SuperTux v0.6.0-1010-gefc33a183 - en to pl translation catalogue (40 entries)

en: A Narrow Path
pl: Wąska ścieżka

en: Beginning The Journey
pl: Początek podróży

en: Cave Of Dreams
pl: Jaskinia snów

en: Cold Forest
pl: Chłodny las

en: Crystal Mania
pl: Kryształowa mania

en: Deeper Into The Mountains
pl: Głębiej w góry

en: Feeling The Nature
pl: Uczucie natury

en: Fog And Mist
pl: Mgła i mgiełka

en: Forest Mountains
pl: Leśne góry

en: #One Path contains enemies, the other treasure...
pl: #Jedna ścieżka zawiera przeciwników, inna - skarb...

en: #You can use this door to try the other way...
pl: #Możesz użyć tych drzwi, by spróbować inny sposób...

en: Generic Snow Level
pl: Zwykły śnieżny poziom

en: Glacier Danger
pl: Niebezpieczeństwo lodowca

en: Halloween Fields
pl: Pola Halloween

en: It's Halloween Time!
pl: Czas na Halloween!

en: Let's Climb That Mountain!
pl: Wespnijmy się na tę górę!

en: Night Terrors
pl: Koszmary

en: A Penguin In The Bushes
pl: Pingwin w buszu

en: Rainy Swamps
pl: Deszczowe mokradło

en: Sky High
pl: Wysokie niebo

en: SnowMan's Land
pl: Ląd bałwana

en: #It sure is breezy today, huh?
pl: #Dzisiaj na pewno jest wietrznie, co?

en: Snowy Sunset
pl: Śnieżny zachód słońca

en: Some Icy Path
pl: Jakaś lodowata ścieżka

en: #You won't be able to pass, if you don't bring him something he wants...
pl: #Nie będziesz mógł przejść jeżeli nie przyniesiesz mu czegoś co on chce...

en: #Maybe this crystal is the right thing for this snowman...?
pl: #Może kryształ jest prawidłową rzeczą dla tego bałwana...?

en: #Great, now he's gone... I'll keep the crystal for myself.
pl: #Świetnie, teraz go nie ma... Zostawię ten kryształ dla siebie.

en: Spooky Mansion
pl: Upiorny pałac

en: Stormy Night
pl: Burzowa noc

en: Sunshine Valley
pl: Słoneczna dolina

en: The Way Of The Snow
pl: Droga śniegu

en: Too Much Water
pl: Zbyt dużo wody

en: Two Tiny Towers
pl: Dwie malutkie wieże

en: Bonus Island IV
pl: Bonusowa Wyspa IV

en: Enter Forest Sector
pl: Wejdź do leśnej sekcji

en: Enter Halloween Sector
pl: Wejdź do sekcji Halloween

en: Enter Arctic Sector
pl: Wejdź do arktycznej sekcji

en: Go Home
pl: Idź do domu

en: Go Back
pl: Wracaj

en: The next challenge awaits...
pl: Następne wyzwanie czeka...
