smplayer - en to ja translation catalogue (85 entries)

en: The installer is already running.
ja: インストーラーは既に実行中です。

en: You must be logged in as an administrator when installing this program.
ja: このプログラムをインストールするときは管理者としてログインする必要があります。

en: An instance of SMPlayer is running. Please exit SMPlayer and try again.
ja: SMPlayer のインスタンスが実行中です。SMPlayer を終了してやり直してください。

en: Unsupported operating system.[:n:]SMPlayer ${SMPLAYER_VERSION} requires at least Windows XP and may not work correctly on your system.[:n:]Do you really want to continue with the installation?
ja: サポートされていないオペレーティング システムです。[:n:]SMPlayer ${SMPLAYER_VERSION} は Windows XP 以上を必要とし、お使いのシステムでは正常に動作しない可能性があります。[:n:]本当にインストールを続行しますか?

en: Unsupported operating system.[:n:]SMPlayer ${SMPLAYER_VERSION} requires at least Windows Vista and may not work correctly on your system.[:n:]Do you really want to continue with the installation?
ja: サポートされていないオペレーティング システムです。[:n:]SMPlayer ${SMPLAYER_VERSION} は Windows Vista 以上を必要とし、お使いのシステムでは正常に動作しない可能性があります。[:n:]本当にインストールを続行しますか?

en: A 64-bit Windows operating system is required to install this software.
ja: このソフトウェアをインストールするには 64 ビットの Windows オペレーティング システムが必要です。

en: An existing 32-bit installation of SMPlayer exists. You must uninstall 32-bit SMPlayer first.
ja: 32 ビットの SMPlayer が既にインストールされています。先に 32 ビットの SMPlayer をアンインストールする必要があります。

en: An existing 64-bit installation of SMPlayer exists. You must uninstall 64-bit SMPlayer first.
ja: 64 ビットの SMPlayer が既にインストールされています。先に 64 ビットの SMPlayer をアンインストールする必要があります。

en: $(^NameDA) Setup
ja: $(^NameDA) のセットアップ

en: Setup will guide you through the installation of $(^NameDA).[:r:][:n:][:r:][:n:]It is recommended that you close all instances of SMPlayer before starting setup. This will make it possible to update relevant program files without having to reboot your computer.[:r:][:n:][:r:][:n:]$_CLICK
ja: セットアップは $(^NameDA) のインストールをご案内します。[:r:][:n:][:r:][:n:]セットアップの開始前にすべての SMPlayer のインスタンスを閉じることが推奨されます。これによりお使いのコンピューターを再起動する必要なく関連するプログラム ファイルを更新することが可能になります。[:r:][:n:][:r:][:n:]$_CLICK

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: MPlayer Components
ja: MPlayer コンポーネント

en: Multimedia Engine
ja: マルチメディア エンジン

en: SMPlayer (required)
ja: SMPlayer (必須)

en: SMPlayer, shared libraries, and documentation.
ja: SMPlayer、共有ライブラリ、およびドキュメントです。

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Creates a shortcut to SMPlayer on the desktop.
ja: デスクトップに SMPlayer へのショートカットを作成します。

en: Start Menu
ja: [スタート] メニュー

en: Create a Start Menu entry for SMPlayer.
ja: SMPlayer の [スタート] メニュー エントリを作成します。

en: MPlayer (required)
ja: MPlayer (必須)

en: MPlayer; required for playback.
ja: 再生のために必要な MPlayer です。

en: Binary Codecs
ja: バイナリ コーデック

en: Optional codecs for MPlayer. (Internet Connection required for installation)
ja: MPlayer のオプション コーデックです。(インストールにはインターネット接続が必要です)

en: A feature-rich fork of MPlayer && MPlayer2
ja: MPlayer と MPlayer2 の機能豊富なフォークです。

en: Youtube support (download required)
ja: YouTube サポート (ダウンロードが必要です)

en: Provides the possibility to play Youtube videos.
ja: YouTube 動画を再生する能力を提供します。

en: A companion program to MPlayer that can be used to encode or transform supported audio or video streams.
ja: サポートされたオーディオまたはビデオ ストリームのエンコードや変換に使用できる MPlayer の姉妹プログラムです。

en: Icon Themes
ja: アイコン テーマ

en: Additional icon themes for SMPlayer.
ja: SMPlayer の追加アイコン テーマです。

en: Languages
ja: 言語

en: Non-English language files for SMPlayer.
ja: SMPlayer の英語以外の言語ファイルです。

en: Deletes SMPlayer preferences leftover from previous installations.
ja: 前のインストールから残っている SMPlayer の環境設定を削除します。

en: The binary codec packages add support for codecs that are not yet implemented natively, like newer RealVideo variants and a lot of uncommon formats.[:n:]Note that they are not necessary to play most common formats like DVDs, MPEG-1/2/4, etc.
ja: バイナリ コーデック パッケージは新しい RealVideo 派生や多くの希少な形式など、まだ自然には実装されていないコーデックへのサポートを追加します。[:n:]DVD、MPEG-1/2/4 などの最も一般的なフォーマットの再生には必要でないことにご注意ください。

en: Select Install Type
ja: インストールの種類の選択

en: Select Overwrite or Uninstall mode.
ja: 上書きまたはアンインストール モードを選択します。

en: You have an existing installation of SMPlayer in the following folder:
ja: 以下のフォルダーに既存 SMPlayer のインストールがあります:

