Smuxi - IRC client - en to sv translation catalogue (58 entries)

en: The server has shut down
sv: Servern har stängts av

en: Another client logged in with the same resource, you have been disconnected
sv: En annan klient loggade in med samma resurs, du har kopplats bort

en: Authentication failed, either username does not exist or invalid password
sv: Autentisering misslyckades, antingen finns inte användarnamnet eller så är lösenordet fel

en: If you want to create an account with the specified user and password, type /register now
sv: Om du vill skapa ett konto med den specificerade användaren och lösenordet skriv då /register nu

en: This engine has native Facebook support, you should be using it instead of connecting to Facebook with XMPP
sv: Den här motorn har inbyggt stöd för Facebook, använd den hellre än att ansluta till Facebook med XMPP

en: not connected
sv: inte ansluten

en: Could not find contact {0}
sv: Kunde inte hitta kontakten {0}

en: Contact {0} has {1} known resources
sv: Kontakten {0} har {1} känd resurs

en: {0} is not a known resource
sv: {0} är inte en känd resurs

en: Contact's JID: {0}
sv: Kontaktens JID: {0}

en: You have a mutual subscription with this contact
sv: Ni prenumererar på varandra

en: You have no subscription with this contact and this contact is not subscribed to you
sv: Du har inga prenumerationer med denna kontakt och kontakten prenumererar inte på dig

en: You are subscribed to this contact, but the contact is not subscribed to you
sv: Du prenumererar på denna kontakt, men kontakten prenumererar inte på dig

en: You are not subscribed to this contact, but the contact is subscribed to you
sv: Du prenumererar inte på denna kontakt, men kontakten prenumererar på dig

en: Invalid contact command: {0}
sv: Felaktigt kontaktkommando: {0}

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of commands below
en: {0} Commands
sv: {0}-kommandon

en: Advanced {0} Commands
sv: Avancerade {0}-kommandon

en: Invalid port: {0}
sv: Felaktig port: {0}

en: Priority for Available is: {0}
sv: Prioritet för Tillgänglig är: {0}

en: Priority for Away is: {0}
sv: Prioritet för Borta är: {0}

en: Invalid priority: {0} (valid priorities are between -128 and 127 inclusive)
sv: Felaktig prioritet: {0} (korrekta prioriteringar spänner från -128 till och med 127)

en: {0}{1} is available
sv: {0}{1} är tillgänglig

en: {0}{1} is away
sv: {0}{1} är borta

en: {0}{1} is extended away
sv: {0}{1} är borta sedan längre tid

en: {0}{1} wishes not to be disturbed
sv: {0}{1} vill inte bli störd

en: {0}{1} wants to chat
sv: {0}{1} vill chatta

en: {0}{1} is offline
sv: {0}{1} är inte ansluten

en: Automatically allowed {0} to subscribe to you, since you are already asking to subscribe
sv: Tillät automatiskt {0} att prenumerera på dig eftersom du redan frågar om att prenumerera

en: {0}{1} wishes to subscribe to you
sv: {0}{1} vill prenumerera på dig

note: you can now see their presences
en: {0}{1} allowed you to subscribe
sv: {0}{1} tillät dig att prenumerera

en: Automatically removed {0}'s subscription to your presences after losing the subscription to theirs
sv: Tog automatiskt bort prenumerationen för {0} eftersom du nekades kontraprenumeration

note: you cannot (anymore?) see their presences
en: {0}{1} denied/removed your subscription
sv: {0}{1} nekade/tog bort din prenumeration

note: you might still be able to see their presences
en: {0}{1} unsubscribed from you
sv: {0}{1} slutade prenumerera på dig

en: received a malformed error message: {0}
sv: fick ett felaktigt formaterat felmeddelande: {0}

en: {0}{1}'s server could not be found
sv: server för {0}{1} kunde inte hittas

en: {0}{1} is already using your requested resource
sv: {0}{1} använder redan din begärda resurs

en: There is currently no useful error message for {0}, {1}, {2}{3}
sv: Det finns inget meningsfullt felmeddelande för {0}, {1}, {2}{3}

en: You do not have permission to access {0}{1}
sv: Du har inte tillåtelse att komma åt {0}{1}

en: {0} days
sv: {0} dagar

en: {0} hours
sv: {0} timmar

en: {0} minutes
sv: {0} minuter

en: {0} seconds
sv: {0} sekunder

en:  since {0} ({1})
sv:  sedan {0} ({1})

en: An unknown groupchat error occurred: {0}
sv: Ett okänt fel i gruppchatten inträffade: {0}

en: Server of groupchat "{0}" not found.
sv: Servern för gruppchatten ”{0}” kunde inte hittas.

en: MUC service is not available for "{0}"
sv: MUC-tjänst är inte tillgänglig för ”{0}”

en: You do not have permission to join "{0}"
sv: Du har inte tillåtelse att ansluta till ”{0}”

en: An unhandled groupchat error occurred: {0}
sv: Ett ohanterat fel i gruppchatten inträffade: {0}

en: Received a presence update from {0}, but there's no corresponding chat window
sv: Fick en närvarouppdatering från {0} men det finns inget motsvarande chattfönster

en: Received a groupchat message from {0} but there's no corresponding chat window: {1}
sv: Fick ett gruppchattsmeddelande från {0} men det finns inget motsvarande chattfönster: {1}

en: You have been invited to {2} by {0} because {1}
sv: Du har bjudits in till {2} av {0} med anledning {1}

en: You have been invited to {1} by {0}
sv: Du har bjudits in till {1} av {0}

en: Accept invite (join room)
sv: Acceptera inbjudan (anslut till rum)

en: Reconnecting to {0}
sv: Återansluter till {0}

en: Reconnecting to {0} in {1} seconds
sv: Återansluter till {0} om {1} sekunder

en: Error: {0}
sv: Fel: {0}

en: Authenticated
sv: Autentiserad

en: Using proxy: {0}:{1}
sv: Använder proxy: {0}:{1}
