SuperTux - en to gd translation catalogue (736 entries)

en: You found a secret area!
gd: Lorg thu raon dìomhair!

en: Name
gd: Ainm

en: Fade tilemap
gd: Crìon am mapa-leacagan

en: Message
gd: Teachdaireachd

en: Script
gd: Sgriobt

en: Button
gd: Putan

en: Oneshot
gd: Aon losgadh

en: Sequence Trigger
gd: Trigear sreatha

en: Sector
gd: Sgìre

en: Spawn point
gd: Puing-ghintinn

en: Sprite
gd: Sprìd

en: Turn on script
gd: Cuir an sgriobt air

en: Turn off script
gd: Cuir an sgriobt dheth

en: Script Trigger
gd: Trigear sgriobt

en: Sequence
gd: Sreath

en: end sequence
gd: crìochnaich an sreath

en: stop Tux
gd: cuir stad air Tux

en: fireworks
gd: cleasan-teine

en: New worldmap spawnpoint
gd: Puing-ghintinn ùr air mapa an t-saoghail

en: Worldmap fade tilemap
gd: Crìon mapa-leacagan an t-saoghail

en: Fade
gd: Crìon

en: Fade in
gd: Crìon a-steach

en: Fade out
gd: Crìon a-mach

en: Climbable
gd: Gabhaidh a shreap

en: Door
gd: Doras

en: Switch
gd: Suidse

en: Secret Area
gd: Raon dìomhair

en: Thunderstorm
gd: Gailleann

en: Intensity
gd: Dèine

en: Custom Particles
gd: Mìrean gnàthaichte

en: Facing Down
gd: Beul fodha

en: Direction
gd: Comhair

en: Particle zone
gd: Sgìre mhìrean

en: Path
gd: Slighe

en: Z-pos
gd: Ionad-z

en: Solid
gd: Soladach

en: Action
gd: Gnìomh

en: Weak Tile
gd: Leacag lag

en: Facing Left
gd: Ris an taobh chlì

en: Gradient
gd: Caisead

en: Tilemap
gd: Mapa-leacagan

en: Circular Platform
gd: Ùrlar cearcallach

en: Breakable
gd: Gabhaidh a bhriseadh

en: Portable
gd: So-ghiùlan

en: Angle
gd: Ceàrn

en: Color
gd: Dath

en: Speed
gd: Luaths

en: Clockwise
gd: Deiseil

en: Counter-clockwise
gd: Tuathal

en: Stopped
gd: ’Na stad

en: Layer
gd: Breath

en: Physics enabled
gd: Tha an fhiosaigeachd an comas

en: Visible
gd: Faicsinneach

en: Hit script
gd: Sgriobt bualaidh

en: File
gd: Faidhle

en: Count
gd: Cunntas

en: Content
gd: Susbaint

en: Coin
gd: Bonn

en: Growth (fire flower)
gd: Fàs (dìthean teine)

en: Growth (ice flower)
gd: Fàs (dìthean deighe)

en: Growth (air flower)
gd: Fàs (dìthean adhair)

en: Growth (earth flower)
gd: Fàs (dìthean ùire)

en: Star
gd: Rionnag

en: Tux doll
gd: Doileag Tux

en: Custom
gd: Gnàthaichte

en: Light
gd: Lòchran

en: Light (On)
gd: Lòchran (air)

