SuperTux - en to tr translation catalogue (47 entries)

en: Global Warming
tr: Küresel Isınma

en: One Night in the Sky
tr: Gökyüzünde Bir Gece

en: The abandoned castle
tr: Terk edilmiş kale

en: Another cold day
tr: Başka bir soğuk gün

en: ...but no one can stop it...
tr: ...ama kimse durduramaz...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
tr: -Üzgünüm, bu uçma platformu yavaş.
    -Daha sonra tekrar gel.

en: You can't climb higher than the clouds...
tr: Bulutlardan yükseğe tırmanamazsın...

en: Castle of Light and Darkness
tr: Işığın ve Karanlığın Kalesi

en: Cave Run
tr: Mağara Koşusu

en: Cold Cavern
tr: Soğuk Mağara

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
tr: #İyi iş! Kırmızı feneri kaptın! Gerek yok, ama sadece, 100 altına sahip oldun!

en: Coconut Fortress
tr: Hindistan cevizi Kalesi

en: Crystal Sunset
tr: Kristal Günbatımı

en: Crystal Skies
tr: Kristal Gökler

en: Crystal Beauty
tr: Kristal Güzellik

en: Crystal Cataclysm
tr: Kristal Felaket

en: Out on the Crystal Fields
tr: Kristal Tarlalarında

en: The dark castle
tr: Karanlık Kalee

en: Deep, deeper...
tr: Derin, daha derin...

en: ...deepest!
tr: ...en derin!

en: Circles
tr: Çemberler

en: Don't miss your ride
tr: Aracını kaçırma

en: Going down
tr: Aşağı iniş

en: Entering the castle
tr: Kaleye giriliyor

en: Flower Bonus
tr: Çiçek Bonusu

en: After the Glaciers
tr: Buzullardan Sonra

en: Hanging From the Roof
tr: Çatıdan Sarkmak

en: A hilly landscape
tr: Tepelik bir coğrafya

en: In the Spring
tr: İlkbaharda

en: It's getting unfinishable
tr: Bu bitirilemez olmaya başladı

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
tr: Karankıkta biraz ışık çok hoş olurdu, teşekkür ederim!

en: Snowfall alert
tr: Kar yağışı alarmı

en: Holes, a Day on Ice
tr: Delikler, Buzun Üzerinde Bir Gün

en: The Toilette zone
tr: Elbise alanı

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
tr: -Sifon:
    #Sifon için yukarı tuşuna basın!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
tr: - Çıkış yolu?
    # Haydi Zıplayalım!

en: My Penny is over the ocean
tr: Penny'im Okyanusun Ötesinde

en: Pink Snow
tr: Pembe Kar

en: Red alert! The forest is burning!
tr: Kırmızı alarm! Orman Yanıyor!

en: Sewer escape
tr: Kanalizasyon Kaçışı

en: To rain or not to rain - That's the question
tr: Yağmak ya da yağmamak - İşte bütün mesele bu

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
tr: Yağmak ya da yağmamak - İşte bütün mesele bu (Antartik)

en: A snowy hill
tr: Karlı Bir Tepe

en: Three Frosty Icebergs
tr: Üç Donmuş Buzdağı

en: Under the Ice
tr: Buzun Altında

en: Bonus Island III
tr: Bonus Adası 3

en: Go Home
tr: Eve Git
