SuperTux - en to ja translation catalogue (653 entries)

en: You found a secret area!
ja: 秘密の場所を見つけました！

en: Name
ja: 名前

en: Fade tilemap
ja: タイルマップをフェード

en: Message
ja: メッセージ

en: Script
ja: スクリプト

en: Button
ja: ボタン

en: Oneshot
ja: 一度のみ

en: Sequence Trigger
ja: シーケンストリガー

en: Sector
ja: セクター

en: Spawn point
ja: スタート地点

en: Sprite
ja: スプライト

en: Turn on script
ja: スプリクト効果を出す

en: Turn off script
ja: スプリクト効果を止める

en: Script Trigger
ja: スクリプトトリガー

en: Sequence
ja: シーケンス

en: end sequence
ja: シーケンスを終了

en: stop Tux
ja: Tuxを止める

en: fireworks
ja: 花火

en: New worldmap spawnpoint
ja: 新しいワールドマップのスタート地点

en: Worldmap fade tilemap
ja: ワールドマップフェードタイルマップ

en: Fade
ja: フェード

en: Fade in
ja: フェードイン

en: Fade out
ja: フェードアウト

en: Climbable
ja: ハシゴ

en: Door
ja: ドアー

en: Switch
ja: スイッチ

en: Secret Area
ja: 秘密の場所

en: Thunderstorm
ja: 雷雨

en: Facing Down
ja: 下向き

en: Direction
ja: 向き

en: Path
ja: 道

en: Z-pos
ja: z軸のポジション

en: Solid
ja: 固定

en: Action
ja: アクション

en: Weak Tile
ja: 壊れやすい足場

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Tilemap
ja: タイルマップ

en: Breakable
ja: 破壊可能

en: Portable
ja: 持ち運び可能

en: Angle
ja: 角度

en: Color
ja: 色

en: Speed
ja: 速度

en: Counter-clockwise
ja: 左回り

en: Layer
ja: レイヤー

en: Physics enabled
ja: 物理エンジンが有効

en: Visible
ja: 可視

en: Hit script
ja: スクリプトを打つ

en: File
ja: ファイル

en: Count
ja: カウント

en: Content
ja: 内容

en: Coin
ja: コイン

en: Growth (fire flower)
ja: 進化 (ファイアーフラワー)

en: Growth (ice flower)
ja: 進化 (アイス フラワー)

en: Growth (air flower)
ja: 進化 (エアー フラワー)

en: Growth (earth flower)
ja: 進化 (アース フラワー)

