taskcoach - en to cs translation catalogue (1404 entries)

en: Errors have occured. Please see "taskcoachlog.txt" in your "My Documents" folder.
cs: Byly zjištěny chyby. Prohlédněte si soubor taskcoachlog.txt ve své složce Dokumenty.

en: Error
cs: Chyba

en: Errors have occured. Please see "%s"
cs: Vyskytly se chyby. Prohlédněte si %s

en: Couldn't load settings from TaskCoach.ini:
    %s
cs: Nelze načíst nastavení ze souboru TaskCoach.ini:
    %s

en: %s file error
cs: Chyba v souboru %s

en: "%s" became top-level because its parent was locally deleted.
cs: %s se stal nejvyšší úrovní protože jeho nadřazený byl místně smazán.

en: Conflicts detected for "%s".
    The local version was used.
cs: V %s zjištěny konflikty.
    Byla použita místní verze.

en: Edit location of attachments
cs: Změnit umístění příloh

en: Edit attachment "%s" location
cs: Změnit umístění přílohy %s

en: Add attachment
cs: Přidat přílohu

en: Add attachment to "%s"
cs: Přidat přílohu k %s

en: New attachment
cs: Nová příloha

en: Remove attachment
cs: Odstranit přílohu

en: Remove attachment to "%s"
cs: Odstranit přílohu u %s

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy "%s"
cs: Kopírovat %s

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete "%s"
cs: Smazat %s

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Cut "%s"
cs: Vyjmout %s

en: Paste
cs: Vložit

en: Paste "%s"
cs: Vložit %s

en: Paste as subitem
cs: Vložit jako podpoložku

en: Paste as subitem of "%s"
cs: Vložit jako podpoložku položky %s

en: Drag and drop
cs: Táhnout a pustit

en: Drag and drop "%s"
cs: Přetáhnout %s

en: Edit subjects
cs: Upravit předměty

en: Edit subject "%s"
cs: Upravit předmět %s

en: Edit descriptions
cs: Upravit popisy

en: Edit description "%s"
cs: Upravit popis %s

en: Change icons
cs: Změnit ikony

en: Change icon "%s"
cs: Změnit ikonu %s

en: Change fonts
cs: Změnit písma

en: Change font "%s"
cs: Změnit písmo %s

en: Change foreground colors
cs: Změnit barvy popředí

en: Change foreground color "%s"
cs: Změnit barvu popředí %s

en: Change background colors
cs: Změnit barvy pozadí

en: Change background color "%s"
cs: Změnit barvu pozadí %s

en: Toggle category
cs: Přepnout kategorii

en: Toggle category of "%s"
cs: Přepnout kategorii %s

en: New category
cs: Nová kategorie

en: New subcategories
cs: Nové podkategorie

en: New subcategory of "%s"
cs: Nová podkategorie kategorie %s

en: New subcategory
cs: Nová podkategorie

en: Edit exclusive subcategories
cs: Upravit výhradní podkategorie

en: Edit exclusive subcategories of "%s"
cs: Upravit výhradní podkategorie kategorie %s

en: Delete categories
cs: Odstranit kategorie

en: Delete category "%s"
cs: Odstranit kategorii %s

en: Drag and drop categories
cs: Přetáhnout kategorie

en: New efforts
cs: Nový pracovní plán

en: New effort of "%s"
cs: Nový pracovní plán %s

en: Delete efforts
cs: Odstranit pracovní plán

en: Delete effort "%s"
cs: Odstranit úsilí %s

en: Change task of effort
cs: Změnit úkol pracovního plánu

en: Change task of "%s" effort
cs: Změnit úkol pracovního plánu %s

en: Change effort start date and time
cs: Změnit počáteční datum a čas pracovního plánu

en: Change effort start date and time of "%s"
cs: Změnit počáteční datum a čas pracovního plánu %s

en: Change effort stop date and time
cs: Změnit konečné datum a čas pracovního plánu

en: Change effort stop date and time of "%s"
cs: Změnit datum a čas okamžiku, do kterého se doposud pracovalo na %s

en: New note
cs: Nová poznámka

en: New subnotes
cs: Nové podpoznámky

en: New subnote of "%s"
cs: Nové vnořené poznámky %s

en: New subnote
cs: Nová vnořená poznámka

en: Delete notes
cs: Smazat poznámky

en: Delete note "%s"
cs: Smazat poznámku %s

en: Drag and drop notes
cs: Přetáhnout poznámky

en: Drag and drop note "%s"
cs: Přetáhnout poznámku %s

en: Add note
cs: Přidat poznámku

en: Add note to "%s"
cs: Přidat poznámku k %s

en: Add subnote
cs: Přidat vnořenou poznámku

en: Add subnote to "%s"
cs: Přidat vnořenou poznámku k %s

en: Remove note
cs: Odstranit poznámku

en: Remove note from "%s"
cs: Odstranit poznámku z %s

en: Drag and drop tasks
cs: Přetáhnout úkoly

en: Delete tasks
cs: Smazat úkoly

en: Delete task "%s"
cs: Smazat úkol %s

en: New task
cs: Nový úkol

en: New subtasks
cs: Nové podúkoly

en: New subtask of "%s"
cs: Nový podúkol %s

en: New subtask
cs: Nový podúkol

en: Mark tasks completed
cs: Označit úkoly jako splněné

en: Mark "%s" completed
cs: Označit "%s" jako dokončený

en: Mark task active
cs: Onačit úkol jako aktivní

en: Mark "%s" active
cs: Onačit "%s" jako aktivní

en: Mark task inactive
cs: Onačit úkol jako neaktivní

en: Mark "%s" inactive
cs: Označit "%s" jako neaktivní

en: Start tracking
cs: Začít sledovat

en: Start tracking "%s"
cs: Začít sledovat "%s"

en: Stop tracking
cs: Přestat sledovat

en: Stop tracking "%s"
cs: Přestat sledovat "%s"

en: Maximize priority
cs: Nastavit nejvyšší prioritu

en: Maximize priority of "%s"
cs: Nastavit maximální prioritu "%s"

en: Minimize priority
cs: Nastavit nejnižší prioritu

en: Minimize priority of "%s"
cs: Nastavit minimální prioritu "%s"

en: Increase priority
cs: Zvýšit prioritu

en: Increase priority of "%s"
cs: Zvýšit prioritu "%s"

en: Decrease priority
cs: Snížit prioritu

en: Decrease priority of "%s"
cs: Snížit prioritu "%s"

en: Change priority
cs: Změnit prioritu

en: Change priority of "%s"
cs: Změnit prioritu "%s"

en: Add note to tasks
cs: Přidat poznámku k úkolům

en: Change planned start date
cs: Změnit plánované datum zahájení

en: Change planned start date of "%s"
cs: Změnit plánované datum zahájení "%s"

en: Change due date
cs: Změnit termín

en: Change due date of "%s"
cs: Změnit termín "%s"

en: Change actual start date
cs: Změnit skutečné datum zahájení

en: Change actual start date of "%s"
cs: Změnit skutečné datum zahájení "%s"

en: Change completion date
cs: Změnit datum dokončení

en: Change completion date of "%s"
cs: Změnit datum dokončení "%s"

en: Change reminder dates/times
cs: Změnit data/čas připomenutí

en: Change reminder date/time of "%s"
cs: Změnit data/čas připomenutí "%s"

en: Change recurrences
cs: Změnit opakování

en: Change recurrence of "%s"
cs: Změnit opakování "%s"

en: Change percentage complete of "%s"
cs: Změnit procento dokončení "%s"

en: Change when tasks are marked completed
cs: Změnit, když jsou úkoly označeny jako dokončené

en: Change when "%s" is marked completed
cs: Změnit, když je "%s" označeno jako dokončený

en: Change budgets
cs: Změnit rozpočet

en: Change budget of "%s"
cs: Změnit rozpočet %s

en: Change hourly fees
cs: Změnit hodinové sazby

en: Change hourly fee of "%s"
cs: Změnit hodinové sazby "%s"

en: Change fixed fees
cs: Změnit pevné sazby

en: Change fixed fee of "%s"
cs: Změnit pevné sazby "%s"

en: Toggle prerequisite
cs: Přepnout podmínku

en: Toggle prerequisite of "%s"
cs: Přepnout podmínku "%s"

en: Error while reading the %s-%s setting from %s.ini.
cs: Chyba při čtení nastavení %s-%s ze souboru %s.ini.

en: The value is: %s
cs: Hodnota je: %s

en: The error is: %s
cs: Chyba je: %s

en: %s will use the default value for the setting and should proceed normally.
cs: %s použije výchozí hodnotu nastavení a měl by normálně pokračovat.

en: Settings error
cs: Chyba nastavení

en: Error while saving %s.ini:
    %s
cs: Chyba při ukládání %s.ini:
    %s

en: Save error
cs: Chyba při ukládání

en: Mail.app message
cs: Zpráva Mail.app

en: New attachment...
cs: Nová příloha...

en: Insert a new attachment
cs: Vložit novou přílohu

en: Open attachment
cs: Otevřít přílohu

en: Open the selected attachments
cs: Otevřít vybrané přílohy

en: 5 minutes
cs: 5 minut

en: Don't snooze
cs: Neuspávat

en: 10 minutes
cs: 10 minut

en: 15 minutes
cs: 15 minut

en: 20 minutes
cs: 20 minut

en: 30 minutes
cs: 30 minut

en: 1.5 hour
cs: 1,5 hodiny

en: 45 minutes
cs: 45 minut

en: 1 hour
cs: 1 hodina

en: 2 hours
cs: 2 hodiny

en: 3 hours
cs: 3 hodiny

en: 4 hours
cs: 4 hodiny

en: 12 hours
cs: 12  hodin

en: 6 hours
cs: 6 hodin

en: 8 hours
cs: 8 hodin

en: 18 hours
cs: 18 hodin

en: 24 hours
cs: 24 hodin

en: 48 hours
cs: 48 hodin

en: 72 hours
cs: 72 hodin

en: 2 weeks
cs: 2 týdny

en: 1 week
cs: 1 týden

en: Total
cs: Celkem

en: Total for %s
cs: Celkem za %s

en: &New effort...	Ctrl+E
cs: &Nové úsilí...	Ctrl+E

en: Inactive tasks
cs: Neaktivní úkoly

en: Hide &inactive tasks
cs: &Skrýt neaktivní úkoly

en: Inactive tasks: %d (%d%%)
cs: Neaktivní úkoly: %d (%d%%)

en: Show/hide inactive tasks (incomplete tasks without actual start date)
cs: Zobrazit/skrýt neaktivní úkoly (nedokončené úkoly bez skutečného data zahájení)

en: Late tasks
cs: Opožděné úkoly

en: Hide &late tasks
cs: Skrýt &opožděné úkoly

en: Late tasks: %d (%d%%)
cs: Opožděné úkoly: %d (%d%%)

en: Show/hide late tasks (inactive tasks with a planned start in the past)
cs: Zobrazit/skrýt opožděné úkoly (neaktivní úkoly s naplánovaným datem zahájení v minulosti)

en: Active tasks
cs: Aktivní úkoly

en: Active tasks: %d (%d%%)
cs: Aktivní úkoly: %d (%d%%)

en: Hide &active tasks
cs: Skrýt &aktivní úkoly

en: Show/hide active tasks (incomplete tasks with an actual start date in the past)
cs: Zobrazit/skrýt aktivní úkoly (nedokončené úkoly se skutečným datem zahájení v minulosti)

en: Due soon tasks
cs: Úkoly blížící se termínu

en: Due soon tasks: %d (%d%%)
cs: Úkoly blížící se termínu: %d (%d%%)

en: Hide &due soon tasks
cs: Skrýt úkoly &blížící se termínu

en: Show/hide due soon tasks (incomplete tasks with a due date in the near future)
cs: Zobrazit/skrýt úkoly blížící se termínu (nedokončené úkoly mající termín v blízké budoucnosti)

en: Overdue tasks
cs: Úkoly po termínu

en: Hide &over due tasks
cs: Skrýt úkoly &po termínu

en: Overdue tasks: %d (%d%%)
cs: Úkoly po termínu: %d (%d%%)

en: Show/hide over due tasks (incomplete tasks with a due date in the past)
cs: Zobrazit/skrýt úkoly po termínu (nedokončené úkoly mající termín v minulosti)

en: Completed tasks
cs: Dokončené úkoly

en: Completed tasks: %d (%d%%)
cs: Dokončené úkoly: %d (%d%%)

en: Hide &completed tasks
cs: Skrýt &dokončené úkoly

en: Show/hide completed tasks
cs: Zobrazit/skrýt dokončené úkoly

en: &New task...
cs: &Nový úkol...

en: Arrow down
cs: Šipka dolů

en: Arrow down with status
cs: Šipka dolů se stavem

en: Blue arrows looped
cs: Modré šipky do kruhu

en: Green arrows looped
cs: Zelené šipky do kruhu

en: Arrow up
cs: Šipka nahoru

en: Arrow up with status
cs: Šipka nahoru se stavem

en: Bomb
cs: Bomba

en: Book
cs: Kniha

en: Books
cs: Knihy

en: Box
cs: Krabice

en: Ladybug
cs: Beruška

en: Cake
cs: Dort

en: Calculator
cs: Kalkulačka

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Cat
cs: Kočka

en: Compact disc (CD)
cs: Kompaktní disk (CD)

en: Charts
cs: Grafy

en: Chatting
cs: Rozhovor

en: Check mark
cs: Zaškrtnutí

en: Check marks
cs: Zaškrtnutí

en: Clock
cs: Hodiny

en: Alarm clock
cs: Budík

en: Stopwatch
cs: Stopky

en: Cogwheel
cs: Ozubené kolo

en: Cogwheels
cs: Ozubená kola

en: Desktop computer
cs: Stolní počítač

en: Laptop computer
cs: Přenosný počítač

en: Handheld computer
cs: Kapesní počítač

en: Red cross
cs: Červený kříž

en: Die
cs: Kostka

en: Document
cs: Dokument

en: Blue earth
cs: Modrá planeta

en: Green earth
cs: Zelená planeta

en: Envelope
cs: Obálka

en: Envelopes
cs: Obálky

en: Blue folder
cs: Modrá složka

en: Light blue folder
cs: Světle modrá složka

en: Green folder
cs: Zelená složka

en: Grey folder
cs: Šedá složka

en: Orange folder
cs: Oranžová složka

en: Purple folder
cs: Fialová složka

en: Red folder
cs: Červená složka

en: Yellow folder
cs: Žlutá složka

en: Blue folder with arrow
cs: Modrá složka se šipkou

en: Heart
cs: Srdce

en: Hearts
cs: Srdce

en: Green house
cs: Zelený dům

en: Red house
cs: Červený dům

en: Key
cs: Klíč

en: Keys
cs: Klíče

en: Lamp
cs: Žárovka

en: Question mark
cs: Otazník

en: Information
cs: Informace

en: Blue led
cs: Modrá kontrolka

en: Light blue led
cs: Světle modrá kontrolka

en: Grey led
cs: Šedá kontrolka

en: Green led
cs: Zelená kontrolka

en: Light green led
cs: Světle zelená kontrolka

en: Orange led
cs: Oranžová kontrolka

en: Purple led
cs: Fialová kontrolka

en: Red led
cs: Červená kontrolka

en: Yellow led
cs: Žlutá kontrolka

en: Life ring
cs: Záchranný kruh

en: Locked lock
cs: Uzamčený zámek

en: Unlocked lock
cs: Odemčený zámek

en: Magnifier glass
cs: Lupa

en: Piano
cs: Piáno

en: Music note
cs: Nota

en: Note
cs: Poznámka

en: Palette
cs: Paleta

en: Paperclip
cs: Sponka

en: Pencil
cs: Tužka

en: Person
cs: Osoba

en: People
cs: Lidé

en: Identification
cs: Doklad

en: Person talking
cs: Mluvící osoba

en: Warning sign
cs: Výstražná značka

en: Minus
cs: Mínus

en: Red star
cs: Červená hvězda

en: Yellow star
cs: Žlutá hvězda

en: Traffic light
cs: Semafor

en: Trashcan
cs: Koš

en: Lightning
cs: Blesk

en: Umbrella
cs: Deštník

en: Partly sunny
cs: Polojasno

en: Wrench
cs: Hasák

en: No icon
cs: Bez ikony

en: File
cs: Soubor

en: Full path
cs: Úplný popis umístění

en: Date
cs: Datum

en: Restore
cs: Obnovit

en: Close
cs: Zavřít

en: Choose the restoration destination
cs: Zvolte umístění, do kterého obnovit

en: Message from the %s developers
cs: Zpráva od vývojářů %s

en: See:
cs: Viz:

en: Description
cs: Popis

en: Edit to change all subjects
cs: Úpravou tohoto změníte všechny subjekty

en: Subject
cs: Předmět

en: Edit to change all descriptions
cs: Úpravou tohoto změníte všechny popisy

en: Creation date
cs: Datum vytvoření

en: Modification date
cs: Datum změny

en: Priority
cs: Priorita

en: Mutually exclusive
cs: Vzájemně se vylučující

en: Subcategories
cs: Podkategorie

en: Edit to change location of all attachments
cs: Úpravou tohoto změníte umístění všech příloh

en: Browse
cs: Procházet

en: Location
cs: Umístění

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Foreground color
cs: Barva popředí

en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Font
cs: Písmo

en: Icon
cs: Ikona

en: Dates
cs: Termíny

en: Planned start date
cs: Plánované datum zahájení

en: Due date
cs: Termín dokončení

en: Actual start date
cs: Skutečné datum zahájení

en: Completion date
cs: Datum dokončení

en: Reminder
cs: Upomínka

en: Recurrence
cs: Opakování

en: Progress
cs: Postup

en: Percentage complete
cs: Dokončeno procent

en: Use application-wide setting
cs: Použít nastavení aplikace

en: No
cs: Ne

en: Yes
cs: Ano

en: Mark task completed when all children are completed?
cs: Označit úkol za dokončený v případě dokončení všech vnořených úkolů?

