ScummVM 2.3.0git - en to be translation catalogue (1540 entries)

note: I18N: built on <build date> with <compiler>
en: (built on %s with %s)
be: (збор ад %s з %s)

en: Features compiled in:
be: Склад збору:

en: Available engines:
be: Даступныя рухавікі:

note: I18N: Close dialog button
en: Close
be: Закрыць

en: Show hidden files
be: Паказваць схаваныя файлы

en: Show files marked with the hidden attribute
be: Паказваць файлы, што пазначаны схаванымі

en: Go up
be: Угару

en: Go to previous directory level
be: Вярнуцца да папярэдняе тэчкі

[ctx: lowres]
en: Go up
be: Угару

en: Cancel
be: Скасаваць

en: Choose
be: Выбраць

en: Stop server
be: Спыніць сэрвэр

en: Run server
be: Запусьціць сэрвэр

en: Stop local webserver
be: Гэта спыніць лякальны вэб-сэрвэр

en: Run local webserver
be: Запусьціць лякальны вэб-сэрвэр

en: Not running
be: Не запушчаны

en: Open URL
be: Адкрыць URL

en: Paste
be: Уставіць

en: Paste code from clipboard
be: Уставіць код з кішэні

en: Load
be: Заладаваць

en: Next
be: Наступны

en: Yes
be: Так

en: No
be: Не

en: OK
be: ОК

en: Failed to open URL!
    Please navigate to this page manually.
be: Ня выйшла адкрыць URL!
    Калі ласка, зайдзіце на гэтую старонку самі.

en: Download
be: Заладаваць

en: Select directory where to download game data
be: Выберыце тэчку, у якую заладаваць файлы гульні

en: Select directory with game data
be: Выберыце тэчку з файламі гульні

en: From:
be: Ад:

en: To:
be: Да:

en: Cancel download
be: Скасаваць ладаваньне

[ctx: lowres]
en: Cancel download
be: Скасаваць ладаваньне

en: Hide
be: Схаваць

en: It looks like your connection is limited. Do you really want to download files with it?
be: Відаць, вашае злучэньне абмежаванае. Ці сапраўды вы хочаце заладаваць файлы?

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
be: ScummVM ня можа адкрыць гэтую тэчку!

en: Cannot create a directory to download - the specified directory has a file with the same name.
be: Нельга стварыць тэчку для ладаваньня, бо ў гэтай тэчцы ёсьць файл з такой жа назвай.

en: The "%s" already exists in the specified directory.
    Do you really want to download files into that directory?
be: У гэтай тэчке ўжо ёсьць „%s“.
    Вы упэўнены, што хочаце заладаваць файлы ў гэтую тэчку?

en: Downloaded %s %S / %s %S
be: Заладавана %s %S / %s %S

en: ERROR %d: %s
be: ПАМЫЛКА %d: %s

en: Detected %d new packs, %s %S
be: Знойдзена %d новых пакоў, %s⋅%S

en: Download complete, downloaded %d packs, %s %S
be: Ладаваньне завершанае, заладавана %d новых пакоў, %s⋅%S

en: ERROR: No icons path set
be: ПАМЫЛКА: Ня ўведзены шлях да значкоў

en: Proceed
be: Працягнуць

en: Pick the game:
be: Выбярыце гульню:

en: Game
be: Гульня

en: Graphics
be: Графіка

en: Override global graphic settings
be: Замяніць глябальныя налады графікі

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
be: Замяніць глябальныя налады графікі

en: Keymaps
be: Клявішы

en: Backend
be: Бэкэнд

en: Override global backend settings
be: Замяніць глябальныя налады бэкэнду

[ctx: lowres]
en: Override global backend settings
be: Замяніць глябальныя налады бэкэнду

en: Audio
be: Гук

en: Override global audio settings
be: Замяніць глябальныя налады гуку

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
be: Замяніць глябальныя налады гуку

en: Volume
be: Гучнасьць

[ctx: lowres]
en: Volume
be: Гучнасьць

en: Override global volume settings
be: Замяніць глябальныя налады гучнасьці

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
be: Замяніць глябальныя налады гучнасьці

en: Override global MIDI settings
be: Замяніць глябальныя налады MIDI

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
be: Замяніць глябальныя налады MIDI

en: Override global MT-32 settings
be: Замяніць глябальныя налады MT-32

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
be: Замяніць глябальныя налады MT-32

en: Paths
be: Шляхі

[ctx: lowres]
en: Paths
be: Шляхі

en: Game Path:
be: Шлях да гульні:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
be: Шлях да гульні:

en: Extra Path:
be: Дад. шлях:

en: Specifies path to additional data used by the game
be: Шлях да дадатковых зьвестак гульні

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
be: Дад. шлях:

[ctx: path]
en: None
be: Няма

en: Save Path:
be: Шлях заховаў:

en: Specifies where your saved games are put
be: Шлях да вашых захаваных гульняў

[ctx: lowres]
en: Save Path:
be: Шлях заховаў:

en: Default
be: Стандартна

en: Achievements
be: Дасягненьні

en: Statistics
be: Статыстыка

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
be: Кароткі ідэнтыфікатар для захаваных гульняў і запуску гульні з загаднага радка

en: Name:
be: Назва:

en: Full title of the game
be: Поўная назва гульні

[ctx: lowres]
en: Name:
be: Назва:

en: Language:
be: Мова:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
be: Мова гульні. Гэта не ператворыць ангельскую мову гульні ў беларускую

en: <default>
be: <стандартна>

en: Platform:
be: Пляцформа:

en: Platform the game was originally designed for
be: Пляцформа, на якую стварылі гульню першапачаткова

[ctx: lowres]
en: Platform:
be: Пляцформа:

en: Select SoundFont
be: Выбярыце SoundFont

en: Select additional game directory
be: Выбярыце дадатковую тэчку гульні

en: Select directory for saved games
be: Выбярыце тэчку для заховаў

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
be: Немажліва скарыстаць гэтую тэчку. Калі ласка, выбярыце іншую.

en: Saved games sync feature doesn't work with non-default directories. If you want your saved games to sync, use default directory.
be: Сынхранаваньне заховаў не працуе зь нестандартнымі тэчкамі. Калі вы хочаце, каб вашыя заховы сынхранаваліся, то выбярыце стандартную тэчку.

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
be: Гэты ID заняты. Калі ласка, выбярыце іншы.

en: Author:
be: Аўтар:

en: Notes:
be: Нататкі:

en: Choose file for loading
be: Выбярыце файл для ладаваньня

en: Enter filename for saving
be: Напішыце назву файла для захова

en: Do you really want to overwrite the file?
be: Ці сапраўды вы хочаце перапісаць гэты файл?

en: Reverb
be: Рэвэрбэрацыя

en: Active
be: Дзейна

en: Room:
be: Пакой:

en: Damp:
be: Прыглушэньне:

en: Width:
be: Шырыня:

en: Level:
be: Ступень:

en: Chorus
be: Хор

en: Speed:
be: Хуткасьць:

en: Depth:
be: Глыбіня:

en: Type:
be: Тып:

en: Sine
be: Сінус

en: Triangle
be: Трыкутнік

en: Misc
be: Рознае

en: Interpolation:
be: Інтэрпаляцыя:

en: None (fastest)
be: Няма (найхутка)

en: Linear
be: Лінейная

en: Fourth-order
be: Чатыры ступені

en: Seventh-order
be: Сем ступеняў

note: I18N: Button to reset keymap mappings to defaults
en: Reset
be: Аднавіць

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
be: Аднавіць усе стандартныя налады FluidSynth.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
be: Ці сапраўды вы хочаце аднавіць усе стандартныя налады FluidSynth?

en: GUI
be: Графічны інтэрфэйс

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Interact
be: Інтэракцыя

en: Up
be: Угару

en: Down
be: Уніз

en: Left
be: Налева

en: Right
be: Направа

en: General
be: Галоўныя

en: Cloud
be: Воблака

en: Prev
be: Папярэдні

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list
en: None
be: Няма

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by the first letter of the game title
en: First letter
be: Першая літара

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game engine
en: Engine
be: Рухавік

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game series
en: Series
be: Сэрыя

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game publisher
en: Publisher
be: Выдавецтва

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by language
en: Language
be: Мова

[ctx: group]
note: I18N: Group name for the game list, grouped by game platform
en: Platform
be: Пляцформа

en: Select Group by
be: Выбраць групаваньне

en: Select a criteria to group the entries
be: Выбярыце крытэр для групаваньня

note: I18N: Button Quit ScummVM program. Q is the shortcut, Ctrl+Q, put it in parens for non-latin (~Q~)
en: ~Q~uit
be: ~В~ыйсьце

en: Quit ScummVM
be: Выйсьці са ScummVM

note: I18N: Button About ScummVM program. b is the shortcut, Ctrl+b, put it in parens for non-latin (~b~)
en: A~b~out
be: Д~а~ведка

en: About ScummVM
be: Пра ScummVM

note: I18N: Button caption. O is the shortcut, Ctrl+O, put it in parens for non-latin (~O~)
en: Global ~O~ptions...
be: Глябальныя ~н~алады...

en: Change global ScummVM options
be: Зьмяніць глябальныя налады ScummVM

note: I18N: Button caption. A is the shortcut, Ctrl+A, put it in parens for non-latin (~A~)
en: ~A~dd Game...
be: ~Д~адаць гульню...

en: Add games to the list
be: Дадаць гульні ў сьпіс

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
be: ~Д~адаць гульню...

note: I18N: Button caption. R is the shortcut, Ctrl+R, put it in parens for non-latin (~R~)
en: ~R~emove Game
be: В~ы~даліць гульню

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
be: Выдаліць гульню са сьпісу. Гэта ня выдаліць зьвесткі гульні

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
be: В~ы~даліць гульню

note: I18N: Button caption. Mass add games
en: Mass Add...
be: Дадаць масава…

[ctx: lowres]
note: I18N: Button caption for lower resolution GUI. Mass add games
en: Mass Add...
be: Дадаць масава…

en: Search in game list
be: Пошук у сьпісе гульняў

en: Search:
be: Пошук:

en: Load game:
be: Заладаваць гульню:

en: This directory cannot be used yet, it is being downloaded into!
be: Гэтай тэчкай нельга карыстацца, пакуль у яе ідзе ладаваньне!

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
be: Ці сапраўды вы хочаце запусьціць масавы пошук гульняў? Гэта можа дадаць у сьпіс дужа шмат гульняў.

en: Do you really want to remove this game configuration?
be: Ці сапраўды вы хочаце выдаліць налады гэтай гульні?

en: Do you want to load saved game?
be: Ці хочаце вы заладаваць захаваную гульню?

en: This game does not support loading games from the launcher.
be: Гэтая гульня не падтрымлівае ладаваньне гульні адсюль.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
be: ScummVM не знайшоў рухавікоў для запуску гэтай гульні!

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
be: ScummVM не знайшоў гульняў у гэтай тэчцы!

note: I18N: Unknown game variant
en: Unknown variant
be: Невядомы варыянт

en: List view
be: Сьпіс

en: Grid view
be: Сетка

en: ~S~tart
be: ~П~ачаць

en: Start selected game
be: Распачаць выбраную гульню

en: ~L~oad...
be: ~З~аладаваць...

en: Load saved game for selected game
be: Заладаваць захоў для выбранай гульні

en: Record...
be: Запіс…

en: ~G~ame Options...
be: ~Н~алады гульні...

en: Change game options
be: Зьмяніць налады гульні

note: I18N: List grouping when no engine is specified
en: Unknown Engine
be: Невядомы рухавік

note: I18N: List grouping when no publisher is specified I18N: List group when no publisher is specified
en: Unknown Publisher
be: Невядомае выдавецтва

note: I18N: List group when no game series is specified I18N: List grouping when no game series is specified
en: No Series
be: Бяз сэрыі

note: I18N: List group when no language is specified
en: Language not detected
be: Нявызначаная мова

note: I18N: List group when no platform is specified
en: Platform not detected
be: Нявызначаная пляцформа

note: I18N: Group for All items
en: All
be: Усе

en: ... progress ...
be: …пошук…

en: Scan complete!
be: Пошук завершаны!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
be: Знойдзена новых гульняў — %d. Праігнаравана даданых раней гульняў — %d.

en: Scanned %d directories ...
be: Прагледжана тэчак: %d…

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
be: Знойдзена новых гульняў — %d. Праігнаравана даданых раней гульняў — %d...

en: Stop
be: Спыніць

en: Edit record description
be: Рэдагаваць апісаньне запісу

en: Switch to Game
be: Перайсьці да гульні

en: Fast replay
be: Хуткае прайграваньне

en: Never
be: Ніколі

en: Every 5 mins
be: Кожныя 5 хвілін

en: Every 10 mins
be: Кожныя 10 хвілін

en: Every 15 mins
be: Кожныя 15 хвілін

en: Every 30 mins
be: Кожныя 30 хвілін

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
be: Ня выйшла ўжыць нейкія зьмены наладаў графікі:

en: the video mode could not be changed
be: немажліва зьмяніць відэарэжым

en: the stretch mode could not be changed
be: немажліва зьмяніць рэжым расьцягу

en: the aspect ratio setting could not be changed
be: немажліва зьмяніць прапорцыі экрану

en: the fullscreen setting could not be changed
be: немажліва зьмяніць налады поўнага экрану

en: the filtering setting could not be changed
be: немажліва зьмяніць налады фільтраваньня

en: Touchpad mouse mode
be: Рэжым тачпэду

en: Pointer Speed:
be: Хуткасьць паказальніка:

en: Speed for keyboard/joystick mouse pointer control
be: Хуткасьць паказальніка мышы, які кіруецца клявіятурай/джойстыкам

[ctx: lowres]
en: Pointer Speed:
be: Хуткасьць паказальніка:

en: Joy Deadzone:
be: „Мёртвая“ зона джойстыку:

en: Analog joystick Deadzone
be: „Мёртвая“ зона аналягавага джойстыку

[ctx: lowres]
en: Joy Deadzone:
be: „Мёртвая“ зона джойстыку:

en: %d hidden achievements remaining
be: Засталося таемных дасягненьняў — %d

en: Achievements unlocked: %d/%d
be: Дасягненьняў разблякавана: %d/%d

en: Graphics mode:
be: Граф. рэжым:

en: Render mode:
be: Рэжым рэндэру:

en: Special dithering modes supported by some games
be: Спэцыяльныя рэжымы дызэрынґу, якія падтрымліваюць нейкія гульні

en: Stretch mode:
be: Рэжым расьцягу:

en: Scaler:
be: Павялічнік:

en: Fullscreen mode
be: Рэжым поўнага экрану

en: V-Sync
be: Вэрт. сынхранаваньне

en: Wait for the vertical sync to refresh the screen in order to prevent tearing artifacts
be: Чакаць пакуль вэртыкальнае сынхранаваньне абновіць экран, каб перадухіліць разрыў выявы

en: Game 3D Renderer:
be: 3D рэндэр:

[ctx: lowres]
en: Game 3D Renderer:
be: 3D рэндэр:

en: 3D Anti-aliasing:
be: Памякчэньне 3D:

en: Disabled
be: Адлучана

en: Filter graphics
be: Фільтраваньне графікі

en: Use linear filtering when scaling graphics
be: Ужывайце лінейнае фільтраваньне, калі павялічваеце графіку

en: Aspect ratio correction
be: Карэкцыя прапорцый экрану

en: Correct aspect ratio for games
be: Карэктаваць прапорцыі экрану пад гульні

en: Preferred device:
be: Пераважная прылада:

en: Music device:
be: Музычная прылада:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
be: Пераважная гукавая прылада або эмулятар гукавой карты

en: Specifies output sound device or sound card emulator
be: Выходная гукавая прылада або эмулятар гукавой карты

[ctx: lowres]
en: Preferred dev.:
be: Пераважн. прыл.:

[ctx: lowres]
en: Music device:
be: Муз. прыл.:

en: AdLib emulator:
be: Эмулятар AdLib:

en: AdLib is used for music in many games
be: AdLib выкарыстоўваецца для музыкі ў многіх гульнях

en: GM device:
be: Прылада GM:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
be: Стандартная выходная гукавая прылада для General MIDI

en: Don't use General MIDI music
be: Не выкарыстоўваць музыку General MIDI

en: Use first available device
be: Выкарыстоўваць першую даступную прыладу

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
be: SoundFont падтрымліваецца нейкімі гукавымі картамі, FluidSynth і Timidity

[ctx: soundfont]
en: None
be: Няма

en: Mixed AdLib/MIDI mode
be: Рэжым мяшаных AdLib/MIDI

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
be: Выкарыстоўваць і MIDI, і AdLib для стварэньня гуку

en: MIDI gain:
be: Узмацненьне MIDI:

en: MT-32 Device:
be: Прылада MT-32:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
be: Стандартная выходная гукавая прылада для Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
be: Сапраўдны Roland MT-32 (адлучыць эмуляцыю GM)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
be: Адзначце, калі вы хочаце выкарыстоўваць гукавую прыладу, сумяшчальную з Roland, увамкнёную да вашага кампутара

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
be: Сапраўдны Roland MT-32 (без эмуляцыі GM)

en: Roland GS device (enable MT-32 mappings)
be: Прылада Roland GS (далучыць мапаваньне MT-32)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
be: Адзначце, калі вы хочаце далучыць латкі мапаваньня для эмуляцыі MT-32 на прыладзе Roland GS

en: Don't use Roland MT-32 music
be: Не выкарыстоўваць музыку Roland MT-32

en: Text and speech:
be: Тэкст ды мова:

en: Speech
be: Агучка

en: Subtitles
be: Субтытры

en: Both
be: Разам

en: Subtitle speed:
be: Хуткасьць субтытраў:

