SuperTux - en to pl translation catalogue (50 entries)

en: The Level Formely Known As "-89,2 Degrees"
pl: Poziom przedtem znany jako "-89,2 Stopnie"

en: Global Warming
pl: Globalne ocieplenie

en: One Night in the Sky
pl: Jedna noc na niebie

en: The abandoned castle
pl: Opuszczony zamek

en: Another cold day
pl: Kolejny zimny dzień

en: Forest Rain (aka "Antarctic Rain")
pl: Leśny deszcz (aka "Antarktyczny Deszcz")

en: ...but no one can stop it...
pl: ...ale nikt nie potrafi tego zatrzymać...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
pl: -Przepraszamy, ta latająca platforma jest leniwa.
    -Wróć następnym razem.

en: You can't climb higher than the clouds...
pl: Nie możesz wspiąć się wyżej niż chmury...

en: Castle of Light and Darkness
pl: Zamek Światła i Ciemności

en: Cave Run
pl: Bieg przez jaskinię

en: Cold Cavern
pl: Zimna grota

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
pl: #Dobra robota! Zachowałeś czerwoną latarnię! Ponieważ to zrobiłeś, choć nie musiałeś, masz 100 monet!

en: Coconut Fortress
pl: Kokosowa forteca

en: Crystal Sunset
pl: Kryształ Zachodu

en: Crystal Skies
pl: Kryształowe Nieba

en: Crystal Beauty
pl: Kryształowa piękność

en: Crystal Cataclysm
pl: Kryształowy kataklizm

en: Out on the Crystal Fields
pl: Na zewnątrz kryształowych pól

en: The dark castle
pl: Mroczny Zamek

en: Deep, deeper...
pl: Głęboko, głębiej...

en: ...deepest!
pl: ...najgłębiej!

en: Circles
pl: Kręgi

en: Don't miss your ride
pl: Nie przegap przejażdżki

en: Going down
pl: W dół

en: Entering the castle
pl: Wejście do zamku

en: #Sorry, nothing to see here! Use the rope to get out!
pl: #Przepraszam, nie ma tu nic do zobaczenia!  Użyj liny, żeby się wydostać!

en: Flower Bonus
pl: Kwiecisty bonus

en: After the Glaciers
pl: Za lodowcami

en: Hanging From the Roof
pl: Zwisając z dachu

en: A hilly landscape
pl: Pagórzasty krajobraz

en: In the Spring
pl: Podczas wiosny

en: It's getting unfinishable
pl: To się staje nie do wygrania

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
pl: Trochę światła w ciemności by nie zaszkodziło, dzięki!

en: Snowfall alert
pl: Ostrzeżenie przed opadami śniegu

en: Holes, a Day on Ice
pl: Dziury, dzień na lodzie

en: The Toilette zone
pl: Strefa toaletowa

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
pl: - Spłuczka: 
    #Wciśnij przycisk aby spłukać!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
pl: - Wyjście?
    #Skaczmy!

en: My Penny is over the ocean
pl: Moja Penny jest za oceanem

en: Pink Snow
pl: Różowy śnieg

en: Red alert! The forest is burning!
pl: Czerwony alarm! Las płonie!

en: Sewer escape
pl: Ucieczka przez ścieki

en: To rain or not to rain - That's the question
pl: Padać albo nie padać - Oto jest pytanie

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
pl: Padać albo nie padać - Oto jest pytanie (Antarktyczny)

en: A snowy hill
pl: Śnieżna góra

en: Three Frosty Icebergs
pl: Trzy mroźne góry lodowe

en: Under the Ice
pl: Pod lodem

en: Bonus Island III
pl: Bonusowa Wyspa III

en: Go Home
pl: Idź do domu