en: Budget
cs: Rozpočet

en: Time spent
cs: Strávený čas

en: Budget left
cs: Z rozpočtu zbývá

en: Hourly fee
cs: Hodinová sazba

en: Fixed fee
cs: Fixní část mzdy

en: Revenue
cs: Příjmy

en: Effort
cs: Vynaložená práce

en: Categories
cs: Kategorie

en: Attachments
cs: Přílohy

en: Notes
cs: Poznámky

en: Prerequisites
cs: Podmínky

en: Edit task
cs: Upravit úkol

en: Task
cs: Úkol

en: Week(s)
cs: Týdnů

en: Day(s)
cs: Dnů

en: Hour(s)
cs: Hodin(a)

en: Minute(s)
cs: Minut(a)

en: Stop
cs: Zastavit

en: Start tracking from last stop time
cs: Začít měřit od posledního přerušení

en: Stop tracking now
cs: Zastavit sledování nyní

en: Warning: start must be earlier than stop
cs: Varování: začátek musí být dřív než konec

en: Multiple tasks
cs: Mnoho úkolů

en: %s (task)
cs: %s (úkol)

en: Multiple categories
cs: Mnoho kategori

en: %s (category)
cs: %s (kategorie)

en: Multiple notes
cs: Mnoho poznámek

en: %s (note)
cs: %s (poznámka)

en: Multiple attachments
cs: Mnoho příloh

en: %s (attachment)
cs: %s (příloha)

en: Multiple efforts
cs: Práce, vynakládané na vícero úkolů

en: %s (effort)
cs: %s (vynaložená práce)

en: Use font:
cs: Použít písmo:

en: Use color:
cs: Použít barvu:

en: None
cs: Žádné

en: Daily
cs: Denně

en: Monthly
cs: Měsíčně

en: Weekly
cs: Týdně

en: Yearly
cs: Ročně

en: keeping dates on the same weekday
cs: udržení dat ve stejném dnu v týdnu

en: , every
cs: , každý

en: Stop after
cs: Zastavit po

en: recurrences
cs: opakování

en: Schedule each next recurrence based on
cs: Naplánovat další opakování na základě

en: previous planned start and/or due date
cs: předešlé plánované počáteční datum zahájení a/nebo dokončení

en: last completion date
cs: poslední datum dokončení

en: day(s),
cs: den(dny)

en: period,
cs: interval,

en: week(s),
cs: týdnů

en: month(s),
cs: měsíc(e/ů)

en: year(s),
cs: rok(ů)

en: Export items from:
cs: Exportovat položky z:

en: Export only the selected items
cs: Exportovat pouze vybrané položky

en: Columns to export:
cs: Sloupce, které exportovat:

en: Put task dates and times in separate columns
cs: Data a časy umístěte do oddělených sloupců

en: Write style information to a separate CSS file
cs: Zapsat informaci o stylech do samostatného souboru CSS

en: If a CSS file exists for the exported file, %(name)s will not overwrite it. This allows you to change the style information without losing your changes on the next export.
cs: Jestliže soubor CSS pro exportovaný soubor existuje, %(name)s ho nepřepíše. To Vám umožňuje zachovat informace pro další export, aniž byste ztratili Vaše změny.

en: Export as CSV
cs: Exportovat do CSV

en: Export as iCalendar
cs: Exportovat ve formátu iCalendar

en: Export as Todo.txt
cs: Exportovat jako ToDo.txt

en: An iPhone or iPod Touch device is trying
    to synchronize with this task file for
    the first time. What kind of synchronization
    would you like to use?
cs: Dotykové zařízení iPhone nebo iPod se poprvé
    snaží synchronizovat se se souborem úlohy.
    Jaký druh synchronizace chcete použít?

en: Refresh from desktop
cs: Obnovit z počítače

en: Refresh from device
cs: Obnovit ze zařízení

en: Cancel
cs: Storno

en: You have enabled the iPhone synchronization feature, which
    needs Bonjour. Bonjour does not seem to be installed on
    your system.
cs: Povolili jste synchronizaci s iPhone, která
    vyžaduje Bonjour. Bonjour patrně nemáte
    nainstalován v systému.

en: Please download and install Bonjour for Windows from
cs: Prosím stáhněte a nainstlaujte Bonjour pro Windows z

en: Apple's web site
cs: Web Applu

en: Bonjour support for Linux is generally provided by
    Avahi.
cs: Podpora protokolu Bonjour je v GNU/Linux typicky poskytována komponentou Avahi

en: You may find details for your distribution here
cs: Zde můžete najít detaily dle vašeho distra

en: Note that under some systems (Fedora), you may have to
    install the avahi-compat-libdns_sd package as well as Avahi in order
    for this to work.
cs: Pamatujte, že pod některými systémy (Fedora) můžete být\n
    nuceni nainstalovat balíky avahi-compat-libdns_sd\n
    a Avahi, jinak to nebude fungovat.

en: In addition, if you have a firewall, check that ports 4096-4100 are open.
cs: Dále, pokud máte firewall, ověřte, že máte otevřeny porty 4096-4100.

en: This setting will take effect after you restart %s
cs: Toto nastavení se projeví až po restartu %s

en: This setting can be overridden for individual tasks
    in the task edit dialog.
cs: Toto nastavení lze potlačit v jednotlivých úkolech
    pomocí dialogového okna úpravy úkolu.

en: Files
cs: Soubory

en: Auto save after every change
cs: Automaticky uložit po každé změně

en: Auto load when the file changes on disk
cs: Automaticky načíst když se soubor na disku změní

en: Smart filesystem monitoring
cs: Chytré sledování souborového systému

en: Try to detect changes to the task file in real time.
    Do not check this if your task file is on a network share.
    You must restart %s after changing this.
cs: Pokusit se zjistit změny souboru úkolu v reálném čase.
    Toto nezaškrtávejte, pokud se soubor nachází v síťovém sdílení.
    Po tomto musíte %s restartovat.

en: Save settings (%s.ini) in the same
    directory as the program
cs: Uložit nastavení (%s.ini)
    do složky aplikace

en: For running %s from a removable medium
cs: Pro spouštění %s z přenosného média

en: Attachment base directory
cs: Adresář pro přílohy

en: When adding an attachment, try to make
    its path relative to this one.
cs: Při přidání přílohy, vyzkoušet
    možnost relativní cesty.

en: Before saving, automatically import from
cs: Před uložením automaticky importovat z

en: Todo.txt format
cs: Formát Todo.txt

en: Before saving, %s automatically imports tasks
    from a Todo.txt file with the same name as the task file,
    but with extension .txt
cs: Před uložením %s automaticky importuje úkoly
    ze souboru Todo.txt se stejným názvem, jako
    soubor úkolu, ale s příponou .txt

en: When saving, automatically export to
cs: Při uložení automaticky exportovat do

en: When saving, %s automatically exports tasks
    to a Todo.txt file with the same name as the task file,
    but with extension .txt
cs: Při uložení, %s automaticky exportuje úkoly
    do souboru Todo.txt se stejným názvem, jako
    soubor úkolu, ale s příponou .txt

en: Window behavior
cs: Chování okna

en: Show splash screen on startup
cs: Při spouštění aplikace zobrazit úvodní obrazovku

en: Show tips window on startup
cs: Při spouštění aplikace zobrazit okno s tipy

en: Start with the main window iconized
cs: Spustit minimalizované v systémové liště

en: Always
cs: Vždy

en: Never
cs: Nikdy

en: If it was iconized last session
cs: Pokud bylo minimalizované při předchozím ukončení

en: Check for new version of %(name)s on startup
cs: Kontrolovat nové verze %(name)s při startu

en: Check for messages from the %(name)s developers on startup
cs: Při spuštění zkontrolovat zprávy od vývojářů %(name)s

en: Hide main window when iconized
cs: Schovat hlavní okno aplikace při minimalizaci

en: Minimize main window when closed
cs: Minimalizovat hlavní okno aplikace při zavření

en: Make clock in the task bar tick when tracking effort
cs: Znázorňovat zaznamenávání odpracovaného času tikáním hodin, nacházejích se na listě úkolů

en: Language
cs: Jazyk

en: Let the system determine the language
cs: Převzít nastavení jazyka z operačního systému

en: If your language is not available, or the translation needs improving, please consider helping. See:
cs: Pokud aplikace ještě není přeložena do vašeho jazyka, nebo je na překladu co zlepšit, pomoc vítáme. Viz:

en: Language not found?
cs: Jazyk nebyl nalezen?

en: Task appearance
cs: Vzhled úkolu

en: These appearance settings can be overridden for individual tasks in the task edit dialog.
cs: Tyto nastavení vzhledu lze potlačit v jednotlivých úkolech pomocí dialogového okna úpravy úkolu.

en: Features
cs: Funkce

en: All settings on this tab require a restart of %s to take effect
cs: Všechna nastavení na tomto panelu vyžadují restart %s aby nabyla účinku

en: Enable SyncML
cs: Povolit SyncML

en: Enable iPhone synchronization
cs: Povolit synchronizaci iPhonu

en: Use X11 session management
cs: Použít správu sezení X11

en: Start of work week
cs: Začátek pracovního týdne

en: Monday
cs: pondělí

en: Sunday
cs: neděle

en: Hour of start of work day
cs: Hodina, kterou začíná pracovní den

en: Hour of end of work day
cs: Hodina, kterou končí pracovní den

en: End of day
cs: Konec dne

en: Use gradients in calendar views.
    This may slow down Task Coach.
cs: Použít gradienty v zobrazeních kalendáře.
    Toto může zpomalit Task Coach.

en: In popup-menus for time selection (e.g. for setting the start 
    time of an effort) %(name)s will suggest times using this 
    setting. The smaller the number of minutes, the more times 
    are suggested. Of course, you can also enter any time you 
    want beside the suggested times.
cs: Ve vyskakovacích menu pro výběr času (např. pro nastavení 
    času zahájení úsilí) bude %(name)s navrhovat časy pomocí 
    tohoto nastavení. Čím menší je počet minut, tím více dob 
    bude navrhnuto. Samozřejmě můžete také zadat jakoukoli 
    dobu, kterou chcete.

en: Idle time notice
cs: Doba upozornění při nečinnosti

en: If there is no user input for this amount of time
    (in minutes), %(name)s will ask what to do about current efforts.
cs: Pokud po tuto dobu (v minutách) nebude patrná žádná aktivita uživatele, 
    aplikace %(name)s zobrazí dotaz, jak postupovat se záznamem odváděné práce.

en: Use decimal times for effort entries.
cs: U položek pracovního plánu uvádět časy v desetinném vyjádření.

en: Display one hour, fifteen minutes as 1.25 instead of 1:15
    This is useful when creating invoices.
cs: Zobrazit jednu hodinu, patnáct minut jako 1.25 namísto 1:15
    Oproti šedesátkové soustavě se takto snáze počítá – užitečné např. pro vyúčtování faktur.

en: Show a popup with the description of an item
    when hovering over it
cs: Při umístění ukazatele na prvek ukázat \n
    bublinu s  jeho popisem

en: Task dates
cs: Termíny úkolu

en: Mark parent task completed when all children are completed
cs: Označit nadřazený úkol za hotový, pokud jsou dokončeny všechny vnořené úkoly

en: Number of hours that tasks are considered to be 'due soon'
cs: Počet hodin, po kterých jsou úkoly považovány za 'blížící se termínu'

en: Nothing
cs: Nic

en: Changing the planned start date changes the due date
cs: Změna plánovaného data zahájení změní datum termínu

en: Changing the due date changes the planned start date
cs: Změna data termínu změní plánované datum zahájení

en: What to do with planned start and due date if the other one is changed
cs: Co provést s plánovaným datem zahájení a termínem, pokud je druhý změněn

en: Preset
cs: Předvolba

en: Propose
cs: Navrhnout

en: Today
cs: Dnes

en: Tomorrow
cs: Zítra

en: Day after tomorrow
cs: Pozítří

en: Next Friday
cs: Příští pátek

en: Next Monday
cs: Příští pondělí

en: Start of day
cs: Začátek dne

en: Start of working day
cs: Začátek pracovního dne

en: Current time
cs: Aktuální čas

en: End of working day
cs: Konec pracovního dne

en: Default planned start date and time
cs: Výchozí datum a čas plánovaného zahájení

en: Default due date and time
cs: Výchozí datum a čas termínu

en: Default actual start date and time
cs: Výchozí datum a čas skutečného zahájení

en: Default completion date and time
cs: Výchozí datum a čas dokončení

en: Default reminder date and time
cs: Výchozí datum a čas připomínky

en: New tasks start with "Preset" dates and times filled in and checked. "Proposed" dates and times are filled in, but not checked.
    
    "Start of day" is midnight and "End of day" is just before midnight. When using these, task viewers hide the time and show only the date.
    
    "Start of working day" and "End of working day" use the working day as set in the Features tab of this preferences dialog.
cs: Nové úkoly začínají s vyplněnými a zkontrolovanými "Přednastavenými" daty a časy. "Navrhovaná" data a časy jsou vyplněna,
    ale nezkontrolována.
    
    "Začátek dne" je půlnoc a "Konec dne" je těsně před půlnocí. Když toto používáte, prohlížeči úkolů kryjí čas a zobrazují pouze datum.
    
    "Začátek" a "Konec pracovního dne" používají pracovní dny zadané v kartě Funkce tohoto dialogového okna nastavení.

en: Task reminders
cs: Připomínky úkolu

en: Notification system to use for reminders
cs: Používaný systém oznámení pro upomínky

en: Let the computer say the reminder
cs: Ať počítač sdělí připomínku

en: (Needs espeak)
cs: (Vyžaduje espeak)

en: Default snooze time to use after reminder
cs: Výchozí čas odložení po použití upomínky

en: Snooze times to offer in task reminder dialog
cs: Časy odložení, které budou nabídnuty v okně připomenutí úkolu

en: Password for synchronization with iPhone
cs: Helso pro synchronizaci s iPhone

en: When synchronizing, enter this password on the iPhone to authorize it
cs: Při synchronizaci zadejte toto heslo v iPhone pro jeho ověření

en: Bonjour service name
cs: Název služby Bonjour

en: Upload completed tasks to device
cs: Nahrát do zařízení dokončené úkoly

en: Show the synchronization log
cs: Zobrazit protokol o synchronizaci

en: Check spelling in editors
cs: Kontrolovat v editoru pravopis

en: Font to use in the description field of edit dialogs
cs: Písmo, které použít v poli popisu v dialogových oknech úprav

en: Get e-mail subject from Mail.app
cs: Získat předměty e-mailu z Mail.app

en: When dropping an e-mail from Mail.app, try to get its subject.
    This takes up to 20 seconds.
cs: Při tažení e-mailu z Mail.app se pokusit získat jeho předmět.
    To může trvat až 20 vteřin.

en: Linux
cs: GNU/Linux

en: Focus task subject in task editor
cs: Zaměřit předmět úkolu v editoru

en: When opening the task editor, select the task subject and focus it.
    This overwrites the X selection.
cs: Při otevírání editoru úkolu, vyberte předmět úkolu a zaměřte ho.
    Toto přepíše výběr X.

en: %(name)s reminder - %(task)s
cs: připomínka %(name)s - %(task)s

en: Reminder date/time
cs: Upomínka (datum/čas)

en: Snooze
cs: Uspat

en: Also make this the default snooze time for future reminders
cs: Také nastavit tuto dobu uspání jako výchozí pro další upomínky.

en: Mark task completed
cs: Označit úkol jako splněný

en: SyncML server
cs: Server SyncML

en: Custom
cs: Vlastní

en: Horde-based
cs: Založeno na Horde

en: SyncML server URL
cs: URL serveru SyncML

en: User name/ID
cs: Uživatelské jméno/identifikátor

en: Enable tasks synchronization
cs: Zapnout synchronizaci úkolů

en: Tasks database name
cs: Jméno databáze úkolů

en: Preferred synchronization mode
cs: Upřednostňovaný režim synchronizace

en: Two way
cs: Obousměrná

en: Slow
cs: Pomalu

en: One way from client
cs: Jednosměrně z klienta

en: Refresh from client
cs: Obnovit z klienta

en: One way from server
cs: Jednosměrně ze serveru

en: Refresh from server
cs: Obnovit ze serveru

en: Enable notes synchronization
cs: Zapnout synchronizaci poznámek

en: Notes database name
cs: Název databáze poznámek

en: Access
cs: Přístup

en: New task template
cs: Šablona nového úkolu

en: Preview
cs: Náhled

en: Available tools
cs: Nástroje k dispozcici

en: Make this tool visible in the toolbar
cs: Zobrazit tento nástroj v liště

en: Hide this tool from the toolbar
cs: Skrýt tento nástroj z lišty

en: Tools
cs: Nástroje

en: Move the tool up (to the left of the toolbar)
cs: Přesunout nástroj nahoru (doleva na liště)

en: Move the tool down (to the right of the toolbar)
cs: Přesunout nástroj dolů (doprava na liště)

en: Reorder toolbar buttons by drag and dropping them in this list.
cs: Změňte pořadí tlačítek v liště jejich přetažením v tomto seznamu.

en: Separator
cs: Oddělovač

en: Spacer
cs: Mezera

en: Notify me of new versions.
cs: Upozorňovat na nové verze

en: New version of %(name)s available
cs: Nová verze %(name)s je k dispozici

en: You are using %(name)s version %(currentVersion)s.
cs: Používáte %(name)s verzi %(currentVersion)s.

en: Version %(version)s of %(name)s is available from
cs: Verze %(version)s %(name)s je nyní přístupný z

en: %(name)s is up to date
cs: %(name)s je aktuální

en: %(name)s is up to date at version %(version)s.
cs: %(name)s je aktuální ve verzi %(version)s.

en: Couldn't find out latest version
cs: Nebylo možno nalézt poslední verzi

en: Couldn't find out what the latest version of %(name)s is.
cs: Nebylo možno zjistit poslední verzi %(name)s

en: Prerelease version
cs: Předprodukční verze

en: You are using %(name)s prerelease version %(currentVersion)s.
cs: Používáte %(name)s předprodukční verze %(currentVersion)s.

en: The latest released version of %(name)s is %(version)s.
cs: Poslední vydanou verzí %(name)s je %(version)s.

