gnome-games master - en to kk translation catalogue (70 entries)

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
kk: Түсті және кескінді плиткалар топтарын жою арқылы экранды тазалау

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
kk: Тақтадан мүмкіндігінше көп шаршыны алып тастаңыз. Бір түсті шаршылар тобын басыңыз, олардың барлығы бірден жойылып, орнына басқа шаршылар түсіп келеді. Бір уақытта тек бір шаршыны алып тастауға болмайды. Шаршылардың үлкен тобын тазалау, немесе бүкіл тақтаны тазалау нәтижесінде әлдеқайда көп ұпай алуға болады.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
kk: Swell Foop әрдайым өте жылдам ойналады, бірақ сіз оны тақтаның өлшемін өзгерту арқылы біршама ұзарта аласыз.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
kk: game;logic;board;same;matching;ойын;логика;тақта;бірдей;сәйкестеу;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
kk: Қолданылатын тема

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
kk: Қолданылатын плиткалар темасының атауы.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
kk: Тақта өлшемі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
kk: Ойын тақтасының өлшемі.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels
kk: Терезе ені, пиксельмен

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels.
kk: Терезе ені, пиксельмен.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels
kk: Терезе биіктігі, пиксельмен

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels.
kk: Терезе биіктігі, пиксельмен.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized
kk: терезе максималды болса, мәні true болады

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized.
kk: терезе максималды болса, мәні true болады.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
kk: Тақтаның түстер саны

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
kk: Ойында қолдануға арналған плитка түстерінің саны.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
kk: Бұл бірінші іске қосылу ма

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
kk: Бірінші рет іске қосылудың көмек сұхбатын көрсету керектігін шешетін баптау.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
kk: Сақталған ойын

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
kk: Егер сақталған ойын болмаса, мәні "nothing" (ешнәрсе) болады. Сонымен қатар, бастапқы тақтаның көшірмесі, тарихтағы индекс және координаталар массиві ретінде сақталған әрекеттер тарихы бар.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
kk: Swell Foop ойынына қош келдіңіз

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
kk: Ал, о_йнайық

note: Translators: text appearing on the game over screen
en: Game Over
kk: Ойын аяқталды

note: Translators: label of the button on the game over screen
en: _Play Again
kk: Қайта о_йнау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
kk: Пернетақтамен ойнау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
kk: Пернетақта ерекшелеуін жылжыту

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
kk: Таңдалған блокты жою

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
kk: Тарихы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
kk: Болдырмау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
kk: Қайталау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
kk: Қайта қосу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
kk: Негізгі функциялар

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
kk: Жаңа ойынды бастау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
kk: Жалпы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
kk: Мәзірді ашу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
kk: Пернетақта жарлықтары

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
kk: Көмек

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
kk: Осы туралы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
kk: Шығу

note: Translators: entry of the hamburger menu; starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; starts a new game
en: New Game
kk: Жаңа ойын

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to configure board size and number of colors
en: Setup
kk: Баптау

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: Small (6 × 5)
kk: Кіші (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Normal (15 × 10)
kk: Қалыпты (15 × 10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: Large (20 × 15)
kk: Үлкен (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: Two colors
kk: Екі түс

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: Three colors
kk: Үш түс

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: Four colors
kk: Төрт түс

note: Translators: entry of the hamburger menu; displays high scores
en: High Scores
kk: Үздік ұпайлар

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to change the theme; Colors, Shapes and Colors or Boring Shapes
en: Appearance
kk: Сыртқы түрі

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Shapes and Colors" and "Boring Shapes"
en: Colors
kk: Түстер

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Boring Shapes"
en: Shapes and Colors
kk: Пішіндер және түстер

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Shapes and Colors"
en: Boring Shapes
kk: Іш пыстыратын пішіндер

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Shortcuts window
en: Keyboard Shortcuts
kk: Пернетақта жарлықтары

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Help window
en: _Help
kk: _Көмек

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows an About window
en: _About Swell Foop
kk: Swell Foop ойыны тур_алы

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
kk: Болдырмау

note: Translators: tooltip text of the Redo button; probably a verb
en: Redo
kk: Қайталау

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
kk: Нұсқа ақпаратын шығару және шығу

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
kk: Бұл ойынды ойнағым келеді!
    Білесіз бе, олардың бәрі жарықтанып, сіз оларды басасыз, олар жоғалады!

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
kk: Кішкентай

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
kk: Қалыпты

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
kk: Үлкен

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
kk: Мүмкіндігінше көп блоктарды тазалаңыз.
    Аз шертулер көбірек ұпайларды білдіреді.

note: Translators: the text for the score total shown on the game over screen
en: %u Points
kk: %u ұпай

note: Translators: the text for the high score goal shown on the game over screen
en: %u points to reach the leaderboard
kk: үздіктер тақтасына жету үшін %u ұпай

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
kk: Бұл ойыннан бас тартып, жаңасын іске қосу керек пе?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
kk: Ба_с тарту

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_Cancel”
en: _New Game
kk: Ж_аңа ойын

en: %s, %d color | %s, %d colors
kk[0]: %s, %d түс

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
kk: Түрі
