SuperTux - en to la translation catalogue (46 entries)

en: Global Warming
la: Calor in mundo crescit

en: One Night in the Sky
la: Una nox in caelo

en: The abandoned castle
la: Castellum relictum

en: Another cold day
la: Alius dies frigus

en: ...but no one can stop it...
la: ...sed nemo id interrumpare potest...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
la: -Is axis volans volare non vult.
    -Rei hic aliquando, sed non nunc.

en: You can't climb higher than the clouds...
la: Altior quam nubes conscendere non potes...

en: Castle of Light and Darkness
la: Castellum lucis et tenebrarum

en: Cave Run
la: In caverna properamus

en: Cold Cavern
la: Caverna friga

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
la: #Bene fecisti! Lucem rubem tenebas! Factum tuum neccesarium non est, sed id fecisti, itaque cape 100 nummos!

en: Coconut Fortress
la: Coconut munitio

en: Crystal Sunset
la: Sol crystallum crescit

en: Crystal Skies
la: Caeli crystallum

en: Crystal Beauty
la: Puchrituo crystallum

en: Out on the Crystal Fields
la: In agris crystallum

en: The dark castle
la: Castellum tenebrosum

en: Deep, deeper...
la: Altus, altior...

en: ...deepest!
la: ...altissimus!

en: Circles
la: Circula

en: Don't miss your ride
la: Ne axem miseri!

en: Going down
la: Infra ire

en: Entering the castle
la: Introitus castelli

en: Flower Bonus
la: Additio floris

en: After the Glaciers
la: Post glaciem

en: Hanging From the Roof
la: Ab villa ire

en: A hilly landscape
la: Ager multis montibus

en: In the Spring
la: In vere

en: It's getting unfinishable
la: Mox finire non poteris

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
la: Lux in tenebras bona est!

en: Snowfall alert
la: Nix cadere potest

en: Holes, a Day on Ice
la: Cavernae, dies in glacie

en: The Toilette zone
la: The Toilette Zone

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
la: - Continuare: 
    #Comprehende Superne quadratum!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
la: - Existitne via extra?
    #Saliamus!

en: My Penny is over the ocean
la: Penny mea post marem est

en: Pink Snow
la: Nix rubis

en: Red alert! The forest is burning!
la: Silva ardet!

en: Sewer escape
la: Fuga ex aqua

en: To rain or not to rain - That's the question
la: Pluere aut non pluere - Rogatio est

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
la: Pluere aut non pluere - Rogatio est (in Antarctica)

en: A snowy hill
la: Mons nevadus

en: Three Frosty Icebergs
la: Tres montes de glacie frigi

en: Under the Ice
la: Sub glacie

en: Bonus Island III
la: Insula additionalis III

en: Go Home
la: In domum ire