en: Warning
cs: Varování

en: Task Coach has known issues with XFCE4 session management.
cs: Task Coach má známé problémy se správou sezení prostředí XFCE4.

en: If you experience random freeze at startup, please uncheck
    the "Use X11 session management" in the Features tab of the preferences.
cs: Pokud při spuštění dojde k náhodnému zaseknutí, odškrtněte
    prosím, "Použít správu sezení X11" v kartě Funkce v nastavení.

en: Do not show this dialog at startup
cs: Nezobrazovat toto okno při startu

en: No user input since %s. The following task was
    being tracked:
cs: Od %s nedošlo k žádnému uživatelskému vstupu. Byl sledován
    následující úkol:

en: Do nothing
cs: Nedělat nic

en: Stop it at %s
cs: Zastavit na %s

en: Stop it at %s and resume now
cs: Zastavit na %s a pokračovat hned

en: Notification
cs: Oznámení

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|All files (*.*)|*
cs: Soubory %s (*.tsk)|*.tsk|Všechny soubory (*.*)|*

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|Backup files (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|All files (*.*)|*
cs: %s Soubory TaskCoach (*.tsk)|*.tsk|Záložní soubory (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|Všechny soubory (*.*)|*

en: iCalendar files (*.ics)|*.ics|All files (*.*)|*
cs: Soubory iCalendar (*.ics)|*.ics|Všechny soubory (*.*)|*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*
cs: HTML soubory (*.html)|*.html|Všechny soubory (*.*)|*

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
cs: CSV soubory (*.csv)|*.csv|Textové soubory (*.txt)|*.txt|Všechny soubory (*.*)|*

en: Todo.txt files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
cs: Soubory Todo.txt (*.txt)|*.txt|Všechny soubory (*.*)|*

en: Open
cs: Otevřít

en: Loaded %(nrtasks)d tasks from %(filename)s
cs: Nahráno %(nrtasks)d úkolů z %(filename)s

en: Cannot open %s because it doesn't exist
cs: Nelze otevřít %s, protože neexistuje

en: Merge
cs: Sloučit

en: Cannot open %(filename)s
    because it is locked.
cs: Nemohu otevřít %(filename)s
    protože je zamčený.

en: Merged %(filename)s
cs: Soubory %(filename)s sloučeny

en: Save as
cs: Uložit jako

en: Save selection
cs: Uložit výběr

en: Cannot save %s
    It is locked by another instance of %s.
cs: Nelze uložit %s
    Uzamčeno jinou instancí %s.

en: Cannot save %s
    %s
cs: Nemohu uložit %s
    %s

en: Import template
cs: Importovat šablonu

en: %s template files (*.tsktmpl)|*.tsktmpl
cs: %s soubory šablony (*.tsktmpl)|*.tsktmpl

en: Cannot import template %s
    %s
cs: Nelze importovat šablonu %s
    %s

en: Exported %(count)d items to %(filename)s
cs: Exportováno %(count)d položek do %(filename)s

en: Finished synchronization
cs: Dokončena synchronizace

en: Synchronization status
cs: Stav synchronizace

en: Cannot open %s
    %s
cs: Nelze otevřít %s
    %s

en: A file named %s already exists.
    Do you want to replace it?
cs: Soubor s názvem %s již existuje.
    Chcete jej nahradit?

en: You have unsaved changes.
    Save before closing?
cs: Máte neuložené změny.
    Uložit před ukončením?

en: %s: save changes?
cs: %s: uložit změny?

en: Cannot open %s because it is locked.
    
    This means either that another instance of TaskCoach
    is running and has this file opened, or that a previous
    instance of Task Coach crashed. If no other instance is
    running, you can safely break the lock.
    
    Break the lock?
cs: Nelze otevřít %s, protože je zamčený
    
    To může znamenat, že buď běží jiná instance programu
    a má tento soubor otevřený, nebo předchozí instance
    programu spadla. Pokud neběží žádná jiná instance,
    lze bez rizika zámek rozbít.
    
    Rozbít zámek?

en: %s: file locked
cs: %s: soubor uzamčen

en: Cannot acquire a lock because locking is not supported
    on the location of %s.
    Open %s unlocked?
cs: Nelze získat zámek protože uzamykání není v umístění %s
    podporováno.
    Otevřít %s jako odemknutý?

en: Closed %s
cs: Zavřeno %s

en: Saved %(nrtasks)d tasks to %(filename)s
cs: Uloženo %(nrtasks)d úkolů do %(filename)s

en: Cannot open %(filename)s
    because it was created by a newer version of %(name)s.
    Please upgrade %(name)s.
cs: Nemohu otevřít %(filename)s
    protože byl vytvořen novější verzí %(name)s.
    Prosím aktualizujte %(name)s.

en: Error while reading %s:
cs: Chyba při čtení %s:

en: The backup manager will now open to allow you to restore
    an older version of this file.
cs: Nyní se otevře správce záloh, pomocí kterého bude možné obnovit starší verzi tohoto souboru.

en: Synchronizing...
cs: Synchronizování...

en: Synchronizing with %s...
cs: Synchronizuji s %s...

en: Welcome to %(name)s version %(version)s
cs: Vítejte v nové verzi %(name)s - %(version)s

en: Couldn't restore the pane layout from TaskCoach.ini:
    %s
    
    The default pane layout will be used.
    
    If this happens again, please make a copy of your TaskCoach.ini file before closing the program, open a bug report, and attach the copied TaskCoach.ini file to the bug report.
cs: Nelze obnovit rozložení panelů z TaskCoach.ini:
    %s
    
    Bude použito výchozí rozložení.
    
    Pokud k tomuto dojde znovu, vytvořte si prosím kopii tohoto souboru před zavřením programu, vytvořte hlášení o chybě a připojte k němu zkopírovaný soubor.

en: %s settings error
cs: chyba nastavení %s

en: Synchronization type
cs: Typ synchronizace

en: An iPhone or iPod Touch device tried to synchronize with this
    task file, but the protocol negotiation failed. Please file a
    bug report.
cs: Dotykové zařízení iPod se pokusilo synchronizovat se
    se souborem úkolů, ale vyjednávání skončilo chybou.
    Prosíme nahlašte chybu.

en: &File
cs: &Soubor

en: &Edit
cs: &Upravit

en: &View
cs: &Zobrazit

en: &New
cs: &Nový

en: &Actions
cs: Č&innosti

en: &Help
cs: Náp&ověda

en: &Export
cs: &Exportovat

en: &Select
cs: &Vybrat

en: &New viewer
cs: &Nový prohlížeč

en: &Activate next viewer	Ctrl+PgDn
cs: &Aktivovat další prohlížeč	Ctrl+PgDn

en: Activate &previous viewer	Ctrl+PgUp
cs: Aktivovat &předchozí prohlížeč	Ctrl+PgUp

en: &Mode
cs: &Režim

en: &Filter
cs: &Filtr

en: &Sort
cs: &Setřídit

en: &Columns
cs: Sloup&ce

en: &Rounding
cs: &Zaokrouhlování

en: &Tree options
cs: Nastavení s&tromu

en: T&oolbar
cs: Nástr&oje

en: Show/hide status bar
cs: Zobrazit/skrýt stavový řádek

en: Status&bar
cs: S&tavový řádek

en: &Task
cs: Ú&kol

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks
cs: Otevřít novou záložku s prohlížečem, který zobrazí úkoly

en: Task &statistics
cs: &Statistiky úkolu

en: Open a new tab with a viewer that displays task statistics
cs: Otevřít novou kartu s prohlížečem zobrazující statistiky úkolů

en: Task &square map
cs: Čtvercová &mapa úkolů

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a square map
cs: Otevřít novou záložku s prohlížečem, který zobrazuje úkoly ve čtvercové mapě

en: T&imeline
cs: &Osa času

en: Open a new tab with a viewer that displays a timeline of tasks and effort
cs: Otevřít v nové záložce s prohlížečem, který zobrazuje časovou osu úkolů a práce

en: &Calendar
cs: &Kalendář

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a calendar
cs: Otevřít nový panel s prohlížečem zobrazující úkoly v kalendáři.

en: &Hierarchical calendar
cs: &Hierarchický kalendář

en: Open a new tab with a viewer that displays task hierarchy in a calendar
cs: Otevřít nový panel s prohlížečem, který zobrazí hierarchii úloh v kalendáři

en: &Category
cs: &Kategorie

en: Open a new tab with a viewer that displays categories
cs: Otevřít novou záložku s prohlížečem, který zobrazuje kategorie

en: &Effort
cs: Ú&silí

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts
cs: Otevřít novou záložku s prohlížečem, který zobrazuje práci

en: Eff&ort for selected task(s)
cs: Pracovní plán pro zvolené úlohy

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts for the selected task
cs: Otevři novou záložku, která zobrazuje práci na vybraném úkolu

en: &Note
cs: Poz&námka

en: Open a new tab with a viewer that displays notes
cs: Otevřít novou záložku, která ukazuje poznámky

en: &Hide
cs: Sc&hovat

en: Hide the toolbar
cs: Skrýt nástrojovou lištu

en: &Small images
cs: &Malé obrázky

en: Small images (16x16) on the toolbar
cs: Malé obrázky (16x16) na nástrojové liště

en: &Medium-sized images
cs: Obrázky nor&Mální velikosti

en: Medium-sized images (22x22) on the toolbar
cs: Obrázky střední velikosti (22x22) na nástrojové liště

en: &Large images
cs: &Velké obrázky

en: Large images (32x32) on the toolbar
cs: Velké obrázky (32x32) na nástrojové desce

en: New task from &template
cs: Nový úkol ze š&ablony

en: &Toggle category
cs: &Přepnout kategorii

en: Change task &priority
cs: Změnit &prioritu úkolu

en: &Start tracking effort
cs: Začít sledovat úsilí

en: %s (subcategories)
cs: %s (podkategorie)

en: %s (subtasks)
cs: %s (podúkoly)

en: &Priority
cs: &Priorita

en: Page
cs: Strana

en: %s Reminder
cs: Připomínka %s

en: %d tasks overdue
cs: %d úkolů po termínu

en: one task overdue
cs: jeden úkol po termínu

en: %d tasks due soon
cs: %d úkolů, které mají být brzy odevzdány

en: one task due soon
cs: jeden úkol, který má být brzy odevzdán

en: tracking "%s"
cs: sledování %s

en: tracking effort for %d tasks
cs: sleduji práci pro %d úkolů

en: &Open...	Ctrl+O
cs: &Otevřít…	Ctrl+O

en: Open %s
cs: Otevřít %s

en: &Merge...
cs: Sloučit…

en: Merge tasks from another file with the current file
cs: Spoj úlohy z jiného souboru s aktuálním souborem

en: &Close	Ctrl+W
cs: &Zavřít	Ctrl+W

en: &Save	Ctrl+S
cs: &Uložit	Ctrl+S

en: Merge &disk changes	Shift-Ctrl-M
cs: Sloučti změny &disku	Shift-Ctrl-M

en: S&ave as...	Shift+Ctrl+S
cs: Uložit j&ako...	Shift+Ctrl+S

en: Sa&ve selected tasks to new taskfile...
cs: &Uložit zvolené úkoly do nového souboru s úkoly...

en: Save the selected tasks to a separate taskfile
cs: Uložit zvolené úkoly do jiného souboru s úkoly

en: Save selected task as &template
cs: Uloži&t vybraný úkol jako šablonu

en: Save the selected task as a task template
cs: Uložit vybraný úkol jako šablonu úkolů

en: &Import template...
cs: &Importovat šablonu...

en: Import a new template from a template file
cs: Importovat novou šablonu ze souboru šablony

en: Edit templates...
cs: Upravit šablony...

en: Edit existing templates
cs: Upravit stávající šablony

en: Edit templates
cs: Upravit šablony

en: &Purge deleted items
cs: &Vymazat odstraněné položky

en: Actually delete deleted tasks and notes (see the SyncML chapter in Help)
cs: Opravdu smazat smazané úkoly a poznámky (viz kapitola SyncML v nápovědě)

en: Purging deleted items is undoable.
    If you're planning on enabling
    the SyncML feature again with the
    same server you used previously,
    these items will probably come back.
    
    Do you still want to purge?
cs: Vymazání odstraněných položek nelze vrátit zpět.
    Pokud chcete později znovu použít
    funkci SyncML s již dřívě použitým serverem,
    tyto položky se pravděpodobně vrátí zpět.
    
    Chcete je stále smazat?

en: &Page setup...	Shift+Ctrl+P
cs: Nastavení &stránky...	Shift+Ctrl+P

en: &Print preview...
cs: &Náhled tisku...

en: Show a preview of what the print will look like
cs: Zobraz náhled jak bude vypadat tisk

en: Print preview
cs: Náhled tisku

en: &Print...	Ctrl+P
cs: &Tisk...	Ctrl+P

en: Manage backups...
cs: Spravovat zálohy…

en: Manage all task file backups
cs: Spravovat všechny zálohy souborů s úkoly

en: Export as &HTML...
cs: Exportovat jako &HTML...

en: Export items from a viewer in HTML format
cs: Exportovat položky z prohlížeče ve formátu HTML

en: Export as &CSV...
cs: Exportovat jako &CSV...

en: Export items from a viewer in Comma Separated Values (CSV) format
cs: Exportovat položky z prohlížeče ve formátu CSV (čárkami oddělené hodnoty)

en: Export as &iCalendar...
cs: Exportovat jako &iCalendar...

en: Export items from a viewer in iCalendar format
cs: Exportovat položky z prohlížeče ve formátu iCalendar

en: Export as &Todo.txt...
cs: Exportovat jako &Todo.txt...

en: Export items from a viewer in Todo.txt format (see todotxt.com)
cs: Exportovat položky z prohlížeče ve formátu Todo.txt (viz todotxt.com)

en: &Import CSV...
cs: &Importovat CSV...

en: Import tasks from a Comma Separated Values (CSV) file
cs: Importovat úkoly ze souboru CSV (čárkami oddělené hodnoty)

en: Import CSV
cs: Importovat CSV

en: The selected file is empty. Please select a different file.
cs: Zvolený soubor je prázdný. Prosím vyberte jiný.

en: &Import Todo.txt...
cs: &Importovat Todo.txt...

en: Import tasks from a Todo.txt (see todotxt.com) file
cs: &Importovat úkoly ze souboru Todo.txt (viz todotxt.com)

en: Import Todo.txt
cs: Importovat Todo.txt

en: S&yncML synchronization...
cs: Synchronizace S&yncML...

en: Synchronize with a SyncML server
cs: Synchronizovat s SyncML serverem

en: &Quit	Ctrl+Q
cs: Ukončit 	Ctrl+Q

en: &Undo
cs: &Zpět

en: &Redo
cs: Z&novu

en: Cu&t	Ctrl+X
cs: Vyjmou&t	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
cs: Kopírovat (&C)	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
cs: Vložit (&P)	Ctrl+C

en: P&aste as subitem	Shift+Ctrl+V
cs: &Vložit jako podpoložku	Shift+Ctrl+V

en: &Preferences...	Alt+P
cs: &Nastavení...	Alt+P

en: Preferences
cs: Nastavení

en: &SyncML preferences...
cs: Nastavení &SyncML...

en: Edit SyncML preferences
cs: Editovat možnosti SyncML

en: SyncML preferences
cs: Nastavení SyncML

en: Customize toolbar
cs: Upravit lištu

en: Customize
cs: Přizpůsobit

en: &All	Ctrl+A
cs: &Vše	Ctrl+A

en: &Clear selection
cs: V&yčistit výběr

en: Unselect all items
cs: Odznačit všechny  položky

en: &Clear all filters	Shift-Ctrl-R
cs: Vyčistit všechny &filtry	Shift-Ctrl-R

en: &Reset all categories	Ctrl-R
cs: &Resetovat všechny kategorie	Ctrl-R

en: Show/hide items belonging to %s
cs: Zobrazit/skrýt položky patřící %s

en: &Rename viewer...
cs: Přejmenovat p&rohlížeč...

en: Rename the selected viewer
cs: Přejmenovat vybraný prohlížeč

en: New title for the viewer:
cs: Nový název pro prohlížeč

en: Rename viewer
cs: Přejmenovat prohlížeč

en: &Hide this column
cs: Sc&hovej sloupec

en: Hide the selected column
cs: Schová označený sloupec

en: &Expand all items	Shift+Ctrl+E
cs: Rozbal vš&echny položky	Shift+Ctrl+E

en: &Collapse all items	Shift+Ctrl+C
cs: Sluč vše&chny položky	Shift+Ctrl+C

en: &Ascending
cs: &Vzestupně

en: Sort ascending (checked) or descending (unchecked)
cs: Uspořádat vzestupně (zaškrtnuto) nebo sestupně (nezaškrtnuto)

en: Sort &case sensitive
cs: &Třídění podle velikosti písmen

en: When comparing text, sorting is case sensitive (checked) or insensitive (unchecked)
cs: Při prorovnávání textu srovnej položky s ohledem na malá a velká písmena (zaškrtnuto) nebo bez ohledu na ně (nezaškrtnuto)

en: Sort by status &first
cs: Uspořádej nejprve podle stavu (&f)

en: Sort tasks by status (active/inactive/completed) first
cs: Uspořádej podle stavu (aktivní/neaktivní/hotové)

en: Hide c&omposite tasks
cs: Skrýt &dokončené úkoly

en: Show/hide tasks with subtasks in list mode
cs: Zobraz/skryj úkoly včetně podúkolů jako seznam

en: &Edit...	RETURN
cs: &Upravit...	RETURN

en: Edit the selected item(s)
cs: Upravit zvolenou položku

en: Edit &tracked task...	Shift-Alt-T
cs: &Upravit sledovaný úkol...	Shift-Alt-T

en: Edit the currently tracked task(s)
cs: Upravit aktuálně sledovaný(é) úkol(y)

en: &Delete	Ctrl+DEL
cs: &Smazat	Ctrl+DEL

en: Delete the selected item(s)
cs: Smazat zvolené položky

en: Create a new task from a template
cs: Vytvořit nový úkol ze šablony

en: New task with selected &categories...
cs: Nový úkol s vybranými &kategoriemi...

