swell-foop master - en to eu translation catalogue (71 entries)

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
eu: Garbitu pantaila koloretako eta formadun fitxak kenduta

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
eu: Kendu ahalik eta karratu gehienen mahaitik. Egin klik kolore berdineko karratu talde baten gainean guztiak kolpe batez desagertzeko, eta beste karratuak gainera erortzeko. Ezinezkoa da karratu bakar bat kentzea. Zenbat eta handiago izan kentzen den karratu taldea, are eta puntuazio hobeagoa izango duzu.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
eu: Swell Foop beti da oso azkarra jokatzeko, baina mahaiaren tamaina alda dezakezu nolabait geldotzeko.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
eu: jokoa;logika;taula;berdina;bat datorrena;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
eu: Erabili beharreko gaia

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
eu: Erabili beharreko fitxa-gaiaren izena.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
eu: Taularen tamaina

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
eu: Joko-mahaiaren tamaina.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels
eu: Leihoaren zabalera pixeletan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels.
eu: Leihoaren zabalera pixeletan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels
eu: Leihoaren altuera pixeletan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels.
eu: Leihoaren altuera pixeletan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized
eu: egia leihoa maximizatuta badago

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized.
eu: egia leihoa maximizatuta badago.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
eu: Mahaiaren kolore zenbaketa

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
eu: Jokoan erabiliko diren fitxen kolore kopurua

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
eu: Lehen exekuzioa da

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
eu: Lehen exekuzioan argibideen elkarrizketa-koadroa erakutsiko den ala ez.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
eu: Gordetako jokoa

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
eu: Balioa “ezer ere ez” da ez badago gordetako jokorik. Bestela, hasierako taularen kopia bat, historiaren indize bat eta koordenatu-matrize baten bidez gordetako ekintzen historia.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
eu: Ongi etorri Swell Foop aplikaziora

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
eu: Joka _dezagun

note: Translators: text appearing on the game over screen
en: Game Over
eu: Jokoa amaitu da

note: Translators: label of the button on the game over screen
en: _Play Again
eu: Jokatu _berriro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
eu: Jokatu teklatuarekin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
eu: Mugitze-teklatuaren nabarmentzea

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
eu: Suntsitu hautatutako blokea

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
eu: Historia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
eu: Desegin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
eu: Berregin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
eu: Berrabiarazi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
eu: Funtzio nagusiak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
eu: Hasi joko berria

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
eu: Ireki menua

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
eu: Laster-teklak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
eu: Laguntza

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
eu: Honi buruz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
eu: Irten

note: Translators: entry of the hamburger menu; starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; starts a new game
en: New Game
eu: Joko berria

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to configure board size and number of colors
en: Setup
eu: Konfigurazioa

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: Small (6 × 5)
eu: Txikia (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Normal (15 × 10)
eu: Normala (15 × 10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: Large (20 × 15)
eu: Handia (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: Two colors
eu: Bi kolore

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: Three colors
eu: Hiru kolore

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: Four colors
eu: Lau kolore

note: Translators: entry of the hamburger menu; displays high scores
en: High Scores
eu: Puntuaziorik onenak

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to change the theme; Colors, Shapes and Colors or Boring Shapes
en: Appearance
eu: Itxura

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Shapes and Colors" and "Boring Shapes"
en: Colors
eu: Koloreak

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Boring Shapes"
en: Shapes and Colors
eu: Formak eta koloreak

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Shapes and Colors"
en: Boring Shapes
eu: Forma aspergarriak

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Shortcuts window
en: Keyboard Shortcuts
eu: Laster-teklak

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Help window
en: _Help
eu: _Laguntza

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows an About window
en: _About Swell Foop
eu: Swell Foop jokoari _buruz

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
eu: Desegin

note: Translators: tooltip text of the Redo button; probably a verb
en: Redo
eu: Berregin

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
eu: Erakutsi bertsioaren informazioa eta irten

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
eu: Jokatu nahi dut.
    Badakizu, denak pizten dira eta klik egin behar duzu haien gainean itzaltzeko.

note: Translators: About dialog text, copyright line
en: Copyright © 2009 Tim Horton
eu: Copyright-a © 2009 Tim Horton

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
eu: Txikia

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
eu: Arrunta

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
eu: Handia

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
eu: Garbitu ahalik eta bloke gehienak.
    Zenbat eta klik gutxiago, orduan eta puntu gehiago.

note: Translators: the text for the score total shown on the game over screen
en: %u Points
eu: %u puntu

note: Translators: the text for the high score goal shown on the game over screen
en: %u points to reach the leaderboard
eu: %u puntu liderra harrapatzeko

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
eu: Utzi joko hau berri batekin hasteko?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
eu: _Utzi

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_Cancel”
en: _New Game
eu: _Joko berria

en: %s, %d color | %s, %d colors
eu[0]: %s, kolore %d
eu[1]: %s, %d kolore

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
eu: Mota
