: Move up-left
fr_FR: Déplacement haut-gauche

note: I18N: Move Actor to top-right direction
en: Move up-right
fr_FR: Déplacement haut-droite

note: I18N: Move Actor to bottom-left direction
en: Move down-left
fr_FR: Déplacement bas-gauche

note: I18N: Move Actor to bottom-right direction
en: Move down-right
fr_FR: Déplacement bas-droite

en: Menu option up
fr_FR: Option du menu haut

en: Menu option down
fr_FR: Option du menu bas

en: WARNING: The savegame you are loading is using a temporary broken format. Things will be broken. Please consider starting Operation Stealth from beginning using new savegames.
fr_FR: ATTENTION : La sauvegarde que vous chargez utilise un format temporaire défectueux. Certaines choses ne fonctionneront pas. Veuillez envisager de démarrer Operation Stealth depuis le début en utilisant de nouvelles sauvegardes.

en: Talk/Interact
fr_FR: Parler/Interagir

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Attack
fr_FR: Attaque

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Block
fr_FR: Parer

en: Accept
fr_FR: Accepter

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Reply 1
fr_FR: Réponse 1

en: Reply 2
fr_FR: Réponse 2

en: Reply 3
fr_FR: Réponse 3

en: Reply 4
fr_FR: Réponse 4

en: Reply 5
fr_FR: Réponse 5

en: Reply 6
fr_FR: Réponse 6

en: Next Page
fr_FR: Page suivante

en: Previous Page
fr_FR: Page précédente

en: Map
fr_FR: Affecter

en: Quick Save
fr_FR: Sauvegarde rapide

en: Quick Load
fr_FR: Chargement rapide

note: I18N: Game runs at faster speed
en: Fast mode
fr_FR: Mode rapide

note: I18N: Opens menu with player commands
en: Player menu
fr_FR: Menu Joueur

en: Increase game speed
fr_FR: Augmenter la vitesse du jeu

en: Decrease game speed
fr_FR: Diminuer la vitesse du jeu

en: Exit game
fr_FR: Sortir du jeu

en: Versailles 1685 support is not compiled in
fr_FR: La prise en charge de Versailles 1685 n'a pas été activée dans cette version

en: Toggle Menu
fr_FR: Act./Désact. Menu

en: Toggle Clock
fr_FR: Act./Désact. Horloge

en: Next dialog / menu item
fr_FR: Dialogue / Elément de menu suivant

en: Previous dialog / menu item
fr_FR: Dialogue / Elément de menu précédent

en: Next object
fr_FR: Objet suivant

en: Previous object
fr_FR: Objet précédent

en: Pick up / Operate
fr_FR: Ramasser / Exploiter

en: Activate Inventory Object
fr_FR: Activer Objet de l'inventaire

en: Game Keys
fr_FR: Touches du jeu

en: The game prevents quitting at this moment. Are you sure you want to quit anyway?
fr_FR: Le jeu interdit de quitter à ce moment-là. Êtes-vous sûr de vouloir quitter malgré tout ?

en: Skip intro/Exit map or inventory
fr_FR: Passer l'intro/Quitter la carte ou l'inventaire

en: Open map
fr_FR: Ouvrir la carte

note: I18N: shows where the game actor is able to move
en: Show walking map
fr_FR: Afficher la carte praticable

en: Toggle walk speed
fr_FR: Changer la vitesse de marche

en: Open main menu
fr_FR: Ouvrir le menu principal

en: Toggle between mouse pointer and the last game item
fr_FR: Basculer entre le pointeur de la souris et le dernier objet du jeu

en: Previous item in inventory
fr_FR: Objet précédent dans l'inventaire

en: Next item in inventory
fr_FR: Objet suivant dans l'inventaire

en: Error: The file '%s' hasn't been extracted properly.
    Please refer to the wiki page
    %s for details on how to properly extract the DTSPEECH.XA and *.STR files from your game disc.
fr_FR: Erreur : Le fichier '%s' n'a pas été correctement extrait.
    Veuillez consulter la page wiki
    %s pour savoir comment extraire correctement les fichiers DTSPEECH.XA et *.STR de votre disque de jeu.

en: Error: It appears that the game data files were extracted incorrectly.
    
    You should only extract STR and XA files using the special method. The rest should be copied normally from your game CD.
    
     See %s
fr_FR: Erreur : il semble que les fichiers de données du jeu ont été extraits de manière incorrecte.
    
    Seuls les fichiers STR et XA sont à extraire en utilisant la méthode spéciale. Les autres fichiers doivent être copiés normalement depuis le CD du jeu.
    
    Voir %s

en: Change Command
fr_FR: Changer de commande

en: Debug Graphics
fr_FR: Deboguer les Graphismes

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
fr_FR: ScummVM a trouvé des anciennes sauvegardes pour Drascula qui ont besoin d'être converties.
    L'ancien format de sauvegarde n'est plus supporté, vous ne pourrez donc pas les charger si vous ne les convertissez pas.
    
    Appuyer sur OK pour les convertir maintenant, sinon le même message s'affichera la prochaine fois que vous démarrerez le jeu.

en: Use bright palette mode
fr_FR: Utiliser le mode palette lumineuse

en: Display graphics using the game's bright palette
fr_FR: Utilise la palette lumineuse du jeu pour les graphismes

en: Enable Text to Speech for Objects, Options, and the Bible Quote
fr_FR: Activer la synthèse vocale pour les objets, les options et la citation de la Bible

en: Prerecorded sounds
fr_FR: Sons préenregistrés

en: Use high-quality pre-recorded sounds instead of pc speaker emulation
fr_FR: Utilise des sons préenregistrés de haute qualité à la place de l'émulation du PC Speaker

en: Extended timer
fr_FR: Minuteur rallongé

en: Start the game timer at 99:59:59
fr_FR: Démarre le minuteur du jeu à 99:59:59

en: Automatic drilling
fr_FR: Forage automatique

en: Allow to successfully drill in any part of the area in Driller
fr_FR: Dans Driller, permet de forer avec succès à n'importe quel endroit de la zone

en: Disable demo mode
fr_FR: Désactiver le mode démo

en: Never activate demo mode
fr_FR: N'active jamais le mode démo

en: Disable sensors
fr_FR: Désactiver les détecteurs

en: Sensors will not shoot the player
fr_FR: Les détecteurs ne tireront pas sur le joueur

en: Disable falling
fr_FR: Désactiver les chutes

en: Player cannot fall over edges
fr_FR: Le joueur ne peut plus chuter par dessus les bords

en: Invert Y-axis on mouse
fr_FR: Inverser l'axe Y de la souris

en: Use alternative camera controls
fr_FR: Utilise des contrôles de caméra alternatifs

en: Authentic graphics
fr_FR: Graphismes fidèles

en: Keep graphics as close as possible to the original
fr_FR: Conserve les graphismes aussi proches que possible de l'original

en: Enable rock travel
fr_FR: Activer le rock travel

en: Enable traveling using a rock shoot at start
fr_FR: Permet le déplacement à l'aide d'un rocher tiré au départ

en: Strafe Left
fr_FR: Esquive Gauche

en: Strafe Right
fr_FR: Esquive Droite

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Shoot
fr_FR: Tirer

en: Rotate up
fr_FR: Pivoter haut

en: Rotate down
fr_FR: Pivoter bas

note: I18N: Toggles between cursor lock modes, switching between free cursor movement and camera/head movement.
en: Change mode
fr_FR: Changer de mode

en: Info Menu
fr_FR: Menu d'information

en: Select Prince
fr_FR: Sélectionner le Prince

en: Select Princess
fr_FR: Sélectionner la Princesse

en: Toggle Sound
fr_FR: Act./Désact. Son

en: Rotate Left
fr_FR: Tourner à Gauche

en: Rotate Right
fr_FR: Tourner à Droite

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Run
fr_FR: Courir

en: Crawl
fr_FR: Ramper

en: Face Forward
fr_FR: Marcher vers l'avant

note: I18N: STEP SIZE: Measures the size of one movement in the direction you are facing (1-250 standard distance units (SDUs))
en: Increase Step Size
fr_FR: Augmenter la taille des pas

note: I18N: STEP SIZE: Measures the size of one movement in the direction you are facing (1-250 standard distance units (SDUs))
en: Decrease Step Size
fr_FR: Diminuer la taille des pas

en: Rise/Fly up
fr_FR: Monter/Voler vers le haut

en: Lower/Fly down
fr_FR: Descendre/Voler vers le bas

en: Enable/Disable Jetpack
fr_FR: Jetpack activé/désactivé

note: I18N: drilling rig is an in game item
en: Deploy drilling rig
fr_FR: Déployer la plateforme de forage

note: I18N: drilling rig is an in game item
en: Collect drilling rig
fr_FR: Ramener la plateforme de forage

note: I18N: Illustrates the angle at which you turn left or right.
en: Change Angle
fr_FR: Changer l'angle

note: I18N: STEP SIZE: Measures the size of one movement in the direction you are facing (1-250 standard distance units (SDUs))
en: Change Step Size
fr_FR: Changer la taille des pas

en: Toggle Height
fr_FR: Changer la hauteur

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
fr_FR: Se Reposer

en: [ press any key to exit ]
fr_FR: [ appuyez sur une touche pour sortir ]

en: Untitled Savegame
fr_FR: Sauvegarde sans nom

en: Use TTS to read the text
fr_FR: Utilise le synthétiseur vocal pour lire le texte

en: Also read input text
fr_FR: Lire également le texte de saisie

en: Use TTS to read the input text
fr_FR: Utilise le synthétiseur vocal pour lire le texte de saisie

en: Loading game...
fr_FR: Chargement en cours...

en: Could not start AdvSys game
fr_FR: Impossible de lancer le jeu AdvSys

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
fr_FR: Désolé, la sauvegarde n'a pas pu être chargée

en: Sorry, the savegame couldn't be created
fr_FR: Désolé, la sauvegarde n'a pas pu être créée

en: Speak up! I can't hear you!
fr_FR: Plus fort ! Je ne vous entends pas !

en: I don't know the word "%s".
fr_FR: Je ne connais pas le mot "%s".

en: I don't understand.
fr_FR: Je ne comprends pas.

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
fr_FR: C'est trop court pour être un fichier Alan2 valide.

en: This is not a valid Alan2 file.
fr_FR: Ce n'est pas un fichier Alan2 valide.

en: Savegame
fr_FR: Sauvegarde

en: Picture window toggled
fr_FR: Fenêtre d'image basculée

en: This is too short to be a valid Glulx file.
fr_FR: C'est trop court pour être un fichier Glulx valide.

en: This is not a valid Glulx file.
fr_FR: Ce n'est pas un fichier Glulx valide.

en: This Glulx file is too old a version to execute.
fr_FR: Ce fichier Glulx est une version trop ancienne pour être exécutée.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
fr_FR: Ce fichier Glulx est une version trop récente pour être exécutée.

en: Could not start Quest game
fr_FR: Impossible de lancer le jeu Quest

en: Saved.
fr_FR: Sauvegarder.

en: Error writing save file
fr_FR: Erreur lors de l'écriture de la sauvegarde

en: Incorrect rs file.
fr_FR: Fichier rs incorrect.

en: Save file created by different version.
fr_FR: Fichier de sauvegarde créé par une version différente.

en: Failed to load saved game from file.
fr_FR: Échec du chargement de la sauvegarde depuis un fichier.

en: Failed to save game to file.
fr_FR: Échec de l'enregistrement de la sauvegarde vers un fichier.

en: Failed to delete file.
fr_FR: Échec de la suppression du fichier.

en: Menu / Skip
fr_FR: Menu / Passer

en: Speed Up Cutscene
fr_FR: Accélérer la séquence vidéo

en: ScummVM found some problems with your game data files.
    Running ScummVM nevertheless may cause game bugs or even crashes.
    Do you still want to run %s?
fr_FR: ScummVM a rencontré des problèmes avec vos fichiers de donnée de jeu.
    Exécuter ScummVM malgré tout peut provoquer des bogues dans le jeu, ou même des plantages.
    Voulez-vous quand même lancer %s ?

en: Use/Talk
fr_FR: Utiliser/Parler

en: Pick up/Put away
fr_FR: Prendre/Déposer

en: Skip dialog lines
fr_FR: Passer les dialogues

en: Cycle Objects Up
fr_FR: Objet suivant

en: Cycle Objects Down
fr_FR: Objet précédent

en: Quick Room Exit
fr_FR: Sortie rapide d'une pièce

en: Examine/Look
fr_FR: Examiner/Regarder

en: Error: the game could not be saved.
fr_FR: Erreur : la partie n'a pas été sauvegardée.

en: Input text
fr_FR: Texte saisi

en: The game data file %s may be corrupted.
    If you are sure it is not please provide the ScummVM team the following code, along with the file name, the language and a description of your game version (i.e. dvd-box or jewelcase):
    %s
fr_FR: Le fichier de données de jeu %s est peut-être corrompu.
    Si vous êtes sûr que ce n'est pas le cas, veuillez fournir à l'équipe ScummVM le code suivant, ainsi que le nom du fichier, la langue et une description de votre version du jeu (par exemple version CD ou DVD) :
    %s

en: Could not open the file %s for checking.
    It may be missing or you may not have the rights to open it.
    Go to %s to see a list of the needed files.
fr_FR: Impossible d'ouvrir le fichier %s pour vérification.
    Il peut être manquant ou vous n'avez pas les droits pour l'ouvrir.
    Consultez la page %s pour voir la liste des fichiers nécessaires.

en: ScummVM will now verify the game data files, to make sure you have the best gaming experience.
    This may take a while, please wait.
    Successive runs will not check them again.
fr_FR: ScummVM va maintenant vérifier les fichiers de données du jeu, pour s'assurer que vous avez la meilleure expérience de jeu possible.
    Cela peut prendre un certain temps, veuillez patienter.
    Les lancements suivants ne les vérifieront plus.

en: Load user patch (unsupported)
fr_FR: Charger un patch utilisateur (non-supporté)

en: Load an user patch. Please note that the ScummVM team doesn't provide support for using such patches.
fr_FR: Charge un patch utilisateur. Veuillez noter que l'équipe de ScummVM ne fournit pas de support pour l'utilisation de ces patchs.

