SuperTux - en to nds translation catalogue (617 entries)

en: You found a secret area!
nds: Du hest een Versteek funnen!

en: Name
nds: Naam

en: Fade tilemap
nds: Floorkaart tum verbleken

en: Message
nds: Naricht

en: Script
nds: Skript

en: Script Trigger
nds: Utlöser för 't Skript

en: Width
nds: Breddt

en: Height
nds: Höcht

en: Button
nds: Knoop

en: Oneshot
nds: Up eenmaal

en: Sequence Trigger
nds: Utlöser för de Ofloop

en: Sector
nds: Zoon

en: Spawn point
nds: Anfangspunkt

en: Sprite
nds: Bild

en: Turn on script
nds: Skipt bi'm Anmaken

en: Turn off script
nds: Skipt bi'm Ofmaken

en: Sequence
nds: Ofloop

en: end sequence
nds: Ofloop ofmaken

en: stop Tux
nds: Tux anhollen

en: fireworks
nds: Füürwark

en: New worldmap spawnpoint
nds: Anfangspunkt för neie Weltkaart

en: Worldmap fade tilemap
nds: Weltkaart-Floorkaart tum verbleken

en: Fade
nds: Verbleken

en: Fade in
nds: Rinverbleken

en: Fade out
nds: Rutverbleken

en: Climbable
nds: Tum Klautern

en: Door
nds: Döör

en: Switch
nds: Hebel

en: Secret Area
nds: Versteek

en: Thunderstorm
nds: Gewitter

en: Facing Down
nds: Na unnern kieken

en: Direction
nds: Richt

en: Path
nds: Padd

en: Z-pos
nds: Z-Stee

en: Solid
nds: stevig

en: Action
nds: Wat doon

en: Weak Tile
nds: Swacke Block

en: Gradient
nds: Övergang

en: Tilemap
nds: Floorkaart

en: Breakable
nds: Sprock

en: Portable
nds: Tum Dragen

en: Angle
nds: Winkel

en: Color
nds: Farv

en: Speed
nds: Gauheid

en: Counter-clockwise
nds: linksrum

en: Layer
nds: Schicht

en: Physics enabled
nds: Mit Physik

en: Visible
nds: Sichtbaar

en: Hit script
nds: Skript bi'm Treffen

en: Count
nds: Tellen

en: Content
nds: Inhalt

en: Coin
nds: Geldstück

en: Growth (fire flower)
nds: Wassdoom (Füürblööm)

en: Growth (ice flower)
nds: Wassdoom (Iesblööm)

en: Growth (air flower)
nds: Wassdoom (Lüchtblööm)

en: Growth (earth flower)
nds: Wassdoom (Sandblööm)