en: Star
ja: スター

en: Tux doll
ja: Tuxの人形

en: Custom
ja: カスタム

en: Light
ja: 光

en: Trampoline
ja: トランポリン

en: Coin rain
ja: コインの雨

en: Coin explosion
ja: コインの爆発

en: Custom Content
ja: カスタムコンテンツ

en: Pneumatic Platform
ja: 空気圧で動く足場

en: Following path
ja: 道に従う

en: Path Mode
ja: パスモード

en: Collect script
ja: スクリプトを記録する

en: Ghost Particles
ja: 幽霊の粒子

en: Mode
ja: モード

en: normal
ja: 通常

en: manual
ja: 手動

en: autoscroll
ja: 自動スクロール

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Spawnpoint
ja: ゲームのスタート地点

en: Counter
ja: カウンター

en: Candle
ja: ロウソク

en: Enabled
ja: 有効

en: Invisible Block
ja: 見えないブロック

en: Snow Particles
ja: 雪

en: Powerup
ja: パワーアップ

en: Time Limit
ja: 時間制限

en: Sound
ja: 効果音

en: Distance factor
ja: 距離係数

en: Distance bias
ja: 距離の偏り

en: Volume
ja: 音量

en: Torch
ja: たいまつ

en: Icecrusher
ja: 砕氷機

en: Background
ja: 背景

en: Checkpoint
ja: 中間地点

en: Ambient Light
ja: 環境光

en: Lantern
ja: ランタン

en: Wind
ja: 風

en: Platforms
ja: 動く足場

en: Radius
ja: 半径

en: Momentum change rate
ja: 推進力変化率

en: Rain Particles
ja: 雨粒

en: Platform
ja: 動く足場

en: Rock
ja: 岩

en: Music
ja: 音楽

en: Rusty Trampoline
ja: 錆びたトランポリン

en: Particle system
ja: 粒子の組織

en: Burning
ja: 燃えている

en: Flicker
ja: 光

en: Text array
ja: テキスト配列

en: Info Block
ja: 情報ブロック

en: Disable gravity
ja: 重力を無効にする

en: Ambient Sound
ja: 環境音

en: Time
ja: 時間

en: Hurting Platform
ja: 壊れた動く足場

en: Fill
ja: 敷き詰め

en: Alignment
ja: 照準

en: none
ja: なし

en: left
ja: 左

en: right
ja: 右

en: top
ja: 上

en: bottom
ja: 下

en: Scroll offset x
ja: x軸のスクロール オフセット

en: Scroll offset y
ja: y軸のスクロール オフセット

en: Scroll speed x
ja: x軸のスクロール スピード

en: Scroll speed y
ja: y軸のスクロール スピード

en: Parallax Speed x
ja: x軸の視差速度

en: Parallax Speed y
ja: y軸の視差速度

en: Top image
ja: 上部の画像

en: Image
ja: 画像

en: Bottom image
ja: 下部の画像

en: Colour
ja: 色

en: Draw target
ja: ターゲットを表示

en: Normal
ja: 標準

en: Lightmap
ja: ライトマップ

en: Speed X
ja: x軸の速さ

en: Speed Y
ja: y軸の速さ

en: Acceleration
ja: アクセラレーション

en: Blowing
ja: 吹かせる

en: Bicycle Platform
ja: 自動で動く足場

en: Running
ja: 動作中

en: On-grab script
ja: つかんだ際のスクリプト

en: On-ungrab script
ja: 離した際のスクリプトクリプト

en: Interactive particle system
ja: インタラクティブ パーティクル システム

en: Interval
ja: 間隔

en: Strike Script
ja: 当たった際のスクリプト

en: Cloud Particles
ja: 雲粒

en: None
ja: なし

en: Ispy
ja: これは何？

en: Skull Tile
ja: 頭蓋骨の足場

en: Linked
ja: 関連付け

en: Decal
ja: デカール

en: Resize offset x
ja: オフセットのx座標をサイズ変更

en: Resize offset y
ja: オフセットのy座標をサイズ変更

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Alpha
ja: アルファ値

en: Speed x
ja: x軸のスピード

en: Speed y
ja: y軸のスピード

en: Tint
ja: 色合い

en: Tiles
ja: タイル

en: Left Colour
ja: 左の色

en: Right Colour
ja: 右の色

en: Top Colour
ja: 上部の色

en: Bottom Colour
ja: 下部の色

en: Vertical
ja: 縦

en: Horizontal
ja: 横

en: Vertical (whole sector)
ja: 縦 (セクター全体)

en: Horizontal (whole sector)
ja: 横 (セクター全体)

