gnome-games - en to uk translation catalogue (75 entries)

note: Translators: title of the window displayed by window managers; name of the application Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Swell Foop
uk: Той самий

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
uk: Очищати екран, вилучаючи групи кольорових кульок

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
uk: Усуньте якнайбільше квадратиків з дошки. Натисніть на групу квадратиків однаково кольору, щоб їх знищити і скинути інші вниз. Неможливо усунути один квадратик за раз. Ви здобудете набагато більше балів за знищення великих груп квадратиків й очищення всієї дошки.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
uk: «Той самий» — дуже швидка гра, проте можна її розтягнути змінивши розмір дошки.

en: Robert Roth
uk: Роберт Рот

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
uk: гра;логіка;дошка;той;збіг;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
uk: Тема для гри

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
uk: Назва теми мозаїки.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
uk: Розмір ігрового поля

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
uk: Розмір ігрового поля.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels
uk: Ширина вікна у точках

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels.
uk: Ширина вікна у точках.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels
uk: Висота вікна у точках

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels.
uk: Висота вікна у точках.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized
uk: вказано, якщо вікно розгорнуто

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized.
uk: вказано, коли вікно розгорнуто.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
uk: Кількість кольорів дошки

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
uk: Кількість кольорів мозаїки у грі.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
uk: Чи це перший запуск

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
uk: параметр, який визначає, чи показувати підказки для новачків.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
uk: Збережена гра

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
uk: Має значення «nothing» («нічого»), якщо збережених ігор не існує. Якщо збережені ігри існують, зберігає копію початкової дошки, індекс у журналі та журнал дій, який зберігається у масиві координат.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
uk: Ласкаво просимо в «Той самий»

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
uk: Нумо _грати

note: Translators: text appearing on the game over screen
en: Game Over
uk: Гру закінчено

note: Translators: label of the button on the game over screen
en: _Play Again
uk: _Зіграти ще раз

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
uk: Гра за допомогою клавіатури

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
uk: Пересування позначення за допомогою клавіатури

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
uk: Знищити позначений блок

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
uk: Журнал

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
uk: Скасувати

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
uk: Перезапустити

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
uk: Основні функції

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
uk: Загальні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
uk: Відкрити меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
uk: Довідка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
uk: Про програму

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
uk: Вийти

note: Translators: entry of the hamburger menu; starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; starts a new game
en: New Game
uk: Створити гру

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to configure board size and number of colors
en: Setup
uk: Налаштування

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: Small (6 × 5)
uk: Малий (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Normal (15 × 10)
uk: Звичайний (15 × 10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: Large (20 × 15)
uk: Великий (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: Two colors
uk: Два кольори

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: Three colors
uk: Три кольори

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: Four colors
uk: Чотири кольори

note: Translators: entry of the hamburger menu; displays high scores
en: High Scores
uk: Найкращі результати

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to change the theme; Colors, Shapes and Colors or Boring Shapes
en: Appearance
uk: Вигляд

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Shapes and Colors" and "Boring Shapes"
en: Colors
uk: Кольори

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Boring Shapes"
en: Shapes and Colors
uk: Форми і кольори

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Shapes and Colors"
en: Boring Shapes
uk: Нудні форми

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Shortcuts window
en: Keyboard Shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Help window
en: _Help
uk: _Довідка

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows an About window
en: _About Swell Foop
uk: _Про «Той самий»

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
uk: Скасувати

note: Translators: tooltip text of the Redo button; probably a verb
en: Redo
uk: Повторити

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
uk: Показати версію випуску та вийти

en: Swell Foop developers
uk: Розробники гри «Той самий»

note: Translators: About dialog text, copyright line
en: Copyright © 2009 Tim Horton
uk: © Tim Horton, 2009

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
uk: Маленька

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
uk: Звичайний

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
uk: Велика

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
uk: Очистіть якнайбільше блоків.
    Більше натисків — більше балів.

en: Score: %u
uk: Рахунок: %u

note: Translators: the text for the score total shown on the game over screen
en: %u Points
uk: %u бали

note: Translators: the text for the high score goal shown on the game over screen
en: %u points to reach the leaderboard
uk: %u балів до першої позиції у списку

note: Translators: heading of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Start New Game?
uk: Розпочати нову гру?

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
uk: Облишити цю гру та почати нову?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
uk: _Скасувати

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_Cancel”
en: _New Game
uk: _Створити гру

en: %s, %d color | %s, %d colors
uk[0]: %s, %d колір
uk[1]: %s, %d кольори
uk[2]: %s, %d кольорів

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
uk: Тип
