sysstat-12.1.5 - en to da translation catalogue (78 entries)

en: Summary:
da: Resume:

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ]
da: Brug: %s [ tilvalg ] [ <interval> [ <antal> ] ]

en: Options are:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <group_name> ] [ -p [ <device> [,...] | ALL ] ]
    [ <device> [...] | ALL ] [ --debuginfo ]
da: Tilvalg er:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ -j { ID | ETIKET | STI | UUID | ... } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <gruppenavn> ] [ -p ] <enhed> [,...] | ALL ] ]
    [ <enhed> [...] | ALL ] [ --debuginfo ]

en: Options are:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <group_name> ] [ -p [ <device> [,...] | ALL ] ]
    [ <device> [...] | ALL ]
da: Tilvalg er:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ -j { ID | ETIKET | STI | UUID | ... } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <gruppenavn> ] [ -p [ <enhed> [,...] | ALL ] ]
    [ <enhed> [...] | ALL ]

en: Cannot find disk data
da: Kan ikke lokalisere diskdata

en: Invalid type of persistent device name
da: Ugyldig type vedvarende enhedsnavn

en: Options are:
    [ --human ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -y ] [ -z ]
da: Tilvalg er:
    [ --human ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -y ] [ -z ]

en: No tape drives with statistics found
da: Ingen bånddrev med statistik blev fundet

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <outfile> ]
da: Brug: %s [ tilvalg ] [ <interval> [ <antal> ] ] [ <uddatafil> ]

en: Options are:
    [ -C <comment> ] [ -D ] [ -F ] [ -f ] [ -L ] [ -V ]
    [ -S { INT | DISK | IPV6 | POWER | SNMP | XDISK | ALL | XALL } ]
da: Tilvalg er:
    [ -C <kommentar> ] [ -D ] [ -F ] [ -f ] [ -L ] [ -V ]
    [ -S { INT | DISK | IPV6 | POWER | SNMP | XDISK | ALL | XALL } ]

en: Cannot write data to system activity file: %s
da: Kan ikke skrive data til systemaktivitetsfil: %s

en: Cannot open %s: %s
da: Kan ikke åbne %s: %s

en: Cannot append data to that file (%s)
da: Kan ikke tilføje data til den fil (%s)

en: Cannot handle so many processors!
da: Kan ikke håndtere så mange cpuer!

en: Options are:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ --debuginfo ]
da: Tilvalg er:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ --debuginfo ]

en: Options are:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]
da: Tilvalg er:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]

en: Options are:
    [ -A ] [ -n ] [ -u ] [ -V ]
    [ -I { SUM | CPU | SCPU | ALL } ] [ -N { <node_list> | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ -o JSON ] [ -P { <cpu_list> | ALL } ]
da: Tilvalg er:
    [ -A ] [ -n ] [ -u ] [ -V ]
    [ -I { SUM | CPU | SCPU | ALL } ] [ -N { <node_list> | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ -o JSON ] [ -P { <cpu-liste> | ALL } ]

en: Average:
da: Middel:

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <datafile> | -[0-9]+ ]
da: Brug: %s [ tilvalg ] [ <interval> [ <antal> ] ] [ <datafil> | -[0-9]+ ]

en: Options are:
    [ -C ] [ -c | -d | -g | -j | -l | -p | -r | -x ] [ -H ] [ -h ] [ -T | -t | -U ] [ -V ]
    [ -O <opts> [,...] ] [ -P { <cpu> [,...] | ALL } ]
    [ --dev=<dev_list> ] [ --fs=<fs_list> ] [ --iface=<iface_list> ]
    [ -s [ <hh:mm[:ss]> ] ] [ -e [ <hh:mm[:ss]> ] ]
    [ -- <sar_options> ]
da: Tilvalg er:
    [ -C ] [ -c | -d | -g | -j | -l | -p | -r | -x ] [ -H ] [ -h ] [ -T | -t | -U ] [ -V ]
    [ -O <tilv.> [,...] ] [ -P { <cpu> [,...] | ALL } ]
    [ --dev=<dev-liste> ] [ --fs=<fs-liste> ] [ --iface=<iface-liste> ]
    [ -s [ <tt:mm[:ss]> ] ] [ -e [ <tt:mm[:ss]> ] ]
    [ -- <sar-tilvalg> ]