[ctx: lowres]
en: Text and speech:
be: Тэкст ды мова:

en: Spch
be: Мова

en: Subs
be: Тэкст

[ctx: lowres]
en: Both
be: Разам

en: Show subtitles and play speech
be: Паказваць субтытры й граць мову

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
be: Хутк. субтытраў:

en: Music volume:
be: Гучнасьць музыкі:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
be: Гучн. музыкі:

en: Mute all
be: Бяз гуку

en: SFX volume:
be: Гучнасьць гук. эфэктаў:

en: Special sound effects volume
be: Гучнасьць спэцыяльных гукавых эфэктаў

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
be: Гучнасьць гук. эф.:

en: Speech volume:
be: Гучнасьць мовы:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
be: Гучнасьць мовы:

en: Control
be: Кіраваньне

[ctx: lowres]
en: Cloud
be: Воблака

en: Accessibility
be: Даступнасьць

[ctx: lowres]
en: Accessibility
be: Даступнасьць

en: Discard changes and close the dialog
be: Скасаваць зьмены й закрыць дыялёг

en: Apply
be: Ужыць

en: Apply changes without closing the dialog
be: Ужыць зьмены й не закрываць дыялёг

en: Apply changes and close the dialog
be: Ужыць зьмены й закрыць дыялёг

en: FluidSynth Settings
be: Налады FluidSynth

en: Theme Path:
be: Шлях да тэмаў:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
be: Шлях да тэмаў:

en: Icon Path:
be: Шлях да значкоў:

[ctx: lowres]
en: Icon Path:
be: Шлях да значкоў:

[ctx: path]
en: Default
be: Стандартна

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
be: Шлях да дадатковых зьвестак усіх гульняў ці ScummVM

en: Plugins Path:
be: Шлях да плаґінаў:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
be: Шлях да плаґінаў:

en: ScummVM config path:
be: Шлях да наладаў ScummVM:

note: I18N: Referring to the last path memorized when adding a game
en: Last browser path:
be: Апошні шлях:

en: Theme:
be: Тэма:

en: GUI scale:
be: Памер інтэрфэйсу:

en: GUI renderer:
be: Рэндэр інтэрфэйсу:

en: Ask for confirmation on exit
be: Запытваць падцьвярджэньне выйсьця

en: Ask for permission when closing ScummVM or leaving a game.
be: Запытваць падцьвярджэньне пры закрыцьці ScummVM ці выйсьці з гульні.

en: GUI language:
be: Мова інтэрфэйсу:

en: Language of ScummVM GUI
be: Мова графічнага інтэрфэйсу ScummVM

en: Switch the ScummVM GUI language to the game language
be: Мяняць мову інтэрфэйсу ScummVM на мову гульні

en: When starting a game, change the ScummVM GUI language to the game language. That way, if a game uses the ScummVM save and load dialogs, they are in the same language as the game.
be: Калі гульня запускаецца, мяняць мову інтэрфэйсу ScummVM на мову гульні. Такім чынам, калі гульня выкарыстоўвае дыялёгі захаваньня й заладаваньня ад ScummVM, яны будуць той жа моваю, што й гульня.

en: Use native system file browser
be: Выкарыстоўваць сістэмны файлавы аглядач

en: Use the native system file browser instead of the ScummVM one to select a file or directory.
be: Выкарыстоўваць сістэмны файлавы аглядач для выбару файлаў і тэчак, замест аглядача ScummVM.

en: Autosave:
be: Аўтазахаваньне:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
be: Аўтазахаваньне:

note: I18N: Debug level -1, no messages
en: None
be: Няма

en: Enable Discord integration
be: Далучыць інтэґрацыю з Discord

en: Show information about the games you are playing on Discord if the Discord client is running.
be: Паказваць гульню, у якую вы гуляеце ў Discord, калі ён запушчаны.

en: Update check:
be: Правяраць абновы:

en: How often to check ScummVM updates
be: Як часта правяраць абновы ScummVM

en: Check now
be: Праверыць зараз

en: Active storage:
be: Дзейнае сховішча:

en: Active cloud storage
be: Дзейнае воблачнае сховішча

en: Enable storage
be: Далучыць сховішча

en: Confirm you want to use this account for this storage
be: Пацьвердзіце, што хочаце выкарыстоўваць гэты конт для гэтага сховішча

en: Username:
be: Карыстач:

en: Username used by this storage
be: Імя карыстача для гэтага сховішча

en: <none>
be: <няма>

en: Used space:
be: Выкарыстана месца:

en: Space used by ScummVM's saved games on this storage
be: Месца, занятае захаванымі гульнямі ScummVM на гэтым сховішчы

en: Last sync:
be: Апошняе сынхранаваньне:

en: When was the last time saved games were synced with this storage
be: Калі было апошняе сынхранаваньне захаваных гульняў з гэтым сховішчам

en: <never>
be: <аніколі>

[ctx: lowres]
en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
be: Захаваныя гульні сынхрануюцца аўтаматычна падчас запуску, захаваньня й заладаваньня.

en: Saved games sync automatically on launch, after saving and on loading.
be: Захаваныя гульні сынхрануюцца аўтаматычна падчас запуску, захаваньня й заладаваньня.

en: Sync now
be: Сынхранаваць зараз

en: Start saved games sync
be: Пачаць сынхранаваньне захаваных гульняў

[ctx: lowres]
en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
be: Вы можаце заладаваць гульнёвыя файлы з вашай воблачнай тэчкі ScummVM:

en: You can download game files from your cloud ScummVM folder:
be: Вы можаце заладаваць гульнёвыя файлы з вашай воблачнай тэчкі ScummVM:

en: Download game files
be: Заладаваць гульнёвыя файлы

en: Open downloads manager dialog
be: Адкрыць кіраваньні заладаваньнямі

[ctx: lowres]
en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
be: Каб зьмяніць конт гэтага сховішча, адлучыцеся й далучыцеся зноўку:

en: To change account for this storage, disconnect and connect again:
be: Каб зьмяніць конт гэтага сховішча, адлучыцеся й далучыцеся зноўку:

en: Disconnect
be: Адлучыць

en: Stop using this storage on this device
be: Спыніць карыстаньне гэтым сховішчам на гэтай прыладзе

en: Connect your cloud storage account
be: Далучыць конт вашага воблачнага сховішча

[ctx: lowres]
en: /root/ Path:
be: Шлях да корню:

en: Select which directory will be shown as /root/ in the Files Manager
be: Выбярыце, якая тэчка будзе паказвацца як каранёвая ў кіраваньні файлаў

en: /root/ Path:
be: Шлях да корню:

en: Server's port:
be: Порт сэрвэру:

en: Port for server to use
be: Порт для выкарыстаньня сэрвэрам

[ctx: lowres]
en: Run server to manage files with browser (in the same network).
be: Запусьціце сэрвэр, каб кіраваць файламі ў агледачы (у адной сетцы).

[ctx: lowres]
en: Closing options dialog will stop the server.
be: Закрыцьця дыялёгу з наладамі спыніць сэрвэр.

en: Run server to manage files with browser (in the same network).
be: Запусьціце сэрвэр, каб кіраваць файламі ў агледачы (у адной сетцы).

en: Closing options dialog will stop the server.
be: Закрыцьця дыялёгу з наладамі спыніць сэрвэр.

en: Use Text to speech
be: Ператвараць тэкст у мову

en: Will read text in gui on mouse over.
be: Прачытае тэкст інтэрфэйсу пры навядзеньні мышы.

en: Ignore
be: Ігнараваць

en: Disable autosave
be: Адлучыць аўтазахаваньне

en: WARNING: Autosave was enabled. Some of your games have existing saved games on the autosave slot. You can either move the existing saves to new slots, disable autosave, or ignore (you will be prompted when autosave is about to overwrite a save).
    List of games:
be: УВАГА: Аўтазахаваньне было далучана. Нейкія вашыя гульні маюць заховы ў слоце аўтазахаваньня. Вы можаце перамясьціць існыя заховы ў новыя слоты, адлучыць аўтазахаваньне, або праігнараваць (вам паведамяць, калі аўтазахаваньне захоча перазапісаць захоў).
    Сьпіс гульняў:

en: 
    And more...
be: 
    Ды іншыя…

en: Move
be: Перамясьціць

en: ERROR: Failed to move the following saved games:
be: ПАМЫЛКА: Ня выйшла перамясьціць гэтыя захаваныя гульні:

en: Failed to change cloud storage!
be: Ня выйшла зьмяніць воблачнае сховішча!

en: Another cloud storage is already active.
be: Ужо дзейнае іншае воблачнае сховішча.

en: Theme does not support selected language!
be: Тэма не падтрымлівае выбраную мову!

en: Theme cannot be loaded!
be: Немажліва заладаваць тэму!

en: 
    Misc settings will be restored.
be: 
    Налады з „Рознае“ будуць адноўлены.

en: Select directory for GUI themes
be: Выбярыце тэчку для тэм інтэрфэйсу

en: Select directory for GUI launcher thumbnails
be: Выбярыце тэчку для значкоў інтэрфэйсу

en: Select directory for extra files
be: Выбярыце тэчку для дадатковых файлаў

en: Select directory for plugins
be: Выбярыце тэчку для плаґінаў

en: Select directory for Files Manager /root/
be: Выбярыце каранёвую тэчку для кіраваньняў файлаў

en: This Storage is working now. Do you want to interrupt it?
be: Гэтае сховішча працуе цяпер. Ці хочаце вы адлучыць яго?

en: Wait until current Storage finishes up and try again.
be: Пачакайце, пакуль цяперашняе сховішча ня скончыць працу й паспрабуйце зноўку.

en: <right now>
be: <цяпер>

en: Request failed.
    Check your Internet connection.
be: Памылка запыту.
    Праверце вашае злучэньне з інтэрнэтам.

en: Enter Text
be: Напішыце тэкст

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
be: #  наступны

en: add
be: дадаць

en: Delete char
be: Выдаліць сымбаль

note: I18N: Pre means 'Predictive', leave '*' as is
en: *  Pre
be: *  Прадбачны

note: I18N: 'Num' means Numbers
en: *  Num
be: *  Лічбы

en: Recorder or Playback Gameplay
be: Запісаць ці прайграць гульнёвы працэс

en: Delete
be: Выдаліць

en: Record
be: Запісаць

en: Playback
be: Прайграць

en: Edit
be: Рэдагаваць

en: Author:
be: Аўтар:

en: Notes:
be: Нататкі:

en: Do you really want to delete this record?
be: Ці сапраўды вы хочаце выдаліць гэты запіс?

en: Unknown Author
be: Невядомы аўтар

en: ScummVM could not access the directory!
be: ScummVM ня мае доступу да гэтай тэчкі!

en: Downloading saves...
be: Ладуюцца сховы…

en: Run in background
be: Працаваць на фоне

en: No date saved
be: Дата не захаваная

en: No time saved
be: Час не захаваны

en: No playtime saved
be: Час гульні не захаваны

en: Untitled saved game
be: Неназваная захаваная гульня

en: Do you really want to delete this saved game?
be: Ці сапраўды вы хочаце выдаліць гэтую захаваную гульню?

en: Date:
be: Дата:

en: Time:
be: Час:

en: Playtime:
be: Час гульні:

en: New Save
be: Новы захоў

en: Create a new saved game
be: Стварыць новую захаваную гульню

en: Name:
be: Назва:

en: Enter a description for slot %d:
be: Напішыце апісаньне для слоту %d:

en: Select a Theme
be: Выбярыце тэму

en: Disabled GFX
be: Без графічных эфэктаў

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
be: Без граф. эф.

en: Standard renderer
be: Стандартны рэндэр

en: Standard
be: Стандартна

en: Antialiased renderer
be: Памякчальны рэндэр

en: Antialiased
be: З памякчэньнем

en: Add anyway
be: Усё адно дадаць

en: Copy to clipboard
be: Скапіяваць у кішэню

en: Report game
be: Паведаміць пра гульню

en: Use the button below to copy the required game information into your clipboard.
be: Скарыстайцеся ніжэйшай кнопкай, каб скапіяваць у кішэню патрэбную інфармацыю пра гульню.

en: You can also directly report your game to the Bug Tracker.
be: Таксама вы можаце наўпрост паведаміць пра гульню ў Выяўнік хібаў.

en: All necessary information about your game has been copied into the clipboard
be: Уся патрэбная інфармацыя пра гульню скапіявана ў кішэню

en: Copying the game information to the clipboard has failed!
be: Ня выйшла скапіяваць ў кішэню інфармацыю пра гульню!

en: ScummVM now supports automatic check for updates
    which requires access to the Internet. Would you
    like to enable this feature?
be: ScummVM можа аўтаматычна правяраць
    абновы цераз інтэрнэт. Ці хочаце вы
    далучыць гэтую функцыю?

en: You can change this setting later in the Misc tab
    in the Options dialog.
be: Вы можаце наладзіць гэтую функцыю пазьней
    на картцы „Рознае“ у дыялёгу Наладаў.

en: Clear value
be: Ачысьціць значэньне

en: Play
be: Гуляць

en: Saves
be: Заховы

en: Ok
be: Ок

en: Error running game:
be: Памылка запуску гульні:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
be: Ня знойдзена рухавікоў для запуску гэтай гульні

en: Could not locate engine data %s
be: Ня выйшла знайсьці зьвесткі рухавіку %s

en: Out of date engine data. Expected %d.%d, but got version %d.%d
be: Знойдзена старая вэрсія зьвестак рухавіку. Мусіла быць %d.%d, але ё %d.%d

en: No error
be: Памылкі няма

en: Game data not found
be: Файлы гульні ня знойдзены

en: Game id not supported
be: ID гульні не падтрымліваецца

en: Unsupported color mode
be: Рэжым колеру не падтрымліваецца

en: Audio device initialization failed
be: Ня выйшла прадвызначыць гукавую прыладу

en: Read permission denied
be: Брак правоў для чытаньня

en: Write permission denied
be: Брак правоў для запісу

en: Path does not exist
be: Шлях не існуе

en: Path not a directory
be: Шлях ня ё тэчкаю

en: Path not a file
be: Шлях ня ё файлам

en: Cannot create file
be: Немажліва стварыць файл

en: Reading data failed
be: Ня выйшла прачытаць зьвесткі

en: Writing data failed
be: Ня выйшла запісаць зьвесткі

en: Could not find suitable engine plugin
be: Ня знойдзены адпаведны рухавіковы плаґін

en: Engine plugin does not support saved games
be: Рухавіковы плаґін не падтрымлівае захваныя гульні

en: User canceled
be: Скасована карыстачом

en: Unknown error
be: Невядомая памылка

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Green is color
en: Hercules Green
be: Зялёны Hercules

note: I18N: Hercules is a graphics card name, Amber is color
en: Hercules Amber
be: Бурштынавы Hercules

en: PC-9821 (256 Colors)
be: PC-9821 (256 колераў)

en: PC-9801 (16 Colors)
be: PC-9801 (16 колераў)

note: I18N: Macintosh black-and-white
en: Macintosh b/w
be: Ч/б Macintosh

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
be: Зялёны Hercules

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
be: Бурштынавы Hercules

en: Daily
be: Штодзень

en: Weekly
be: Штотыдзень

en: Monthly
be: Штомесяц

en: <Bad value>
be: <Няпэўнае значэньне>

note: I18N: Abbreviation for 'bytes' as data size I18N: Hardware key
en: B
be: Б

note: I18N: Abbreviation for 'kilobytes' as data size
en: KB
be: КБ

note: I18N: Abbreviation for 'megabytes' as data size
en: MB
be: МБ

note: I18N: Abbreviation for 'gigabytes' as data size
en: GB
be: ҐБ

note: I18N: Abbreviation for 'terabytes' as data size
en: TB
be: ТБ

en: Quit
be: Выйсьце

en: Enter
be: Увод

note: I18N: One line summary as shown in *nix distributions
en: Interpreter for numerous adventure games and role-playing games
be: Інтэрпрэтатар многіх авантурных і ролявых гульняў

note: I18N: 1 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: ScummVM is a program which allows you to run a wide variety of classic graphical point-and-click adventure games and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the game, allowing you to play them on systems for which they were never designed!
be: ScummVM — гэта праграма для запуску розных клясічных графічных point-and-click авантурных і ралявых гульняў, пры ўмове, што вы маеце зьвесткі тых гульняў. Карацей, ScummVM проста замяняе выканальныя файлы гульняў, дазваляючы гуляць на сістэмах, на якія іх ніколі не распрацоўвалі!

note: I18N: 2 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Currently, ScummVM supports a huge library of adventures with over 4000 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios.
be: На гэты момант ScummVM падтрымлівае вялічэзную бібліятэку авантур, дзе болей за 4000 гульняў. Вы зможаце дакрануцца да многіх клясічных твораў, выданых леґэндарнымі студыямі як LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. і Westwood Studios.

note: I18N: 3 of 3 paragraph of ScummVM description in *nix distributions
en: Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.
be: Разам з рэвалюцыйнымі гульнямі як Monkey Island, Broken Sword, Myst, Blade Runner і безьлічам іншых гульняў, вы знойдзіце насамрэч малавядомыя авантуры й прыхаваныя скарбы.

en: Achievement unlocked!
be: Дасягненьне разблякавана!

en: Illegitimate game copy detected. We provide no support in such cases
be: Знойдзена нелегальная копія гульні. Такія гульні мы не падтрымліваем

en: ~R~esume
be: ~П~рацягнуць

en: ~L~oad
be: За~л~адаваць

en: ~S~ave
be: ~З~ахаваць

en: ~O~ptions
be: ~Н~алады

en: ~H~elp
be: Дапа~м~ога

en: ~A~bout
be: Д~а~ведка

en: ~R~eturn to Launcher
be: Да S~c~ummVM

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
be: Да S~c~ummVM

en: Save game:
be: Захаваць гульню:

en: Save
be: Захаваць

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
be: Прабачце, гэты рухавіх пакуль не падтрымлівае даведку ў гульні. Калі ласка, праглядзіце файл README з асноўнай інфармацыяй й інструкцыямі, як атрымаць дадатковую дапамогу.