en: Star
nds: Steern

en: Tux doll
nds: Tuxpupp

en: Custom
nds: Eegenes

en: Light
nds: Lücht

en: Trampoline
nds: Springer

en: Coin rain
nds: Geldregen

en: Coin explosion
nds: Geldbarst

en: Custom Content
nds: Eegener Inhalt

en: Pneumatic Platform
nds: Sweveböhn

en: Following path
nds: Padd folgen

en: Path Mode
nds: Mit Padd

en: Collect script
nds: Skript bi'm Sammeln

en: Ghost Particles
nds: Geister-Delen

en: Mode
nds: Aard

en: normal
nds: Normaal

en: manual
nds: Eegene

en: autoscroll
nds: vun sülvst verschuven

en: File
nds: Datei

en: Spawnpoint
nds: Anfangspunkt

en: Counter
nds: Teller

en: Candle
nds: Keers

en: Enabled
nds: An

en: Invisible Block
nds: Block nich to sehn

en: Snow Particles
nds: Sneei-Delen

en: Powerup
nds: Verbetern-Ding

en: Time Limit
nds: Tiedgrenz

en: Sound
nds: Gedrüüs

en: Distance factor
nds: Ofstand maalnehmen

en: Distance bias
nds: Ofstand-Jank

en: Volume
nds: Luudstarkde

en: Torch
nds: Fackel

en: Icecrusher
nds: Ies-Verneeler

en: Background
nds: Achtergrund

en: Checkpoint
nds: Kuntroll-Stee

en: Ambient Light
nds: Umstreek-Lücht

en: Lantern
nds: Lanteern

en: Platforms
nds: Böhnen

en: Radius
nds: Umstreek

en: Momentum change rate
nds: Moment ännern um

en: Rain Particles
nds: Regen-Delen

en: Platform
nds: Böhn

en: Rock
nds: Steen

en: Music
nds: Musik

en: Rusty Trampoline
nds: Oller Springer

en: Particle system
nds: Systeem vun Delen

en: Burning
nds: Brannt

en: Flicker
nds: Flackert

en: Text array
nds: Text-Grupp

en: Info Block
nds: Block mit Text

en: Disable gravity
nds: Sünner Eer-Anlukens-Fors

en: Ambient Sound
nds: Umstreek-Gedrüüs

en: Time
nds: Tied

en: Hurting Platform
nds: Böhn doot sehr

en: Fill
nds: Vullmaak

en: Alignment
nds: Utrichten

en: none
nds: nich

en: left
nds: links

en: right
nds: rechts

en: top
nds: boven

en: bottom
nds: unnern

en: Scroll offset x
nds: Schievens-Verschuven X

en: Scroll offset y
nds: Schievens-Verschuven Y

en: Scroll speed x
nds: Schievens-Gauheid X

en: Scroll speed y
nds: Schievens-Gauheid Y

en: Parallax Speed x
nds: Parallax-Gauheid X

en: Parallax Speed y
nds: Parallax-Gauheid Y

en: Top image
nds: Bild boven

en: Image
nds: Bild

en: Bottom image
nds: Bild unnern

en: Draw target
nds: Teken na

en: Normal
nds: Normaal

en: Lightmap
nds: Lüchtkaart

en: Speed X
nds: Gauheid X

en: Speed Y
nds: Gauheid Y

en: Acceleration
nds: Anloop

en: Blowing
nds: Tuust

en: Bicycle Platform
nds: Fahrradböhn

en: Running
nds: Löppt

en: On-grab script
nds: Skript bi'm Nehmen

en: On-ungrab script
nds: Skript bi'm Lösslaten

en: Interactive particle system
nds: Systeem vun Delen, wat reageert

en: Interval
nds: Poos

en: Strike Script
nds: Slaag-Skript

en: Cloud Particles
nds: Wulken-Delen

en: Ispy
nds: Kukeluurder

en: Skull Tile
nds: Dodenkopp-Block

en: Linked
nds: Verbunnen

en: Decal
nds: Schild

en: Resize offset x
nds: Vergroterns-Verschuven x

en: Resize offset y
nds: Vergroterns-Verschuven y

en: Alpha
nds: Dörsichtigheid

en: Speed x
nds: Gauheid X

en: Speed y
nds: Gauheid Y

en: Tint
nds: Klöör

en: Tiles
nds: Delen

en: Left Colour
nds: Farv links

en: Right Colour
nds: Farv rechts

en: Top Colour
nds: Farv boven

en: Bottom Colour
nds: Farv unnern

en: Vertical
nds: Vertikal

en: Vertical (whole sector)
nds: Vertikal (hele Zoon)

en: Horizontal (whole sector)
nds: Horizontal (hele Zoon)

en: Blend mode
nds: Misken-Aard

en: Blend
nds: Misken

en: Additive
nds: Daartodoon

en: Modulate
nds: Moduleert

en: None
nds: Nix

en: Unstable Tile
nds: Swacke Floor

en: Brick
nds: Tichel

en: Invisible Wall
nds: Müür nich to sehn

en: Spotlight
nds: Lücht up eene Stee

en: Scripted Object
nds: Ding mit Skript

en: Heavy Coin
nds: Swares Geldstück

en: Bonus Block
nds: Goder Block

en: Magic Tile
nds: Zauberee-Block

en: Camera
nds: Kamera

en: TextScroller
nds: Text-Schuver

en: List of enemies
nds: List vun Feinden

en: Enemy
nds: Feind

en: Add
nds: Daartosetten

en: OK
nds: Good so

en: Do you want to delete this badguy from the list?
nds: Willt du deesen Wrocker vun de List wegdoon?

