SuperTux - en to ro translation catalogue (325 entries)

en: Angry stone
ro: Piatră supărată

en: Badguy
ro: Adversar

en: Death script
ro: Script moarte

en: Bouncing Snowball
ro: Bulgăr săltăreț

en: Captain snowball
ro: Căpitanul bulgăr

en: Radius
ro: Rază

en: Dart
ro: Săgeată

en: Initial delay
ro: Întârzierea inițială

en: Fire delay
ro: Întârzierea focului

en: Ammo
ro: Muniție

en: Dart trap
ro: Capcană cu săgeți

en: Random
ro: Aleator

en: Enemies
ro: Inamici

en: Type
ro: Tip

en: dropper
ro: pipetă

en: rocket launcher
ro: lansator de rachete

en: cannon
ro: tun

en: invisible
ro: invizibil

en: Dispenser
ro: Dozator

en: Fish
ro: Pește

en: Speed
ro: Viteză

en: Flame
ro: Flacără

en: Flying snowball
ro: Bulgăre zburător

en: Ghost flame
ro: Flacără-fantomă

en: Ghost tree
ro: Copac-fantomă

en: Golden bomb
ro: Bombă aurie

en: Ice flame
ro: Flacăra de gheață

en: Jumpy
ro: Săltărețul

en: Kamikaze snowball
ro: Bulgărele kamikaze

en: Owl
ro: Bufniță

en: Snail
ro: Melc

en: Toad
ro: Broască

en: Name
ro: Nume

en: Lives
ro: Vieți

en: Joystick Mappings
ro: Mapări joystick

en: Objects
ro: Obiecte

en: Time
ro: Timp

en: OK
ro: Bine

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Message
ro: Mesaj

en: Enemy
ro: Inamic

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Cancel
ro: Anulează

en: Sound
ro: Sunet

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Volume
ro: Volum

en: Action
ro: Acțiune

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNI] [FIȘIERNIVEL]

en: General Options:
ro: Opțiuni generale:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
ro:   -h, --help                   Afișează acest mesaj și iese

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
ro:   -v, --version                Afișează versiunea SuperTux și iese

en:   --verbose                    Print verbose messages
ro:   --verbose                    Scrie mesaje detaliate

en:   --debug                      Print extra verbose messages
ro:   --debug                      Scrie mesaje foarte detaliate

en: Video Options:
ro: Opțiuni video:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
ro:   -f, --fullscreen             Rulează pe tot ecranul

en:   -w, --window                 Run in window mode
ro:   -w, --window                 Rulează într-o fereastră

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
ro:   -g, --geometry LĂȚIMExÎNĂLȚIME  Rulează SuperTux în rezoluția cerută

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
ro:   -a, --aspect LĂȚIMExÎNĂLȚIME    Rulează SuperTux cu rația de aspect cerută

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
ro:   -d, --default                Restabilește setările video implicite

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
ro:   --renderer RENDATOR          Folosește sdl, opengl sau auto pentru randare

en: Audio Options:
ro: Opțiuni audio:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
ro:   --disable-sound              Dezactivează efectele sonore

en:   --disable-music              Disable music
ro:   --disable-music              Dezactivează muzica

en: Game Options:
ro: Opțiunile jocului:

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
ro:   --show-fps                   Afișează rata de cadre în nivele

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
ro:   --no-show-fps                Nu afișa rata de cadre în nivele

en:   --show-pos                   Display player's current position
ro:   --show-pos                   Afișează poziția curentă a jucătorului

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
ro:   --no-show-pos                Nu afișa poziția curentă a jucătorului

en:   --developer                  Switch on developer feature
ro:   --developer                  Comută funcția de dezvoltator

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
ro:   -s, --debug-scripts          Activează depanatorul de script.

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
ro:   --spawn-pos X,Y Locul de start al lui Tux - folosit doar dacă este specificat un nivel.

en: Demo Recording Options:
ro: Opțiuni înregistrare demo:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
ro:   --record-demo FIȘIER NIVEL     Înregistrează un demo în FIȘIER

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
ro:   --play-demo FILE LEVEL       Redă un demo înregistrat

en: Directory Options:
ro: Opțiuni director:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
ro:   --datadir DIR                Stabilește directorul fișierelor de date ale jocului

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
ro:   --userdir DIR                Stabilește directorul pentru datele utilizatorui (salvări de jocuri etc.)