en: Trampoline
gd: Trampoilin

en: Coin rain
gd: Dòrtadh bhonn

en: Coin explosion
gd: Spreadhadh bhonn

en: Custom Content
gd: Susbaint ghnàthaichte

en: Pneumatic Platform
gd: Ùrlar gaothach

en: Following path
gd: Leantainn slighe

en: Path Mode
gd: Modh slighe

en: Adapt Speed
gd: Gleus an luaiths

en: Starting Node
gd: Nòd tòiseachaidh

en: Collect script
gd: Sgriobt cruinneachaidh

en: Ghost Particles
gd: Mìrean taibhse

en: Mode
gd: Modh

en: normal
gd: àbhaisteach

en: manual
gd: a làimh

en: autoscroll
gd: sgroladh fèin-obrachail

en: Finish Script
gd: Crìochnaich an sgriobt

en: X-offset
gd: Frith-àireamh X

en: Controllable
gd: Gabhaidh a stiùireadh

en: Anchor
gd: Acair

en: Left
gd: Gu clì

en: Center
gd: Sa meadhan

en: Right
gd: Gu deas

en: Text Alignment
gd: Co-thaobhadh an teacsa

en: Spawnpoint
gd: Puing-ghintinn

en: Counter
gd: Cunntair

en: Candle
gd: Coinneal

en: Enabled
gd: An comas

en: Invisible Block
gd: Bloca do-fhaicsinneach

en: Snow Particles
gd: Mìrean sneachda

en: Powerup
gd: Cumhachd

en: Falling Platform
gd: Ùrlar a’ tuiteam

en: Time Limit
gd: Crìoch-ama

en: Sound
gd: Fuaim

en: Distance factor
gd: Factar an astair

en: Distance bias
gd: Taobhadh an astair

en: Volume
gd: Àirde

en: Torch
gd: Lòchran

en: Icecrusher
gd: Pronnadh deighe

en: Rublight
gd: Lòchran suathaidh

en: Background
gd: Cùlaibh

en: Checkpoint
gd: Puing sàbhalaidh

en: Ambient Light
gd: Solas cuairteach

en: Lantern
gd: Lanntair

en: Wind
gd: Gaoth

en: Platforms
gd: Ùrlaran

en: Radius
gd: Rèideas

en: Momentum change rate
gd: Reat atharrachadh na roite

en: Rain Particles
gd: Mìrean uisge

en: Platform
gd: Ùrlar

en: Rock
gd: Clach

en: Music
gd: Ceòl

en: Rusty Trampoline
gd: Trampoilin meirgeach

en: Particle system
gd: Siostam mhirean

en: Burning
gd: Losgadh

en: Flicker
gd: Priobadh

en: Text array
gd: Arraigh teacsa

en: Info Block
gd: Bloca fiosrachaidh

en: Disable gravity
gd: Cuir an iom-tharraing à comas

en: Ambient Sound
gd: Fuaim na h-àrainneachd

en: Time
gd: Ùine

en: Hurting Platform
gd: Ùrlar leònaidh

en: Sideways
gd: An comhair a thaoibh

en: Fill
gd: Lìonadh

en: Alignment
gd: Co-thaobhadh

en: none
gd: chan eil gin

en: left
gd: gu clì

en: right
gd: gu deas

en: top
gd: ris a' bharr

en: bottom
gd: ris a' bhonn

en: Scroll offset x
gd: Frith-àireamh sgrolaidh x

en: Scroll offset y
gd: Frith-àireamh sgrolaidh y

en: Scroll speed x
gd: Luaths sgrolaidh x

en: Scroll speed y
gd: Luaths sgrolaidh y

en: Parallax Speed x
gd: Luaths paraileig x

en: Parallax Speed y
gd: Luaths paraileig y

en: Top image
gd: Dealbh a' bharra

en: Image
gd: Dealbh

en: Bottom image
gd: Dealbh a' bhuinn

en: Colour
gd: Dath

en: Draw target
gd: Amas na tàirnge

en: Normal
gd: Àbhaisteach

en: Lightmap
gd: Mapa-solais

en: Shard
gd: Spreadhan

en: Fading Speed
gd: Luaths a’ crìonadh

en: Glowing Strength
gd: Neart gleansach

en: Speed X
gd: Luaths X

en: Speed Y
gd: Luaths Y

en: Acceleration
gd: Luathachadh

en: Blowing
gd: Sèideadh

en: Affects Badguys
gd: Buaidh air droch-chreutairean

en: Affects Objects
gd: Buaidh air oibseactan

en: Affects Player
gd: Buaidh air a’ chluicheadair

en: Fancy Particles
gd: Mìrean leòmasach

en: Bicycle Platform
gd: Ùrlar rothair

en: Running
gd: A' ruith

en: On-grab script
gd: Sgriobt "leis-an-togail"

en: On-ungrab script
gd: Sgriobt "leis-an-leigeil-às"

en: Interactive particle system
gd: Siostam mhirean eadar-ghnìomhach

en: Interval
gd: Eadaramh

en: Strike Script
gd: Sgriobt buille

en: Cloud Particles
gd: Mìrean neòil

en: Texture
gd: Inneach

en: Amount
gd: Uiread

en: Delay
gd: Dàil

en: Lifetime
gd: Beatha

en: Lifetime variation
gd: Eugsamhlachadh beatha

en: Birth mode
gd: Modh breith

en: None
gd: Chan eil gin

en: Shrink
gd: Crùb

en: Birth easing
gd: Faothachadh breithe

en: No easing
gd: Gun fhaothachadh

en: Quad in
gd: Ceàrnagach a-steach

en: Quad out
gd: Ceàrnagach a-mach

en: Quad in/out
gd: Ceàrnagach a-steach/a-mach

en: Cubic in
gd: Ciùbach a-steach

en: Cubic out
gd: Ciùbach a-mach

en: Cubic in/out
gd: Ciùbach a-steach/a-mach

en: Quart in
gd: Ceathradh a-steach

en: Quart out
gd: Ceathradh a-mach

en: Quart in/out
gd: Ceathradh a-steach/a-mach

en: Quint in
gd: Còigeadh a-steach

en: Quint out
gd: Còigeadh a-mach

en: Quint in/out
gd: Còigeadh a-steach/a-mach

en: Sine in
gd: Sìneas a-steach

en: Sine out
gd: Sìneas a-mach

en: Sine in/out
gd: Sìneas a-steach/a-mach

en: Circular in
gd: Cearcallach a-steach

en: Circular out
gd: Cearcallach a-mach

en: Circular in/out
gd: Cearcallach a-steach/a-mach

en: Exponential in
gd: Easbonantail a-steach

en: Exponential out
gd: Easbonantail a-mach

en: Exponential in/out
gd: Easbonantail a-steach/a-mach

en: Elastic in
gd: Sùbailte a-steach

en: Elastic out
gd: Sùbailte a-mach

en: Elastic in/out
gd: Sùbailte a-steach/a-mach

en: Back in
gd: A-steach an comhair a chùil

en: Back out
gd: A-mach an comhair a chùil

en: Back in/out
gd: A-steach/A-mach an comhair a chùil

en: Bounce in
gd: Boc a-steach

en: Bounce out
gd: Boc a-mach

en: Bounce in/out
gd: Boc a-steach/a-mach

en: Birth time
gd: Ùine na breithe

en: Birth time variation
gd: Eugsamhlachadh ùine na breithe

en: Death mode
gd: Modh bàis

en: Death easing
gd: Faothachadh bàis

en: Death time
gd: Ùine a’ bhàis

en: Death time variation
gd: Eugsamhlachadh ùine a’ bhàis

en: Speed X (variation)
gd: Luaths X (eugsamhlachadh)

en: Speed Y (variation)
gd: Luaths Y (eugsamhlachadh)

en: Acceleration X
gd: Luathachadh X

en: Acceleration Y
gd: Luathachadh Y

en: Friction X
gd: Lùth-suathaidh X

en: Friction Y
gd: Lùth-suathaidh Y

en: Feather factor
gd: Factar iteagachaidh

en: Rotation
gd: Cuairteachadh

en: Rotation (variation)
gd: Cuairteachadh (eugsamhlachadh)

en: Rotation speed
gd: Luaths a’ chuairteachaidh

en: Rotation speed (variation)
gd: Luaths a’ chuairteachaidh (eugsamhlachadh)

