SuperTux - en to nn translation catalogue (47 entries)

en: Global Warming
nn: Global oppvarming

en: One Night in the Sky
nn: Ei natt i stjernehimmelen

en: The abandoned castle
nn: Den forlatne borga

en: Another cold day
nn: Nok ein kald dag

en: ...but no one can stop it...
nn: … men ingen kan stoppa det …

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
nn: -Orsak, men denne svevande plattforma er lat.
    -Kom tilbake seinare.

en: You can't climb higher than the clouds...
nn: Du kan ikkje klatra høgare enn skyene …

en: Castle of Light and Darkness
nn: Lysets og mørkets borg

en: Cave Run
nn: Hòleløpet

en: Cold Cavern
nn: Kald hòle

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
nn: #Godt jobba! Du tok vare på den raude lykta! Du trengde ikkje gjera det, men sidan du gjorde det, får du 100 ekstra myntar!

en: Coconut Fortress
nn: Kokosnøttfestningen

en: Crystal Sunset
nn: Krystallsoleglad

en: Crystal Skies
nn: Krystallhimmel

en: Crystal Beauty
nn: Krystallvenleik

en: Crystal Cataclysm
nn: Krystallkataklysme

en: Out on the Crystal Fields
nn: Ute på krystallmarkene

en: The dark castle
nn: Den mørke borga

en: Deep, deeper...
nn: Djupare og djupare …

en: ...deepest!
nn: … djupast!

en: Circles
nn: Sirklar

en: Don't miss your ride
nn: Ikkje kom for seint til bussen

en: Going down
nn: På veg ned

en: Entering the castle
nn: Inn i borga

en: Flower Bonus
nn: Blomebonus

en: After the Glaciers
nn: Etter istidene

en: Hanging From the Roof
nn: Heng frå taket

en: A hilly landscape
nn: Kupert landskap

en: In the Spring
nn: Om våren

en: It's getting unfinishable
nn: Det vert umogleg å komma gjennom

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
nn: Litt lys i mørket hadde vore fint, takk!

en: Snowfall alert
nn: Varsel om snøbyer

en: Holes, a Day on Ice
nn: Nedfall og ein dag på isen

en: The Toilette zone
nn: Toalettsona

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
nn: - Trekk ned:
    #Trykk «Pil opp» for å trekkja ned!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
nn: - Ein utveg?
    #La oss hoppa!

en: My Penny is over the ocean
nn: Min Penny er over havet

en: Pink Snow
nn: Rosa snø

en: Red alert! The forest is burning!
nn: Alarm! Skogen har teke fyr!

en: Sewer escape
nn: Flukta frå kloakken

en: To rain or not to rain - That's the question
nn: Å regna eller ikkje å regna – det er spørsmålet

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
nn: Å regna eller ikkje å regna – det er spørsmålet (Sørpolen)

en: A snowy hill
nn: Det snør på toppane

en: Three Frosty Icebergs
nn: Tre frosne isfjell

en: Under the Ice
nn: Under isen

en: Bonus Island III
nn: Bonusøy III

en: Go Home
nn: Gå heim
