SuperTux - en to id translation catalogue (37 entries)

en: Flight Test
id: Tes Terbang

en: Dungeons but no Dragons
id: Dungeon Tanpa Naga

en: Lies!
id: Bohong!

en: Train Leaves in One Minute
id: Kereta Api Berangkat dalam 1 Menit

en: Castle Gate
id: Pintu Gerbang Istana

en: A Long Way Home
id: Rumah Nan Jauh Di Sana

en: Bonus Island Castle
id: Bonus Pulau Istana

en: -Congratulations!
    
    #You have successfully finished
    #Bonus Island I
    
    	featuring levels contributed by
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #If you didn't clear all levels yet,
    #find your way back home and take
    #another path. There is still more
    #challenge waiting for you!
    
    #And there is a secret level to be
    #found as well...
    
    #A big "Thank you" goes out to
    #everyone who contributed to this
    #release. We hope you enjoyed it!
id: -Selamat
    
    #Kamu telah menamatkan
    #Bonus Pulau 1
    
    Kontribusi level oleh:
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #Kalau kamu belum menamatkan semua
    #level, kembalilah ke rumah dengan jalur
    #yang berbeda. Masih ada tantangan
    #yang menunggumu.
    
    #Dan mungkin juga ada level rahasia
    #yang akan kamu temukan.
    
    #Terima kasih untuk semua yang
    #telah berkontribusi!
    #Kami berharap kamu menikmatinya!

en: Pipe Down Over There
id: Pipa Di Bawah Sana

en: Something Fishy
id: Sesuatu Mencurigakan

en: Fire In The Sky
id: Api di Langit

en: Have I been here before?
id: Apa Aku Pernah di Sini?

en: Bad Guys Stink!
id: Orang Jahat Bau!

en: A good start
id: Awalan Baik

en: Too easy
id: Terlalu mudah

en: Still too easy
id: Masih terlalu mudah

en: Semi-Frozen
id: Setengah beku

en: Cave Of Mirrors
id: Gua Cermin

en: A Maze In The Sky
id: Labirin di Langit

en: Collapse Imminent!
id: Keruntuhan Sudah Dekat!

en: Tip Of The Iceberg
id: Di Ujung Gunung Es

en: Bonus Island I
id: Pulau Bonus I

en: You found a secret place!
id: Kamu menemukan tempat rahasia!

en: Hint: Use igloos to get back here.
id: Petunjuk: Gunakan igloo untuk kembali

en: Warp to Matr1x' Sector
id: Warp ke sektor Matr1x

en: Warp to Thompson's Domain
id: Warp ke daerah Thompson

en: Leave the SuperTux Team Island
id: Pindah ke Pulau Tim SuperTux

en: Warp to Abednego's Area
id: Warp ke Area Abednego

en: Leave Torfi's Territory
id: Pindah ke Teritori Torfi

en: Leave Abednego's Area
id: Pindah ke Area Abednego

en: Leave Thompson's Domain
id: Pindah ke Daerah Thompson

en: Back to Matr1x' Sector
id: Kembali ke Sektor Matr1x

en: Warp home
id: Warp ke rumah

en: Warp to the SuperTux Team Island
id: Warp ke Pulau Tim SuperTux

en: Leave Matr1x' Sector
id: Pindah ke Sektor Matr1x

en: Continue Matr1x' Sector
id: Lanjut ke Sektor Matr1x

en: Warp to Torfi's Territory
id: Warp ke Teritori Torfi
