SuperTux - en to fi translation catalogue (42 entries)

en: Ancient Ruins
fi: Muinaiset rauniot

en: You found a secret area!
fi: Löysit salaisen paikan!

en: Beside the Bushes
fi: Pensaiden ohessa

en: Bouncy Coils
fi: Hyvä jousitus

en: Bye Bye Forest
fi: Hyvästi, metsä

en: Crumbling Path
fi: Mureneva polku

en: Darkness Awaits
fi: Pimeys odottaa

en: Find the Bigger Fish!
fi: Etsi isompi kala!

en: -A big fish... for you.
fi: -Siinä sinulle iso kala.

en: A New Location
fi: Uusi maailma

en: What is Happening?
fi: Mitä tapahtuu?

en: Ghostly Misery
fi: Kummittelevaa piinaa

en: Ghosttree's Challenges
fi: Kummituspuun haasteet

en: Ghouls' Lair
fi: Aaveiden kammio

en: #Lanterns are used to make magic blocks solid, so you're able to walk atop of them.
fi: #Lyhtyjä käytetään taikapalikoiden kiinteäksi muuttamiseen, että niiden päällä voisi kävellä.

en: Going Underground
fi: Maan alle

en: I Spy With My Little Eye
fi: Pieni silmä näkee kaiken

en: -Ispy
    #Ispys will activate things like platforms whenever Tux is in their sight.
fi: -Silmäilijä
    #Silmäilijät aktivoivat asioita kuten alustoja, jos Tux on sellaisen näkökentällä.

en: Hint: Use snails to break blocks!
fi: Vihje: Käytä etanoita palikkojen rikkomiseen!

en: Like a leaf in the Wind
fi: Kuin lehti tuulessa

en: Lost Village
fi: Kadonnut kylä

en: #Don't forget to hit the switch!
fi: #Muista vääntää vivusta!

en: A Mouldy Grotto
fi: Tunkkainen luola

en: The Owls again...
fi: Pöllöjen paluu

en: Owls' Skydive Commando
fi: Teini-ikäiset laskuvarjokommandopöllöt

en: Penguins don't grow on Trees
fi: Pingviinit eivät kasva puissa

en: Shocking
fi: Sata salamaa

en: The Forest Is Rotting
fi: Mätänevä metsä

en: Through the Dark
fi: Pimeyden poikki

en: -Earth Flower
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #The earth flower gives Tux the ability to turn into stone by pressing the ACTION Key and the DOWN Key at the same time.
    #This does not work while jumping or falling!
fi: -Maakukka
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #Maakukka antaa Tuxille kyvyn muuttua kiveksi pitämällä toimintanäppäintä ja ALAS-näppäintä pohjassa samanaikaisesti.
    #Tämä ei toimi hypätessä tai pudotessa!

en: Tower Cutscene
fi: Tornin välikohtaus

en: Tower Of Ghosts
fi: Kummitusten torni

en: Tux the Builder
fi: Päivä rakentajana

en: -Portable Objects:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tux can pick up certain objects and carry them around.
    #Press the ACTION key to grab an object and hold it pressed as long as you want to carry the object. Release the ACTION key to drop the object.
fi: -Kannettavat esineet:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tux voi poimia maasta joitain esineitä ja kantaa niitä ympäriinsä.
    #Paina toimintanäppäintä poimiaksesi esineen maasta ja pidä sitä pohjassa niin kauan kuin haluat kantaa esinettä. Vapauta toimintanäppäin pudottaaksesi esineen.

en: Tux' Own Horror Show
fi: Tuxin pahin painajainen

en: #Will o' Wisps are small, annoying ghosts, which transport you to different, often dangerous places.
fi: #Virvatulet ovat pieniä, ärsyttäviä aaveita, jotka siirtävät sinut uusiin, usein vaarallisiin paikkoihin.

en: Walking Leaves
fi: Vaeltavat lehdet

en: Welcome to the Forest
fi: Tervetuloa metsään

en: -Doors
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux can go through a door by pressing the UP key.
fi: -Ovet
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux voi kulkea ovista painamalla YLÖS-näppäintä.

en: Wooden Roots
fi: Puiset juuret

en: Rooted Forest
fi: Puiden juuret

en: To be continued...
fi: Jatkuu...