en: Yes
nds: Jau

en: No
nds: Nee

en: Mix the colour
nds: De Farv misken

en: Cancel
nds: Ofbreken

en: Edit script
nds: Skript bewarken

en: Toad
nds: Padd

en: Walking Tree
nds: Boom löppt

en: Plant
nds: Plante

en: Crystallo
nds: Edelsteen-Racker

en: Totem
nds: Pahl

en: Stalactite
nds: Steenpieke

en: Haywire
nds: Dördreiht

en: Dispenser
nds: Verdeeler

en: Short Fuse
nds: Körte Lunt

en: Zeekling
nds: Draak

en: Iceblock
nds: Iesblock

en: Jumpy
nds: Hüpper

en: Captain Snowball
nds: Käpten Sneeiball

en: Ghost Tree
nds: Geisterboom

en: Track range
nds: Feernte tum Nagahn

en: Vanish range
nds: Feernte tum Verswinnen

en: Fly speed
nds: Flüggt-Gauheid

en: Mole's rock
nds: Mullbült

en: Death script
nds: Skript bi'm Starven

en: Sleeping Spiky
nds: Stiekeldönner slöppt

en: Yeti's Stalactite
nds: Steenpieke för Yeti

en: Walking Flame
nds: Füür löppt

en: Sleeping Flame
nds: Füür slöppt

en: Dormant Flame
nds: Füür slöppt fast

en: Owl
nds: Uul

en: Igel
nds: Stiekelswien

en: Initial delay
nds: Anfangs-Vertreck

en: Fire delay
nds: Füür-Vertreck

en: Ammo
nds: Bewapent mit

en: Snowball
nds: Sneeiball

en: Smartblock
nds: Kloke Block

en: Fixed position
nds: Faste Stee

en: Lives
nds: Levens

en: Gold Bomb
nds: Goldbomb

en: Flying Snowball
nds: Sneeiball flüggt

en: Skullyhop
nds: Dodenkopphüpper

en: Snowshot
nds: Sneeischööt

en: Leafshot
nds: Bladdschööt

en: Flame
nds: Flamm

en: Spring Leaf
nds: Frohjahrsbladd

en: Will o' Wisp
nds: Spökender Lüchtball

en: Badguy
nds: Wrocker

en: Ghost Flame
nds: Geisterflamm

en: Spiky
nds: Stiekeldönner

en: Autumn Leaf
nds: Harvstbladd

en: Carry
nds: Dragen

en: Dart Trap
nds: Pieltrapp

en: Skydive
nds: Fallschirmjäger

en: Mole
nds: Mull

en: Walking Candle
nds: Keers löppt

en: Angry Stone
nds: Vergrellter Steen

en: Spider
nds: Spinn

en: Ghoul
nds: Guul

en: Snowman
nds: Sneeikeerl

en: Walking Stump
nds: Stump löppt

en: Fish
nds: Fisk

en: Interval (seconds)
nds: Poos (in Sekünnen)

en: Random
nds: Tofällig

en: Enemies
nds: Feinde

en: Limit dispensed badguys
nds: Nich mehr as so völe Wrockers

en: Max concurrent badguys
nds: Nich mehr as so völe Wrockers up eenmaal

en: Type
nds: Aard

en: dropper
nds: Runnersmieten

en: rocket launcher
nds: Fell ballern

en: cannon
nds: Dönnerbüss

en: invisible
nds: Nich to sehn

en: Snail
nds: Kinkhoorn

en: Smartball
nds: Kloke Ball

en: Bouncing Snowball
nds: Komisker Sneeiball

en: Ice Flame
nds: Iesflamm

en: Dart
nds: Piel

en: Max coins collected:
nds: Hoogste Tahl vun Geldstücken pottjet:

en: Max secrets found:
nds: Hoogste Tahl vun Versteken funnen:

en: Best time completed:
nds: Beste Tied:

en: Level target time:
nds: Gode Tied:

en: Best Level Statistics
nds: Beste Resultaten för deese Upgaav

en: You
nds: Du

en: Best
nds: De Beste

en: Coins
nds: Geldstücken

en: Badguys
nds: Wrockers

en: Secrets
nds: Versteken

en: Unknown object
nds: Unbekanntes Ding

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
nds: Gebruuk: %s [INSTELLENS][UPGAVEN-DATEI]

en: General Options:
nds: Allgemeene Instellens:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
nds:   -h, --help                   Deese Hülp-Naricht wiesen un stracks ofmaken

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
nds:   -v, --version                Versioon vun SuperTux wiesen un stracks ofmaken

en:   --verbose                    Print verbose messages
nds:   --verbose                    Völe Narichten utgeven

en:   --debug                      Print extra verbose messages
nds:   --debug                      Unbannig völe Narichten utgeven