en: Failed to save game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
be: Ня выйшла захаваць гульню (%s)! Калі ласка, праглядзіце файл README з асноўнай інфармацыяй й інструкцыямі, як атрымаць дадатковую дапамогу.

en: ~O~K
be: ~О~К

en: ~C~ancel
be: С~к~асаваць

en: Could not switch to resolution '%dx%d'.
be: Ня выйшла перайсьці да разрознасьці '%dx%d'.

en: Could not initialize color format.
be: Ня выйшла прадвызначыць фармат колеру.

en: Could not switch to video mode '%s'.
be: Ня выйшла перайсьці да відэарэжыму '%s'.

en: Could not switch to stretch mode '%s'.
be: Ня выйшла перайсьці да рэжыму расьцягу '%s'.

en: Could not apply aspect ratio setting.
be: Ня выйшла ўжыць налады прапорцыяў экрану.

en: Could not apply fullscreen setting.
be: Ня выйшла ўжыць налады поўнага экрану.

en: Could not apply filtering setting.
be: Ня выйшла ўжыць налады фільтраваньня.

en: Error
be: Памылка

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the documentation (CD audio) for details.
be: Відаць, вы гуляеце ў гульню наўпрост
    з кампактнага дыску. Як вядома, гэта
    выклікае праблемы, таму прапануем 
    скапіяваць файлы на цьвёрды дыск.
    Падрабязнасьці ў дакумэнтацыі (CD audio).

en: This game has audio tracks on its CD. These
    tracks need to be ripped from the CD using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the documentation (CD audio) for details.
be: Гэтая гульня мае гукавыя дарожкі
    на кампактным дыску. Каб чуць музыку,
    іх патрэбна скапіяваць з дыску з дапамогаю
    адпаведнага інструмэнта для гэтай апэрацыі.
    Падрабязнасьці ў дакумэнтацыі (CD audio).

en: ERROR: Could not copy the savegame to a new slot
be: ПАМЫЛКА: Ня выйшла перанесьці захоў у новы слот

en: Autosave
be: Аўтазахаваньне

en: Error occurred making autosave
be: Памылка аўтазахаваньня

en: Failed to load saved game (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
be: Ня выйшла заладаваць захаваную гульню (%s)! Калі ласка, праглядзіце файл README з асноўнай інфармацыяй й інструкцыямі, як атрымаць дадатковую дапамогу.

en: WARNING:
be: УВАГА:

en:  Shall we still run the game?
be:  Ці хочаце вы шчэ запусьціць гульню?

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
be: УВАГА: Гэтая гульня шчэ ня поўнасьцю падтрымлівае ScummVM. Хутчэй за ўсё, гульня будзе нестабільная й вашыя захаваныя гульні могуць не працаваць у будучых вэрсіях ScummVM.

en: Start anyway
be: Усё адно запусьціць

en: This game is not supported.
be: Гэтая гульня не падтрымліваецца.

en: This game is not supported for the following reason:
be: Гэтая гульня не падтрымліваецца, бо:

en: Loading game is currently unavailable
be: Заладаваньне гульні немажліва цяпер

en: Saving game is currently unavailable
be: Захаваньне гульні немажліва цяпер

en: The game in '%s' seems to be an unknown game variant.
    
    Please report the following data to the ScummVM team at %s along with the name of the game you tried to add and its version, language, etc.:
be: Відаць, гульня у '%s' ё невядомым варыянтам гульні.
    
    Калі ласка, паведаміце суполцы ScummVM на %s наступныя зьвесткі, разам з назваю гульні, ейнай вэрсіяй, мовай і г.д.:

en: Matched game IDs for the %s engine:
be: Прыдатныя ID гульні для рухавіку %s:

en: Default game keymap
be: Стандартныя клявішы гульні

en: Left Click
be: Левы пстрык

en: Middle Click
be: Сярэдні пстрык

en: Right Click
be: Правы пстрык

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Pause
be: Перапынак

en: Game menu
be: Мэню гульні

en: Skip
be: Прапусьціць

en: Skip line
be: Прапусьціць радок

en: Predictive input dialog
be: Дыялёг прадбачнага ўводу

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows confirming popup dialogue prompts (eg. for save game deletion or overwriting) and also submitting a new save game name, or choosing an existing save game for overwriting.
en: Confirm
be: Пацьвердзіць

en: OpenGL with shaders
be: OpenGL з шэйдэрамі

[ctx: lowres]
en: OpenGL with shaders
be: OpenGL з шэйдэрамі

en: AdLib emulator
be: Эмулятар AdLib

en: MAME OPL emulator
be: Эмулятар MAME OPL

en: DOSBox OPL emulator
be: Эмулятар DOSBox OPL

en: Nuked OPL emulator
be: Эмулятар Nuked OPL

en: ALSA Direct FM
be: ALSA Просты FM

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
be: Адзначаная гукавая прылада '%s' ня знойдзена (мабыць яна вымкнена або адлучана).

en: Attempting to fall back to the next available device...
be: Спроба выкарыстаць іншую даступную прыладу…

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
be: Адзначаная гукавая прылада '%s' ня можа быць выкарыстана. Падрабязнасьці ў файле хронікі.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
be: Пераважная гукавая прылада '%s' ня знойдзена (мабыць яна вымкнена або адлучана).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
be: Пераважная гукавая прылада '%s' ня можа быць выкарыстана. Падрабязнасьці ў файле хронікі.

en: Starting MIDI dump
be: Запуск адбітку MIDI

en: Amiga Audio emulator
be: Гукавы эмулятар Amiga

en: No music
be: Бяз музыкі

en: Apple II GS emulator (NOT IMPLEMENTED)
be: Эмулятар Apple II GS (НЯ ДЗЕЙСНЫ)

en: Creative Music System emulator
be: Эмулятар Creative Music System

en: FluidSynth requires a 'soundfont' setting. Please specify it in ScummVM GUI on MIDI tab. Music is off.
be: FluidSynth патрабуе наладаў 'soundfont'. Калі ласка, адзначце яго ў ScummVM на картцы MIDI. Музыка адлучана.

en: FluidSynth: Failed loading custom SoundFont '%s'. Music is off.
be: ScummVM: Ня выйшла заладаваць карыстальніцкі SoundFont '%s'. Музыка адлучана.

en: FM-Towns Audio
be: Гук FM-Towns

en: PC-98 Audio
be: Гук PC-98

en: SegaCD Audio
be: Гук SegaCD

en: Initializing MT-32 Emulator
be: Прадвызначэньне эмулятару MT-32

en: MT-32 emulator
be: Эмулятар MT-32

en: PC Speaker emulator
be: Эмулятар дынаміку ПК

en: IBM PCjr emulator
be: Эмулятар IBM PCjr

en: C64 Audio emulator
be: Эмулятар гуку C64

en: <syncing...>
be: <сынхранаваньне...>

en: Saved games sync was cancelled.
be: Сынхранаваньне захаваных гульняў скасована.

en: Saved games sync failed.
    Check your Internet connection.
be: Ня выйшла сынхранаваць захаваныя гульні.
    Праверце вашае злучэньне з інтэрнэтам.

en: Download complete.
    Failed to download %u files.
be: Ладаваньне завершанае.
    Ня выйшла заладаваць файлаў: %u.

en: Download complete.
be: Ладаваньне завершанае.

en: Download failed.
be: Ладаваньне ня выйшла.

en: Do you really want to return to the Launcher?
    Any unsaved progress will be lost.
be: Ці сапраўды вы хочаце вярнуцца да ScummVM?
    Увесь незахаваны поступ будзе страчаны.

en: Do you really want to quit?
    Any unsaved progress will be lost.
be: Ці сапраўды вы хочаце выйсьці?
    Увесь незахаваны поступ будзе страчаны.

en: Global
be: Глябальна

en: Global Main Menu
be: Глябальнае мэню

en: Display keyboard
be: Паказваць клявіятуру

en: Toggle mute
be: Прыбраць гук

en: Open Debugger
be: Адкрыць наладнік хібаў

en: Clicking Enabled
be: Пстрыкі далучаны

en: Clicking Disabled
be: Пстрыкі адлучаны

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
be: Дотык экрану — Левы пстрык

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
be: Дотык экрану — Правы пстрык

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
be: Дотык экрану — Рух (бяз пстрыку)

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
be: Дотык экрану — Рух (пстрыкі кірункавага крыжу)

en: Toggle aspect ratio correction
be: Пералучэньне карэкцыі прапорцыяў экрану

en: Center
be: Цэнтравана

en: Pixel-perfect scaling
be: Павялічэньне акурат у піксэль

en: Even pixels scaling
be: Раўнамернае павялічэньне піксэляў

en: Fit to window
be: Па памеру акна

en: Stretch to window
be: Расьцягнуць па акну

en: Fit to window (4:3)
be: Па памеру акна (4:3)

en: Resolution: %dx%d
be: Разрознасьць: %dx%d

en: Active graphics filter:
be: Дзейны графічны фільтар:

en: Enabled aspect ratio correction
be: Карэкцыя прапорцыяў экрану далучана

en: Disabled aspect ratio correction
be: Карэкцыя прапорцыяў экрану адлучана

en: Filtering enabled
be: Фільтраваньне далучана

en: Filtering disabled
be: Фільтраваньне адлучана

en: Stretch mode
be: Рэжым расьцягу

en: SDL Surface
be: Паверхня SDL

en: Saved screenshot '%s'
be: Захаваны здымак экрану '%s'

en: Could not save screenshot
be: Ня выйшла захаваць здымак экрану

en: Windowed mode
be: Аконны рэжым

en: Toggle fullscreen
be: Пералучэньне рэжыму поўнага экрану

en: Toggle mouse capture
be: Пералучэньне захопу мышы

en: Save screenshot
be: Захаваць здымак экрану

en: Toggle linear filtered scaling
be: Пералучэньне лінейнага фільтраваньня пры павялічэньні

en: Cycle through stretch modes
be: Пералучэньне рэжыму расьцягу

en: Increase the scale factor
be: Павысіць каэфіцыент павялічэньне

en: Decrease the scale factor
be: Зьнізіць каэфіцыент павялічэньня

en: Switch to the next scaler
be: Пералучэньне на наступны павялічнік

en: Switch to the previous scaler
be: Пералучэньне на папярэдні павялічнік

en: Left Mouse Button
be: Левая кнопка мышы

en: Right Mouse Button
be: Правая кнопка мышы

en: Middle Mouse Button
be: Сярэдняя кнопка мышы

en: Mouse Wheel Up
be: Кола мышы ўгару

en: Mouse Wheel Down
be: Кола мышы ўніз

en: X1 Mouse Button
be: Кнопка мышы X1

en: X2 Mouse Button
be: Кнопка мышы X2

en: Joy A
be: „A“ джойстыку

en: Joy B
be: „B“ джойстыку

en: Joy X
be: „X“ джойстыку

en: Joy Y
be: „Y“ джойстыку

en: Joy Back
be: „Назад“ джойстыку

en: Joy Guide
be: „Меню“ джойстыку

en: Joy Start
be: „Пачатак“ джойстыку

en: Left Stick
be: Левы стык

en: Right Stick
be: Правы стык

en: Left Shoulder
be: Левы гак

en: Right Shoulder
be: Правы гак

en: D-pad Up
be: Кірункавы крыжак угару

en: D-pad Down
be: Кірункавы крыжак уніз

en: D-pad Left
be: Кірункавы крыжак улева

en: D-pad Right
be: Кірункавы крыжак управа

en: Left Trigger
be: Левы цынгель

en: Right Trigger
be: Правы цынгель

en: Left Stick X
be: Левы стык, вось X

en: Left Stick Y
be: Левы стык, вось Y

en: Right Stick X
be: Правы стык, вось X

en: Right Stick Y
be: Правы стык, вось Y

en: Reset to defaults
be: Скінуць да стандарту

en: Clear mapping
be: Скінуць клявішы

en: Virtual mouse up
be: Віртуальная мыш угару

en: Virtual mouse down
be: Віртуальная мыш уніз

en: Virtual mouse left
be: Віртуальная мыш улева

en: Virtual mouse right
be: Віртуальная мыш управа

en: Slow down virtual mouse
be: Замарудзіць віртуальную мыш

en: Can't create directory here!
be: Немажліва стварыць тэчку тут!

en: Invalid path!
be: Няпэўны шлях!

en: Parent directory doesn't exists!
be: Бацькоўскай тэчкі не існуе!

en: Can't create a directory within a file!
be: Немажліва стварыць тэчку ў файле!

en: There is a file with that name in the parent directory!
be: У бацькоўскай тэчцы ё файл з такой назвай!

en: Failed to create the directory!
be: Ня выйшла стварыць тэчку!

en: Directory created successfully!
be: Тэчка пасьпяхова створана!

en: Back to parent directory
be: Назад да бацькоўскай тэчкі

en: The file doesn't exist!
be: Файл не існуе!

en: Can't download a directory!
be: Немажліва заладаваць тэчку!

en: Failed to read the file!
be: Ня выйшла прачытаць файл!

en: The page is not available without the resources. Make sure file wwwroot.zip from ScummVM distribution is available in 'themepath'.
be: Старонка недаступная без рэсурсаў. Упэўніцеся, што файл wwwroot.zip з дыстрыбуцыі ScummVM даступны у 'themepath'.

en: Create directory
be: Стварыць тэчку

en: Upload files
be: Заладаваць файлы

en: Type new directory name:
be: Увядзіце новую назву тэчкі:

en: Select a file to upload:
be: Выбярыце файл для ладаваньня:

en: Or select a directory (works in Chrome only):
be: Ці выбярыце тэчку (працуе толькі ў Chrome):

en: Index of
be: Паказальнік

en: Error occurred
be: Узьнікла памылка

en: File system root
be: Корань файлавай сістэмы

en: Saved games
be: Захаваныя гульні

en: Parent directory
be: Бацькоўская тэчка

en: ScummVM couldn't list the directory you specified.
be: ScummVM ня змог вывесьці азначаную вамі тэчку.

en: Index of
be: Паказальнік

en: This is a local webserver index page.
be: Гэта галоўная старонка лякальнага вэб-сэрвэру.

en: Open Files manager
be: Адкрыць кіраваньні файламі

en: The parent directory doesn't exist!
be: Бацькоўская тэчка не існуе!

en: Can't upload into a file!
be: Немажліва заладаваць у файл!

en: Back to the files manager
be: Вярнуцца да кіраваньня файламі

en: Failed to start local webserver.
    Check whether selected port is not used by another application and try again.
be: Ня выйшла запусьціць лякальны вэб-сэрвэр.
    Праверце, ці не заняты выбраны порт іншай праграмай і паспрабуйце зноўку.

en: Invalid request: headers are too long!
be: Няпэўны запыт: загалоўкі задоўгія!

en: Failed to upload the file!
be: Ня выйшла заладаваць файл!

en: No file was passed!
be: Файлы не былі пераданы!

en: Uploaded successfully!
be: Пасьпяхова заладована!

en: Show mouse cursor
be: Паказваць паказальнік мышы

en: Snap to edges
be: Прымацаваць да краёў

en: Stretch to fit
be: Расьцягнуць да адпаведнасьці

en: Use Screen:
be: Карыстаць экран:

[ctx: 3ds-screen]
en: Top
be: Вышні

[ctx: 3ds-screen]
en: Bottom
be: Ніжні

[ctx: 3ds-screen]
en: Both
be: Разам

note: I18N: Hardware key I18N: Return key I18N: Select party member command in Might & Magic 1
en: Select
be: Выбраць

note: I18N: Hardware key
en: Start
be: Пачаць

en: Touch
be: Дотык

en: Toggle Drag Mode
be: Пералучыць рэжым перацягу

en: Toggle Magnify Mode
be: Пералучыць рэжым люпы

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode.
    Returning to Launcher...
be: Рэжым люпы адлучаны. Перазапуск рэжыму перацягу.
    Зварот да ScummVM…

en: Magnify Mode Off. Returning to Launcher...
be: Рэжым люпы адлучаны. Зварот да ScummVM…

en: Hover Mode
be: Рэжым руху

en: Drag Mode
be: Рэжым перацягу

en: Cannot Switch to Drag Mode while Magnify Mode is On
be: Немажліва пералучыцца на рэжым перацягу, калі далучаны рэжым люпы

en: Magnify Mode cannot be activated in menus.
be: Рэжым люпы немажліва запусьціць ў мэню.

en: Magnify Mode can only be activated
     when both screens are enabled.
be: Рэжым люпы можна запусьціць,
    толькі калі абодва экраны далучаны.

en: In-game resolution too small to magnify.
be: Разроснасьць гульні замалая для рэжыму люпы.

en: Magnify Mode On. Switching to Hover Mode...
be: Рэжым люпы далучаны. Запуск рэжыму руху…

en: Magnify Mode On
be: Рэжым люпы далучаны

en: Magnify Mode Off. Reactivating Drag Mode...
be: Рэжым люпы адлучаны. Перазапуск рэжыму перацягу.

