Sugar - en to el translation catalogue (391 entries)

en: Backup URL
el: Αντιγράφο του URL

en: URL where the backup is saved to.
el: URL όπου αποθηκεύτηκε το αντίγραφο ασφάλειας.

en: Show Log out
el: Εμφάνιση Αποσύνδεσης

en: If TRUE, Sugar will show a "Log out" option.
el: Εάν είναι ΑΛΗΘΕΣ, το Sugar θα εμφανίσει την επιλογή "Αποσύνδεση".

en: Show Restart
el: Εμφάνιση Επανεκκίνησης

en: If TRUE, Sugar will show a "Restart" option.
el: Εάν είναι ΑΛΗΘΕΣ, το Sugar θα εμφανίσει την επιλογή "Επανεκκίνηση".

en: Bundle IDs of protected activities
el: Ομαδοποιημένες ΤΔ προστατευμένων Δραστηριοτήτων

en: Users will not be allowed to erase these activities through the list view.
el: Οι χρήστες δε θα μπορούν να αφαιρέσουν αυτές τις δραστηριότητες από την προβολή λίστας.

en: User Name
el: Όνομα χρήστη

en: User name that is used throughout the desktop.
el: Το όνομα χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί για την επιφάνεια εργασίας.

en: Default nick
el: Προκαθορισμένο παρωνύμιο

en: "disabled" to ask nick on initialization; "system" to reuse UNIX account long name.
el: «απενεργοποιημένο» για ερώτηση παρωνυμίου κατά την αρχικοποίηση, «σύστημα» για την επαναχρησιμοποίηση του ονόματος λογαριασμού σύνδεσης του UNIX.

en: User Color
el: Χρώμα χρήστη

en: Color for the XO icon that is used throughout the desktop. The string is composed of the stroke color and fill color, format is that of rgb colors. Example: #AC32FF,#9A5200
el: Χρώμα για το εικονίδιο του ΧΟ που χρησιμοποιείται στον υπολογιστή. Είναι συνδυασμός του χρώματος γραμμής και του χρώματος γεμίσματος σε μορφή RGB. Παράδειγμα: #AC32FF,#9A5200

en: Volume Level
el: Επίπεδο έντασης

en: Volume level for the sound device.
el: Επίπεδο έντασης της συσκευής ήχου.

en: Sound Muted
el: Ήχος σε σίγαση

en: Setting for muting the sound device.
el: Ρύθμιση για τη σίγαση της συσκευής ήχου.

en: Timezone
el: Ζώνη ώρας

en: Timezone setting for the system.
el: Ρύθμιση ζώνης ώρας συστήματος.

en: Edge Delay
el: Καθυστέρηση ακμής

en: Delay for the activation of the frame using the edges.
el: Καθυστέρηση ενεργοποίησης του πλαισίου που χρησιμοποιεί τις ακμές.

en: Corner Delay
el: Καθυστέρηση γωνίας

en: Delay for the activation of the frame using the corners.
el: Καθυστέρηση ενεργοποίησης του πλαισίου που χρησιμοποιεί τις γωνίες.

en: Jabber Server
el: Εξυπηρετητής Jabber

en: URL of the jabber server to use.
el: URL του εξυπηρετητή jabber που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Publish to Gadget
el: Δημοσίευση στις Επινοήσεις

en: If TRUE, Sugar will make us searchable for the other users of the Jabber server.
el: Εάν είναι ΑΛΗΘΕΣ, θα μπορούν οι άλλοι χρήστες να μας αναζητούν στον εξυπηρετητή Jabber.

en: Power Automatic
el: Διαχείριση Αυτόματη

en: Automatic power management (increases battery life)
el: Αυτόματη διαχείριση ενέργειας (αυξάνει τη διάρκεια της μπαταρίας)

en: Power Extreme
el: Διαχείριση Ακραία

en: Extreme power management (disables wireless radio, increases battery life)
el: Μέγιστη διαχείριση ενέργειας (απενεργοποιεί την ασύρματη εκπομπή, αυξάνει τη διάρκεια της μπαταρίας)

en: Keyboard layouts
el: Διατάξεις πληκτρολογίου

en: List of keyboard layouts. Each entry should be in the form layout(variant)
el: Κατάλογος διατάξεων πληκτρολογίου. Κάθε καταχώρηση πρέπει να είναι σε μορφή διάταξης (εναλλακτική μορφή)

en: Keyboard options
el: Επιλογές πληκτρολογίου

en: List of keyboard options.
el: Κατάλογος επιλογών πληκτρολογίου.