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
fr_FR: La prise en charge de Escape from Monkey Island n'a pas été activée dans cette version

en: The original patch of Grim Fandango
    is missing. Please download it from
    %s
    and put it in the game data files directory
fr_FR: Le patch original de Grim Fandango
    est manquant. Veuillez le télécharger à cette adresse
    %s
    et le placer dans le répertoire des fichiers de données du jeu

en: The original patch of Escape from Monkey Island is missing. 
    Please download it from %s
    and put it in the game data files directory.
    Pay attention to download the correct version according to the game's language!
fr_FR: Le patch original de "Escape from Monkey Island" est manquant. 
    Veuillez le télécharger à cette adresse : %s
    et le placer dans le répertoire des fichiers de données de jeu.
    Assurez-vous de télécharger la bonne version en fonction de la langue du jeu !

en: ERROR: Not enough music tracks found!
    Escape from Monkey Island has two versions of FullMonkeyMap.imt,
    you need to copy both files from both CDs to Textures/, and rename
    them as follows to get music-support in-game: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Alternatively, a Steam or GOG copy has a combined FullMonkeyMap.imt
fr_FR: ERREUR : Pas assez de pistes musicales trouvées !
    Escape from Monkey Island dispose d'un fichier FullMonkeyMap.imt
    sur chaque CD, que vous devez copier dans Textures/ en les
    renommant comme suit pour que la musique fonctionne :
    CD 1 : "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2 : "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Les versions Steam et GOG permettent aussi d'obtenir un fichier
    FullMonkeyMap.imt combiné

en: Fast movie speed
fr_FR: Vidéo rapide

en: Play movies at an increased speed
fr_FR: Joue les vidéos plus rapidement

en: Easier AI
fr_FR: IA plus facile

en: Decrease the difficulty of AI puzzles
fr_FR: Réduit la performance de l'intelligence artificielle, rendant ainsi la résolution des énigmes plus facile

en: Updated Credits Music
fr_FR: Musique de générique alternative

en: Play the song The Final Hour during the credits instead of reusing MIDI songs
fr_FR: Joue la chanson The Final Hour pendant le générique au lieu de réutiliser des musiques MIDI

en: Slim Left/Right Hotspots
fr_FR: Amincir les zones réactives gauches/droite

en: Shrinks the hotspots on the left and right sides for exiting puzzles
fr_FR: Réduit les zones réactives sur les côtés gauche et droit pour sortir des puzzles

en: Speedrun Mode
fr_FR: Mode Speedrun

en: Affects the controls for fast forwarding the game
fr_FR: Modifie les contrôles pour accélérer le jeu

en: GroovieV2 support is not compiled in
fr_FR: La prise en charge de GroovieV2 n'a pas été activée dans cette version

en: Groovie engine
fr_FR: Moteur Groovie

en: Skip or fast forward scene
fr_FR: Passer ou avance rapide d'une scène

en: Reserved
fr_FR: Réservé

en: Failed to save game
fr_FR: Échec de la sauvegarde

en: Would you like to save or restore a game?
fr_FR: Voulez-vous sauvegarder ou charger une partie ?

en: The Minotaur minigame is not supported yet. Skipping
fr_FR: Le mini-jeu Minotaure n'est pas encore supporté et sera ignoré pour le moment.

en: The Medusa minigame is not supported yet. Skipping
fr_FR: Le mini-jeu Méduse n'est pas encore supporté et sera ignoré pour le moment.

en: The Troy minigame is not supported yet. Skipping
fr_FR: Le mini-jeu Troie n'est pas encore supporté et sera ignoré pour le moment.

en: Enable cheat mode
fr_FR: Activer le mode Triche

en: Debug info and level selection becomes available
fr_FR: Les informations de débogage et la sélection des niveaux deviennent disponibles

en: Clear waypoints
fr_FR: Effacer les points de passage

en: Debug
fr_FR: Déboguer

en: Gore Mode
fr_FR: Mode Sanglant

en: Enable Gore Mode when available
fr_FR: Active le Mode Sanglant quand il est disponible

en: Option dialog
fr_FR: Fenêtre Options

en: Forward
fr_FR: Avancer

en: Backward
fr_FR: Reculer

en: Lean Left
fr_FR: Se pencher Gauche

en: Lean Right
fr_FR: Se pencher Droite

en: Jump
fr_FR: Sauter

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Crouch
fr_FR: S'accroupir

en: Interact Mode
fr_FR: Mode Interagir

en: Look Mode
fr_FR: Mode Regarder

en: Holster
fr_FR: Etui

en: Notebook
fr_FR: Carnet de notes

en: Personal Notes
fr_FR: Notes personnelles

en: Flashlight
fr_FR: Lampe de poche

en: Glowstick
fr_FR: Bâton lumineux

en: User help
fr_FR: Aide utilisateur

en: Toggle sound
fr_FR: Act./Désact. le son

en: Repeat last line
fr_FR: Répéter la dernière ligne

en: Restore game
fr_FR: Restaurer

en: New game
fr_FR: Nouvelle partie

en: Show inventory
fr_FR: Afficher l'inventaire

en: Turbo mode
fr_FR: Mode Turbo

note: I18N: Move actor in the top direction
en: Move to top
fr_FR: Déplacer vers le haut

note: I18N: Move actor in the bottom direction
en: Move to bottom
fr_FR: Déplacer vers le bas

note: I18N: Move actor in the left direction
en: Move to left
fr_FR: Déplacer vers la gauche

note: I18N: Move actor in the right direction
en: Move to right
fr_FR: Déplacer vers la droite

note: I18N: Move actor in the top-left direction
en: Move to top left
fr_FR: Déplacer vers le haut-gauche

note: I18N: Move actor in the top-right direction
en: Move to top right
fr_FR: Déplacer vers le haut-droite

note: I18N: Move actor in the bottom-left direction
en: Move to bottom left
fr_FR: Déplacer vers le bas-gauche

note: I18N: Move actor in the bottom-right direction
en: Move to bottom right
fr_FR: Déplacer vers le bas-droite

en: Enable original cheats
fr_FR: Activer les cheats originaux

en: Allow cheats using the C key.
fr_FR: Permet les triches (ou cheats) en utilisant la touche C.

en: Enable infinite health cheat
fr_FR: Activer le cheat Santé infinie

en: Player health will never decrease (except for game over scenes).
fr_FR: La santé du joueur ne baissera jamais (sauf lors des scènes de game over).

en: Enable infinite ammo cheat
fr_FR: Activer le cheat Munitions infinies

en: Player ammo will never decrease.
fr_FR: La quantité de munitions ne baissera jamais.

en: Unlock all levels
fr_FR: Débloquer tous les niveaux

en: All levels will be available to play.
fr_FR: Tous les niveaux seront disponibles.

en: Enable restored content
fr_FR: Activer le contenu restauré

en: Add additional content that is not enabled the original implementation.
fr_FR: Ajoute le contenu additionnel qui n'est pas activé dans l'implémentation originale.

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Fire
fr_FR: Tirer

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Arm
fr_FR: Dégainer

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Side Step
fr_FR: Pas de côté

en: Move cursor up
fr_FR: Déplacer le curseur en haut

en: Move cursor down
fr_FR: Déplacer le curseur en bas

en: Move cursor left
fr_FR: Déplacer le curseur à gauche

en: Move cursor right
fr_FR: Déplacer le curseur à droite

en: Abort
fr_FR: Abandonner

en: Missing language specific game code and/or resources.
fr_FR: Code et/ou ressources de jeu spécifiques à la langue manquants.

en: Missing language specific game code and/or resources for this fan translation.
fr_FR: Code et/ou ressources de jeu spécifiques à la langue manquants pour cette traduction de fan.

en: Demo plays simple animations without using Westwood's Engine.
fr_FR: La démo joue des animations simples sans utiliser le moteur de Westwood.

en: You added the game incorrectly. Please add the root folder of the game.
fr_FR: Le jeu a été ajouté de façon incorrecte. Veuillez ajouter le dossier racine du jeu.

note: I18N: The file in the game directory needs to be extracted
en: You added the game incorrectly. The GAME.DAT file is an ISO image and you need to extract the game data files from it.
fr_FR: Le jeu a été ajouté de façon incorrecte. Le fichier GAME.DAT est une image ISO, les fichiers de données du jeu doivent être extraits à partir de celui-ci.

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
fr_FR: Public en studio

en: Enable studio audience
fr_FR: Active le public en studio

en: Allow text and cutscenes to be skipped
fr_FR: Permet de passer les textes et scènes cinématiques

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
fr_FR: Mode Hélium

en: Enable helium mode
fr_FR: Active le mode hélium

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
fr_FR: Défilement fluide

en: Enable smooth scrolling when walking
fr_FR: Active le défilement fluide en marchant

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
fr_FR: Curseurs flottants

en: Enable floating cursors
fr_FR: Active les curseurs flottants

note: I18N: When enabled, this option will fill in an autogenerated savegame description into the input prompt where.
en: Suggest save names
fr_FR: Suggérer des noms pour les sauvegardes

en: Autogenerated naming suggestions for savegames
fr_FR: Génère automatiquement une suggestion de nom pour les sauvegardes

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
fr_FR: Barres HP

en: Enable hit point bar graphs
fr_FR: Active les barres de points de vie (Hit Point)

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
fr_FR: Bouton Combat - Permuter G/D

en: Left button to attack, right button to pick up items
fr_FR: Bouton Gauche pour attaquer, bouton Droite pour ramasser les objets

en: Faithful AD&D rules
fr_FR: Règles AD&D fidèles

en: Make implementation of AD&D rules more compliant with the AD&D 2nd edition handbook
fr_FR: Rend l'implémentation des règles AD&D plus conforme au manuel AD&D 2ème édition

en: Lands of Lore support is not compiled in
fr_FR: La prise en charge de Lands of Lore n'a pas été activée dans cette version

en: EOB II FM-TOWNS requires support of 16bit color modes which has not been activated in your ScummVM build
fr_FR: La version FM-TOWNS de EOB II nécessite la prise en charge du mode de couleurs 16 bits, mais celle-ci n'a pas été activée dans cette version de ScummVM

en: Eye of Beholder support is not compiled in
fr_FR: La prise en charge de Eye Of Beholder n'a pas été activée dans cette version

en: Interact via Left Click
fr_FR: Interagir via Clic Gauche

en: Interact via Right Click
fr_FR: Interagir via Clic Droit

en: Move Forward
fr_FR: Avancer

en: Move Backwards
fr_FR: Reculer

en: Move Left
fr_FR: Aller vers la Gauche

en: Move Right
fr_FR: Aller vers la Droite

en: Turn Left
fr_FR: Tourner vers la Gauche

en: Turn Right
fr_FR: Tourner vers la Droite

en: Open/Close Inventory
fr_FR: Ouvrir/Fermer l'inventaire

en: Switch Inventory/Character screen
fr_FR: Inventaire/Écran de personnage

en: Camp
fr_FR: Campement

en: Cast Spell
fr_FR: Lancer un Sort

en: Spell Level 1
fr_FR: Sort Niveau 1

en: Spell Level 2
fr_FR: Sort Niveau 2

en: Spell Level 3
fr_FR: Sort Niveau 3

en: Spell Level 4
fr_FR: Sort Niveau 4

en: Spell Level 5
fr_FR: Sort Niveau 5

en: Spell Level 6
fr_FR: Sort Niveau 6

en: Attack 1
fr_FR: Attaque 1

en: Attack 2
fr_FR: Attaque 2

en: Attack 3
fr_FR: Attaque 3

en: Show Map
fr_FR: Afficher la Carte

en: Slide Left
fr_FR: Faire un pas vers la Gauche

en: Slide Right
fr_FR: Faire un pas vers la Droite

en: Choose Spell
fr_FR: Choisir un Sort

en: The following original saved game file has been found in your game path:
    
    %s %S
    
    Do you wish to use this saved game file with ScummVM?
fr_FR: Le fichier de sauvegarde original suivant a été trouvé dans le répertoire du jeu :
    
    %s %S
    
    Voulez-vous utiliser cette sauvegarde avec ScummVM ?

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
fr_FR: Une sauvegarde existe déjà dans l'emplacement %d. Écraser ?

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
fr_FR: %d sauvegardes originales ont été importées avec succès dans
    ScummVM. Si vous voulez importer d'autres sauvegardes originales plus tard, vous devrez
    ouvrir la console de debug de ScummVM et utiliser la commande 'import_savefile'.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    If you used the original installer for the installation these files
    should be located in the AmigaDOS system 'Fonts/' folder.
    Please copy them into the EOB game data directory.
fr_FR: Cette version AMIGA nécessite les fichiers de polices de caractères suivants :
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Si vous avez utilisé le programme d'installation d'origine pour l'installation,
    ces fichiers doivent se trouver dans le dossier 'Fonts/' du système AmigaDOS.
    Veuillez les copier dans le répertoire de données de jeu de EOB.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    This is a localized (non-English) version of EOB II which uses language specific characters
    contained only in the specific font files that came with your game. You cannot use the font
    files from the English version or from any EOB I game which seems to be what you are doing.
    
    The game will continue, but the language specific characters will not be displayed.
    Please copy the correct font files into your EOB II game data directory.
fr_FR: Cette version AMIGA nécessite les fichiers de polices de caractères suivants :
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Il s'agit d'une version localisée (non anglaise) de EOB II qui utilise des caractères spécifiques à la langue
    contenus uniquement dans les fichiers de polices spécifiques fournis avec votre jeu. Vous ne pouvez pas utiliser
    la police de la version anglaise ou de n'importe quel jeu EOB I, ce qui semble être ce que vous faites.
    
    Le jeu va continuer, mais les caractères spécifiques à la langue ne s'afficheront pas.
    Veuillez copier les fichiers de polices corrects dans le répertoire de données de jeu de EOB II.

en: This is a trial Windows version of the game. To play the full version, you will need to use the original interpreter and purchase a key from Wyrmkeep
fr_FR: Ce jeu est une version d'essai pour Windows. Pour jouer à la version complète, il est nécessaire d'utiliser l'interpréteur original ainsi que d'acquérir une clé auprès de Wyrmkeep

en: This is the end of the trial version. You can play the full game using the original interpreter from Wyrmkeep
fr_FR: C'est la fin de la version d'essai. Le jeu complet est jouable en vous procurant l'interpréteur original auprès de Wyrmkeep

en: This puzzle is not available in the trial version of the game
fr_FR: Cette énigme n'est pas disponible dans la version d'essai

en: TTS Narrator
fr_FR: Synthèse vocale

en: Fight sequence keymappings
fr_FR: Conf. des touches Séquences de combat

en: Index keymappings
fr_FR: Conf. des touches Index

en: Yes/No keymappings
fr_FR: Conf. des touches Oui/Non

en: Restart game
fr_FR: Redémarrer

note: I18N: Shift Cursor during fight to top left
en: Shift Cursor - Top left
fr_FR: Déplacer curseur - Haut gauche

note: I18N: Shift Cursor during fight to middle left
en: Shift Cursor -  Middle left
fr_FR: Déplacer curseur - Milieu gauche

note: I18N: Shift Cursor during fight to bottom left
en: Shift Cursor - Bottom left
fr_FR: Déplacer curseur - Bas gauche

note: I18N: Shift Cursor during fight to top right
en: Shift Cursor - Top right
fr_FR: Déplacer curseur - Haut droite

note: I18N: Shift Cursor during fight to middle right
en: Shift Cursor - Middle right
fr_FR: Déplacer curseur - Milieu droite

note: I18N: Shift Cursor during fight to bottom right
en: Shift Cursor - Bottom right
fr_FR: Déplacer curseur - Bas droite

en: Go to next index
fr_FR: Index suivant

en: Go to previous index
fr_FR: Index précédent

en: Select index
fr_FR: Sélectionner un index

en: The game is using unsupported engine
fr_FR: Le jeu utilise un moteur non pris en charge

en: Play a digital soundtrack during the opening movie
fr_FR: Jouer une bande-son numérique pendant la séquence d'ouverture

en: If selected, the game will use a digital soundtrack during the introduction. Otherwise, it will play MIDI music.
fr_FR: Si cette option est sélectionnée, le jeu utilisera une bande-son numérique pendant l'introduction. Sinon, il jouera de la musique MIDI.