en: Magnify Mode Off
be: Рэжым люпы адлучаны

en: Show On-screen control
be: Паказваць кіраваньне на экране

en: In menus
be: У мэню

en: In 2D games
be: У 2D гульнях

en: In 3D games
be: У 3D гульнях

en: Unscaled
be: Без павялічэньня

en: Hardware scale (fast, but low quality)
be: Апаратнае павялічэньне (хутка, але нізкая якасьць)

en: Software scale (good quality, but slower)
be: Праграмнае павялічэньне (высокая якасьць, але марудна)

en: Click Mode
be: Рэжым пстрыку

en: Hide ScummVM
be: Схаваць ScummVM

en: Hide Others
be: Схаваць іншыя

en: Show All
be: Паказаць усе

en: Window
be: Акно

en: Minimize
be: Паменьшыць

note: I18N: This keymap opens KIA's HELP tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ONLINE HELP
en: Help
be: Дапамога

en: User Manual
be: Дапаможнік карыстача

en: General Information
be: Асноўная інфармацыя

en: What's New in ScummVM
be: Навіны ў ScummVM

en: Credits
be: Аўтары

en: GPL License
be: Ліцэнзія GPL

en: LGPL License
be: Ліцэнзія LGPL

en: Freefont License
be: Ліцэнзія Freefont

en: OFL License
be: Ліцэнзія OFL

en: BSD License
be: Ліцэнзія BSD

note: I18N: Hardware key
en: Menu
be: Мэню

en: Cross
be: Крыж

en: Circle
be: Круг

en: Square
be: Квадрат

en: Minus
be: Мінус

en: Plus
be: Плюс

en: Video
be: Відэа

en: Current video mode:
be: Цяперашні відэарэжым:

en: Double-strike
be: Падвойны ўдар

en: Horizontal underscan:
be: Гарызантальны underscan:

en: Vertical underscan:
be: Вэртыкальны underscan:

en: Input
be: Увод

en: GC Pad sensitivity:
be: Чуласьць GC Pad:

en: GC Pad acceleration:
be: Паскарэньне GC Pad:

en: Status:
be: Статус:

en: Unknown
be: Невядома

en: Mount DVD
be: Умацаваць DVD

en: Unmount DVD
be: Размацаваць DVD

en: Server:
be: Сэрвэр:

en: Share:
be: Мена:

en: Password:
be: Пароль:

en: Init network
be: Прадвызначэньне сеткі

en: Mount SMB
be: Умацаваць SMB

en: Unmount SMB
be: Размацаваць SMB

en: DVD Mounted successfully
be: DVD пасьпяхова ўмацованы

en: Error while mounting the DVD
be: Памылка падчас умацаваньня DVD

en: DVD not mounted
be: DVD не ўмацаваны

en: Network up, share mounted
be: Сетка працуе, мена ўмацаваная

en: Network up
be: Сетка працуе

en: , error while mounting the share
be: , памылка падчас умацаваньня мены

en: , share not mounted
be: , мена не ўмацаваная

en: Network down
be: Сетка не працуе

en: Initializing network
be: Прадвызначэньне сеткі

en: Timeout while initializing network
be: Выйшаў час прадвызначэньня сеткі

en: Network not initialized (%d)
be: Сетка не прадвызначаная (%d)

en: Launcher
be: ScummVM

en: Check for Updates...
be: Праверыць абновы...

en: Unable to locate the '%s' engine data file.
be: Ня выйшла знайсьці рухавіковы файл '%s'.

en: The '%s' engine data file is corrupt.
be: Рухавіковы файл '%s' сапсаваны.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d.%d but got %d.%d.
be: Знойдзена няпэўная вэрсія рухавіковага файлу'%s'. Мусіў быць %d.%d, але ё %d.%d.

en: TV emulation
be: Эмуляцыя ТВ

en: Emulate composite output to an NTSC TV
be: Эмуляцыя складальнага вываду на тэлевізію NTSC

en: Color graphics
be: Каляровая графіка

en: Use color graphics instead of monochrome
be: Каляровая графіка замест манахромнай

en: Show scanlines
be: Паказваць рысы сканаваньня

en: Darken every other scanline to mimic the look of a CRT
be: Зацямняць кожную другую рысу сканаваньня для імітацыі выгляду CRT

en: Always use sharp monochrome text
be: Заўжды выкарыстоўваць выразны манахромны тэкст

en: Do not emulate NTSC artifacts for text
be: Не эмуляваць артэфактаў NTSC для тэксту

en: Could not open/use file 'hgc_font' for Hercules hires font.
    If you have such file in other AGI (Sierra) game, you can copy it to the game directory
be: Ня выйшла адкрыць/ужыць файл 'hgc_font' для HD шрыфту Hercules.
    Калі вы маеце такі ж файл у іншай гульні AGI (Sierra), вы можаце скапіяваць яго ў тэчку з гульнёй

en: Use original save/load screens
be: Выкарыстоўваць арыґінальныя экраны захаваньня/заладаваньня

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM ones
be: Выкарыстоўваць арыґінальныя экраны захаваньня/заладаваньня замест экранаў ScummVM

en: Use an alternative palette
be: Выкарыстоўваць альтэрнатыўную палітру

en: Use an alternative palette, common for all Amiga games. This was the old behavior
be: Выкарыстоўваць альтэрнатыўную палітру для ўсіх гульняў Amiga. Гэта старая функцыя

en: Mouse support
be: Падтрыманьне мышы

en: Enables mouse support. Allows to use mouse for movement and in game menus.
be: Далучае падтыманьне мышы. Дазваляе карыстаць мыш для руху ды ў мэню гульняў.

en: Use Hercules hires font
be: Выкарыстоўваць HD шрыфт Hercules

en: Uses Hercules hires font, when font file is available.
be: Выкарыстоўваецца шрыфт Hercules вялікай разрознасьці, калі ё даступны файл шрыфту.

en: Pause when entering commands
be: Перапынак падчас уводу загадаў

en: Shows a command prompt window and pauses the game (like in SCI) instead of a real-time prompt.
be: Паказваць загаднае акно ўводу й перапыняць гульню (як у SCI) замест ўводу ў цяперашнім часе.

en: Add speed menu
be: Дадаць хуткае мэню

en: Add game speed menu (similar to PC version)
be: Дадаць хуткае мэню (як у вэрсіі на ПК)

en: Restore game:
be: Аднавіць гульню:

en: Restore
be: Аднавіць

en: Quick load or save game isn't supported in this location
be: Хуткія заладаваньне ці захаваньне не падтрымліваюцца ў гэтай лякацыі

en: Failed to load saved game from file:
    
    %s
be: Ня выйшла заладаваць гульню з файлу:
    
    %s

en: Failed to save game to file:
    
    %s
be: Ня выйшла захаваць гульню ў файл:
    
    %s

en: Successfully saved game in file:
    
    %s
be: Гульня пасьпяхова захаваная ў файл:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
be: Файл сцэнкі '%s' ня знойдзены!

en: AdLib OPL3 mode
be: Рэжым AdLib OPL3

en: Use DOS version music tempos
be: Выкарыстоўваць тэмп музыкі DOS-вэрсіі

en: Prefer digital sound effects
be: Перавага дыґітальным гукавым эфэктам

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
be: Аддаваць перавагу дыґітальным гукавым эфэктам, а не сынтэзаваным

en: AGOS 2 support is not compiled in
be: Падтрыманьне AGOS 2 не сабранае

en: Walk forward
be: Рух наперад

en: Turn left
be: Паварот налева

en: Turn right
be: Паварот направа

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
be: Відаць, вы выкарыстоўваеце прыладу General MIDI,
    але гэтая гульня падтрымлівае толькі Roland MT32 MIDI.
    Мы паспрабуем параўнаць інструмэнты Roland MT32 да
    General MIDI. Але можа быць, што некаторая музыка
    будзе гучаць няправільна.

en: The selected game uses a pre-2.5 version of the AGS engine, which is not supported.
be: Гэтая гульня выкарыстоўвае рухавік AGS engine вэрсіі да 2.5, якая не падтрымліваецца.

en: The selected game has a data file greater than 2Gb, which isn't supported by your version of ScummVM yet.
be: Гэтая гульня мае файл зьвестак памерам больш за 2 Гб, што не падтрымліваецца ў вашай вэрсіі ScummVM.

en: Game language:
be: Мова гульні:

en: Language to use for multilingual games
be: Мова для многамоўных гульняў

en: Force antialiased text
be: Тэкст з прымусным памякчэньнем

en: Use antialiasing to draw text even if the game does not ask for it
be: Памякчаць шрыфты, нават калі гульня пра гэта не пытала

en: Show FPS
be: Паказваць лічыльнік кадраў/с

en: Show the current FPS-rate, while you play.
be: Паказваць лічыльнік кадраў/с падчас гульні.

en: Show version
be: Паказваць вэрсію

en: Quick load
be: Хуткае заладаваньне

en: Quick save
be: Хуткае захаваньне

en: Switch to Sarah
be: Пералучыцца на Сару

en: Switch to Grimwall
be: Пералучцыцца на Ґрэмвэла

en: Switch to Olmec
be: Пералучыцца на Олмэка

en: Open character inventory
be: Адкрыць пэрсанажаў рыштунак

note: I18N: Move Actor to upwards direction
en: Move up
be: Рухацца ўгару

note: I18N: Move Actor to downwards direction
en: Move down
be: Рухацца ўніз

note: I18N: Move Actor to left direction I18N: Move actor left during fight
en: Move left
be: Рухацца налева

note: I18N: Move Actor to right direction I18N: Move actor right during fight
en: Move right
be: Рухацца направа

note: I18N: Warn user about loading potentially incompatible saved game
en: WARNING: Attempt to load saved game from a previous version: Version %s / Build %d
be: Увага: Спроба заладваць захаваную гульню папярэдняй вэрсіі: Вэрсія %s / Збор %d

en: Load anyway
be: Усё адно заладаваць

note: I18N: ESC key
en: Escape
be: Выйсьці

en: Look
be: Глядзець

en: Talk
be: Гутарыць

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Use
be: Скарыстаць

en: Walk
be: Ісьці

en: Failed to initialize resources
be: Ня выйшла прадвызначыць рэсурсы

en: A required game resource was not found
be: Патрэбны рэсурс гульні ня знойдзены

en: WARNING: This game was saved in Restored Cut Content mode, but you are playing in Original Content mode. The mode will be adjusted to Restored Cut Content for this session until you completely Quit the game.
be: УВАГА: Гэтая гульня захаваная ў рэжыме адноўленага выдаленага зьместу, а вы гуляеце ў рэжыме арыґінальнага зьместу. Для гэтай сэсіі будзе пастаўлены рэжым адноўленага выдаленага зьместу да поўнага выйсьця з Гульні.

en: WARNING: This game was saved in Original Content mode, but you are playing in Restored Cut Content mode. The mode will be adjusted to Original Content mode for this session until you completely Quit the game.
be: УВАГА: Гэтая гульня захаваная ў рэжыме арыґінальнага зьместу, а вы гуляеце ў рэжыме адноўленага выдаленага зьместу. Для гэтай сэсіі будзе пастаўлены рэжым арыґінальнага зьместу да поўнага выйсьця з Гульні.

en: Continue
be: Працягнуць

en: The fan translator does not wish his translation to be incorporated into ScummVM.
be: Аматарскі перакладнік не пажадаў, каб ягоны пераклад быў у ScummVM.

en: Sitcom mode
be: Рэжым сыткому

en: Game will add laughter after actor's line or narration
be: Гульня дадасьць сьмех пасьля слоў героя ці дыктара

en: Shorty mode
be: Рэжым курдупляў

en: Game will shrink the actors and make their voices high pitched
be: Гульня паменьшыць герояў і павысіць іхныя галасы

en: Frame limiter high performance mode
be: Рэжым высокай прадукцыйнасьці з абмежаваньнем кадраў

en: This mode may result in high CPU usage! It avoids use of delayMillis() function.
be: Гэты рэжым можа моцна выкарыстоўваць працэсар! Ён пазьбягае функцыю delayMillis().

en: Max frames per second limit
be: Максымальны ліміт кадраў у сэкунду

en: This mode targets a maximum of 120 fps. When disabled, the game targets 60 fps
be: З гэты рэжымам будзе максымальна 120 кадраў/c. Калі ён адлучаны, то гульня ё максымальна 60 кадраў/с

en: Disable McCoy's quick stamina drain
be: Адлучыць хуткае стамленьне МакКоя

en: When running, McCoy won't start slowing down as soon as the player stops clicking the mouse
be: Падчас бегу, МакКой ня будзе замаруджвацца, калі гулец спыняе пстрыкаць мышшу

note: I18N: These are keymaps that work in the main gameplay and also when KIA (Knowledge Integration Assistant) is open.
en: common shortcuts
be: асноўныя клявішы

note: I18N: These are keymaps which work only in the main gameplay and not within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: main game shortcuts
be: асноўныя клявішы гульні

note: I18N: These are keymaps that work only within KIA's (Knowledge Integration Assistant) screens.
en: KIA only shortcuts
be: клявішы KIA

note: I18N: This keymap is the main way for the user interact with the game. It is used with the game's cursor to select, walk-to, run-to, look-at, talk-to, pick up, use, shoot (combat mode), open KIA (when clicking on McCoy).
en: Walk / Look / Talk / Select / Shoot
be: Ісьці / Глядзець / Гаварыць / Выбраць / Стрэліць

note: I18N: This keymap toggles McCoy's status between combat mode (drawing his gun) and normal mode (holstering his gun) In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is TOGGLE MCCOY'S COMBAT MODE
en: Toggle Combat
be: Пералучыць рэжым бою

note: I18N: This keymap allows skipping video cutscenes
en: Skip cutscene
be: Прапусьціць сцэнку

note: I18N: This keymap allows skipping the current line of dialogue. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SKIP PAST CURRENT LINE OF DIALOGUE
en: Skip dialogue
be: Прапусьціць дыялёг

note: I18N: This keymap toggles between opening the KIA in the Game Options tab, and closing the KIA. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is GAME OPTIONS
en: Game Options
be: ~Н~алады гульні

note: I18N: This keymap opens the KIA database on one of the investigation tabs, CRIME SCENE DATABASE, SUSPECT DATABASE and CLUES DATABASE. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is ACTIVATE 
en: Open KIA Database
be: Адкрыць зьвесткі KIA

note: I18N: This keymap works within the KIA Save Game screen and allows submitting a selected existing save game for deletion.
en: Delete Selected Saved Game
be: Выдаліць абраны захоў

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists upwards
en: Scroll Up
be: Прагортваньне ўгару

note: I18N: This keymap allows scrolling texts and lists downwards
en: Scroll Down
be: Прагортваньне ўніз

note: I18N: This keymap opens KIA's SAVE GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SAVE GAME
en: Save Game
be: Захаваць гульню

note: I18N: This keymap opens KIA's LOAD GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is LOAD GAME
en: Load Game
be: Заладаваць гульню

note: I18N: This keymap opens KIA's CRIME SCENE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CRIME SCENE DATABASE
en: Crime Scene Database
be: Зьвесткі злачынстваў

note: I18N: This keymap opens KIA's SUSPECT DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is SUSPECT DATABASE
en: Suspect Database
be: Зьвесткі падазроных

note: I18N: This keymap opens KIA's CLUE DATABASE tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is CLUE DATABASE
en: Clue Database
be: Зьвесткі даказак

note: I18N: This keymap opens KIA's QUIT GAME tab. In Blade Runner's official localizations, there is a description of this keymap on the KIA Help Page, under Keyboard Shortcuts. In the English version it is QUIT GAME
en: Quit Game
be: Выйсьці з гульні

en: Are you sure you want to quit?
be: Ці сапраўды вы хочаце выйсьці?

en: Your game is now Paused.  Click OK to continue.
be: Гульня перапынена.  Націсьніце ОК, каб працягнуць.

note: I18N: This option allows the user to skip cutscenes. I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
be: Дазволіць пропускі

en: ScummVM found that you have saved games that should be converted from the original saved game format.
    The original saved game format is no longer supported directly, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
be: ScummVM знайшоў вашыя захаваныя гульні, якія патрэбна ператварыць з арыґінальнага фармату.
    Арыґінальны фармат болей не падтрымліваецца, таму немажліва заладаваць неператвораную гульню.
    
    Націсьніце ОК, каб ператварыць іх, інакш наступным разам вам паведамяць зноўку.

en: Saved game was created with a newer version of ScummVM. Unable to load.
be: Захаваная гульня была зроблена цераз навейшую вэрсію ScummVM. Заладаваць немажліва.

en: Color Blind Mode
be: Рэжым колеравай сьлепаты

en: Enable Color Blind Mode by default
be: Робіць рэжым Колеравай сьлепаты стандартным

en: Enable Text to Speech
be: Далучыць ператварэньне тэксту ў мову

en: Use TTS to read text in the game (if TTS is available)
be: Ператвараць тэкст у мову ў гульні (калі даступна)

en: Save game
be: Захаваць гульню

en: Load game
be: Заладаваць гульню

en: Use TTS to read the descriptions (if TTS is available)
be: Ператвараць тэкст у мову ў апісаньнях (калі даступна)

en: Enable Text to Speech for Subtitles
be: Далучыць ператварэньне тэкст у мову для субтытраў

en: Use TTS to read the subtitles (if TTS is available)
be: Ператвараць тэкст у мову ў субтытрах (калі даступна)

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes
be: Выкарыстоўваць празрыстыя дыялёгавыя вокны ў 16-каляровых сцэнах

en: Use transparent dialog boxes in 16 color scenes even if the original game version did not support them
be: Выкарыстоўваць празрыстыя дыялёгавыя вокны ў 16-каляровых сцэнах, нават калі арыґінальная гульна не падтрымлівала гэтага

en: Unnamed autosave
be: Неназваны аўтазахоў

en: Unnamed savegame
be: Неназваны захоў

en: Empty autosave
be: Пусты аўтазахоў

en: Examine
be: Праверыць

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Inventory
be: Рыштунак

en: WARNING: The savegame you are loading is using a temporary broken format. Things will be broken. Please consider starting Operation Stealth from beginning using new savegames.
be: УВАГА: Захаваная гульня, якую вы ладуеце, выкарыстоўвае няпэўны часовы фармат. Гульня будзе зламаная. Калі ласка, абмяркуйце гуляньне ў Operation Stealth адпачатку з новымі захаваньнямі.

note: I18N: Combat command in Might & Magic 1
en: Attack
be: Атака

en: Accept
be: Пацьвердзіць

en: Next Page
be: Наступная старонка

en: Versailles 1685 support is not compiled in
be: Падтрыманьне Versailles 1685 не сабранае

en: The game prevents quitting at this moment. Are you sure you want to quit anyway?
be: Гульня не дазваляе выйсьці цяпер. Ці сапраўды вы хочаце выйсьці, ня гледзячы на гэта?

en: Open main menu
be: Адкрыць галоўнае мэню

note: I18N: Perform action on object where cursor points
en: Action
be: Дзея

en: Change Command
be: Зьмяніць загад

en: Debug Graphics
be: Наладжваньне графікі

en: ScummVM found that you have old saved games for Drascula that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
be: ScummVM знайшоў вашыя старыя захаваныя гульні для Drascula, якія патрэбна ператварыць.
    Стары фармат захаванай гульні болей не падтрымліваецца, таму немажліва заладаваць неператвораную гульню.
    