en: Keyboard model
el: Μοντέλο πληκτρολογίου

en: The keyboard model to be used
el: Το μοντέλο πληκτρολογίου που θα χρησιμοποιηθεί

en: Default font face
el: Προκαθορισμένη όψη γραμματοσειράς

en: Font face that is used throughout the desktop.
el: Όψη γραμματοσειράς που χρησιμοποιείται στην επιφάνεια εργασίας.

en: Default font size
el: Προκαθορισμένο μέγεθος γραμματοσειράς

en: Font size that is used throughout the desktop.
el: Μέγεθος γραμματοσειράς που χρησιμοποιείται στην επιφάνεια εργασίας.

en: Show Sugar Ad-hoc networks
el: Δείξε τα δίκτυα Ad-hoc του Sugar

en: If TRUE, Sugar will show default Ad-hoc networks for channel 1,6 and 11. If Sugar sees no "known" network when it starts, it does autoconnect to an Ad-hoc network.
el: Εάν είναι ΑΛΗΘΕΣ, το Sugar θα εμφανίζει τα εξορισμού δίκτυα Ad-hoc για τα κανάλια 1,6 και 11. Αν το Sugar δε βλέπει κανένα "γνωστό" δίκτυο όταν ξεκινάει, τότε συνδέεται αυτόματα σε ένα δίκτυο Ad-hoc.

en: GSM network username (DEPRECATED/UNUSED)
el: Όνομα χρήστη δικτύου GSM (ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ/ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ)

en: GSM network username configuration (DEPRECATED/UNUSED)
el: Ρύθμιση ονόματος χρήστη δικτύου GSM (ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ/ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ)

en: GSM network password (DEPRECATED/UNUSED)
el: Κωδικός πρόσβασης δικτύου GSM (ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ/ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ)

en: GSM network password configuration (DEPRECATED/UNUSED)
el: Ρύθμιση κωδικού πρόσβασης δικτύου (ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ/ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ)

en: GSM network number (DEPRECATED/UNUSED)
el: Αριθμός δικτύου GSM (ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ/ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ)

en: GSM network telephone number configuration (DEPRECATED/UNUSED)
el: Ρύθμιση τηλεφωνικού αριθμού δικτύου GSM (ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ/ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ)

en: GSM network APN (DEPRECATED/UNUSED)
el: GSM δίκτυο APN (ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ/ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ)

en: GSM network access point name configuration (DEPRECATED/UNUSED)
el: Ρύθμιση του ονόματος σημείου πρόσβασης στο δίκτυο GSM (ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ/ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ)

en: GSM network PIN (DEPRECATED/UNUSED)
el: GSM δίκτυο PIN (ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ/ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ)

en: GSM network personal identification number configuration (DEPRECATED/UNUSED)
el: Ρύθμιση προσωπικού αριθμού ταυτοποίησης του δικτύου GSM (ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ/ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ)

en: GSM network PUK (DEPRECATED/UNUSED)
el: GSM δίκτυο PUK (ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ/ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ)

en: GSM network personal unlock key configuration (DEPRECATED/UNUSED)
el: Ρύθμιση προσωπικού κλειδιού ξεκλειδώματος του δικτύου GSM (ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ/ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ)

en: Pitch value for the speech sugar service
el: Ρύθμιση της τιμής για την υπηρεσία φωνής του Sugar

en: Pitch value used by the speech service in Sugar
el: Ρύθμιση της τιμής που χρησιμοποιεί η υπηρεσία φωνής του Sugar

en: Rate value for the speech sugar service
el: Προσδιορισμός της αξίας της υπηρεσίας φωνής του Sugar

en: Rate value used by the speech service in Sugar
el: Προσδιορισμός της αξίας που χρησιμοποιεί η υπηρεσία φωνής του Sugar

en: Activity update backend.
el: Άρθρωμα συστήματος υποστήριξης της ενημέρωσης μιας δραστηριότητας.

en: Activity update backend module, followed by a period, followed by the class name.
el: Άρθρωμα συστήματος υποστήριξης της ενημέρωσης μιας δραστηριότητας, ακολουθούμενο από μια περίοδο, ακολουθούμενο από το όνομα της κλάσης.

en: Microformat update URL.
el: Micro-μορφοποιημένο URL ενημέρωσης.

en: URL used by the microformat update backend for activity update information.
el: Το URL που χρησιμοποιείται από το σύστημα υποστήριξης για τις πληροφορίες ενημέρωσης της δραστηριότητας.

en: Automatic update frequency.
el: Συχνότητα αυτόματης ενημέρωσης.

en: Frequency of automatic activity updates, measured in days. 0 means disabled.
el: Συχνότητα αυτόματης ενημέρωσης των δραστηριοτήτων, μετρημένη σε ημέρες. Το 0 σημαίνει ότι είναι απενεργοποιημένη.

en: Timestamp of last activity update.
el: Χρονοσήμανση τελευταίας ενημέρωσης της δραστηριότητας.

