Smuxi - IRC client - en to da translation catalogue (55 entries)

en: No network connections
da: Ingen netværksforbindelser

en: Optimizing: {0}...
da: Optimerer: {0} …

en: Failed to optimize: {0}. Reason: {1}
da: Kunne ikke optimere: {0}. Årsag: {1}

en: Your chat history is no longer available because of an error but will be preserved from now on.
da: Din chathistorik er ikke længere tilgængelig på grund af en fejl, men den vil blive gemt fremadrettet.

en: {0} is typing...
da: {0} taster …

en: {0} has stopped typing...
da: {0} har stoppet indtastning …

en: {0} is away
da: {0} er fraværende

en: {0} is offline
da: {0} er frakoblet

en: {0} is online
da: {0} er tilkoblet

en: not connected
da: ikke forbundet

en: Not connected to server
da: Ikke forbundet til server

en: Not enough parameters for {0} command
da: Ikke nok parametre for kommandoen {0}

en: Connected to {0}
da: Forbundet til {0}

en: Disconnected from {0}
da: Ikke længere forbundet til {0}

en: Automatically connecting to {0}...
da: Automatisk tilslutning til {0} …

en: Automatic connect to {0} failed!
da: Automatisk tilslutning til {0} mislykkedes!

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of commands below
en: Engine Commands
da: Motorkommandoer

en: Connect failed!
da: Tilslutning mislykkedes!

en: Disconnect failed - could not find server: {0}
da: Afbrydelse fejlede - kunne ikke finde server: {0}

en: Reconnect failed!
da: Gentilslutning mislykkedes!

en: Configuration reloaded
da: Konfiguration genindlæst

en: Configuration saved
da: Konfiguration gemt

en: Invalid key/value format.
da: Ugyldigt nøgle/værdi-format.

en: Invalid config key: '{0}'
da: Ugyldig konfigurationsnøgle: »{0}«

en: Could not convert config value: '{0}' to type: {1}
da: Kunne ikke konvertere konfigurationsværdi: »{0}« til type: {1}

en: Invalid config remove key: '{0}'. Valid remove keys: MessagePatterns/{{ID}}.
da: Ugyldig fjern nøgle-konfiguration: »{0}«. Gyldige fjern nøgler: MessagePatterns/{{ID}}.

en: Message pattern with ID: '{0}' does not exist.
da: Beskedmønster med ID: »{0}« findes ikke.

en: Message pattern with ID: '{0}' removed.
da: Beskedmønster med ID: »{0}« fjernet.

en: Invalid parameter for config; use load, save, get or set.
da: Ugyldig parameter for konfiguration: brug load (indlæs), save (gem), get (hent) eller set (sæt).

en: Invalid parameter for network; use list, switch, or close
da: Ugyldigt parameter for netværk; brug list (vis), switch (skift) eller close (luk)

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of networks below
en: Connected Networks
da: Forbundne netværk

en: Network
da: Netværk

en: Protocol
da: Protokol

en: Host
da: Vært

note: TRANSLATOR: no connected networks TRANSLATOR: no available networks
en: None
da: Ingen

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of networks below
en: Available Networks
da: Tilgængelige netværk

en: Network close failed - could not find network: {0}
da: Lukning af netværk fejlede - kunne ikke finde netværk: {0}

en: Network switch failed - could not find network: {0}
da: Netværksomskifter fejlede - kunne ikke finde netværk: {0}

en: Not connected to any network
da: Ikke tilsluttet til noget netværk

en: Failed to write to chat history. Your chat history will not be preserved. Reason: {0}
da: Kunne ikke skrive chathistorik. Din chathistorik vil ikke blive gemt. Årsag: {0}

note: just in case the ProtocolManager is not setting the protocol chat
en: Connect failed.
da: Tilslutning mislykkedes.

en: No protocol manager found for the protocol: {0}
da: Ingen protokolhåndtering fundet til denne protokol: {0}

en: Welcome to Smuxi
da: Velkommen til Smuxi

en: Type /help to get a list of available commands.
da: Tast /help for en liste over tilgængelige kommandoer.

en: After you have made a connection the list of available commands changes. Go to the newly opened connection tab and use the /help command again to see the extended command list.
da: Efter du har foretaget en forbindelsen så ændres listen over tilgængelige kommandoer. Gå til det netop åbnede forbindelsesfaneblad og brug kommandoen /help igen for at se den udvidede kommandoliste.

en: Username must not be empty.
da: Brugernavn må ikke være tomt.

en: Password must not be empty.
da: Adgangskode må ikke være tom.

en: User "{0}" doesn't exist.
da: Bruger »{0}« findes ikke.

en: User "{0}" already exists.
da: Bruger »{0}« findes allerede.

en: Network must not be empty.
da: Netværk må ikke være tomt.

en: Server hostname must not be empty.
da: Serverværtsnavn må ikke være tomt.

en: Server hostname contains invalid characters (newline).
da: Serverværtsnavn indeholder ugyldige tegn (nylinje).

en: Server ID '{0}' already exists.
da: Server-id »{0}« findes allerede.

en: Failed to load chat history. Your chat history will not be preserved. Reason: {0}
da: Kunne ikke indlæse chathistorik. Din chathistorik vil ikke blive bevaret. Årsag: {0}

en: Failed to open chat history for writing. Your chat history will not be preserved. Reason: {0}
da: Kunne ikke åbne chathistorik for skrivning. Din chathistorik vil ikke blive bevaret. Årsag: {0}
