sysstat 12.5.1 - en to fi translation catalogue (80 entries)

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ]
fi: Käyttö: %s [ valitsimet ] [ <aikaväli> [ <lukumäärä> ] ]

en: Options are:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ]
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ --debuginfo ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ]
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ --debuginfo ]

en: Options are:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ]
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ]
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]

en: sysstat version %s
fi: sysstat-versio %s

en: Cannot open %s: %s
fi: Tiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: Cannot handle so many processors!
fi: Liikaa suorittimia käsiteltäväksi!

en: Options are:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ { -f | +f } <directory> ] [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <group_name> ] [ -p [ <device> [,...] | ALL ] ]
    [ <device> [...] | ALL ] [ --debuginfo ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ { -f | +f } <hakemisto> ] [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <ryhmän_nimi> ] [ -p [ <laite> [,...] | ALL ] ]
    [ <laite> [...] | ALL ] [ --debuginfo ]

en: Options are:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ { -f | +f } <directory> ] [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <group_name> ] [ -p [ <device> [,...] | ALL ] ]
    [ <device> [...] | ALL ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -s ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ { -f | +f } <hakemisto> ] [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ] [ --pretty ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <ryhmän_nimi> ] [ -p [ <laite> [,...] | ALL ] ]
    [ <laite> [...] | ALL ]

en: Invalid type of persistent device name
fi: Virheellinen pysyvän laitenimen tyyppi

en: Options are:
    [ -A ] [ -n ] [ -T ] [ -u ] [ -V ]
    [ -I { SUM | CPU | SCPU | ALL } ] [ -N { <node_list> | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ -o JSON ] [ -P { <cpu_list> | ALL } ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -A ] [ -n ] [ -T ] [ -u ] [ -V ]
    [ -I { SUM | CPU | SCPU | ALL } ] [ -N { <solmuluettelo> | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ -o JSON ] [ -P { <suoritinluettelo> | ALL } ]

en: Average:
fi: Keskiarvo:

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ -e <program> <args> ]
fi: Käyttö: %s [ valitsimet ] [ <aikaväli> [ <lukumäärä> ] ] [ -e <ohjelma> <argumentit> ]

en: Options are:
    [ -d ] [ -H ] [ -h ] [ -I ] [ -l ] [ -R ] [ -r ] [ -s ] [ -t ] [ -U [ <username> ] ]
    [ -u ] [ -V ] [ -v ] [ -w ] [ -C <command> ] [ -G <process_name> ]
    [ -p { <pid> [,...] | SELF | ALL } ] [ -T { TASK | CHILD | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -d ] [ -H ] [ -h ] [ -I ] [ -l ] [ -R ] [ -r ] [ -s ] [ -t ] [ -U [ <käyttäjä> ] ]
    [ -u ] [ -V ] [ -v ] [ -w ] [ -C <command> ] [ -G <prosessin_nimi> ]
    [ -p { <pid> [,...] | SELF | ALL } ] [ -T { TASK | CHILD | ALL } ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --human ]

en: Requested activities not available
fi: Pyydetyt toiminnot eivät ole käytettävissä

en: Summary:
fi: Yhteenveto:

en: Cannot read %s
fi: Tiedoston %s lukeminen epäonnistui

en: File created by sar/sadc from sysstat version %d.%d.%d
fi: Sysstat-version %d.%d.%d sar/sadc:n luoma tiedosto

en: Invalid system activity file: %s
fi: Virheellinen järjestelmätoimien lokitiedosto: %s

en: Current sysstat version cannot read the format of this file (%#x)
fi: Nykyinen sysstat-versio ei osaa lukea tämän tiedoston muotoa (%#x)

en: Error while reading system activity file: %s
fi: Virhe luettaessa järjestelmätoimien lokitiedostoa: %s

en: End of system activity file unexpected
fi: Odottamaton järjestelmätoimien lokitiedoston loppu

en: Please check if data collecting is enabled
fi: Tarkista, onko tietojen kerääminen käytössä

en: Requested activities not available in file %s
fi: Pyydetyt toimet eivät ole saatavilla tiedostossa %s

en: Cannot convert the format of this file
fi: Tämän tiedoston muodon muuntaminen epäonnistui

en: 
    CPU activity not found in file. Aborting...
fi: 
    Tiedostosta ei löytynyt suoritintoimia. Keskeytetään...

en: 
    Invalid data found. Aborting...
fi: 
    Löytyi virheellistä dataa. Keskeytetään...