en: Cursor up
fr_FR: Curseur haut

en: Cursor down
fr_FR: Curseur bas

en: Cursor left
fr_FR: Curseur gauche

en: Cursor right
fr_FR: Curseur droit

en: Repeat last message
fr_FR: Répéter le dernier message

en: Easy mouse interface
fr_FR: Interface souris simple

en: Shows object names when hovering the mouse over them
fr_FR: Affiche le nom des objets lors de passage du pointeur

en: Animated inventory items
fr_FR: Éléments d'inventaire animés

en: Animated game interface
fr_FR: Interface du jeu animée

en: Naughty game mode
fr_FR: Mode coquin

en: Start menu keymappings
fr_FR: Conf. des touches Menu Démarrage

en: Open game menu
fr_FR: Ouvrir le menu du jeu

en: Scroll bar up
fr_FR: Barre de défilement haut

en: Scroll bar down
fr_FR: Barre de défilement bas

en: Start game
fr_FR: Démarrer une partie

en: Resume game
fr_FR: Reprendre la partie

en: Show intro
fr_FR: Afficher l'introduction

en: Show credits
fr_FR: Afficher les crédits

en: Show quotes
fr_FR: Afficher les citations

en: Restart animation
fr_FR: Redémarrer l'animation

en: Show item costs in standard inventory mode
fr_FR: Afficher le prix des objets dans l'inventaire en mode standard

en: Shows item costs in standard inventory mode, allowing the value of items to be compared
fr_FR: Affiche le prix des objets dans l'inventaire en mode standard, ce qui permet de comparer la valeur des objets

en: More durable armor
fr_FR: Armure plus durable

en: Armor won't break until character is at -80HP, rather than merely -10HP
fr_FR: L'armure ne se brisera pas avant que le personnage ne soit à -80 HP, au lieu de seulement -10 HP

en: Hitpoint bars
fr_FR: Barres de points de vie (Hit Point)

en: Replace a colored gem with bars for hit points and spell points.
fr_FR: Remplace une gemme de couleur par des barres de points de vie et de points de sort.

en: View Party Member 1
fr_FR: Voir Membre 1 du groupe

en: View Party Member 2
fr_FR: Voir Membre 2 du groupe

en: View Party Member 3
fr_FR: Voir Membre 3 du groupe

en: View Party Member 4
fr_FR: Voir Membre 4 du groupe

en: View Party Member 5
fr_FR: Voir Membre 5 du groupe

en: View Party Member 6
fr_FR: Voir Membre 6 du groupe

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Cast
fr_FR: Lancer

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Exchange
fr_FR: Permuter

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Fight
fr_FR: Combattre

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Quick Reference
fr_FR: Référence Rapide

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Retreat
fr_FR: Retraite

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Delay
fr_FR: Durée

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1 I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Protect
fr_FR: Protection

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Forwards
fr_FR: Avancer

note: I18N: Party arrangement command in Might & Magic 1
en: Backwards
fr_FR: Reculer

en: Toggle Minimap
fr_FR: Act./Désact. Minicarte

en: Reorder Party
fr_FR: Réorganiser Groupe

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Search
fr_FR: Rechercher

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Bash
fr_FR: Enfoncer

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
fr_FR: Déverrouiller

en: Goto location
fr_FR: Aller vers lieu

en: Might and Magic 1 - Minimal Keys
fr_FR: Might and Magic 1 - Touches réduites

en: Might and Magic 1 - Party
fr_FR: Might and Magic 1 - Groupe

en: Might and Magic 1 - Cheats
fr_FR: Might and Magic 1 - Triches

en: You cannot run the game directly from the Graphics Overhaul Mod. Instead, it will automatically be available if you detect the original game and select Enhanced mode.
fr_FR: Vous ne pouvez pas lancer le jeu directement à partir du Graphics Overhaul Mod. En revanche, il sera automatiquement disponible si vous détectez le jeu original et sélectionnez le mode Amélioré.

en: In order to run in Enhanced mode,  please copy xeen.cc from a copy of World of Xeen
    or Clouds of Xeen to your Might and Magic 1 game folder
fr_FR: Pour pouvoir utiliser le mode Amélioré,  copiez xeen.cc à partir d'une copie de World of Xeen
    ou de Clouds of Xeen dans votre dossier du jeu Might and Magic 1

en: Failed to autosave
fr_FR: Échec lors de la sauvegarde automatique

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
fr_FR: Mode ~Z~ip Activé

en: When activated, clicking on an item or area with the lightning bolt cursor takes you directly there, skipping intermediate screens. You can only 'Zip' to a precise area you've already been.
fr_FR: Activez cette option pour transformer le pointeur en un éclair lorqu'il se trouve sur certains objets ou certains endroits et, en cliquant dessus, vous transporter rapidement à ces endroits. Cette option n'est disponible que pour les endroits où vous êtes déjà allé.

en: ~T~ransitions Enabled
fr_FR: T~r~ansitions activées

en: Toggle screen transitions on or off. Turning off screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
fr_FR: Active ou désactive la transition entre écrans. Désactiver les transitions vous permet de naviguer dans le jeu plus rapidement.

en: Play the Myst fly by movie
fr_FR: Jouer la vidéo du survol de Myst

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
fr_FR: La vidéo du survol de Myst n'était pas jouée par le moteur originel.

note: I18N: This Option is for hard-of-hearing. It makes it easier to solve the spaceship puzzle. Normally game uses strict binary logic here. We change it to use fuzzy logic. By default the option is off.
en: Improve Selenitic Age puzzle ~a~ccessibility
fr_FR: Améliorer l'accessibilité des puzzles de l'Age Sélénique

en: Allow solving Selenitic Age audio puzzles with more error margin.
fr_FR: Permet de résoudre les énigmes audio de l'Age Sélénique avec une plus grande marge d'erreur.

en: Simulate loading times of old CD drives
fr_FR: Simuler le temps de chargement des vieux lecteurs CD

en: Simulate loading times of old CD-ROM drives by adding a random delay during scene transitions.
fr_FR: Simule le temps de chargement des vieux lecteurs CD-ROM en ajoutant un retard aléatoire lors des transitions entre scènes.

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
fr_FR: ~L~acher la Page

en: Show ~M~ap
fr_FR: Afficher la ~C~arte

en: Main Men~u~
fr_FR: ~M~enu Principal

en: The new language will be applied after restarting the game.
fr_FR: La nouvelle langue sera activée après le redémarrage du jeu.

en: ~W~ater Effect Enabled
fr_FR: ~E~ffets de l'Eau Activés

en: Toggles the use of QuickTime videos for visual effects related to water surfaces (ripples, waves, etc.).
fr_FR: Utilise des vidéos QuickTime pour les effets visuels liés aux étendues d'eau (ondulations, vagues, etc.).

en: Transitions:
fr_FR: Transitions :

en: Adjusts the speed of screen transitions. Disabling screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
fr_FR: Règle la vitesse des transitions entre écrans. Désactiver les transitions vous permet de naviguer dans le jeu plus rapidement.

en: Fastest
fr_FR: Rapide

en: Best
fr_FR: Meilleur

en: Myst ME support not compiled in
fr_FR: La prise en charge de Myst ME n'a pas été activée dans cette version

en: Myst support not compiled in
fr_FR: La prise en charge de Myst n'a pas été activée dans cette version

en: Riven support not compiled in
fr_FR: La prise en charge de Riven n'a pas été activée dans cette version

en: CSTime support not compiled in
fr_FR: La prise en charge de CSTime n'a pas été activée dans cette version

en: The game is paused. Press any key to continue.
fr_FR: Jeu en pause. Appuyer sur une touche pour reprendre.

en: Load game state
fr_FR: Charger la position du jeu

en: Save game state
fr_FR: Sauvegarder la position du jeu

en: Show options menu
fr_FR: Afficher le menu des options

en: Drop page
fr_FR: Lâcher la Page

en: Show map
fr_FR: Afficher la carte

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
fr_FR: Voulez-vous vraiment charger une sauvegarde ? Tous les progrès non sauvegardés seront perdus.

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
fr_FR: Voulez-vous vraiment commencer une nouvelle partie ? Tous les progrès non sauvegardés seront perdus.

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
fr_FR: Voulez-vous vraiment quitter ? Les progrès non sauvegardés seront perdus.

en: You can't leave the library in the demo.
fr_FR: Vous ne pouvez pas quitter la bibliothèque dans la démo.

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
fr_FR: Il vous manque l'exécutable de Riven. L'exécutable pour Windows se nomme 'rivent.exe' ou 'rivendmo.exe'.

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
fr_FR: Utiliser le fichier archive 'arcriven.z' fonctionne également. Vous pouvez aussi utiliser l'exécutable pour Mac qui se nomme 'Riven'.

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
fr_FR: Il vous manque le fichier 'extras.mhk'. Utiliser le fichier archive 'arcriven.z' fonctionne également.

en: You are missing the following required Riven data files:
fr_FR: Il vous manque les fichiers de données obligatoires suivants pour Riven :

en: Move forward left
fr_FR: Bouger en avant gauche

en: Move forward right
fr_FR: Bouger en avant droite

en: Look up
fr_FR: Regarder en haut

en: Look down
fr_FR: Regarder en bas

en: Play intro videos
fr_FR: Jouer les vidéos d'intro

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
fr_FR: L'exploration au-delà de ce point nécessite d'avoir
    le jeu complet.

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
fr_FR: Ici, la démo de Riven devrait vous demander
    si vous voulez ouvrir un navigateur web
    pour vous amener sur la page de Red Orb et
    acheter le jeu. ScummVM ne peut pas faire ça 
    et le site web n'existe plus.

en: 16:9 widescreen mod
fr_FR: mode 16:9 écran large

en: Removes letterboxing and moves some display elements, improving coverage on widescreen displays
fr_FR: Supprime le format Letterbox et déplace certains éléments affichés, améliorant ainsi la couverture sur les écrans larges

en: Improved music mixing
fr_FR: Amélioration du mixage des musiques

en: Enables dynamic MIDI mixer, improving quality, but behaving less like mTropolis Player.
fr_FR: Active le mélangeur MIDI dynamique, améliorant la qualité, mais se comportant moins comme le lecteur mTropolis.

en: Autosave at progress points
fr_FR: Sauvegarde auto aux stades de progression

en: Automatically saves the game after completing puzzles and chapters.
fr_FR: Sauvegarde automatiquement la partie après avoir terminé les énigmes et les chapitres.

en: Enable short transitions
fr_FR: Activer les transitions courtes

en: Enables transitions that are set to maximum rate instead of skipping them.
fr_FR: Active les transitions qui sont réglées sur le rythme maximum au lieu de les ignorer.

en: Enable subtitles for important sound effects
fr_FR: Activer les sous-titres pour les effets sonores importants

en: Enables subtitles for important sound effects.  This may reduce the difficulty of sound recognition puzzles and minigames.
fr_FR: Active les sous-titres pour les effets sonores importants.  Cela peut réduire la difficulté des puzzles et mini-jeux basés sur la reconnaissance des sons.

en: Start with debugger
fr_FR: Démarrer avec le débogueur

en: Starts with the debugger dashboard active.
fr_FR: Démarre avec le panneau de débogage activé.

en: Toggle debug overlay
fr_FR: Act./Désact. l'overlay de débogage

en: Force any playing movies to end
fr_FR: Forcer l'arrêt des films en cours de lecture

en: This game requires MPEG video support for some
    content but MPEG video support was not compiled in.
    The game will still play, but MPEG videos will not work.
fr_FR: Ce jeu nécessite la prise en charge des vidéos MPEG pour
    certains contenus qui n'est pas incluse dans la compilation.
    Le jeu continuera de tourner, mais sans les vidéos MPEG.

en: This game requires MPEG audio support for some
    content but MPEG audio support was not compiled in.
    The game will still play, but some audio will not work.
fr_FR: Ce jeu nécessite la prise en charge de l'audio MPEG pour
    certains contenus qui n'est pas incluse dans la compilation.
    Le jeu continuera de tourner, mais sans quelques plages audio.

en: Failed to read version information from save file
fr_FR: Impossible de lire les informations de version du fichier de sauvegarde

en: Failed to load save, the save file doesn't contain valid version information.
fr_FR: Impossible de lire la sauvegarde, le fichier de sauvegarde ne contient pas d'information de version valide.

en: Saved game was created with an earlier, incompatible version of ScummVM. Unable to load.
fr_FR: Sauvegarde créée avec une version antérieure et incompatible de ScummVM. Chargement impossible.

en: Failed to load save, an error occurred when reading the save game data.
fr_FR: Impossible de charger la sauvegarde, une erreur s'est produite lors de la lecture des données de la sauvegarde.

en: An internal error occurred while attempting to write save game data
fr_FR: Une erreur interne s'est produite lors de l'écriture des données de sauvegarde

en: An error occurred while writing the save game
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'écriture de la sauvegarde

en: Image Viewer
fr_FR: Visionneuse d'images

en: Unable to locate the '%s' engine data file
fr_FR: Impossible de trouver le fichier de données du moteur '%s'

en: PS2 version is not yet supported
fr_FR: La version PS2 n'est pas encore prise en charge

en: Widescreen mod
fr_FR: Mode Ecran large

en: Enable widescreen rendering in fullscreen mode.
fr_FR: Active le rendu écran large en mode plein écran.

en: This version of Myst III has not been updated with the latest official patch.
    Please install the official update corresponding to your game's language.
    The updates can be downloaded from:
    %s
fr_FR: Cette version de Myst III n'a pas été mise à jour avec le dernier patch officiel.
    Veuillez installer la mise à jour officielle correspondant à la langue de votre jeu.
    Les mises à jour peuvent être téléchargées à cette adresse :
    %s

en: Invalid file name for saving
fr_FR: Nom de fichier invalide pour la sauvegarde

en: Left Click Interact
fr_FR: Interaction Clic gauche

en: Right Click Interact
fr_FR: Interaction Clic droit

en: Fast move modifier
fr_FR: Modificateur Mouvement rapide

en: Nancy Drew - Maze
fr_FR: Nancy Drew - Labyrinth

en: Show/hide maze map
fr_FR: Afficher/Cacher le plan du labyrinthe

en: Player Speech
fr_FR: Voix Joueur

en: Enable player speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
fr_FR: Active les voix du joueur. Ne fonctionne que si les voix sont activées dans les paramètres Audio.

en: Character Speech
fr_FR: Voix Personnages

en: Enable NPC speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
fr_FR: Active les voix des personnages non-joueurs. Ne fonctionne que si les voix sont activées dans les paramètres Audio.

en: Auto Move
fr_FR: Mouvement auto

en: Automatically rotate the viewport when the mouse reaches an edge.
fr_FR: Tourne automatiquement la vue lorsque la souris atteint un bord.

en: Fix softlocks
fr_FR: Corriger les softlocks

en: Fix instances where missing something earlier in the game blocks you from progressing any further.
fr_FR: Corrige les situations où le fait d'avoir manqué quelque chose au début du jeu vous empêche de poursuivre votre progression.

en: Fix annoyances
fr_FR: Corriger les désagréments

en: Fix various minor annoyances.
fr_FR: Corrige divers désagréments mineurs.

en: Extend endgame timer
fr_FR: Prolonger le minuteur en fin de partie

en: Get a little more time before failing the final puzzle. This is an official patch by HeR Interactive.
fr_FR: Accorde un peu plus de temps avant d'échouer au puzzle final. Il s'agit d'un patch officiel de HeR Interactive.

