taskcoach - en to bs translation catalogue (249 entries)

en: Error
bs: Greška

en: Couldn't load settings from TaskCoach.ini:
    %s
bs: Nemoguće učitati postavke sa TaskCoach.ini:
    %s

en: %s file error
bs: %s greška datoteke

en: Add attachment
bs: Dodaj prilog

en: New attachment
bs: Novi prilog

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Delete
bs: Obriši

en: Cut
bs: Izreži

en: Paste
bs: Umetni

en: New category
bs: Nova kategorija

en: New subcategory
bs: Nova podkategorija

en: New note
bs: Nova zabilješka

en: New subnote
bs: Nova pod-zabilješka

en: Add note
bs: Dodaj zabilješku

en: New task
bs: Novi zadatak

en: New subtask
bs: Novi podzadatak

en: Start tracking
bs: Počni praćenje

en: Stop tracking
bs: Zaustavi praćenje

en: Maximize priority
bs: Maksimiziraj prioritet

en: Minimize priority
bs: Minimiziraj prioritet

en: Increase priority
bs: Povećaj prioritet

en: Decrease priority
bs: Smanji prioritet

en: Error while saving %s.ini:
    %s
bs: Greška kod spremanja %s.ini:
    %s

en: Save error
bs: Greška kod spremanja

en: New attachment...
bs: Novi prilog...

en: Insert a new attachment
bs: Ubaci novi prilog

en: Open attachment
bs: Otvori prilog

en: Open the selected attachments
bs: Otvori izabrane priloge

en: 24 hours
bs: 24 sata

en: Total
bs: Ukupno

en: Total for %s
bs: Total za %s

en: Hide &inactive tasks
bs: Sakrij &neaktivne zadatke

en: Hide &active tasks
bs: Sakrij &aktivne zadatke

en: Hide &completed tasks
bs: Sakrij &kompletirane zadatke

en: Show/hide completed tasks
bs: Pokaži/sakrij kompletirane zadatke

en: &New task...
bs: &Novi zadatak...

en: Description
bs: Opis

en: Subject
bs: Tema

en: Priority
bs: Prioritet

en: Mutually exclusive
bs: Međusobno isključivo

en: Subcategories
bs: Podkategorije

en: Browse
bs: Potraži

en: Location
bs: Lokacija

en: Dates
bs: Datumi

en: Due date
bs: Datum dospijeća

en: Completion date
bs: Datum dovršetka

en: Reminder
bs: Podsjetnik

en: Recurrence
bs: Ponavljanje

en: Progress
bs: Napredak

en: Percentage complete
bs: Postotak kompletiran

en: No
bs: Ne

en: Yes
bs: Da

en: Budget
bs: Budžet

en: Time spent
bs: Utrošeno vrijeme

en: Hourly fee
bs: Satnica

en: Revenue
bs: Prihod

en: Effort
bs: Napor

en: Categories
bs: Kategorije

en: Attachments
bs: Prilozi

en: Notes
bs: Bilješke

en: Edit task
bs: Uredi zadatak

en: Task
bs: Zadatak

en: Start
bs: Početak

en: None
bs: Nijedan

en: Daily
bs: Dnevno

en: Monthly
bs: Mjesečno

en: Weekly
bs: Sedmično

en: Yearly
bs: Godišnje

en: , every
bs: , svaki

en: day(s),
bs: dan(i),

en: week(s),
bs: sedmica(e),

en: month(s),
bs: mjesec(i),

en: year(s),
bs: godina(e),

en: Cancel
bs: Poništi

en: Please download and install Bonjour for Windows from
bs: Molimo preuzmite i instalirajte Bonjour za Windows sa

en: Apple's web site
bs: Apple web stranice

en: Bonjour support for Linux is generally provided by
    Avahi.
bs: Bonjour podrška za Linux je obično obezbijeđen od
    Avahi

en: You may find details for your distribution here
bs: Možete pronaći detalje za vašu distribuciju ovdje

en: OK
bs: U redu

en: Files
bs: Datoteke

en: Auto save after every change
bs: Auto spremanje nakon svake promjene

en: Always
bs: Uvijek

en: Never
bs: Nikad

en: Minimize main window when closed
bs: Minimiziraj glavni prozor kad je zatvoren

en: Language
bs: Jezik

en: Language not found?
bs: Jezik nije pronađen?

