SuperTux - en to da translation catalogue (63 entries)

en: 23rd Airborne
da: Højt at flyve...

en: You found a secret area!
da: Du har fundet et hemmeligt område

en: Above the Arctic Skies
da: Over de arktiske himle

en: -Air Flower
    !images/powerups/airflower/air_flower-0.png
    #The Air Flower gives Tux the ability to glide in the air for a few seconds, while holding the JUMP Key.
da: -Himmelblomst
    !images/powerups/airflower/air_flower-0.png
    #Himmelblomsten gør, at Tux kan flyve igennem luften i nogle få skeunder, men tasten JUMP holdes nede.

en: Between Two Glaciers
da: Mellem to gletsjere

en: -Crystals
    #This level contains four coloured crystals. Can you find them?
    #
    #Note: These crystals do not serve any purpose at the moment but they might will in a future release of the game.
da: -Krystaller
    #Denne bane indeholder fire farvelagte krystaller. Kan du finde dem?
    #
    #Bemærk: Disse krystallers har ikke et formål i øjeblikket, men vil måske have et i en fremtidig udgivelse af spillet.

en: Empty Throne Room
da: Tomt tronrum

en: The Castle of Nolok
da: Noloks Borg

en: The Crystal Mine
da: Krystalminen

en: #You have to activate two switches to open this door.
da: #Du skal aktivere to kontakter for at åbne denne dør.

en: End of the Tunnel
da: Enden af tunnelen

en: Entrance to the Cave
da: Hulens indgang

en: A Fork in the Road
da: En gren i vejen

en: -Switches
    !images/objects/switch/switch-0.png
    !images/objects/pushbutton/pushbutton-0.png
    #Switches can be used to do all manner of things. Press the UP key to use a switch.
    #There are also buttons that you can press by jumping on them.
da: -Kontakter
    !images/objects/switch/left-0.png
    !images/objects/pushbutton/pushbutton-0.png
    #Kontakter kan bruges til en række formål. Tryk på tasten op for at bruge en kontakt.
    #Der er også knapper, du kan udløse ved at hoppe på dem.

en: -Trampolines
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #Trampolines allow Tux to jump to new heights. Hold down the JUMP key while bouncing on the trampoline to launch extra high.
da: -Springbræt
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #Springbræt giver Tux mulighed for at hoppe til nye højder. Hold hop-tasten nede mens du hopper på springbrættet for at komme ekstra højt op.

en: -Climbing
    #Tux can climb! Press the UP key to start climbing. Press the ACTION key or jump to let go.
da: -Klatring
    # Tux kan klatre! Tryk på tasten op for at klatre. Tryk på HANDLINGS-tasten eller hop for at slippe.

en: -Secret Exits
    #Some level can have multiple exits. They are mostly hidden, so keep an eye out for them.
    #Maybe they lead you to something special.
da: -Hemmelige udgange
    #Nogle baner kan have flere udgange. De er ofte skjult, så hold specielt øje efter dem.
    #Måske fører de dig til noget specielt.

en: The Frosted Fields
da: De frosne marker

en: Over the Frozen Bridge
da: Over den frosne bro

en: Ice in the Hole
da: Fyr!

en: Icy Valley
da: Isdal

en: Into the Stars
da: Op mellem stjernerne

en: Picnic With Penny
da: Picnic med Penny

en: The Journey Begins
da: Rejsen begynder

en: Living in a Fridge
da: Livet i en fryser

en: Miyamoto Monument
da: Miyamoto Monumentet

en: Oh No! More Snowballs!
da: Åh nej! Flere snebolde!

en: Night Chill
da: Den kølige nat

en: ...Or Is It Just Me?
da: ...Eller er det bare mig?

en: A Path in the Clouds
da: En sti i himlen

en: Tux had reached the end of the castle.
da: Tux har nået slutningen på borgen.

en: But to his surprise all he could find was a letter.
da: Men til sin overraskelse var alt han kunne finde et brev.

en: A letter from Penny telling Tux that Nolok has taken her to a far forest.
da: Et brev fra Penny der fortæller Tux at Nolok har taget hende til en skov langt herfra.

en: Unsure about what Nolok was doing to her, Tux became worried about his beloved Penny.
da: Usikker på hvad Nolok lavede her, Tux bliver bekymret for sin elskede Penny.

en: Until suddenly...
da: Indtil pludseligt ...

en: Somewhere at the shores of Antarctica...
da: Et sted på kysterne af Antarktis ...