en: Rotation acceleration
gd: Luathachadh a’ chuairteachaidh

en: Rotation friction
gd: Lùth-suathaidh a’ chuairteachaidh

en: Rotation mode
gd: Modh a’ chuairteachaidh

en: Fixed
gd: Socraichte

en: Facing
gd: Comhair

en: Wiggling
gd: Ciortalachadh

en: Collision mode
gd: Modh co-bhualaidh

en: None (pass through)
gd: Chan eil gin (rach troimhe)

en: Stick
gd: Steig

en: Stick Forever
gd: Steig gu bràth

en: Bounce (heavy)
gd: Boc (gu trom)

en: Bounce (light)
gd: Boc (gu aotrom)

en: Ispy
gd: Sùil-bhrathaidh

en: Skull Tile
gd: Leacag claiginn

en: Linked
gd: Ceangailte

en: Decal
gd: Sanas

en: Resize offset x
gd: Frìth-àireamh x an ath-mheudachaidh

en: Resize offset y
gd: Frìth-àireamh y an ath-mheudachaidh

en: Width
gd: Leud

en: Height
gd: Àirde

en: Speed x
gd: Luaths x

en: Speed y
gd: Luaths y

en: Tint
gd: Fiamh-dhath

en: Tiles
gd: Leacagan

en: Left Colour
gd: Dath a taoibh chlì

en: Right Colour
gd: Dath an taoibh dheis

en: Top Colour
gd: Dath a' bharra

en: Bottom Colour
gd: Dath a' bhuinn

en: Vertical
gd: Inghearach

en: Horizontal
gd: Còmhnard

en: Vertical (whole sector)
gd: Inghearach (feadh na sgìre)

en: Horizontal (whole sector)
gd: Còmhnard (feadh na sgìre)

en: Blend mode
gd: Modh co-mheasgachaidh

en: Blend
gd: Co-mheasgachadh

en: Additive
gd: Cuir ris

en: Modulate
gd: Atharraich

en: Unstable Tile
gd: Leacag neo-sheasmhach

en: Brick
gd: Breige

en: Invisible Wall
gd: Balla do-fhaicsinneach

en: Spotlight
gd: Spot-solas

en: Scripted Object
gd: Oibseact le sgriobt

en: Heavy Coin
gd: Bonn trom

en: Bonus Block
gd: Bloca duaise

en: Magic Tile
gd: Leacag dhraoidheach

en: Camera
gd: Camara

en: List of enemies
gd: Liosta nan nàimhdean

en: Add
gd: Cuir ris

en: OK
gd: Ceart ma-thà

en: Do you want to delete this badguy from the list?
gd: A bheil thu airson an droch-chreutair seo a thoirt air falbh on liosta?

en: Yes
gd: Tha

en: No
gd: Chan eil

en: Mix the colour
gd: Measgaich an dath

en: Cancel
gd: Sguir dheth

en: Edit script
gd: Deasaich sgriobt

en: Back
gd: Air ais

en: Toad
gd: Muile-mhàg

en: Walking Tree
gd: Craobh a' coiseachd

en: Plant
gd: Lus

en: Crystallo
gd: Criostalan

en: Totem
gd: Tòtam

en: Stalactite
gd: Aol-chluigean

en: Haywire
gd: Caothach

en: Dispenser
gd: Inneal-losgaidh

en: Short Fuse
gd: Fùdar

en: Zeekling
gd: Sireadair

en: Iceblock
gd: Bloca deighe

en: Jumpy
gd: Leumludh

en: Captain Snowball
gd: Caiptean buill-shneachda

en: Ghost Tree
gd: Craobh taibhse

en: Track range
gd: Astar an lorgaidh

en: Vanish range
gd: Astar an dol à sealladh

en: Fly speed
gd: Luathas itealaidh

en: Kugelblitz
gd: Dealanach cruinn

en: Mole's rock
gd: Clach faimh

en: Death script
gd: Sgriobt bàis

en: Sleeping Spiky
gd: Spìceach 'na chadal

en: Yeti's Stalactite
gd: Aol-chluigean an daoine-shneachda

en: Walking Flame
gd: Lasair a' dannsa

en: Sleeping Flame
gd: Lasair 'na cadal

en: Dormant Flame
gd: Lasair tàmhach

en: Owl
gd: Cailleach-oidhche

en: Igel
gd: Gràineag

en: Initial delay
gd: Dàil tòiseachaidh

en: Fire delay
gd: Dàil teine

en: Ammo
gd: Connadh-gunna

en: Snowball
gd: Ball-sneachda

en: Smartblock
gd: Bloca glic

en: Fixed position
gd: Ionad socraichte

en: Lives
gd: Beathannan

en: Gold Bomb
gd: Boma òir

en: Flying Snowball
gd: Ball-sneachda ag itealadh

en: Skullyhop
gd: Leum-chlaigeann

en: Snowshot
gd: Losgadh sneachda

en: Leafshot
gd: Losgadh duillich

en: Flame
gd: Lasair

en: Spring Leaf
gd: Duilleach earraich

en: Will o' Wisp
gd: Teine-biorach

en: Badguy
gd: Droch-chreutair

en: Ghost Flame
gd: Lasair taibhse

en: Spiky
gd: Spìceach

en: Autumn Leaf
gd: Duilleach foghair

en: Carry
gd: Giùlan

en: Dart Trap
gd: Ribe ghathan

en: Skydive
gd: Sìos on adhair

en: Yeti
gd: Duine-sneachda

en: Mole
gd: Famh

en: Bomb
gd: Boma

en: Walking Candle
gd: Coinneal a' coiseachd

en: Angry Stone
gd: Clach fheargach

en: Spider
gd: Damhan-allaidh

en: Ghoul
gd: Gùl

en: Snowman
gd: Bodach-sneachda

en: Walking Stump
gd: Stoc a' coiseachd

en: Fish
gd: Iasg

en: Interval (seconds)
gd: Eadaramh (diog)