en: Statistics:
fi: Tilasto:

en: 
    File format already up-to-date
fi: 
    Tiedostomuoto on jo päivitetty

en: HZ: Using current value: %lu
fi: HZ: Käytetään nykyistä arvoa: %lu

en: File successfully converted to sysstat format version %s
fi: Tiedoston muuntaminen sysstat-muotoversioon %s onnistui

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <outfile> ]
fi: Käyttö: %s [ valitsimet ] [ <aikaväli> [ <lukumäärä> ] ] [ <tuotostiedosto> ]

en: Options are:
    [ -C <comment> ] [ -D ] [ -F ] [ -f ] [ -L ] [ -V ]
    [ -S { INT | DISK | IPV6 | POWER | SNMP | XDISK | ALL | XALL } ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -C <kommentti> ] [ -D ] [ -F ] [ -f ] [ -L ] [ -V ]
    [ -S { INT | DISK | IPV6 | POWER | SNMP | XDISK | ALL | XALL } ]

en: Cannot write data to system activity file: %s
fi: Kirjoittaminen järjestelmätoimien lokitiedostoon epäonnistui: %s

en: Cannot append data to that file (%s)
fi: Tietojen liittäminen haluttuun tiedostoon epäonnistui (%s)

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <datafile> | -[0-9]+ ]
fi: Käyttö: %s [ valitsimet ] [ <aikaväli> [ <lukumäärä> ] ] [ <datatiedosto> | -[0-9]+ ]

en: Options are:
    [ -C ] [ -c | -d | -g | -j | -l | -p | -r | -x ] [ -H ] [ -h ] [ -T | -t | -U ] [ -V ]
    [ -O <opts> [,...] ] [ -P { <cpu> [,...] | ALL } ]
    [ --dev=<dev_list> ] [ --fs=<fs_list> ] [ --iface=<iface_list> ]
    [ -s [ <hh:mm[:ss]> ] ] [ -e [ <hh:mm[:ss]> ] ]
    [ -- <sar_options> ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -C ] [ -c | -d | -g | -j | -l | -p | -r | -x ] [ -H ] [ -h ] [ -T | -t | -U ] [ -V ]
    [ -O <valitsimet> [,...] ] [ -P { <suoritin> [,...] | ALL } ]
    [ --dev=<laiteluettelo> ] [ --fs=<tied.järj.luettelo> ]
    [ --iface=<liitäntäluettelo> [ -s [ <hh:mm[:ss]> ] ] [ -e [ <hh:mm[:ss]> ] ]
    [ -- <sar-valitsimet> ]

en: PCP support not compiled in
fi: PCP-tukea ei ole käännetty mukaan

en: System activity data file: %s (%#x)
fi: Järjestelmätoimien lokitiedosto: %s (%#x)

en: Genuine sa datafile: %s (%x)
fi: Aito sa-datatiedosto: %s (%x)

en: no
fi: ei

en: yes
fi: kyllä

en: Host:
fi: Tietokone:

en: File date: %s
fi: Tiedoston päivämäärä: %s

en: File time:
fi: Tiedoston aika:

en: Timezone: %s
fi: Aikavyöhyke: %s

en: File composition: (%d,%d,%d),(%d,%d,%d),(%d,%d,%d)
fi: Tiedostorakenne: (%d,%d,%d),(%d,%d,%d),(%d,%d,%d)

en: Size of a long int: %d
fi: ”long int” -tyypin koko: %d

en: Number of activities in file: %u
fi: Toimien lukumäärä tiedostossa: %u

en: Extra structures available: %c
fi: Lisärakenteita saatavilla: %c

en: List of activities:
fi: Toimien luettelo:

en: Unknown activity
fi: Tuntematon toimi

en:  	[Unknown format]
fi:  	[Tuntematon muoto]