en: A unix timestamp (seconds since epoch) of the last successful activity update.
el: Μια χρονοσήμανση του UNIX της τελευταίας επιτυχούς ενημέρωσης δραστηριότητας.

en: About Me
el: Σχετικά με μένα

en: You must enter a name.
el: Πρέπει να δοθεί ένα όνομα.

en: stroke:   color=%s hue=%s
el: πινελιά:   χρώμα=%s απόχρωση=%s

en: stroke:   %s
el: πινελιά:   %s

en: fill:     color=%s hue=%s
el: γέμισμα:     χρώμα=%s απόχρωση=%s

en: fill:     %s
el: γέμισμα:     %s

en: Error in specified color modifiers.
el: Λάθος στους διαμορφωτές καθορισμένου χρώματος.

en: Error in specified colors.
el: Λάθος στα καθορισμένα χρώματα.

en: Click to change your color:
el: Πατήστε για να αλλάξετε χρώμα:

en: About my Computer
el: Σχετικά με τον υπολογιστή μου

en: Not available
el: Δεν είναι διαθέσιμο

en: Identity
el: Ταυτότητα

en: Serial Number:
el: Σειριακός αριθμός:

en: Software
el: Λογισμικό

en: Build:
el: Αναγνωριστικό έκδοσης:

en: Firmware:
el: Υλικολογισμικό:

en: Wireless Firmware:
el: Υλικολογισμικό Ασύρματου:

en: Today
el: Σήμερα

en: Copyright and License
el: Πνευματικά δικαιώματα & Άδεια

note: TRANS: The word "Sugar" should not be translated.
en: Sugar is the graphical user interface that you are looking at. Sugar is free software, covered by the GNU General Public License, and you are welcome to change it and/or distribute copies of it under certain conditions described therein.
el: Το Sugar είναι το γραφικό περιβάλλον διεπαφής του χρήστη που σας ενδιαφέρει. Είναι Ελεύθερο Λογισμικό/Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα αδειοδοτημένο με τους όρους της GNU Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης και είστε ευπρόσδεκτοι να το μετατρέψετε και να διανείμετε αντίγραφά του, πάντα υπό τους όρους της άδειας που περιγράφεται εδώ.

en: Full license:
el: Πλήρης άδεια:

en: Background
el: Φόντο

en: Select a background:
el: Επιλογή φόντου

en: Clear background
el: Καθαρισμός φόντου

en: Date & Time
el: Ημερομηνία & ώρα

en: Frame
el: Πλαίσιο

en: never
el: ποτέ

en: instantaneous
el: στιγμιαίος

en: %s seconds
el: %s δευτερόλεπτα

en: Activation Delay
el: Καθυστέρηση ενεργοποίησης

en: Corner
el: Γωνία

en: Edge
el: Άκρη

en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: Keyboard Model
el: Μοντέλο πληκτρολογίου

en: Key(s) to change layout
el: Πλήκτρο(α) για αλλαγή διάταξης

en: Keyboard Layout(s)
el: Διάταξη(εις) πληκτρολογίου

en: Language
el: Γλώσσα

en: Could not access ~/.i18n. Create standard settings.
el: Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στον ~/.i18n. Δημιουργία προκαθορισμένων ρυθμίσεων.

en: Language for code=%s could not be determined.
el: Γλώσσα για τον κωδικό=%s δεν μπορεί να καθοριστεί.

en: Sorry I do not speak '%s'.
el: Λυπάμαι! δε μιλάω «%s».

en: Add languages in the order you prefer. If a translation is not available, the next in the list will be used.
el: Προσθέστε γλώσσες με τη σειρά που επιθυμείτε. Εάν μια μετάφραση δεν είναι διαθέσιμη, θα χρησιμοποιηθεί η επόμενη γλώσσα της λίστας.

en: You will need to provide the following information to set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
el: Θα πρέπει να παρέχετε τις ακόλουθες πληροφορίες, ώστε να δημιουργήσετε μια φορητή ευρυζωνική σύνδεση σε ένα δίκτυο 3G.

en: Country:
el: Χώρα:

en: Provider:
el: Πάροχος:

en: Plan:
el: Σχέδιο:

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Number:
el: Αριθμός:

en: Access Point Name (APN):
el: Όνομα Σημείου Πρόσβασης (APN):

en: Personal Identity Number (PIN):
el: Προσωπικός αριθμός (PIN):

en: Plan #%s
el: Σχέδιο #%s

en: Provider %s
el: Πάροχος %s

en: Network
el: Δίκτυο

en: State is unknown.
el: Η κατάσταση είναι άγνωστη.

en: Error in specified radio argument use on/off.
el: Λάθος σε καθορισμένη παράμετρο ασύρματης εκπομπής. Χρησιμοποιήστε ανοικτό/κλειστό.