en: Environment variables:
ro: Variabile de mediu:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
ro:   SUPERTUX2_USER_DIR           Director pentru datele utilizatorului (salvări de jocuri etc.)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
ro:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Director pentru fișierele de date ale jocului

en: contributed by %s
ro: contribuit de %s

en: Best Level Statistics
ro: Cea mai bună realizare

en: Coins
ro: Monede

en: Badguys killed
ro: Inamici învinși

en: Secrets
ro: Secrete

en: Best time
ro: Cel mai bun timp

en: Level target time
ro: Timpul țintă pentru nivel

en: Levelset
ro: Set de nivele

en: Worldmap
ro: Lumea

en: World
ro: Lume

en: %s "%s" by "%s"
ro: %s "%s" de "%s"

en: Language packs
ro: Pachete lingvistice

en: Add-ons
ro: Suplimente

en: View Language Packs
ro: Vezi pachetele lingvistice

en: View Add-ons
ro: Vezi suplimentele

en: No Language packs installed
ro: Nu există pachete lingvistice instalate

en: No Add-ons installed
ro: Nu există suplimente instalate

en: No Language packs found
ro: Nu au fost găsite pachete lingvistice

en: No Add-ons found
ro: Nu au fost găsite suplimente

en: Install %s *NEW*
ro: Instalare %s *NOU*

en: Install %s
ro: Instalare %s

en: No new Language packs found
ro: Nu au fost găsite noi pachete lingvistice

en: No new Add-ons found
ro: Nu au fost găsite noi suplimente

en: Check Online (disabled)
ro: Verifică online (dezactivat)

en: Check Online
ro: Verifică online

en: Back
ro: Înapoi

en: Downloading Add-On Repository Index
ro: Se descarcă lista de suplimente

en: Downloading %s
ro: Descărcare %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
ro: Repornește SuperTux
    ca să aibă efect modificările.

en: Cheats
ro: Trișări

en: Bonus: Grow
ro: Bonus: Crește

en: Bonus: Fire
ro: Bonus: Foc

en: Bonus: Ice
ro: Bonus: Gheață

en: Bonus: Air
ro: Bonus: Aer

en: Bonus: Earth
ro: Bonus: Pământ

en: Bonus: Star
ro: Bonus: Stea

en: Shrink Tux
ro: Micșorează Tux

en: Kill Tux
ro: Omoară Tux

en: Finish Level
ro: Termină nivelul

en: Activate Ghost Mode
ro: Activează modul fantomă

en: Contrib Levels
ro: Nivele contribuite

en: *NEW*
ro: *NOU*

en: Abort Download
ro: Anulează descărcarea

en: Error:
ro: Eroare:

en: Ok
ro: Bine

en: Close
ro: Închide

en: Music
ro: Muzică

en: Continue
ro: Continuă

en: Restart Level
ro: Repornește nivelul

en: Options
ro: Optiuni

en: Abort Level
ro: Abandonează nivelul

en: Setup Joystick
ro: Configurare joystick

en: Manual Configuration
ro: Configurare manuală

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
ro: Folosește configurarea manuală în locul suportului automat SDL2 pentru controlerele de joc

en: Up
ro: Sus

en: Down
ro: Jos

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Jump
ro: Săritură

en: Pause/Menu
ro: Pauză/Meniu

en: Peek Left
ro: Privire stânga

en: Peek Right
ro: Privire dreapta

en: Peek Up
ro: Privire sus

en: Peek Down
ro: Privire jos

en: Console
ro: Consolă

en: Cheat Menu
ro: Meniu trișare

en: Jump with Up
ro: Sari cu Sus

en: No Joysticks found
ro: Nu au fost găsite joystick-uri

en: Scan for Joysticks
ro: Caută joystick-uri

en: None
ro: Niciunul

en: Press Button
ro: Apasă un buton

en: Setup Keyboard
ro: Configurare tastatură

en: Up cursor
ro: Cursor sus

en: Down cursor
ro: Cursor jos

en: Left cursor
ro: Cursor stânga

en: Right cursor
ro: Cursor dreapta

en: Return
ro: Revenire

en: Space
ro: Spațiu

en: Right Shift
ro: Shift dreapta

en: Left Shift
ro: Shift stânga

en: Right Control
ro: Control dreapta

en: Left Control
ro: Control stânga

en: Right Alt
ro: Alt dreapta

en: Left Alt
ro: Alt stânga

en: Right Command
ro: Command dreapta

en: Left Command
ro: Command stânga

en: Press Key
ro: Apasa o tastă

en: Language
ro: Limba

en: <auto-detect>
ro: <auto-detecție>

en: Start Game
ro: Pornește jocul

en: Credits
ro: Credite

en: Quit
ro: Ieșire

en: Do you really want to quit SuperTux?
ro: Sigur părăsiți SuperTux?