en: PCP support not compiled in
da: PCP-understøttelse er ikke kompileret ind

en: Options are:
    [ -A ] [ -B ] [ -b ] [ -C ] [ -D ] [ -d ] [ -F [ MOUNT ] ] [ -H ] [ -h ]
    [ -p ] [ -q ] [ -r [ ALL ] ] [ -S ] [ -t ] [ -u [ ALL ] ] [ -V ]
    [ -v ] [ -W ] [ -w ] [ -y ] [ -z ]
    [ -I { <int_list> | SUM | ALL } ] [ -P { <cpu_list> | ALL } ]
    [ -m { <keyword> [,...] | ALL } ] [ -n { <keyword> [,...] | ALL } ]
    [ --dev=<dev_list> ] [ --fs=<fs_list> ] [ --iface=<iface_list> ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --help ] [ --human ] [ --sadc ]
    [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ -f [ <filename> ] | -o [ <filename> ] | -[0-9]+ ]
    [ -i <interval> ] [ -s [ <hh:mm[:ss]> ] ] [ -e [ <hh:mm[:ss]> ] ]
da: Tilvalg:
    [ -A ] [ -B ] [ -b ] [ -C ] [ -D ] [ -d ] [ -F [ MOUNT ] ] [ -H ] [ -h ]
    [ -p ] [ -q ] [ -r [ ALL ] ] [ -S ] [ -t ] [ -u [ ALL ] ] [ -V ]
    [ -v ] [ -W ] [ -w ] [ -y ] [ -z ]
    [ -I { <int-liste> | SUM | ALL } ] [ -P { <cpu-liste> | ALL } ]
    [ -m { <nøgleord> [,...] | ALL } ] [ -n { <nøgleord> [,...] | ALL } ]
    [ --dev=<dev-liste> ] [ --fs=<fs-liste> ] [ --iface=<iface-liste> ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --help ] [ --human ] [ --sadc ]
    [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ -f [ <filnavn> ] | -o [ <filnavn> ] | -[0-9]+ ]
    [ -i <interval> ] [ -s [ <tt:mm[:ss]> ] ] [ -e [ <tt:mm[:ss]> ] ]

en: Main options and reports (report name between square brackets):
da: Vigtigste tilvalg og rapporter (rapportnavn i firkantede parenteser):

en: 	-B	Paging statistics [A_PAGE]
da: 	-B	Pagingstatistik [A_PAGE]

en: 	-b	I/O and transfer rate statistics [A_IO]
da: 	-b	Statistik for I/O- og overførelseshastighed [A_IO]

en: 	-d	Block devices statistics [A_DISK]
da: 	-d	Statistik for blokenheder [A_DISK]

en: 		Filesystems statistics [A_FS]
da: 		Statistik for filsystemer [A_FS]

en: 	-H	Hugepages utilization statistics [A_HUGE]
da: 	-H	Forbrugsstatistik for store sider [A_HUGE]

en: 	-I { <int_list> | SUM | ALL }
    		Interrupts statistics [A_IRQ]
da: 	-I { <int-liste> | SUM | ALL }
    		Statistik for afbrydelser [A_IRQ]

en: 	-m { <keyword> [,...] | ALL }
    		Power management statistics [A_PWR_...]
    		Keywords are:
    		CPU	CPU instantaneous clock frequency
    		FAN	Fans speed
    		FREQ	CPU average clock frequency
    		IN	Voltage inputs
    		TEMP	Devices temperature
    		USB	USB devices plugged into the system
da: 	-m { <nøgleord> [,...] | ALL }
    		Statistik for strømstyring  [A_PWR_...]
    		Nøgleord:
    		CPU	CPU-klokfrekvens lige nu
    		FAN	Blæserhastighed
    		FREQ	Gennemsnitlig CPU-klokfrekvens
    		IN	Spændingsindgange
    		TEMP	Enhedernes temperatur
    		USB	USB-enheder tilsluttet systemet