en: Insert a new task with the selected categories checked
cs: Vložit nový úkol, který bude mít nastaveny vybrané kategorie

en: New task with selected tasks as &prerequisites...
cs: Nový úkol s vybranými úkoly jako &podmínkami...

en: Insert a new task with the selected tasks as prerequisite tasks
cs: Vložit nový úkol s vybranými úkoly jako &podmínkami

en: New task with selected tasks as &dependents...
cs: Nový úkol se zvolenými úkoly jako &závislostmi...

en: Insert a new task with the selected tasks as dependent tasks
cs: Vloží nový úkol s vybranými úkoly jako závisejícími úkoly

en: New &subitem...
cs: Nová &podpoložka...

en: New &subtask...
cs: Nový &podřazený úkol...

en: New &subnote...
cs: Nová &podpoznámka...

en: New &subcategory...
cs: Nová &podkategorie...

en: Insert a new subitem of the selected item
cs: Vložit novou podpoložku do zvolené položky

en: Mark task &active	Alt+RETURN
cs: Označit úkol jako &aktivní	Alt+RETURN

en: Mark the selected task(s) active
cs: Označit vybrané úkoly jako aktivní

en: Mark task &inactive	Ctrl+Alt+RETURN
cs: Označit úkol jako &neaktivní	Ctrl+Alt+RETURN

en: Mark the selected task(s) inactive
cs: Označit vybrané úkoly jako neaktivní

en: Mark task &completed	Ctrl+RETURN
cs: Označit úkol jako &dokončený	Ctrl+RETURN

en: Mark the selected task(s) completed
cs: Označní vybrané úkoly jako dokončené

en: &Maximize priority	Shift+Ctrl+I
cs: &Maximalizovat prioritu	Shift+Ctrl+I

en: &Minimize priority	Shift+Ctrl+D
cs: &Minimializovat prioritu	Shift+Ctrl+D

en: &Increase priority	Ctrl+I
cs: &Zvýšit prioritu	Ctrl+I

en: &Decrease priority	Ctrl+D
cs: &Snížit prioritu	Ctrl+D

en: Toggle %s
cs: Přepnout %s

en: &Mail...	Ctrl-M
cs: &Pošta...	Ctrl-M

en: &Mail...	Shift-Ctrl-M
cs: &Pošta...	Shift-Ctrl-M

en: Several things
cs: Více věcí

en: and
cs: a

en: Cannot send email:
    %s
cs: E-mail nelze poslat:
    %s

en: %s mail error
cs: %s chyba e-mailu

en: Add &note...	Ctrl+B
cs: Přidat poz&námku…	Ctrl+B

en: Open all notes...	Shift+Ctrl+B
cs: Otevřít všechny poznámky…	Shift+Ctrl+B

en: &Start tracking effort	Ctrl-T
cs: &Spustit sledování úsilí	Ctrl-T

en: Start tracking effort for the task(s) of the selected effort(s)
cs: Začít sledovat úsilí pro vybrané úkoly

en: (No subject)
cs: (Žádný předmět)

en: Start tracking effort for %s
cs: Začít sledovat úsilí pro %s

en: Select a task via the menu and start tracking effort for it
cs: Vybrat úkol pomocí menu a začít sledovat jeho úsilí

en: Stop tracking or resume tracking effort	Shift+Ctrl+T
cs: Zastavit nebo obnovit sledování úsilí	Shift+Ctrl+T

en: St&op tracking %s	Shift+Ctrl+T
cs: &Zastavit sledování %s	Shift+Ctrl+T

en: Stop tracking effort for the active task(s)
cs: Zastavit sledování úsilí pro aktivní úkol(y)

en: &Resume tracking %s	Shift+Ctrl+T
cs: &Obnovit sledování %s	Shift+Ctrl+T

en: Resume tracking effort for the last tracked task
cs: Obnovit sledování plánu pro posledně sledovaný úkol

en: multiple tasks
cs: více úkolů

en: New category...	Ctrl-G
cs: Nová kategorie…	Ctrl-G

en: New note...	Ctrl-J
cs: Nová poznámka…	Ctrl-J

en: New &note with selected categories...
cs: &Nová poznámka se zvolenými kategoriemi...

en: Insert a new note with the selected categories checked
cs: Vložit novou poznámku s již nastavenými zvolenými kategoriemi

en: &Add attachment...	Shift-Ctrl-A
cs: &Přidat přílohu…	Shift-Ctrl-A

en: Error opening attachment
cs: Chyba při otevírání přílohy

en: &Open all attachments...	Shift+Ctrl+O
cs: &Otevřít všechny přílohy…	Shift+Ctrl+O

en: &Help contents	Ctrl+?
cs: Obsah &nápovědy	Ctrl+?

en: &Help contents	Ctrl+H
cs: Obsah &nápovědy	Ctrl+H

en: Help
cs: Nápověda

en: &Tips
cs: &Tipy

en: Tips about the program
cs: Tipy k používání aplikace

en: Anonymize
cs: Anonymizovat

en: Anonymize a task file to attach it to a bug report
cs: Anonymizovat soubor úkolu, aby bylo možné jej připojit k hlášení o chybě

en: Your task file has been anonymized and saved to:
cs: Váš soubor úkolu byl zanonymizován a uložen do:

en: Finished
cs: Hotovo

en: &About %s
cs: O &aplikaci %s

en: Version and contact information about %s
cs: Verze a kontakt o %s

en: About %s
cs: O aplikaci %s

en: &License
cs: &Licence

en: %s license
cs: %s licence

en: Check for update
cs: Zkontrolovat aktualizace

en: Check for the availability of a new version of %s
cs: Zkontrolovat dostupnost nové verze %s

en: Cannot open URL:
    %s
cs: Nelze otevřít URL:
    %s

en: %s URL error
cs: %s chyba URL

en: &Frequently asked questions
cs: Často &kladené dotazy

en: Browse the frequently asked questions and answers
cs: Procházet často kladené dotazy a odpovědi na ně

en: Report a &bug...
cs: Nahlásit chy&bu…

en: Report a bug or browse known bugs
cs: Nahlásit chybu nebo procházet již známé chyby

en: Request a &feature...
cs: Požádat o přidání &funkcionality…

en: Request a new feature or vote for existing requests
cs: Požádat o přidání nové funkcionality nebo hlasovat pro již existující žádosti

en: Request &support...
cs: Požádat o technickou &podporu…

en: Request user support from the developers
cs: Požádat vývojáře aplikace o technickou podporu

en: Help improve &translations...
cs: Zapojit se do vylepšování &překladu…

en: Help improve the translations of %s
cs: Zapojit se do vylepšování překladu %s

en: &Donate...
cs: &Podpořit vývoj…

en: Donate to support the development of %s
cs: Podpořit vývoj %s darem

en: &Restore
cs: &Obnovit

en: Restore the window to its previous state
cs: Vrátit okno do předchozího stavu

en: Search
cs: Hledat

en: Effort details
cs: Podrobnosti pracovního plánu

en: Effort per day
cs: Odpracováno za den

en: Effort per month
cs: Odpracováno za měsíc

en: Effort per week
cs: Odpracováno za týden

en: Aggregation mode
cs: Režim seskupení

en: List
cs: Seznam

en: Tree
cs: Strom

en: When checked, show tasks as tree, otherwise show tasks as list
cs: Je-li zaškrtnuto, jsou úkoly zobrazovány jako strom. V opačném případě jako seznam.

en: Filter on all checked categories
cs: Filtrovat ve všech zvolených kategoriích

en: Filter on any checked category
cs: Filtrovat podle kterékoli zvolené kategorie

en: When checked, filter on all checked categories, otherwise on any checked category
cs: Při zaškrtnutí filtruje všechny zaškrtnuté kategorie, jinak jakoukoli zaškrtnutou kategorii

en: Order choice
cs: Volba pořadí

en: &Configure
cs: &Nastavit

en: Configure the calendar viewer
cs: Nastavení prohlížeče kalendáře

en: Configure the hierarchical calendar viewer
cs: Nastavení prohlížeče hierarchického kalendáře

en: &Next period
cs: &Následující období

en: Show next period
cs: Zobrazit následující období

en: &Previous period
cs: &Předchozí období

en: Show previous period
cs: Zobrazit předchozí období

en: &Today
cs: &Dnes

en: Show today
cs: Zobrazit dnešek

en: &Automatic column resizing
cs: S&amočinná změna šířky sloupců

en: When checked, automatically resize columns to fill available space
cs: Je-li zvoleno, samočinně upravuje šířku sloupců tak, aby byl celý dostupný prostor využit pro zobrazení údajů.

en: Set pie chart angle
cs: Nastavit úhel koláčového grafu

en: No rounding
cs: Bez zaokrouhlování

en: 1 minute
cs: 1 minuta

en: %d minutes
cs: %d minut

en: Rounding precision
cs: Přesnost zaokrouhlování

en: &Always round up
cs: &Vždy zaokrouhlit nahoru

en: Always round up to the next rounding increment
cs: Vždy zaokrouhlit nahoru na další přírůstek zaokrouhlení

en: Type
cs: Typ

en: Sort by subject
cs: Řadit dle předmětu

en: Sub&ject
cs: &Předmět

en: Sort by description
cs: Řadit podle popisu

en: &Description
cs: &Popis

en: &Creation date
cs: &Datum vytvoření

en: Sort by creation date
cs: Řadit dle data vytvoření

en: &Modification date
cs: &Datum změny

en: Sort by last modification date
cs: Řadit dle posledního data změny

en: Show/hide description column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec popisu

en: &Notes
cs: Poz&námky

en: Show/hide notes column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec poznámek

en: Show/hide creation date column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec s datem vytvoření

en: Show/hide last modification date column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec data změny

en: Toolbars are customizable
cs: Nástrojové lišty lze přizpůsobit

en: Click on the gear icon on the right to add buttons and rearrange them.
cs: Klikněte na ikonku kolečka vpravo pro přidání a přeskupení tlačítek .

en: Reordering in tree mode
cs: Opětovné uspořádání ve stromovém řežimu

en: When in tree mode, manual ordering is only possible when all selected items are siblings.
cs: Ve stromovém režimu, ručně řadit je možné jen v případě, když jsou všechny zvolené položky na stejné úrovni.

en: When in tree mode, you can only put objects at the same level (parent).
cs: Ve stromovém režimu je možné umisťovat objekty na stejnou úroveň (nadřazenou).

en: &Manual ordering
cs: Ruční řazení

en: Show/hide the manual ordering column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec ručního řazení

en: &Attachments
cs: &Přílohy

en: Show/hide attachments column
cs: Skrýt/zobrazit sloupec příloh

en: Categories: %d selected, %d total
cs: Kategorie: %d zvoleno, %d celkem

en: Status: %d filtered
cs: Stav: %d filtrováno

en: Period
cs: Období

en: Total time spent
cs: Celkový strávený čas

en: Total revenue
cs: Celkové příjmy

en: Tuesday
cs: úterý

en: Wednesday
cs: středa

en: Thursday
cs: čtvrtek

en: Friday
cs: pátek

en: Saturday
cs: sobota

en: &Categories
cs: &Kategorie

en: Show/hide categories column
cs: Skrýt/zobrazit sloupec kategorií

en: &Time spent
cs: S&trávený čas

en: Show/hide time spent column
cs: Skrýt/zobrazit sloupec stráveného času

en: &Revenue
cs: Příjm&y

en: Show/hide revenue column
cs: Skrýt/zobrazit sloupec příjmů

en: &Total time spent
cs: Celkový s&trávený čas

en: Show/hide total time spent column
cs: Skrýt/zobrazit sloupec celkem stráveného času

en: &Total revenue
cs: &Příjmy celkem

en: Show/hide total revenue column
cs: Skrýt/zobrazit sloupec příjmů celkem

en: Effort per weekday
cs: Odpracováno za všední den

en: Show/hide time spent per weekday columns
cs: Skrýt/zobrazit sloupce stráveného času za všední den

en: Effort aggregation
cs: Seskupení úsilí

en: Effort: %d selected, %d visible, %d total. Time spent: %s selected, %s visible, %s total
cs: Úsilí: %d zvoleno, %d viditelné, %d celkem. Strávený čas: %s zvoleno, %s viditelné, %s celkem

en: Status: %d tracking
cs: Stav: %d sledováno

en: Details:
cs: Podrobnosti:

en: Effort for selected task(s)
cs: Odpracováno pro vybrané úkoly

en: Sort categories by subject
cs: Řadit kategorie podle předmětu

en: Sort categories by description
cs: Setřídit kategorie podle popisu

en: Sort categories by creation date
cs: Seřadit kategorie podle data vytvoření

en: Sort categories by last modification date
cs: Seřadit kategorie podle posledního data změny

en: Sort categories manually
cs: Setřídit kategorie manuálně

en: Sort attachments by subject
cs: Setřídit přílohy podle předmětu

en: Sort attachments by description
cs: Setřídit přílohy podle popisu

en: Sort attachments by category
cs: Setřídit přílohy podle kategorie

en: Sort attachments by creation date
cs: Seřadit přílohy podle data vytvoření

en: Sort attachments by last modification date
cs: Seřadit přílohy podle data poslední změny

en: Sort notes by subject
cs: Seřadit poznámky podle předmětu

en: Sort notes by description
cs: Seřadit poznámky podle popisu

en: Sort notes by category
cs: Seřadit poznámky podle kategorie

en: Sort notes by creation date
cs: Seřadit poznámky podle data vytvoření

en: Sort notes by last modification date
cs: Seřadit poznámky podle data poslední změny

en: Sort notes manually
cs: Seřadit poznámky ručně

en: Sort tasks by subject
cs: Seřadit úkoly podle předmětu

en: Sort tasks by description
cs: Seřadit úkoly podle popisu

en: Sort tasks by category
cs: Seřadit úkoly podle kategorie

en: Sort tasks by creation date
cs: Seřadit úkoly podle data vytvoření

en: Sort tasks by last modification date
cs: Seřadit úkoly podle data poslední změny

en: Sort tasks manually
cs: Seřadit úkoly ručně

en: Sort tasks by planned start date
cs: Seřadit úkoly podle data plánovaného zahájení

en: &Planned start date
cs: &Plánované datum zahájení

en: Sort tasks by due date
cs: Seřadit úkoly podle termínu dokončení

en: &Due date
cs: &Termín dokončení

en: Sort tasks by completion date
cs: Seřadit úkoly podle data dokončení

en: &Completion date
cs: &Datum dokončení

en: Sort tasks by prerequisite tasks
cs: Seřadit úkoly podle podmínek

en: &Prerequisites
cs: &Podmínky

en: Sort tasks by dependent tasks
cs: Seřadit úkoly podle závisejících úkolů

en: &Dependents
cs: &Závisející

en: Sort tasks by time left
cs: Seřadit úkoly podle zbývajícího času

en: &Time left
cs: Z&bývající čas

en: Sort tasks by percentage complete
cs: Seřadit úkoly podle stupně dokončení

en: &Percentage complete
cs: &Procento dokončení

en: Sort tasks by recurrence
cs: Seřadit úkoly podle opakování

en: &Recurrence
cs: &Opakování

en: Sort tasks by budget
cs: Seřadit úkoly podle rozpočtu

en: &Budget
cs: &Rozpočet

en: Sort tasks by time spent
cs: Seřadit úkoly podle strávného času

en: Budget &left
cs: Zbýva&jící rozpočet

en: Sort tasks by budget left
cs: Seřadit úkoly podle zbývajícího rozpočtu

en: Sort tasks by priority
cs: Seřadit úkoly podle priority

en: Sort tasks by hourly fee
cs: Seřadit úkoly podle hodinové mzdy

en: &Hourly fee
cs: &Hodinová mzda

en: Sort tasks by fixed fee
cs: Seřadit úkoly podle pevné mzdy

en: &Fixed fee
cs: &Pevná mzda

en: Sort tasks by revenue
cs: Seřadit úkoly podle příjmu

en: Sort tasks by reminder date and time
cs: Setřídit úkoly podle data a času upomínky

en: &Reminder
cs: &Připomínač

en: &Subject
cs: &Předmět

en: Sort notes by categories
cs: Setřídit poznámky podle kategorií

en: Notes: %d selected, %d total
cs: Poznámky: %d vybráno, %d celkem

en: Status: n/a
cs: Stav: n/a

en: Tasks: %d selected, %d visible, %d total
cs: Úkoly: %d vybráno, %d viditelných, %d celkem

en: Status: %d overdue, %d late, %d inactive, %d completed
cs: Stav: %d po termínu, %d opožděné, %d neaktivní, %d hotové

en: Shift-click on a filter tool to see only tasks belonging to the corresponding status
cs: Chcete-li zobrazit pouze úkoly s takovým stavem, přidržte klávesu Shift a klikněte na nástroj filtr.

en: Tasks
cs: Úkoly

en: Timeline
cs: Časová osa

en: Now
cs: Nyní

en: Task square map
cs: Čtvercová mapa úkolů

en: Lay out tasks by
cs: Rozložit úkoly podle

en: Hierarchical calendar
cs: Hierarchický kalendář

en: Hierarchical calendar viewer configuration
cs: Nastavení prohlížeče hierarchického kalendáře

en: Calendar viewer configuration
cs: Nastavení prohlížeče kalendáře

en: Manual ordering
cs: Ruční řazení

en: Show the "Manual ordering" column, then drag and drop items from this column to sort them arbitrarily.
cs: Zobrazte sloupec Ruční řazení, pak z něho přetahujte položky a řaďte je tak dle libosti.