    Націсьніце ОК, каб ператварыць іх, інакш наступным разам вам паведамяць зноўку.

en: Use bright palette mode
be: Выкарыстоўваць рэжым яскравай палітры

en: Display graphics using the game's bright palette
be: Паказваць графіку карыстаючыся яскравай палітрай гульні

en: Enable Text to Speech for Objects, Options, and the Bible Quote
be: Далучыць ператварэньне тэксту ў мову для аб’ектаў, наладаў і біблійнай цытаты

note: I18N: Action in In Cold Blood
en: Run
be: Запусьціць

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Rest
be: Адпачынак

en: [ press any key to exit ]
be: [ націсьніце абы-якую клявішу для выйсьця ]

en: Untitled Savegame
be: Неназваны захоў

en: Use TTS to read the text
be: Ператвараць тэкст у мову ў тэкстах

en: Also read input text
be: Таксама ператвараць у мову ўведзены тэкст

en: Use TTS to read the input text
be: Ператвараць ўведзены тэкст у мову

en: Loading game...
be: Ладаваньне гульні…

en: Could not start AdvSys game
be: Ня выйшла запусьціць гульню AdvSys

en: Sorry, the savegame couldn't be restored
be: Прабачце, ня выйшла аднавіць захаваную гульню

en: Sorry, the savegame couldn't be created
be: Прабачце, ня выйшла стварыць захаваную гульню

en: Speak up! I can't hear you!
be: Гаварыце гучней! Я вас ня чую!

en: I don't know the word "%s".
be: Я ня ведаю слова „%s“.

en: I don't understand.
be: Я не разумею.

en: This is too short to be a valid Alan2 file.
be: Закоратка, каб быць сапраўдным файлам Alan2.

en: This is not a valid Alan2 file.
be: Гэта несапраўдны файл Alan2.

en: Savegame
be: Захаваная гульня

en: Picture window toggled
be: Акно выявы пералучанае

en: This is too short to be a valid Glulx file.
be: Закоратка, каб быць сапраўдным файлам Glulx.

en: This is not a valid Glulx file.
be: Гэта несапраўдны файл Glulx .

en: This Glulx file is too old a version to execute.
be: Вэрсія файлу Glulx застарая для запуску.

en: This Glulx file is too new a version to execute.
be: Вэрсія файлу Glulx зановая для запуску.

en: Could not start Quest game
be: Ня выйшла запусьціць гульню Quest

en: Saved.
be: Захавана.

en: Error writing save file
be: Памылка захаваньня гульні

en: Incorrect rs file.
be: Няпэўны rs файл.

en: Save file created by different version.
be: Захаваная гульня зробленая іншай вэрсіяй.

en: Failed to load saved game from file.
be: Ня выйшла заладаваць захаваную гульню з файлу.

en: Failed to save game to file.
be: Ня выйшла захаваць гульню ў файл.

en: Failed to delete file.
be: Ня выйшла выдаліць файл.

en: Menu / Skip
be: Мэню / Прапусьціць

en: Speed Up Cutscene
be: Паскорыць сцэнку

en: ScummVM found some problems with your game data files.
    Running ScummVM nevertheless may cause game bugs or even crashes.
    Do you still want to run %s?
be: ScummVM знайшоў нейкія праблемы са зьвесткамі вашай гульні.
    Запук ScummVM можа выклікаць хібы й нават крахі.
    Ці хочаце вы шчэ запусьціць %s?

en: Use/Talk
be: Ужыць/Гаварыць

en: Pick up/Put away
be: Падняць/Адкласьці

en: Skip dialog lines
be: Прапусьціць дыялёг

en: Cycle Objects Up
be: Круціць аб’екты ўгару

en: Cycle Objects Down
be: Круціць аб’екты ўніз

en: Quick Room Exit
be: Хуткае выйсьце з пакою

en: Examine/Look
be: Праверыць/Глядзець

en: Error: the game could not be saved.
be: Памылка: ня выйшла захаваць гульню.

en: Input text
be: Увядзіце тэкст

en: The game data file %s may be corrupted.
    If you are sure it is not please provide the ScummVM team the following code, along with the file name, the language and a description of your game version (i.e. dvd-box or jewelcase):
    %s
be: Файл %s зьвестак гульні сапсаваны.
    Калі вы ўпэўнены, што гэта ня так, калі ласка, перадайце суполцы ScummVM наступны код разам з назвай файлу й апісаньнем вашай вэрсіі гульні (то бок dvd-box ці jewelcase):
    %s

en: ScummVM will now verify the game data files, to make sure you have the best gaming experience.
    This may take a while, please wait.
    Successive runs will not check them again.
be: ScummVM зараз праверыць файлы гульні, каб упэўніцца, што вашая гульня працуе найлепшым чынам.
    Гэта можа заняць нейкі час, калі ласка, пачакайце.
    Наступныя запускі гульні правярацца ня будуць.

en: Load user patch (unsupported)
be: Заладаваць карыстальніцкую латку (ня мае падтрыманьня)

en: Load an user patch. Please note that the ScummVM team doesn't provide support for using such patches.
be: Заладаваць карыстальніцкую латку. Калі ласка, заўважце, што суполка ScummVM не падтрымлівае па пытаньням такіх латак.

en: Escape from Monkey Island support is not compiled in
be: Падтрыманьне Monkey Island не сабранае

en: ERROR: Not enough music tracks found!
    Escape from Monkey Island has two versions of FullMonkeyMap.imt,
    you need to copy both files from both CDs to Textures/, and rename
    them as follows to get music-support in-game: 
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Alternatively, a Steam or GOG copy has a combined FullMonkeyMap.imt
be: ПАМЫЛКА: Знойдзена ня ўся мызка!
    Escape from Monkey Island мае дзьве вэрсіі FullMonkeyMap.imt,
    вам трэба скапіяваць абодва файла з абодвух кампактных дыскаў
    ў тэчку Textures/ і пераназваць іх наступным чынам:
    CD 1: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap1.imt"
    CD 2: "FullMonkeyMap.imt" -> "FullMonkeyMap2.imt"
    
    Дарэчы, копіі гульні Steam ці GOG маюць зьяднаны файл FullMonkeyMap.imt

en: Fast movie speed
be: Хуткія відэа

en: Play movies at an increased speed
be: Іграць відэа з павялічанай хуткасьцю

en: Easier AI
be: Праставаты ШІ

en: Decrease the difficulty of AI puzzles
be: Памяньшае складанасьць загадак са штучным інтэлектам

en: Updated Credits Music
be: Абноўленая музыка тытраў

en: Play the song The Final Hour during the credits instead of reusing MIDI songs
be: Граць песьнюThe Final Hour падчас тытраў замест паўтору MIDI-мэлёдый

en: GroovieV2 support is not compiled in
be: Падтрыманьне GroovieV2 не сабранае

en: Failed to save game
be: Ня выйшла захаваць гульню

en: Would you like to save or restore a game?
be: Ці хочаце вы захаваць або заладаваць гульню?

en: The Minotaur minigame is not supported yet. Skipping
be: Міні-гульня Minotaur яшчэ не падтрымліваецца. Пропуск

en: The Medusa minigame is not supported yet. Skipping
be: Міні-гульня Medusa яшчэ не падтрымліваецца. Пропуск

en: The Troy minigame is not supported yet. Skipping
be: Міні-гульня Troy яшчэ не падтрымліваецца. Пропуск

en: Enable cheat mode
be: Далучыць рэжым махляваньня

en: Debug info and level selection becomes available
be: Выбар роўню ды інфармацыя пра наладжваньне робяцца даступнымі

en: Clear waypoints
be: Ачысьціць пункты шляху

en: Debug
be: Наладжваньне хібаў

en: Gore Mode
be: Крывавы рэжым

en: Enable Gore Mode when available
be: Далучыць крывавы рэжым, калі даступна

en: New game
be: Новая гульня

en: Show inventory
be: Паказаць рыштунак

en: Enable original cheats
be: Далучыць арыґінальнае махлярства

en: Allow cheats using the C key.
be: Дазваляе махлярства на клявішу C.

en: Enable infinite health cheat
be: Далучыць махлярства бясконцага здароўя

en: Player health will never decrease (except for game over scenes).
be: Здароўе гульца ніколі ня зьменшыцца (акром экранаў скону гульні).

en: Enable infinite ammo cheat
be: Далучыць махлярства бясконцага набою

en: Player ammo will never decrease.
be: Набой гульца ніколі ня зьменшыцца.

en: Enable restored content
be: Далучыць адноўлены зьмест

en: Add additional content that is not enabled the original implementation.
be: Дадаць зьмест, які не далучаны ў арыґінале.

en: Abort
be: Спыніць

en: Missing language specific game code and/or resources.
be: Бракуе адмысловага коду гульні й (або) рэсурсаў для гэтай мовы.

en: Missing language specific game code and/or resources for this fan translation.
be: Бракуе адмысловага коду гульні й (або) рэсурсаў для гэтага аматарскага перакладу.

en: Demo plays simple animations without using Westwood's Engine.
be: Дэманстрацыя грае простыя анімацыі без выкарыстоўваньня рухавіку ад Westwood.

en: You added the game incorrectly. Please add the root folder of the game.
be: Вы няправільна дадалі гульню. Калі ласка, дадайце каранёвую тэчку гульні.

note: I18N: The file in the game directory needs to be extracted
en: You added the game incorrectly. The GAME.DAT file is an ISO image and you need to extract the game data files from it.
be: Вы няправільна дадалі гульню. Файл GAME.DAT гэта выява ISO, вам трэба выцягнуць зьвесткі гульні аддтуль.

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
be: Студыйныя гледачы

en: Enable studio audience
be: Далучыць студыйных гледачоў

en: Allow text and cutscenes to be skipped
be: Дазволіць прапускаць тэкст і сцэнкі

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
be: Гэлійны рэжым

en: Enable helium mode
be: Далучыць гэлійны рэжым

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
be: Плыўнае прагортваньне

en: Enable smooth scrolling when walking
be: Далучыць плыўнае прагортваньне падчас руху

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
be: Плывучыя паказальнікі

en: Enable floating cursors
be: Далучыць плывучыя паказальнікі

note: I18N: When enabled, this option will fill in an autogenerated savegame description into the input prompt where.
en: Suggest save names
be: Прапановы для назваў заховаў

en: Autogenerated naming suggestions for savegames
be: Аўтаматычная ґенэрацыя назваў для захаваных гульняў

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
be: Гістаграма здароўя

en: Enable hit point bar graphs
be: Далучыць гістаграму пунктаў здароўя

note: I18N: L/R stands for Left/Right
en: Fight Button L/R Swap
be: Мена кнопак бою (Лева/Права)

en: Left button to attack, right button to pick up items
be: Левая кнопка, каб біцца, а правая, каб браць рэчы

en: Lands of Lore support is not compiled in
be: Падтрыманьне Lands of Lore не сабранае

en: EOB II FM-TOWNS requires support of 16bit color modes which has not been activated in your ScummVM build
be: EOB II FM-TOWNS патрабуе падтрыманьне рэжымаў 16-бітных колераў, якія ў вас ня дзейныя ў вашым збору ScummVM

en: Eye of Beholder support is not compiled in
be: Падтрыманьне Eye of Beholder не сабранае

en: Interact via Left Click
be: Інтэракцыя левым пстрыкам

en: Interact via Right Click
be: Інтэракцыя правым пстрыкам

en: Move Forward
be: Рух наперад

en: Move Left
be: Рух налева

en: Move Right
be: Рух направа

en: Turn Left
be: Паварот налева

en: Turn Right
be: Паварот направа

en: Open/Close Inventory
be: Адкрыць/закрыць рыштунак

en: Switch Inventory/Character screen
be: Пералучыць экраны рыштунку/пэрсанажу

en: Camp
be: Лягер

en: Cast Spell
be: Сыпаць чары

en: Spell Level 1
be: Чары 1-ай ступені

en: Spell Level 2
be: Чары 2-ой ступені

en: Spell Level 3
be: Чары 3-яй ступені

en: Spell Level 4
be: Чары 4-ай ступені

en: Spell Level 5
be: Чары 5-ай ступені

en: Spell Level 6
be: Чары 6-ай ступені

en: Attack 1
be: Атака 1

en: Attack 2
be: Атака 2

en: Attack 3
be: Атака 3

en: Show Map
be: Паказаць мапу

en: Slide Left
be: Сьлізганьне налева

en: Slide Right
be: Сьлізганьне направа

en: Options
be: Налады

en: Choose Spell
be: Выбраць чары

en: A saved game file was found in the specified slot %d. Overwrite?
be: У слоце %d ужо ёсьць захаваная гульня. Перазапісаць?

en: %d original saved games have been successfully imported into
    ScummVM. If you want to manually import original saved game later you will
    need to open the ScummVM debug console and use the command 'import_savefile'.
be: Пасьпяхова імпартавана ў ScummVM арыґінальных файлаў захаваных гульняў: %d.
    Калі вы пазьней захочаце рукамі імпартаваць арыґінальныя заховы, вам
    трэ адкрыць наладную кансоль ScummVM і ўжыць каманду „import_savefile“.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    If you used the original installer for the installation these files
    should be located in the AmigaDOS system 'Fonts/' folder.
    Please copy them into the EOB game data directory.
be: Для гэтай вэрсіі AMIGA патрэбныя гэтыя шрыфтавыя файлы:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Калі вы выкарыстоўваеце арыґінальны усталёўнік, гэтыя
    файлы мусяць быць у тэчцы 'Fonts/' сістэмы AmigaDOS.
    Калі ласка, скапіюйце іх у тэчку гульні EOB.

en: This AMIGA version requires the following font files:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    This is a localized (non-English) version of EOB II which uses language specific characters
    contained only in the specific font files that came with your game. You cannot use the font
    files from the English version or from any EOB I game which seems to be what you are doing.
    
    The game will continue, but the language specific characters will not be displayed.
    Please copy the correct font files into your EOB II game data directory.
be: Для гэтай вэрсіі AMIGA патрэбныя гэтыя шрыфтавыя файлы:
    
    EOBF6.FONT
    EOBF6/6
    EOBF8.FONT
    EOBF8/8
    
    Гэта лякалізаваная (не ангельская) вэрсія EOB II выкарыстоўвае адмысловыя моўныя сымбалі,
    якія ё толькі ў адмысловых шрыфтавых файлах, якія ідуць разам з гульнёй. Вы ня можаце
    выкарыстоўваць шрыфтавыя файлы ангельскай ці шчэ якой вэрсіі EOB I, што відаць, вы й робіце.
    
    Гульня працягнецца, але адмысловыя моўныя сымбалі ня будуць паказаны.
    Калі ласка, скапіюйце сапраўдныя шрыфтавыя файлы ў тэчку гульні EOB II.

en: This is a trial Windows version of the game. To play the full version, you will need to use the original interpreter and purchase a key from Wyrmkeep
be: Гэта каштавальная Windows-вэрсія гульні. Каб гуляць у поўную вэрсію, вам трэ выкарыстоўваць арыґінальны інтэрпрэтатар і купіць ключ у Wyrmkeep

en: This is the end of the trial version. You can play the full game using the original interpreter from Wyrmkeep
be: Гэта канец каштавальнай вэрсіі. Каб гуляць у поўную вэрсію, вам трэ выкарыстоўваць арыґінальны інтэрпрэтатар і купіць ключ у Wyrmkeep

en: This puzzle is not available in the trial version of the game
be: Гэтая загадка недаступная ў каштавальнай вэрсіі гульні

en: TTS Narrator
be: Расказьнік TTS

en: The game is using unsupported engine
be: Гэта гульня выкарыстоўвае непадтрымны рухавик

en: Play a digital soundtrack during the opening movie
be: Іграць дыґітальны саўндтрэк падчас уступнага відэа

en: If selected, the game will use a digital soundtrack during the introduction. Otherwise, it will play MIDI music.
be: Калі выбрана, гульня будзе граць дыґітальны саўндтрэк ува ўступе. Іначай будзе грацца музыка MIDI.

en: Easy mouse interface
be: Просты інтэрфэйс мышы

en: Shows object names when hovering the mouse over them
be: Паказваць назвы аб’ектаў пры навядзеньні на іх паказальніку

en: Animated inventory items
be: Анімаваныя рыштункавыя рэчы

en: Animated game interface
be: Анімаваны інтэрфэйс гульні

en: Naughty game mode
be: Саромны рэжым гульні

en: Show credits
be: Паказаць тытры

en: Show item costs in standard inventory mode
be: Паказваць кошт рэчаў у стандартным рэжыме рыштунку

en: Shows item costs in standard inventory mode, allowing the value of items to be compared
be: Паказваць кошт рэчаў у стандартным рэжыме рыштунку дзеля параўнаньня

en: More durable armor
be: Мацнейшы панцыр

en: Armor won't break until character is at -80HP, rather than merely -10HP
be: Панцыр не зламаецца, пакуль пэрсанаж ня будзе мець -80HP, замест -10HP

note: I18N: Action of hero party in Might & Magic 1
en: Unlock
be: Адчыніць

en: Failed to autosave
be: Аўтазахаваньне ня выйшла

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
be: ~Б~уй-рэжым дзейны

en: When activated, clicking on an item or area with the lightning bolt cursor takes you directly there, skipping intermediate screens. You can only 'Zip' to a precise area you've already been.
be: Калі дзейны, пстрыканьне на рэч ці зону маланкавым паказальнікам адразу жа перанясе вас туды, мінуючы прамежныя экраны. Вы можаце ўжываць „буй“ толькі на адкрытую зону, дзе вы ўжо былі.

en: ~T~ransitions Enabled
be: П~е~раходы далучаны

en: Toggle screen transitions on or off. Turning off screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
be: Далучыць/адлучыць экранавыя пераходы. Адучыўшы пераходы, вы будзеце хутчэй прасоўвацца па гульні.

en: Play the Myst fly by movie
be: Іграць відэа лёту над Myst

en: The Myst fly by movie was not played by the original engine.
be: Відэа лёту над Myst не гралася арыґінальным рухавіком.

note: I18N: This Option is for hard-of-hearing. It makes it easier to solve the spaceship puzzle. Normally game uses strict binary logic here. We change it to use fuzzy logic. By default the option is off.
en: Improve Selenitic Age puzzle ~a~ccessibility
be: Палепшыць дас~т~упнасьць загадкі сэленітавага веку

en: Allow solving Selenitic Age audio puzzles with more error margin.
be: Дазваляць дапускаць болей хібнасьцей падчас разьвязваньня загадкі сэленітавага веку.

en: Simulate loading times of old CD drives
be: Сымуляваць час ладаваньня старых кампактных дыскаў

en: Simulate loading times of old CD-ROM drives by adding a random delay during scene transitions.
be: Сымуляваць час ладаваньня старых кампактных дыскаў, дадаваючы адвольнае затрыманьне падчас пераходаў між сцэнамі.