en: 	-n { <keyword> [,...] | ALL }
    		Network statistics [A_NET_...]
    		Keywords are:
    		DEV	Network interfaces
    		EDEV	Network interfaces (errors)
    		NFS	NFS client
    		NFSD	NFS server
    		SOCK	Sockets	(v4)
    		IP	IP traffic	(v4)
    		EIP	IP traffic	(v4) (errors)
    		ICMP	ICMP traffic	(v4)
    		EICMP	ICMP traffic	(v4) (errors)
    		TCP	TCP traffic	(v4)
    		ETCP	TCP traffic	(v4) (errors)
    		UDP	UDP traffic	(v4)
    		SOCK6	Sockets	(v6)
    		IP6	IP traffic	(v6)
    		EIP6	IP traffic	(v6) (errors)
    		ICMP6	ICMP traffic	(v6)
    		EICMP6	ICMP traffic	(v6) (errors)
    		UDP6	UDP traffic	(v6)
    		FC	Fibre channel HBAs
    		SOFT	Software-based network processing
da: 	-n { <nøgleord> [,...] | ALL }
    		Netværksstatistik [A_NET_...]
    		Nøgleord er:
    		DEV	Netværksgrænseflader
    		EDEV	Netværksgrænseflader (fejl)
    		NFS	NFS-klient
    		NFSD	NFS-server
    		SOCK	Sokler	(v4)
    		IP	IP-trafik	(v4)
    		EIP	IP-trafik	(v4) (fejl)
    		ICMP	ICMP-trafik	(v4)
    		EICMP	ICMP-trafik	(v4) (fejl)
    		TCP	TCP-trafik	(v4)
    		ETCP	TCP-trafik	(v4) (fejl)
    		UDP	UDP-trafik	(v4)
    		SOCK6	Sokler	(v6)
    		IP6	IP-trafik	(v6)
    		EIP6	IP-trafik	(v6) (fejl)
    		ICMP6	ICMP-trafik	(v6)
    		EICMP6	ICMP-trafik	(v6) (fejl)
    		UDP6	UDP-trafik	(v6)
    		FC	Fiberkanal-HBA'er
    		SOFT	Programbaseret netværksbehandling

en: 	-q	Queue length and load average statistics [A_QUEUE]
da: 	-q	Statistik for kølængde og gennemsnitlig belastning [A_QUEUE]

en: 	-r [ ALL ]
    		Memory utilization statistics [A_MEMORY]
da: 	-r [ ALL ]
    		Statistik for hukommelsesforbrug [A_MEMORY]

en: 	-S	Swap space utilization statistics [A_MEMORY]
da: 	-S	Statistik for swappladsforbrug  [A_MEMORY]

en: 	-u [ ALL ]
    		CPU utilization statistics [A_CPU]
da: 	-u [ ALL ]
    		Statistik for CPU-forbrug  [A_CPU]

en: 	-v	Kernel tables statistics [A_KTABLES]
da: 	-v	Statistik for kernetabeller  [A_KTABLES]

en: 	-W	Swapping statistics [A_SWAP]
da: 	-W	Statistik for swapping  [A_SWAP]

en: 	-w	Task creation and system switching statistics [A_PCSW]
da: 	-w	Opgaveoprettelse og statistik for systemskift  [A_PCSW]

en: 	-y	TTY devices statistics [A_SERIAL]
da: 	-y	Statistik for TTY-enheder  [A_SERIAL]

en: Data collector will be sought in PATH
da: Dataindsamler vil blive søgt i STI

en: Data collector found: %s
da: Dataindsamler fundet: %s

en: End of data collecting unexpected
da: Uventet afslutning på dataindsamling

en: Inconsistent input data
da: Inkonsistent inddata

en: Using a wrong data collector from a different sysstat version
da: Bruger en forkert dataindsamler fra en anden sysstat version