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
fr_FR: Passer les scènes storyboard de la Salle des Archives

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
fr_FR: Permet au joueur de passer les scènes de storyboard de la Salle des Archives

en: Scale the making of videos to full screen
fr_FR: Afficher les vidéos du 'making of' en plein écran

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
fr_FR: Redimensionne les vidéos du 'making of' pour qu'elles s'affichent en plein écran

en: Repeat useful Willie's hint
fr_FR: Répéter l'astuce utile de Willie

en: Repeat actual useful hint by Willie
fr_FR: Répète l'astuce utile en cours de Willie

note: I18N: NHC is a file extension
en: NHC replacement:
fr_FR: Remplacement du NHC :

en: Can't save game in slot %i
fr_FR: Erreur lors de la sauvegarde dans l'emplacement %i

en: Load file
fr_FR: Charger une partie

en: Loading game...
fr_FR: Chargement...

en: Save file
fr_FR: Sauver une partie

en: Saving game...
fr_FR: Sauvegarde...

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
fr_FR: ScummVM a trouvé des anciens fichiers de sauvegarde pour Nippon Safes qui ont besoin d'être convertis.
    L'ancien format de sauvegarde n'est plus supporté, vous ne pourrez donc pas les charger si vous ne les convertissez pas.
    
    Appuyer sur OK pour les convertir maintenant, sinon le même message s'affichera la prochaine fois que vous démarrerez le jeu.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
fr_FR: ScummVM a converti avec succès vos anciennes sauvegardes.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
fr_FR: ScummVM a affiché des messages d'avertissements dans votre fenêtre de console et ne peut pas garantir que tous les fichiers ont été convertis.
    
    Merci de le signaler à l'équipe ScummVM.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
fr_FR: Haut/Zoom/Avancer/Ouvrir Portes

en: Down/Zoom Out
fr_FR: Bas/Dézoom

en: Action/Select
fr_FR: Action/Sélection

en: Display/Hide Inventory Tray
fr_FR: Montrer/Cacher l'Inventaire

en: Display/Hide Biochip Tray
fr_FR: Montrer/Cacher le Biochip

en: Toggle Center Data Display
fr_FR: Basculer l'Affichage Central

en: Display/Hide Info Screen
fr_FR: Montrer/Cacher l'Écran d'Info

en: Display/Hide Pause Menu
fr_FR: Montrer/Cacher le Menu de Pause

en: Toggle Chatty AI
fr_FR: Act./Désact. IA bavarde

en: This menu item is not yet implemented
fr_FR: Cette fonction du menu n'est pas encore implémentée

note: I18N: Plumbers is the title of the game. 3DO is the name of platform
en: 3DO Plumbers requires RGB support.
fr_FR: Plumbers 3DO nécessite le support du RGB.

en: Alternative intro
fr_FR: Intro alternative

en: Use an alternative game intro (CD version only)
fr_FR: Utilise une intro alternative (version CD uniquement)

en: Improved font
fr_FR: Police améliorée

en: Use an easier to read custom font
fr_FR: Utilise une police de caractères personnalisée plus facile à lire

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Windows Trial version is not supported
fr_FR: La version d'essai Windows n'est pas prise en charge

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: macOS Trial version is not supported
fr_FR: La version d'essai macOS n'est pas prise en charge

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Pocket PC Trial version is not supported
fr_FR: La version d'essai Pocket PC n'est pas prise en charge

en: I Have No Mouth support not compiled in
fr_FR: La prise en charge de I Have No Mouth n'a pas été activée dans cette version

en: Game keymapping
fr_FR: Conf. des touches du jeu

en: Option panel keymapping
fr_FR: Conf. des touches du panneau Options

en: Save panel keymapping
fr_FR: Conf. des touches du panneau Sauvegarder

en: Load panel keymapping
fr_FR: Conf. des touches du panneau Charger

en: Quit panel keymapping
fr_FR: Conf. des touches du panneau Quitter

en: Converse panel keymapping
fr_FR: Conf. des touches du panneau Dialoguer

en: Show options
fr_FR: Afficher les options

en: Exit conversation
fr_FR: Quitter la conversation

en: Conversation position - Up
fr_FR: Position de la conversation - Haut

en: Conversation position - Down
fr_FR: Position de la conversation - Bas

en: Pause game
fr_FR: Mettre en pause

en: Abort speech
fr_FR: Abandonner le dialogue

en: Show dialogue
fr_FR: Afficher le dialogue

note: I18N: Walk to where cursor points
en: Walk to
fr_FR: Aller

en: Look at
fr_FR: Regarder

en: Pick up
fr_FR: Prendre

en: Talk to
fr_FR: Parler à

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Give
fr_FR: Donner

en: Push
fr_FR: Pousser

note: I18N: It is a verb for gulping, not a bird
en: Swallow
fr_FR: Avaler

en: Reading speed
fr_FR: Vitesse de lecture

en: Change music
fr_FR: Changer la musique

en: Change sound
fr_FR: Changer les sons

en: Change voices
fr_FR: Changer les voix

en: Continue game
fr_FR: Continuer la partie

en: Quit game
fr_FR: Quitter le jeu

en: Cancel quit
fr_FR: Annuler Quitter

en: Cancel load
fr_FR: Annuler Charger

en: Cancel save
fr_FR: Annuler Sauvegarder

en: Could not find AdLib instrument definition files
    %s and %s. Without these files,
    the music will not sound the same as the original game.
fr_FR: Fichiers de définition des instruments AdLib
    %s et %s introuvables. Sans ces
    fichiers, la musique ne sonnera pas comme dans le jeu original.

en: Error loading game resources.
fr_FR: Erreur lors de la lecture des ressources du jeu.

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
fr_FR: Passer l'étape de tramage EGA (fonds de couleurs pleines)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
fr_FR: Passe l'étape de tramage dans les jeux EGA ; les graphismes utilisent des couleurs pleines

en: Enable high resolution graphics
fr_FR: Activer les graphismes haute résolution

en: Enable high resolution graphics/content
fr_FR: Active les graphismes et le contenu haute résolution

en: Enable black-lined video
fr_FR: Activer les vidéos avec traits noirs

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
fr_FR: Affiche des lignes noires sur les vidéos pour les rendre plus nettes

en: Use high-quality video scaling
fr_FR: Utiliser une mise à l'échelle vidéo haute qualité

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
fr_FR: Utilise une interpolation linéaire lors de l'agrandissement des vidéos, si possible

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
fr_FR: Utiliser "LarryScale" (mise à l'échelle Cartoon haute qualité)

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
fr_FR: Utilise un scaleur spécial cartoon pour dessiner les sprites de personnages

en: Use CD audio
fr_FR: Utiliser la musique du CD

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
fr_FR: Utilise la musique du CD quand elle est disponible au lieu de la musique intégrée

en: Use Windows cursors
fr_FR: Utiliser les curseurs Windows

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
fr_FR: Utilise les curseurs Windows (plus petits et monochromes) au lieu des curseurs DOS

en: Use silver cursors
fr_FR: Utiliser les curseurs argentés

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
fr_FR: Utilise les curseurs argentés au lieu des curseurs normaux dorés

en: Enable content censoring
fr_FR: Censurer le contenu

en: Enable the game's built-in optional content censoring
fr_FR: Active l'option de censure intégrée au jeu

en: Upscale videos
fr_FR: Upscaler les vidéos

en: Upscale videos to double their size
fr_FR: Augmente la résolution des vidéos pour doubler leur taille

en: Use RGB rendering
fr_FR: Utiliser le rendu RGB

en: Use RGB rendering to improve screen transitions
fr_FR: Utilise le rendu RGB pour améliorer les transitions entre écrans

en: Use per-resource modified palettes
fr_FR: Utiliser des palettes modifiées par ressource

en: Use custom per-resource palettes to improve visuals
fr_FR: Utilise des palettes personnalisées par ressource pour améliorer les visuels

en: Enable bearded musicians
fr_FR: Activer les musiciens barbus

en: Enable graphics that were disabled for legal reasons
fr_FR: Active des graphismes qui ont été désactivés pour des raisons juridiques

en: Enable saving via the GMM
fr_FR: Activer la sauvegarde via le Menu Principal

en: Allows saving via the GMM. WARNING: saves created via the GMM may be corrupted and unusable. Use at your own risk!
fr_FR: Permet la sauvegarde via le menu principal de ScummVM. ATTENTION : les sauvegardes créées via le menu principal peuvent être corrompues et inutilisables. A utiliser en connaissance de cause !

en: Repair speech audio
fr_FR: Réparer les dialogues audio

en: Detect and attempt to repair overflows in DPCM8 audio, which cause noticeable pops and crackles.
fr_FR: Détecte et tente de réparer les débordements dans l'audio DPCM8, qui provoquent des bruits parasites et des craquements perceptibles.

en: MIDI mode:
fr_FR: Mode MIDI :

en: When using external MIDI devices (e.g. through USB-MIDI), select your device here
fr_FR: Si vous utilisez des appareils MIDI externes (par ex. via USB-MIDI), sélectionnez votre appareil ici

en: Game does not contain menu resources
fr_FR: Le jeu ne contient pas les ressources de menu

en: This demo uses an unimplemented version of Robot videos
fr_FR: Cette démo utilise une version non-implémentée des vidéos de Robot

en: Incomplete game detected. You have to copy data from all the CDs.
fr_FR: Jeu incomplet détecté. Vous devez copier les données de tous les CD.

en: (Autosave)
fr_FR: (Sauvegarde automatique)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
fr_FR: Veuillez utiliser une application externe pour ouvrir le fichier d'aide du jeu : %s

en: The Poker logic is hardcoded in an external DLL, and is not implemented yet. There exists some dummy logic for now, where opponent actions are chosen randomly
fr_FR: La logique du jeu de poker est codée en dur dans une DLL externe et n'est pas encore implémentée. Il existe pour l'instant une logique factice, dans laquelle les actions de l'adversaire sont choisies au hasard

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
fr_FR: Le format de cette sauvegarde est obsolète, elle ne peut pas être chargée

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
fr_FR: La version du fichier de sauvegarde est %d, mais la version maximum supportée est %0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
fr_FR: Cette sauvegarde a été créée avec une version différente du jeu, elle ne peut pas être chargée

en: Cannot play back %dbpp video on a system with maximum color depth of 8bpp
fr_FR: Impossible de lire une vidéo %d bpp sur un système avec une profondeur de couleur maximale de 8 bpp

en: SCI32 support not compiled in
fr_FR: La prise en charge des jeux SCI32 n'a pas été activée dans cette version

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
fr_FR: Des fichiers de ressources du jeu sont manquants ou corrompus. Certaines fonctionnalités peuvent ne pas marcher correctement. Consultez la console pour plus d'information et assurez-vous que vos fichiers de jeu sont valides.

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
fr_FR: Les sous-titres sont activés, mais les sous-titres de King Quest 7 sont incomplets et étaient désactivés dans le jeu original. ScummVM permet aux sous-titres d'être activés, mais ils ne sont pas toujours affichés correctement ou ne correspondent pas toujours à ce qui est dit. Ce n'est pas un bogue dans ScummVM, mais un problème avec les données du jeu.

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
fr_FR: Vous avez sélectionné le son General MIDI. Sierra a ajouté le support pour General MIDI après la mise sur le marché de ce jeu par le biais de leur "General MIDI Utility". Veuillez appliquer ce correctif pour pouvoir utiliser la musique MIDI avec ce jeu. Une fois que vous avez obtenu le correctif, vous pouvez extraire tous les fichiers *.PAT dans le répertoire Extra de ScummVM. Vous pouvez également suivre les instructions du fichier READ.ME du correctif, renommer le fichier *.PAT correspondant en 4.PAT et le placer dans le répertoire contenant les fichiers de données du jeu. En l'absence de ce patch, la musique General MIDI pour ce jeu est fortement déformée.

en: Download patch
fr_FR: Télécharger le patch

en: (or click 'Download patch' button. But note - it only downloads, you will have to continue from there)
fr_FR: (ou cliquer sur le bouton 'Télécharger le patch'. Nota : Il ne sera que téléchargé, vous devrez continuer depuis ici)

en: GK2 has a fan made subtitles, available thanks to the good persons at SierraHelp.
    
    Installation:
    - download http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip
fr_FR: GK2 possède des sous-titres faits par un fan, disponibles grâce aux personnes dévouées de SierraHelp.
    
    Installation :
    - télécharger http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
fr_FR: Les personnages sauvegardés depuis ScummVM sont listés automatiquement. Les fichiers de personages sauvegardés avec l'exécutable d'origine doivent être déplacés dans le répertoire des sauvegardes de ScummVM et renommés avec un préfix indiquant le jeu à partir duquel ils ont été sauvegardés : 'qfg1' pour Quest for Glory 1, 'qfg2' for Quest for Glory 2. Par exemple : 'qfg2-thief.sav'.

en: The selected audio driver requires the following file(s):
fr_FR: Le pilote audio sélectionné nécessite le/les fichier(s) suivant(s) :

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
fr_FR: 
    
    Certains pilotes audio (du moins pour certains jeux) ont été mis
    à disposition par Sierra en tant que correctifs après-vente et n'ont donc
    peut-être pas été installés lors de la configuration originale du jeu.
    
    Veuillez copier ce(s) fichier(s) dans votre répertoire de données de jeu.
    
    Toutefois, veuillez noter que les fichiers peuvent ne pas être disponibles
    séparément, mais seulement sous forme de ressources groupées. Dans
    ce cas, vous devrez peut-être appliquer le patch Sierra original.

en: This version of Monkey Island can't be played, because Limited Run Games provided corrupted DISK03.LEC, DISK04.LEC and 903.LFL files.
    
    Please contact their technical support for replacement files, or look online for some guides which can help you recover valid files from the KryoFlux dumps that Limited Run Games also provided.
fr_FR: Il n'est pas possible de jouer à cette version de Monkey Island, car les fichiers DISK03.LEC, DISK04.LEC et 903.LFL fournis par Limited Run Games sont corrompus.
    