en: Blend mode
ja: 混色モード

en: Blend
ja: 混色

en: Additive
ja: 加算

en: Modulate
ja: 乗算

en: Unstable Tile
ja: 不安定なタイル

en: Brick
ja: レンガ

en: Invisible Wall
ja: 見えない壁

en: Spotlight
ja: スポットライト

en: Scripted Object
ja: スクリプトがあるオブジェクト

en: Heavy Coin
ja: 重いコイン

en: Bonus Block
ja: ボーナスブロック

en: Magic Tile
ja: マジックタイル

en: Camera
ja: カメラ

en: List of enemies
ja: 敵のリスト

en: Add
ja: 追加

en: Do you want to delete this badguy from the list?
ja: リストから敵を削除しますか？

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Mix the colour
ja: 混色

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Edit script
ja: スクリプトを編集

en: Back
ja: 戻る

en: Toad
ja: カエル

en: Walking Tree
ja: 歩く木

en: Plant
ja: 植物

en: Crystallo
ja: 結晶

en: Totem
ja: トーテム

en: Stalactite
ja: 鍾乳石

en: Haywire
ja: ヘイワイヤー

en: Dispenser
ja: ディスペンサー

en: Zeekling
ja: ドラゴン

en: Iceblock
ja: 氷のブロック

en: Jumpy
ja: ジャンピー

en: Captain Snowball
ja: キャプテンスノーボール

en: Ghost Tree
ja: 幽霊の木

en: Track range
ja: トラックの範囲

en: Vanish range
ja: 消える範囲

en: Fly speed
ja: 飛行スピード

en: Kugelblitz
ja: クーゲルブリッツ

en: Mole's rock
ja: モグラの岩

en: Death script
ja: デス スクリプト

en: Sleeping Spiky
ja: 眠っているスパイキー

en: Yeti's Stalactite
ja: Yetiの鍾乳石

en: Walking Flame
ja: 歩く炎

en: Sleeping Flame
ja: 眠っている炎

en: Dormant Flame
ja: 休眠中の火

en: Owl
ja: フクロウ

en: Igel
ja: ハリネズミ

en: Initial delay
ja: 初期遅延

en: Fire delay
ja: 火の遅れ

en: Ammo
ja: 弾薬

en: Snowball
ja: 雪玉

en: Smartblock
ja: スマートブロック

en: Fixed position
ja: 固定位置

en: Lives
ja: ライフ

en: Gold Bomb
ja: 金の爆弾

en: Flying Snowball
ja: 飛ぶ雪玉

en: Flame
ja: 玉

en: Will o' Wisp
ja: ウィルオーウィスプ

en: Badguy
ja: 敵

en: Ghost Flame
ja: 幽霊玉

en: Spiky
ja: スパイキー

en: Autumn Leaf
ja: 秋の葉

en: Carry
ja: 運ぶ

en: Dart Trap
ja: 未舗装のトラップ

en: Mole
ja: モグラ

en: Bomb
ja: 爆弾

en: Walking Candle
ja: 歩くろうそく

en: Angry Stone
ja: 怒ってる石

en: Spider
ja: 蜘蛛

en: Ghoul
ja: グール

en: Snowman
ja: 雪だるま

en: Walking Stump
ja: 歩く切り株

en: Fish
ja: 魚

en: Interval (seconds)
ja: 間隔 (秒)

en: Random
ja: ランダム

en: Enemies
ja: 敵

en: Limit dispensed badguys
ja: 分配される敵を制限

en: Max concurrent badguys
ja: 同時に出てくる敵の最大数

en: Type
ja: 種類

en: dropper
ja: スポイト

en: rocket launcher
ja: ロケットランチャー

en: cannon
ja: 大砲

en: invisible
ja: 非表示

en: Snail
ja: カタツムリ

en: Smartball
ja: 賢い玉

en: Bouncing Snowball
ja: ボーナス スノーボール

en: Ice Flame
ja: 氷の炎

en: Dart
ja: ダーツ

en: Max coins collected:
ja: 最も多く集めたコインの数:

en: Max fragging:
ja: 最も多く倒した敵の数:

en: Max secrets found:
ja: 最も多く見つけた秘密の場所の数:

en: Best time completed:
ja: ゴールまでの最短時間:

en: Level target time:
ja: レベルの目標時間:

en: Best Level Statistics
ja: レベルの記録

en: You
ja: 今回

en: Best
ja: ベスト

en: Coins
ja: 集めたコインの数

en: Badguys
ja: たおした敵の数

en: Secrets
ja: 見つけた秘密の場所の数

en: Unknown object
ja: 不明なオブジェクト

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
ja: 使用法: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]

en: General Options:
ja: 全般的なオプション:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
ja:   -h, --help                   このヘルプメッセージを表示して終了します

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
ja:   -v, --version                SuperTuxのバージョンを表示して終了します

en:   --verbose                    Print verbose messages
ja:   --verbose                    詳細なメッセージを出力します

en:   --debug                      Print extra verbose messages
ja:   --debug                      追加の詳細メッセージを出力します

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
ja:   --print-datadir              SuperTux の現在のデータディレクトリを出力します。

en: Video Options:
ja: ビデオのオプション:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
ja:   -f, --fullscreen             全画面モードで実行します

en:   -w, --window                 Run in window mode
ja:   -w, --window                 ウィンドウモードで実行します

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
ja:   -g, --geometry 幅x高さ  指定された解像度でSuperTuxを実行します

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
ja:   -a, --aspect 幅:高さ    指定されたアスペクト比でSuperTuxを実行します

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
ja:   -d, --default                ビデオ設定をデフォルト値に戻します

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
ja:   --renderer レンダラー          SDLまたは、OpenGLを使用するか、自動的にレンダリングします

en: Audio Options:
ja: オーディオのオプション:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
ja:   --disable-sound              効果音を無効にします

en:   --disable-music              Disable music
ja:   --disable-music              BGMを無効にします

en: Game Options:
ja: ゲームのオプション:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
ja:   --edit-level                 指定されたレベルをエディターで開きます

en:   --resave                     Loads given level and saves it
ja:   --再保存                     指定されたレベルを読み込んで保存します

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
ja:   --show-fps                   レベルにフレームレートを表示します

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
ja:   --no-show-fps                レベルにフレームレートを表示しません

en:   --show-pos                   Display player's current position
ja:   --show-pos                   プレイヤーの現在の位置を表示します