en: Random
gd: Air thuaiream

en: Enemies
gd: Nàimhdean

en: Limit dispensed badguys
gd: Cuingich na droch-chreutairean a loisgeas an t-inneal

en: Max concurrent badguys
gd: Àireamh as motha nan droch-chreutairean aig an aon àm

en: Type
gd: Seòrsa

en: dropper
gd: leigeil às

en: rocket launcher
gd: lòinsear rocaide

en: cannon
gd: canan

en: invisible
gd: do-fhaicsinneach

en: Snail
gd: Seilcheag

en: Smartball
gd: Bàla glic

en: Bouncing Snowball
gd: Ball-sneachda a' bocadaich

en: Ice Flame
gd: Lasair deighe

en: Dart
gd: Gath

en: Max coins collected:
gd: Cunntas as motha nam bonn air an cruinneachadh:

en: Max fragging:
gd: Cunntas as motha nan nàimhdean air an ruaig:

en: Max secrets found:
gd: Cunntas as motha nan rùintean-dìomhair air an lorg:

en: Best time completed:
gd: An ùine crìochnachaidh as fhearr:

en: Level target time:
gd: Ùine-amais an leibheil:

en: Best Level Statistics
gd: Stadastaireachd as fhearr an leibheil

en: You
gd: Thusa

en: Best
gd: As fhearr

en: Coins
gd: Buinn

en: Badguys
gd: Droch-chreutairean

en: Secrets
gd: Rùintean-dìomhair

en: Unknown object
gd: Oibseact nach aithne dhuinn

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
gd: Cleachdadh: %s [ROGHAINNEAN] [FAIDHLE_LEIBHEIL]

en: General Options:
gd: Roghainnean coitcheann:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
gd:   -h, --help                   Seall an teachdaireachd cobharach seo is fàg

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
gd:   -v, --version                Seall an tionndadh dhe SuperTux is fàg

en:   --verbose                    Print verbose messages
gd:   --verbose                    Seall teachdaireachdan briathrach

en:   --debug                      Print extra verbose messages
gd:   --debug                      Seall barrachd theachdaireachdan briathrach

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
gd:   --print-datadir              Seall am prìomh phasgan-dàta aig SuperTux.

en: Video Options:
gd: Roghainnean video:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
gd:   -f, --fullscreen             Ruith sa mhodh làn-sgrìn

en:   -w, --window                 Run in window mode
gd:   -w, --window                 Ruith ann an uinneag

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
gd:   -g, --geometry LEUDxÀIRDE    Ruith SuperTux leis an dùmhlachd-bhreacaidh seo

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
gd:   -a, --aspect LEUD:ÀIRDE      Ruth SuperTux leis a' cho-mheas deilbh seo

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
gd:   -d, --default                Ath-shuidhich na roghainnean video air na bun-roghainnean

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
gd:   --renderer REANDARAICHE      Cleachd sdl, opengl no auto airson an reandaraidh

en: Audio Options:
gd: Roghainnean fuaime:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
gd:   --disable-sound              Cuir na h-èifeachdan fuaime à comas

en:   --disable-music              Disable music
gd:   --disable-music              Cuir an ceòl à comas

en: Game Options:
gd: Roghainnean geama:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
gd:   --edit-level                 Fosgail an leibheil seo san deasaiche

en:   --resave                     Loads given level and saves it
gd:   --resave                     Luchdaichidh seo leibheil sònraichte is sàbhailidh seo e

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
gd:   --show-fps                   Seall reat fhrèaman sna leibheilean

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
gd:   --no-show-fps                Na seall reat fhrèaman sna leibheilean

en:   --show-pos                   Display player's current position
gd:   --show-pos                   Seall ionad làithreach a' chluicheadair

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
gd:   --no-show-pos                Na seall ionad làithreach a' chluicheadair

en:   --developer                  Switch on developer feature
gd:   --developer                  Cuir gleusan an luchd-leasachaidh an comas

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
gd:   -s, --debug-scripts          Cuir an comas dì-bhugadair nan sgriobt.

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
gd:   --spawn-pos X,Y              Càit san leibheil a thèid Tux a ghintinn. Cha dèid seo a chleachdadh ach ma chaidh leibheil a shònrachadh.

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
gd:   --sector SGÌRE              Gin Tux san SGÌRE

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
gd:   --spawnpoint PUING-GHINTINN      Gin Tux air a' PHUING-GHINTINN

en: Demo Recording Options:
gd: Roghainnean clàradh demo:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
gd:   --record-demo FAIDHLE LEIBHEIL   Clàraich demo san FHAIDHLE

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
gd:   --play-demo FAIDHLE LEIBHEIL     Cluich demo a chaidh a chlàradh

en: Directory Options:
gd: Roghainnean nam pasgan:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
gd:   --datadir PASGAN             Suidhich pasgan nam faidhlichean-dàta aig a' gheama

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
gd:   --userdir PASGAN             Suidhich am pasgan airson dàta a' chleachdaiche (sàbhaladh gheamannan is msaa.)

en: Add-On Options:
gd: Roghainnean nan tuilleadan:

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
gd:   --repository-url URL         Suidhich an URL aig ionad-tasgaidh nan tuilleadan

en: Environment variables:
gd: Caochladairean na h-àrainneachd:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
gd:   SUPERTUX2_USER_DIR           Am pasgan airson dàta a' chleachdaiche (sàbhaladh gheamannan is msaa.)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
gd:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Am pasgan airson faidhlichean-dàta a' gheama

en: Copyright
gd: Còir-lethbhreac

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
gd: Fhuair thu an geama seo GUN BHARANTAS SAM BITH. Seo bathar-bog saor agus faodaidh tu ath-sgaoileadh
    air do thoil fo chumhan sònraichte; faic faidhle a' cheadachais airson barrachd fiosrachadh.