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
be: К~і~нуць старонку

en: Show ~M~ap
be: Паказаць мап~у~

en: Main Men~u~
be: Галоўнае мэн~ю~

en: The new language will be applied after restarting the game.
be: Новая мова будзе ўжыта пасьля перазапуску гульні.

en: ~W~ater Effect Enabled
be: Водны э~ф~экт далучаны

en: Toggles the use of QuickTime videos for visual effects related to water surfaces (ripples, waves, etc.).
be: Пералучае выкарыстаньне відэа QuickTime для візуальных эфэктаў вады (рабізна, хвалі й г.д.).

en: Transitions:
be: Пераходы:

en: Adjusts the speed of screen transitions. Disabling screen transitions will enable you to navigate more quickly through the game.
be: Скорасьць экранавых пераходаў. Адучыўшы пераходы, вы будзеце хутчэй прасоўвацца па гульні.

en: Fastest
be: Найхутка

en: Normal
be: Нармальна

en: Best
be: Найлепша

en: Myst ME support not compiled in
be: Падтрыманьне Myst ME не сабранае

en: Myst support not compiled in
be: Падтрыманьне Myst не сабранае

en: Riven support not compiled in
be: Падтрыманьне Riven не сабранае

en: CSTime support not compiled in
be: Падтрыманьне CSTime не сабранае

en: The game is paused. Press any key to continue.
be: Гульны перапынена. Націсьніце абы-якую клявішу для працягу.

en: Load game state
be: Заладаваць гульню

en: Save game state
be: Захаваць гульню

en: Show options menu
be: Паказаць налады

en: Drop page
be: Кінуць старонку

en: Show map
be: Паказаць мапу

en: Are you sure you want to load a saved game? All unsaved progress will be lost.
be: Ці сапраўды вы хочаце заладаваць гульню? Увесь незахаваны поступ будзе страчаны.

en: Are you sure you want to start a new game? All unsaved progress will be lost.
be: Ці сапраўды вы хочаце пачаць новую гульню? Увесь незахаваны поступ будзе страчаны.

en: Are you sure you want to quit? All unsaved progress will be lost.
be: Ці сапраўды вы хочаце выйсьці? Увесь незахаваны поступ будзе страчаны.

en: You can't leave the library in the demo.
be: Вы ня можаце пайсьці з Бібліятэкі ў дэманстрацыі.

en: You're missing a Riven executable. The Windows executable is 'riven.exe' or 'rivendmo.exe'.
be: Бракуе выканальнага файлу Riven. Ад Windows ён мае назву 'riven.exe' або 'rivendmo.exe'.

en: Using the 'arcriven.z' installer file also works. In addition, you can use the Mac 'Riven' executable.
be: Замест яго пасуе файл усталяваньня 'arcriven.z'. Дарэчы, вы можаце скарыстацца выканальным файлам 'Riven' ад Mac.

en: You're missing 'extras.mhk'. Using the 'arcriven.z' installer file also works.
be: Бракуе файлу 'extras.mhk'. Замест яго пасуе файл усталяваньня 'arcriven.z'.

en: You are missing the following required Riven data files:
be: Бракуе наступных файлаў, патрэбных для Riven:

en: Move forward left
be: Рух наперад налева

en: Move forward right
be: Рух наперад направа

en: Look up
be: Пагляд угару

en: Look down
be: Пагляд уніз

en: Play intro videos
be: Граць уступныя відэа

en: Exploration beyond this point available only within the full version of
    the game.
be: Дасьледваньне надалей даступна толькі ў поўнай вэрсіі
    гульні.

en: At this point, the Riven Demo would
    ask if you would like to open a web browser
    to bring you to the Red Orb store to buy
    the game. ScummVM cannot do that and
    the site no longer exists.
be: Зараз дэманстрацыя Riven спытала б
    у вас адкрыць вэб-аглядач і перайсьці ў
    краму Red Orb, каб купіць поўную гульню.
    ScummVM ня можа гэтага зрабіць, ды й
    сайту болей не існуе.

en: Unable to locate the '%s' engine data file
be: Ня выйшла знайсьці рухавіковы файл '%s'

en: PS2 version is not yet supported
be: Вэрсія PS2 яшчэ не падтрымліваецца

en: Widescreen mod
be: Мод на шырокі экран

en: Enable widescreen rendering in fullscreen mode.
be: Далучыць рэндэраваньне шырокага экрану ў рэжыме поўнага экрану.

en: Invalid file name for saving
be: Няпэўная назва файлу для захаваньня

en: Left Click Interact
be: Інтэракцыя левым пстрыкам

en: Right Click Interact
be: Інтэракцыя правым пстрыкам

en: Fast move modifier
be: Вызначнік хуткага руху

en: Player Speech
be: Агучка гульца

en: Enable player speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
be: Далучыць агучку гульца. Працуе толькі, калі агучка далуча ў наладах гуку.

en: Character Speech
be: Агучка пэрсанажаў

en: Enable NPC speech. Only works if speech is enabled in the Audio settings.
be: Далучыць агучку не гульцовых пэрсанажаў. Працуе толькі, калі агучка далуча ў наладах гуку.

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
be: Прапусьціць раскадроўныя сцэны Залы запісаў

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
be: Дазволіць гульцу прапусьціць раскадроўныя сцэны Залы запісаў

en: Scale the making of videos to full screen
be: Павялічваць да поўнага экрану відэа аб стварэньні

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
be: Павялічваць відэа аб стварэньні гульні на ўвесь экран

en: Can't save game in slot %i
be: Немажліва захаваць гульню ў слот %i

en: Load file
be: Заладаваць гульню

en: Loading game...
be: Ладаваньне гульні…

en: Save file
be: Захаваць гульню

en: Saving game...
be: Захаваньне гульні…

en: ScummVM found that you have old saved games for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
be: ScummVM знайшоў вашыя старыя захаваныя гульні Nippon Safes, якія патрэбна пераназваць.
    Старыя назвы болей не падтрымліваюцца, таму немажліва заладаваць неператвораную гульню.
    
    Націсьніце ОК, каб ператварыць іх, інакш наступным разам вам паведамяць зноўку.

en: ScummVM successfully converted all your saved games.
be: ScummVM пасьпяхова ператварыў усе вашыя захаваныя гульні.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
be: ScummVM выпісаў нейкія папярэджаньні ў вашай кансолі й ня можа гарантаваць, што ўсе файлы ператвораны.
    
    Калі ласка, паведаміце суполцы ScummVM.

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
be: Угару/Няблізіць/Рух наперад/Адчыніць дзьверы

en: Down/Zoom Out
be: Уніз/Аддаліць

en: Action/Select
be: Дзея/Выбар

en: Display/Hide Inventory Tray
be: Паказаць/схаваць рыштунак

en: Display/Hide Biochip Tray
be: Паказаць/схаваць біячып

en: Toggle Center Data Display
be: Пералучэньне паказу зьвестак у цэнтры экрану

en: Display/Hide Info Screen
be: Паказаць/схаваць экран інфармацыі

en: Display/Hide Pause Menu
be: Паказаць/схаваць мэню перапынку

en: Toggle Chatty AI
be: Пералучэньне гаваркога ШІ

en: This menu item is not yet implemented
be: Гэты пункт мэню шчэ ня дзейсны

en: Alternative intro
be: Альтэрнатыўны ўступ

en: Use an alternative game intro (CD version only)
be: Выкарыстоўваць альтэрнатыўны ўступ (толькі для вэрсіі кампатовых дыскаў)

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Windows Trial version is not supported
be: Каштавальная вэрсія для Windows не падтрымліваецца

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: macOS Trial version is not supported
be: Каштавальная вэрсія для macOS не падтрымліваецца

note: I18N: Inherit the Earth had a "trial" version which is a full game with a simple check
en: Pocket PC Trial version is not supported
be: Каштавальная вэрсія для Pocket PC не падтрымліваецца

en: I Have No Mouth support not compiled in
be: Падтрыманьне I Have No Mouth не сабранае

en: Pause game
be: Перапынак гульні

note: I18N: Walk to where cursor points
en: Walk to
be: Ісьці да

en: Look at
be: Глядзець на

en: Pick up
be: Падняць

en: Talk to
be: Гутарыць з

en: Open
be: Адкрыць

en: Give
be: Даць

en: Push
be: Пхаць

en: Could not find AdLib instrument definition files
    %s and %s. Without these files,
    the music will not sound the same as the original game.
be: Ня выйшла знайсьці файлы %s і %s
    інструмэнтаў AdLib. Бяз гэтых файлаў,
    музыка будзе гучаць ня так, як у арыґінале.

en: Error loading game resources.
be: Памылка ладаваньня зьвестак гульні.

en: Skip EGA dithering pass (full color backgrounds)
be: Прапусьціць EGA-дызэрынґ (фоны поўныя колераў)

en: Skip dithering pass in EGA games, graphics are shown with full colors
be: Прапусьціць дызэрынґ гульнях EGA, графіка будзе паказаная ў поўных колерах

en: Enable high resolution graphics
be: Далучыць графіку высокай разрознасьці

en: Enable high resolution graphics/content
be: Далучыць графіку/зьмест высокай разрознасьці

en: Enable black-lined video
be: Далучыць чорныя лініі на відэа

en: Draw black lines over videos to increase their apparent sharpness
be: Маляваць чорныя лініі на відэа, каб павялічыць бачную выразнасьць

en: Use high-quality video scaling
be: Выкарыстоўваць павялічэньне відэа высокай якасьці

en: Use linear interpolation when upscaling videos, where possible
be: Па мажлівасьці выкарыстоўваць лінейную інтэрпаляцыю падчас павялічэньня відэа

en: Use high-quality "LarryScale" cel scaling
be: Выкарыстоўваць павялічэньне высокай разрознасьці „LarryScale“

en: Use special cartoon scaler for drawing character sprites
be: Выкарыстоўваць мультыплікацыйнае павялічэньне для спрайтаў пэрсанажаў

en: Use CD audio
be: Выкарыстоўваць гук CD

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
be: Па мажлівасьці выкарыстоўваць гук кампактных дыскаў замест гульнявога

en: Use Windows cursors
be: Выкарыстоўваць паказальнікі Windows

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
be: Выкарыстоўваць паказальнікі Windows (меньшыя й манахромныя) замест паказальнікаў DOS

en: Use silver cursors
be: Выкарыстоўваць срэбныя паказальнікі

en: Use the alternate set of silver cursors instead of the normal golden ones
be: Выкарыстоўваць альтэрнацыйны набор срэбных паказальнікаў замест звычайных залатых

en: Enable content censoring
be: Далучыць цэнзураваньне зьместу

en: Enable the game's built-in optional content censoring
be: Далучыць умантаванае неабавязковае цэнзураваньне зьместу

en: Upscale videos
be: Павялічваць відэа

en: Upscale videos to double their size
be: Павялічаць відэа удвойчы

en: Use RGB rendering
be: Выкарыстоўваць RGB рэндэраваньне

en: Use RGB rendering to improve screen transitions
be: Выкарыстоўваць RGB рэндэраваньне для паляпшэньня экранавых пераходаў

en: Use per-resource modified palettes
be: Выкарыстоўваць мадыфікаваныя палітры рэсурсаў

en: Use custom per-resource palettes to improve visuals
be: Выкарыстоўваць нестандартныя палітры рэсурсаў, каб палепшыць візуал

en: Enable bearded musicians
be: Далучыць барадатых музыкаў

en: Enable graphics that were disabled for legal reasons
be: Далучыць графіку, якая была адлучана праз юрыдычныя прычыны

en: MIDI mode:
be: Рэжым MIDI:

en: When using external MIDI devices (e.g. through USB-MIDI), select your device here
be: Калі вы выкарыстоўваеце зьнешнія прылады MIDI (кшталту USB-MIDI), то выбярыце вашую прыладу тут

en: Standard (GM / MT-32)
be: Стандартная (GM / MT-32)

en: Incomplete game detected. You have to copy data from all the CDs.
be: Знойдзена няпоўная гульня. Вам трэ скапіяваць зьвесткі з усіх кампактных дыскаў.

en: (Autosave)
be: (Аўтазахаваньне)

en: Please use an external viewer to open the game's help file: %s
be: Калі ласка, скарыстайцеся зьнешнім праглядачом, каб адкрыць файл дапамогі па гульне: %s

en: The Poker logic is hardcoded in an external DLL, and is not implemented yet. There exists some dummy logic for now, where opponent actions are chosen randomly
be: Лёгіка покеру глыбока закадаваная ў зьнешняй DLL і шчэ ня дзейсная. Пакуль што працуе імітацыя лёгікі, дзе дзеі супраціўнікаў выбіраюцца адвольна

en: The format of this saved game is obsolete, unable to load it
be: Фармат гэтай гульні застары. Немажліва заладаваць

en: Savegame version is %d, maximum supported is %0d
be: Вэрсія захаванай гульні %d, але падтрымліваецца максымальна %0d

en: This saved game was created with a different version of the game, unable to load it
be: Захаваная гульня была створана ў іншай вэрсіі. Немажліва заладваць

en: Cannot play back %dbpp video on a system with maximum color depth of 8bpp
be: Немажліва паказваць %dbpp відэа на сістэме з максімальнай глыбінёй колеру 8bpp

en: SCI32 support not compiled in
be: Падтрыманьне SCI32 не сабранае

en: Missing or corrupt game resources have been detected. Some game features may not work properly. Please check the console for more information, and verify that your game files are valid.
be: Знойдзен брак або сапсаванасьць рэсурсаў гульні. Нейкія функцыі гульні могуць працаваць няправільна. Калі ласка, праглядзіце кансоль для падрабязнасьцей, а таксама праверце, што вашыя файлы гульні вартыя.

en: Subtitles are enabled, but subtitling in King's Quest 7 was unfinished and disabled in the release version of the game. ScummVM allows the subtitles to be re-enabled, but because they were removed from the original game, they do not always render properly or reflect the actual game speech. This is not a ScummVM bug -- it is a problem with the game's assets.
be: Субтытры гульні далучаны, аднак субтытры King's Quest 7 былі незавершаныя й адлучаныя ў выпушчанай вэрсіі гульні. ScummVM можа іх далучыць, але яны не заўжды правільна выглядаюць ці перадаюць пэўны сэнс, бо былі выдалены з арыґінальнай гульні. Гэта хіба ня ScummVM, а рэсурсаў гульні.

en: You have selected General MIDI as a sound device. Sierra has provided after-market support for General MIDI for this game in their "General MIDI Utility". Please, apply this patch in order to enjoy MIDI music with this game. Once you have obtained it, you can unpack all of the included *.PAT files in your ScummVM extras folder and ScummVM will add the appropriate patch automatically. Alternatively, you can follow the instructions in the READ.ME file included in the patch and rename the associated *.PAT file to 4.PAT and place it in the game folder. Without this patch, General MIDI music for this game will sound badly distorted.
be: General MIDI выбраны ў вас як гукавая прылада. Sierra выпусьціла латку "General MIDI Utility" для падтрыманьня General MIDI. Калі ласка, усталюйце гэтую латку, каб мець музыку MIDI ў гульні. Р аспакуйце ўсе файлы *.PAT у тэчцы дадаткаў ScummVM і тады адпаведная латка дадасца аўтаматычна. Альбо, адпаведна інструкцыям файла READ.ME гэтай латкі, вы можаце пераназваць улучаны файл *.PAT на 4.PAT й памясьціць у тэчцы гульні. Без гэатй латкі, музыка MIDI будзе даволі крывой.

en: Download patch
be: Заладаваць латку

en: (or click 'Download patch' button. But note - it only downloads, you will have to continue from there)
be: (або націсьніце „Заладаваць латку“. Але заўважце — яна проста заладуецца, далей вы самі)

en: GK2 has a fan made subtitles, available thanks to the good persons at SierraHelp.
    