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
ja:   --no-show-pos                プレイヤーの位置を表示しません

en:   --developer                  Switch on developer feature
ja:   --developer                  開発者向け機能を有効にします

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
ja:   -s, --debug-scripts          スクリプトデバッガーを有効にします

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
ja:   --spawn-pos X,Y              Tux をレベルのどこからスタートさせるか指定します。レベルが指定されている場合のみに使われます。

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
ja:   --sector セクター              Tuxを指定されたセクターからスタートさせます

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
ja:   --spawnpoint 開始地点      Tuxを指定された開始地点からスタートさせます

en: Demo Recording Options:
ja: デモの録音オプション:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
ja:   --record-demo ファイル レベル     ファイルにデモを記録します

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
ja:   --play-demo ファイル レベル       記録したデモを再生します

en: Directory Options:
ja: ディレクトリのオプション:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
ja:   --datadir ディレクトリ                ゲームのデータファイルを保存するディレクトリを設定します

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
ja:   --userdir ディレクトリ                ユーザーデータ (セーブデータなど) を保存するディレクトリを設定します

en: Add-On Options:
ja: アドオンのオプション:

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
ja:   --repository-url URL         URLをアドオンのレポジトリに設定します

en: Environment variables:
ja: 環境変数:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
ja:   SUPERTUX2_USER_DIR           ユーザーデータ (セーブデータなど) を保存するディレクトリ

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
ja:   SUPERTUX2_DATA_DIR           ゲームのデータファイルを保存するディレクトリ

en: Copyright
ja: 作成者

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
ja: このゲームは絶対無保証です。このゲームはフリーソフトであり、一定の条件の元で再配布することができます。
    詳細はライセンスファイルをご覧ください。

en: Integrations
ja: 統合

en: Do not share level names when editing
ja: 編集中はレベル名を共有しない

en: Enable Discord integration
ja: Discord 統合を有効にする

en: Discord (disabled; not compiled)
ja: Discord (無効; コンパイルされていません)

en: Contrib Levels
ja: コミュニティー作品

en: Debug
ja: デバッグ

en: Game Speed
ja: ゲームの速度

en: Adjust Game Speed
ja: ゲームの速度を調整します

en: Show Collision Rects
ja: 衝突判定を表示

en: Show Worldmap Path
ja: ワールドマップの道を表示

en: Show Controller
ja: コントローラーを表示

en: Show Framerate
ja: フレームレートを表示

en: Draw Redundant Frames
ja: 余分なフレームを描画

en: Show Player Position
ja: プレイヤーの位置を表示

en: Use Bitmap Fonts
ja: ビットマップフォントを使う

en: Dump Texture Cache
ja: テクスチャーのキャッシュを消去

en: File name
ja: ファイル名

en: Save
ja: 保存

en: Choose Sector
ja: セクターを選ぶ

en: Sector Settings
ja: セクターの設定

en: Create Sector
ja: セクターを作る

en: Delete Sector
ja: セクターを削除

en: Each level must have at least one sector.
ja: レベルには少なくとも1つのセクターが必要です。

en: Do you really want to delete this sector?
ja: 本当にこのセクターを削除しますか？

en: Delete sector
ja: セクターを削除

en: Objects
ja: オブジェクト

en: Empty World
ja: レベルがありません

en: Create Level
ja: レベルを作る

en: Edit Worldmap
ja: ワールドマップを編集

en: Create Worldmap
ja: ワールドマップを作る

en: Delete level
ja: レベルを削除

en: World Settings
ja: ワールドの設定

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
ja: クリエイティブ・コモンズ - 表示 - 継承 4.0 国際ライセンスに基づいてこのワールドマップを共有します (推奨)。
    これは、サードパーティの修正および再頒布を可能にします。
    このライセンスに同意できない場合、ワールドマップのプロパティでこれを変更してください。
    免責事項: SuperTuxの作成者は、ライセンスの選択について責任を負いません。