    Veuillez contacter leur support technique afin d'obtenir des fichiers non corrompus, ou bien suivez certains guides en ligne décrivant comment restaurer des fichiers valides depuis les ressources KryoFlux également fournies par Limited Run Games.

note: I18N: Creates new online session for multiplayer
en: Create a new game session
fr_FR: Créer une nouvelle session

note: I18N: Name of the online game session
en: Game Name:
fr_FR: Nom de la partie :

note: I18N: The user's name for online
en: Your Name:
fr_FR: Votre nom :

note: I18N: Button, start hosting online multiplayer game
en: Host
fr_FR: Héberger

note: I18N: Retrieving list of online multiplayer games
en: Querying games...
fr_FR: Recherche de parties...

note: I18N: Join online multiplayer game
en: Join
fr_FR: Rejoindre

note: I18N: Online multiplayer games were found
en: Found %d available games.
fr_FR: %d parties disponibles trouvées.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
fr_FR: ~P~récédent

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
fr_FR: ~S~uivant

en: ~C~lose
fr_FR: ~F~ermer

en: Speech Only
fr_FR: Voix uniquement

en: Speech and Subtitles
fr_FR: Voix et Sous-titres

en: Subtitles Only
fr_FR: Sous-titres uniquement

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
fr_FR: Voix & ST

en: Select a Proficiency Level.
fr_FR: Sélectionnez un niveau de compétence.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
fr_FR: Reportez-vous à votre manuel d'instruction.

en: Practice
fr_FR: Essai

en: Enhancements:
fr_FR: Améliorations :

en: Fix original bugs
fr_FR: Corriger les bugs d'origine

en: Fixes bugs which were present in the original release, and noticeable graphical/audio glitches.
fr_FR: Corrige des bugs présents dans la version d'origine, ainsi que des anomalies graphiques/audio notables.

en: Audio-visual improvements
fr_FR: Améliorations audio-visuelles

en: Makes adjustments not related to bugs for certain audio and graphics elements (e.g. version consistency changes).
fr_FR: Effectue des ajustements non liés à des bugs pour certains éléments audio et graphiques (par exemple, changements dans la cohérence des versions).

en: Restored content
fr_FR: Contenu rétabli

en: Restores dialogs, graphics, and audio elements which were originally cut in the original release.
fr_FR: Rétablit des dialogues, des graphismes et des éléments audio qui étaient initialement coupés dans la version d'origine.

en: Modern UI/UX adjustments
fr_FR: Ajustements d'UI/UX modernes

en: Activates some modern comforts; e.g it removes the fake sound loading screen in Sam&Max, and makes early save menus snappier.
fr_FR: Active certains éléments de confort modernes ; par exemple, il supprime le faux écran de chargement sonore dans Sam&Max, et rend les premiers menus de sauvegarde plus dynamiques.

en: Enable the original GUI and Menu
fr_FR: Activer le menu et l'interface d'origine

en: Allow the game to use the in-engine graphical interface and the original save/load menu. Use it together with the "Ask for confirmation on exit" for a more complete experience.
fr_FR: Permet au jeu d'utiliser l'interface graphique du moteur et le menu sauvegarder/charger d'origine. A activer avec l'option "Demander la confirmation en quittant" pour une expérience plus fidèle.

en: Overture Timing:
fr_FR: Timing de l'ouverture :

en: When using replacement music, this adjusts the time when the Overture changes to the scene with the Lucasfilm and Loom logotypes.
fr_FR: Lorsque des musiques de remplacement sont utilisées, ajuste le moment où l'ouverture passe à la scène avec les logos Lucasfilm et Loom.

en: Music Quality:
fr_FR: Qualité des musiques :

en: Select music quality. The original lets you choose this from the Game menu.
fr_FR: Sélectionne la qualité des musiques. L'original vous permet de choisir cette qualité dans le menu du jeu.

en: Select music quality. The original determines the basic setup by hardware detection and speed tests, but also allows changes through the Game menu to some degree.
fr_FR: Sélectionne la qualité des musiques. L'original détermine les paramètres de base par détection du matériel et des tests de vitesse, mais permet aussi certains changements via le menu du jeu.

en: Low
fr_FR: Basse

en: Medium
fr_FR: Moyenne

en: High
fr_FR: Elevée

en: Good
fr_FR: Bonne

en: Better
fr_FR: Meilleure

en: Hardware Rating: %s   -
fr_FR: Note Matériel : %s   -

en: Quality Selection: %s
fr_FR: Sélection de la qualité : %s

en: Playback Adjust:
fr_FR: Ajustement du son :

en: When playing sound from the CD audio track, adjust the start position of the sound by this much. Use this if you often hear bits of the wrong sound.
fr_FR: Lorsqu'un son est lu à partir d'une piste audio CD, ajuste la position de départ du son de cette valeur. Utilisez cette option si vous entendez souvent des parties de sons incorrects.

en: Intro Adjust:
fr_FR: Ajustement de l'Intro :

en: When playing the intro track, play from this point in it. Use this if the music gets cut off prematurely, or if you are unhappy with the way the music syncs up with the intro.
fr_FR: Lorsque la piste audio d'intro est jouée, joue la piste à partir de ce point. Utilisez cette fonction si la musique est coupée prématurément, ou si vous n'êtes pas satisfait de la façon dont la musique se synchronise avec l'intro.

en: Outlook Adjust:
fr_FR: Ajustement de l'accompagnement :

en: The outlook music is part of the intro track. Adjust the position in the track at which it starts playing. Use this if the music is cut off, or if you hear part of the previous music.
fr_FR: La musique d'accompagnement fait partie de la piste d'introduction. Règle la position dans la piste à laquelle elle commence à être jouée. Utilisez cette fonction si la musique est coupée, ou si vous entendez une partie de la musique précédente.

en: Load modded audio
fr_FR: Charger de l'audio modifié

en: Replace music, sound effects, and speech clips with modded audio files, if available.
fr_FR: Remplace la musique, les effets sonores et les clips vocaux par des fichiers audio modifiés, s'ils sont disponibles.

en: Multiplayer Server:
fr_FR: Serveur Multijoueur :

en: Online Server:
fr_FR: Serveur en ligne :

en: Address of the server to connect to for online play.  It must start with either "https://" or "http://" schemas.
fr_FR: Adresse du serveur auquel se connecter pour jouer en ligne.  Celle-ci doit commencer par les termes "https://" ou "http://".

en: Enable online competitive mods
fr_FR: Activer les mods en ligne compétitifs

en: Enables custom-made modifications intended for online competitive play.
fr_FR: Active les modifications personnalisées destinées au jeu en ligne compétitif.

en: Enable connection to Multiplayer Server
fr_FR: Activer la connexion au Serveur Multijoueur

en: Toggles the connection to the server that allows hosting and joining online multiplayer games over the Internet.
fr_FR: Active la connexion au serveur qui permet d'héberger et de rejoindre des parties multijoueurs en ligne sur Internet.

en: Host games over LAN
fr_FR: Héberger des jeux en LAN

en: Allows the game sessions to be discovered over your local area network.
fr_FR: Permet aux sessions d'être découvertes sur votre réseau local.

note: I18N: Moonbase Console is a program name
en: Generate random maps
fr_FR: Générer des cartes aléatoires

en: Allow random map generation (Based from Moonbase Console).
fr_FR: Permet la génération de cartes aléatoires (basée depuis la console de la base lunaire).

en: Address of the server to connect to for hosting and joining online game sessions.
fr_FR: Adresse du serveur auquel se connecter pour héberger et rejoindre des parties en ligne.

en: Common keyboard commands:
fr_FR: Commandes clavier communes :

en: Save / Load dialog
fr_FR: Écran de Sauvegarde/Chargement

en: Selection screen
fr_FR: Ecran de sélection

en: Skip line of text
fr_FR: Passer la phrase

en: Space
fr_FR: Espace

en: Load saved game 1-10
fr_FR: Charger sauvegarde 1-10

en: Save game 1-10
fr_FR: Écrire sauvegarde 1-10

en: Music volume up / down
fr_FR: Augmenter / Diminuer volume musique

en: Text speed slower / faster
fr_FR: Diminuer/Augmenter vitesse du texte

en: Simulate left mouse button
fr_FR: Simuler bouton gauche de la souris

en: Simulate right mouse button
fr_FR: Simuler bouton droit de la souris

en: Special keyboard commands:
fr_FR: Commandes clavier spéciales :

en: Show / Hide console
fr_FR: Afficher/Cacher la console

en: Start the debugger
fr_FR: Ouvrir le débugger

en: Run in fast mode (*)
fr_FR: Jouer en mode rapide (*)

en: Run in really fast mode (*)
fr_FR: Jouer en mode très rapide (*)

en: Cycle between graphics filters
fr_FR: Passer d'un filtre graphique à l'autre

en: Increase / Decrease scale factor
fr_FR: Augmenter/Diminuer le facteur d'échelle

en: Toggle aspect-ratio correction
fr_FR: Changer correction du rapport d'aspect

en: * Note that using ctrl-f and
fr_FR: * Notez que l'utilisation de Ctrl-f et

en:   ctrl-g are not recommended
fr_FR:   Ctrl-g n'est pas recommandée, car

en:   since they may cause crashes
fr_FR:   elle peut causer des plantages

en:   or incorrect game behavior.
fr_FR:   ou un comportement incorrect du jeu.

en: Spinning drafts on the keyboard:
fr_FR: Filage au clavier :

en: Main game controls:
fr_FR: Contrôles principaux du jeu :

en: Pull
fr_FR: Tirer

en: Go to
fr_FR: Aller

en: Get
fr_FR: Prendre

en: Read
fr_FR: Lire

en: New kid
fr_FR: Changer

en: Turn on
fr_FR: Allumer

en: Turn off
fr_FR: Éteindre

en: What is
fr_FR: Qu'est-ce

en: Put on
fr_FR: Mettre

en: Take off
fr_FR: Enlever

en: Fix
fr_FR: Réparer

en: Switch
fr_FR: Commuter

en: Travel
fr_FR: Voyager

en: To Henry / To Indy
fr_FR: Henry / Indy

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
fr_FR: jouer Do mineur sur la quenouille

en: play D on distaff
fr_FR: jouer Ré sur la quenouille

en: play E on distaff
fr_FR: jouer Mi sur la quenouille

en: play F on distaff
fr_FR: jouer Fa sur la quenouille

en: play G on distaff
fr_FR: jouer Sol sur la quenouille

en: play A on distaff
fr_FR: jouer La sur la quenouille

en: play B on distaff
fr_FR: jouer Si sur la quenouille

en: play C major on distaff
fr_FR: jouer Do Majeur sur la quenouille

en: Shows the drafts inventory
fr_FR: Affiche l'inventaire des trames

en: puSh
fr_FR: Pousser

en: pull (Yank)
fr_FR: Tirer

en: turn oN
fr_FR: Allumer

en: turn oFf
fr_FR: Éteindre

en: KeyUp
fr_FR: Touche Haut

en: Highlight prev dialogue
fr_FR: Sélectionner le dialogue précédent

en: KeyDown
fr_FR: Touche Bas

en: Highlight next dialogue
fr_FR: Sélectionner le dialogue suivant

en: Object
fr_FR: Objet

en: Black and White / Color
fr_FR: Noir et Blanc / Couleur

en: Eyes
fr_FR: Yeux

en: Tongue
fr_FR: Langue

en: Punch
fr_FR: Frapper

en: Kick
fr_FR: Coup de pied

en: Regular cursor
fr_FR: Curseur normal

en: Save / Load / Options
fr_FR: Sauvegarder / Charger / Options

en: Other game controls:
fr_FR: Autres contrôles du jeu :

en: Inventory:
fr_FR: Inventaire :

en: Scroll list up
fr_FR: Faire défiler vers le haut

en: Scroll list down
fr_FR: Faire défiler vers le bas

en: Upper left item
fr_FR: Élément en haut à gauche

en: Lower left item
fr_FR: Élément en bas à gauche

en: Upper right item
fr_FR: Élément en haut à droite

en: Lower right item
fr_FR: Élément en bas à droite

en: Middle left item
fr_FR: Élément au milieu à gauche

en: Middle right item
fr_FR: Élément au milieu à droite

en: Switching characters:
fr_FR: Changer de personnage :

en: Second kid
fr_FR: Second enfant

en: Third kid
fr_FR: Troisième enfant

en: Toggle Inventory/IQ Points display
fr_FR: Basculer entre Inventaire/Points QI

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
fr_FR: Basculer entre Clavier et Souris pour les combats (*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
fr_FR: * Le clavier peut toujours être utilisé pour les combats,

en:   so despite the in-game message this
fr_FR:   donc malgré le message dans le jeu cela

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
fr_FR:   active/désactive le combat à la souris

en: Fighting controls (numpad):
fr_FR: Contrôles de combat (pavé numérique) :

en: Step back
fr_FR: Pas en arrière

en: Block high
fr_FR: Bloquer haut

en: Block middle
fr_FR: Bloquer milieu

en: Block low
fr_FR: Bloquer bas

en: Punch high
fr_FR: Frapper haut

en: Punch middle
fr_FR: Frapper milieu

en: Punch low
fr_FR: Frapper bas

en: These are for Indy on left.
fr_FR: Correct quand Indy est à gauche.

en: When Indy is on the right,
fr_FR: Quand Indy est à droite, 7, 4 et 1

en: 7, 4, and 1 are switched with
fr_FR: sont interverties avec 9, 6 et 3

en: 9, 6, and 3, respectively.
fr_FR: respectivement.

en: Biplane controls (numpad):
fr_FR: Contrôles du biplan (pavé numérique) :

en: Fly to upper left
fr_FR: Voler vers le haut à gauche

en: Fly to left
fr_FR: Voler vers la gauche

en: Fly to lower left
fr_FR: Voler vers le bas à gauche

en: Fly upwards
fr_FR: Voler vers le haut

en: Fly straight
fr_FR: Voler tout droit

en: Fly down
fr_FR: Voler vers le bas

en: Fly to upper right
fr_FR: Voler vers le haut à droite

en: Fly to right
fr_FR: Voler vers la droite

en: Fly to lower right
fr_FR: Voler vers la bas à droite

en: Snap scroll on
fr_FR: Défilement par à-coups

en: Snap scroll off
fr_FR: Défilement régulier

en: Music volume:
fr_FR: Volume Musique :

en: Subtitle speed:
fr_FR: Vitesse des ST :

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
fr_FR: La version Lite iOS de Putt-Putt Saves the Zoo n'est pas supportée pour éviter le piratage.
    La version complète peut être achetée sur l'iTunes Store.

en: Warning: this re-release version contains patched game scripts,
    and therefore it might crash or not work properly for the time being.
fr_FR: Attention : cette version ré-éditée contient des scripts de jeu patchés, il est
    possible qu'elle plante ou ne fonctionne pas correctement pour le moment.

en: HE v71+ support is not compiled in
fr_FR: La prise en charge de HE V71+ n'a pas été activée dans cette version

en: SCUMM v7-8 support is not compiled in
fr_FR: La prise en charge de SCUMM V7-8 n'a pas été activée dans cette version

en: Show Object Line
fr_FR: Afficher la barre d'objets

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
fr_FR: Afficher le nom des objets en bas de l'écran

en: Use NES Classic Palette
fr_FR: Utiliser la palette NES Classique

en: Use a more neutral color palette that closely emulates the NES Classic
fr_FR: Utilise une palette de couleurs plus neutre qui reproduit au plus près la NES Classique

en: Trim FM-TOWNS games to 200 pixels height
fr_FR: Rogner la hauteur des jeux FM-TOWNS à 200 pixels

en: Cut the extra 40 pixels at the bottom of the screen, to make it standard 200 pixels height, allowing using 'aspect ratio correction'
fr_FR: Coupe les 40 pixels supplémentaires en bas de l'écran, pour obtenir une hauteur standard de 200 pixels, ce qui permet d'utiliser la "correction du rapport d'aspect"

en: Run in original 640 x 480 resolution
fr_FR: Exécuter en résolution 640 x 480 d'origine

en: This allows more accurate pause/restart banners, but might impact performance or shader/scaler usage.
fr_FR: Les bannières de pause/redémarrage sont ainsi plus précises, mais cela peut impacter les performances ou l'utilisation des shaders/scaleurs.