en: Dependents
cs: Závisející

en: % complete
cs: % dokončeno

en: Time left
cs: Zbývající čas

en: &Dates
cs: Termíny

en: &All date columns
cs: &Všechny datumové sloupce

en: Show/hide all date-related columns
cs: Zobrazit/skrýt všechny sloupce týkající se datumů

en: Show/hide planned start date column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec plánovaného data zahájení

en: Show/hide due date column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec termínu

en: &Actual start date
cs: &Skutečné datum zahájení

en: Show/hide actual start date column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec skutečného data zahájení

en: Show/hide completion date column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec data dokončení

en: Show/hide time left column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec zbývajícího času

en: Show/hide recurrence column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec opakování

en: &All budget columns
cs: &Všechny sloupce rozpočtu

en: Show/hide all budget-related columns
cs: Zobrazit/skrýt všechny sloupce týkající se rozpočtu

en: Show/hide budget column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec rozpočtu

en: &Budget left
cs: Zbývající &rozpočet

en: Show/hide budget left column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec zbývajícího rozpočtu

en: &Financial
cs: &Finanční

en: &All financial columns
cs: &Všchny finanční sloupce

en: Show/hide all finance-related columns
cs: Zobrazit/skrýt všechny sloupce týkající se financí

en: Show/hide hourly fee column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec hodinové mzdy

en: Show/hide fixed fee column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec pevné mzdy

en: Show/hide prerequisites column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec podmínek

en: Show/hide dependents column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec závisejících

en: Show/hide percentage complete column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec procent hotovo

en: Show/hide attachment column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec příloh

en: Show/hide priority column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec priority

en: Show/hide reminder column
cs: Zobrazit/skrýt sloupec upomínky

en: Show tasks as
cs: Zobrazit úkoly jako

en: Task statistics
cs: Statistiky úkolu

en: Comma
cs: Čárka

en: Tab
cs: Panel

en: Space
cs: Mezera

en: Colon
cs: Dvojtečka

en: Semicolon
cs: Středník

en: Pipe
cs: Svislá čára („roura“)

en: DD/MM (day first)
cs: DD/MM (den první)

en: MM/DD (month first)
cs: MM/DD (měsíc první)

en: Simple quote
cs: Jednoduchá uvozovka

en: Double quote
cs: Dvojitá uvozovka

en: Double it
cs: Zdvojit

en: Escape with
cs: Zbavit významu pomocí

en: Import only the selected rows
cs: Importovat pouze vybrané řádky

en: First line describes fields
cs: První řádek popisuje pole

en: Delimiter
cs: Oddělovač

en: Date format
cs: Formát data

en: Quote character
cs: Znak uvozovky

en: Escape quote
cs: Významu zbavující uvozovka

en: Field #%d
cs: Pole #%d

en: Please select a file.
cs: Vyberte soubor.

en: ID
cs: Identifikátor

en: Category
cs: Kategorie

en: Reminder date
cs: Datum připomínky

en: Percent complete
cs: Procent dokončeno

en: Column header in CSV file
cs: Hlavička sloupce v souboru CSV

en: %s attribute
cs: Vlastnost %s

en: No field mapping.
cs: Žádné mapování polí.

en: The "%s" field cannot be selected several times.
cs: Pole %s nemůže být zvoleno vícekrát.

en: The fields %s cannot be selected several times.
cs: Pole %s nemohou být zvolena vícekrát.

en: Table of contents
cs: Obsah

en: About tasks
cs: O úkolech

en: Task properties
cs: Vlastnosti úkolu

en: Task states
cs: Stavy úkolu

en: Task colors
cs: Barvy úkolu

en: Reminders
cs: Upomínky

en: About effort
cs: O odpracované době

en: Effort properties
cs: Vlastnosti úsilí

en: About categories
cs: O kategoriích

en: Category properties
cs: Vlastnosti kategorie

en: About notes
cs: O poznámkách

en: Note properties
cs: Vlastnosti poznámky

en: Printing and exporting
cs: Tisk a export

en: About printing and exporting
cs: O tisku a exportu

en: Printing
cs: Tisk

en: Exporting
cs: Exportování

en: Multi-user usage
cs: Používání vícero uživateli

en: About multi-user
cs: O používání vícero uživateli

en: Storage options
cs: Možnosti uložení

en: E-mailing tasks
cs: Posílání úkolů e-mailem

en: Custom attributes for e-mailing
cs: Vlastní atributy pro e-maily

en: E-mail integration
cs: Začlenění e-mailu

en: About e-mail integration
cs: O začlenění e-mailu

en: Attaching an e-mail to a task
cs: Připojení e-mailu k úkolu

en: Creating a task from an e-mail
cs: Vytvoření úkolu z e-mailu

en: SyncML support
cs: Podpora SyncML

en: What is SyncML
cs: Co je SyncML

en: Setup
cs: Nastavení

en: Limitations
cs: Omezení

en: Troubleshooting
cs: Řešení problémů

en: Purging deleted items
cs: Definitivní odstranění smazaných položek

en: iPhone and iPod Touch
cs: iPhone a iPod Touch

en: %(name)s on the iPhone
cs: %(name)s na iPhone

en: Configuration
cs: Nastavení

en: %(name)s on Android?
cs: %(name)s na Android?

en: Todo.txt and Todo.txt Touch
cs: Todo.txt a Todo.txt Touch

en: Importing todo.txt
cs: Import todo.txt

en: Exporting todo.txt
cs: Export todo.txt

en: Task templates
cs: Šablony úkolu

en: About templates
cs: O šablonách

en: Using templates
cs: Použití šablon

en: Graphical user interface
cs: Grafické uživatelské rozhraní

en: Keyboard shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: Tasks are the basic objects that you manipulate. Tasks can
    represent anything from a single little thing you have to do to a complete 
    project consisting of different phases and numerous activities.
cs: Úkoly jsou základní objekty, se kterými pracujete. Úkoly mohou představovat cokoliv. Od jednotlivé drobnosti, kterou je třeba udělat, až po rozsáhlý projekt, mající více různých fází a představující mnoho aktivit.

en: Tasks have the following properties you can change:
cs: Úkoly mají následující vlastnosti, které můžete změnit:

en: Subject: a single line that summarizes the task.
cs: Předmět: jeden řádek, který úkol shrnuje.

en: Description: a multi-line description of the task.
cs: Popis: víceřádkový popis úkolu.

en: Planned start date: the first date on which the task can be started. 
    The planned start date defaults to the date the task is created. It can also be 'None' 
    indicating that you don't really want to start this task. This can be convenient 
    for e.g. registering sick leave.
cs: Plánované datum zahájení: nejbližší datum, kdy může být úkol zahájen. 
    Výchozí hodnota plánovaného data zahájení odpovídá datu vytvoření úkolu. Může být také prázdná, což naznačuje, že nechcete zahájit úkol. To může být vhodné například k zaznamenání nemocenské.

en: Due date: the date the task should be finished. 
    This can be 'None' indicating that this task has no fixed due date.
cs: Termín: Datum, kdy by měl být úkol hotový. 
    Může být nastaveno na Žádné, což naznačuje, že tento úkol nemá žádný pevný termín.

en: Actual start date: the date the task was actually started.
    The actual start date can be edited directly, but it is also set when you 
    track effort for the task or when you set the percentage completed of a task
    to a value between 0% and 100%.
cs: Skutečné datum zahájení: datum. kdy úkol byl opravdu zahájen.
    Skutečné datum zahájení může být upraveno přímo, ale je také nastaveno když 
    sledujete úsilí v úkolu nebo když nastavíte procentuální dokončení úkolu
    na hodnotu mezi 0% a 100%.

en: Prerequisites: other tasks that need to be completed before
    a task can be started. The task remains inactive until the last prerequisite task is 
    completed. Note that if the task has a specific planned start date set, that
    date has to be in the past <em>and</em> all prerequisite tasks need to be
    completed before the task becomes late.
cs: Požadavky: jiné úkoly, které potřebují být splněny předtím,
    než tento úkol může být zahájen, Úkol zůstane neaktivní, dokud poslední požadavek 
    není dokončen. Nezapomeňte, že pokud má úkol nastaven určité naplánované
    datum začátku, toto datum musí být v minulosti <em>a</em> všechny požadavky
    musí být splněny předtím, než se tento úkol opozdí.

en: Budget: amount of hours available for the task.
cs: Rozpočet: kolik hodin je možné pro tento úkol vyčlenit.

en: Hourly fee: the amount of money earned with the task per hour.
cs: Hodinová mzda: Množství peněz vydělaných v úkolu za hodinu.

en: Fixed fee: the amount of money earned with the task 
    regardless of the time spent.
cs: Pevná mzda: Množství peněz, vydělaných za splnění úkolu, bez ohledu na strávený čas.

en: The following properties are calculated from the properties above:
cs: Následující vlastnosti jsou vypočítávány z vlastností výše:

en: Days left: the number of days left until the due date.
cs: Zbývá dní: počet zbývajících dní do termínu.

en: Dependents: other tasks that can be started when the 
    prerequisite task has been completed.
cs: Závisející: ostatní úkoly, které mohou být zahájeny až tehdy, kdy je splněn úkol, na který navazují.

en: Time spent: effort spent on the task.
cs: Strávený čas: práce vynaložená na daný úkol.

en: Budget left: task budget minus time spent on the task.
cs: Zbývající rozpočet: rozpočet úkolu mínus čas, doposud strávený na úkolu.

en: Revenue: hourly fee times hours spent plus fixed fee.
cs: Příjem: hodinová mzda krát strávené hodiny plus pevná mzda

en: Tasks always have exactly one of the following states:
cs: Úkoly mají vždy přesně jeden z následujících stavů:

en: Active: the actual start date is in the past;
cs: Aktivní: skutečné datum zahájení je v minulosti;

en: Inactive: the task has not been started and/or not all 
    prerequisite tasks have been completed;
cs: Neaktivní: úkol nebyl zahájen a/nebo nebyly 
    dokončeny všechny požadavky;

en: Completed: the task has been completed.
cs: Dokončeno: úkol byl dokončen.

en: In addition, tasks can be referenced as:
cs: Navíc, je úkoly možné označit jako:

en: Overdue: the due date is in the past;
cs: Po termínu: termín je v minulosti;

en: Due soon: the due date is soon (what 'soon' is, can be 
    changed in the preferences);
cs: Blížící se termín: termín je blízko (co je 'blízko', může být 
    změněno v nastaveních);

en: Late: the planned start is in the past and the task has 
    not been started;
cs: Opožděný: plánované datum zahájení je v minulosti 
    a úkol nebyl zahájen;

en: Over budget: no budget left;
cs: Přes rozpočet: nezbývá žádný rozpočet

en: Under budget: still budget left;
cs: V rámci rozpočtu: z rozpočtu stále ještě něco zbývá;

en: No budget: the task has no budget.
cs: Bez rozpočtu: úkol nemá žádný rozpočet.

en: The text of tasks is colored according to the following rules:
cs: Text úkolu je vybarven podle následujících pravidel:

en: Overdue tasks are red;
cs: Úkoly po termínu jsou červené;

en: Tasks due soon are orange;
cs: Úkoly blížící se termínu jsou oranžové;

en: Active tasks are black text with a blue icon;
cs: Aktivní úkoly mají modrou ikonu a černý text;

en: Late tasks are purple;
cs: Opožděné úkoly jsou fialové;

en: Future tasks are gray, and
cs: Budoucí úkoly jsou šedé a

en: Completed tasks are green.
cs: Dokončené úkoly jsou zelené.

en: This all assumes you have not changed the text colors through the 
    preferences dialog, of course.
cs: Toto vše pochopitelně za předpokladu, že jste ponechali výchozí 
    nastavení barev textu.

en: The background color of tasks is determined by the categories the 
    task belongs to. See the section about 
    <a href="#categoryproperties">category properties</a> below.
cs: Barva pozadí úkolu je určena podle kategorií 
    do které úkol patří. Podívejte se na číst o 
    <a href="#categoryproperties">vlastnostech kategorií</a> níže.

en: You can set a reminder for a specific date and time. %(name)s will
    show a reminder message at that date and time. From the reminder dialog
    you can open the task, start tracking effort for the task, or mark the task
    completed. It is also possible to snooze the reminder.
cs: Upomínky můžete nastavit pro konkrétní datum a čas. %(name)s Vám
    v tento čas ukáže zprávu upomínky. Z dialogového okna upomínky můžete otevřít
    úkol, začít sledovat úsilí úkolu, nebo označit úkol jako dokončený. Je také možně
    upomínku uspat.

en: If you have Growl or Snarl installed, you can instruct
    %(name)s to use these for reminders in the preferences dialog.
cs: Pokud máte nainstalován Growl nebo Snarl, můžete požádat
    %(name)s aby tyto používal pro upomínky v dialogovém okně
    nastavení.

en: Whenever you spent time on tasks, you can record the amount of time
    spent by tracking effort. Select a task and invoke 'Start tracking effort' in
    the Effort menu or context menu or via the 'Start tracking effort' toolbar 
    button.
cs: Kdykoliv strávíte čas nad úkolem, můžete zaznamenat množství stráveného
    času sledováním úsilí. Vyberte úkol a zvolte 'Začít sledovat úsilí' v
    menu Úsilí nebo kontextového menu nebo pomocí tlačítka 
    'Začít sledovat úsilí' v panelu nástrojů.

en: Effort records have the following properties you can change:
cs: U záznamů o vynaložené práci je možné měnit tyto vlastnosti:

en: Task: the task the effort belongs to.
cs: Úkol: úkol, ke kterému tato vynaložená práce patří.

en: Start date/time: start date and time of the effort.
cs: Datum/čas zahájení: datum a čas započetí prací.

en: Stop date/time: stop date and time of the effort. This can be 
    'None' as long as you are still working on the task.
cs: Konečné datum/čas: končené datum a čas úsilí. Toto může být 
    'Žádné' pokud stále pracujete na úkolu.

en: Description: a multi-line description of the effort.
cs: Popis: víceřádkový popis odpracovaného.

en: Time spent: how much time you have spent working on the task.
cs: Strávený čas: kolik času jste strávili prací na úkolu.

en: Revenue: money earned with the time spent.
cs: Příjem: peníze vydělané stráveným časem.

en: Tasks and notes may belong to one or more categories. First, you 
    need to create the category that you want to use via the 'Category' menu. Then, 
    you can add items to one or more categories by editing the item and checking the 
    relevant categories for that item in the category pane of the edit dialog.
cs: Úkoly a poznámky mohou spadat do jedné či více kategorií. Potřebnou kategorii nejprve vytvořte prostřednictvím nabídky Kategorie. Položky pak do této či vícero kategorií přidávejte prostřednictvím úpravy položky, kde na panelu Kategorie zaškrtněte ty, do kterých má položka spadat.

en: You can limit the items shown in the task and notes viewers to one 
    or more categories by checking a category in the category viewer. For example, 
    if you have a category 'phone calls' and you check that category, the task 
    viewers will only show tasks belonging to that category; in other words the 
    phone calls you need to make.
cs: Zobrazené položky můžete omezit v zobrazení úkolů a poznámek na jednu 
    nebo více kategorií zaškrtnutím kategorie v prohlížeči kategorií. Například, 
    pokud máte kategorii 'telefonní hovory' a tuto kategorii zaškrtnete, prohlížeče 
    úkolu zobrazí pouze ty, co patří do této kategorie; jinými slovy 
    telefonní hovory, které musíte vyřídit.

en: Categories have the following properties you can change:
cs: Kategorie mají následující vlastnosti, které můžete změnit:

en: Subject: a single line that summarizes the category.
cs: Předmět: jeden řádek, který shrnuje kategorii.

en: Description: a multi-line description of the category.
cs: Popis: víceřádkový popis kategorie.

en: Mutually exclusive subcategories: a check box indicating
    whether the subcategories of the category are mutually exclusive. If they are,
    items can only belong to one of the subcategories. When filtering, you can only
    filter by one of the subcategories at a time.
cs: Vzájemně se vylučující podkategorie: zaškrtávací políčko označující
    zdali podkategorie kategorie se vzájemně vylučují. Pokud ano,
    položky mohou patřit pouze do jedné z podkategorií. Při filtrování můžete
    filtrovat pouze jednu podkategorii najednou.

en: Appearance properties such as icon, font and colors: 
    the appearance properties are used to render the category, but also the items
    that belong to that category. If a category has no color, font or icon of its 
    own, but it has a parent category with such a property, the parent's property 
    will be used. If an item belongs to multiple categories that each have a color 
    associated with it, a mixture of those colors will be used to render that 
    item.
cs: Vlastnosti vzhledu jako ikona, písmo a barvy: 
    vlastnosti vzhledu jsou použity k vykreslení kategorie, ale také položky
    které do této kategorie patří. Pokud kategorie nemá žádnou vlastní barvu, písmo či ikonu, 
    ale mí nadřazenou kategorii, s takovýmito vlastnostmi, bude použita 
    nadřazená vlastnost. Pokud položka patří do mnoha kategorií a každá má svoji 
    přidělenou barvu, bude k vykreslení položky použito smísení těchto 
    barev.

en: Notes can be used to capture random information that you want
    to keep in your task file. Notes can be stand-alone or be part of other items,
    such as tasks and categories. Stand-alone notes are displayed in the notes
    viewer. Notes that are part of other items are not displayed in the notes
    viewer.
cs: Poznámky mohou být použity pro zachycení náhodných informací, které si
    chcete ponechat ve Vašem souboru úkolu. Poznámky mohou být samostatné nebo součástí jiných položek,
    jako např. úkoly a kategorie. Samostatné poznámky jsou zobrazeny v prohlížeči
    poznámek. Poznámky, které jsou součástí jiných položek nejsou v prohlížeči
    zobrazeny.

en: Notes have the following properties you can change:
cs: Poznámky mají následující vlastnosti, které můžete změnit:

en: Subject: a single line that summarizes the note.
cs: Předmět: jeden řádek, který poznámku shrnuje.

en: Description: a multi-line description of the note.
cs: Popis: víceřádkový popis poznámky.

en: Appearance properties such as icon, font and colors.
cs: Vlastnosti vzhledu jako jsou ikona, typ písma a barvy.

en: Both printing and exporting work in the same way: when you print
    or export data, the data from the active viewer is printed or exported.
    Moreover, the data is printed or exported in the same way as the viewer is 
    displaying it. The data is printed or exported in the same order as the
    viewer is displaying it. The columns that are visible determine what 
    details get printed or exported. When you filter items, for example hide
    completed tasks, those items don't get printed or exported.
cs: Jak tisk, tak i exportování fungují stejným způsobem: když tisknete
    nebo exportujete data, jejich zdrojem jsou data z aktivního prohlížeče.
    Navíc jsou tisknuta či exportována tak, jak jsou zobrazena v prohlížeči, 
    to znamená stejným způsobem i pořadím. Sloupce, které jsou zobrazeny 
    rozhodují, jaké podrobnosti budou vytisknuty a exportovány. Při filtru položek
    například skrytí dokončených úkolů, nebudou tyto položky vytisknuty ani exportovány.