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
ja: クリエイティブ・コモンズ - 表示 - 継承 4.0 国際ライセンスに基づいてこのレベルを共有します (推奨)。
    これは、サードパーティの修正および再頒布を可能にします。
    このライセンスに同意できない場合、レベルのプロパティでこれを変更してください。
    免責事項: SuperTuxの作成者は、ライセンスの選択について責任を負いません。

en: An auto-save recovery file was found. Would you like to restore the recovery
    file and resume where you were before the editor crashed?
ja: 自動保存された回復ファイルが見つかりました。回復ファイルを復元して、
    エディターがクラッシュ前の状態を復元しますか？

en: This will delete the auto-save file. Are you sure?
ja: これは自動保存されたファイルを削除します。よろしいですか？

en: Cheats
ja: 攻略

en: Bonus: Grow
ja: ボーナス: 大きめ

en: Bonus: Fire
ja: ボーナス: ファイア

en: Bonus: Ice
ja: ボーナス: アイス

en: Bonus: Air
ja: ボーナス: エアー

en: Bonus: Earth
ja: ボーナス: アース

en: Bonus: None
ja: ボーナス: 普通

en: Leave Ghost Mode
ja: ゴーストモードを終了

en: Activate Ghost Mode
ja: ゴーストモードを有効にする

en: Finish Level
ja: レベルを終える

en: Reset Level
ja: レベルをリセット

en: Finish Worldmap
ja: ワールドマップを終わる

en: Reset Worldmap
ja: ワールドマップをリセット

en: Go to level
ja: レベルに移動

en: Go to main spawnpoint
ja: スタート地点に移動

en: Select level
ja: レベルを選ぶ

en: Save Level as
ja: レベルに名前をつけて保存

en: Save Copy
ja: コピーを保存

en: Choose World
ja: ワールドを選ぶ

en: %d level | %d levels
ja[0]: %d レベル

en: Create World
ja: ワールドを作る

en: Options
ja: オプション

en: auto
ja: 自動

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Select Language
ja: 言語を選択

en: Select a different language to display text in
ja: テキストを表示するための言語を選択します

en: Language Packs
ja: 言語パック

en: Language packs contain up-to-date translations
ja: 言語パックには、最新の翻訳データが含まれています

en: Select Profile
ja: プロファイルを選択

en: Select a profile to play with
ja: プレイに使用するプロファイルを選択します

en: Window Resizable
ja: ウィンドウをサイズ変更可能にする

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
ja: ウィンドウのサイズ変更を許可します。設定の反映には再起動が必要になることがあります

en: Window Resolution
ja: ウィンドウ解像度

en: Resize the window to the given size
ja: 指定されたサイズにウィンドウをサイズ変更します

en: Fullscreen
ja: 全画面

en: Fill the entire screen
ja: 画面全体にゲームを映します

en: Fullscreen Resolution
ja: 全画面解像度

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
ja: 全画面モードで使用する解像度を決めます (全画面モードに切り替える必要があります)

en: Magnification
ja: 拡大率

en: Change the magnification of the game area
ja: ゲームエリアの拡大率を設定します

en: VSync
ja: 垂直同期

en: Set the VSync mode
ja: 垂直同期モードを設定します

en: Aspect Ratio
ja: アスペクト比

en: Adjust the aspect ratio
ja: アスペクト比を調整します

en: Disable all sound effects
ja: すべての効果音を無効にします

en: Disable all music
ja: すべての音楽を無効にします

en: Sound Volume
ja: 効果音の音量

en: Adjust sound volume
ja: 効果音の音量を調整します

en: Music Volume
ja: 音楽の音量

en: Adjust music volume
ja: 音楽の音量を調整します

en: Sound (disabled)
ja: 効果音 (無効)

en: Music (disabled)
ja: 音楽 (無効)

en: Setup Keyboard
ja: キーボードをセットアップ

en: Configure key-action mappings
ja: キーアクションの割り当てを設定します

en: Setup Joystick
ja: ジョイスティックをセットアップ

en: Configure joystick control-action mappings
ja: ジョイスティックのコントロールボタン・アクションボタンの割り当てを設定します

en: Enable transitions
ja: トランジションを有効にする

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
ja: 画面遷移と滑らかなメニューアニメーションを有効にします

en: Developer Mode
ja: 開発者モード

en: Christmas Mode
ja: クリスマスモード

en: Confirmation Dialog
ja: 確認ダイアログ

en: Confirm aborting level
ja: レベルをやめるかどうかを確認します

en: Pause on focus loss
ja: ウィンドウがフォーカスされていないときに一時停止

en: Use custom mouse cursor
ja: ペンギン型のマウスカーソルを使う

en: Whether the game renders its own cursor or uses the system's cursor
ja: ゲーム独自のカーソルを描画するか、システムのカーソルを使うかを設定します

en: Integrations and presence
ja: 統合と表示

en: Manage whether SuperTux should display the levels you play on your social media profiles (Discord)
ja: ソーシャルメディア (Discord) のプロフィールに、SuperTuxでプレイしたレベルを表示するかどうかを設定します