en: Contrib Levels
gd: Leibheilean tabhartais

en: Debug
gd: Dì-bhugaich

en: Game Speed
gd: Luaths a' gheama

en: Adjust Game Speed
gd: Cuir gleus air luaths a' gheama

en: Show Collision Rects
gd: Seall ceart-cheàrnaich a' cho-bhualaidh

en: Show Worldmap Path
gd: Seall slighe mapa an t-saoghail

en: Show Controller
gd: Seall an t-uidheaman-smachd

en: Show Framerate
gd: Seall an reat fhrèaman

en: Draw Redundant Frames
gd: Tarraing frèaman anabarrach

en: Show Player Position
gd: Seall ionad a' chluicheadair

en: Use Bitmap Fonts
gd: Cleachd cruthan-clò bitmap

en: Dump Texture Cache
gd: Dèan dump air tasgadan nan inneach

en: Choose Sector
gd: Tagh sgìre

en: Sector Settings
gd: Roghainnean na sgìre

en: Create Sector
gd: Cruthaich sgìre

en: Delete Sector
gd: Sguab às an sgìre

en: Each level must have at least one sector.
gd: Feumaidh sgìre a bhith aig gach leibheil.

en: Do you really want to delete this sector?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson an sgìre seo a sguabadh às?

en: Delete sector
gd: Sguab às an sgìre

en: Objects
gd: Oibseactan

en: Empty World
gd: Saoghal falamh

en: Create Level
gd: Cruthaich leibheil

en: Edit Worldmap
gd: Deasaich mapa an t-saoghail

en: Create Worldmap
gd: Cruthaich mapa an t-saoghail

en: World Settings
gd: Roghainnean an t-saoghail

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
gd: Co-roinn mapa an t-saoghail seo fo cheadachas CC-BY-SA 4.0 International (molta).
    Ceadaichidh e atharrachadh is ath-sgaoileadh le daoine eile.
    Mur aontaich thu ris a' cheadachas seo, atharraich e ann an roghainnean airson mapa an t-saoghail.
    AITHRIS-ÀICHIDH: Chan eil uallach air ùghdaran SuperTux a thaobh dè an ceadachas a thaghas tu.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
gd: Co-roinn an leibheil seo fo cheadachas CC-BY-SA 4.0 International (molta).
    Ceadaichidh e atharrachadh is ath-sgaoileadh le daoine eile.
    Mur aontaich thu ris a' cheadachas seo, atharraich e ann an roghainnean an leibheil.
    AITHRIS-ÀICHIDH: Chan eil uallach air ùghdaran SuperTux a thaobh dè an ceadachas a thaghas tu.

en: Cheats
gd: Cealgaireachd

en: Bonus: Grow
gd: Duais: Fàs

en: Bonus: Fire
gd: Duais: Teine

en: Bonus: Ice
gd: Duais: Deigh

en: Bonus: Air
gd: Duais: Adhair

en: Bonus: Earth
gd: Duais: Ùir

en: Bonus: None
gd: Duais: Gun duais

en: Leave Ghost Mode
gd: Fàg am modh taibhse

en: Activate Ghost Mode
gd: Cuir an comas am modh taibhse

en: Finish Level
gd: Crìochnaich an leibheil

en: Reset Level
gd: Ath-shuidhich an leibheil

en: Finish Worldmap
gd: Crìochnaich mapa an t-saoghail

en: Reset Worldmap
gd: Ath-shuidhich mapa an t-saoghail

en: Go to level
gd: Rach dhan leibheil

en: Go to main spawnpoint
gd: Rach dhan phrìomh phuing-ghintinn

en: Select level
gd: Tagh leibheil

en: Choose World
gd: Tagh saoghal

en: %d level | %d levels
gd[0]: %d leibheil
gd[1]: %d leibheil
gd[2]: %d leibheilean
gd[3]: %d leibheil

en: Create World
gd: Cruthaich saoghal

en: Options
gd: Roghainnean

en: auto
gd: fèin-obrachail

en: Desktop
gd: An deasg

en: Select Language
gd: Tagh cànan

en: Select a different language to display text in
gd: Tagh cànan eile gus teacsa a shealltainn

en: Language Packs
gd: Pacaidean cànain

en: Language packs contain up-to-date translations
gd: Tha eadar-theangachaidhean làithreach sna pacaidean-cànain

en: Select Profile
gd: Tagh pròifil

en: Select a profile to play with
gd: Tagh pròifil gus cluich leis

en: Window Resizable
gd: Atharrachadh air meud na h-uinneige

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
gd: Ceadaich atharrachadh air meud na h-uinneige. Dh'fhaoidte gum bi feum air ath-thòiseachadh mus bi buaidh aig seo

en: Window Resolution
gd: Dùmhlachd-bhreacaidh na h-uinneige

en: Resize the window to the given size
gd: Atharraichidh meud na h-uinneige dhan mheud shonraichte

en: Fullscreen
gd: Làn-sgrìn

en: Fill the entire screen
gd: Lìon an sgrìn gu lèir

en: Fullscreen Resolution
gd: Dùmhlachd-bhreacaidh na làn-sgrìn

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
gd: Mothaich dhan dùmhlachd-bhreacaidh a thèid a chleachdadh sa mhodh làn-sgrìn (feumaidh tu am modh làn-sgrìn a thoglachadh gus an t-atharrachadh a choileanadh)

en: Magnification
gd: Meudachadh

en: Change the magnification of the game area
gd: Atharraich meudachadh an raon-cluiche

