taskcoach - en to ar translation catalogue (118 entries)

en: Couldn't load settings from TaskCoach.ini:
    %s
ar: لم نمكن ضبظ  settings من TaskCoach.ini:
    %s

en: %s file error
ar: خطأ في الملف %s

en: New attachment
ar: ربط جديد

en: Copy
ar: نسخ

en: Delete
ar: حدف

en: Cut
ar: قصّ

en: Paste
ar: لصق

en: Drag and drop
ar: سحب و القاء

en: Add attachment
ar: إضافة مرفق

en: New note
ar: ملاحظة جديدة

en: New subnote
ar: ملاحظة فرعية جديدة

en: New category
ar: تصنيف جديد

en: New subcategory
ar: تصنيف فرعي جديد

en: New task
ar: مهمّة جديدة

en: New subtask
ar: مهمة فرعية جديدة

en: Start tracking
ar: البدء بالمتابعة

en: Stop tracking
ar: وقف المتابعة

en: Maximize priority
ar: الأكثر أولوية

en: Minimize priority
ar: الأقل أولوية

en: Increase priority
ar: زيادة الأولوية

en: Decrease priority
ar: خفض الأولوية

en: Error while saving %s.ini:
    %s
ar: خطا أثناء الحفظ %s.ini
    %s

en: Save error
ar: حفظ الخطأ

en: New attachment...
ar: ربط جديد...

en: Insert a new attachment
ar: إدخال مرفق جديد

en: Open attachment
ar: فتح المرفق

en: Open the selected attachments
ar: فتح المرفقات المحددة

en: Don't snooze
ar: لا تغفو

en: Total
ar: الإجمالي

en: Total for %s
ar: الإجمالي لـ %s

en: &New task...
ar: &مهمة جديدة...

en: Description
ar: الوصف

en: Subject
ar: الموضوع

en: Priority
ar: الأولويّة

en: Browse
ar: استعراض

en: Location
ar: المسار

en: Dates
ar: التواريخ

en: Start date
ar: تاريخ البداية

en: Due date
ar: تاريخ الإستحقاق

en: Completion date
ar: تاريخ الإنجاز

en: Reminder
ar: رسالة التذكير

en: Recurrence
ar: تكرار

en: Progress
ar: مستوى التقدم

en: Use application-wide setting
ar: استخدام الاعدادات الشائعة

en: No
ar: لا

en: Yes
ar: نعم

en: Mark task completed when all children are completed?
ar: جعل المهمة منجزة عندما يكون جميع أبناءها منجزين؟

en: Budget
ar: الميزانية

en: Time spent
ar: الوقت المنصرم

en: Budget left
ar: المزانية المتبقية

en: Hourly fee
ar: الرسوم بالساعة

en: Fixed fee
ar: الرسوم الثابتة

en: Revenue
ar: العائدات

en: Effort
ar: جهد

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Attachments
ar: ملحقات

en: Notes
ar: ملاحضة

en: Edit task
ar: تعديل المهمة

en: Task
ar: مهمة

en: Start
ar: ابدأ

en: Stop
ar: إيقاف

en: Start tracking from last stop time
ar: بداية المتابعة بعد وقت التوقف الأخير

en: None
ar: لا شيء

en: Daily
ar: يومياً

en: Monthly
ar: شهرياً

en: Weekly
ar: أسبوعياً

en: Yearly
ar: سنويًّا

en: keeping dates on the same weekday
ar: حفظ التواريخ بنفس اليوم من الإسبوع

en: , every
ar: , كل

en: day(s),
ar: يوم

en: period,
ar: الفترة,

en: week(s),
ar: أسبوع

en: month(s),
ar: شهر

en: year(s),
ar: سنة

en: Cancel
ar: إلغاﺀ

en: Please download and install Bonjour for Windows from
ar: الرجاء تحميل وتثبيت Bonjour for Windows من

en: Apple's web site
ar: موقع Apple الألكتروني

en: Bonjour support for Linux is generally provided by
    Avahi.
ar: دعم Bonjour لـLinux مقدمه من
    Avahi.

en: OK
ar: موافق

en: This setting will take effect
    after you restart %s
ar: هذا التغيير سيأخذ بعين الإعتبار بعد الفتح من جديد %s

en: Files
ar: الملفات

en: Auto save after every change
ar: الحفظ تلقائيا بعد كل تغيير

en: Create a backup copy before
    overwriting a %s file
ar: إنشء نسخ backup قبل تسجيل فوق %s

en: Window behavior
ar: سلوك النافذة

en: Show splash screen on startup
ar: أظهر شاشة الترحيب في بداية التشغيل

en: Show tips window on startup
ar: إظهار نافذة النصائح في بداية التشغيل

en: Always
ar: دائماً

en: Never
ar: أبداً

en: Check for new version of %(name)s on startup
ar: %(name)s فحص إصدارة جديدة في بدء التشغيل

en: Hide main window when iconized
ar: إخفاء النافذة الرئيسية عند التصغير

en: Minimize main window when closed
ar: تصغير النافذة الرئيسية عند الإغلاق

en: Make clock in the task bar tick when tracking effort
ar: جعل الساعة في شريط المهام تدق عند متابعة الجهود

en: Language
ar: اللغة

en: If your language is not available, or the translation needs 
    improving, please consider helping. See:
ar: إذا كانت لغتك غير متاحة، أو كانت الترجمة بحاجة إلى تحسين،
    الرجاء مساعدتنا أنظر :

en: Language not found?
ar: اللغة غير موجودة؟

en: Colors
ar: ألوان

en: Click this button to change the color of active tasks
ar: اضغط على الزر لتغيير لون المهمة الفعالة

en: Click this button to change the color of inactive tasks
ar: اضغط على الزر لتغيير لون المهمة الغير فعالة

en: Click this button to change the color of completed tasks
ar: اضغط على الزر لتغيير لون المهمة المنجزة

en: Click this button to change the color of over due tasks
ar: اضغط على الزر لتغيير لون المهام المؤجلة

en: Features
ar: مميزات

en: Allow for taking notes
ar: السماح بأخذ الملاحظات

en: Task behavior
ar: سلوك المهمة

en: Mark parent task completed when all children are completed
ar: جعل المهمة الأب منجزة عندما يكون جميع الأبناء منجزين

en: Editor
ar: المحرر

en: Check spelling in editors
ar: فحص التهجئة عند التحرير

en: Reminder date/time
ar: تذكير

en: Synchronizing with %s...
ar: مزامنة مع %s...

en: New &subtask...
ar: إضافة &مهمة فرعية...

en: Error opening attachment
ar: خطأ خلال فتح الملحق

en: Effort details
ar: تفاصيل الجهد

en: Effort per day
ar: الجهد خلال اليوم

en: Effort per month
ar: الجهد خلال الشهر

en: Effort per week
ar: الجهد خلال الإسبوع

en: Insert a new category
ar: إضافة تصنيف جديد

en: Add an effort period to the selected task(s)
ar: إضافة فترة جهد للمهمة المحددة

en: Insert a new note
ar: إدراج ملاحظة جديدة

en: Insert a new task
ar: أدرِج مهمّةً جديدة