en: -f and -o options are mutually exclusive
da: tilvalgene -f og -o udelukker hinanden

en: Not reading from a system activity file (use -f option)
da: Læsning sker ikke fra en systemaktivitetsfil (brug tilvalget -f)

en: Cannot find the data collector (%s)
da: Kan ikke lokalisere dataindsamleren (%s)

en: Cannot read %s
da: Kan ikke læse %s

en: Cannot convert the format of this file
da: Kan ikke konvertere formatet for denne fil

en: 
    CPU activity not found in file. Aborting...
da: 
    Cpu-aktivitet blev ikke fundet i filen. Afbryder ...

en: 
    Invalid data found. Aborting...
da: 
    Ugyldige data fundet. Afbryder ...

en: Statistics:
da: Statistik:

en: 
    File format already up-to-date
da: 
    Filformatet er allerede opdateret

en: HZ: Using current value: %lu
da: HZ: Bruger nuværende værdi: %lu

en: File successfully converted to sysstat format version %s
da: Fil blev konverteret til sysstats formatversion %s

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ -e <program> <args> ]
da: Brug: %s [ tilvalg ] [ <interval> [ <antal> ] ] [ -e <program> <argumenter>]

en: Options are:
    [ -d ] [ -H ] [ -h ] [ -I ] [ -l ] [ -R ] [ -r ] [ -s ] [ -t ] [ -U [ <username> ] ]
    [ -u ] [ -V ] [ -v ] [ -w ] [ -C <command> ] [ -G <process_name> ]
    [ -p { <pid> [,...] | SELF | ALL } ] [ -T { TASK | CHILD | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ]
da: Tilvalg er:
    [ -d ] [ -H ] [ -h ] [ -I ] [ -l ] [ -R ] [ -r ] [ -s ] [ -t ] [ -U [ <brugernavn> ] ]
    [ -u ] [ -V ] [ -v ] [ -w ] [ -C <kommando> ] [ -G <procesnavn> ]
    [ -p { <pid> [,...] | SELF | ALL } ] [ -T { TASK | CHILD | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ]

en: Requested activities not available
da: Angivne aktiviteter er ikke tilgængelig

en: System activity data file: %s (%#x)
da: Systemaktivitetsdatafil: %s (%#x)

en: Genuine sa datafile: %s (%x)
da: Ægte sa-datafil: %s (%x)

en: no
da: nej

en: yes
da: ja

en: Host:
da: Vært:

en: File date: %s
da: Fildato: %s

en: File time:
da: Filtid:

en: File composition: (%d,%d,%d),(%d,%d,%d),(%d,%d,%d)
da: Filsammensætning: (%d,%d,%d),(%d,%d,%d),(%d,%d,%d)

en: Size of a long int: %d
da: Størrelse på en lang int: %d

en: Number of activities in file: %u
da: Antallet af aktiviteter i fil: %u

en: List of activities:
da: Oversigt over aktiviteter:

en: Unknown activity
da: Ukendt aktivitet

en:  	[Unknown format]
da: 	[Ukendt format]

en: File created by sar/sadc from sysstat version %d.%d.%d
da: Fil oprettet af sar/sadc fra sysstat version %d.%d.%d

en: Invalid system activity file: %s
da: Ugyldig systemaktivitetsfil: %s

en: Current sysstat version cannot read the format of this file (%#x)
da: Nuværende sysstat-version kan ikke læse formatet på denne fil (%#x)

en: Error while reading system activity file: %s
da: Læsefejl ved indlæsning af aktivitetsfil: %s

en: End of system activity file unexpected
da: Uventet afslutning på systemaktivitetsfil

en: Please check if data collecting is enabled
da: Kontroller venligst om dataindsamling er aktiveret

en: Requested activities not available in file %s
da: Angivne aktiviteter findes ikke i filen %s