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
nds:   --print-datadir              Ugeven, waar dat Höövd-Daten-Verteeknis vun SuperTux is

en: Video Options:
nds: Biller-Instellens:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
nds:   -f, --fullscreen             Helen Bildschirm bruken

en:   -w, --window                 Run in window mode
nds:   -w, --window                 Im Fenster spölen

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
nds:   -g, --geometry BREDDTxHÖCHT  SuperTux mit de geven Uplösen spölen

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
nds:   -a, --aspect BREDDTxHÖCHT    SuperTux mit de geven Kantenverhältnis spölen

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
nds:   -d, --default                De Biller-Instellens up de normaalen Weerten torüggsetten

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
nds:   --renderer TEKEN             sdl, opengl oder auto tum Teken bruken

en: Audio Options:
nds: Gedrüüs-Instellens:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
nds:   --disable-sound              Sünner Gedrüüs

en:   --disable-music              Disable music
nds:   --disable-music              Sünner Musik

en: Game Options:
nds: Speel-Instellens:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
nds:   --edit-level                 De geven Upgaav im Bewarker openmaken

en:   --resave                     Loads given level and saves it
nds:   --resave                     De geven Upgaav laden un sekern

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
nds:   --show-fps                   Bi'm Spölen de Billers pro Sekünn wiesen

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
nds:   --no-show-fps                Bi'm Spölen de Billers pro Sekünn nich wiesen

en:   --show-pos                   Display player's current position
nds:   --show-pos                   De Stee vum Speler wiesen

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
nds:   --no-show-pos                De Stee vum Speler nich wiesen

en:   --developer                  Switch on developer feature
nds:   --developer                  As Entwickler bruken

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
nds:   -s, --debug-scripts          Fehlers in Skripten söken könen

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
nds:   --spawn-pos X,Y              Waar Tux in de Upgaav begünnen sall. Gaht blot, wenn eene Upgaav angeven is.

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
nds:   --sector ZOON            Tux sall in ZOON begünnen

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
nds:   --spawnpoint ANFANGSPUNKT    Tux sall bi ANFANGSPUNKT begünnen

en: Demo Recording Options:
nds: Upteken-Instellens:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
nds:   --record-demo DATEI UPGAAV   Een Upteken in DATEI maken

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
nds:   --play-demo DATEI UPGAAV     Dat Upteken ut DATEI spölen

en: Directory Options:
nds: Verteeknis-Instellens:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
nds:   --datadir VERTEEKNIS         Waar de Dateien för 't Speel sünd

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
nds:   --userdir VERTEEKNIS         Waar de Bruker-Dateien sünd (sekerte Spölen un so)

en: Add-On Options:
nds: Instellens för neie Welten:

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
nds:   --repository-url URL         Neie Welten vun hier runnerladen

en: Environment variables:
nds: Umtreck-Verännerlike:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
nds:   SUPERTUX2_USER_DIR           Verteeknis för Bruker-Dateien (sekerte Spölen un so)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
nds:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Verteeknis för de Dateien för 't Speel

en: Copyright
nds: Rechten vun well dat maakt hett

en: Contrib Levels
nds: Upgaven daarto

en: *NEW*
nds: *NEEI*

en: Back
nds: Torügg

en: Debug
nds: Tum Fehler-Söken

en: Game Speed
nds: Speel-Gauheid

en: Adjust Game Speed
nds: Speel-Gauheid ännern

en: Show Collision Rects
nds: Tosamendönnern-Veerkants wiesen

en: Show Worldmap Path
nds: Weltkaart-Padd wiesen

en: Show Controller
nds: Kuntroller wiesen

en: Show Framerate
nds: Billers pro Sekünn wiesen

en: Draw Redundant Frames
nds: Dübbelte Billers teken

en: Show Player Position
nds: Speler-Stee wiesen

en: Use Bitmap Fonts
nds: Bitmap-Schrift bruken

en: Dump Texture Cache
nds: Biller-Tüskenspieker schrieven

en: Choose Sector
nds: Zoon utkören

en: Sector Settings
nds: Zoon-Instellens

en: Create Sector
nds: Zoon maken

en: Delete Sector
nds: Zoon wegdoon

en: Each level must have at least one sector.
nds: Eene Upgaav mutt tominnst eene Zoon hebben.

