kdelibs4 - en to vi translation catalogue (71 entries)

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ise suffixes
vi: hậu tố -ise

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ize suffixes
vi: hậu tố -ize

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
vi: hậu tố -ise và có dấu phụ

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
vi: hậu tố -ise và không có dấu phụ

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
vi: hậu tố -ize và có dấu phụ

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
vi: hậu tố -ize và không có dấu phụ

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: large
vi: lớn

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: medium
vi: vừa

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: small
vi: nhỏ

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: variant 0
vi: biến thể 0

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: variant 1
vi: biến thế 1

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: variant 2
vi: biến thế 2

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: without accents
vi: không có dấu phụ

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with accents
vi: có dấu phụ

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with ye, modern russian
vi: với ye, tiếng Nga hiện đại

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with yeyo, modern and old russian
vi: với yeyo, tiếng Nga hiện đại và cũ

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with yo, old russian
vi: với yo, tiếng Nga cũ

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: extended
vi: kéo dài

[ctx: SpellcheckHighlighter|]
en: As-you-type spell checking enabled.
vi: Đã bật tính năng kiểm tra đánh vần trong khi gõ.

[ctx: SpellcheckHighlighter|]
en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
vi: Quá nhiều từ bị đánh vần sai. Đã tắt tính năng kiểm tra đánh vần trong khi gõ.

[ctx: SpellcheckHighlighter|]
en: As-you-type spell checking disabled.
vi: Đã tắt tính năng kiểm tra đánh vần trong khi gõ.

[ctx: Sonnet::ConfigDialog|]
en: Spell Checking Configuration
vi: Cấu hình kiểm tra đánh vần

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: No backend found for spell checking
vi: Không tìm thấy hậu phương nào cho việc kiểm tra đánh vần

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Default language:
vi: Ngôn ngữ mặc định:

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Choose your preferred languages
vi: Chọn ngôn ngữ ưu tiên của bạn

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Options
vi: Các lựa chọn

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Enable autodetection of &language
vi: Bật tính năng tự động nhận diện n&gôn ngữ

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Enable &background spellchecking
vi: Bật tính năng kiểm tra đánh vần ở &nền

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: &Automatic spell checking enabled by default
vi: &Mặc định là bật kiểm tra đánh vần tự động

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Skip all &uppercase words
vi: Bỏ qua tất cả các từ viết &hoa

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: S&kip run-together words
vi: &Bỏ qua các từ viết nối

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Ignored Words:
vi: Từ bỏ qua:

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: &Add
vi: &Thêm

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: &Remove
vi: &Xoá

[ctx: Sonnet::Dialog|@title:window]
en: Check Spelling
vi: Kiểm tra đánh vần

[ctx: Sonnet::Dialog|progress label]
en: Spell checking in progress...
vi: Đang kiểm tra đánh vần...

[ctx: Sonnet::Dialog|]
en: Spell check stopped.
vi: Đã dừng kiểm tra đánh vần.

[ctx: Sonnet::Dialog|]
en: Spell check canceled.
vi: Đã huỷ kiểm tra đánh vần.

[ctx: Sonnet::Dialog|]
en: Spell check complete.
vi: Kiểm tra đánh vần xong.

[ctx: Sonnet::Highlighter|]
en: As-you-type spell checking enabled.
vi: Đã bật tính năng kiểm tra đánh vần trong khi gõ.

[ctx: Sonnet::Highlighter|]
en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
vi: Quá nhiều từ bị đánh vần sai. Đã tắt tính năng kiểm tra đánh vần trong khi gõ.

[ctx: Sonnet::Highlighter|]
en: As-you-type spell checking disabled.
vi: Đã tắt tính năng kiểm tra đánh vần trong khi gõ.

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
vi: <qt><p>Từ này được xem là "từ không rõ" vì nó không khớp với mục nào trong từ điển đang được dùng. Nó cũng có thể là từ trong một ngoại ngữ.</p>
    <p>Nếu từ này không bị đánh vần sai, bạn có thể thêm nó vào từ điển bằng cách bấm nút <b>Thêm vào từ điển</b>. Nếu bạn không muốn thêm từ không rõ này vào từ điển, mà muốn để nó nguyên như vậy, thì bấm <b>Bỏ qua</b> hoặc <b>Bỏ qua tất cả</b>.</p>
    <p>Tuy nhiên, nếu từ này bị đánh vần sai, bạn có thể thử tìm từ đúng trong danh sách bên dưới. Nếu bạn không thể tìm thấy một từ nào để thay thế, thì bạn có thể gõ nó vào hộp văn bản bên dưới, và bấm <b>Thay thế</b> hoặc <b>Thay thế tất cả</b>.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: Unknown word:
vi: Từ không rõ:

[ctx: SonnetUi|]
en: Unknown word
vi: Từ không rõ

[ctx: SonnetUi|]
en: <b>misspelled</b>
vi: <b>đánh vần sai</b>

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
vi: <qt>
    <p>Chọn ngôn ngữ của tài liệu bạn đang hiệu đính tại đây.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: &Language:
vi: &Ngôn ngữ:

[ctx: SonnetUi|]
en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
vi: Đoạn văn bản cho thấy từ không rõ trong ngữ cảnh nó được dùng.