en: Please select how to proceed:
ja: 続行する方法を選択してください:

en: Overwrite ($Inst_Type) the existing installation
ja: 既存のインストールを上書き ($Inst_Type) する

en: Uninstall (remove) the existing installation
ja: 既存のインストールをアンインストール (削除) する

en: Click Start when ready to proceed.
ja: 続行するには [開始] をクリックします。

en: Click Next when ready to proceed.
ja: 続行するには [次へ] をクリックします。

en: Click Uninstall when ready to proceed.
ja: 続行するには [アンインストール] をクリックします。

en: Change Installation Settings
ja: インストール構成を変更する

en: Reset my SMPlayer configuration
ja: SMPlayer の設定をリセットする

en: Are you sure you want to reset your SMPlayer settings? This action cannot be reversed.
ja: SMPlayer の設定をリセットしてもよろしいですか? この動作は元に戻せません。

en: reinstall
ja: 再インストール

en: downgrade
ja: ダウングレード

en: upgrade
ja: アップグレード

en: Start
ja: 開始

en: Downloading MPlayer Codecs...
ja: MPlayer コーデックをダウンロードしています...

en: MPlayer codecs were not successfully installed. Retry?
ja: MPlayer コーデックは正常にインストールされませんでした。再試行しますか?

en: Failed to download MPlayer codecs: '$R0'.
ja: MPlayer コーデックのダウンロードに失敗しました: '$R0'。

en: Failed to install MPlayer codecs.
ja: MPlayer コーデックのインストールに失敗しました。

en: This installation can only be uninstalled by a user with administrator privileges.
ja: このインストールは管理者特権のあるユーザーによってのみアンインストールできます。

en: Uninstall aborted by user.
ja: アンインストールはユーザーによって中止されました。

en: It does not appear that SMPlayer is installed in the directory '$INSTDIR'.[:r:][:n:]Continue anyway (not recommended)?
ja: ディレクトリ '$INSTDIR' に SMPlayer がインストールされているように見えません。[:r:][:n:]このまま続行しますか (推奨されません)?

en: SMPlayer installation not found.
ja: SMPlayer のインストールが見つかりません。

en: This installation can only be uninstalled on 64-bit Windows.
ja: このインストールは 64 ビットの Windows でのみアンインストールできます。

en: SMPlayer is a complete front-end for MPlayer, from basic features like playing videos, DVDs, VCDs to more advanced features like support for MPlayer filters, edl lists, and more.
ja: SMPlayer はビデオ、DVD、VCD の再生のような基本的な機能から MPlayer フィルター、edl リストなどへのサポートのような高度な機能まで、MPlayer の完全なフロントエンドです。

en: Backing up codecs from previous installation...
ja: 以前のインストールからのコーデックをバックアップしています...

en: Restoring codecs from previous installation...
ja: 以前のインストールからのコーデックを復元しています...

en: Deleting Files...
ja: ファイルを削除しています...

en: Deleting Registry Keys...
ja: レジストリ キーを削除しています...

en: Deleting Shortcuts...
ja: ショートカットを削除しています...

en: Restoring file associations...
ja: ファイルの関連付けを復元しています...

en: Rolling back changes...
ja: 変更を元に戻しています...

en: Extracting files...
ja: ファイルを展開しています...

en: Backing up SMTube...
ja: SMTube をバックアップしています...

en: Restoring SMTube from previous installation...
ja: 以前のインストールからの SMTube を復元しています...

en: Backing up mpv...
ja: mpv をバックアップしています...

en: Restoring mpv from previous installation...
ja: 以前のインストールからの mpv を復元しています...

en: Downloading mpv...
ja: mpv をダウンロードしています...

en: mpv was not successfully installed. Retry?
ja: mpv は正常にインストールされませんでした。再試行しますか?

en: Failed to download mpv: '$R0'.
ja: mpv のダウンロードに失敗しました: '$R0'。

en: Failed to install mpv.
ja: mpv のインストールに失敗しました。

en: youtube-dl was not successfully installed. Retry?
ja: youtube-dl は正常にインストールされませんでした。再試行しますか?

en: Failed to download youtube-dl: '$R0'.
ja: youtube-dl のダウンロードに失敗しました: '$R0'。

en: Checking for youtube-dl updates...
ja: youtube-dl の更新を確認しています...

en: Warning: youtube-dl exited abnormally with exit code: $YTDL_Exit_code
ja: 警告: youtube-dl が異常に終了しました。終了コード: $YTDL_Exit_code

en: Visual C++ 2010 Runtime (x86) is required for youtube-dl.
ja: Visual C++ 2010 ラインタイム (x86) は youtube-dl に必要です。

en: The current SMTube installation is incompatible with this version of SMPlayer.
ja: 現在の SMTube インストールは SMPlayer のこのバージョンと互換性がありません。

en: Please upgrade to a newer version of SMTube.
ja: SMTube の新しいバージョンにアップグレードしてください。

en: Cleaning fontconfig cache...
ja: fontconfig キャッシュをクリーンアップしています...

en: Cleaning SMPlayer settings...
ja: SMPlayer の設定をクリーンアップしています...

en: Binary codecs are not supported in this version.
ja: バイナリ コーデックはこのバージョンではサポートされていません。