en: VSync
gd: Sioncronachadh-V

en: Set the VSync mode
gd: Suidhich modh an t-sioncronachadh-V

en: Aspect Ratio
gd: Co-mheas an deilbh

en: Adjust the aspect ratio
gd: Gleus co-mheas an deilbh

en: Disable all sound effects
gd: Cuid gach èifeachd fuaime à comas

en: Disable all music
gd: Cuir an ceòl gu lèir à comas

en: Sound Volume
gd: Àirde na fuaime

en: Adjust sound volume
gd: Cuir air gleus àirde na fuaime

en: Music Volume
gd: Àirde a' chiùil

en: Adjust music volume
gd: Cuir air gleus àirde fuaime a' chiùil

en: Sound (disabled)
gd: Fuaim (à comas)

en: Music (disabled)
gd: Ceòl (à comas)

en: Setup Keyboard
gd: Suidhich meur-chlàr

en: Configure key-action mappings
gd: Rèitich am mapachadh eadar na h-iuchraichean 's na gnìomhan

en: Setup Joystick
gd: Suidhich joystick

en: Configure joystick control-action mappings
gd: Rèitich am mapachadh eadar na h-uidheaman-smachd joystick 's na gnìomhan

en: Enable transitions
gd: Cuir tar-mhùthaidhean an comas

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
gd: Cuir an comas tar-mhùthaidhean sgrìn agus beòthachadh rèidh nan clàran-taice

en: Developer Mode
gd: Modh an luchd-leasachaidh

en: Christmas Mode
gd: Modh na Nollaige

en: Confirmation Dialog
gd: Còmhradh dearbhaidh

en: Confirm aborting level
gd: Dearbh sgur dhen leibheil

en: Pause on focus loss
gd: Cuir 'na stad le call an fhòcais

en: Start Game
gd: Tòisich air geama

en: Add-ons
gd: Tuilleadain

en: Level Editor
gd: Deasaiche leibheilean

en: Credits
gd: Urram

en: Donate
gd: Thoir tìodhlac dhuinn

en: Quit
gd: Fàg an-seo

en: Initialization script
gd: Sgriobt tòiseachaidh

en: Gravity
gd: Iom-tharraing

en: Resize offset X
gd: Frìth-àireamh X an ath-mheudachaidh

en: Resize offset Y
gd: Frìth-àireamh Y an ath-mheudachaidh

en: Resize
gd: Ath-mheudaich

en: [Profile %s]
gd: [Pròifil %s]

en: Profile %s
gd: Pròifil %s

en: Description
gd: Tuairisgeul

en: Worldmap
gd: Mapa an t-saoghail

en: Levelset
gd: Buidheann leibheilean

en: World
gd: Saoghal

en: Add-on
gd: Tuilleadan

en: Unknown
gd: Chan eil fhios

en: %s "%s" by "%s"
gd: %s "%s" le "%s"

en: No Add-ons installed
gd: Cha deach tuilleadan a stàladh

en: No Add-ons found
gd: Cha deach tuilleadan a lorg

en: Install %s *NEW*
gd: Stàlaich %s *ÙR*

en: Install %s
gd: Stàlaich %s

en: No new Add-ons found
gd: Cha deach tuilleadan ùr a lorg

en: Check Online (disabled)
gd: Thoir sùil air loidhne (à comas)

en: Check Online
gd: Thoir sùil air loidhne

en: Downloading Add-On Repository Index
gd: A' luchdadh a-nuas inneacs ionad-tasgaidh nan tuilleadan

en: Downloading %s
gd: A' luchdadh a-nuas %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
gd: Feumaidh tu SuperTux ath-thòiseachadh mus
    dèid na h-atharraichean seo a chur an sàs.

en: New World
gd: Saoghal ùr

en: Please enter a name for this level subset.
gd: Cuir a-steach ainm airson an fho-bhuidhinn leibheilean seo.

en: Story Mode
gd: Modh sgeulachd

en: Are you sure?
gd: A bheil thu cinnteach?

en: Continue
gd: Lean air adhart

en: Restart Level
gd: Ath-thòisich an leibheil

en: Restart from Checkpoint
gd: Ath-thòisich o phuing sàbhalaidh

en: Abort Level
gd: Sguir dhen leibheil

en: Up
gd: Suas

en: Down
gd: Sìos

en: Jump
gd: Leum

en: Peek Left
gd: Dìdeag gu clì

en: Peek Right
gd: Dìdeag gu deas

en: Peek Up
gd: Dìdeag suas

en: Peek Down
gd: Dìdeag sìos

en: Console
gd: Consoil

en: Cheat Menu
gd: Clàr-taice na cealgaireachd

en: Debug Menu
gd: Clàr-taice an dì-bhugachaidh

en: Jump with Up
gd: Leum le Suas

en: Up cursor
gd: Cùrsair suas

en: Down cursor
gd: Cùrsair sìos

en: Left cursor
gd: Cùrsair gu clì

en: Right cursor
gd: Cùrsair gu deas

en: Right Shift
gd: Shift deas

en: Left Shift
gd: Shift clì

en: Right Control
gd: Ctrl deas

en: Left Control
gd: Ctrl clì

en: Right Alt
gd: Alt deas

en: Left Alt
gd: Alt clì

en: Right Command
gd: Command deas

en: Left Command
gd: Command clì

en: Press Key
gd: Brùth air iuchair

en: Language
gd: Cànan

en: <auto-detect>
gd: <fèin-mhothaich>

en: Manual Configuration
gd: Rèiteachadh a làimh

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
gd: Cleachd rèiteachadh a làimh seach taic fèin-obrachail ri uidheaman-smachd geama le SDL2

en: Pause/Menu
gd: Cuir 'na stad/Clàr-taice

en: No Joysticks found
gd: Cha deach joystick a lorg

en: Scan for Joysticks
gd: Lorg joystick

en: Press Button
gd: Brùth putan

en: Axis
gd: Aiseal

en: Hat Up
gd: Ad Suas

en: Hat Down
gd: Ad Sìos

en: Hat Left
gd: Ad clì

en: Hat Right
gd: Ad deas

en: Pause
gd: Cuir 'na stad

en: Leave World
gd: Fàg an saoghal

en: Abort Download
gd: Sguir dhen luchdadh a-nuas

en: Error:
gd: Mearachd:

en: Close
gd: Dùin

en: Bonus: Star
gd: Duais: Rionnag

en: Shrink Tux
gd: Crùb Tux

en: Kill Tux
gd: Marbh Tux

en: Return to Editor
gd: Till dhan deasaiche

en: Keyboard Shortcuts
gd: Ath-ghoiridean a' mheur-chlàir

en: Got it!
gd: Tha mi agaibh!