en: Start Game
ja: ゲームを始める

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Level Editor
ja: レベルエディター

en: Credits
ja: クレジット

en: Donate
ja: 寄付

en: Quit
ja: 終了

en: Initialization script
ja: 初期化スクリプト

en: Gravity
ja: 重力

en: Resize offset X
ja: オフセットのX座標をサイズ変更

en: Resize offset Y
ja: オフセットのY座標をサイズ変更

en: Resize
ja: サイズ変更

en: [Profile %s]
ja: [プロファイル %s]

en: Profile %s
ja: プロファイル %s

en: Reset profile
ja: プロファイルをリセット

en: Reset all profiles
ja: すべてのプロファイルをリセット

en: Deleting your profile will reset your game progress. Are you sure?
ja: プロファイルを削除すると、セーブデータがリセットされます。よろしいですか？

en: This will reset your game progress on all profiles. Are you sure?
ja: すべてのプロファイルのセーブデータがリセットされます。よろしいですか？

en: Description
ja: 説明

en: Worldmap
ja: ワールドマップ

en: Levelset
ja: レベル集

en: World
ja: ワールド

en: Add-on
ja: アドオン

en: Unknown
ja: 不明

en: %s "%s" by "%s"
ja: %s "%s" 作成者: "%s"

en: No Add-ons installed
ja: アドオンがインストールされていません

en: No Add-ons found
ja: アドオンが見つかりませんでした

en: Install %s *NEW*
ja: %s をインストール *新規*

en: Install %s
ja: %s をインストール

en: No new Add-ons found
ja: 新しいアドオンは見つかりませんでした

en: Check Online (disabled)
ja: オンラインで調べる (無効)

en: Check Online
ja: オンラインで調べる

en: Downloading Add-On Repository Index
ja: アドオンのレポジトリのインデックスをダウンロードしています

en: Downloading %s
ja: %s をダウンロードしています

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
ja: これらの変更を反映するには、
    SuperTuxを再起動してください。

en: New World
ja: 新しいワールド

en: Please enter a name for this level subset.
ja: このレベルのサブセットの名前を入力してください。

en: Story Mode
ja: ストーリーモード

en: Are you sure?
ja: よろしいですか？

en: Continue
ja: 続行

en: Restart Level
ja: スタートからやり直す

en: Restart from Checkpoint
ja: チェックポイントからやり直す

en: Abort Level
ja: レベルをやめる

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下

en: Jump
ja: ジャンプ

en: Peek Left
ja: 左を見る

en: Peek Right
ja: 右を見る

en: Peek Up
ja: 上を見る

en: Peek Down
ja: 下を見る

en: Console
ja: コンソール

en: Cheat Menu
ja: 攻略メニュー

en: Debug Menu
ja: デバッグメニュー

en: Jump with Up
ja: 上キーでジャンプ

en: Up cursor
ja: 上キー

en: Down cursor
ja: 下キー

en: Left cursor
ja: 左キー

en: Right cursor
ja: 右キー

en: Return
ja: Returnキー

en: Space
ja: スペースキー

en: Right Shift
ja: 右Shiftキー

en: Left Shift
ja: 左Shiftキー

en: Right Control
ja: 右Controlキー

en: Left Control
ja: 左Controlキー

en: Right Alt
ja: 右Altキー

en: Left Alt
ja: 左Altキー

en: Right Command
ja: 右のコマンドキー

en: Left Command
ja: 左のコマンドキー

en: Press Key
ja: キーを押してください

en: Language
ja: 言語

en: Manual Configuration
ja: 手動構成

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
ja: SDL2 の自動 GameController サポートの代わりに、手動構成を使用します

en: Pause/Menu
ja: ポーズ/メニュー

en: No Joysticks found
ja: ジョイスティックが見つかりません

en: Scan for Joysticks
ja: ジョイスティックを検索

en: Press Button
ja: ボタンを押してください

en: Axis
ja: 軸

en: Hat Up
ja: ハットスイッチを上に

en: Hat Down
ja: ハットスイッチを下に

en: Hat Left
ja: ハットスイッチを左に

en: Hat Right
ja: ハットスイッチを右に

en: Pause
ja: ポーズ

en: Leave World
ja: ワールドを離れる

en: Abort Download
ja: ダウンロードを中止

en: Error:
ja: エラー:

