Smuxi - IRC client - en to sv translation catalogue (73 entries)

en: {0} invites you to {1}
sv: {0} bjuder in dig till {1}

en: Accept invite (join room)
sv: Acceptera inbjudan (anslut till rummet)

en: away
sv: borta

note: TRANSLATOR: {0} is the amount of seconds
en: lag: {0} seconds
sv: lagg: {0} sekunder

en: not connected
sv: inte ansluten

en: Using proxy: {0}:{1}
sv: Använder proxy: {0}:{1}

en: Connecting to {0} port {1}...
sv: Anluter till {0} port {1}...

en: Connection to {0} established
sv: Anslutning till {0} upprättad

en: Logging in...
sv: Loggar in...

en: Connection failed!
sv: Anslutning misslyckades!

en: Connection failed! Reason:
sv: Anslutning misslyckades! Anledning:

en: Open Smuxi FAQ for help
sv: Öppna Smuxis ”Frågor och svar” för hjälp

en: Disconnecting...
sv: Kopplar ner...

en: Disconnecting from {0}...
sv: Kopplar ner från {0}...

en: Disconnected from {0}
sv: Anslutning till {0} nerkopplad

en: Connection closed
sv: Anslutning stängd

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Reconnecting...
sv: Återansluter...

en: Reconnecting to {0}...
sv: Återansluter till {0}...

en: Reconnect Error
sv: Återanslutningsfel

en: Sleeping for {0} milliseconds
sv: Väntar i {0} millisekunder

note: TRANSLATOR: this line is used as label / category for a list of commands below
en: IrcProtocolManager Commands
sv: Kommandon för IRC-protokollhanterare

en: Invalid port: {0}
sv: Felaktig port: {0}

note: TRANSLATOR: some IRC networks dislike too many joins in a short period and thus Smuxi throttles/queues them
en: Queuing joins: {0}
sv: Köar kanalanslutningar: {0}

en: Already joined to channel: {0}. Type /window {0} to switch to it.
sv: Redan ansluten till kanal {0}. Ange kommandot /window {0} för att byta till den.

en: Active joins: {0} - Queued joins: {1}
sv: Aktiva kanalanslutningar: {0} - Köade kanalanslutningar: {1}

note: TRANSLATORS: final message will look like this: Joining: #chan1 - Remaining active joins: #chan2 / queued joins: #chan3
en: Joining: {0}
sv: Ansluter till kanal: {0}

en: Remaining
sv: Återstående

en: active joins: {0}
sv: aktiva kanaler: {0}

en: queued joins: {0}
sv: köade kanaler: {0}

en: IRC Op
sv: IRC Operatör

en: Owner
sv: Ägare

en: ChanAdmin
sv: Kanaladministratör

en: Op
sv: Operatör

en: Halfop
sv: Halvoperatör

en: Topic for {0}: {1}
sv: Rubrik för {0}: {1}

en: No topic set for {0}
sv: Ingen rubrik satt för {0}

en: ban
sv: utestäng

en: No bans in channel
sv: Ingen är utestängd från kanalen

en: ban exception
sv: undantag från utestängning

en: No ban exceptions in channel
sv: Inga undantag från utestängning finns för kanalen

en: invite exception
sv: undantag från inbjudningskrav

en: No invite exceptions in channel
sv: Inga undantag för inbjudingar finns för kanalen

en: Your user mode is {0}
sv: Ditt användarläge är {0}

en: {0} is already on {1}
sv: {0} är redan på {1}

en: Inviting {0} to {1}
sv: Bjuder in {0} till {1}

en: Users
sv: Användare

en: Total of {0} users [{1} ops, {2} voices, {3} normal]
sv: Totalt {0} användare [{1} operatörer, {2} voice, {3} vanliga]

en: Connection error! Reason:
sv: Fel i anslutning! Anledning:

en: Not enough parameters for {0} command
sv: Inte tillräckligt med parametrar för kommandot {0}

en: Not connected to server
sv: Inte ansluten till server

en: {0}: No such nick/channel
sv: {0}: Användaren/kanalen finns inte

en: Increased send delay to {0}ms to avoid being flooded off the server again.
sv: Ökar väntetid med {0}ms för att undvika att bli utkastad från servern på grund av för snabbt hanterade kommandon.

en: Nick {0} is already in use
sv: Användarnamnet {0} är upptaget

en: Cannot join to channel:
sv: Kan inte ansluta till kanalen:

en: You are banned
sv: Du är utestängd

note: TRANSLATOR: {0}: nickname, {1}: ident@host, {2}: CTCP command, {3}: own nickname, {4}: CTCP parameter example: meebey [meebey@example.com] requested CTCP VERSION from meebey:
en: {0} [{1}] requested CTCP {2} from {3}: {4}
sv: {0} [{1}] begärde CTCP {2} från {3}: {4}

en: CTCP PING reply from {0}: {1} seconds
sv: CTCP PING-svar från {0}: {1} sekunder

en: CTCP {0} reply from {1}: {2}
sv: CTCP {0}-svar från {1}: {2}

en: {0} [{1}] has joined {2}
sv: {0} [{1}] anslöt till {2}

en: {0} [{1}] has left {2}
sv: {0} [{1}] har lämnat {2}

en: You were kicked from {0} by {1}
sv: Du sparkades från {0} av {1}

en: {0} was kicked from {1} by {2}
sv: {0} blev sparkad från {1} av {2}

en: You're now known as {0}
sv: Du kallas numera {0}

en: {0} is now known as {1}
sv: {0} kallas numera {1}

en: {0} changed the topic of {1} to: {2}
sv: {0} bytte rubrik för {1} till: {2}

en: Mode change [{0}] for user {1}
sv: Ändrat användartillstånd [{0}] för användaren {1}

en: mode/{0} [{1}] by {2}
sv: användartillstånd/{0} [{1}] av {2}

en: {0} [{1}] has quit
sv: {0} [{1}] har avslutat

en: Connection to {0} port {1} has failed (attempt {2}), retrying in {3} seconds...
sv: Uppkoppling till {0} på port {1} har misslyckats (försök {2}), prövar igen om {3} sekunder...

en: {0} is away: {1}
sv: {0} är borta: {1}

en: You are no longer marked as being away
sv: Du är inte längre markerad som borta

en: You have been marked as being away
sv: Du har markerats som borta
