SuperTux - en to la translation catalogue (50 entries)

en: Bouncy Coils
la: Salere

en: Entrance to the Castle
la: Initium aedificii

en: Countercurrent
la: Contra fluctio

en: Crumbling Path
la: Via deletur.

en: Duct Ape
la: DUCT APE

en: A Short Visit to El Castillo
la: Iter non longum ad El Castillo

en: Find the Bigger Fish!
la: Piscem maiorem inveni!

en: -A big fish... for you.
la: -Piscis magnus... tibi

en: Going Underground
la: Infra in terra imus

en: Kneep-deep in the depth
la: In magno altitudine

en: Little Venice
la: Venice parve

en: A Mouldy Grotto
la: Caverna tenebrosa

en: Penguins don't grow on Trees
la: Aves in arboribus non crescunt

en: Down The Rabbit Hole
la: Infra in cavernam lepi

en: -Oh no!
    #The path is blocked! It
    #seems that the only way
    #leads through that dark
    #hole in the ground...
la: #In via ire non potes!
    #Verisimile in
    #ea caverna tenebrosa
    #tantum continuatur...

en: -Are you lost?
la: -Scisne viam?

en: The Silent Walls
la: Muri silenti

en: Three sheets to the wind
la: Tres paginae in vento

en: Treasure in the skies
la: Thesaurus in caelo

en: Tree Fortress
la: Munitio arborum

en: Tux the Builder
la: Tux aedificator

en: -Portable Rocks:
    
    !images/help/rockhowto1.png
    !images/help/rockhowto2.png
    !images/help/rockhowto3.png
la: -Saxa, qua portare potes:
    
    !images/help/rockhowto1.png
    !images/help/rockhowto2.png
    !images/help/rockhowto3.png

en: Two Tiny Towers
la: Duo turres paravae

en: Up and Down
la: Superne et infra

en: Walking Leaves
la: Folia eunt

en: Welcome to the Forest
la: Salve in silva

en: Iceberg Fortress
la: Aedificium montis glaciei

en: Room of Stars
la: Taberna stellarum

en: Detour
la: Alia via

en: Dark Forest Keep - The Evil Chamber
la: Dark Forest Keep - Taberna mala

en: Dark Forest Keep - The Eyes Of Nolok
la: Dark Forest Keep - Oculi Nolokis

en: Dark Forest Keep - The Black Tower
la: Dark Forest Keep - Turris nigra

en: Forest Level 1
la: Level in silva 1

en: A Ghostly World
la: Mundus larvarum

en: key 1 water - to be placed behind waterfall
la: clavis 1 aqua - post aquam, quae caedetur, esse debet

en: key 2 earth - to be placed underground
la: clavis 2 terra - infra terra esse debet

en: key 3 wood - to be placed in a big tree
la: clavis 3 axes - in arbore magno esse debet

en: key 4 fire - to be placed in a small castle
la: clavis 4 ignis - in aedificio parvo esse debet

en: key 5 air - to be placed in clouds
la: clavis 5 aer - in nubibus esse debet

en: Green Hills
la: Montes virides

en: No Name
la: Sine nomine

en: Light and Magic
la: Lux et magia

en: Owls' Revenge
la: Aves reeunt

en: Roots, Woody Roots
la: Radices, radices ut axes

en: -Hint:
    #If there seems to be
    #no way to reach a door,
    #remember that you might
    #be supposed to come out
    #of that door...
la: -Consilium:
    #Si ianuam inire non potes,
    #memora te
    #fortasse eam exire
    #debere.

en: ---Insert Cutscene Here---
la:  --Inda Cutscenem hic--

en: Shocking
la: Fulmines

en: Under Construction
la: Aedificatur

en: A Village in the Forest
la: Vicus in silva

en: Forest World
la: Mundus silvarum
