SparkleShare - en to sv translation catalogue (80 entries)

en: /username/project
sv: /användare/projekt

en: Free code hosting for Git and Mercurial
sv: Gratis källkodslagring för Git och Mercurial

en: Free public Git repositories with collaborator management
sv: Gratis offentliga Git-arkiv med medarbetarehantering

en: /project/repository
sv: /projekt/arkiv

en: Open source infrastructure for hosting open source projects
sv: Infrastruktur för delning av öppen källkod-projekt

en: /project
sv: /projekt

en: A free and easy interface for your computer
sv: Ett gratis och enkelt gränssnitt för din dator

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: /path/to/project
sv: /sökväg/till/projekt

en: Everything under my control
sv: Allting under min kontroll

en: On my own server
sv: På min egen server

en: Welcome to SparkleShare!
sv: Välkommen till SparkleShare!

en: Up to date
sv: Aktuell

en: Syncing…
sv: Synkroniserar…

en: Not everything is synced
sv: Allt har inte synkroniserats

en: Copy Web Link
sv: Kopiera webblänk

en: Copy the web address of this file to the clipboard
sv: Kopiera URL för denna fil till klippbordet

en: Get Earlier Version
sv: Hämta tidigare version

en: Make a copy of an earlier version in this folder
sv: Gör en kopia av en tidigare version i denna katalog

en: Select to get a copy of this version
sv: Välj för att få en kopia av den här versionen

en: Print version information
sv: Skriv ut versionsinformation

en: Show this help text
sv: Visa denna hjälp-text

en: SparkleShare, a collaboration and sharing tool.
sv: SparkleShare, ett verktyg för samarbete och delning

en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
sv: Detta program kommer utan några som helst garantier.

en: This is free software, and you are welcome to redistribute it
sv: Detta är fri programvara och du är välkommen att distribuera det

en: under certain conditions. Please read the GNU GPLv3 for details.
sv: under vissa förhållanden. Vänligen läs GNU GPL v3 för detaljer.

en: SparkleShare automatically syncs Git repositories in
sv: SparkleShare synkroniserar automatiskt Git-källor i

en: the ~/SparkleShare folder with their remote origins.
sv: katalogen ~/SparkleShare med deras fjärrkällor.

en: Usage: sparkleshare [start|stop|restart] [OPTION]...
sv: Användning: sparkleshare [start|stop|restart] [VÄXEL]

en: Sync SparkleShare folder with remote repositories.
sv: Synkronisera SparkleShare-mappen med fjärrkällor.

en: Arguments:
sv: Argument:

note: A menu item that takes the user to http://www.sparkleshare.org/
en: About SparkleShare
sv: Om SparkleShare

en: A newer version ({0}) is available!
sv: En nyare version ({0}) är tillgänglig!

en: You are running the latest version.
sv: Du kör den senaste versionen

en: Checking for updates...
sv: Söker efter uppdateringar...

en: added ‘{0}’
sv: lade till ‘{0}’

en: moved ‘{0}’
sv: flyttade ‘{0}’

en: edited ‘{0}’
sv: ändrade ‘{0}’

en: deleted ‘{0}’
sv: raderade ‘{0}’

en: and {0} more | and {0} more
sv[0]: och {0} till
sv[1]: och {0} fler

en: did something magical
sv: gjorde någonting magiskt

en: Recent Events
sv: Senaste händelser

en: All Folders
sv: Alla kataloger

en: Before we can create a SparkleShare folder on this computer, we need a few bits of information from you.
sv: Innan vi kan skapa en SparkleShare-katalog på den här datorn så behöver vi lite information från dig.

en: Full Name:
sv: För- och efternamn:

en: Email:
sv: E-postadress:

en: Next
sv: Nästa

en: Where's your project hosted?
sv: Var är ditt projekt lagrat?

en: Address
sv: Adress

en: Remote Path
sv: Fjärrsökväg

note: Cancel button
en: Cancel
sv: Avbryt

note: Sync button
en: Add
sv: Lägg till

en: Adding project ‘{0}’…
sv: Lägger till projektet ‘{0}’…

en: This may take a while.
sv: Det här kan ta en stund.

en: Are you sure it’s not coffee o'clock?
sv: Är du säker på att det inte är fikadags?

en: Finish
sv: Slutför

en: Something went wrong
sv: Något blev fel

en: Try Again…
sv: Försök igen...

en: ‘{0}’ has been successfully added
sv: '{0}' har lagts till korrekt

en: Project successfully added!
sv: Projektet har lagts till!

en: Access the files from your SparkleShare folder.
sv: Kom åt filer i din SparkleShare-mapp.

note: A button that opens the synced folder
en: Open Folder
sv: Öppna katalog

en: What's happening next?
sv: Vad händer nu?

en: SparkleShare creates a special folder in your personal folder that will keep track of your projects.
sv: SparkleShare skapar en särskild katalog i din hemmapp som håller reda på dina projekt.

en: Skip Tutorial
sv: Hoppa över handledning

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Sharing files with others
sv: Delar filer med andra

en: All files added to your project folders are synced with the host automatically, as well as with your collaborators.
sv: Alla filer som läggs till i dina projektmappar synkas automatiskt med servern och med dina medarbetare.

en: The status icon is here to help
sv: Statusikonen är här för att hjälpa till

en: It shows the syncing process status, and contains links to your projects and the event log.
sv: Den visar status för synkronisering och länkar till dina projekt och händelseloggen.

en: Adding projects to SparkleShare
sv: Lägga till projekt till SparkleShare

en: Just click this button when you see it on the web, and the project will be automatically added:
sv: Klicka på den här knappen när du ser den på webben och projektet läggs till automatiskt:

en: …or select <b>‘Add Hosted Project…’</b> from the status icon menu to add one by hand.
sv: ...eller välj <b>‘Lägg till Projekt…’</b> i statusmenyn för att lägga till ett projekt manuellt.

note: Opens the wizard to add a new remote folder
en: Add Hosted Project…
sv: Lägg till delat projekt...

en: SparkleShare Setup
sv: SparkleShare-inställningar

en: No projects yet
sv: Inga projekt ännu

en: Open Recent Events
sv: Öppna senaste händelser

en: Turn Notifications Off
sv: Stäng av notifieringar

en: Turn Notifications On
sv: Sätt på notifieringar

note: A menu item that quits the application
en: Quit
sv: Avsluta