en: Error in specified argument use 0/1.
el: Λάθος σε καθορισμένη παράμετρο. Χρησιμοποιήστε 0/1.

en: Wireless
el: Ασύρματο

en: Radio
el: Ασύρματη εκπομπή

en: Collaboration
el: Συνεργασία

en: The server is the equivalent of what room you are in; people on the same server will be able to see each other, even when they aren't on the same network.
el: Ο εξυπηρετητής ισοδυναμεί με το δωμάτιο μέσα στο οποίο βρίσκεστε. Τα άτομα που είναι συνδεδεμένα στον ίδιο εξυπηρετητή μπορούν να "βλέπουν" ο ένας τον άλλο, ακόμη και όταν δεν είναι στο ίδιο δωμάτιο.

en: Server:
el: Εξυπηρετητής:

en: Power
el: Ενέργεια

en: Error in automatic pm argument, use on/off.
el: Σφάλμα στην παράμετρο αυτόματης Δ.Ε., χρησιμοποιήστε ανοικτό/κλειστό.

en: Power management
el: Διαχείριση Ενέργειας

en: Software Update
el: Ενημέρωση λογισμικού

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
el: Η ενημέρωση λογισμικού διορθώνει σφάλματα, ελαχιστοποιεί τα τρωτά σημεία ασφάλειας και παρέχει νέες λειτουργίες.

en: Update in progress...
el: Ενημέρωση σε εξελιξη...

en: Checking for updates...
el: Έλεγχος για ενημερώσεις...

en: Installing updates...
el: Εγκατάσταση ενημερώσεων...

en: Checking %s...
el: Έλεγχος %s...

en: Looking for updates...
el: Έλεγχος για ενημερώσεις...

en: Downloading %s...
el: Κατέβασμα αρχείων %s...

en: Updating %s...
el: Ενημέρωση %s...

en: Your software is up-to-date
el: Το λογισμικό σας είναι ενημερωμένο

en: You can install %s update | You can install %s updates
el[0]: Μπορείτε να εγκαταστήσετε %s ενημέρωση
el[1]: Μπορείτε να εγκαταστήσετε %s ενημερώσεις

en: %s update was installed | %s updates were installed
el[0]: %s ενημέρωση εγκαταστάθηκε
el[1]: %s ενημερώσεις εγκαταστάθηκαν

en: Install selected
el: Εγκατάσταση επιλεγμένου

en: Download size: %s
el: Μέγεθος αρχείων για κατέβασμα: %s

en: From version %(current)s to %(new)s (Size: %(size)s)
el: Από την έκδοση %(current)s στην %(new)s (Μέγεθος: %(size)s)

en: Version %(version)s (Size: %(size)s)
el: Έκδοση %(version)s (Μέγεθος: %(size)s)

note: TRANS: download size is 0
en: None
el: Κανένα

en: No web services are installed.
    Please visit %s for more details.
el: Δεν εγκαταστάθηκαν διαδικτυακες υπηρεσίες.
    Παρακαλώ επισκεφτείτε το %s για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: My Battery
el: Η μπαταρία μου

en: Removed
el: Αφαιρέθηκε

en: Charging
el: Στη φόρτιση

en: Very little power remaining
el: Απομένει πολύ λίγη ενέργεια

note: TRANS: do not translate %(hour)d:%(min).2d  it is a variable, only translate the word "remaining"
en: %(hour)d:%(min).2d remaining
el: %(hour)d:%(min).2d απομένουν

en: Charged
el: Φορτισμένη

en: Show my keyboard
el: Εμφάνιση του πληκτρολογίου μου

en: IP address: %s
el: Διεύθυνση IP: %s

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Connecting...
el: Σύνδεση...

en: Connected
el: Συνδέθηκε

en: No wireless connection
el: Δεν υπάρχει ασύρματη σύνδεση

en: Channel
el: Κανάλι

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Wired Network
el: Ενσύρματο δίκτυο

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Wireless modem
el: Ασύρματο modem

en: Please wait...
el: Παρακαλώ περιμένετε...

