SuperTux - en to pt translation catalogue (50 entries)

en: The Level Formely Known As "-89,2 Degrees"
pt: O nível anteriormente conhecido como "-89,2 Graus"

en: Global Warming
pt: Aquecimento Global

en: One Night in the Sky
pt: Uma Noite no Céu

en: The abandoned castle
pt: O castelo abandonado

en: Another cold day
pt: Outro dia frio

en: Forest Rain (aka "Antarctic Rain")
pt: Chuva Florestal (ou "Chuva Antártica")

en: ...but no one can stop it...
pt: ... mas ninguém o pode parar ...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
pt: -Desculpa, esta plataforma voadora está preguiçosa.
    -Volta mais tarde.

en: You can't climb higher than the clouds...
pt: Não podes subir mais alto do que nuvens...

en: Castle of Light and Darkness
pt: Castelo da Luz e Escuridão

en: Cave Run
pt: Corrida na Caverna

en: Cold Cavern
pt: Caverna Fria

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
pt: #Bom trabalho! Mantiveste a lanterna vermelha! Não precisavas de ultrapassar, mas só porque o fizeste, toma lá 100 moedas!

en: Coconut Fortress
pt: Fortaleza de Coco

en: Crystal Sunset
pt: Pôr do Sol Cristal

en: Crystal Skies
pt: Céus Cristalinos

en: Crystal Beauty
pt: Beleza de Cristal

en: Crystal Cataclysm
pt: Cataclismo de Cristal

en: Out on the Crystal Fields
pt: Fora nos Campos de Cristal

en: The dark castle
pt: A castelo escuro

en: Deep, deeper...
pt: Fundo, mais fundo...

en: ...deepest!
pt: ...fundíssimo!

en: Circles
pt: Círculos

en: Don't miss your ride
pt: Não percas a tua corrida

en: Going down
pt: A ir para baixo

en: Entering the castle
pt: A entrar no castelo

en: #Sorry, nothing to see here! Use the rope to get out!
pt: #Desculpa, nada para ver aqui! Use a corda para sair!

en: Flower Bonus
pt: Flor Bónus

en: After the Glaciers
pt: Após os Glaciares

en: Hanging From the Roof
pt: Suspenso ao Telhado

en: A hilly landscape
pt: Paisagem montanhosa

en: In the Spring
pt: Na Primavera

en: It's getting unfinishable
pt: Nunca mais acaba

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
pt: Alguma luz na escuridão seria bom, obrigado!

en: Snowfall alert
pt: Alerta de nevão

en: Holes, a Day on Ice
pt: Buracos, um Dia no Gelo

en: The Toilette zone
pt: Zona de limpeza

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
pt: - Puxar o Autoclismo: 
    #Carrega na tecla seta para cima para puxar o autoclismo!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
pt: - Uma saída?
    #Vamos saltar!

en: My Penny is over the ocean
pt: A minha Penny está no oceano

en: Pink Snow
pt: Neve Cor-de-Rosa

en: Red alert! The forest is burning!
pt: Alerta vermelho! A floresta está a arder!

en: Sewer escape
pt: Saída pelo esgoto

en: To rain or not to rain - That's the question
pt: Chover ou não chover - Eis a questão

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
pt: Chover ou não chover - Eis a questão (Antártida)

en: A snowy hill
pt: Uma colina de neve

en: Three Frosty Icebergs
pt: Três Icebergues Gelados

en: Under the Ice
pt: Sob o Gelo

en: Bonus Island III
pt: Ilha Extra III

en: Go Home
pt: Ir para Casa