en: Prepare the contents of a viewer, by putting the items in the 
    right order, show or hide the appropriate columns and apply the relevant 
    filters.
cs: Připravte obsah prohlížeče umístěním položek ve 
    správném pořadí, zobrazte či skryjte odpovídající sloupce a použijte příslušné 
    filtry.

en: You can preview how the print will look
    using the File -> Print preview menu item. You can edit the page settings
    using File -> Page setup. When printing and the platform supports it, you can 
    choose to print all visible items in the active viewer, or just the 
    selected items.
cs: Můžete si prohlédnout, jak tisk bude vypadat
    pomocí položky menu náhled v Soubor -> Tisk. Můžete upravit nastavení stránky
    použitím Soubor -> Nastavení stránky. Pro tisk si můžete vybrat pouze 
    všechny viditelné položky v aktivním prohlížeči nebo pouze 
    vybrané položky, pokud to platforma podporuje.

en: Next, choose the format you want to export to and whether you
    want to export all visible items or just the selected ones. Available formats
    to export to include CSV (comma separated format), HTML and iCalendar. When
    you export to HTML, a CSS file is created that you can edit to change
    the appearance of the HTML.
cs: Dále zvolte formát, do kterého chcete exportovat a zdali
    chcete exportovat všechny zobrazené položky nebo pouze vybrané. Dostupné formáty
    pro export zahrnují CSV (čárkou oddělené hodnoty), HTMl a iCalendar. Když
    exportujete do HTML, je vytvořen soubor CSS, který můžete upravit pro změnu
    vzhledu HTML.

en: Custom attributes for e-mailing tasks
cs: Vlastní atributy pro posílání úloh e-maily

en: You can alter the behaviour of the e-mail command using custom attributes
    in a task description. Those attributes must be on a line by themselves. Supported
    attributes are 'cc' and 'to'. Examples:
cs: Chování příkazu e-mail je možné pozměnit pomocí vlastních atributů v popisu 
    úkolu. Je třeba, aby tyto atributy byly na samostatném řádku. Podporované 
    atributy jsou „to“ (komu poslat) a „cc“ (komu poslat kopii). Příklady:

en: [email:to=foo@spam.com]
cs: [email:to=nekdo@examle.com]

en: A task file may be opened by several instances of %(name)s, either
    running on the same computer or on different ones, on a network share for
    instance. When you save, %(name)s will actually merge your work with whatever
    has been saved on disk since the last time you did. Conflicts are automatically
    resolved, usually by you winning the conflict. This serves two use cases:
cs: Soubor úkolu může být otevřen několika instancemi %(name)s, které
    buď běží na stejném počítači nebo na jiných, například v síťovém
    sdílení. Když ukládáte, %(name)s ve skutečnosti sloučí Vaší práci s tím, co
    bylo uloženo na disku od posledního uložení. Konflikty jsou automaticky
    vyřešeny, většinou tím, co ukládáte Vy. Toto slouží ke dvěma účelům:

en: A single user, opening the task file on several computers (work,
    home, laptop).
cs: Jeden uživatel, který úkol otevírá na několika počítačích (v práci,
    doma, na laptopu).

en: Several users working on the same task file.
cs: Několik uživatelů pracujících na stejném úkolu.

en: The first case is the most common and the most secure. The second
    case may be dangerous. Most network disk sharing protocols do not support the
    kind of file locking that would make this 100% secure. A list of common protocols
    and their behaviour follows.
cs: První případ je nejběžnější a nejbezpečnější. Druhý
    případ může být nebezpečný. Většina protokolů pro sdílení síťového disku nepodporuje
    takový druh uzamčení souboru, který by byl 100% bezpečný. Následuje seznam běžných
    protokolů a jejich chování.

en: None of the sharing options discussed here work fully. If two users
    save their changes within a few hundreds of milliseconds time frame, data will be lost.
cs: Žádná z možností sdílení zde uvedená nefunguje úplně. Pokud dva
    uživatelé uloží své změny v časovém horizontu několika stovek milisekund,
    data budou ztracena.

en: This is the most common protocol: Windows shares and their lookalikes
    (Samba). If the server and client don't support certain extensions, Task Coach will not
    be able to detect automatically when the file has been modified by someone else.
cs: Toto je nejběžnější protokol: Sdílení ve Windows a jejich nápodoby
    (Samba). Pokud server a klient nepodporují určité přípony, Task Coach nebude
    moci automaticky zjistit, jestli byl soubor změněn někým jiným.

en: Not tested yet.
cs: Ještě neotestováno.

en: A popular way to access files from several computers (also see SpiderOak
    for a more secure alternative). Changes to the task file are correctly detected by %(name)s
    when it's updated.
cs: Oblíbený způsob, jak přistupovat k souborům z několika počítačů (viz také SpiderOak
    pro bezpečnější alternativu). Změny v úkolu jsou %(name)s úspěšně zjištěny
    když je aktualizován.

en: %(name)s integrates with several mail user
    agents, through drag and drop. This has some limitations; e-mails are
    copied in a directory next to the %(name)s file, as .eml files and are
    later opened using whatever program is associated with this file type
    on your system. On the other hand, this allows you to open these
    e-mail attachments on a system which is different from the one you
    created it first.
cs: %(name)s může být začleněn s několika poštovními
    klienty, pomocí přetažení. Toto má svá omezení; emaily jsou
    zkopírovány do adresáře vedle souboru %(name)s, jako
    soubory .eml a jsou později otevřeny pomocí jakéhokoliv
    programu přidruženého k tomuto typu souboru ve Vašem
    systému. Na druhou stranu Vám toto umožňuje otevřít
    tyto emailové přílohy v systému, který je jiný od toho,
    který ho vytvořil jako první.

en: Mail user agents supported include:
cs: Podporovaní e-mailoví klienti jsou:

en: Due to a Thunderbird limitation, you can't drag and drop several
    e-mails from Thunderbird. This does not apply to Outlook.
cs: Kvůli omezením v Thunderbird, nemůžete přetáhnout několik
    emailů v Thunderbird. Toto se netýká Outlook.

en: There are two ways to attach an e-mail to a task; you can:
cs: Existují dva způsoby jak přiložit e-mail k úkolu; můžete:

en: Drop it on a task either in the task tree or the task list.
cs: Přetáhněte ho buď na úkol ve stromu úkolů nebo do seznamu úkolů.

en: Drop it in the attachment pane in the task editor.
cs: Přetáhněte ho do panelu příloh v editoru úkolu.

en: Dropping an e-mail on an empty part of the task tree or task list
    creates a new task. Its subject is the subject of the mail, its
    description is its content. Additionally, the mail is automatically
    attached to the newly created task.
cs: Přetáhnutím emailu na prázdnou část stromu nebo seznamu úkolů
    vytvoří nový úkol. Jeho předmět je předmět emailu,
    popis je jeho obsah. Dále je email automaticky
    připojen k nově vytvořenému úkolu.

en: SyncML is an XML protocol designed to synchronize several
    applications with a server. A popular open-source server is <a
    href="http://www.funambol.com/" target="_blank">Funambol</a>. Synchronization 
    clients are available for many devices and applications (Outlook, Pocket PC,
    iPod, iPhone, Evolution, etc...), as well as so-called "connectors"
    which allow the server to synchronize with Exchange, Google Calendar,
    etc.
cs: SyncML je XML protokol navržený pro synchronizaci několika
    aplikací pomocí serveru. Populární open-source sever je <a
    href="http://www.funambol.com/" target="_blank">Funambol</a>. Klienty 
    synchronizace jsou dostupné na mnoha zařízeních a aplikacích (Outlook, Pocket PC,
    iPod, iPhone, Evolution, atd...), a také tzv. "konektory"
    které umožňují serveru synchronizovat s Exchange, Google Calendar,
    atd.

en: %(name)s has built-in SyncML client support on Windows and Mac OS X
    (provided that you use the supplied binaries). This means you can
    setup %(name)s to synchronize with the same SyncML server you
    synchronize Outlook with and have all Outlook tasks and notes in
    your %(name)s file, as well as %(name)s tasks and notes in Outlook. Or
    your Pocket PC.
cs: %(name)s má zabudovanou podporu klienta SyncML ve Windows a Mac OS X
    (za předpokladu, že používáte vydané binární soubory). To znamená, že
    můžete nastavit %(name)s pro synchronizaci se stejným serverem SyncML
    s kterým synchronizujete Outlook a mít všechny úkoly a poznámky ve
    Vašem souboru %(name)s a také úkoly a poznámky z %(name)s v Outlook. Nebo
    ve Vašem Pocket PC.

en: On Linux, you must install the SyncML client binding for
    Python yourself. A 64 bits Debian package for Python 2.7 is available on
    <a target="_blank" href="http://www.taskcoach.org/">taskcoach.org</a>,
    at the end of the Linux downloads section.
cs: V systému GNU/Linux je třeba pro interpret jazyka Python nainstalovat můstek, 
    konkrétně SyncML klienta. Balíček pro distribuci Debian a odvozené 
    (pro architekturu x86 64 bit) pro Python 2.7 je k dispozici na
    <a target="_blank" href="http://www.taskcoach.org/">taskcoach.org</a>,
    na konci sekce Ke stažení pro GNU/Linux.

en: This feature is optional and off by default. In order to turn it on,
    go to the preferences dialog and check it on the Features page.
cs: Tato funkce je volitelná a standardně vypnutá. Zapnout ji můžete 
    v okně Předvolby, jejím zaškrtnutím na panelu Funkce.

en: To setup SyncML, edit the SyncML preferences in Edit/SyncML 
    preferences. Fill in the synchronization URL, your ID on the server and choose 
    which items to synchronize (tasks and/or notes). The URL depends on the server
    you choose; some examples are:
cs: Pro nastavení SyncML, upravte nastavení SyncML v Upravit/Nastavení 
    SyncML. Vyplňte URL pro synchronizaci, Vaše ID na serveru a zvolte 
    položky k synchronizaci (úkoly a/nebo poznámky). URL závisí na serveru,
    který zvolíte; některé příklady jsou:

en: The database names are pretty standard; the default values 
    should work.
cs: Názvy databází jsou vcelku standardní; výchozí hodnoty 
    by měly fungovat.

en: Each task file has its own client ID, so that two different task 
    files will be considered different "devices" by the server.
cs: Každý soubor úkolu má svůj vlastní identifikátor klienta, takže dva různé úkoly 
    budou serverem považovány za různá „zařízení“.

en: Some limitations are due to the fact that, the underlying data 
    type being vcalendar, some %(name)s features cannot be presented to the 
    server.
cs: Jistá omezení plynou ze skutečnosti, že typ příslušných 
    dat je vcalendar, některé funkce %(name)s nemohou být předloženy 
    serveru.

en: Task and category hierarchy are lost to the server.
cs: Hierarchie úkolu a kategorie jsou na serveru ztraceny.

en: Recurrence and reminders are not supported yet.
cs: Opakování a upomínky zatím nejsou podporovány.

en: Note categories are lost to the server.
cs: Kategorie poznámek jsou na serveru ztraceny.

en: The conflict detection/resolution system is a workaround 
    for a Funambol limitation. It should work in most cases, but if many 
    applications synchronize with the same server at the same time, problems may 
    arise.
cs: Systém zjišťování/řešení konfliktů je řešením 
    omezení Funambol. Ve většině případů by měl fungovat, ale pokud 
    spousta aplikací synchronizuje se stejným serverem najednou, mohou se 
    vyskytnout problémy.

en: Probably some others...
cs: Pravděpodobně některé jiné...

en: The SyncML menu items are only present if your platform is 
    supported. Currently supported platforms are:
cs: Položky nabídky SyncML  jsou přítomny pouze tehdy, pokud je v tomto ohledu 
    podporován vámi používaný operační systém. V současnosti podporovanými jsou:

en: Windows, 32 bits (see below)
cs: Windows, 32 bitů (viz níže)

en: Linux, 32 bits
cs: GNU/Linux, 32 bitů

en: Mac OS 10.3 and later, both Intel and PPC
cs: Mac OS verze 10.3 a vyšší, architektury procesorů x86 i PPC

en: You may experience problems under Windows if you don't have the 
    Microsoft Visual 8 runtime installed. You can download it on the
    <a target="_blank" href="%s"> Microsoft download site</a>.
cs: Ve Windows můžete narazit na problémy, pokud nemáte nainstalován 
    Microsoft Visual 8 runtime. Můžete si ho stáhnout na
    <a target="_blank" href="%s">centru stahování Microsoft</a>.

en: When SyncML is enabled, deleting a task or a note does not actually
    delete it, but rather mark it as deleted. The deleted task or note is actually 
    removed from the task or note list on the next synchronization. For this reason, 
    if you happen to use the SyncML feature, then disable it without having done a 
    sync, there may be some deleted notes or tasks in your task file. This is not a 
    problem, but takes a little more disk space.
cs: Když je SyncML povolen, mazání úkolu nebo poznámky ho ve skutečnosti
    nesmaže, pouze ho označí jako smazaný. Ve skutečnosti 
    je odstraněn ze seznamu úkolů nebo poznámek při další synchronizaci. Z tohoto 
    důvodu, pokud se stane, že použijete funkci SyncML, pak ji zakážete, aniž byste 
    provedly synchronizaci, může se ve Vašem souboru úkolů vyskytnout jisté smazané 
    úkoly či poznámky. Toto není problém, ale zabírá trochu více místa na disku.

en: In this case, the "Purge deleted items" menu item in the File menu 
    can be used to actually delete these tasks. It is only enabled when you
    need it, that is when there are items to purge. Be aware that after doing this,
    if you re-enable SyncML and make a sync with the same server you used
    previously, all those items will reappear, as the server
    doesn't know they're deleted.
cs: V tomto případě položka "Vymazat odstraněné položky" v menu Soubor 
    může být použita pro skutečné odstranění těchto úkolů. Je povolena pouze, když
    ji potřebujete, to je, když existují položky ke smazání. Nezapomeňte, že pokud později
    znovu povolíte SyncML a provedete synchronizaci se stejným serverem, který jste
    předtím použili, všechny tyto položky se znovu objeví, protože server
    neví, že byly smazány.

en: iPhone, iPod Touch and iPad
cs: iOS (iPhone, iPod Touch a iPad)

en: %(name)s on the iPhone/iPod Touch/iPad
cs: %(name)s na iPhone/iPod Touch/iPad

en: There is an iPhone/iPod Touch/iPad companion app for %(name)s, 
    available on <a 
    href="http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=311403563&mt=8"
    target="_blank">Apple's AppStore</a>. (If you don't have iTunes installed on 
    your computer, you'll be presented a page where you can download iTunes). 
    It supports the following features:
cs: Existuje Companion app na iPhone/iPod Touch/iPad pro %(name)s, 
    dostupná na <a 
    href="http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=311403563&mt=8"
    target="_blank">Apple AppStore</a>. (Pokud na Vašem počítači nemáte 
    nainstalován iTunes, bude Vám zobrazena stránka, kde si je můžete stáhnout). 
    Podporuje následující funkce:

en: Basic task attributes: subject, description, dates (with 
    recurrence)...
cs: Základní vlastnosti úkolu: předmět, popis, data (s 
    opakováním)...

en: Hierarchical tasks and categories
cs: Hierarchické úkoly a kategorie

en: Time tracking
cs: Sledování času

en: Multiple task files
cs: Soubory vícenásobného úkolu

en: Two-way synchronization with %(name)s on the desktop
cs: Obousměrná synchronizace mezi instalacemi %(name)s na počítačích

en: The application is universal and has a custom iPad UI.
cs: Aplikace je multiplatformní a je k dispozici i v podobě pro zařízení se systémem Apple iOS.

en: Configuration on the iPhone/iPod Touch/iPad
cs: Nastavení na iPhone/iPod Touch/iPad

en: There are some settings for the iPhone/iPod Touch/iPad app in the 
    Settings application:
cs: Existují jistá nastavení na aplikaci pro iPhone/iPod Touch/iPad 
    v aplikaci nastavení:

en: Show completed: whether to show completed tasks.
cs: Zobrazit dokončené: zda zobrazit dokončené úkoly.

en: Show inactive: whether to show inactive tasks (planned start date 
    in the future).
cs: Zobrazit neaktivní: zdali zobrazit neaktivní úkoly (plánované datum 
    zahájení v budoucnu).

en: Icon position: the LED icon may show up either on the 
    left side or the right side of the screen.
cs: Umístění ikony: ikona kontrolky může být zobrazena buď na 
    levé nebo pravé straně obrazovky.

en: Compact mode: if this is enabled, the task list has smaller 
    LEDs and doesn't show categories or dates.
cs: Kompaktní režim: pokud je toto zapnuto, seznam úkolů má menší 
    LED a nezobrazuje kategorie ani data.

en: Confirm complete: if enabled, a message box will pop up for 
    confirmation when you mark a task complete by tapping its LED.
cs: Potvrzení dokončení: pokud je povoleno, bude zobrazen rámeček 
    pro potvrzení, když označíte úkol jako dokončený kliknutím na jeho LED.

en: # days due soon: How many days in the future is 
    considered "soon".
cs: pč. dní do termínu: Kolik dní v budoucnu je 
    považováno za "blížící se".

en: Configuration on the desktop, all platforms
cs: Nastavení počítače, všechny platformy

en: Before synchronizing, you must also configure %(name)s on the 
    desktop; in the preferences, in the "Features" tab, check "Enable iPhone
    synchronization". Restart %(name)s. Now, in the preferences, choose the 
    "iPhone" tab and fill in at least the password.
cs: Před synchronizací musíte také nastavit %(name)s na 
    počítači; v nastaveních, v kartě "Funkce", zaškrtněte "Povolit 
    synchronizaci iPhone". Restartuje %(name)s. Nyní v nastaveních zvolte 
    kartu "iPhone" a vyplňte alespoň jedno heslo.