en: Quit SuperTux
ro: Închide SuperTux

en: Select Language
ro: Selecție limbă

en: Select a different language to display text in
ro: Alegeți limba de afișare a textului

en: Language Packs
ro: Pachete lingvistice

en: Language packs contain up-to-date translations
ro: Pachetele lingvistice conțin traduceri actualizate

en: Select Profile
ro: Alegere profil

en: Select a profile to play with
ro: Alegeți un profil de joc

en: Fullscreen
ro: Pe tot ecranul

en: Fill the entire screen
ro: Umple întregul ecran

en: Resolution
ro: Rezoluția

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
ro: Determină rezoluția folosită pe tot ecranul (trebuie să comutați pe tot ecranul pentru aplicarea modificării)

en: Magnification
ro: Scalare

en: Change the magnification of the game area
ro: Modificați scalarea zonei de joc

en: Aspect Ratio
ro: Rația de aspect

en: Adjust the aspect ratio
ro: Ajustați rația de aspect

en: Disable all sound effects
ro: Dezactivați efectele sonore

en: Disable all music
ro: Dezactivează muzica

en: Sound (disabled)
ro: Sunet (dezactivat)

en: Music (disabled)
ro: Muzica (dezactivată)

en: Configure key-action mappings
ro: Maparea tastelor de acțiune

en: Configure joystick control-action mappings
ro: Maparea butoanelor de acțiune ale joystick-ului

en: Enable transitions
ro: Activare tranziții

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
ro: Activați tranzițiile de ecran și animațiile fluente ale meniului

en: Developer Mode
ro: Modul dezvoltatorului

en: Christmas Mode
ro: Modul de Crăciun

en: [Profile %s]
ro: [Profil %s]

en: Profile %s
ro: Profil %s

en: Story Mode
ro: Modul poveste

en: Bonus: None
ro: Bonus: Nimic

en: Reset Level
ro: Reinițializare nivel

en: Move to main spawnpoint
ro: Mută-te la principalul punct de start

en: Pause
ro: Pauză

en: Max coins collected:
ro: Maxim monede colectate:

en: Max fragging:
ro: Maxim adversari învinși:

en: Max secrets found:
ro: Maxim secrete găsite:

en: Best time completed:
ro: Timp record pentru finalizare:

en: Level target time:
ro: Timpul țintă pentru finalizare:

en: You
ro: Tu

en: Best
ro: Record

en: Badguys
ro: Adversari

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
ro: Acest joc vine FĂRĂ ABSOLUT NICIO GARANȚIE. Acesta este un program liber și sunteți binevenit
    să îl redistribuiți cu anumite condiții. Citiți fișierul LICENSE pentru detalii.

en: You found a secret area!
ro: Ai găsit o zonă secretă!

en: <no title>
ro: <fără titlu>

en: Original Developer
ro: Dezvoltatorul original

en: Graphics, Programming, Level Design
ro: Grafică, programare și design nivele

en: Music, Level Design
ro: Muzică, design nivele

en: Graphics
ro: Grafică

en: Programming, Graphics, Level Design
ro: Programare, grafică și design nivele

en: Programming, Level Design
ro: Programare și design nivele

en: Graphics, Story
ro: Grafică și poveste

en: Programming, Documentation
ro: Programare și documentare

en: Programming
ro: Programare

en: Programming, project lead ad interim
ro: Programare, șef interimar de proiect

en: Coordination
ro: Coordonare

en: Programming, "Flexlay" Level editor
ro: Programare și editor de nivele „Flexlay”

en: Windows build fixes
ro: Remedii pentru pachetele Windows

en: Level Design, Graphics
ro: Design nivele și grafică

en: Packaging, Nightly builds
ro: Împachetare și compilări zilnice

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
ro: Traducător guru (și multe altele)