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Disconnected
el: Αποσυνδέθηκε

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Try connection again
el: Προσπαθήστε πάλι για σύνδεση

en: Error: %s
el: Σφάλμα: %s

en: Suggestion: %s
el: Υπόδειξη:%s

en: Connected for %s
el: Συνδέθηκε για %s

en: Check your PIN/PUK configuration.
el: Ελέγξτε τις ρυθμίσεις PIN/PUK.

en: Check your Access Point Name (APN) configuration
el: Ελέγξτε τις ρυθμίσεις του Ονόματος του Σημείου Πρόσβασης (APN) σας

en: Check the Number configuration.
el: Ελέγξτε τις ρυθμίσεις Αριθμών.

en: Check your configuration.
el: Ελέγξτε τις ρυθμίσεις σας.

en: Mesh Network
el: Δίκτυο πλέγματος

en: Mesh Network %s
el: Δίκτυο πλέγματος %s

en: No GSM connection available.
el: Δεν υπάρχει σύνδεση GSM.

en: Speech
el: Ομιλία

en: Say selected text
el: Εκφώνησε το επιλεγμένο κείμενο

en: Stop playback
el: Διακοπή αναπαραγωγής

en: Pitch
el: Τόνος

en: Rate
el: Ρυθμός

en: Pause playback
el: Παύση αναπαραγωγής

en: finger
el: δάχτυλο

en: stylus
el: στυλό

en: My touchpad
el: Η πινακίδα αφής μου

en: Show contents
el: Προβολή περιεχομένων

en: Favorites Layout
el: Διάταξη αγαπημένων

en: Layout of the favorites view.
el: Διάταξη προβολής αγαπημένων.

en: Favorites resume mode
el: Λειτουργία επαναφοράς αγαπημένων

en: When in resume mode, clicking on a favorite icon will cause the last entry for that activity to be resumed.
el: Σε λειτουργία επαναφοράς, το κλικ σε αγαπημένο εικονίδιο θα προκαλέσει επαναφορά της τελευταίας καταχώρησης αυτής της δραστηριότητας.

en: sugar-control-panel: WARNING, found more than one option with the same name: %s module: %r
el: πίνακας-ελέγχου-sugar: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ! βρέθηκαν περισσότερες από μία επιλογές με το ίδιο όνομα: %s άρθρωμα: %r

en: sugar-control-panel: key=%s not an available option
el: πίνακας-ελέγχου-sugar: κλειδί=%s μη διαθέσιμη επιλογή

en: sugar-control-panel: %s
el: πίνακας-ελέγχου-sugar: %s

note: TRANS: Translators, there's a empty line at the end of this string, which must appear in the translated string (msgstr) as well.
en: Usage: sugar-control-panel [ option ] key [ args ... ] 
        Control for the sugar environment. 
        Options: 
        -h           show this help message and exit 
        -l           list all the available options 
        -h key       show information about this key 
        -g key       get the current value of the key 
        -s key       set the current value for the key 
        -c key       clear the current value for the key
el: Χρήση: sugar-control-panel [ επιλογή ] κλειδί [ ορίσματα ... ] 
        Έλεγχος περιβάλλοντος εργασίας sugar. 
        Επιλογές: 
        -h           εμφάνιση αυτού του μηνύματος βοήθειας και έξοδος 
        -l           λίστα όλων των διαθέσιμων επιλογών 
        -h κλειδί       εμφάνιση πληροφοριών γι' αυτό το κλειδί 
        -g κλειδί       εμφανίζει την τρέχουσα τιμή του κλειδιού 
        -s κλειδί       καθορίζει την τρέχουσα τιμή του κλειδιού 
        -c κλειδί       καθαρίζει την τρέχουσα τιμή του κλειδιού

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Changes require restart
el: Οι αλλαγές απαιτούν επανεκκίνηση

en: Cancel changes
el: Ακύρωση αλλαγών

en: Later
el: Αργότερα

en: Restart now
el: Επανεκκίνηση τώρα

en: Search in %s
el: Αναζήτηση στο %s

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: Ok
el: Εντάξει

en: Version %s
el: Έκδοση %s

en: Clear search
el: Εκκαθάριση αναζήτησης

en: No matching activities
el: Δεν υπάρχουν δραστηριότητες που να ταιριάζουν

en: Confirm erase
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

en: Confirm erase: Do you want to permanently erase %s?
el: Επιβεβαίωση διαγραφής: Θέλετε να διαγραφεί μόνιμα το %s;

en: Keep
el: Διατήρηση

en: Erase
el: Διαγραφή

en: Remove favorite
el: Αφαίρεση αγαπημένου

en: Make favorite
el: Δημιουργία αγαπημένου

note: TRANS: label for the freeform layout in the favorites view
en: Freeform
el: Ελεύθερο σχήμα

note: TRANS: label for the ring layout in the favorites view
en: Ring
el: Δακτύλιος

note: TRANS: label for the spiral layout in the favorites view
en: Spiral
el: Σπείρα

note: TRANS: label for the box layout in the favorites view
en: Box
el: Πλαίσιο

note: TRANS: label for the box layout in the favorites view
en: Triangle
el: Τρίγωνο

en: Registration Failed
el: Η καταχώρηση απέτυχε

en: Registration Successful
el: Καταχώρηση Επιτυχής

en: You are now registered with your school server.
el: Είσαι τώρα καταχωρημένος(-η) στον εξυπηρετητή του σχολείου σου.