en: Options are:
    [ -A ] [ -B ] [ -b ] [ -C ] [ -D ] [ -d ] [ -F [ MOUNT ] ] [ -H ] [ -h ]
    [ -p ] [ -r [ ALL ] ] [ -S ] [ -t ] [ -u [ ALL ] ] [ -V ]
    [ -v ] [ -W ] [ -w ] [ -y ] [ -z ]
    [ -I { <int_list> | SUM | ALL } ] [ -P { <cpu_list> | ALL } ]
    [ -m { <keyword> [,...] | ALL } ] [ -n { <keyword> [,...] | ALL } ]
    [ -q [ <keyword> [,...] | ALL ] ]
    [ --dev=<dev_list> ] [ --fs=<fs_list> ] [ --iface=<iface_list> ]
    [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --help ] [ --human ] [ --pretty ] [ --sadc ]
    [ -j { SID | ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ -f [ <filename> ] | -o [ <filename> ] | -[0-9]+ ]
    [ -i <interval> ] [ -s [ <hh:mm[:ss]> ] ] [ -e [ <hh:mm[:ss]> ] ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -A ] [ -B ] [ -b ] [ -C ] [ -D ] [ -d ] [ -F [ MOUNT ] ] [ -H ] [ -h ]
    [ -p ] [ -r [ ALL ] ] [ -S ] [ -t ] [ -u [ ALL ] ] [ -V ]
    [ -v ] [ -W ] [ -w ] [ -y ] [ -z ]
    [ -I { <keskeytysluettelo> | SUM | ALL } ] [ -P { <suoritinluettelo> | ALL } ]
    [ -m { <avainsana> [,...] | ALL } ] [ -n { <avainsana> [,...] | ALL } ]
    [ -q [ <avainsana> [,...] | ALL ] ]
    [ --dev=<laiteluettelo> ] [ --fs=<tied.järj.luettelo> ]
    [ --iface=<liitäntäluettelo> ] [ --dec={ 0 | 1 | 2 } ] [ --help ]
    [ --human ] [ --pretty ] [ --sadc ]
    [ -j { SID | ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ -f [ <tiedostonimi> ] | -o [ <tiedostonimi> ] | -[0-9]+ ]
    [ -i <aikaväli> ] [ -s [ <hh:mm[:ss]> ] ] [ -e [ <hh:mm[:ss]> ] ]

en: Main options and reports (report name between square brackets):
fi: Päävalitsimet ja -raportit (ilmoitusnimi hakasulkeisa):

en: 	-B	Paging statistics [A_PAGE]
fi: 	-B	Sivutustilastot [A_PAGE]

en: 	-b	I/O and transfer rate statistics [A_IO]
fi: 	-b	Siirräntä- ja siirtonopeustilastot [A_IO]

en: 	-d	Block devices statistics [A_DISK]
fi: 	-d	Lohkolaitteiden tilastot [A_DISK]

en: 		Filesystems statistics [A_FS]
fi: 		Tiedostojärjestelmien tilastot [A_FS]

en: 	-H	Hugepages utilization statistics [A_HUGE]
fi: 	-H	Jättiläissivujen käyttöastetilastot [A_HUGE]

en: 	-I { <int_list> | SUM | ALL }
    		Interrupts statistics [A_IRQ]
fi: 	-I { <keskeytysluettelo> | SUM | ALL }
    		Keskeytysten tilasto [A_IRQ]

en: 	-m { <keyword> [,...] | ALL }
    		Power management statistics [A_PWR_...]
    		Keywords are:
    		CPU	CPU instantaneous clock frequency
    		FAN	Fans speed
    		FREQ	CPU average clock frequency
    		IN	Voltage inputs
    		TEMP	Devices temperature
    		USB	USB devices plugged into the system
fi: 	-m { <avainsana> [,...] | ALL }
    		Tehonhallintatilastot [A_PWR_...]
    		Avainsanat ovat:
    		CPU	Suorittimen hetkellinen kellotaajuus
    		FAN	Tuulettimien nopeus
    		FREQ\Suorittimen keskimääräinen kellotaajuus
    		IN	Jännitesyötöt
    		TEMP	Laitteiden lämpötila
    		USB	Järjestelmään liitetyt USB-laitteet