en: Close
ja: 閉じる

en: Bonus: Star
ja: ボーナス: スター

en: Shrink Tux
ja: Tuxを小さくする

en: Kill Tux
ja: Tuxを殺す

en: Return to Editor
ja: エディターに戻る

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Got it!
ja: 了解

en: Worldmap Settings
ja: ワールドマップの設定

en: Level Settings
ja: レベルの設定

en: Author
ja: 作成者

en: Contact
ja: 連絡先

en: License
ja: ライセンス

en: Tileset
ja: タイルセット

en: Target Time
ja: 目標時間

en: Please enter a name for this level.
ja: このレベルの名前を入力してください。

en: Please enter a level author for this level.
ja: このレベルの作成者を入力してください。

en: Please enter a license for this level.
ja: このレベルのライセンスを入力してください。

en: Save Worldmap
ja: ワールドマップを保存

en: Save Level
ja: レベルを保存

en: Test Level
ja: レベルをテスト

en: Test Worldmap
ja: ワールドマップをテスト

en: Share Level
ja: レベルを共有

en: Open Level Directory
ja: レベルのディレクトリを開く

en: Edit Another Level
ja: 別のレベルを編集

en: Edit Another World
ja: 別のワールドを編集

en: Grid Size
ja: グリッドサイズ

en: Show Grid
ja: グリッドを表示

en: Grid Snapping
ja: グリッドにスナップ

en: Render Background
ja: 背景を表示

en: Render Light
ja: 光を表示

en: Exit Level Editor
ja: レベルエディターを終了

en: We encourage you to share your levels in the SuperTux forum.
    To find your level, click the
    "Open Level directory" menu item.
    Do you want to go to the forum now?
ja: SuperTuxフォーラムで自作のレベルを共有することをおすすめします。
    自作のレベルを見つけるには、メニュー項目の
    "レベルディレクトリを開く"をクリックしてください。
    今すぐフォーラムに移動しますか？

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+T = Test
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
    F6 = Render Light
    F7 = Grid Snapping
    F8 = Show Grid
ja: キーボード・ショートカット:
    ---------------------
    Esc = メニューを開く
    Ctrl+S = 保存
    Ctrl+T = テスト
    Ctrl+Z = 元に戻す
    Ctrl+Y = やり直し
    F6 = 光を表示
    F7 = グリッドにスナップ
    F8 = グリッドを表示

en: contributed by %s
ja: %s さんの作品

en: Badguys killed
ja: 倒した敵の数

en: Best time
ja: 最短時間

en: Level target time
ja: レベルの目標時間

en: Others
ja: その他

en: Region
ja: 地域

en: Joystick Mappings
ja: ジョイスティックのマッピング

en: Path Node
ja: パスの接点

en: up
ja: 上へ

en: down
ja: 下へ

en: West
ja: 西

en: East
ja: 東

en: North
ja: 北

en: South
ja: 南

en: One shot
ja: 一度

en: Ping-pong
ja: 往復

en: Circular
ja: 円形

en: Unordered
ja: 順不同

en: true
ja: はい

en: false
ja: いいえ

en: invalid
ja: 無効

en: Remove
ja: 削除

en: Level
ja: レベル

en: Teleporter
ja: テレポート

en: Sprite Change
ja: スプライトの変更

en: Special tile
ja: スペシャルタイル

en: This level contains unsaved changes, do you want to save?
ja: このレベルには未保存の変更があります。保存しますか？

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
ja: 不要なアドオンの一部が有効なままであり、
    デフォルトのSuperTuxのストラクチャーとの競合を起こしている可能性があります。
    これらのアドオンをメニューで有効にすることができます。
    これらのアドオンを無効にしても、ゲームの状態は削除されません。

en: Disable add-ons
ja: アドオンを無効にする

en: Ignore (not advised)
ja: 無視 (非推奨)

en: Leave editor
ja: エディターを終了

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
ja: "main" セクターを見つけられませんでした。
    プレイヤーが開始するセクターの名前を
    "main" に変更してください。

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
ja: スタート地点 "main" を見つけられませんでした。
    プレイヤーのスタート地点の名前を
    "main" に変更してください。