en: Do you really want to delete this sector?
nds: Willt du deese Zoon würrelk wegmaken?

en: Delete sector
nds: Zoon wegmaken

en: Objects
nds: Dingen

en: Empty World
nds: Lege Welt

en: Create Level
nds: Upgaav maken

en: Edit Worldmap
nds: Weltkaart bewarken

en: Create Worldmap
nds: Weltkaart maken

en: World Settings
nds: Welt-Instellens

en: Cheats
nds: Beschieten

en: Bonus: Grow
nds: Lohn: Wassen

en: Bonus: Fire
nds: Lohn: Füür

en: Bonus: Ice
nds: Lohn: Ies

en: Bonus: Air
nds: Lohn: Lücht

en: Bonus: Earth
nds: Lohn: Eer

en: Bonus: None
nds: Lohn: Nix

en: Leave Ghost Mode
nds: Keen geist mehr wesen

en: Activate Ghost Mode
nds: Geist worden

en: Finish Level
nds: Upgaav kumpleet

en: Reset Level
nds: Upgaav torüggsetten

en: Finish Worldmap
nds: Weltkaart kumpleet

en: Reset Worldmap
nds: Weltkaart torüggsetten

en: Go to level
nds: To Upgaav gehn

en: Go to main spawnpoint
nds: Tum eersten Anfangspunkt gahn

en: Select level
nds: Upgaav utkören

en: Choose World
nds: Welt utkören

en: %d level | %d levels
nds[0]: %d Upgaav
nds[1]: %d Upgaven

en: Create World
nds: Welt maken

en: Options
nds: Instellungen

en: auto
nds: Automatisk

en: Desktop
nds: Schrievdisk

en: Select Language
nds: Spraak utkören

en: Select a different language to display text in
nds: Eene annere Spraak för de Texten utkören

en: Language Packs
nds: Spraak-Paketen

en: Language packs contain up-to-date translations
nds: Spraak-Paketen enthollen de neiesten Översettens

en: Select Profile
nds: Benutzer utkören

en: Select a profile to play with
nds: Utkören, welker Benutzer spölt

en: Window Resizable
nds: Fenster-Grött kann ännert worden

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
nds: De Grött vun Fensters kann ännert worden; dat Speel mutt daarto villicht neei begunnen worden

en: Window Resolution
nds: Fenster-Uplösen

en: Resize the window to the given size
nds: Fenster up deese Grött setten

en: Fullscreen
nds: Heler Bildschirm

en: Fill the entire screen
nds: De helen Bildschirm bruken

en: Fullscreen Resolution
nds: Uplösen bi'm helen Bildschirm

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
nds: De Uplösen, wenn de hele Bildschirm bruukt word (dat muttst du dann ok umschalten, daarmit se sük ännert)

en: Magnification
nds: Vergrotern

en: Change the magnification of the game area
nds: Wo stark dat Speelfeld vergrotert word

en: Set the VSync mode
nds: VSync bruken

en: Aspect Ratio
nds: Kantenverhältnis

en: Adjust the aspect ratio
nds: Dat Kantenverhältnis instellen

en: Disable all sound effects
nds: All Gedrüüs ofmaken

en: Disable all music
nds: All Musik ofmaken

en: Sound Volume
nds: Gedrüüs-Luudstarkde

en: Adjust sound volume
nds: Gedrüüs-Luudstarkde ännern

en: Music Volume
nds: Musik-Luudstarkde

en: Adjust music volume
nds: Musik-Luudstarkde ännern

en: Sound (disabled)
nds: Gedrüüs (ut)

en: Music (disabled)
nds: Musik (ut)

en: Setup Keyboard
nds: Tasten instellen

en: Configure key-action mappings
nds: Instellen, welke Tasten wat doon

en: Setup Joystick
nds: Stüürknüppel instellen

en: Configure joystick control-action mappings
nds: Instellen, wat de Stüürknüppel doot

en: Enable transitions
nds: Övergangen bruken

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
nds: Billers un Menüs gahn sachte innanner över

en: Developer Mode
nds: För Entwicklers

en: Christmas Mode
nds: Frööligen Juul!