    Installation:
    - download http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip
be: Для GK2 ё субтытры, створаныя добрымі аматарамі з SierraHelp.
    
    Каб усталяваць, заладуйце:
    http://www.sierrahelp.com/Files/Patches/GabrielKnight/GK2Subtitles.zip

en: Characters saved inside ScummVM are shown automatically. Character files saved in the original interpreter need to be put inside ScummVM's saved games directory and a prefix needs to be added depending on which game it was saved in: 'qfg1-' for Quest for Glory 1, 'qfg2-' for Quest for Glory 2. Example: 'qfg2-thief.sav'.
be: Пэрсанажы, захаваныя цераз ScummVM паказваюцца аўтаматычна. Файлы пэрсанажаў, захаваных ў арыґінальных гульнях, трэ памясьціць у тэчку захаваных гульняў ScummVM, дапісаўшы прэфікс, адпаведны гульні, у якой яны былі захаваныя: 'qfg1-' для Quest for Glory 1, 'qfg2-' для Quest for Glory 2. Напрыклад: 'qfg2-thief.sav'.

en: The selected audio driver requires the following file(s):
be: Для выбранага гукавога драйвэра патрэбныя гэтыя файлы:

en: 
    
    Some audio drivers (at least for some games) were made
    available by Sierra as aftermarket patches and thus might not
    have been installed as part of the original game setup.
    
    Please copy these file(s) into your game data directory.
    
    However, please note that the file(s) might not be available
    separately but only as content of (patched) resource bundles.
    In that case you may need to apply the original Sierra patch.
be: 
    
    Нейкія гукавыя драйвэры (прынамсі, для нейкіх гульняў)
    ішлі ад Sierra як латкі, такім чынам, маглі быць
    не ўсталёваны разам з гульнёй. 
    
    Калі ласка, скапіюйце гэныя файлы ў тэчку вашай гульні.
    
    Аднак, калі ласка, заўважце, што тыя файлы могуць быць
    не даступныя асобна, а толькі як частка (латаных) пакоў рэсурсаў.
    Тады, мажліва, вам прыдзецца ўжыць арыґінальную латку ад Sierra.

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
be: Пап~я~рэдняя

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
be: Наст~у~пная

en: ~C~lose
be: Зак~р~ыць

en: Speech Only
be: Толькі агучка

en: Speech and Subtitles
be: Агучка й субтытры

en: Subtitles Only
be: Толькі субтытры

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
be: Агучка й субтытры

en: Select a Proficiency Level.
be: Выбярыце ступень умеласьці.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
be: Праглядзіце ваш дапаможнік Loom(TM) для дапамогі.

en: Practice
be: Практыкант

en: Expert
be: Майстра

en: Overture Timing:
be: Час увэртуры:

en: When using replacement music, this adjusts the time when the Overture changes to the scene with the Lucasfilm and Loom logotypes.
be: Калі выкарыстоўваецца замена музыкі, то гэтая налада рэгулюе час, калі увэртура зьмяняецца на сцэну з лёгатыпамі Lucasfilm і Loom.

en: Common keyboard commands:
be: Асноўныя клявіятурныя загады:

en: Save / Load dialog
be: Дыялёг захаваньня / заладаваньня

en: Skip line of text
be: Прапусьціць радок тэксту

en: Space
be: Прагал

en: Load saved game 1-10
be: Заладаваць гульню 1-10

en: Save game 1-10
be: Захаваць гульню 1-10

en: Music volume up / down
be: Павялічыць / паменьшыць гучнасьць музыкі

en: Text speed slower / faster
be: Паскорыць / замарудзіць хуткасьць тэксту

en: Simulate left mouse button
be: Сымуляцыя левай кнопкі мышы

en: Simulate right mouse button
be: Сымуляцыя правай кнопкі мышы

en: Special keyboard commands:
be: Адмысловыя клявіятурныя загады:

en: Show / Hide console
be: Паказаць / убраць кансоль

en: Start the debugger
be: Запусьціць наладнік хібаў

en: Run in fast mode (*)
be: Запусьціць у хуткім рэжыме (*)

en: Run in really fast mode (*)
be: Запусьціць у дужа хуткім рэжыме (*)

en: Increase / Decrease scale factor
be: Павялічыць / паменьшыць маштаб

en: Toggle aspect-ratio correction
be: Далучыць карэкцыю прапорцыяў экрану

en: * Note that using ctrl-f and
be: * Выкарыстаньне ctrl+f і

en:   ctrl-g are not recommended
be:   ctrl+g не рэкамэндуецца

en:   since they may cause crashes
be:   , бо яны могуць выклікаць крахі

en:   or incorrect game behavior.
be:   або няправільную працу гульні.

en: Spinning drafts on the keyboard:
be: Прадзеньне чараў клявіятурай:

en: Main game controls:
be: Асноўныя клявішы гульні:

en: Pull
be: Цягнуць

en: Go to
be: Перайсьці да

en: Get
be: Узяць

en: Read
be: Чытаць

en: New kid
be: Новае дзіцё

en: Turn on
be: Увамкнуць

en: Turn off
be: Вымкнуць

en: What is
be: Што ё

en: Put on
be: Паставіць

en: Take off
be: Зьняць

en: Fix
be: Наладзіць

en: Switch
be: Перамкнуць

en: Travel
be: Вандраваць

en: To Henry / To Indy
be: Гэнры / Інды

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
be: граць до мінор на калаўроце

en: play D on distaff
be: граць рэ на калаўроце

en: play E on distaff
be: граць мі на калаўроце

en: play F on distaff
be: граць фа на калаўроце

en: play G on distaff
be: граць соль на калаўроце

en: play A on distaff
be: граць ля на калаўроце

en: play B on distaff
be: граць сі на калаўроце

en: play C major on distaff
be: граць до мажор на калаўроце

en: puSh
be: пхаць

en: pull (Yank)
be: цягнуць (таргаць)

en: turn oN
be: увамкнуць

en: turn oFf
be: вымкнуць

en: KeyUp
be: Падвышаць

en: Highlight prev dialogue
be: Падсвяціць папярэдні дыялёг

en: KeyDown
be: Памяншаць

en: Highlight next dialogue
be: Падсвяціць наступны дыялёг

en: Object
be: Аб’ект

en: Black and White / Color
be: Чорна-белы / каляровы

en: Eyes
be: Вочы

en: Tongue
be: Язык

en: Punch
be: Ударыць

en: Kick
be: Штурхаць

en: Regular cursor
be: Звычайны паказальнік

note: I18N: Comm is a communication device
en: Comm
be: Сувязь

en: Save / Load / Options
be: Захаваць / Заладаваць / Налады

en: Other game controls:
be: Іншыя клявішы гульні:

en: Inventory:
be: Рыштунак:

en: Scroll list up
be: Прагартаць сьпіс угару

en: Scroll list down
be: Прагартаць сьпіс уніз

en: Upper left item
be: Вышняя левая рэч

en: Lower left item
be: Ніжняя левая рэч

en: Upper right item
be: Вышняя правая рэч

en: Lower right item
be: Ніжняя правая рэч

en: Middle left item
be: Сярэдняя левая рэч

en: Middle right item
be: Сярэдняя правая рэч

en: Switching characters:
be: Пералучэньне пэрсанажаў:

en: Second kid
be: Другое дзіцё

en: Third kid
be: Трэцяе дзіцё

en: Toggle Inventory/IQ Points display
be: Пералучыць рыштунак/экран пунктаў IQ

en: Toggle Keyboard/Mouse Fighting (*)
be: Пералучыць кіраваньне баямі клявіятурай/мышшу (*)

en: * Keyboard Fighting is always on,
be: * Бой клявіятурай заўжды далучаны,

en:   so despite the in-game message this
be:   незважаючы на паведамленьні ў гульні,

en:   actually toggles Mouse Fighting Off/On
be:   гэта насамрэч пералучае бой мышшу

en: Fighting controls (numpad):
be: Клявішы бою (numpad):

en: Step back
be: Ступ назад

en: Block high
be: Высокі блёк

en: Block middle
be: Сярэдні блёк

en: Block low
be: Нізкі блёк

en: Punch high
be: Высокі ўдар

en: Punch middle
be: Сярэдні ўдар

en: Punch low
be: Нізкі ўдар

en: Sucker punch
be: Раптоўны ўдар

en: These are for Indy on left.
be: Калі Інды леваруч.

en: When Indy is on the right,
be: Калі інды праваруч,

en: 7, 4, and 1 are switched with
be: 7, 4, і 1 мяняюцца з

en: 9, 6, and 3, respectively.
be: 9, 6, і 3 адпаведна.

en: Biplane controls (numpad):
be: Клявішы біпляну (numpad):

en: Fly to upper left
be: Лёт угару налева

en: Fly to left
be: Лёт налева

en: Fly to lower left
be: Лёт уніз налева

en: Fly upwards
be: Лёт угару

en: Fly straight
be: Лёт проста

en: Fly down
be: Лёт уніз

en: Fly to upper right
be: Лёт угару направа

en: Fly to right
be: Лёт направа

en: Fly to lower right
be: Лёт уніз направа

en: Snap scroll on
be: Прагортваньне скокамі далучана

en: Snap scroll off
be: Прагортваньне скокамі адлучана

en: Music volume:
be: Гучнасьць музыкі:

en: Subtitle speed:
be: Хуткасьць субтытраў:

en: The Lite version of Putt-Putt Saves the Zoo iOS is not supported to avoid piracy.
    The full version is available for purchase from the iTunes Store.
be: Лёгкая вэрсія Putt-Putt Saves the Zoo для iOS не падтрымліваецца, каб пазьбегнуць пірацтва.
    Поўную вэрсію можна купіць у iTunes Store.

en: HE v71+ support is not compiled in
be: Падтрыманьне HE v71+ не сабранае

en: SCUMM v7-8 support is not compiled in
be: Падтрыманьне SCUMM v7-8 не сабранае

en: Show Object Line
be: Паказваць аб’ектавы радок

en: Show the names of objects at the bottom of the screen
be: Паказваць назвы аб’ектаў зьнізу экрану

en: Use NES Classic Palette
be: Выкарыстоўваць клясічную палітру NES

en: Use a more neutral color palette that closely emulates the NES Classic
be: Выкарыстоўваць болей нэўтральную колеравую палітру, якая бліжэй да NES Classic

en: Trim FM-TOWNS games to 200 pixels height
be: Асякаць гульні FM-TOWNS да вышыні ў 200 піксэляў

en: Cut the extra 40 pixels at the bottom of the screen, to make it standard 200 pixels height, allowing using 'aspect ratio correction'
be: Адсячы непатрэбныя 40 піксэляў зьнізу экрану, каб зрабіць стандарт вышыні у 200 піксэляў, дазваляючы выкарыстаць „карэкцыю прапорцыяў экрану“

en: Play simplified music
be: Граць спрошчаную музыку

en: Enable smooth scrolling
be: Далучыць плыўнае прагортваньне

en: (instead of the normal 8-pixels steps scrolling)
be: (замест звычайнага прагортваньня ў 8 піксэляў)

en: Allow semi-smooth scrolling
be: Далучыць напалову плыўнае прагортваньне

en: Allow scrolling to be less smooth during the fast camera movement in the intro.
be: Далучыць меней плыўнае прагортваньне падчас хуткага руху камэры ва ўступе.

en: You have enabled 'aspect ratio correction'. However, FM-TOWNS' natural resolution is 320x240, which doesn't allow aspect ratio correction.
    Aspect ratio correction can be achieved by trimming the resolution to 320x200, under 'engine' tab.
be: Вы далучылі „карэкцыю прапорцыяў экрану“. Аднак натуральная разрознасьць ё 320x240, зь якой немажліва карэктаваць прапорцыі экрану.
    Карэкцыя прапорцыяў экрану можа быць дасягнута асячэньнем разрознасьці да 320x200 на картцы „рухавік“.

en: Audio files compressed with ScummVM Tools were detected; *.BUN/*.SOU
    compression is not supported anymore for this game, audio will be disabled.
    Please copy the game from the original media without compression.
be: Знойдзены гукавыя файлы, сьціснутыя ScummVM Tools. Сьціск *.BUN/*.SOU
    больш не падтрымліваецца для гэтай гульні, гук будзе адлучаны.
    Калі ласка, скапіюйце гульню з арыґінальных носьбітаў бяз сьціску.

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
be: Для роднага падтрыманьня MIDI трэ Roland Upgrade ад LucasArts,
    але бракуе %s. Выкарыстоўвайце AdLib замест.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
be: Maniac Mansion мусіла запусьціцца. Але каб яна запрацавала, файлы гульні Maniac Mansion мусяць быць у тэчцы 'Maniac' унутры тэчкі гульні Day of the Tentacle, а гульня мусіць быць даданая ў ScummVM.

en: Large
be: Вялікі

en: This AMIGA version is missing (at least) the following file(s):
be: У гэтай вэрсіі AMIGA бракуе (прынамсі) гэтых файлаў:

en: 
    Please copy these file(s) into the game data directory.
be: 
    Калі ласка, скапіюйце гэтыя файлы ў тэчку зьвестак гульні.

en: Pixellated scene transitions
be: Піксэляваныя пераходы між сцэнамі

en: When changing scenes, a randomized pixel transition is done
be: Зьмены сцэнаў будуць з пераходам адвольных піксэляў

en: Don't show hotspots when moving mouse
be: Не паказаваць пункты доступу пры навядзеньні мышшу

en: Only show hotspot names after you actually click on a hotspot or action button
be: Паказваць назвы пунктаў доступу пасьля пстрыку па ім або кнопкі дзеі

en: Show character portraits
be: Паказваць партрэты пэрсанажаў

en: Show portraits for the characters when conversing
be: Паказваць партрэты пэрсанажаў, падчас гутаркі

en: Slide dialogs into view
be: Анімацыя зьяўленьня дыялёгаў

en: Slide UI dialogs into view, rather than simply showing them immediately
be: Анімаванае зьяўленьне дыялёгаў, замест імгненнага

en: Transparent windows
be: Празрыстыя вокны

en: Show windows with a partially transparent background
be: Паказваць вокны з часткова празрыстым фонам

en: The "sky.cpt" engine data file has an incorrect size.
be: Рухавіковы файл „sky.cpt“ мае няправільны памер.

en: Walk / Look / Talk
be: Ісьці / Глядзець / Гаварыць

en: Skip / Close
be: Прапусьціць / Закрыць

en: Open control panel
be: Адкрыць панэль кіраваньня

en: Floppy intro
be: Дыскетны ўступ

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
be: Выкарыстоўваць уступ з вэрсіі гнуткіх дыскаў (толькі для вэрсіі кампактных дыскаў)

en: WARNING: Deleting the autosave slot is not supported by this engine
be: УВАГА: Гэты рухавік не падтрымлівае выдаленьня слоту аўтазахову

en: Load modded assets
be: Заладаваць мадыфікаваныя рэсурсы

en: Enable loading of external replacement assets.
be: Далучыць ладаваньне дадатковых заменных рэсурсаў.

en: Enable linear filtering of the backgrounds images
be: Далучыць лінейнае фільтраваньне фонавых выяў

en: When linear filtering is enabled the background graphics are smoother in full screen mode, at the cost of some details.
be: Лінейнае філтраваньне згладзіць фонавую графіку ў рэжыме поўнага экрану праз страту дэталізацыі.

en: Enable font anti-aliasing
be: Далучыць памякчэньне шрыфтоў

en: When font anti-aliasing is enabled, the text is smoother.
be: Памякчэньне зробіць тэкст гладкім.

en: Toggle subtitles
be: Пералучыць субтытры

en: Software renderer does not support modded assets
be: Праграмны рэндэр не падтрымлівае мадыфікаваныя рэсурсы

en: You are missing recommended data files:
be: Бракуе наступных рэкамэндаваных файлаў:

en: The 'fonts' folder is required to experience the text style as it was designed. The Steam release is known to be missing it. You can get the fonts from the demo version of the game.
be: Тэчка 'fonts' патрэбна для таго, каб тэкст выглядаў такім, якім быў задуманы. У вэрсіі Steam яе бракуе. Вы можаце ўзяць шрыфты з дэманстрацыйнай вэрсіі гульні.

en: 'gui.ini' is recommended to get proper font settings for the game localization.
be: Файл 'gui.ini' рэкамэндаваны для правільных наладаў шрыфтоў лякалізацыі гульні.

en: 'language.ini' is recommended to get localized confirmation dialogs.
be: Файл 'language.ini' рэкамэндаваны лякалізаваных дыялёгаў пацьвярджэньня.

en: 'game.exe' is recommended to get styled confirmation dialogs.
be: Файл 'game.exe' рэкамэндаваны для стылізаваных дыялёгаў пацьвярдэньня.

en: Unable to locate the text for %s language in engine data file.
be: Ня выйшла знайсьці тэкст для мовы (%s) у рухавіковых файлах.

en: Incorrect version of the '%s' engine data file found. Expected %d but got %d.
be: Знойдзена няпэўная вэрсія зьвестак рухавіку '%s'. Мусіў быць %d, але ё %d.

en: Unable to find block for part %d
be: Ня выйшла знайсьці блёк для часткі %d

en: Unable to find '%s' in game folder or the engine data file.
be: Ня выйшла знайсьці '%s' у тэчцы гульні або зьвестках рухавіку.

en: Failed to save temporary game state. Make sure your save game directory is set in ScummVM and that you can write to it.
be: Ня выйшла стварыць часовы захоў. Праверце, што тэчка заховаў выстаўлена ў ScummVM і што вы маеце да яе доступ.

en: Failed to load temporary game state.
be: Ня выйшла заладаваць часовы захоў.

en: Improved mode
be: Палепшаны рэжым

en: Removes some repetitive actions, adds possibility to change verbs by keyboard
be: Выдаліць нейкія паўторныя дзеі, дадаць мажлівась мяняць дзеясловы з клявіятуры

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
be: Немажліва паказаць сцэнку PSX '%s' у рэжыме палітры

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
be: Знойдзены сцэнкі MPEG-2, але ScummVM сабраны без падтрыманьня MPEG-2

en: Cutscene '%s' not found
be: Сцэнка '%s' ня знойдзена

en: ScummVM found that you have old saved games for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old saved game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
be: ScummVM знайшоў вашыя старыя захаваныя гульні для Broken Sword 1, якія патрэбна ператварыць.
    Стары фармат захаванай гульні болей не падтрымліваецца, таму немажліва заладаваць неператвораную гульню.
    