en: Worldmap Settings
gd: Roghainnean mapa an t-saoghail

en: Level Settings
gd: Roghainnean an leibheil

en: Author
gd: Ùghdar

en: Contact
gd: Conaltradh

en: License
gd: Ceadachas

en: Tileset
gd: Buidheann leacagan

en: Target Time
gd: Ùine-amais

en: Please enter a name for this level.
gd: Cuir a-steach ainm airson an leibheil seo.

en: Please enter a level author for this level.
gd: Cuir a-steach ùghdar airson an leibheil seo.

en: Please enter a license for this level.
gd: Cuir a-steach ceadachas airson an leibheil seo.

en: Save Worldmap
gd: Sàbhail mapa an t-saoghail

en: Save Level
gd: Sàbhail an leibheil

en: Test Level
gd: Cuir an leibheil fo dheuchainn

en: Test Worldmap
gd: Cuir mapa an t-saoghail fo dheuchainn

en: Share Level
gd: Co-roinn an leibheil

en: Open Level Directory
gd: Fosgail pasgan an leibheil

en: Edit Another Level
gd: Deasaich leibheil eile

en: Edit Another World
gd: Deasaich saoghal eile

en: Grid Size
gd: Meud a' ghriod

en: Show Grid
gd: Seall an griod

en: Grid Snapping
gd: Greimich dhan ghriod

en: Render Background
gd: Reandaraich an cùlaibh

en: Render Light
gd: Reandaraich an solas

en: Exit Level Editor
gd: Fàg an deasaiche leibheilean

en: We encourage you to share your levels in the SuperTux forum.
    To find your level, click the
    "Open Level directory" menu item.
    Do you want to go to the forum now?
gd: Mholamaid gun co-roinn thu na leibheilean agad air fòram SuperTux.
    Airson an leibheil agad a lorg, briogadh air nì
    "Fosgail pasgan an leibheil" a' chlàr-taice.
    A bheil thu airson tadhal air an fhòram an-dràsta?

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+T = Test
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
    F6 = Render Light
    F7 = Grid Snapping
    F8 = Show Grid
gd: Ath-ghoiridean a' mheur-chlàir:
    ---------------------
    Esc = Fosgail clàr-taice
    Ctrl+S = Sàbhail
    Ctrl+T = Cuir fo dheuchainn
    Ctrl+Z = Neo-dhèan
    Ctrl+Y = Ath-dhèan
    F6 = Reandaraich an solas
    F7 = Greimich dhan ghriod
    F8 = Seall an griod

en: contributed by %s
gd: tabhartas le %s

en: Badguys killed
gd: Droch-chreutairean air am marbhadh

en: Best time
gd: An ùine as fhearr

en: Level target time
gd: Ùine-amais an leibheil

en: Others
gd: Feadhainn eile

en: Region
gd: Sgìre

en: Joystick Mappings
gd: Mapachadh joystick

en: <no title>
gd: <gun tiotal>

en: Path Node
gd: Nòd slighe

en: up
gd: suas

en: down
gd: sìos

en: West
gd: Iar

en: East
gd: Ear

en: North
gd: Tuath

en: South
gd: Deas

en: One shot
gd: Aon losgadh

en: Circular
gd: Cearcallach

en: Unordered
gd: Gun òrdugh

en: true
gd: fìor

en: false
gd: fallsa

en: invalid
gd: mì-dhligheach

en: Remove
gd: Thoir air falbh

en: Level
gd: Leibheil

en: Teleporter
gd: Inneal tele-phortaidh

en: Sprite Change
gd: Atharrachadh sprìde

en: Special tile
gd: Leacag shònraichte

en: This level contains unsaved changes, do you want to save?
gd: Tha atharraichean gun sàbhaladh san leibheil seo, a bheil thu airson a shàbhaladh?

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
gd: Tha cuid a sheann-tuilleadain gnìomhach fhathast
    agus faodaidh iad còmhstri adhbharachadh le sructar bunasach Super Tux.
    'S urrainn dhut na tuilleadain seo a ghnìomhachadh sa chlàr-taice fhathast.
    Ma chuireas tu na tuilleadain seo à comas, cha sguab seo às d' adhartas sa gheama.

en: Disable add-ons
gd: Cuir na tuilleadain à comas

en: Ignore (not advised)
gd: Leig seachad (cha mholamaid seo)

en: Leave editor
gd: Fàg an deasaiche

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
gd: Cha deach sgìre "main" a lorg.
    Thoir "main" air an sgìre far am bu
    chòir an cluicheadair tòiseachadh