en: Confirmation Dialog
nds: Vör de Ofbreken nafragen

en: Confirm aborting level
nds: Vör de Upgaav-Ofbreken nafragen

en: Pause on focus loss
nds: Anhollen, wenn dat Fenster de Fokus verlüst

en: Start Game
nds: Spölen

en: Add-ons
nds: Neie Welten halen

en: Level Editor
nds: Bewarker

en: Credits
nds: Well dat maakt hett

en: Donate
nds: Spenden

en: Quit
nds: Ofmaken

en: Initialization script
nds: Skript am Anfang

en: Gravity
nds: Eer-Anlukens-Fors

en: Resize offset X
nds: Vergroterns-Verschuven X

en: Resize offset Y
nds: Vergroterns-Verschuven Y

en: Resize
nds: Grött ännern

en: [Profile %s]
nds: [Benutzer %s]

en: Profile %s
nds: Benutzer %s

en: Description
nds: Beschrieven

en: Worldmap
nds: Weltkaart

en: Levelset
nds: List vun Upgaven

en: World
nds: Welt

en: Add-on
nds: Neje Welt

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: %s "%s" by "%s"
nds: %s »%s« vun %s

en: No Add-ons installed
nds: Keene neien Welten installeert

en: No Add-ons found
nds: Keene neien Welten funnen

en: Install %s *NEW*
nds: »%s« installeren *NEEI*

en: Install %s
nds: »%s« installeren

en: No new Add-ons found
nds: Keene ganz neien Welten funnen

en: Check Online (disabled)
nds: Im Internett nakieken (gaht nich)

en: Check Online
nds: Im Internett nakieken

en: Downloading Add-On Repository Index
nds: List vun Welten word laden

en: Downloading %s
nds: »%s« word runnerladen

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
nds: Bidde maak SuperTux of un neei open,
    daarmit deese Ännerns aktiv worden.

en: New World
nds: Neje Welt

en: Please enter a name for this level subset.
nds: Bidde giff de Naam för deese Upgaven-Grupp in.

en: Story Mode
nds: Blot Vertellsel

en: Are you sure?
nds: Willt du dat würrelk?

en: Continue
nds: Wiedermaken

en: Restart Level
nds: Upgaav neei anfangen

en: Restart from Checkpoint
nds: Vun Kuntroll-Stee weer begünnen

en: Abort Level
nds: Upgaav ofbreken

en: Up
nds: Na boven

en: Down
nds: Na unnern

en: Left
nds: Na links

en: Right
nds: Na rechts

en: Jump
nds: Springen

en: Peek Left
nds: Na links kieken

en: Peek Right
nds: Na rechts kieken

en: Peek Up
nds: Na boven kieken

en: Peek Down
nds: Na unnern kieken

en: Console
nds: Konsool

en: Cheat Menu
nds: Menü tum Beschieten

en: Debug Menu
nds: Menü tum Fehler-Söken

en: Jump with Up
nds: Mit Boven Springen

en: Up cursor
nds: Pieltast na boven

en: Down cursor
nds: Pieltast na unnern

en: Left cursor
nds: Pieltast na links

en: Right cursor
nds: Pieltast na rechts

en: Return
nds: Ingaav

en: Space
nds: Lege Tast

en: Right Shift
nds: Umschalt rechts

en: Left Shift
nds: Umschalt links

en: Right Control
nds: Strg links

en: Left Control
nds: Strg rechts

en: Right Alt
nds: Alt rechts

en: Left Alt
nds: Alt links

en: Right Command
nds: Cmd rechts

en: Left Command
nds: Cmd links

en: Press Key
nds: Tast drücken

en: Language
nds: Spraak

en: <auto-detect>
nds: <sülvst rutfinnen>

en: Manual Configuration
nds: Eegene Instellens

en: Pause/Menu
nds: Anhollen/Menü

en: No Joysticks found
nds: Keene Stüürknüppels funnen

en: Scan for Joysticks
nds: Stüürknüppels söken

en: Press Button
nds: Knoop drücken

en: Axis
nds: Ass

en: Hat Up
nds: Hood na boven

en: Hat Down
nds: Hood na unnern

en: Hat Left
nds: Hood na links

en: Hat Right
nds: Hood na rechts

en: Pause
nds: Anhollen

en: Leave World
nds: Welt verlaten

en: Abort Download
nds: Runnerladen ofbreken

en: Error:
nds: Fehler:

en: Close
nds: Dichtmaken

en: Bonus: Star
nds: Lohn: Steern

en: Shrink Tux
nds: Tux lütter maken

en: Kill Tux
nds: Tux doodmaken

en: Worldmap Settings
nds: Weltkaart-Instellens

en: Level Settings
nds: Upgaav-Instellens

en: Author
nds: Schriever

en: Contact
nds: Kuntakt

en: License
nds: Permissje

en: Tileset
nds: Floor-Grupp

en: Target Time
nds: Gode Tied

en: Please enter a name for this level.
nds: Bidde giff de Naam för deese Upgaav in.