en: Register
el: Καταχώρηση

en: Register again
el: Καταχώρηση ξανά

en: Home
el: Αρχική

en: Group
el: Φίλοι

en: Neighborhood
el: Γειτονιά

en: A wireless encryption key is required for
     the wireless network '%s'.
el: Ένα κλειδί κωδικοποίησης είναι απαραίτητο για
     το ασύρματο δίκτυο '%s'.

en: Key Type:
el: Τύπος Κλειδιού:

en: Authentication Type:
el: Τύπος Πιστοποίησης:

en: WPA & WPA2 Personal
el: WPA & WPA2 Ιδιωτικό

en: Wireless Security:
el: Ασφάλεια ασύρματου δικτύου:

note: TRANS: Action label for resuming an activity.
en: Resume
el: Συνέχεια

en: Join
el: Σύνδεση

en: Ad-hoc Network %d
el: Δίκτυο Ad-hoc %d

en: Mesh Network %d
el: Δίκτυο πλέγματος %d

en: Cannot connect to the server.
el: Αδυναμία σύνδεσης στον διακομιστή.

en: The server could not complete the request.
el: Ο διακομιστής δε μπόρεσε να ολοκληρώσει το αίτημα.

en: List view
el: Προβολή λίστας

en: Decline
el: Απόρριψη

note: TRANS: file transfer, bytes transferred, e.g. 128 of 1024
en: %s of %s
el: %s από %s

en: Transfer from %s
el: Μεταφορά από το%s

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Dismiss
el: Απομάκρυνση

en: The other participant canceled the file transfer
el: Το κα

en: Transfer to %s
el: Μεταφορά στο%s

[ctx: Clipboard]
en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open with
el: Άνοιγμα με

en: %s clipping
el: %s στο πρόχειρο

en: Activity
el: Δραστηριότητα

en: Name:
el: Όνομα:

en: Click to change color:
el: Κάντε κλικ για να αλλάξετε χρώμα:

en: Back
el: Πίσω

en: Next
el: Επόμενο

en: Do you want to permanently erase "%s"?
el: Θέλετε να διαγράψετε μόνιμα το "%s";

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: No preview
el: Χωρίς προεπισκόπηση

en: Kind: %s
el: Είδος: %s

en: Date: %s
el: Ημερομηνία: %s

en: Size: %s
el: Μέγεθος: %s

en: No date
el: Χωρίς ημερομηνία

en: Participants:
el: Συμμετέχοντες:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Tags:
el: Ετικέτες:

en: Comments:
el: Σχόλια:

en: Journal
el: Ημερολόγιο

en: Favorite entries
el: Καταχωρίσεις αγαπημένων

note: TRANS: Item on a palette that filters by entry type.
en: Anything
el: Οτιδήποτε

en: Anytime
el: Οποτεδήποτε

en: Since yesterday
el: Από χθες

en: Past week
el: Περασμένη εβδομάδα

en: Past month
el: Περασμένος μήνας

en: Past year
el: Περασμένος χρόνος

en: Copy to
el: Αντιγραφή στο

en: Duplicate
el: Δημιουργία αντίγραφου

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Error while copying the entry. %s
el: Λάθος κατά την αντιγραφή της καταχώρησης. %s

en: Error
el: Λάθος

note: TRANS: Action label for starting an entry.
en: Start
el: Έναρξη

en: No activity to start entry
el: Δεν υπάρχει δραστηριότητα για την έναρξη της καταχώρησης

en: Sort view
el: Προβολή ταξινόμησης

en: Sort by date modified
el: Ταξινόμηση κατά ημερομηνία τροποποίησης

en: Sort by date created
el: Ταξινόμηση κατά ημερομηνία δημιουργίας

en: Sort by size
el: Ταξινόμηση κατά μέγεθος

en: Deselect all
el: Αποεπιλογή όλων

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Do you want to erase %d entry? | Do you want to erase %d entries?
el[0]: Θέλετε να σβήσετε %d καταχώριση;
el[1]: Θέλετε να σβήσετε %d καταχωρίσεις

en: Copy
el: Αντιγραφή

note: TRANS: Do not translate %(selected)d and %(total)d.
en: Selected %(selected)d of %(total)d
el: Επιλεγμένα %(selected)d από %(total)d

en: Your Journal is empty
el: Το ημερολόγιο είναι κενό

en: Your documents folder is empty
el: Ο φάκελος των αρχείων είναι κενός

en: The device is empty
el: Η συσκευή είναι κενή

en: No matching entries
el: Δεν βρέθηκαν καταχωρήσεις που να ταιριάζουν

en: Older Version Of %s Activity
el: Παλαιότερη Έκδοση της Δραστηριότητας %s

en: Do you want to downgrade to version %s
el: Θέλεις να υποβαθμιστώ στην έκδοση %s

en: Your Journal is full
el: Το ημερολόγιο είναι πλήρες

en: Please delete some old Journal entries to make space for new ones.
el: Παρακαλώ διαγράψτε μερικές παλιές καταχωρήσεις του ημερολογίου για να εξοικονομήσετε χώρο για νέες.