en: Features
bs: Svojstva

en: Enable SyncML
bs: Omogući SyncML

en: Enable iPhone synchronization
bs: Omogući iPhone sinhronizaciju

en: Monday
bs: Ponedjeljak

en: Sunday
bs: Nedjelja

en: Hour of start of work day
bs: Sat početka radnog dana

en: Hour of end of work day
bs: Sat završetka radnog dana

en: Password for synchronization with iPhone
bs: Lozinka za sinhronizaciju iPhone

en: Bonjour service name
bs: Naziv Bonjour servisa

en: Upload completed tasks to device
bs: Otpremi kompletirane zadatke na uređaj

en: Editor
bs: Urednik

en: Check spelling in editors
bs: Provjeri izgovor u urednicima

en: Reminder date/time
bs: Datum/vrijeme podsjetnika

en: User name/ID
bs: Korisničko ime/ID

en: Tasks database name
bs: Naziv baze podataka zadatka

en: Two way
bs: Dvosmjerni

en: Slow
bs: Sporo

en: One way from client
bs: Jednosmjerno od klijenta

en: One way from server
bs: Jednosmjerno od servera

en: Notes database name
bs: Naziv baze podataka zabilješki

en: Access
bs: Pristup

en: Notify me of new versions.
bs: Obavijesti me o novim verzijama

en: New version of %(name)s available
bs: Nova verzija %(name)s dostupna

en: Warning
bs: Upozorenje

en: iCalendar files (*.ics)|*.ics|All files (*.*)|*
bs: iCalendar datoteke (*.ics)|*.ics|Sve datoteke (*.*)|*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*
bs: HTML datoteke (*.html)|*.html|Sve datoteke (*.*)|*

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
bs: CSV datoteke (*.csv)|*.csv|Tekstualne datoteke (*.txt)|*.txt|Sve datoteke (*.*)|*

en: Open
bs: Otvori

en: Cannot open %s because it doesn't exist
bs: Nemoguće otvoriti %s jer ne postoji

en: Merge
bs: Spoji

en: Cannot open %(filename)s
    because it is locked.
bs: Nemoguće otvoriti %(filename)s
    jer je zaključan.

en: Cannot save %s
    %s
bs: Nemoguće spremiti %s
    %s

en: Finished synchronization
bs: Sinhronizacija završena

en: Synchronization status
bs: Status sinhronizacije

en: %s: save changes?
bs: %s: spremi promjene?

en: %s: file locked
bs: %s: datoteka zaključana

en: Closed %s
bs: Zatvoren %s

en: Error while reading %s:
bs: Greška kod čitanja %s:

en: Synchronizing with %s...
bs: Sinhroniziranje sa %s...

en: Synchronization type
bs: Vrsta sinhronizacije

en: &File
bs: &Datoteka

en: &Edit
bs: &Izmijeni

en: &View
bs: &Pogled

en: &Help
bs: &Pomoć

en: &Export
bs: &Izvoz

en: &Select
bs: &Odaberi

en: &Sort
bs: &Sortiraj

en: &Columns
bs: &Stupci

en: T&oolbar
bs: A&latna Traka

en: Show/hide status bar
bs: Pokaži/sakrij statusnu traku

en: Status&bar
bs: Statusna&traka

en: &Task
bs: &Zadatak

en: &Category
bs: &Kategorija

en: &Effort
bs: &Napor

en: &Note
bs: &Bilješka

en: &Hide
bs: &Sakrij

en: Hide the toolbar
bs: Sakrij alatnu traku

en: &Small images
bs: &Male slike

en: &Medium-sized images
bs: Slike &srednje veličine

en: &Large images
bs: &Velike slike

en: %s (subcategories)
bs: %s (podkategorije)

en: %s (subtasks)
bs: %s (pod-zadaci)

en: Page
bs: Stranica

en: %s Reminder
bs: %s Podsjetnik

en: %d tasks overdue
bs: %d zadatak zastario

en: one task overdue
bs: jedan zadatak zastario

en: %d tasks due soon
bs: %d zadatak dospijeva uskoro

en: one task due soon
bs: jedan zadatak dospijeva uskoro

en: Open %s
bs: Otvori %s

en: &Merge...
bs: &Spoji...

en: Print preview
bs: Pregled štampanja

en: Export as &HTML...
bs: Izvezi kao &HTML...

en: Export as &CSV...
bs: Izvezi kao &CSV...

en: &Undo
bs: &Poništi

en: &Redo
bs: &Vrati

en: Cu&t	Ctrl+X
bs: &Isijeci	Ctrl+X

en: Edit SyncML preferences
bs: Uredi SyncML povlastice

en: &Hide this column
bs: &Sakrij ovaj stubac

en: Hide the selected column
bs: Sakrij izabrani stubac

en: &Ascending
bs: &Uzlazni

en: New &subtask...
bs: Novi &pod-zadatak...