    Націсьніце ОК, каб ператварыць іх, інакш наступным разам вам паведамяць зноўку.

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
be: Ужо ё захоў з такою назваю!
    Ці хочаце вы захаваць стары захоў (%s) ці новы (%s)?

en: Keep the old one
be: Захаваць стары

en: Keep the new one
be: Захаваць новы

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
be: Гэта канец дэманстрацыі Broken Sword 1

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
be: Знойдзены сцэнкі PSX, але ScummVM сабраны без падтрыманьня колераў RGB

en: Show object labels
be: Паказваць назывы аб’ектаў

en: Show labels for objects on mouse hover
be: Паказваць назвы аб’ектаў пры навядзеньні на іх паказальніку

en: Use English speech
be: Выкарыстоўваць ангельскую агучку

en: Use English speech instead of German for every language other than German
be: Выкарыстоўваць ангельскую агучку замест нямецкай для кожнай мовы, акром нямецкай

en: Saturn CD version is not yet supported
be: Вэрсія кампактнах дыскаў Saturn яшчэ не падтрымліваецца

en: Font variant not present in '%s' engine data file.
be: Варыянт шрыфту няма ў рухавіковым файле '%s'.

en: Saved game in slot #%d
be: Гульня захаваная ў слоце #%d

en: Could not quick save into slot #%d
be: Ня выйшла хутка захаваць гульню ў слот #%d

en: Saved game #%d quick loaded
be: Захоў #%d хутка заладаваны

en: Could not quick load the saved game #%d
be: Ня выйшла хутка заладаваць захоў #%d

en: Unable to locate the '%s' data file.
be: Ня выйшла знайсьці зьвесткавы файл '%s' .

en: Toggle fast mode
be: Перамыканьне хуткага рэжыму

en: This version requires Giflib which was not compiled into ScummVM
be: Для гэтай гульні патрэбна Giflib, якой няма ў зборы ScummVM

en: Enable wall collisions
be: Далучыць сутычку са сьценамі

en: Enable the original wall collision damage
be: Далучыць арыґінальнае пашкоджэньне ад сутычкі са сьценамі

en: Disable save menu
be: Адлучыць мэню захаваньня

en: The original only had autosaves. This allows you to save whenever you want.
be: У арыґінале былі толькі аўтазахаваньні. Гэта дазволіць вам захоўвацца, дзе вы захочаце.

en: Enable debug mode
be: Далучыць рэжым наладжваньня хібаў

en: Enable the debug mode
be: Далучыць рэжым наладжваньня хібаў

en: Enable sound
be: Далучыць гук

en: Enable the sound for the game
be: Далучыць гук у гульні

en: Enable text
be: Далучыць тэкст

en: Enable the text for the game
be: Далучыць тэкст у гульні

en: Enable movies
be: Далучыць відэа

en: Enable the cutscenes for the game
be: Далучыць сцэнкі ў гульні

en: Enable mouse
be: Далучыць мыш

en: Enable the mouse for the UI
be: Далучыць мыш для інтэрфэйсу

en: Use the USA version
be: Выкарыстоўваць вэрсію для ЗША

en: Enable the USA specific version flags
be: Далучыць сьцягі, уласьцівыя вэрсіі для ЗША

en: Enable high resolution
be: Далучыць высокую разрознасьць

en: Enable a higher resolution for the game
be: Далучыць высокую разрознасьць у гульні

en: Debug Grid Camera Up
be: Наладжваньне: Камэра сеткі ўгару

en: Debug Grid Camera Down
be: Наладжваньне: Камэра сеткі ўгару

en: Debug Grid Camera Left
be: Наладжваньне: Камэра сеткі налева

en: Debug Grid Camera Right
be: Наладжваньне: Камэра сеткі направа

en: Normal Behaviour
be: Нармальныя паводзіны

en: Athletic Behaviour
be: Спартоўныя паводзіны

en: Aggressive Behaviour
be: Гарэзныя паводзіны

en: Discreet Behaviour
be: Памяркоўныя паводзіны

en: Behaviour Action
be: Паводзіны

en: Change Behaviour
be: Зьмяніць паводзіны

en: Options Menu
be: Мэню наладаў

en: Use Selected Object
be: Выкарыстаць выбраны аб’ект

en: Throw Magic Ball
be: Кінуць чароўную ґалку

en: Use Protopack
be: Ужыць протапак

en: Open Holomap
be: Адкрыць галамапу

en: Special Action
be: Спэцыяльная дзея

en: Previous location
be: Папярэдняя лякацыя

en: Next location
be: Наступная лякацыя

en: Enable frame skipping
be: Далучыць пропуск кадраў

en: Allow the game to skip animation frames when running too slow.
be: Дазваляць гульне прапускаць кадры анімацыі, калі занадта павольна.

en: Enable frame limiting
be: Далучыць абмежаваньне кадраў

en: Limits the speed of the game to prevent running too fast.
be: Абмяжоўвае хуткасьць гульні, каб пазьбегнуць занадтую скорасьць.

en: Enable cheats
be: Далучыць махлярства

en: Allow cheats by commands and a menu when player is clicked.
be: Дазволіць махляваньне цераз загады й мэню, калі гулец пстрыкне.

en: Play foot step sounds
be: Граць гукі ступаў

en: Plays sound when the player moves.
be: Граць гукі, калі гулец рухаецца.

en: Enable jump to mouse position
be: Далучыць скок да паказальніку мышы

en: Jumping while not moving targets the mouse cursor rather than direction only.
be: Скокнуць на месца, куды паказвае паказальнік мышы, але падчас руху цэляў.

en: Enable font replacement
be: Далучыць замену шрыфту

en: Replaces game fonts with rendered fonts
be: Замяніць шрыфты гульні на рэндэрныя шрыфты

note: I18N: Silencer is the player-character in Crusader games, known as the Avatar in Ultima series.
en: Camera moves with Silencer
be: Камэра рухаецца за Сайленсэрам

en: Camera tracks the player movement rather than snapping to defined positions.
be: Камэра сочыць за рухамі гульца, а не скокае па зададзеным пазыцыям.

en: Always enable Christmas easter-egg
be: Назаўжды далучыць Калядную маляванку

en: Enable the Christmas music at any time of year.
be: Далучыць калядную музыку ў абы-якую пару года.

en: Could not find correct ultima.dat datafile
be: Ня вйшла знайсьці пэўны файл ultima.dat

en: loading quick save %d
be: ладаваньне хуткага захову %d

en: saving quick save %d
be: хуткае захаваньне %d

en: Original Save
be: Арыґінальнае захаваньне

en: Transfer Character
be: Перанос пэрсанажа

en: Ultima VIII Cheats
be: Мяхлярства Ultima VIII

en: Ultima VIII Debug
be: Наладжваньне Ultima VIII

en: Show FPS-counter
be: Паказваць лічыльнік кадраў/с

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
be: Паказваць колькасьць кадраў на сэкунду ў левым вышнім куту

en: Sprite bilinear filtering (SLOW)
be: Білінейнае філтраваньне спрайтаў (марудна)

en: Apply bilinear filtering to individual sprites
be: Выкарыстоўваць білінейнае філтраваньне да асобных спрайтаў

en: FoxTail support is not compiled in
be: Падтрыманьне FoxTail не сабранае

en: Hero Craft support is not compiled in
be: Падтрыманьне Hero Craft не сабранае

en: Wintermute3D support is not compiled in
be: Падтрыманьне Wintermute3D не сабранае

en: This game requires PNG, JPEG and Vorbis support.
be: Для гэтай гульні патрэбна падтрыманьне PNG, JPEG і Vorbis.

en: This game requires the FoxTail subengine, which is not compiled in.
be: Для гэтай гульні патрэбны рухавік FoxTail, які не сабраны.

en: This game requires the HeroCraft subengine, which is not compiled in.
be: Для гэтай гульні патрэбны рухавік HeroCraft, які не сабраны.

en: This game requires 3D capabilities, which is not compiled in. As such, it is likely to be unplayable totally or partially.
be: Для гэтай гульні патрэбна падтрыманьне 3D, але яно не сабранае. Таму, гэтая гульня ня будзе працаваць часткова ці поўнасьцю.

note: I18N: Debug feature to draw lines of scene geometry: walls, walking areas, etc
en: Show scene geometry
be: Паказваць гэамэтрыю сцэнаў

en: Previous page
be: Папярэдняя старонка

en: Next page
be: Наступная старонка

en: Show hints
be: Паказаць падказкі

en: GUI variant A
be: Інтэрфэйс варыянт A

en: GUI variant B
be: Інтэрфэйс варыянт B

en: Phone cancel button
be: Кнопка тэлефону „Скасаваць“

en: Phone up button
be: Кнопка тэлефону „Угару“

en: Phone down button
be: Кнопка тэлефону „Уніз“

note: I18N: Some items are scripted to have alternative "Use" action, when MiddleClick is used It may result in actor saying different text or item being decomposed to it's parts
en: Alternative action
be: Альтэрнатыўная дзея

en: Phone 0 button
be: Кнопка тэлефону „0“

en: Phone 1 button
be: Кнопка тэлефону „1“

en: Phone 2 button
be: Кнопка тэлефону „2“

en: Phone 3 button
be: Кнопка тэлефону „3“

en: Phone 4 button
be: Кнопка тэлефону „4“

en: Phone 5 button
be: Кнопка тэлефону „5“

en: Phone 6 button
be: Кнопка тэлефону „6“

en: Phone 7 button
be: Кнопка тэлефону „7“

en: Phone 8 button
be: Кнопка тэлефону „8“

en: Phone 9 button
be: Кнопка тэлефону „9“

en: Phone * button
be: Кнопка тэлефону „*“

en: Phone # button
be: Кнопка тэлефону „#“

en: Show help
be: Паказаць дапамогу

en: Scroll up
be: Прагортваньне ўгару

en: Scroll down
be: Прагортваньне ўніз

en: Change shadow type
be: Зьмяніць тып ценю

en: Volume max
be: Максымальная гучнасьць

note: I18N: Displays a debug interface with a CLI for various features
en: Show debug parser
be: Паказаць наладны аналізатар

note: I18N: Displays a debug text message
en: Debug print
be: Наладны адбітак

note: I18N: Exits the game
en: Exit
be: Выйсьце

note: I18N: Displays a debug interface that changes light settings
en: Light helper window
be: Дапаможнае акно сьвятлу

en: Run forward
be: Бег наперад

en: Run backward
be: Бег назад

en: Turn left fast
be: Швыдкі паварод налева

en: Turn right fast
be: Швыдкі паварот направа

note: I18N: Displays a blueprint with robot parts
en: Show blueprint
be: Паказаць рысунак

en: Next action
be: Наступная дзея

en: Previous action
be: Папярэдняя дзея

en: Volume off
be: Гук адлучаны

en: Change font size
be: Зьмяніць памер шрыфту

en: Walking speed: Low
be: Хуткасьць хады: павольна

en: Walking speed: Medium
be: Хуткасьць хады: сярэдне

en: Walking speed: High
be: Хуткасьць хады: спрытна

en: Cancel waiting
be: Скасаваць чаканьне

en: First page
be: Першая старонка

en: Last page
be: Апошняя старонка

note: I18N: ultra_super_mega_fast_walk is the name of the variable used at game script for this speed
en: Walking speed: Ultra Super Mega Fast
be: Хуткасьць хады: ультрасупэрмеґахутка

en: Show game credits
be: Паказаць тытры гульні

en: Play selected music record
be: Граць выбраны музчыны запіс

en: Select next music record
be: Выбраць наступны музычны запіс

en: Play note 1: A
be: Граць ноту 1: Ля

en: Play note 2: F#
be: Граць ноту 2: Фа-дыез

en: Play note 3: D#
be: Граць ноту 3: Рэ-дыез

en: Play note 4: C#
be: Граць ноту 4: До-дыез

en: Play note 5: E
be: Граць ноту 5: Мі-дыез

en: Play note 6: G#
be: Граць ноту 6: Соль-дыез

en: Play note 7: B
be: Граць ноту 7: Сі

en: Ability: Telekinesis
be: Здольнасьць: Тэлекінэз

en: Ability: Push
be: Здольнасьць: Штуршок

en: Ability: Lightning
be: Здольнасьць: Маланка

en: Ability: Light
be: Здольнасьць: Сьвятло

en: Ability: Wind
be: Здольнасьць: Вецер

en: Ability: Sound
be: Здольнасьць: Гук

en: Ability: Esence
be: Здольнасьць: Пах

en: Ability: Exorcist
be: Здольнасьць: Экзарцызм

en: Show hints / Dance move
be: Паказаць падказкі / Рухі танцу

en: Dance move up
be: Рух танцу ўгару

en: Dance move down
be: Рух танцу ўніз

en: Dance move left
be: Рух танцу налева

en: Dance move right
be: Рух танцу направа

en: Cancel input
be: Скасаваць увод

note: I18N: At one of the puzzles game asks to press Up key / Shift key / Down key
en: Shift key
be: Кнопка Shift

note: I18N: Chapayev is the name of game character, Vasily Chapayev This action makes Chapayev interact with item instead of Petka
en: Chapayev's action
be: Дзея Чапаява

en: Settings
be: Налады

en: Dialogue answer 1
be: Дыялёгавы адказ 1

en: Dialogue answer 2
be: Дыялёгавы адказ 2

en: Dialogue answer 3
be: Дыялёгавы адказ 3

en: Dialogue answer 4
be: Дыялёгавы адказ 4

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel slower
be: Круціць кола павольней

note: I18N: This game is called "Pole Chudes" and it features a wheel similar to "Wheel of Fortune" TV show
en: Spin wheel faster
be: Круціць кола хутчэй

en: Zoom out
be: Аддаліць

en: Zoom in
be: Наблізіць

en: Show journal
be: Паказаць дзёньнік

note: I18N: Displays a debug interface with Bezier curves
en: Bezier window
be: Акно Бэзі

note: I18N: Use droid to perform an action
en: Droid's action
be: Дзея дройду

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action rotates current tetris item
en: Rotate
be: Паварот

note: I18N: It's a Tetris game clone, this action drops current tetris item
en: Drop
be: Скід

en: Player 1: Up
be: Гулец 1: Угару

en: Player 1: Left
be: Гулец 1: Налева

en: Player 1: Down
be: Гулец 1: Уніз

en: Player 1: Right
be: Гулец 1: Направа

en: Player 2: Up
be: Гулец 2: Угару

en: Player 2: Left
be: Гулец 2: Налева

en: Player 2: Down
be: Гулец 2: Уніз

en: Player 2: Right
be: Гулец 2: Направа

note: I18N: Displays a debug FPS counter
en: Debug FPS
be: Наладны лічыльнік кадраў

en: Key i
be: Кнопка i

en: This saved game uses version %u, but this engine only supports up to version %d. You will need an updated version of the engine to use this saved game.
be: Гэтая захаваная гульня вэрсіі %u, але рухавік падтрымлівае толькі вэрсіі да %d. Вам трэ абнавіць рухавік, каб заладаваць гэты захоў.

en: Double FPS
be: Падвойны лічыльнік кадраў

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
be: Павялічыць частату кадраў/с з 30 да 60

en: Enable Venus
be: Далучыць Venus

en: Enable the Venus help system
be: Далучыць дапаможную сістэму Venus

en: Disable animation while turning
be: Адлучыць анімацыю падчас паваротаў

en: Disable animation while turning in panorama mode
be: Адлучыць анімацыю падчас паваротаў у рэжыме панарамы

en: Use high resolution MPEG video
be: Выкарыстоўваць відэа MPEG высокай разрознасьці

en: Use MPEG video from the DVD version instead of lower resolution AVI
be: Выкарыстоўваць відэа MPEG з DVD, замест AVI нізкай разрознасьці

en: Look Up
be: Пагляд угару

en: Look Down
be: Пагляд уніз

en: Spellbook
be: Кніга чараў

en: Score
be: Рахунак

en: Put away object
be: Прыбраць аб’ект

en: Extract coin
be: Выцягнуць манэту

en: Preferences
be: Пажаданьні

en: Before playing this game, you'll need to copy the required fonts into ScummVM's extras directory, or into the game directory. On Windows, you'll need the following font files from the Windows font directory: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New and Arial. Alternatively, you can download the Liberation Fonts or the GNU FreeFont package. You'll need all the fonts from the font package you choose, i.e., LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans and FreeSerif respectively.
be: Перад тым, як гуляць у гэтую гульню, вам трэ скапіяваць патрэбныя шрыфты ў тэчку дадаткаў ScummVM або ў тэчку гульні. На Windows вам патрэбны наступныя шрыфты стандартнай шрыфтавой бібліятэкі: Times New Roman, Century Schoolbook, Garamond, Courier New і Arial. Альбо заладуйце Liberation Fonts ці пак GNU FreeFont. Вам спатрэбяцца ўсе шрыфты выбранага паку, а менавіта: LiberationMono, LiberationSans and LiberationSerif, or FreeMono, FreeSans і FreeSerif адпаведна.