en: Show Journal
el: Εμφάνιση ημερολογίου

en: Choose an object
el: Επιλογή ενός αντικειμένου

en: Choose an object to open with %s activity
el: Επιλογή ενός αντικειμένου για άνοιγμα με τη δραστηριότητα %s

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Resume with
el: Συνέχεια με

en: Start with
el: Έναρξη με

en: Send to
el: Αποστολή στο

en: View Details
el: Προβολή λεπτομερειών

en: Entries without a file cannot be sent.
el: Καταχωρίσεις χωρίς αρχείο δεν μπορούν να σταλούν.

en: Documents
el: Έγγραφα

en: Entries without a file cannot be copied.
el: Καταχωρήσεις χωρίς αρχείο δεν μπορούν να αντιγραφούν.

en: Do you want to copy %d entry? | Do you want to copy %d entries?
el[0]: Θέλετε να αντιγράψετε %d καταχώριση;
el[1]: Θέλετε να αντιγράψετε %d καταχωρίσεις;

en: Clipboard
el: Πρόχειρο

en: No friends present
el: Δεν εμφανίζονται φίλοι

en: No valid connection found
el: Δεν βρέθηκε έγκυρη σύνδεση

en: No activity to resume entry
el: Δεν υπάρχει δραστηριότητα για τη συνέχιση της καταχώρησης

en: Stop
el: Κλείσιμο

en: Continue
el: Συνέχεια

en: %(index)d of %(total)d : %(object_title)s
el: %(index)d από %(total)d : %(object_title)s

en: %(free_space)d MB Free
el: %(free_space)d MB ελεύθερα

en: Favorites view %d
el: Προβολή αγαπημένων %d

en: The reason for the device state change is unknown.
el: Η αιτία για την αλλαγή κατάστασης της συσκευής είναι άγνωστη.

en: The state change is normal.
el: Η αλλαγή κατάστασης είναι φυσιολογική.

en: The device is now managed.
el: Η συσκευή τώρα βρίσκεται υπό διαχείριση.

en: The device is no longer managed.
el: Η συσκευή δε βρίσκεται υπό διαχείριση πια.

en: The device could not be readied for configuration.
el: Η συσκευή δεν μπορεί να διαβαστεί για να ρυθμιστεί.

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc).
el: Η ρύθμιση της IP δε μπορεί να δεσμευθεί (δεν υπάρχουν διευθύνσεις, τέλος χρόνου, κλπ).

en: The IP configuration is no longer valid.
el: Η ρύθμιση IP δεν ισχύει πια.

en: Secrets were required, but not provided.
el: Τα συνθηματικά είναι απαραίτητα, αλλά δε δόθηκαν.

en: The 802.1X supplicant disconnected from the access point or authentication server.
el: Ο πελάτης 802.1X αποσυνδέθηκε από το σημείο πρόσβασης ή το διακομιστή πιστοποίησης.

en: Configuration of the 802.1X supplicant failed.
el: Οι ρυθμίσεις του πελάτη 802.1X απέτυχαν.

en: The 802.1X supplicant quit or failed unexpectedly.
el: Ο πελάτης 802.1X έφυγε ή έκλεισε απρόσμενα.

en: The 802.1X supplicant took too long to authenticate.
el: Ο πελάτης 802.1X δεν πιστοποιήθηκε έγκαιρα.

en: The PPP service failed to start within the allowed time.
el: Η υπηρεσία PPP απέτυχε να ξεκινήσει μέσα στον επιτρεπόμενο χρόνο.

en: The PPP service disconnected unexpectedly.
el: Η υπηρεσία PPP αποσυνδέθηκε απρόσμενα.

en: The PPP service quit or failed unexpectedly.
el: Η υπηρεσία PPP έκλεισε ή απέτυχε απρόσμενα.

en: The DHCP service failed to start within the allowed time.
el: Η υπηρεσία DHCP απέτυχε να ξεκινήσει μέσα στον επιτρεπόμενο χρόνο.

en: The DHCP service reported an unexpected error.
el: Η υπηρεσία DHCP ανάφερε ένα μη αναμενόμενο σφάλμα.

en: The DHCP service quit or failed unexpectedly.
el: Η υπηρεσία DHCP έκλεισε ή απέτυχε απρόσμενα.

