SuperTux - en to de translation catalogue (39 entries)

en: Flight Test
de: Flugprobe

en: Dungeons but no Dragons
de: Die schwarze Höhle

en: Lies!
de: Lügen!

en: Train Leaves in One Minute
de: Zug fährt in einer Minute ab

en: Castle Gate
de: Burgtor

en: A Long Way Home
de: In weiter Ferne

en: Bonus Island Castle
de: Bonus-Insel-Schloss

en: -Congratulations!
    
    #You have successfully finished
    #Bonus Island I
    
    	featuring levels contributed by
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #If you didn't clear all levels yet,
    #find your way back home and take
    #another path. There is still more
    #challenge waiting for you!
    
    #And there is a secret level to be
    #found as well...
    
    #A big "Thank you" goes out to
    #everyone who contributed to this
    #release. We hope you enjoyed it!
de: -Herzlichen Glückwunsch!
    #
    #Du hast erfolgreich
    #Bonus-Insel I
    #abgeschlossen.
    
    	Levels dieser Welt stammen aus Einsendungen folgender SuperTux-Spieler:
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    #
    #
    #Falls das nicht das letzte übrige Level war: Vom Start-Iglu aus lassen sich noch viele andere Levels erreichen – und außerdem gibt es auch noch einen Geheim-Level zu finden!
    #Ein herzliches »Dankeschön!« an jeden, der zu diesem Release beigetragen hat. Wir hoffen, es hat Spaß gemacht!

en: Pipe Down Over There
de: Röhrensystem

en: Something Fishy
de: Das stinkt

en: Fire In The Sky
de: Himmelsfeuer

en: Have I been here before?
de: War ich hier schon einmal?

en: Bad Guys Stink!
de: Doofe Gegner!

en: #These levels were made Swimming-Ready by Serano and revamped by AllyTheOcelot
de: #Diese Level wurden von Serano für die Schwimmfähigkeit angepasst und von AllyTheOcelot bearbeitet.

en: A good start
de: Ein guter Start

en: Too easy
de: Fast zu leicht

en: #All these levels were upgraded for milestone 2 by Hume.
de: #Alle Level wurden von Hume 2 für Meilenstein 2 angepasst.

en: Still too easy
de: Immer noch zu leicht

en: Semi-Frozen
de: Halbgefroren

en: Cave Of Mirrors
de: Spiegelhöhle

en: A Maze In The Sky
de: Ein Labyrinth im Himmel

en: Collapse Imminent!
de: Einsturzgefahr!

en: Tip Of The Iceberg
de: Spitze des Eisbergs

en: Bonus Island I
de: Bonus-Insel I

en: You found a secret place!
de: Neues Versteck gefunden!

en: Hint: Use igloos to get back here.
de: Tip: Iglus führen hierher zurück.

en: Warp to Matr1x' Sector
de: Teleport zu Matr1x' Sektor

en: Warp to Thompson's Domain
de: Teleport zu Thompsons Reich

en: Leave the SuperTux Team Island
de: SuperTux-Team-Insel verlassen

en: Warp to Abednego's Area
de: Teleport zu Abednegos Areal

en: Leave Torfi's Territory
de: Torfis Territorium verlassen

en: Leave Abednego's Area
de: Abednegos Areal verlassen

en: Leave Thompson's Domain
de: Thompsons Reich verlassen

en: Back to Matr1x' Sector
de: Zurück zu Matr1x' Sektor

en: Warp home
de: Teleport nach Hause

en: Warp to the SuperTux Team Island
de: Teleport zur SuperTux-Team-Insel

en: Leave Matr1x' Sector
de: Matr1x' Sektor verlassen

en: Continue Matr1x' Sector
de: Weiter in Matr1x' Sektor

en: Warp to Torfi's Territory
de: Teleport zu Torfis Territorium
