Smuxi - IRC client - en to sv translation catalogue (55 entries)

en: No network connections
sv: Inga nätverksanslutningar

en: Optimizing: {0}...
sv: Optimerar: {0}...

en: Failed to optimize: {0}. Reason: {1}
sv: Misslyckades att optimera: {0}. Anledning: {1}

en: Your chat history is no longer available because of an error but will be preserved from now on.
sv: Din chatthistorik är inte längre tillgänglig på grund av ett fel, men kommer att bibehållas från och med nu.

en: {0} is typing...
sv: {0} skriver...

en: {0} has stopped typing...
sv: {0} har slutat skriva...

en: {0} is away
sv: {0} är borta

en: {0} is offline
sv: {0} är inte ansluten

en: {0} is online
sv: {0} är ansluten

en: not connected
sv: inte ansluten

en: Not connected to server
sv: Inte ansluten till server

en: Not enough parameters for {0} command
sv: Inte tillräckligt med parametrar för kommandot {0}

en: Connected to {0}
sv: Ansluten till {0}

en: Disconnected from {0}
sv: Frånkopplad från {0}

en: Automatically connecting to {0}...
sv: Ansluter automatiskt till {0}...

en: Automatic connect to {0} failed!
sv: Automatisk anslutning till {0} misslyckades!

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of commands below
en: Engine Commands
sv: Kommandon för motorn

en: Connect failed!
sv: Anslutning misslyckades!

en: Disconnect failed - could not find server: {0}
sv: Nedkoppling misslyckades - kunde inte hitta servern: {0}

en: Reconnect failed!
sv: Återanslutning misslyckades!

en: Configuration reloaded
sv: Inställningarna laddades

en: Configuration saved
sv: Inställningarna sparades

en: Invalid key/value format.
sv: Ogiltigt nyckel/värde-format.

en: Invalid config key: '{0}'
sv: Ogiltig konfigurationsnyckel: '{0}'

en: Could not convert config value: '{0}' to type: {1}
sv: Kunde inte konvertera konfigurationsvärdet: '{0}' till typen: {1}

en: Invalid config remove key: '{0}'. Valid remove keys: MessagePatterns/{{ID}}.
sv: Ogiltig config remove key: '{0}'. Giltiga remove keys: MessagePatterns/{{ID}}.

en: Message pattern with ID: '{0}' does not exist.
sv: Meddelandemönster med ID: '{0}' finns inte.

en: Message pattern with ID: '{0}' removed.
sv: Meddelandemönster med ID: '{0}' borttagen.

en: Invalid parameter for config; use load, save, get or set.
sv: Ogiltig parameter för inställningar; använd load, save, get eller set.

en: Invalid parameter for network; use list, switch, or close
sv: Ogiltig parameter för nätverk; använd list, switch eller close

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of networks below
en: Connected Networks
sv: Anslutna nätverk

en: Network
sv: Nätverk

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Host
sv: Värd

note: TRANSLATOR: no connected networks TRANSLATOR: no available networks
en: None
sv: Ingen

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of networks below
en: Available Networks
sv: Tillgängliga nätverk

en: Network close failed - could not find network: {0}
sv: Stängning av nätverk misslyckades - kunde inte hitta nätverket: {0}

en: Network switch failed - could not find network: {0}
sv: Byte av nätverk misslyckades - kunde inte hitta nätverket: {0}

en: Not connected to any network
sv: Inte ansluten till något nätverk

en: Failed to write to chat history. Your chat history will not be preserved. Reason: {0}
sv: Kunde inte spara chatthistorik. Din chatthistorik kommer inte att bibehållas. Anledning: {0}

note: just in case the ProtocolManager is not setting the protocol chat
en: Connect failed.
sv: Anslutning misslyckades.

en: No protocol manager found for the protocol: {0}
sv: Ingen protokollshanterare funnen för protokollet: {0}

en: Welcome to Smuxi
sv: Välkommen till Smuxi

en: Type /help to get a list of available commands.
sv: Skriv /help för att visa en lista med tillgängliga kommandon.

en: After you have made a connection the list of available commands changes. Go to the newly opened connection tab and use the /help command again to see the extended command list.
sv: Efter att du har kopplat upp dig så uppdateras listan med tillgängliga kommandon. Gå till den nyligen öppnade anslutningsfliken och använd kommandot /help igen för att se den utökade kommandolistan.

en: Username must not be empty.
sv: Användarnamnet får inte lämnas tomt.

en: Password must not be empty.
sv: Lösenordet får inte lämnas tomt.

en: User "{0}" doesn't exist.
sv: Användaren "{0}" finns inte.

en: User "{0}" already exists.
sv: Användaren "{0}" finns redan.

en: Network must not be empty.
sv: Nätverk får inte lämnas tomt.

en: Server hostname must not be empty.
sv: Servers värdnamn får inte lämnas tomt.

en: Server hostname contains invalid characters (newline).
sv: Serverns värdnamn innehåller ogiltiga tecken (ny rad).

en: Server ID '{0}' already exists.
sv: Server ID '{0}' finns redan.

en: Failed to load chat history. Your chat history will not be preserved. Reason: {0}
sv: Kunde inte läsa in chatthistoriken. Din chatthistorik kommer inte att sparas. Anledning: {0}

en: Failed to open chat history for writing. Your chat history will not be preserved. Reason: {0}
sv: Kunde inte öppna chatthistoriken med skrivrättighet. Din chatthistorik kommer inte att sparas. Anledning: {0}