en: Outro script
ja: 終了時のスクリプト

en: Auto play
ja: 自動的に開始

en: Title colour
ja: タイトルの色

en: Automatic
ja: 自動

en: Target worldmap
ja: ターゲットのワールドマップ

en: Stay action
ja: 滞在行動

en: Initial stay action
ja: 初期滞在行動

en: Stay group
ja: グループにとどまる

en: Change on touch
ja: タッチに変更

en: Show message
ja: メッセージを表示

en: Invisible
ja: 非表示

en: Current SuperTux Team
ja: 現在のSuperTuxチーム

en: Programming, project lead ad interim
ja: プログラミング、プロジェクトリーダー

en: Graphics, Level Design, Story
ja: グラフィックス、レベルデザイン、ストーリー

en: Graphics
ja: グラフィックス

en: Graphics, Programming, Level Design
ja: グラフィックス、プログラミング、レベルデザイン

en: Graphics, Programming
ja: グラフィックス、プログラミング

en: Programming
ja: プログラミング

en: Original Developers
ja: オリジナルの開発者

en: Original Developer
ja: オリジナルの開発者

en: Music, Level Design
ja: 音楽、レベルデザイン

en: Programming, Graphics, Level Design
ja: プログラミング、グラフィックス、レベルデザイン

en: Programming, Level Design
ja: プログラミング、レベルザイン

en: Graphics, Story
ja: グラフィックス、ストーリー

en: Programming, Documentation
ja: プログラミング、ドキュメント作成

en: Coordination
ja: 調整

en: Programming, "Flexlay" Level editor
ja: プログラミング、 Flexlay レベルエディター

en: Windows build fixes
ja: Windows ビルドの修正

en: Packaging, Nightly builds
ja: パッケージ化、アルファ版ビルド

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
ja: 尊敬すべき翻訳者 (その他、たくさんの協力者の方々)

en: Level Design
ja: レベルデザイン

en: Additional contributors
ja: 貢献者

en: Bug fixes
ja: バグ修正

en: Scripting functions, Level fixes
ja: スクリプト機能、レベル修正

en: Code quality fixes
ja: コードリファクタリング

en: Various contributions
ja: 様々な協力

en: Build issue fix
ja: ビルドの問題修正

en: Code contributions
ja: プログラミングの協力

en: Code contribution, AppData file
ja: プログラミングの協力、アプリデータファイル

en: Bug fix
ja: バグ修正

en: Menu reorganization
ja: メニューの整理

en: Fixing tile bugs
ja: バグ修正

en: Build error fix
ja: ビルドエラー修正

en: Scripting function fix
ja: スクリプト機能の修正

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
ja: オプションでの glbinding による OpenGL バインディング対応

en: New menu code
ja: 新メニューコード

en: Contrib Programming
ja: プログラムの協力

en: Programming, Previous Maintainer
ja: プログラミング、以前のメンテナー

en: Various Contributions
ja: さまざまな貢献

en: Contributions
ja: 貢献

en: Localization
ja: 多言語対応

en:  Special Thanks to
ja:  Special Thanks

en: Creator of Tux, the Linux penguin
ja: Linux のペンギンである Tux の作者

en: SDL, OpenAL and OpenGL
ja: SDL、OpenAL、OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
ja: Linux 上でこのような素晴らしいゲーム体験を
    作り出せることに

en: and you, the player
ja: そして、プレーヤーであるあなた

en: for giving this game a chance and playing it
ja: プレイしてくださりありがとうございます

en: Visit our webpage at
ja: 以下で私たちの Web ページを参照してください

en: Or visit us directly at IRC:
ja: または、IRC で直接連絡してください:

en: Or at our Forum:
ja: フォーラムもご利用いただけます:

en: Comments, ideas and suggestions
ja: コメント、アイデア、提案

en: go to our mailing list
ja: メーリングリストに移動

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
ja: 誤字の訂正は

note: l10n: typo contact
en: reported to
ja: 以下で報告できます

en: Want to help…
ja: ヘルプが必要ですか？

en: …with localization?
ja: 翻訳について

en: …with something else?
ja: その他について

en: Thank you for
ja: プレイしてくださって

en: playing
ja: ありがとうございます。

en: Penny awaits you in warmer temperatures!
ja: Penny は温かい土地であなたを待っていますよ！

en: Bosses
ja: ボス

en: Projectiles
ja: 発射物

en: Environment
ja: 環境

en: Snow
ja: 雪

en: Ice Cave & Crystal
ja: 氷洞窟と結晶

en: Embellishments
ja: 装飾

en: Forest
ja: 森

en: Pathing
ja: 道

en: Water
ja: 水

en: Snow Background
ja: 雪の背景

en: Snow Mountain
ja: 雪山

en: Crystal
ja: クリスタル

en: Forest Background
ja: 森の背景

en: Block + Bonus
ja: ブロックとボーナス

en: Pole + Signs
ja: 柱と看板

en: Liquid
ja: 液体

en: Castle
ja: 城

en: Halloween
ja: ハロウィン

en: Industrial
ja: 工場

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Water paths
ja: 水上の道

en: Castle paths
ja: 城の道

en: Darker Forest
ja: 暗い森