en: Play simplified music
fr_FR: Jouer la musique simplifiée

en: This music was intended for low-end Macs, and uses only one channel.
fr_FR: Cette musique était destinée aux Macs bas de gamme, et n'utilise qu'un seul canal.

en: Enable smooth scrolling
fr_FR: Activer le défilement fluide

en: (instead of the normal 8-pixels steps scrolling)
fr_FR: (au lieu du défilement normal par pas de 8 pixels)

en: Allow semi-smooth scrolling
fr_FR: Permettre un défilement semi-fluide

en: Allow scrolling to be less smooth during the fast camera movement in the intro.
fr_FR: Permet au défilement d'être moins fluide pendant le mouvement rapide de la caméra pendant l'intro.

en: Enable low latency audio mode
fr_FR: Activer le mode audio à faible latence

en: Allows the game to use low latency audio, at the cost of sound accuracy. It is recommended to enable this feature only if you incur in audio latency issues during normal gameplay.
fr_FR: Permet au jeu d'utiliser une latence audio faible, au détriment de la précision du son. Il est recommandé d'activer cette fonctionnalité uniquement si vous rencontrez des problèmes de latence audio pendant une partie normale.

en: Enable the "A Pirate I Was Meant To Be" song
fr_FR: Activer la chanson "A Pirate I Was Meant To Be"

en: Enable the song at the beginning of Part 3 of the game, "A Pirate I Was Meant To Be", which was cut in international releases. Beware though: subtitles may not be fully translated.
fr_FR: Active la chanson au début de la partie 3 du jeu, "A Pirate I Was Meant To Be", qui a été coupée dans les versions internationales. Attention cependant : les sous-titres peuvent ne pas avoir été entièrement traduits.

en: Enable demo/kiosk mode
fr_FR: Activer le mode demo/kiosk

en: Enable demo/kiosk mode in the full retail version of Maniac Mansion.
fr_FR: Active le mode demo/kiosk dans la version commerciale complète de Maniac Mansion.

en: Down Left
fr_FR: Bas Gauche

en: Down Right
fr_FR: Bas Droite

en: Up Left
fr_FR: Haut Gauche

en: Up Right
fr_FR: Haut Droite

en: Switch weapon
fr_FR: Changer d'arme

note: I18N: Lets one skip the bike/car fight sequences in Full Throttle
en: Win the bike fight cheat
fr_FR: Gagner les bagarres en bécane (cheat)

en: Warning: incompatible sound settings detected between the current configuration and this saved game.
    
    Current music device: %s (id %d)
    Save file music device: %s (id %d)
    
    Loading will be attempted, but the game may behave incorrectly or crash.
    Please change the audio configuration accordingly in order to properly load this save file.
fr_FR: Attention : incompatibilité des paramètres sonores détectée entre la configuration actuelle et cette sauvegarde.
    
    Périphérique musical actuel : %s (id %d)
    Périphérique musical de la sauvegarde : %s (id %d)
    
    Le chargement va être tenté, mais le jeu peut se comporter de manière incorrecte ou planter.
    Veuillez modifier la configuration audio en conséquence afin de charger correctement cette sauvegarde.

en: You have enabled 'aspect ratio correction'. However, FM-TOWNS' natural resolution is 320x240, which doesn't allow aspect ratio correction.
    Aspect ratio correction can be achieved by trimming the resolution to 320x200, under 'engine' tab.
fr_FR: Vous avez activé la fonction "correction du rapport d'aspect". Cependant, la résolution naturelle du FM-TOWNS est de 320x240, ce qui ne permet pas de corriger le rapport d'aspect.
    La correction du rapport d'aspect peut être obtenue en rognant la résolution à 320x200, sous l'onglet "moteur".

en: This game requires the 'Indy' Macintosh executable for its fonts.
fr_FR: Ce jeu a besoin de l'exécutable 'Indy' Macintosh pour ses polices de caractères.

en: This game requires the 'Loom' Macintosh executable for its music and fonts.
fr_FR: Ce jeu a besoin de l'exécutable 'Loom' Macintosh pour sa musique et ses polices de caractères.

en: Could not find the 'Monkey Island' Macintosh executable to read resources
    and instruments from. Music and Mac GUI will be disabled.
fr_FR: Impossible de trouver l'exécutable Macintosh de 'Monkey Island' à partir duquel lire les ressources
    et les instruments. La musique et l'interface graphique Mac seront désactivées.

en: Could not find the 'Fate of Atlantis' Macintosh executable.
    Mac GUI will not be shown.
fr_FR: Impossible de trouver l'exécutable Macintosh de 'Fate of Atlantis'.
    L'interface graphique Mac sera masquée.

en: Could not find the 'LeChuck's Revenge' Macintosh executable.
    Mac GUI will not be shown.
fr_FR: Impossible de trouver l'exécutable Macintosh de 'LeChuck's Revenge'.
    L'interface graphique Mac sera masquée.

en: Could not open Macintosh resource file %s
fr_FR: Impossible d'ouvrir le fichier de ressources Macintosh %s

en: Could not find resource fork in Macintosh resource file %s
fr_FR: Impossible de trouver le fork de ressources dans le fichier de ressources Macintosh %s

en: Audio files compressed with ScummVM Tools were detected; *.BUN/*.SOU
    compression is not supported anymore for this game, audio will be disabled.
    Please copy the game from the original media without compression.
fr_FR: Des fichiers audio compressés avec ScummVM Tools ont été détectés ; la compression
    des fichiers *.BUN/*.SOU n'est plus supportée pour ce jeu, l'audio sera désactivé.
    Veuillez copier le jeu à partir du support original sans compression.

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
fr_FR: Le support MIDI natif requiert la mise à jour Roland de LucasArts,
    mais %s est manquant. AdLib sera utilisé.

en: This particular version of Monkey Island 1 is known to miss some
    required resources for MT-32. Using AdLib instead.
fr_FR: Cette version de Monkey Island 1 n'a pas été produite avec toutes
    les ressources nécessaires pour le MT-32. AdLib sera utilisé.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
fr_FR: Normalement, Maniac Mansion devrait maintenant démarrer. Mais pour que cela fonctionne, il faut que les fichiers du jeu Maniac Mansion soient dans le répertoire 'Maniac' à l'intérieur du répertoire du jeu Day of the Tentacle, et le jeu doit être ajouté à ScummVM.

en: Would you like to host or join a network play session?
fr_FR: Voulez-vous héberger ou rejoindre une partie de jeu en réseau ?

note: I18N: Random map generator for Moonbase Commander
en: Random Map Options
fr_FR: Options de cartes aléatoires

note: I18N: Map generator algorithms
en: Algorithm
fr_FR: Algorithme

note: I18N: Random algorithm I18N: Random map size I18N: Random tileset I18N: Random percentage of energy pools I18N: Random percentage of terrain I18N: Random percentage of water
en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Picks the map algorithm randomly.
fr_FR: Choisit un algorithme de carte au hasard.

note: I18N: Map sizes
en: Size
fr_FR: Taille

en: Small
fr_FR: Petite

en: Large
fr_FR: Grande

en: Huge
fr_FR: Enorme

en: Ridiculous
fr_FR: Ridicule

en: Picks the map size randomly.
fr_FR: Choisit une taille de carte au hasard.

note: I18N: Map tilesets
en: Tileset
fr_FR: Style de tuiles

en: Picks the map tileset randomly.
fr_FR: Choisit un style de tuiles de carte au hasard.

note: I18N: Percentage of energy pools
en: Energy
fr_FR: Energie

note: I18N: Energy slider label
en: Scarce - Lots
fr_FR: Rare - Fréquente

en: Picks the random amount of energy pools.
fr_FR: Choisit la quantité de réserves d'énergie au hasard.

note: I18N: Terrain slider label
en: Barren - Rough
fr_FR: Stérile - Accidenté

en: Picks the random amount of terrain level.
fr_FR: Choisit la quantité de niveau de terrain au hasard.

note: I18N: Percentage of water
en: Water
fr_FR: Eau

note: I18N: Water slider label
en: Driest - Wettest
fr_FR: Sec - Humide

en: Picks the random amount of water.
fr_FR: Choisit la quantité d'eau au hasard.

note: I18N: Generate new map
en: Generate
fr_FR: Générer

en: Unimplemented development codepath encountered within the sound engine,
    please file a ticket at https://bugs.scummvm.org.
fr_FR: Chemin de code de développement non implémenté rencontré dans le moteur sonore,
    merci de créer un ticket à l'adresse suivante : https://bugs.scummvm.org.

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
fr_FR: Pour cette version AMIGA, il manque (au moins) le(s) fichier(s) suivant(s) :

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
fr_FR: 
    Veuillez copier ce(s) fichier(s) dans le répertoire de données du jeu.

en: Pixellated scene transitions
fr_FR: Transitions de scènes pixélisées

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
fr_FR: Lors du changement de scène, une transition avec des pixels aléatoires est utilisée

en: Don't show hotspots when moving mouse
fr_FR: Ne pas afficher les zones actives lors du déplacement de la souris

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
fr_FR: Afficher le nom des zones actives uniquement après avoir cliqué sur la zone ou le bouton d'action

en: Show character portraits
fr_FR: Afficher le portrait des personnages

en: Show portraits for the characters when conversing
fr_FR: Afficher le portrait des personnages lors des conversations

en: Slide dialogs into view
fr_FR: Utiliser une transition pour les dialogues

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
fr_FR: Utiliser une transition pour faire apparaître les dialogues au lieu de les afficher immédiatement

en: Transparent windows
fr_FR: Fenêtres transparentes

en: Show windows with a partially transparent background
fr_FR: Afficher les fenêtres avec un fond partiellement transparent

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
fr_FR: Le fichier de données 'sky.cpt' n'a pas la taille attendue.

en: Walk / Look / Talk
fr_FR: Marcher / Regarder / Parler

en: Skip / Close
fr_FR: Passer / Fermer

en: Open control panel
fr_FR: Ouvrir le panneau de contrôle

en: Toggle really fast mode on/off
fr_FR: Act./Désact. mode très rapide

en: Floppy intro
fr_FR: Intro disquette

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
fr_FR: Utiliser l'intro de la version disquette (version CD uniquement)

en: WARNING: Deleting the autosave slot is not supported by this engine
fr_FR: ATTENTION : Ce moteur ne prend pas en charge la suppression de la sauvegarde auto

en: Load modded assets
fr_FR: Charger des ressources modifiées

en: Enable loading of external replacement assets.
fr_FR: Permet le chargement de ressources (ou "assets") de remplacement externes.

en: Enable linear filtering of the backgrounds images
fr_FR: Activer le filtrage linéaire des images d'arrière-plan

en: When linear filtering is enabled the background graphics are smoother in full screen mode, at the cost of some details.
fr_FR: Lorsque le filtrage linéaire est activé, les graphismes d'arrière-plan sont plus lisses en mode plein écran, au prix de certains détails.

en: Enable font anti-aliasing
fr_FR: Activer l'anti-crénelage des polices

en: When font anti-aliasing is enabled, the text is smoother.
fr_FR: Quand l'anti-crénelage des polices est activé, les textes affichés sont plus lisses.

note: I18N: Opens in-game Diary
en: Diary menu
fr_FR: Menu Journal

note: I18N: Opens in-game conversation log
en: Conversation log
fr_FR: Journal des conversations

note: I18N: Opens in-game Diary. April is the female protagonist name
en: April's diary (initially disabled)
fr_FR: Journal d'April (désactivé par défaut)

en: Video replay
fr_FR: Revisionner

en: Game settings
fr_FR: Réglages du jeu

en: Toggle subtitles
fr_FR: Act./Désact. les sous-titres

en: Quit to menu
fr_FR: Quitter vers le menu

en: Cycle back through inventory cursor items
fr_FR: Faire défiler les objets de l'inventaire du bas vers le haut

en: Cycle forward through inventory cursor items
fr_FR: Faire défiler les objets de l'inventaire du haut vers le bas

note: I18N: A popup on screen shows shows the exits
en: Display all exits on current location
fr_FR: Afficher toutes les sorties dans la scène en cours

en: Scroll up in inventory
fr_FR: Faire défiler l'inventaire vers le haut

en: Scroll down in inventory
fr_FR: Faire défiler l'inventaire vers le bas

en: Scroll up in your dialogues
fr_FR: Faire défiler les dialogues vers le haut

en: Scroll down in your dialogues
fr_FR: Faire défiler les dialogues vers le bas

en: Go to next dialogue
fr_FR: Réplique suivante

en: Go to previous dialogues
fr_FR: Réplique précédente

en: Select dialogue
fr_FR: Sélectionner la réplique

en: Skip video sequence or dialogue
fr_FR: Passer la séquence vidéo ou la réplique

en: Software renderer does not support modded assets
fr_FR: Le moteur de rendu logiciel ne prend pas en charge les ressources modifiées

en: You are missing recommended data files:
fr_FR: Il vous manque des fichiers de données recommandés :

en: The 'fonts' folder is required to experience the text style as it was designed. The Steam release is known to be missing it. You can get the fonts from the demo version of the game.
fr_FR: Le dossier de polices 'fonts' est nécessaire pour que le style du texte soit conforme à sa conception. La version Steam est connue pour ne pas comporter ce dossier. Vous pouvez récupérer les polices depuis la version démo du jeu.

en: 'gui.ini' is recommended to get proper font settings for the game localization.
fr_FR: 'gui.ini' est recommandé pour obtenir les paramètres de police appropriés à la traduction du jeu.

en: 'language.ini' is recommended to get localized confirmation dialogs.
fr_FR: 'language.ini' est recommandé pour obtenir des boites de dialogues de confirmation traduites.

en: 'game.exe' is recommended to get styled confirmation dialogs.
fr_FR: 'game.exe' est recommandé pour obtenir des boites de dialogues de confirmation stylisés.

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
fr_FR: Impossible de trouver les données pour la langue %s dans le fichier de donnée.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
fr_FR: La bonne version du fichier de données '%s' n'a pu être trouvée. Version attendue : %d ; version trouvée : %d.

en: Unable to find block for part %d
fr_FR: Impossible de trouver le bloc de données pour l'épisode %d

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
fr_FR: '%s' introuvable dans le dossier du jeu ou le fichier de donnée du moteur.

en: Failed to save temporary game state. Make sure your save game directory is set in ScummVM and that you can write to it.
fr_FR: Échec de l'enregistrement de la position du jeu temporaire. Assurez-vous que votre répertoire de sauvegarde est configuré dans ScummVM et que vous y avez les droits d'écriture.

en: Failed to load temporary game state.
fr_FR: Échec du chargement de la position du jeu temporaire.

en: Improved mode
fr_FR: Mode jeu amélioré

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
fr_FR: Supprime certaines actions répétitives, ajoute la possibilité de sélectionner les verbes au clavier

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
fr_FR: La scène cinématique PSX '%s' ne peut pas être lue avec 256 couleurs ou moins

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
fr_FR: Cinématiques MPEG-2 détectées mais ScummVM a été compilé sans le support du MPEG-2

en: Cutscene '%s' not found
fr_FR: Séquence '%s' non trouvée

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
fr_FR: ScummVM a trouvé des anciennes sauvegardes pour Broken Sword 1 qui ont besoin d'être converties.
    L'ancien format de sauvegarde n'est plus supporté, vous ne pourrez donc pas les charger si vous ne les convertissez pas.
    