en: Please enter a level author for this level.
nds: Bidde giff de Naam för de Schriever vun deeser Upgaav in.

en: Please enter a license for this level.
nds: Bidde giff de Permissje för deese Upgaav in.

en: 1/8 tile (4px)
nds: 1/8 Floor (4 px)

en: 1/4 tile (8px)
nds: 1/4 Floor (8 px)

en: 1/2 tile (16px)
nds: 1/2 Floor (16 px)

en: 1 tile (32px)
nds: 1 Floor (32 px)

en: Return to Editor
nds: Torügg tum Bewarker

en: Save Worldmap
nds: Weltkaart sekern

en: Save Level
nds: Upgaav sekern

en: Test Level
nds: Upgaav spölen

en: Test Worldmap
nds: Weltkaart spölen

en: Share Level
nds: Upgaav delen

en: Open Level Directory
nds: Upgaav-Verteeknis opmaken

en: Edit Another Level
nds: Anner Upgaav bewarken

en: Edit Another World
nds: Anner Welt bewarken

en: Grid Size
nds: Gadder-Grött

en: Show Grid
nds: Gadder wiesen

en: Grid Snapping
nds: An Gadder binnen

en: Render Background
nds: Achtergrund teken

en: Render Light
nds: Lücht teken

en: Keyboard Shortcuts
nds: Handigtasten

en: Exit Level Editor
nds: Bewarker verlaten

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+T = Test
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
    F6 = Render Light
    F7 = Grid Snapping
    F8 = Show Grid
nds: Handigtasten:
    ---------------------
    Esc = Menü opmaken
    Strg+S = Sekern
    Strg+T = Spölen
    Strg+Z = Torüggnehmen
    Strg+Y = Wedderhalen
    F6 = Lücht teken
    F7 = An Gadder binnen
    F8 = Gadder wiesen

en: Got it!
nds: Good so!

en: contributed by %s
nds: Bidragen vun %s

en: Badguys killed
nds: Wrockers doodmaakt

en: Best time
nds: Beste Tied

en: Level target time
nds: Gode Tied

en: Others
nds: Annere

en: Region
nds: Regioon

en: Joystick Mappings
nds: Stüürknüppel-Instellungen

en: <no title>
nds: <keen Naam>

en: Path Node
nds: Padd-Knütt

en: up
nds: na boven

en: down
nds: na unnern

en: West
nds: Westen

en: East
nds: Oosten

en: North
nds: Noorden

en: South
nds: Süden

en: One shot
nds: Up eenmaal

en: Ping-pong
nds: Hen un her

en: Circular
nds: Im Kreis

en: Unordered
nds: Sünner Regel

en: true
nds: jau

en: false
nds: nee

en: invalid
nds: ungültig

en: Remove
nds: Wegmaken

en: Level
nds: Upgaav

en: Teleporter
nds: Fixer Pass

en: Sprite Change
nds: Bild ännern

en: Special tile
nds: Besünnere Floor

en: This level contains unsaved changes, do you want to save?
nds: Deese Upgaav hett nich sekert Ännerns, willst du se sekern?

en: Disable add-ons
nds: Neie Welten utknipsen

en: Ignore (not advised)
nds: Minnachten (bidde nich)

en: Leave editor
nds: Bewarker verlaten

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
nds: Kunn keene Zoon mit de Naam »main« finnen. Bidde benööm de Zoon, waar de Speler begünnen sall, in »main« um.