en: When you tap the "Sync" button in the category view, %(name)s
    will automatically detect running instances of %(name)s on your
    desktop and ask you to select one (you may have several instances
    running on different computers on your network, or several instances
    on the same computer). The name displayed is, by default, some string
    identifying the computer it's running on. To customize this, you may
    change the "Bonjour service name" in the configuration.
cs: Když klepnete na tlačítko "Sync" v zobrazení kategorií, %(name)s
    automaticky zjistí spuštěné instance %(name)s na Vašem
    počítači a zeptá se Vás, kterou chcete (můžete mít několik instancí
    spuštěných na různých počítačích ve Vaší síti, nebo na stejném
    počítači). Zobrazený název je, standardně, určitý řetězec
    identifikující počítač, na kterém je spuštěn. Abyste toto upravili,
    můžete změnit "Název služby Bonjour" v nastavení.

en: %(name)s will remember the chosen instance and try it next time
    you synchronize; if it's not running, it will prompt you again.
cs: %(name)s si zapamatuje vybranou instanci a kusí ji při
    příští synchronizaci; pokud není spuštěna, zeptá se Vás znovu.

en: Note that this synchronization happens through the network; there 
    is no need for the device to be connected through USB nor for iTunes to
    be running.
cs: Nezapomeňte, že tato synchronizace se provádí přes síť; není 
    třeba , aby bylo zařízení zapojeno přes USB nebo, aby bylo
    spuštěno iTunes.

en: Configuration on Windows
cs: Nastavení ve Windows

en: On Windows, you must install <a
    href="http://support.apple.com/kb/dl999">Bonjour for Windows</a> and
    unblock it when asked by the firewall.
cs: Při provozování v operačním systému Windows je třeba nainstalovat komponentu 
    <a href="http://support.apple.com/kb/dl999">Bonjour pro Windows</a> 
    a odblokovat její síťovou komunikaci, pokud jste o to požádáni dialogem brány firewall.

en: Configuration on Linux
cs: Nastavení v GNU/Linux

en: On Linux, you must have the <a href="http://avahi.org/">Avahi</a> 
    daemon installed and running. Most modern distributions already have it. You 
    must also install the dnscompat package; its name depends on your distribution 
    (libavahi-compat-libdnssd1 on Ubuntu for instance).
cs: V Linux musíte mít nainstalován daemona a spuštěn 
    <a href="http://avahi.org/">Avahi</a>. Většina moderních distribucí ho už má. 
    Musíte mít také nainstalován balíček dnscompat; jeho název závisí na Vaší distribuci 
    (například v Ubuntu to je libavahi-compat-libdnssd1).

en: I can't seem to find the iPhone/iPod Touch app on Apple's 
    website
cs: Zdá se, že aplikace pro iPhone/iPod Touch není na 
    webových stránkách fy Apple k nalezení.

en: My computer doesn't appear in the list when trying to sync
cs: Můj počítač se při pokusu o synchronizaci nezobrazí v seznamu

en: Check that your iPhone/iPod Touch is connected to the same network 
    your computer is through WiFi.
cs: Ověřte, že vaše zařízení iPhone/iPod Touch je (prostřednictvím technologie WiFi) 
    připojeno do stejného segmentu sítě, jako váš počítač.

en: The iPhone can't connect to my computer
cs: iPhone se nedokáže připojit k počítači

en: If you have a firewall, check that ports 4096-4100 are open.
cs: Pokud používáte firewall, ověřte, že porty 4096-4100 jsou otevřené.

en: No, %(name)s is not available for the Android platform. But,
    <a target="_blank" href="http://todotxt.com">Todo.txt Touch</a> is. 
    You can export your tasks from %(name)s to the <a target="_blank" 
    href="https://github.com/ginatrapani/todo.txt-cli/wiki/The-Todo.txt-Format">Todo.txt 
    format</a> and then edit your tasks on your Android device.
cs: Ne, %(name)s není dostupné pro platformu Android. Ale,
    <a target="_blank" href="http://todotxt.com">Todo.txt Touch</a> je. 
    Můžete exportovat Vaše úkoly z %(name)s do <a target="_blank" 
    href="https://github.com/ginatrapani/todo.txt-cli/wiki/The-Todo.txt-Format">formátu 
    Todo.txt</a> a pak Vaše úkoly upravit  na Vašem zařízení Android.

en: Todo.txt is an open source todo list manager, created by Gina 
    Trapani, that works with plain text files. Todo.txt has a command-line 
    interface. However, since the file format is plain text, you can also edit your 
    tasks with any text editor. Todo.txt Touch is a version of Todo.txt for the 
    Android platform. Todo.txt Touch uses a todo.txt file that lives in your
    Dropbox folder. %(name)s can import from and export to that todo.txt 
    file.
cs: Todo.txt je aplikace pro správu úkolů, opět s otevřeným zdrojovým kódem. 
    Autorkou je Gina Trapani a její aplikace pracuje se soubory, obsahujícími 
    prostý text. Uživatelské rozhraní má podobu příkazového řádku. Své úkoly 
    ovšem můžete upravovat i pomocí libovolného textového editoru. A to právě 
    díky tomu,  že informace jsou uloženy v podobě prostého textu.
    Existuje i varianta pro systém Android – Todo.txt Touch, která data (soubor 
    todo.txt) ukládá ve složce, synchronizované vůči službě Dropbox.
    Naše aplikace %(name)s umí import i export z/do tohoto todo.txt.

en: When exporting to Todo.txt, %(name)s creates another file alongside
    the target one, suffixed with "-meta". Don't delete this file; %(name)s uses it
    to keep track of external changed to the tasks. When a conflict arises (a task
    is modified both by Task Coach and by an external application when importing),
    the Todo.txt file wins the conflict.
cs: Při exportu do aplikace Todo.txt, %(name)s vytvoří vedle toho cílového 
    ještě další soubor, jehož název je zakončen na -meta. Tento soubor nemažte; 
    %(name)s jej používá pro sledování změn úkolů, provedených v jiné aplikaci. 
    V případě, že dojde ke konfliktu (při importu se zjistí, že úkol byl mezitím 
    upraven jak v Task Coach, tak v jiné aplikaci), jsou zahrnuty změny, provedené 
    v aplikaci Todo.txt a ty z Task Coach zahozeny.

en: Tip: if you save your task file in the todo folder that Todo.txt
    Touch creates in your Dropbox folder, and you turn on automatic importing and 
    exporting of Todo.txt, %(name)s will keep the task file and the 
    todo.txt file in sync. Please note that another file, named after the .txt file
    with '-meta' appended, is also generated. This is used internally by %(name)s
    in order to keep track of what has been modified in the .txt file; don't modify
    or delete it.
cs: Tip: pokud svůj soubor s úkoly ukládáte do složky todo, vytvořené aplikací 
    Todo.txt Touch ve vaší Dropbox složce, a máte zapnutý samočinný 
    import a export z/do aplikace Todo.txt, %(name)s bude synchronizovat 
    svůj soubor s úkoly a todo.txt. Všimněte si, že je též vytvořen další soubor, nazvaný
    stejně, jako .txt soubor, jen s přidaným -meta. Ten je %(name)s používán pro sledování
    změn v .txt souboru; tento -meta soubor neupravujte ani nemažte.

en: %(name)s imports task subjects, planned start date, due date, completion 
    date, priority, contexts and projects. Contexts and projects are both 
    transformed into categories in %(name)s. Projects cannot be transformed into 
    parent tasks because Todo.txt allows tasks to belong to multiple projects, 
    while %(name)s only allows one parent task per task.
cs: %(name)s importuje předměty úkolu, plánované datum zahájení, termín, datum 
    dokončení, prioritu, souvislosti a projekty. Souvislosti a projekty jsou v %(name)s 
    převedeny na kategorie. Projekty nemohou být převedeny do nadřazených úkolů, 
    protože zatímco Todo.txt umožňuje úkolům patřit do vícero projektů, %(name)s 
    umožňuje pouze jeden nadřazený úkol.

en: When importing, %(name)s tries to find matching tasks and 
    categories and update those instead of creating new ones. It does the matching
    by looking at the subject of the task (or project, or context) and the parent
    item if any.
cs: Při importu do %(name)s jsou hledány stejné, zde již existující úkoly a 
    kategorie. Snahou je aktualizovat tyto stávající, namísto vytváření nových. 
    Shoda je přitom hledána v předmětu úkolu (nebo projektu, či souvislosti) 
    a nadřazené položce, pokud existuje.

en: %(name)s exports task subjects, planned start date, due date, completion 
    date, priority and categories to the Todo.txt format. Other attributes are not
    exported.
cs: %(name)s exportuje do formátu aplikace Todo.txt pouze předmět úkolu, plánované datum zahájení, termín, datum dokončení, prioritu a kategorie. Ostatní vlastnosti exportovány nejsou.

en: %(name)s supports dates and times, but Todo.txt only supports 
    dates, so the time part of start, due, and completion date/times is not
    exported.
cs: Krom dat, %(name)s pracuje i s časy – aplikace Todo.txt nikoli. Proto jsou údaje o zahájení, termínu a datu dokončení exportovány do jejího formátu bez této časové části.

en: The default Todo.txt format only supports planned start dates and 
    completion dates, but no due dates. Therefore, %(name)s uses an extension to
    export the due date of tasks. Due dates are shown as "due:YYYY-MM-DD" in the
    todo.txt file.
cs: Výchozí formát Todo.txt podporuje pouze plánovaná data zahájení a 
    dokončení, ale ne termíny. Proto, %(name)s využívá rozšíření pro
    export termínů úkolů. Termíny jsou zobrazeny jako"due:RRRR-MM-DD"
    v souboru todo.txt

en: Todo.txt has priorities in the form of a letter ('A'-'Z'). 
    %(name)s has numerical priorities. %(name)s priority 1 is transformed into 'A',
    2 becomes 'B', etc., and 26 is 'Z'. %(name)s priorities below 1 and above 26
    are not exported.
cs: Todo.txt používá k označování stupně priority úkolů písmen A až Z. 
    %(name)s ke stejnému účelu používá číslice. Priorita 1 z %(name)s 
    odpovídá (a je převedena na) A v Todo.txt, 2 je B atd. až po 26,
    nebo-li Z. Stupně priority v %(name)s nižší než 1 a vyšší než 26
    exportovány nejsou.

en: Categories whose subject starts with a '+' are exported as projects. 
    Categories whose subject starts with an '@'-sign are exported as context. 
    Categories whose subject doesn't start with '+' or '@' are not exported. 
    Subcategories are exported if their parent category is.
cs: Kategorie, jejichž předmět začíná '+' jsou exportovány jako projekty. 
    Kategorie, jejichž předmět začíná znakem '@' jsou exportovány jako kontext. 
    Kategorie, jejichž předmět nezačíná '+' či '@' exportovány nejsou. 
    Podkategorie jsou exportovány, pokud je exportována jejich nadřazená kategorie.

en: Templates are blueprints for new tasks. Right now, the only task 
    properties that can be "parameterized" are the dates. When instantiating a 
    template, the created task has its dates replaced with dates relative to the 
    current date.
cs: Šablony jsou předlohy nových úkolů. Vlastnosti úkolu, které mohou být takto 
    parametrizovány, jsou v tuto chvíli pouze data. Ta budou u úkolu, vytvořeného 
    ze šablony, nastavena dle určeného vztahu k aktuálnímu datu.

en: You can also create a new template from a pre-made template file 
    (.tsktmpl); just select "Import template" in the File menu and select the file. 
    Template files are stored in a subdirectory of the directory where TaskCoach.ini 
    is.
cs: Také je možné použít soubor s již dříve vytvořenou šablonou (přípona .tsktmpl). Stačí v nabídce Soubor kliknout na volbu Importovat šablonu a vybrat příslušný soubor. Soubory se šablonami jsou uchovávány v podsložce té složky, ve které se nachází soubor TaskCoach.ini.

en: In order to instantiate a task template, use the "New task from 
    template" menu in the Task menu, or the equivalent toolbar button. When the 
    task is created, the due, start and completion dates, if applicable, are 
    reevaluated relatively to the current date. That means that if you create a 
    template from a task starting today and due tomorrow, every time the template 
    is instantiated, the planned start date will be replaced by the current date and the 
    due date by the current date plus one day.
cs: Šablonu úkolu použijete kliknutím buď na volbu Nový úkol ze šablony v nabídce Úkol, nebo na odpovídající tlačítko na liště nástrojů. Data takto vytvořeného úkolu – termín, datum zahájení a dokončení – pokud existují, jsou odvozena od současného data. Řekněme, že šablonu vytvoříte z úkolu, začínajícího dnes a s termínem zítra. Pak pokaždé, když z této šablony bude vytvořen úkol, bude do plánovaného data zahájení dosazeno současné datum a do termínu totéž plus jeden den.

en: You can also add templates from the template editor (File/Edit
    templates), as well as edit the template's basic properties (dates and
    subject). Dates are provided in a human-readable format; the date editor
    will become red if %(name)s cannot figure out what it means. Example
    dates:
cs: Šablony je též možné přidávat pomocí editoru šablon (Nabídka Soubor, volba Upravit šablony). Krom vytváření nových, v něm také můžete upravovat základní vlastnosti (data a předmět) již existujících šablon. Data jsou vyjádřena ve formátu, srozumitelném člověku. Pokud naopak %(name)s nedokáže interpretovat vaše zadání, oznámí to tak, že se editor zbarví do červena. Příklady zadání dat:

en: Please note that this system is not localized; you must enter
    the dates in english.
cs: Upozorňujeme, že tento sytém není lokalizován – jakékoli datum je třeba zadat v anglickém formátu.

en: You can drag and drop viewers to create almost any user interface 
    layout you want. When you start dragging a viewer, drop hints will appear to
    show where you can drop the viewer. Viewers can also be dropped onto each other
    to create notebooks.
cs: Rozvržení uživatelského rozhraní může být téměř libovolné. Svým potřebám ho přizpůsobíte přemístěním jednotlivých prohlížečů metodou táhni a pusť. Při přetahování těchto prvků jsou zobrazovány značky pozic, do kterých je lze umístit. Prohlížeče je též možné vrstvit na sebe a vytvářet tak karty.

en: In the edit dialogs, you can drag and drop tabs to rearrange 
    the order or to create a whole different user interface layout by placing tabs 
    next to eachother.
cs: Pořadí karet v dialogových oknech můžete měnit přetahováním. Případně je možné vytvořit úplně odlišné rozvržení uživatelského rozhraní umístěním karet vedle sebe.

en: Subjects and descriptions of tasks, notes and categories can be
    edited without opening an edit dialog. Select the item whose subject or
    description you want to change and click the item again, either in the subject
    column or in the description column. A text control will appear that lets you 
    change the subject or description. Hit return to confirm your changes. Hit 
    escape to cancel your changes. F2 is a keyboard shortcut for editing the 
    subject.
cs: Předměty a popisy úkolů, poznámek a kategorií mohou být upravovány i bez otevření dialogového okna úprav. Položku, jejíž předmět nebo popis chcete změnit, prostě označte a pak na ní klikněte ještě jednou – buď ve sloupci předmětu nebo popisu. Přejdete tak do režimu zadávání textu, ve kterém můžete konkrétní prvek změnit. Změnu následně potvrďte stisknutím klávesy Enter či zrušte klávesou Esc. A ještě k úpravám předmětu úkolu. Krom zmíněného, existuje ještě jeden způsob, jak se k nim dostat – použitím klávesové zkratky F2.

en: %(name)s has several keyboard shortcuts, listed below. Keyboard 
    shortcuts are not configurable at the moment.
cs: Provádění některých častých úkonů v aplikaci %(name)s lze zefektivnit použitím klávesových zkratek, zobrazených níže. Klávesové zkratky jsou v tuto chvíli pevně dané (nelze si nastavit vlastní).

en: Ctrl-M (Linux and Windows)
cs: Ctrl-M (GNU/Linux a MS Windows)

en: Ctrl-N (Linux and Mac OS X)
cs: Ctrl-N (GNU/Linux a Apple Mac OS X)

en: Shift-Ctrl-N (Linux and Mac OS X)
cs: Shift-Ctrl-N (GNU/Linux a Mac OS X)

en: Insert a new subitem
cs: Vložit novou podpoložku

en: Edit the selected item(s) or close a dialog
cs: Upravit zvolené položky nebo zavřít dialogové okno

en: Mark the selected task(s) (un)completed
cs: Označit zvolené položky jako (ne)dokončené

en: Cancel a dialog or move keyboard focus from search control back to viewer
cs: Zrušit dialogové okno nebo přesunout zaměření klávesnice z ovládání hledání zpět na průzkumníka

en: Move keyboard focus to the next field in the dialog
cs: Přesunout zaměření klávesnice na další pole v dialogovém okně

en: Move keyboard focus to the previous field in the dialog
cs: Přesunout zaměření klávesnice na předchozí pole v dialogovém okně

en: Move keyboard focus to the next tab in a notebook control
cs: Přesunout zaměření klávesnice na další kartu v ovládání poznámek

en: Move keyboard focus to the previous tab in a notebook control
cs: Přesunout zaměření klávesnice na předchozí záložku v ovládání poznámek

en: INSERT (Windows)
cs: INSERT (pouze Windows)

en: Shift-INSERT (Windows)
cs: Shift-INSERT (pouze Windows)

en: Pop up menu or drop down box
cs: Vyskakovací nabídka nebo rozbalovací seznam

en: Edit the subject of the selected item in a viewer
cs: Upravit předmět zvolené položky v prohlížeči

en: <h4>%(name)s - %(description)s</h4>
    <h5>Version %(version)s, %(date)s</h5>
    <p>By %(author)s &lt;%(author_email)s&gt;<p>
    <p><a href="%(url)s" target="_blank">%(url)s</a></p>
    <p>%(copyright)s</p>
    <p>%(license_notice_html)s</p>
cs: <h4>%(name)s – %(description)s</h4>
    <h5>Verze %(version)s, %(date)s</h5>
    <p>Vytvořil %(author)s &lt;%(author_email)s&gt;<p>
    <p><a href="%(url)s" target="_blank">%(url)s</a></p>
    <p>%(copyright)s</p>
    <p>%(license_notice_html)s</p>

en: %(name)s is actively developed. Although the %(name)s developers try hard to prevent them, bugs do happen. So, backing up your work on a regular basis is strongly advised.
cs: %(name)s je aktivně vyvíjen. Ale i když se vývojáři %(name)s snaží předcházet chybám, přesto se stávají. Proto je důrazně doporučeno si svou práci pravidelně zálohovat.

