SuperTux - en to ja translation catalogue (39 entries)

en: Flight Test
ja: フライトテスト

en: Dungeons but no Dragons
ja: ドラゴンのいないダンジョン

en: Lies!
ja: うそつき！

en: Train Leaves in One Minute
ja: あと1分で発車します

en: Bonus Dias!
ja: ボーナス ディアス！

en: Castle Gate
ja: 城への入り口

en: A Long Way Home
ja: 家への長い道のり

en: Bonus Island Castle
ja: ボーナスアイランドの城

en: Area 42
ja: エリア42

en: -Congratulations!
    
    #You have successfully finished
    #Bonus Island I
    
    	featuring levels contributed by
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #If you didn't clear all levels yet,
    #find your way back home and take
    #another path. There is still more
    #challenge waiting for you!
    
    #And there is a secret level to be
    #found as well...
    
    #A big "Thank you" goes out to
    #everyone who contributed to this
    #release. We hope you enjoyed it!
ja: -おめでとうございます！
    
    #無事にボーナスアイランド 1
    #を終えました。
    
    	これらのコースを作ったのは、 
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    	の皆さんです。
    
    
    #まだすべてのコースを
    #クリアしていなかったら、
    #戻って別の道を探してください。
    #あなたの挑戦をまっています！
    
    #秘密のレベルもありますよ…
    
    
    #このリリースに貢献してくださった皆様に
    #心より感謝を申し上げます。
    #皆さんが楽しんでくださったことを願っています！

en: Pipe Down Over There
ja: パイプは下向き

en: Something Fishy
ja: 何かがうさんくさい

en: Fire In The Sky
ja: 天空の火

en: Have I been here before?
ja: 見たことのある光景

en: Bad Guys Stink!
ja: 悪者は臭う！

en: A good start
ja: 良いスタート

en: Too easy
ja: 簡単すぎるレベル

en: Still too easy
ja: まだまだ簡単すぎるレベル

en: Semi-Frozen
ja: 凍りかけ

en: Cave Of Mirrors
ja: 鏡の洞窟

en: A Maze In The Sky
ja: 天空の迷宮

en: Collapse Imminent!
ja: 差し迫る道の崩壊！

en: Tip Of The Iceberg
ja: 氷山の一角

en: Bonus Island I
ja: ボーナスアイランド 1

en: You found a secret place!
ja: 秘密の場所を見つけました！

en: Hint: Use igloos to get back here.
ja: ヒント: ここに戻るには、イグルーを使ってください。

en: Warp to Matr1x' Sector
ja: Matr1xのセクターにワープします

en: Warp to Thompson's Domain
ja: Thompsonのドメインにワープします

en: Leave the SuperTux Team Island
ja: SuperTuxチームアイランドを離れます

en: Warp to Abednego's Area
ja: Abednegoのエリアにワープします

en: Leave Torfi's Territory
ja: Torfiのテリトリーを離れます

en: Leave Abednego's Area
ja: Abednegoのエリアを離れます

en: Leave Thompson's Domain
ja: Thompsonのドメインを離れます

en: Back to Matr1x' Sector
ja: Matr1xのセクターに戻ります

en: Warp home
ja: ホームにワープします

en: Warp to the SuperTux Team Island
ja: SuperTuxチームアイランドにワープします

en: Leave Matr1x' Sector
ja: Matr1xのセクターを離れます

en: Continue Matr1x' Sector
ja: Matr1xのセクターを続けます

en: Warp to Torfi's Territory
ja: Torfiのテリトリーにワープします