en: Mark the selected task(s) completed
bs: Označi izabrane zadatke kompletiranim

en: Cannot send email:
    %s
bs: Nemoguće poslati e-mail:
    %s

en: Error opening attachment
bs: Greška u otvaranju priloga

en: Help
bs: Pomoć

en: &Tips
bs: &Savjeti

en: Tips about the program
bs: Savjeti u vezi programa

en: &About %s
bs: &O %s

en: Version and contact information about %s
bs: Verzija i kontaktna informacija o %s

en: &License
bs: &Licenca

en: %s license
bs: %s licenca

en: &Restore
bs: &Obnovi

en: Restore the window to its previous state
bs: Obnovi prozor u prijašnjem stanju

en: &Today
bs: &Danas

en: Type
bs: Vrsta

en: Sort by subject
bs: Svrstaj po predmetu

en: Sub&ject
bs: Pred&met

en: Sort by description
bs: Svrstaj po opisu

en: &Description
bs: &Opis

en: &Notes
bs: &Zabilješke

en: &Attachments
bs: &Prilozi

en: Total time spent
bs: Ukupno provedeno vrijeme

en: Total revenue
bs: Ukupan prihod

en: Tuesday
bs: Utorak

en: Wednesday
bs: Srijeda

en: Thursday
bs: Četvrtak

en: Friday
bs: Petak

en: Saturday
bs: Subota

en: &Categories
bs: &Kategorije

en: &Time spent
bs: Provedeno &vijeme

en: &Revenue
bs: &Prihod

en: &Total time spent
bs: &Ukupno provedeno vrijeme

en: Sort categories by subject
bs: Svrstaj kategorije po predmetu

en: Sort categories by description
bs: Svrstaj kategorije po opisu

en: Sort attachments by subject
bs: Svrstaj priloge po predmetu

en: Sort attachments by description
bs: Svrstaj priloge po opisu

en: Sort attachments by category
bs: Svrstaj priloge po kategoriji

en: Sort notes by subject
bs: Svrstaj zabilješke po predmetu

en: Sort notes by description
bs: Svrstaj zabilješke po opisu

en: Sort notes by category
bs: Svrstaj zabilješke po kategoriji

en: Sort tasks by subject
bs: Svrstaj zadatke po predmetu

en: Sort tasks by description
bs: Svrstaj zadatke po opisu

en: Sort tasks by category
bs: Svrstaj zadatke po kategoriji

en: Sort tasks by due date
bs: Svrstaj zadatke po datumu dospijeća

en: &Due date
bs: &Datum dospijeća

en: Tasks
bs: Zadaci

en: Insert a new category
bs: Ubaci novu kategoriju

en: Edit preferences
bs: Uredi povlastice

en: Redo the last command that was undone
bs: Vrati komandu koja je poništena

en: Undo the last command
bs: Poništi zadnju komandu

en: Close the current file
bs: Zatvori aktivnu datoteku

en: Exit %s
bs: Napusti %s

en: Open a %s file
bs: Otvori %s datoteku

en: Save the current file
bs: Spremi aktivnu datoteku

en: Help about the program
bs: Pomoć u vezi programa

en: Insert a new note
bs: Ubaci novu zabilješku

en: Print the current file
bs: Štampaj trenutnu datoteku

en: Insert a new task
bs: Ubaci novi zadatak

en: New task due today
bs: Novi zadatak za danas

en: New task due tomorrow
bs: Novi zadatak za sutra

en: Every %(frequency)d days
bs: Svakih %(frequency)d dana

en: Every %(frequency)d weeks
bs: Svake %(frequency)d nedjelje

en: Every %(frequency)d months
bs: Svaka %(frequency)d mjeseca

en: Every %(frequency)d years
bs: Svake %(frequency)d godine

en: Every other day
bs: Svaki drugi dan

en: Every other week
bs: Svake druge sedmice

en: Every other month
bs: Svaki drugi mjesec

en: Every other year
bs: Svake druge godine

en: now
bs: sada

en: The synchronization for source %s
bs: Sinhroniziranje izvora %s

en: Synchronization
bs: Sinhronizacija

en: Synchronizing. Please wait.
bs: Sinhroniziranje. Molimo sačekajte.

en: Cl&ose
bs: Za&tvori

en: Close All
bs: Zatvori Sve

en: &Next
bs: &Slijedeći

en: &Previous
bs: &Prethodni

en: &Window
bs: &Prozor

en: All files (*.*)|*
bs: Sve datoteke (*.*)|*

en: Search both subject and description
bs: Pretraži i predmet i opis

en: This is an invalid regular expression.
bs: Ovo je nevažeći regularni izraz.

en: Recent searches
bs: Nedavne pretrage

en: Compatibility warning
bs: Upozorenje podudarnosti

en: Never show this dialog again
bs: Nemoj više pokazivati ovaj dijalog