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
gd: Cha deach puing-ghintinn "main" a lorg.
    Thoir "main" air a' phuing-ghintinn far am bu
    chòir an cluicheadair tòiseachadh

en: Outro script
gd: Sgriobt an deiridh

en: Auto play
gd: Cluich gu fèin-obrachail

en: Title colour
gd: Dath an tiotail

en: Automatic
gd: Fèin-obrachail

en: Target worldmap
gd: Mapa an t-saoghail-amais

en: Stay action
gd: Gnìomh fuirich

en: Initial stay action
gd: Gnìomh fuirich tùsail

en: Stay group
gd: Buidhean fuirich

en: Change on touch
gd: Atharraich le beantainn ris

en: Show message
gd: Seall teachdaireachd

en: Invisible
gd: Do-fhaicsinneach

en: Current SuperTux Team
gd: An sgioba SuperTux làithreach

en: Programming, project lead ad interim
gd: Prògramachadh, ceannard eadraiginn

en: Graphics, Level Design, Story
gd: Grafaigeachd, dealbhadh leibheilean, sgeulachd

en: Graphics
gd: Grafaigeachd

en: Graphics, Programming, Level Design
gd: Grafaigeachd, prògramachadh, dealbhadh leibheilean

en: Graphics, Programming
gd: Grafaigeachd, prògramachadh

en: Programming
gd: Prògramachadh

en: Original Developers
gd: AN luchd-leasachaidh tùsail

en: Original Developer
gd: Neach-leasachaidh tùsail

en: Music, Level Design
gd: Ceòl, dealbhadh leibheilean

en: Programming, Graphics, Level Design
gd: Prògramachadh, grafaigeachd, dealbhadh leibheilean

en: Programming, Level Design
gd: Prògramachadh, dealbhadh leibheilean

en: Graphics, Story
gd: Grafaigeachd, sgeulachd

en: Programming, Documentation
gd: Prògramachadh, docamaideadh

en: Coordination
gd: Co-òrdanachadh

en: Programming, "Flexlay" Level editor
gd: Prògramachadh, deasaiche leibheilean "Flexlay"

en: Windows build fixes
gd: Càraidhean airson Windows

en: Packaging, Nightly builds
gd: Pacaideadh, toglaichean oidhcheil

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
gd: Guru nan eadar-theangachaidhean (agus iomadh rud eile a b' urrainn do dhuine sam bith eile a dhèanamh)

en: Level Design
gd: Dealbhadh leibheilean

en: Additional contributors
gd: Luchd tabhartais a bharrachd

en: Bug fixes
gd: Càradh air bugaichean

en: Scripting functions, Level fixes
gd: Foincseanan sgriobtaidh, càraidhean leibheilean

en: Code quality fixes
gd: Càradh air càileachd ' chòd

en: Various contributions
gd: Iomadh tabhartas

en: Build issue fix
gd: Càradh air duilgheadas leis an togail

en: Code contributions
gd: Tabhartasan còd

en: Code contribution, AppData file
gd: Tabhartas còd, faidhle AppData

en: Bug fix
gd: Càradh air buga

en: Menu reorganization
gd: Rian nan clàran-taice

en: Fixing tile bugs
gd: Càradh air bugaichean leacagan

en: Build error fix
gd: Càradh air mearachd leis an togail

en: Scripting function fix
gd: Càradh air foincsean sgriobtaidh

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
gd: Taic ri "glbinding" mar nasgadh OpenGL roghainneil

en: New menu code
gd: Còd clàir-thaice ùr

en: Big Tux Walking Sprites improvements
gd: Piseach air sprìdean coiseachd Tux Mòr

en: Contrib Programming
gd: Prògramachadh nan tabhartasan

en: Programming, Previous Maintainer
gd: Prògramachadh, seann neach-glèidhidh

en: Various Contributions
gd: Iomadh tabhartas

en: Contributions
gd: Tabhartasan

en: Localization
gd: Ionadaileadh

en:  Special Thanks to
gd:  Taing shònraichte dha

en: Creator of Tux, the Linux penguin
gd: Cruthadair Tux, ceann-fhionn Linux

en: SDL, OpenAL and OpenGL
gd: SDL, OpenAL agus OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
gd: Airson comas sàr-gheama a chruthachadh
            air Linux

en: and you, the player
gd: agus dhutsa, a chluicheadair chòir

en: for giving this game a chance and playing it
gd: airson an geama seo fheuchainn 's a chluich

en: Visit our webpage at
gd: Tadhail air an làrach-lìn againn air

en: Or visit us directly at IRC:
gd: No tadhail oirnn gu dìreach air IRC:

en: Or at our Forum:
gd: No air a' bhòrd-bhrath againn:

en: Comments, ideas and suggestions
gd: Beachdan is molaidhean

en: go to our mailing list
gd: rach dhan liosta-phuist againn

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
gd: 'S urrainn dhut mearachdan litreachaidh

note: l10n: typo contact
en: reported to
gd: aithris gu

en: Want to help…
gd: A bheil thu airson cuideachadh…

en: …with localization?
gd: …le eadar-theangachadh?

en: …with something else?
gd: …le rudeigin eile?

en: Thank you for
gd: Mòran taing airson

en: playing
gd: cluiche

en: Penny awaits you in warmer temperatures!
gd: Tha Peinidh a' feitheamh ort am badeigin nas blàithe!

en: Bosses
gd: Ceannardan

en: Projectiles
gd: Urchairean

en: Environment
gd: Àrainneachd

en: Snow
gd: Sneachd

en: Ice Cave & Crystal
gd: Uamh deighe is criostal

en: Embellishments
gd: Sgeadachadh

en: Forest
gd: Coille

en: Pathing
gd: Slighean

en: Water
gd: Uisge

en: Snow Background
gd: Cùlaibh sneachda

en: Snow Mountain
gd: Beann shneachdach

en: Crystal
gd: Criostal

en: Forest Background
gd: Cùlaibh coille

en: Block + Bonus
gd: Bloca + buannachd

en: Pole + Signs
gd: Pòla + Comharran

en: Liquid
gd: Lionn

en: Castle
gd: Caisteal

en: Halloween
gd: Oidhche Shamhna

en: Industrial
gd: Gnìomhachail

en: Unisolid + Lightmap
gd: Aon-sholadach + Mapa-solais

en: Miscellaneous
gd: Measgaichte

en: Water paths
gd: Slighean uisge

en: Castle paths
gd: Slighean caisteil

en: Darker Forest
gd: Coille dhorcha