en: Level Design
ro: Design de nivele

en: Additional contributors
ro: Alți contribuitori

en: Bug fixes
ro: Remedii probleme

en: Scripting functions, Level fixes
ro: Funcții de scenarizare, remedii nivele

en: Code quality fixes
ro: Remedii pentru calitatea codului

en: Various contributions
ro: Diverse contribuții

en: Build issue fix
ro: Remedii pentru compilare

en: Code contributions
ro: Contribuții cu cod

en: Level improvements
ro: Îmbunătățiri nivele

en: Code contribution, AppData file
ro: Contribuții cu cod, fișierul AppData

en: Bug fix
ro: Remedii probleme

en: Menu reorganization
ro: Reorganizare meniu

en: Fixing tile bugs
ro: Remedii pentru obiectele decorative

en: Build error fix
ro: Remedii pentru erori la compilare

en: Scripting function fix
ro: Remedii pentru funcția de scenarizare

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
ro: Suport „glbinding”, ca opțiune pentru interfațarea cu OpenGL

en: New menu code
ro: Cod pentru noul meniu

en: Milestone 1 contributions by...
ro: Contribuții la Episodul 1...

en: Contrib Programming
ro: Contribuții programare

en: Programming, Previous Maintainer
ro: Programare și întreținerea anterioară

en: Additional Music
ro: Muzică adițională

en: "Mortimers Chipdisko" by
ro: "Mortimers Chipdisko" de

en: "Salsa Con Carne" by
ro: "Salsa Con Carne" de

en: remixed by
ro: remixat de

en: "voc songs" by
ro: "voc songs" de

en: "clavelian_march" by
ro: "clavelian_march" de

en: Excerpts from the Giana Sisters
ro: Extrase din Giana Sisters

en: Soundtrack used with kind permission
ro: Coloană sonoră folosită cu permisiunea

en: from
ro: din

en: "Airship song" (orchestral remix) by
ro: "Melodia dirijabilului" (remix orchestral) de

en: "Battle Theme" by
ro: "Tematica de bătălie" de

en: "SuperTux christmas theme"
ro: "Tematica de Crăciun SuperTux"

en: original by
ro: original de

en: arranged by
ro: aranjat de

en: "halloween_1.ogg" by
ro: "halloween_1.ogg" de

en: "Forest Prophecy reEducated" (forest_theme.ogg) by
ro: "Forest Prophecy reEducated" (forest_theme.ogg) de

en: Voice Acting
ro: Interpretare vocală

en: Localization
ro: Traducere

en: Danish
ro: Daneză

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: French
ro: Franceză

en: German
ro: Germană

en: Russian
ro: Rusă

en: Albanese
ro: Albaneză

en: Castilian Spanish
ro: Spaniolă castiliană

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Catalan
ro: Catalană

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Mandarin
ro: Mandarină

en: European Portuguese
ro: Portugheză europeană

en: Romanian
ro: Română

en: Dutch
ro: Daneză

en: Turkish
ro: Turcă

en: European/Brazilian Portuguese
ro: Portugheză braziliană/europeană

en: Czech
ro: Cehă

en: Nepali
ro: Nepaleză

en: Brazilian Portuguese
ro: Portugheză braziliană

en: Italian
ro: Italiană

en: Estonian
ro: Estonă

en: Polish
ro: Poloneză

en: French/Esperanto
ro: Franceză/Esperanto

en: Ukrainian
ro: Ucraineană

en: Breton
ro: Bretonă

en: Greek
ro: Greacă

en: Norwegian Bokmål
ro: Norvegiană Bokmål

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Simplified Chinese
ro: Chineză simplificată

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Belarusian
ro: Bielorusă

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Thanks to
ro: Mulțumiri către

en: Creator of Tux, the Linux penguin
ro: Creatorul lui Tux, pinguinul Linux

en: SDL, OpenAL and OpenGL
ro: SDL, OpenAL și OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
ro: Pentru că a făcut din joaca pe Linux
    o experiență atât de plăcută

en: Visit our webpage at
ro: Vizitați-ne pagina de internet la

en: Or visit us directly at IRC:
ro: Sau vizitați-ne direct în IRC:

en: #supertux at webchat.freenode.net
ro: #supertux pe webchat.freenode.net

en: Or at our Forum:
ro: Sau în forumul nostru:

en: Comments, ideas and suggestions
ro: Comentariile, ideile și sugestiile

en: go to our mailing list
ro: merg în lista noastră de mesagerie

en: Want to help…
ro: Dorești să ne ajuți...

en: …with localization?
ro: ...cu traducerea?

en: …with something else?
ro: ...cu altceva?

en: Thank you for
ro: Îți mulțumim

en: playing
ro: pentru că te-ai jucat

en: Penny awaits you in Milestone 3!
ro: Penyy te așteaptă în Episodul 3!