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
vi: <qt>
    <p>Tại đây bạn có thể xem một đoạn văn bản cho thấy từ không rõ trong ngữ cảnh nó được dùng. Nếu thông tin này không đủ để bạn chọn một từ thay thế cho từ không rõ, bạn có thể bấm vào tài liệu đang hiệu đính, đọc một đoạn lớn hơn, rồi quay lại đây để hiệu đính tiếp.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
vi: ... từ <b>bị đánh vần sai</b> được hiển thị trong ngữ cảnh ...

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
vi: <qt>
    <p>Từ không rõ đã được phát hiện và được xem là không rõ vì nó không có trong từ điển.<br>
    Bấm vào đây nếu bạn cho rằng từ lạ không bị đánh vần sai, và bạn muốn tránh lại phát hiện nhầm nó trong tương lai. Nếu bạn muốn để nó nguyên như vậy, nhưng không thêm nó vào từ điển, thì bấm <b>Bỏ qua</b> hoặc <b>Bỏ qua tất cả</b>.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: << Add to Dictionary
vi: << Thêm vào từ điển

[ctx: SonnetUi|]
en: Suggestion List
vi: Danh sách đề xuất

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
vi: <qt>
    <p>Nếu từ không rõ này bị đánh vần sai, bạn nên kiểm tra xem từ đúng đã có chưa, và nếu có rồi, hãy bấm vào nó. Nếu không có từ nào trong danh sách này có thể thay thế đúng từ này, bạn có thể gõ từ đúng vào hộp văn bản bên trên.</p>
    <p>Để sửa từ này, bấm <b>Thay thế</b> nếu bạn muốn sửa chỉ lần xuất hiện này, hoặc <b>Thay thế tất cả</b> nếu bạn muốn sửa tất cả các lần xuất hiện.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
vi: <qt>
    <p>Nếu từ không rõ này bị đánh vần sai, bạn nên gõ từ đúng cho từ bị đánh vần sai vào đây, hoặc chọn nó trong danh sách bên dưới.</p>
    <p>Sau đó bạn có thể bấm <b>Thay thế</b> nếu bạn muốn sửa chỉ lần xuất hiện này của từ, hoặc <b>Thay thế tất cả</b> nếu bạn muốn sửa tất cả các lần xuất hiện.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: Replace &with:
vi: Thay thế &bằng:

[ctx: SonnetUi|]
en: Language Selection
vi: Chọn ngôn ngữ

[ctx: SonnetUi|]
en: S&uggest
vi: Đề &xuất

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
vi: <qt>
    <p>Bấm vào đây để thay thế lần xuất hiện này của văn bản không rõ bằng văn bản trong hộp văn bản phía trên (bên trái).</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: &Replace
vi: Tha&y thế

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
vi: <qt>
    <p>Bấm vào đây để thay thế tất cả các lần xuất hiện của văn bản không rõ bằng văn bản trong hộp văn bản phía trên (bên trái).</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: R&eplace All
vi: Th&ay thế hết

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
vi: <qt>
    <p>Bấm vào đây để giữ nguyên lần xuất hiện này của từ không rõ.</p>
    <p>Việc này có ích khi từ đó là một cái tên, một từ rút gọn, một từ ngoại ngữ hoặc bất kì từ không rõ nào khác mà bạn muốn dùng nhưng không muốn thêm vào từ điển.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: &Ignore
vi: &Bỏ qua

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
vi: <qt>
    <p>Bấm vào đây để giữ nguyên tất cả các lần xuất hiện của từ không rõ.</p>
    <p>Việc này có ích khi từ đó là một cái tên, một từ rút gọn, một từ ngoại ngữ hoặc bất kì từ không rõ nào khác mà bạn muốn dùng nhưng không muốn thêm vào từ điển.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: I&gnore All
vi: Bỏ &qua tất cả

[ctx: SonnetUi|]
en: Autocorrect
vi: Sửa tự động

[ctx: Sonnet::SpellCheckDecorator|]
en: No suggestions for %1
vi: Không có đề xuất nào cho %1

[ctx: Sonnet::SpellCheckDecorator|]
en: Ignore
vi: Bỏ qua

[ctx: Sonnet::SpellCheckDecorator|]
en: Add to Dictionary
vi: Thêm vào từ điển