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
nds: Kunn keenen Anfangspunkt mit de Naam »main« finnen. Bidde benööm de Anfangspunkt, waar de Speler begünnen sall, in »main« um.

en: Outro script
nds: Skipt bi'm Verlaten

en: Auto play
nds: Automatisk spölen

en: Title colour
nds: Floor-Farv

en: Automatic
nds: Automatisk

en: Target worldmap
nds: De Weltkaart daarför

en: Stay action
nds: Nix doon

en: Initial stay action
nds: Eerstmaal nix doon

en: Stay group
nds: Grupp tum Nixdoon

en: Change on touch
nds: Bi'm Anröhren ännern

en: Show message
nds: Naricht wiesen

en: Invisible
nds: Nich to sehn

en: Current SuperTux Team
nds: Upstünds SuperTux-Klottje

en: Programming, project lead ad interim
nds: Programmeren, tiedwies Projekt-Leiten

en: Graphics, Level Design, Story
nds: Graphik, Upgaven-Utklamüsern, Vertellsel

en: Graphics, Story, Optimisation
nds: Graphik, Vertellsel, Verbetern

en: Graphics
nds: Billers

en: Graphics, Programming, Level Design
nds: Billers, Programmeren, Upgaven schrieven

en: Graphics, Programming
nds: Graphik, Programmeren

en: Programming
nds: Programmeren

en: Original Developers
nds: Eerste Entwicklers

en: Original Developer
nds: Eerster Entwickler

en: Music, Level Design
nds: Musik, Upgaven schrieven

en: Programming, Graphics, Level Design
nds: Programmeren, Billers, Upgaven schrieven

en: Programming, Level Design
nds: Programmeren, Upgaven schrieven

en: Graphics, Story
nds: Billers, Vertellsel

en: Programming, Documentation
nds: Programmeren, Hülp

en: Coordination
nds: Koordineren

en: Programming, "Flexlay" Level editor
nds: Programmeren, »Flexlay«-Upgaven-Bewarker

en: Windows build fixes
nds: Windows-Kompileer-Ofhelpens

en: Packaging, Nightly builds
nds: Kompileren, Elkeen-Nacht-Packen

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
nds: Översettens-Chef (un mennig lütte Dingen, wat elkeen anner ok doon kann)

en: Level Design
nds: Upgaven schrieven

en: Additional contributors
nds: Noch anner Mitmakers

en: Bug fixes
nds: Fehlers ofhelpen

en: Scripting functions, Level fixes
nds: Schriev-Mögelkheiden, Upgaven-Ofhelpens

en: Code quality fixes
nds: Kodeer-Qualitäät-Ofhelpens

en: Various contributions
nds: Verschedene Bidragens

en: Build issue fix
nds: Kompileer-Probleem-Ofhelpen

en: Code contributions
nds: Kodeer-Bidragens

en: Code contribution, AppData file
nds: Kodeer-Bidragens, AppData-Datei

en: Bug fix
nds: Fehler ofhelpen

en: Menu reorganization
nds: Menü-Neeimaken

en: Fixing tile bugs
nds: Block-Fehlers ofhelpen

en: Build error fix
nds: Kompileer-Probleem-Ofhelpen

en: Scripting function fix
nds: Schriev-Mögelkheid-Ofhelpen

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
nds: »glbinding« as optionaal OpenGL-Binden unnerstütten

en: New menu code
nds: Nejes Menü-Koderen

en: Big Tux Walking Sprites improvements
nds: Verbeterns för de Billers as de grote Tux löppt

en: Contrib Programming
nds: Programmeren-Bidragen

en: Bosses
nds: Tum Manntjen

en: Projectiles
nds: Schöten

en: Environment
nds: Umgeven

en: Forest
nds: Wald

en: Ice Cave & Crystal
nds: Ieshöhl un Ieskluten

en: Embellishments
nds: Zierraat

en: Ice
nds: Ies

en: Castle
nds: Slött

en: Pathing
nds: Padden

en: Snow
nds: Sneei

en: Snow Background
nds: Sneei-Achtergrund

en: Snow Mountain
nds: Sneeibarg

en: Crystal
nds: Ieskluten

en: Forest Background
nds: Wald-Achtergrund

en: Block + Bonus
nds: Block + Good

en: Pole + Signs
nds: Stock + Teken

en: Liquid
nds: Lobbe

en: Halloween
nds: Allerhilligen-Vöravend

en: Industrial
nds: Industre

en: Miscellaneous
nds: Verscheden

en: Old/Unused
nds: Oll/Nich bruukt

en: Water paths
nds: Water-Padd

en: Castle paths
nds: Slött-Padd

en: Darker Forest
nds: Dunker Wald