en: Tux the penguin was going to meet his friend, Penny, for a picnic.
da: Tux, pingvingen, skulle møde sin ven, Penny, på en skovtur.

en: Tux woke up, dizzy, to find that Penny was missing!
da: Tux vågnede op, forvirret, for at opdage at Penny var væk!

en: Tux was starting to become worried. He then saw a letter, and it read:
da: Tux begyndte at blive bekymret. Han så så et brev, og det lød:

en: "Tux, I have kidnapped your beloved Penny and have taken her to my fortress."
da: »Tux, jeg har kidnappet din elskede Penny og har taget hende til min fæstning.«

en: "The path to my fortress is littered with my minions."
da: »Stien til min fæstning er fyldt med mine følgere.«

en: "You don't have a chance of saving her! Signed, Nolok."
da: »Så du har ikke en chance for at redde hende! Underskrevet, Nolok.«

en: Realizing the trouble Penny could be in, Tux became determined to save her.
da: Tux indser de problemer Penny kan være i og bliver stålfast besluttet på at redde hende.

en: Then, Tux saw Nolok's castle in the distance and set off to rescue Penny!
da: Tux ser Noloks borg på lang afstand og tager af sted for at redde Penny!

en: Exhausted from his long walk, Tux decided to take a little break.
da: Udmattet af sin lange rejse, beslutter Tux sig for at holde en lille pause.

en: But then, all of a sudden he heard a loud roar from a distance.
da: Men pludselig ud af ingenting hører han et højt brøl.

en: A yeti seems to have observed him from afar.
da: En yeti ser ud til at have observeret ham på afstand.

en: Concerned by the yeti's sudden retreat, Tux decided to continue his journey, ...
da: Bekymret over yetiens pludselige flugt, Tux beslutter at fortsætte sin rejse, ...

en: ...while secretly hoping not to run into the yeti again, by any means.
da: ... med det hemmelig håb om ikke igen at møde yetien.

en: The Shattered Bridge
da: Den knuste bro

en: The Somewhat Smaller Bath
da: Det noget mindre bad

en: Stone Cold
da: Iskold

en: Under the Ice
da: Under isen

en: Welcome to Antarctica
da: Velkommen til Antarktis

en: -Bonus Blocks
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #Bonus blocks can contain coins, power-ups or special items to help you in your quest.
    #
    #Hit them from below to get at their contents.
da: -Bonusblokke
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #Bonusblokke kan indeholde mønter, våben eller særlige ting, som kan hjælpe dig på din vej
    #
    #Hop op i dem fra neden for at finde ud af hvad de indeholder.

en: -Eggs
    !images/powerups/egg/egg-shade.png
    #The egg makes Tux grow larger. Tux can then smash wooden blocks with his head.
da: -Æg
    !images/powerups/egg/egg-shade.png
    #Dette æg får Tux til at vokse sig større. Nu kan Tux smadre trækasser med sit hoved.

en: -Checkpoints
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #Activate the checkpoint. If you die, you can retry the level from here. Every time you retry from a checkpoint, you will lose 10 percent of your coins (at least 25 coins).
da: -Kontrolpunkter
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #Aktiver kontrolpunktet. Hvis du dør, så kan du starte forfra på banen derfra. Hver gang du prøver igen fra et kontrolpunkt, så mister du 10 procent af dine mønster (mindst 25 mønter).

en: -Running
    !images/tiles/signs/run.png
    #The path in front of you is blocked. Gain some speed before jumping to pass over the blocks.
da: -Løb
    !images/tiles/signs/run.png
    #Vejen er spærret. Tag tilløb inden du hopper over kasserne.

en: -Fire Flower
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #The fire flower gives Tux the ability to shoot fireballs.
da: -Ildblomst
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #Ildblomsten gør, at Tux kan skyde med ildkugler.

en: -Tux Doll
    !images/powerups/1up/1up.png
    #The Tux doll gives Tux 100 coins.
da: -Tux-dukke
    !images/powerups/1up/1up.png
    #Tux-dukken giver Tux 100 mønter.

en: -Secret Areas
    #Many levels contain secret areas behind what seems to be plain walls. Look for clues to find them.
da: -Hemmelige huler
    #Mange baner indeholder hemmelige huler gemt bag ved falske væge. Led efter spor for at finde dem.

en: Icy Island
da: Isbelagt ø

en: A Yeti in the Distance
da: En yeti på afstand