    Appuyer sur OK pour les convertir maintenant, sinon le même message s'affichera la prochaine fois que vous démarrerez le jeu.

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
fr_FR: La sauvegarde cible existe déjà !
    Voulez-vous conserver l'ancienne sauvegarde (%s) ou la nouvelle (%s) ?

en: Keep the old one
fr_FR: Garde l'ancienne

en: Keep the new one
fr_FR: Garder la nouvelle

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
fr_FR: C'est la fin de la démo des Chevaliers de Baphomet

en: English
fr_FR: Anglais

en: German
fr_FR: Allemand

en: French
fr_FR: Français

en: Italian
fr_FR: Italien

en: Spanish
fr_FR: Espagnol

en: Brazilian Portuguese
fr_FR: Portugais brésilien

en: Czech
fr_FR: Tchèque

en: Text language:
fr_FR: Langue des textes :

en: Set the language for the subtitles. This will not affect voices.
fr_FR: Définit la langue pour les sous-titres. Cela n'affecte pas les voix.

en: Simulate the audio engine from the Windows executable
fr_FR: Simule le moteur audio à partir de l'exécutable Windows

en: Makes the game use softer (logarithmic) audio curves, but removes fade-in and fade-out for sound effects, fade-in for music, and automatic music volume attenuation for when speech is playing
fr_FR: Le jeu utilise des courbes audio plus douces (logarithmiques), mais supprime les fondus d'entrée et de sortie pour les effets sonores, les fondus d'entrée pour la musique et l'atténuation automatique du volume de la musique lorsque des voix sont jouées

en: Additional options:
fr_FR: Options supplémentaires :

en: Main Menu
fr_FR: Menu Principal

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
fr_FR: Scènes cinématiques PSX détectées mais ScummVM a été compilé sans le support des couleurs RGB et ne peut donc les afficher

en: Remastered edition is not supported. Please, use the classic version
fr_FR: L'édition Remastered n'est pas prise en charge. Veuillez utiliser la version classique

en: Show object labels
fr_FR: Afficher la description des objets

en: Show labels for objects on mouse hover
fr_FR: Afficher la description des objets lors de passage du pointeur

en: Use English speech
fr_FR: Utiliser les voix anglaises

en: Use English speech instead of German for every language other than German
fr_FR: Utilise les voix anglaises au lieu des voix allemandes pour toutes les autres langues

en: Correct movie aspect ratio
fr_FR: Corriger le rapport d'aspect des cinématiques

en: Play Syberia cutscenes in 16:9, rather than stretching to full screen
fr_FR: Joue les cinématiques de Syberia en 16:9, plutôt que de les étirer en plein écran

en: Restore missing scenes
fr_FR: Réintégrer les scènes manquantes

en: Restore some scenes originally in the Windows edition
fr_FR: Réintègre certaines scènes présentes à l'origine dans l'édition Windows

en: Saturn CD version is not yet supported
fr_FR: La version CD Saturn n'est pas encore prise en charge

en: Remove Black Bars
fr_FR: Retirer les barres noires

en: The game originally renders at 640x432 which is then presented letterboxed at 640x480. Enabling this option removes the forced letterbox effect, so that the game fits better on screens with an aspect ratio wider than 4:3.
fr_FR: Le jeu est au départ rendu en 640x432, puis affiché en format letterbox en 640x480. L'activation de cette option supprime l'effet letterbox forcé, afin que le jeu s'adapte mieux aux écrans dont le rapport d'aspect est supérieur à 4:3.

en: Save/Load keymappings
fr_FR: Conf. des touches Sauvegarder/Charger

en: Options Dialog
fr_FR: Fenêtre Options

en: Page Up in save/load menu
fr_FR: Page sup. dans le menu sauvegarder/charger

en: Page down in save/load menu
fr_FR: Page inf. dans le menu sauvegarder/charger

en: Go to start of save/load menu
fr_FR: Début dans le menu sauvegarder/charger

en: Go to end of save/load menu
fr_FR: Fin dans le menu sauvegarder/charger

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
fr_FR: Variante de police de caractères non trouvée dans le fichier de données '%s'.

en: Skip intro
fr_FR: Passer l'intro

note: I18N: Skips current line being spoken by a character
en: Stop current voice
fr_FR: Arrêter la voix en cours de lecture

en: Mute music
fr_FR: Couper la musique

en: Mute speech
fr_FR: Couper les voix

en: Mute sound effects
fr_FR: Couper les effets sonores

en: Saved game in slot #%d
fr_FR: Jeu sauvé dans l'emplacement #%d

en: Could not quick save into slot #%d
fr_FR: Erreur de la sauvegarde rapide dans l'emplacement #%d

en: Saved game #%d quick loaded
fr_FR: Chargement rapide depuis l'emplacement #%d

en: Could not quick load the saved game #%d
fr_FR: Erreur lors du chargement rapide depuis l'emplacement #%d

en: Are you sure you want to exit?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir sortir ?

en: Unable to locate the '%s' data file.
fr_FR: Le fichier de données '%s' n'a pu être trouvé.

en: Skip sequence/open quit dialogue
fr_FR: Passer la séquence/ouvrir la fenêtre Quitter

en: Skip Dialogue
fr_FR: Passer les dialogues

en: Open options menu
fr_FR: Ouvrir le menu Options

note: I18N: The actor walking pace is increased
en: Enable fast walk
fr_FR: Activer la marche rapide

note: I18N: The actor walking pace is decreased
en: Disable fast walk
fr_FR: Désactiver la marche rapide

en: Toggle fast mode
fr_FR: Act./Désact. mode rapide

en: Toggle between voice/text/text and voice
fr_FR: Basculer entre voix/textes/textes et voix

en: Press "Yes" Key
fr_FR: Appuyer sur la touche "Oui"

en: Skip video
fr_FR: Passer les vidéos

note: I18N: Toggles walking speed of actor
en: Toggle fast walk
fr_FR: Act./Désact. la marche rapide

en: Open system menu
fr_FR: Ouvrir le menu système

note: I18N: Return refers to return/enter key
en: Return
fr_FR: Entrée

en: View Help
fr_FR: Voir l'aide

en: Sound options
fr_FR: Options sonores

en: Crawl North
fr_FR: Ramper vers le Nord

en: Crawl South
fr_FR: Ramper vers le Sud

en: Turn Left/Crawl West
fr_FR: Tourner à gauche/Ramper vers l'Ouest

en: Turn Right/Crawl East
fr_FR: Tourner à droite/Ramper vers l'Est

en: Increase speed
fr_FR: Augmenter la vitesse

en: Decrease speed
fr_FR: Diminuer la vitesse

en: Minimum speed
fr_FR: Vitesse minimum

en: Maximum speed
fr_FR: Vitesse maximum

en: Low speed
fr_FR: Vitesse basse

en: Medium speed
fr_FR: Vitesse moyenne

note: I18N: Pull cards from the deck
en: Draw Cards
fr_FR: Piocher des cartes

en: Skip speech
fr_FR: Passer le dialogue

note: I18N: Panel contains all actor actions and the artstyle is toggled
en: Toggle panel style
fr_FR: Basculer entre styles de panneau

en: Toggle text speech
fr_FR: Basculer entre lignes de dialogue

en: This version requires Giflib which was not compiled into ScummVM
fr_FR: Cette version nécessite Giflib qui n'a pas été inclus dans la compilation

en: Enable wall collisions
fr_FR: Activer les collisions contre les murs

en: Enable the original wall collision damage
fr_FR: Active les dommages de collisions contre les murs d'origine

en: Disable save menu
fr_FR: Désactiver le menu sauvegarde

en: The original only had autosaves. This allows you to save whenever you want.
fr_FR: Le jeu d'origine n'utilisait que des sauvegardes automatiques. Ceci vous permet de sauvegarder quand vous voulez.

en: Enable debug mode
fr_FR: Activer le debug mode

en: Enable the debug mode
fr_FR: Active le mode de débogage

en: Enable sound
fr_FR: Activer les sons

en: Enable the sound for the game
fr_FR: Active les sons du jeu

en: Enable text
fr_FR: Activer les textes

en: Enable the text for the game
fr_FR: Active les textes du jeu

en: Enable movies
fr_FR: Activer les films

en: Enable the cutscenes for the game
fr_FR: Active les scènes cinématiques du jeu

en: Enable mouse
fr_FR: Activer la souris

en: Enable the mouse for the UI
fr_FR: Active la souris dans l'interface utilisateur

en: Use the USA version
fr_FR: Jeu en version américaine

en: Enable the USA specific version flags
fr_FR: Active les indicateurs spécifiques de la version américaine

en: Enable high resolution
fr_FR: Activer la haute résolution

en: Enable a higher resolution for the game
fr_FR: Active la haute résolution dans le jeu

en: Debug Grid Camera Up
fr_FR: Debug Camera de grille Haut

en: Debug Grid Camera Down
fr_FR: Debug Camera de grille Bas

en: Debug Grid Camera Left
fr_FR: Debug Camera de grille Gauche

en: Debug Grid Camera Right
fr_FR: Debug Camera de grille Droite

en: Normal Behaviour
fr_FR: Comportement normal

en: Athletic Behaviour
fr_FR: Comportement sportif

en: Aggressive Behaviour
fr_FR: Comportement agressif

en: Discreet Behaviour
fr_FR: Comportement discret

en: Behaviour Action
fr_FR: Action de comportement

en: Change Behaviour
fr_FR: Changer le comportement

en: Options Menu
fr_FR: Menu Options

en: Use Selected Object
fr_FR: Utiliser l'objet sélectionné

en: Throw Magic Ball
fr_FR: Lancer la balle magique

en: Use Protopack
fr_FR: Utiliser le Proto-Pack

en: Open Holomap
fr_FR: Ouvrir l'Holomap

en: Special Action
fr_FR: Action spéciale

en: Scenery Zoom
fr_FR: Zoom scénariques

en: Previous location
fr_FR: Lieu précédent

en: Next location
fr_FR: Lieu suivant

en: Video:
fr_FR: Vidéo :

note: I18N: Setting to switch toiled paper to be shown as "over".
en: Toilet paper over
fr_FR: Papier toilette dessus

en: The toilet paper in some toilets will be shown "over".
    It's a joke option that has no effects on the gameplay.
fr_FR: Le papier toilette dans certains toilettes apparaitrons comme « au-dessus ».
    Cette option est une blague qui n'a aucun effet sur le gameplay.

note: I18N: Setting to enable or disable additional jokes in the game.
en: Annoying in-jokes
fr_FR: Blagues ennuyeuses

en: The game will include in-jokes and references to past adventure games, in the form of both dialogues and objects.
    There is a game achievement that can be obtained only if the in-jokes option is switched on.
fr_FR: Le jeu comprendra des blagues et des références à d'anciens jeux d'aventure, sous la forme de conversations et d'objets.
    Il existe un succès de jeu qui ne peut être obtenu que si l'option "blagues" est activée.

en: Controls:
fr_FR: Contrôles :

note: I18N: Setting to invert verb colors or keep the original verb colors.
en: Invert verb colors
fr_FR: Inverser les couleurs des verbes

note: I18N: Setting to use retro or modern fonts.
en: Retro Fonts
fr_FR: Polices retro

note: I18N: Setting to use retro or modern verbs.
en: Retro Verbs
fr_FR: Verbes retro

note: I18N: Setting to use classic sentence or modern sentence.
en: Classic Sentence
fr_FR: Phrases classiques

note: I18N: Settings to enable or disable Ransome unbeeped DLC.
en: Ransome *unbeeped* (DLC)
fr_FR: Ransome *sans bip* (DLC)

en: Select highlighted verb
fr_FR: Sélectionner le verbe surligné

en: Go to previous object
fr_FR: Objet précédent

en: Go to next object
fr_FR: Objet suivant

en: Select verb/item Left
fr_FR: Sélectionner Verbe/Elément Gauche

en: Select verb/item Right
fr_FR: Sélectionner Verbe/Elément Droite

en: Select verb/item Up
fr_FR: Sélectionner Verbe/Elément Haut

en: Select verb/item Down
fr_FR: Sélectionner Verbe/Elément Bas

en: Select Actor 1
fr_FR: Sélectionner Acteur 1

en: Select Actor 2
fr_FR: Sélectionner Acteur 2

en: Select Actor 3
fr_FR: Sélectionner Acteur 3

en: Select Actor 4
fr_FR: Sélectionner Acteur 4

en: Select Actor 5
fr_FR: Sélectionner Acteur 5

en: Select Choice 1
fr_FR: Sélectionner Choix 1

en: Select Choice 2
fr_FR: Sélectionner Choix 2

en: Select Choice 3
fr_FR: Sélectionner Choix 3

en: Select Choice 4
fr_FR: Sélectionner Choix 4

en: Select Choice 5
fr_FR: Sélectionner Choix 5

en: Select Choice 6
fr_FR: Sélectionner Choix 6

en: Select Next Actor
fr_FR: Sélectionner Acteur suivant

en: Select Previous Actor
fr_FR: Sélectionner Acteur précédent

en: Skip Text
fr_FR: Passer le texte

en: Show hotspots
fr_FR: Afficher les points sensibles

en: You selected Ransome *unbeeped* (DLC) but the DLC has not been detected!
fr_FR: Vous avez sélectionné Ransome *sans bip* (DLC) mais le DLC n'a pas été détecté !

en: Enable frame skipping
fr_FR: Activer le saut de frames

en: Allow the game to skip animation frames when running too slow.
fr_FR: Permet au jeu de sauter des frames d'animation lorsque celui-ci tourne trop lentement.

en: Enable frame limiting
fr_FR: Activer la limitation des frames

en: Limits the speed of the game to prevent running too fast.
fr_FR: Limite la vitesse du jeu pour éviter que celui-ci ne tourne trop rapidement.

en: Enable cheats
fr_FR: Activer les tricheries

en: Allow cheats by commands and a menu when player is clicked.
fr_FR: Autorise les tricheries via des commandes et un menu lorsque l'on clique sur le joueur.

en: Play foot step sounds
fr_FR: Jouer les bruits de pas

en: Plays sound when the player moves.
fr_FR: Le son est joué lorsque le joueur se déplace.

en: Enable jump to mouse position
fr_FR: Activer le saut sur la position de la souris

en: Jumping while not moving targets the mouse cursor rather than direction only.
fr_FR: Permet de sauter instantanément à la position du curseur de la souris sans se déplacer à l'aide des directions.

en: Enable font replacement
fr_FR: Activer le remplacement des polices

en: Replaces game fonts with rendered fonts
fr_FR: Remplace les polices du jeu par des polices de rendu

note: I18N: Silencer is the player-character in Crusader games, known as the Avatar in Ultima series.
en: Camera moves with Silencer
fr_FR: La caméra se déplace avec le Silencer

en: Camera tracks the player movement rather than snapping to defined positions.
fr_FR: La caméra suit le mouvement du joueur plutôt que de se placer à des positions définies.

en: Always enable Christmas easter-egg
fr_FR: Toujours activer l'easter-egg de Noël

en: Enable the Christmas music at any time of year.
fr_FR: Active la musique de Noël à tout moment de l'année.

en: Could not find correct ultima.dat datafile
fr_FR: Le fichier de données ultima.dat correct n'a pas été trouvé

en: loading quick save %d
fr_FR: chargement de la sauvegarde rapide %d

en: saving quick save %d
fr_FR: sauvegarde rapide %d en cours

en: Original Save
fr_FR: Sauvegarde Originale

en: Transfer Character
fr_FR: Transfert de personnage

en: Ultima VIII Cheats
fr_FR: Triches pour Ultima VIII

en: Ultima VIII Debug
fr_FR: Débogage pour Ultima VIII

en: Crusader intro movie file missing - check that the FLICS and SOUND directories have been copied from the CD.  More instructions are on the wiki: https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.
fr_FR: Le fichier de la cinématique d'introduction de Crusader est manquant - vérifiez que les dossier FLICS et SOUND ont bien été copiés depuis le CD. Des instructions supplémentaires sont disponibles sur le wiki : https://wiki.scummvm.org/index.php?title=Crusader:_No_Remorse.

en: Missing Required File
    
    Starting a game requires SAVEGAME/U8SAVE.000
    from an original installation.
    