en: The shared connection service failed to start.
el: Η υπηρεσία κοινόχρηστης σύνδεσης απέτυχε να ξεκινήσει.

en: The shared connection service quit or failed unexpectedly.
el: Η υπηρεσία κοινόχρηστης σύνδεσης έκλεισε ή απέτυχε απρόσμενα.

en: The AutoIP service failed to start.
el: Η υπηρεσία αυτόματης διευθυνσιοδότησης απέτυχε να ξεκινήσει.

en: The AutoIP service reported an unexpected error.
el: Η υπηρεσία αυτόματης διευθυνσιοδότησης ανάφερε ένα μη αναμενόμενο σφάλμα.

en: The AutoIP service quit or failed unexpectedly.
el: Η υπηρεσία αυτόματης διευθυνσιοδότησης έκλεισε ή απέτυχε απρόσμενα.

en: Dialing failed because the line was busy.
el: Η κλήση αριθμού απέτυχε γιατί η γραμμή ήταν κατηλειμμένη.

en: Dialing failed because there was no dial tone.
el: Η κλήση αριθμού απέτυχε γιατί δεν υπήρχε ήχος κλήσης.

en: Dialing failed because there was no carrier.
el: Η κλήση αριθμού απέτυχε επειδή δεν υπήρχε φέρον σήμα.

en: Dialing timed out.
el: Η κλήση βγήκε εκτός χρονικού ορίου.

en: Dialing failed.
el: Η κλήση απέτυχε.

en: Modem initialization failed.
el: Η αρχικοποίηση του αποδιαμορφωτή απέτυχε.

en: Failed to select the specified GSM APN
el: Αποτυχία επιλογής του καθορισμένου σημείου πρόσβασης GSM

en: Not searching for networks.
el: Δε γίνεται αναζήτηση για δίκτυα.

en: Network registration was denied.
el: Δεν επιτράπηκε η καταχώρηση στο δίκτυο.

en: Network registration timed out.
el: Η καταχώρηση στο δίκτυο βγήκε εκτός ορίου χρόνου.

en: Failed to register with the requested GSM network.
el: Απέτυχε η καταχώρηση στο δίκτυο GSM που ζητήθηκε.

en: PIN check failed.
el: Ο έλεγχος PIN απέτυχε.

en: Necessary firmware for the device may be missing.
el: Το απαραίτητο υλικολογισμικό της συσκευής ίσως να λείπει.

en: The device was removed.
el: Η συσκευή απομακρύνθηκε.

en: NetworkManager went to sleep.
el: Ο Διαχειριστής Δικτύου πήγε για ύπνο.

en: The device's active connection was removed or disappeared.
el: Η ενεργή σύνδεση της συσκευής απομακρύνθηκε ή χάθηκε.

en: A user or client requested the disconnection.
el: Ένας χρήστης ή πελάτης ζήτησε την αποσύνδεση.

en: The device's carrier/link changed.
el: Η σύνδεση/σήμα της συσκευής άλλαξε.

en: The device's existing connection was assumed.
el: Η υπάρχουσα σύνδεση της συσκευής έγινε δεκτή.

en: The supplicant is now available.
el: Ο αιτών είναι τώρα διαθέσιμος.

en: The modem could not be found.
el: Αδύνατη η εύρεση του modem.

en: The Bluetooth connection failed or timed out.
el: Η σύνδεση Bluetooth απέτυχε ή έληξε ο χρόνος αναμονής.

en: Unused.
el: Αχρησιμοποίητο.

en: Mesh
el: Πλεγματοειδές δίκτυο

en: Screenshot
el: Στιγμιότυπο οθόνης

en: Screenshot of "%s"
el: Στιγμιότυπο οθόνης του «%s»

en: Remove friend
el: Διαγραφή φίλου/ης

en: Make friend
el: Να γίνει φίλος/η

en: Shutdown
el: Τερματισμός

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Logout
el: Αποσύνδεση

en: My Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Invite to %s
el: Πρόσκληση στην %s

en: <b>%s</b> failed to start.
el: Η <b>%s</b> απέτυχε να ξεκινήσει.

en: Starting...
el: Εκκίνηση...

en: Activity failed to start
el: Η δραστηριότητα απέτυχε να ξεκινήσει

note: TODO: share-with, keep
en: View Source
el: Προβολή πηγής

en: Start new
el: Έναρξη νέου

[ctx: Volume]
en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Instance Source
el: Στιγμιότυπο πηγής

en: Source
el: Πηγή

en: Activity Bundle Source
el: Πηγή δέσμης δραστηριοτήτων

en: Sugar Toolkit Source
el: Πηγή Εργαλειοθηκών του Sugar

en: View source: %s
el: Προβολή πηγής: %s

en: View source: %r
el: Προβολή πηγής: %r
