SuperTux - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Flight Test
fr: Test d'Envol

en: Dungeons but no Dragons
fr: Donjons sans Dragon

en: Lies!
fr: Mensonges !

en: Train Leaves in One Minute
fr: Le Train part dans UNE minute

en: Bonus Dias!
fr: Bonus Dias !

en: Castle Gate
fr: Aux Portes du Château

en: A Long Way Home
fr: Loin de chez Soi

en: Bonus Island Castle
fr: Château de l'île Bonus

en: Area 42
fr: Zone 42

en: -Congratulations!
    
    #You have successfully finished
    #Bonus Island I
    
    	featuring levels contributed by
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #If you didn't clear all levels yet,
    #find your way back home and take
    #another path. There is still more
    #challenge waiting for you!
    
    #And there is a secret level to be
    #found as well...
    
    #A big "Thank you" goes out to
    #everyone who contributed to this
    #release. We hope you enjoyed it!
fr: -Félicitations !
    
    #Vous avez fini L'Île
    #Bonus |
    
    	Contributeurs aux niveaux:
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #Si vous n'avez pas encore fini tout
    #les niveaux, revenez sur vos pas
    #et prenez un autre chemin. il y a
    #toujours de nouveaux défis qui
    #vous attendent !
    
    #Et il y a un niveau secret à
    #trouver également ...
    
    #Un grand merci pour tous ceux
    #qui ont contribué a ce jeu.
    #Nous espérons que vous l'avez
    #apprécié !

en: Pipe Down Over There
fr: Suivez le Tuyau

en: Something Fishy
fr: Eaux Poissonneuses

en: Fire In The Sky
fr: Une Pluie de Feu

en: Have I been here before?
fr: Aurais-je déjà vu ça avant ?

en: Bad Guys Stink!
fr: Les Méchants, ils sont Méchants

en: #These levels were made Swimming-Ready by Serano and revamped by AllyTheOcelot
fr: #Ces niveaux ont été rendus prêt pour la fonctionnalité de nage par Serano et refaits par AllyTheOcelot

en: A good start
fr: Un bon début

en: Too easy
fr: Trop Fastoche

en: #All these levels were upgraded for milestone 2 by Hume.
fr: #Tous ces niveaux ont étés mis à jour pour Milestone 2 par Hume.

en: Still too easy
fr: Encore Trop Fastoche

en: Semi-Frozen
fr: Le Dégel

en: Cave Of Mirrors
fr: Le Palais des Glaces

en: A Maze In The Sky
fr: L'Horreur dans le Ciel

en: Collapse Imminent!
fr: Effondrement Imminent !

en: Tip Of The Iceberg
fr: Le Sommet de l'Iceberg

en: Bonus Island I
fr: Île Bonus 1

en: You found a secret place!
fr: Vous avez trouvé une Île cachée !

en: Hint: Use igloos to get back here.
fr: Utilisez les igloos pour retourner ici

en: Warp to Matr1x' Sector
fr: Aller sur l'île de Matr1x

en: Warp to Thompson's Domain
fr: Aller dans le domaine de Thompsons

en: Leave the SuperTux Team Island
fr: Quitter l'Île de l'équipe 'SuperTux'

en: Warp to Abednego's Area
fr: Aller dans la zone d'Abednego

en: Leave Torfi's Territory
fr: Quitter le territoire de Torfis

en: Leave Abednego's Area
fr: Quitter la zone Abednegos

en: Leave Thompson's Domain
fr: Quitter le domaine de Thompsons

en: Back to Matr1x' Sector
fr: Retourner sur l'île de Matr1x

en: Warp home
fr: Retourner au point de départ

en: Warp to the SuperTux Team Island
fr: Aller sur l'Île de l'équipe 'SuperTux'

en: Leave Matr1x' Sector
fr: Quitter l'île de Matr1x

en: Continue Matr1x' Sector
fr: Continuer sur l'île de Matr1x

en: Warp to Torfi's Territory
fr: Aller dans le territoire de Torfis
