Smuxi - IRC client - en to fr translation catalogue (14 entries)

en: Connecting to campfire...
fr: Connexion à campfire...

en: Connected to campfire
fr: Connecté à campfire

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of commands below
en: Campfire Commands
fr: Commandes Campfire

en: Upload
fr: Envoyer

en: '{0}' ({1} B) {2}
fr: '{0}' ({1} O) {2}

en: Failed to post message: {0}
fr: Impossible de poster le message : {0}

en: has uploaded '{0}' ({1} B) {2}
fr: a envoyé '{0}' ({1} O) {2}

note: TRANSLATOR: {0} is the name of the room
en: has joined {0}
fr: a rejoint {0}

note: TRANSLATOR: {0} is the name of the room
en: has left {0}
fr: a quitté {0}

note: TRANSLATOR: {0} is the name of the room
en: has locked {0}
fr: a bloqué {0}

note: TRANSLATOR: {0} is the name of the room
en: has unlocked {0}
fr: a débloqué {0}

en: has changed the topic
fr: a changé le sujet

en: has performed an unknown action
fr: a effectué une action inconnue

en: Error reading from stream: {0}
fr: Erreur pendant la lecture du flux : {0}