    Please check you have copied all the files correctly.
fr_FR: Fichier requis manquant
    
    Démarrer une partie nécessite SAVEGAME/U8SAVE.000
    depuis une installation d'origine.
    
    Assurez-vous d'avoir copié correctement tous les fichiers.

en: Improved click sensitivity
fr_FR: Sensibilité des clics améliorée

en: Allows the mouse to be moved a short distance without cancelling click interactions.  If this is off, any mouse movement while the mouse button is held cancels a click interaction.
fr_FR: Permet de déplacer la souris sur une courte distance sans annuler les interactions de clic. Si ceci est désactivé, tout mouvement de la souris alors que le bouton de la souris est maintenu annule une interaction de clic.

en: Faster animations
fr_FR: Animations plus rapides

en: Speeds up animations.
fr_FR: Accélère les animations.

en: Skip main menu
fr_FR: Passer le menu principal

en: Starts a new game upon launching instead of going to the main menu.
fr_FR: Commence une nouvelle partie au lancement au lieu d'aller au menu principal.

en: Use 16-color graphics
fr_FR: Graphismes 16 couleurs

en: Uses 16-color graphics.
fr_FR: Utilise des graphismes 16 couleurs.

en: Preload sounds
fr_FR: Précharger les sons

en: Preload sounds. May improve performance on slow hard drives.
fr_FR: Les sons sont préchargés. Cela peut améliorer les performances sur des disques durs lents.

en: Faster video decoder (lower quality)
fr_FR: Décodeur vidéo rapide (qualité inférieure)

en: Reduce video decoding CPU usage at the cost of quality.
fr_FR: Réduit l'utilisation du processeur affectée au décodage vidéo au détriment de la qualité.

en: Display help screen
fr_FR: Afficher l'écran d'aide

en: Open sound settings
fr_FR: Ouvrir les paramètres sonores

en: Sound effect volume down
fr_FR: Baisse du volume des effets sonores

en: Sound effect volume up
fr_FR: Hausse du volume des effets sonores

en: Skip current animation
fr_FR: Passer l'animation en cours

en: Cycle item in scene (debug cheat)
fr_FR: Faire défiler un objet dans un décor (cheat de débogage)

en: This game requires JPEG support, which was not compiled in.
fr_FR: Ce jeu nécessite la prise en charge du JPEG qui n'est pas inclus dans la compilation.

en: Music for this game requires Ogg Vorbis support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
fr_FR: Ce jeu nécessite la prise en charge de Ogg Vorbis qui n'est pas inclus dans la compilation.
    Le jeu continuera de tourner, mais sans aucune musique.

en: Music for this game requires MP3 support, which was not compiled in.
    The game will still play, but will not have any music.
fr_FR: Ce jeu nécessite la prise en charge de MP3 qui n'est pas inclus dans la compilation.
    Le jeu continuera de tourner, mais sans aucune musique.

en: Failed to load save, the save data appears to be damaged.
fr_FR: Impossible de charger la sauvegarde, les données de la sauvegarde semblent être endommagées.

en: Failed to read version information from save file.
fr_FR: Impossible de lire les informations de version du fichier de sauvegarde.

en: An unknown error occurred while attempting to load the saved game.
fr_FR: Une erreur inconnue s'est produite lors du chargement de la sauvegarde.

en: Enable lockout system
fr_FR: Activer le système de protection

en: Require a lockout code to start the game.
fr_FR: Exige un code de protection pour lancer le jeu.

en: Show FPS-counter
fr_FR: Afficher le compteur FPS

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
fr_FR: Affiche le nombre d'images par seconde (FPS) dans le coin supérieur gauche

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
fr_FR: Filtrage bilinéaire des images-objets (LENT)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
fr_FR: Applique un filtrage bilinéaire à chaque image-objet

en: Force to use 2D renderer (2D games only)
fr_FR: Forcer l'utilisation du moteur de rendu 2D (jeux 2D uniquement)

en: This setting forces ScummVM to use 2D renderer while running 2D games
fr_FR: Ce paramètre oblige ScummVM à utiliser le moteur de rendu 2D lors de l'exécution de jeux 2D

en: FoxTail support is not compiled in
fr_FR: La prise en charge de FoxTail n'a pas été activée dans cette version

en: Hero Craft support is not compiled in
fr_FR: La prise en charge de Hero Craft n'a pas été activée dans cette version

en: Wintermute3D support is not compiled in
fr_FR: La prise en charge de Wintermute3D n'a pas été activée dans cette version

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
fr_FR: Ce jeu nécessite le support des formats PNG, JPEG et Vorbis.

en: This game requires the FoxTail subengine, which is not compiled in.
fr_FR: Ce jeu nécessite le sous-moteur FoxTail qui n'est pas inclus dans la compilation.

en: This game requires the HeroCraft subengine, which is not compiled in.
fr_FR: Ce jeu nécessite le sous-moteur HeroCraft qui n'est pas inclus dans la compilation.

en: This game requires 3D capabilities, which is not compiled in. As such, it is likely to be unplayable totally or partially.
fr_FR: Ce jeu nécessite des fonctionnalités 3D qui ne sont pas intégrées. En conséquence, il est probable qu'il soit totalement ou partiellement injouable.

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
fr_FR: Afficher la géométrie du décor

en: Previous page
fr_FR: Page précédente

en: Next page
fr_FR: Page suivante

en: Show hints
fr_FR: Afficher les indices

en: GUI variant A
fr_FR: Interface variante A

en: GUI variant B
fr_FR: Interface variante B

en: Phone cancel button
fr_FR: Téléphone bouton Annuler

en: Phone up button
fr_FR: Téléphone bouton Haut

en: Phone down button
fr_FR: Téléphone bouton Bas

note: I18N: Some items are scripted to have alternative "Use" action, when MiddleClick is used It may result in actor saying different text or item being decomposed to it's parts
en: Alternative action
fr_FR: Action alternative

en: Phone 0 button
fr_FR: Téléphone bouton 0

en: Phone 1 button
fr_FR: Téléphone bouton 1

en: Phone 2 button
fr_FR: Téléphone bouton 2

en: Phone 3 button
fr_FR: Téléphone bouton 3

en: Phone 4 button
fr_FR: Téléphone bouton 4

en: Phone 5 button
fr_FR: Téléphone bouton 5

en: Phone 6 button
fr_FR: Téléphone bouton 6

en: Phone 7 button
fr_FR: Téléphone bouton 7

en: Phone 8 button
fr_FR: Téléphone bouton 8

en: Phone 9 button
fr_FR: Téléphone bouton 9

en: Phone * button
fr_FR: Téléphone bouton *

en: Phone # button
fr_FR: Téléphone bouton #

en: Show help
fr_FR: Afficher l'aide

en: Scroll up
fr_FR: Défiler vers le haut

en: Scroll down
fr_FR: Défiler vers le bas

en: Change shadow type
fr_FR: Modifier le type d'ombre

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
fr_FR: Afficher l'analyseur de débogage

note: I18N: Displays a debug text message
en: Debug print
fr_FR: Imprimer le débogage

note: I18N: Exits the game
en: Exit
fr_FR: Sortir

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
fr_FR: Fenêtre de l'assistant d'éclairage

en: Run forward
fr_FR: Courir en avant

en: Run backward
fr_FR: Courir en arrière

en: Turn left fast
fr_FR: Tourner rapidement vers la Gauche

en: Turn right fast
fr_FR: Tourner rapidement vers la Droite

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
fr_FR: Afficher le plan

en: Next action
fr_FR: Action suivante

en: Previous action
fr_FR: Action précédente

en: Volume off
fr_FR: Volume éteint

en: Change font size
fr_FR: Changer la taille de caractère

en: Walking speed: Low
fr_FR: Vitesse de marche : Lente

en: Walking speed: Medium
fr_FR: Vitesse de marche : Moyenne

en: Walking speed: High
fr_FR: Vitesse de marche : Rapide

en: Cancel waiting
fr_FR: Annuler l'attente

en: First page
fr_FR: Première page

en: Last page
fr_FR: Dernière page

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
fr_FR: Vitesse de marche : Ultra Super Méga Rapide

en: Show game credits
fr_FR: Afficher les crédits du jeu

en: Play selected music record
fr_FR: Jouer l'enregistrement musical sélectionné

en: Select next music record
fr_FR: Sélectionner l'enregistrement musical suivant

en: Play note 1: A
fr_FR: Jouer la note 1 : La

en: Play note 2: F#
fr_FR: Jouer la note 2 : Fa#

en: Play note 3: D#
fr_FR: Jouer la note 3 : Ré#

en: Play note 4: C#
fr_FR: Jouer la note 4 : Do#

en: Play note 5: E
fr_FR: Jouer la note 5 : Mi

en: Play note 6: G#
fr_FR: Jouer la note 6 : Sol#

en: Play note 7: B
fr_FR: Jouer la note 7 : Si

en: Ability: Telekinesis
fr_FR: Compétence : Télékinésie

en: Ability: Push
fr_FR: Compétence : Pousser

en: Ability: Lightning
fr_FR: Compétence : Foudre

en: Ability: Light
fr_FR: Compétence : Lumière

en: Ability: Wind
fr_FR: Compétence : Vent

en: Ability: Sound
fr_FR: Compétence : Son

en: Ability: Esence
fr_FR: Compétence : Essence

en: Ability: Exorcist
fr_FR: Compétence : Exorciste

en: Show hints / Dance move
fr_FR: Montrer les indices / Mouvement de danse

en: Dance move up
fr_FR: Mouvement de danse Haut

en: Dance move down
fr_FR: Mouvement de danse Bas

en: Dance move left
fr_FR: Mouvement de danse Gauche

en: Dance move right
fr_FR: Mouvement de danse Droite

en: Cancel input
fr_FR: Annuler la saisie

en: Hide hints
fr_FR: Masquer les indices

note: I18N: At one of the puzzles game asks to press Up key / Shift key / Down key
en: Shift key
fr_FR: Touche Majuscule

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
fr_FR: Action de Chapayev

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Dialogue answer 1
fr_FR: Dialogue réponse 1

en: Dialogue answer 2
fr_FR: Dialogue réponse 2

en: Dialogue answer 3
fr_FR: Dialogue réponse 3

en: Dialogue answer 4
fr_FR: Dialogue réponse 4

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
fr_FR: Tourner la roue plus lentement

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
fr_FR: Tourner la roue plus rapidement

en: Zoom out
fr_FR: Dézoomer

en: Zoom in
fr_FR: Zoomer

en: Show journal
fr_FR: Afficher le journal

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
fr_FR: Fenêtre de Bézier

note: I18N: Use droid to perform an action
en: Droid's action
fr_FR: Action du droïde

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
fr_FR: Pivoter

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
fr_FR: Lâcher

en: Player 1: Up
fr_FR: Joueur 1 : Haut

en: Player 1: Left
fr_FR: Joueur 1 : Gauche

en: Player 1: Down
fr_FR: Joueur 1 : Bas

en: Player 1: Right
fr_FR: Joueur 1 : Droite

en: Player 2: Up
fr_FR: Joueur 2 : Haut

en: Player 2: Left
fr_FR: Joueur 2 : Gauche

en: Player 2: Down
fr_FR: Joueur 2 : Bas

en: Player 2: Right
fr_FR: Joueur 2 : Droite

note: I18N: Displays a debug FPS counter
en: Debug FPS
fr_FR: Déboguer les FPS

en: Key i
fr_FR: Touche i

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
fr_FR: Cette sauvegarde est en version %u, mais ce moteur ne supporte que les versions %d ou inférieures. Une version plus récente du moteur est nécessaire pour utiliser cette sauvegarde.

en: Double FPS
fr_FR: Doubler les FPS

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
fr_FR: Augmente de 30 à 60 le nombre d'images par seconde

en: Enable Venus
fr_FR: Activer Venus

en: Enable the Venus help system
fr_FR: Active le système d'aide Venus

en: Disable animation while turning
fr_FR: Désactiver les animations en tournant

en: Disable animation while turning in panorama mode
fr_FR: Désactiver les animations en tournant dans le mode panorama

en: Use high resolution MPEG video
fr_FR: Utiliser les vidéos MPEG haute résolution

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
fr_FR: Utilise les vidéos MPEG du DVD à la place des vidéos AVI de plus basse résolution

en: Look Up
fr_FR: Regarder en haut

en: Look Down
fr_FR: Regarder en bas

en: Spellbook
fr_FR: Livre de sorts

en: Put away object
fr_FR: Ranger l'objet

en: Extract coin
fr_FR: Extraire une pièce

en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: Before playing this game, you'll need to copy the required fonts into ScummVM's extras directory, or into the game directory. On Windows, you'll need the following font files from the Windows font directory: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New and Arial. Alternatively, you can download the Liberation Fonts or the GNU FreeFont package. You'll need all the fonts from the font package you choose, i.e., LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans and FreeSerif respectively.
fr_FR: Avant de jouer à ce jeu, vous devez copier les polices de caractères requises dans le répertoire des extras de ScummVM, ou dans le répertoire du jeu. Sous Windows, vous aurez besoin des fichiers de police suivants du répertoire des polices de Windows : Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New et Arial. Vous pouvez également télécharger les polices Liberation ou le paquet GNU FreeFont. Vous aurez besoin de toutes les polices du paquet de polices que vous avez choisi, c'est-à-dire LiberationMono, LiberationSans et LiberationSerif, ou FreeMono, FreeSans et FreeSerif respectivement.