en: 	-n { <keyword> [,...] | ALL }
    		Network statistics [A_NET_...]
    		Keywords are:
    		DEV	Network interfaces
    		EDEV	Network interfaces (errors)
    		NFS	NFS client
    		NFSD	NFS server
    		SOCK	Sockets	(v4)
    		IP	IP traffic	(v4)
    		EIP	IP traffic	(v4) (errors)
    		ICMP	ICMP traffic	(v4)
    		EICMP	ICMP traffic	(v4) (errors)
    		TCP	TCP traffic	(v4)
    		ETCP	TCP traffic	(v4) (errors)
    		UDP	UDP traffic	(v4)
    		SOCK6	Sockets	(v6)
    		IP6	IP traffic	(v6)
    		EIP6	IP traffic	(v6) (errors)
    		ICMP6	ICMP traffic	(v6)
    		EICMP6	ICMP traffic	(v6) (errors)
    		UDP6	UDP traffic	(v6)
    		FC	Fibre channel HBAs
    		SOFT	Software-based network processing
fi: 	-n { <avainsana> [,...] | ALL }
    		Verkkotilastot [A_NET_...]
    		Avainsanat ovat:
    		DEV	Verkkoliittymät
    		EDEV	Verkkoliittymät (virheet)
    		NFS	NFS-asiakas
    		NFSD	NFS-palvelin
    		SOCK	Pistokkeet	(v4)
    		IP	IP-liikenne	(v4)
    		EIP	IP-liikenne	(v4) (virheet)
    		ICMP	ICMP-liikenne	(v4)
    		EICMP	ICMP-liikenne	(v4) (virheet)
    		TCP	TCP-liikenne	(v4)
    		ETCP	TCP-liikenne	(v4) (virheet)
    		UDP	UDP-liikenne	(v4)
    		SOCK6	Pistokkeet	(v6)
    		IP6	IP-liikenne	(v6)
    		EIP6	IP-liikenne	(v6) (virheet)
    		ICMP6	ICMP-liikenne	(v6)
    		EICMP6	ICMP-liikenne	(v6) (virheet)
    		UDP6	UDP-liikenne	(v6)
    		FC	Kuitukanava-HBA:t
    		SOFT	Ohjelmistollinen verkkoprosessointi

en: 	-q [ <keyword> [,...] | PSI | ALL ]
    		System load and pressure-stall statistics
    		Keywords are:
    		LOAD	Queue length and load average statistics [A_QUEUE]
    		CPU	Pressure-stall CPU statistics [A_PSI_CPU]
    		IO	Pressure-stall I/O statistics [A_PSI_IO]
    		MEM	Pressure-stall memory statistics [A_PSI_MEM]
fi: 	-q [ <avainsana> [,...] | PSI | ALL ]
    		Järjestelmän kuorma ja paine-seisahdustilastot
    	\Avainsanat ovat:
    		LOAD	Jonon pituus ja keskikuormatilastot [A_QUEUE]
    		CPU	Paine-seisahdus-suoritintilastot [A_PSI_CPU]
    		IO\Paine-seisahdus-siirräntätilastot [A_PSI_IO]
    		MEM	Paine-seisahdus-muistitilastot [A_PSI_MEM]

en: 	-r [ ALL ]
    		Memory utilization statistics [A_MEMORY]
fi: 	-r [ ALL ]
    		Muistin käyttöastetilastot [A_MEMORY]

en: 	-S	Swap space utilization statistics [A_MEMORY]
fi: 	-S	Näennäismuistitilan käyttöastetilastot [A_MEMORY]

en: 	-u [ ALL ]
    		CPU utilization statistics [A_CPU]
fi: 	-u [ ALL ]
    		Suorittimen käyttöastetilastot [A_CPU]

en: 	-v	Kernel tables statistics [A_KTABLES]
fi: 	-v	Käyttöjärjestelmäydintaulujen tilastot [A_KTABLES]

en: 	-W	Swapping statistics [A_SWAP]
fi: 	-W	Näennäismuistivaihtotilastot [A_SWAP]

en: 	-w	Task creation and system switching statistics [A_PCSW]
fi: 	-w	Tehtävän luonti- ja järjestelmävaihtotilastot [A_PCSW]

en: 	-y	TTY devices statistics [A_SERIAL]
fi: 	-y	TTY-laitteiden tilastot [A_SERIAL]

en: Data collector will be sought in PATH
fi: Datankeräintä etsitään PATH-polusta

en: Data collector found: %s
fi: Datankeräin löytyi: %s

en: End of data collecting unexpected
fi: Odottamaton datankeräyksen loppu

en: Inconsistent input data
fi: Ristiriitaista syötedataa

en: Using a wrong data collector from a different sysstat version
fi: Käytetään väärää datankeräintä eri sysstat-versiosta

en: -f and -o options are mutually exclusive
fi: valitsimet -f ja -o ovat toisensa poissulkevia

en: Not reading from a system activity file (use -f option)
fi: Ei lueta järjestelmätoimien lokitiedostoa (käytä valitsinta -f)

en: Cannot find the data collector (%s)
fi: Datankeräintä ei löydy (%s)

en: Options are:
    [ --human ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -y ] [ -z ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ --human ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -y ] [ -z ]

en: No tape drives with statistics found
fi: Tilastoja sisältäviä nauha-asemia ei löytynyt
