gnome-games master - en to ast translation catalogue (27 entries)

en: The theme to use
ast: El tema a usar

en: The title of the tile theme to use.
ast: Nome del tema de pieces a usar

en: Board size
ast: Tamañu tableru

en: The size of the game board.
ast: Tamañu del tableru de xuegu

en: Board color count
ast: Cuenta de colores del tableru

en: The number of colors of tiles to use in the game.
ast: Númberu de colores de pieza pa usar nel xuegu

en: Zealous animation
ast: Animación zealous

en: Use more flashy, but slower, animations.
ast: Usar animaciones más flash, pero más lentes.

en: Preferences
ast: Preferencies

en: _Board size:
ast: Tamañu _tableru:

en: Setup
ast: Configuración

en: _Theme:
ast: _Tema:

en: Appearance
ast: Apariencia

en: Operation
ast: Operación

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
ast: Llimpiar la pantalla desaniciando grupos de colores y mosaicu de formes

en: Game Over!
ast: ¡Game Over!

en: New Game
ast: Nuevu Xuegu

en: _OK
ast: _Aceutar

en: Size:
ast: Tamañu:

en: Score
ast: Puntuación

en: _New Game
ast: Xuegu _Nuevu

en: _Help
ast: _Ayuda

en: _About
ast: Tocante _a

en: Small
ast: Pequeñu

en: Large
ast: Grande

en: Colors
ast: Collores

en: _Cancel
ast: En_caboxar