en: %(name)s has a mailing list where you can discuss usage of %(name)s with fellow users, discuss and request features and complain about bugs. Go to %(url)s and join today!
cs: Problematice aplikace %(name)s se věnuje e-mailová konference, ve které můžete probírat používání %(name)s s ostatními uživateli, diskutovat o jejích funkcích, požádat o začlenění nových a hlásit chyby. Jděte na adresu %(url)s a přidejte se ještě dnes!

en: %(name)s has unlimited undo and redo. Any change that you make, be it editing a task description, or deleting an effort record, is undoable. Select 'Edit' -> 'Undo' and 'Edit' -> 'Redo' to go backwards and forwards through your edit history.
cs: %(name)s má funkce Zpět a Znovu neomezeny. Každou změnu, kterou provedete, ať už je to úprava popisu úkolu, nebo smazání záznamu úsilí, se dá vrátit zpět. Vyberte 'Upravit' -> 'Zpět' a 'Upravit' -> 'Znovu' abyste Vaší historii úprav procházeli dopředu i dozadu.

en: %(name)s is available in a number of different languages. Select 'Edit' -> 'Preferences' to see whether your language is one of them. If your language is not available or the translation needs improvement, please consider helping with the translation of %(name)s. Visit %(url)s for more information about how you can help.
cs: Texty uživatelského rozhraní aplikace %(name)s jsou dostupné v mnoha různých jazycích. Zda i v tom vašem zjistíte v nabídce Upravit -> Předvolby. Pokud zde váš jazyk není uveden nebo překlad potřebuje vylepšit, je i vaše pomoc vítána. Navštivte %(url)s, kde se dozvíte jak se zapojit.

en: If you enter a URL (e.g. %(url)s) in a task or effort description, it becomes a link. Clicking on the link will open the URL in your default web browser.
cs: Pokud zadáte URL (např. %(url)s) v popisu úkolu nebo úsilí, stane se z ní odkaz. Kliknutím na odkaz URL otevře ve Vašem výchozím internetovém prohlížeči.

en: You can drag and drop tasks in the tree view to rearrange parent-child relationships between tasks. The same goes for categories.
cs: Úkoly můžete v zobrazení stromu přetáhnout, abyste mezi úkoly přeskupili vztah nadřazený-podřazený. To stejné platí i v kategoriích.

en: You can drag files from a file browser onto a task to create attachments. Dragging the files over a tab will raise the appropriate page, dragging the files over a collapsed task (the boxed + sign) in the tree view will expand the task to show its subtasks.
cs: Soubory můžete  přetáhnout z prohlížeče na úkol pro vytvoření příloh. Přetažením souborů na záložku se otevře příslušná stránka, přetažením souborů na sbalený úkol (znaménko + v rámečku) ve stromovém zobrazení úkol rozbalí, aby byly zobrazeny jeho podúkoly.

en: You can create any viewer layout you want by dragging and dropping the tabs. The layout is saved and reused in the next session.
cs: Přetažením záložek můžete vytvořit jakékoli rozvržení prohlížeče. Rozvržení je ukládáno a použito v příští relaci.

en: What is actually printed when you select 'File' -> 'Print' depends on the current view. If the current view shows the task list, a list of tasks will be printed, if the current view shows effort grouped by month, that will be printed. The same goes for visible columns, sort order, filtered tasks, etc.
cs: Co se ve skutečnosti při zvolení 'Soubor' -> 'Tisk' vytiskne, závisí na současném zobrazení. Pokud je nyní zobrazen seznam úkolů, bude toto vytištěno, pokud je zobrazeno úsilí seskupené podle měsíce, bude vytištěno úsilí. Stejné je to v případě viditelných sloupců, seřazení, filtrovaných úkolů, atd.

en: Left-click a column header to sort by that column. Click the column header again to change the sort order from ascending to descending and back again. Right-click a column header to hide that column or make additional columns visible.
cs: Kliknutím levého tlačítka myši na hlavičku sloupce podle tohoto sloupce seřadíte. Při druhém kliknutí změníte seřazení ze vzestupného na sestupné a naopak. Kliknutím pravého tlačítka myši na hlavičku sloupce ho skryjete, nebo další sloupce zobrazíte.

en: You can create a template from a task in order to reduce typing when repetitive patterns emerge.
cs: Můžete vytvořit šablonu z úkolu, abyste snížili psaní, když se objeví stejné údaje

en: Ctrl-Tab switches between tabs in edit dialogs.
cs: Ctrl-Tab přepíná mezi záložkami v dialogových oknech úprav.

en: Tip of the day
cs: Rada dne

en: Next tip
cs: Další rada

en: Show tips on startup
cs: Zobrazit rady při startu

en: Browse for files to add as attachment to the selected item(s)
cs: Procházet soubory pro přidání jako přílohy ke zvoleným položkám

en: Add a note to the selected item(s)
cs: Přidat poznámku ke zvoleným položkám

en: Insert a new category
cs: Vložit novou kategorii

en: Cut the selected item(s) to the clipboard
cs: Vyjmout vybrané položky do schránky

en: Copy the selected item(s) to the clipboard
cs: Kopírovat vybrané položky do schránky

en: Paste item(s) from the clipboard
cs: Vložit položky ze schránky

en: Paste item(s) from the clipboard as subitem of the selected item
cs: Vložit položky ze schránky jako podpoložku ke zvolené položce

en: Edit preferences
cs: Upravit nastavení

en: Redo the last command that was undone
cs: Znovu provést poslední vrácený příkaz

en: Select all items in the current view
cs: Označit všechny položky v aktuálním zobrazení

en: Undo the last command
cs: Odvolat poslední příkaz

en: Add an effort period to the selected task(s)
cs: Přidat dobu trvání pracovního plánu pro vybraný úkol

en: Start tracking effort for the selected task(s)
cs: Začít sledovat práci, odvedenou ve vybraných úkolech

en: Stop tracking effort or resume tracking effort
cs: Zastavit nebo pokračovat v zaznamenávání odpracovaného času

en: Close the current file
cs: Zavřít aktuální soubor

en: Exit %s
cs: Konec %s

en: Open a %s file
cs: Otevřít soubor %s

en: Save the current file
cs: Uložit aktuální soubor

en: Load what has changed on disk
cs: Načíst to, co bylo na disku změněno

en: Save the current file under a new name
cs: Uložit aktuální soubor pod novým jménem

en: Help about the program
cs: Nápověda programu

en: Mail the selected item(s), using your default mailer
cs: Poslat zvolené položky použitím výchozího klienta

en: Insert a new note
cs: Vložit novou poznámku

en: Open all attachments of the selected item(s)
cs: Otevřít všechny přílohy zvolených položek

en: Open all notes of the selected item(s)
cs: Otevřít všechny poznámky zvolených položek

en: Print the current file
cs: Tisk aktuálního souboru

en: Setup the characteristics of the printer page
cs: Nastavit vlastnosti tisknuté stránky

en: Show all items (reset all filters)
cs: Zobrazit všechny položky (bez jakýchkoli filtrů)

en: Show all items regardless of category
cs: Zobrazit všechny položky bez ohledu na kategorii

en: Move keyboard focus from viewer to search control
cs: Přesunout zaměření klávesnice z prohlížeče na ovládání hledání

en: Decrease the priority of the selected task(s)
cs: Snížit prioritu vybraných úkolů

en: Increase the priority of the selected task(s)
cs: Zvýšit prioritu vybraných úkolů

en: Make the selected task(s) the highest priority task(s)
cs: Dát vybraným úkolům nejvyšší prioritu

en: Make the selected task(s) the lowest priority task(s)
cs: Dát vybraným úkolům nejnižší prioritu

en: Insert a new task
cs: Vložit nový úkol

en: Collapse all items with subitems
cs: Sbalit všechny podpoložky

en: Expand all items with subitems
cs: Rozbalit všechny podpoložky

en: Activate the next open viewer
cs: Aktivovat následující otevřený prohlížeč

en: Activate the previous open viewer
cs: Aktivovat předchozí otevřený prohlížeč

en: An iPhone or iPod Touch tried to connect to Task Coach,
    but no password is set. Please set a password in the
    iPhone section of the configuration and try again.
cs: K aplikaci Task Coach se pokusilo připojit zařízení iPhone 
     nebo iPod Touch, ale v Task Coach není nastaveno 
    potřebné heslo. Přejděte do dialogu nastavení, 
    zde v části iPhone heslo nastavte a zkuste to znovu.

en: Protocol version: %d
cs: Verze protokolu: %d

en: Rejected protocol version %d
cs: Odmítnutá verze protokolu %d

en: Hash OK.
cs: Otisk je v pořádku.

en: Hash KO.
cs: Otisk není v pořádku.

en: Device name: %s
cs: Název zařízení: %s

en: Sending file name: %s
cs: Odesílání souboru: %s

en: Full from desktop.
cs: Úplné z počítače.

en: %d categories
cs: %d kategorií

en: Send category %s
cs: Poslat kategorii %s

en: Response: %d
cs: Odpověď: %d

en: %d tasks
cs: %d úkolů

en: Send task %s
cs: Poslat úkol %s

en: %d efforts
cs: %d úsilí

en: Send effort %s
cs: Poslat úsilí %s

en: Finished.
cs: Hotovo.

en: %d new categories
cs: %d nových kategorií

en: %d new tasks
cs: %d nových úkolů

en: %d new efforts
cs: %d nových úsilí

en: %d modified categories
cs: %d změněných kategorií

en: %d modified tasks
cs: %d změněných úkolů

en: %d modified efforts
cs: %d změněných úsilí

en: %d deleted categories
cs: %d smazaných kategorií

en: %d deleted tasks
cs: %d smazaných úkolů

en: %d deleted efforts
cs: %d smazaných úsilí

en: New category (parent: %s)
cs: Nová kategorie (nadřazená: %s)

en: Delete category %s
cs: Smazat kategorii %s

en: Modify category %s
cs: Změnit kategorii %s

en: New task %s
cs: Nový úkol %s

en: Delete task %s
cs: Smazat úkol %s

en: Modify task %s
cs: Změnit úkol %s

en: End of task synchronization.
cs: Konec synchronizace úkolu.

en: Could not find task %s for effort.
cs: Nelze najít úkol %s pro úsilí.

en: New effort %s
cs: Nové úsilí %s

en: Modify effort %s
cs: Změnit úsilí %s

en: Sending GUID: %s
cs: Posílání GUID: %s

en: Reading mail info...
cs: Načítání informací o e-mailu…

en: Reading mail information. Please wait.
cs: Načítání informací o e-mailu. Čekejte prosím.

en: Could not find Thunderbird data dir
cs: Nelze najít složku s daty aplikace Thunderbird

en: Could not find Thunderbird profile.
cs: Nelze najít profil v aplikci Thunderbird

en: No default section in profiles.ini
cs: Žádná výchozí volba v profiles.ini

en: Malformed Thunderbird internal ID:
    %s. Please file a bug report.
cs: Poškozené vnitřní ID Thunderbird:
    %s. Prosíme, nahlaste tuto chybu.

en: Could not find directory for ID
    %s.
    Please file a bug report.
cs: Nelze najít složku pro ID
    %s.
    Prosíme, nahlaste tuto chybu.

en: Unrecognized URL scheme: "%s"
cs: Nerozpoznané schéma URL: "%s"

en: Could not open an IMAP connection to %(server)s:%(port)s
    to retrieve Thunderbird email message:
    %(reason)s
cs: Nelze otevřít spojení IMAP pro %(server)s:%(port)s
    k získání emailové zprávy Thunderbird:
    %(reason)s

en: Please enter the domain for user %s
cs: Zadejte doménu pro uživatele %s

en: Could not select inbox "%s"
    (%s)
cs: Nelze zvolit složku doručené %s
    (%s)

en: No such mail: %d
cs: Žádná taková pošta: %d

en: Actual start time
cs: Skutečné datum zahájení

en: Planned start time
cs: Plánované datum zahájení

en: Due time
cs: Termín

en: Completion time
cs: Čas dokončení

en: Reminder time
cs: Čas připomínky

en: Creation time
cs: Čas vytvoření

en: Period end date
cs: Konečné datum období

en: Period start date
cs: Počáteční datum období

en: Period start time
cs: Začátek období

en: No subject
cs: Žádný předmět

en: New task due today
cs: Dnes má termín nový úkol

en: New task due tomorrow
cs: Zítra má termín nový úkol

en: %d days
cs: %d dnů

en: 1 day
cs: 1 den

en: Every %(frequency)d days
cs: Každých %(frequency)d dnů

en: Every %(frequency)d weeks
cs: Každých %(frequency)d týdnů

en: Every %(frequency)d months
cs: Každých %(frequency)d měsíců

en: Every %(frequency)d years
cs: Každých %(frequency)d let

en: Every other day
cs: Každý druhý den

en: Every other week
cs: Každý druhý týden

en: Every other month
cs: Každý druhý měsíc

en: Every other year
cs: Každý druhý rok

en: Yesterday
cs: Včera

en: now
cs: teď

en: The synchronization for source %s
cs: Synchronizace pro zdroj %s

en: will be a refresh from server. All local items will
    be deleted. Do you wish to continue?
cs: bude obnovení ze serveru. Všechny místní položky budou
    smazány. Opravdu si přejete pokračovat?

en: will be a refresh from client. All remote items will
    be deleted. Do you wish to continue?
cs: bude obnovení z klienta. Všechny vzdálené položky
    budou smazány. Přejete si pokračovat?

en: Synchronization
cs: Synchronizace

en: Synchronizing. Please wait.
cs: Probíhá synchronizace. Prosím čekejte.

en: %d items added.
    %d items updated.
    %d items deleted.
cs: %d položek přidáno.
    %d položek aktualizováno.
    %d položek smazáno.

en: An error occurred in the synchronization.
    Error code: %d; message: %s
cs: Při synchronizaci došlo k chybě.
    Kód chyby: %d; zpráva: %s

en: You must first edit your SyncML Settings, in Edit/SyncML preferences.
cs: Nejprve je třeba upravit nastavení SyncML, v nabídce Upravit – Předvolby SyncML

en: Pane Switcher
cs: Přepínač panelů

en: Restore %s
cs: Obnovit %s

en: Pane Preview
cs: Náhled panelu

en: Cl&ose
cs: &Zavřít

en: Close All
cs: Zavřít vše

en: &Next
cs: &Další

en: &Previous
cs: &Předchozí

en: &Window
cs: &Okno

en: Edit
cs: Upravit

en: %d weeks
cs: %d týdnů

en: %d hours
cs: %d hodin

en: Done
cs: Hotovo

en: Kind of period displayed and its count
cs: Druh zobrazeného období a jeho počet

en: Month
cs: Měsíc

en: Calendar orientation
cs: Orientace kalendáře

en: Horizontal
cs: Vodorovně

en: Vertical
cs: Svisle

en: Which tasks to display
cs: Které úkoly zobrazit

en: Tasks with a planned start date and a due date
cs: Úkoly s plánovaným datem zahájení a termínem

en: Tasks with a planned start date
cs: Úkoly s plánovaným datem zahájení

en: Tasks with a due date
cs: Úkoly s termínem

en: All tasks
cs: Všechny úkoly

en: All tasks, except unplanned tasks
cs: Všechny úkoly, kromě nenaplánovaných

en: Draw a line showing the current time
cs: Vykreslit křivku zobrazující aktuální čas

en: Color used to highlight the current day
cs: Barva použitá ke zvýraznění dnešního dne

en: All files (*.*)|*
cs: Všechny soubory (*.*)|*

en: Headers
cs: Hlavičky

en: Week number
cs: Číslo týdne

en: Calendar span
cs: Časové rozpětí kalendáře

en: Week
cs: Týden

en: Work week
cs: Pracovní týden

en: Password:
cs: Heslo:

en: Store in keychain
cs: Uložit do klíčenky

en: There was a problem trying to find out your system's keychain.
    Please file a bug report (see the Help menu) and attach a screenshot of this message.
    Error was:
    
    %s
cs: Při pokusu o nalezení klíčenky vašeho systému došlo k chybě.
    Chybu prosím nahlaste vývojářům aplikace (viz nabídka Nápověda) a připojte též snímek obrazovky s touto zprávou.
    Zjištěná chyba:
    
    %s

en: Please enter your password.
cs: Zadejte své heslo.

en: Please enter your password
cs: Zadejte své heslo

en: &Match case
cs: &Rozlišovat velikost písmen

en: Match case when filtering
cs: Při filtrování dávat důraz na velikost písmen

en: &Include sub items
cs: &Zahrnout vnořené položky

en: Include sub items of matching items in the search results
cs: Zahrnout podpoložky shodných položek ve výsledcích hledání

en: &Search description too
cs: &Prohledat také popis

en: Search both subject and description
cs: Hledat v předmětu i popisu

en: &Regular Expression
cs: &Regulární výraz

en: Consider search text as a regular expression
cs: Považovat hledaný text za regulární výraz

en: This is an invalid regular expression.
cs: Toto je neplatný regulární výraz.

en: Defaulting to substring search.
cs: Bude použito hledání podřetězců.

en: Recent searches
cs: Nedávná hledání

en: Viewer not searchable
cs: V prohlížeči nelze vyhledávat

en: Compatibility warning
cs: Varování slučitelnosti

en: The SyncML feature is disabled, because the module
    could not be loaded. This may be because your platform
    is not supported, or under Windows, you may be missing
    some mandatory DLLs. Please see the SyncML section of
    the online help for details (under "Troubleshooting").
cs: Funkce SyncML je vypnutá, protože nebylo možné načíst 
    příslušný modul. Důvodem může být, že vaše platforma 
    není podporována. Nebo, v případě MS Windows, 
    ve vaší instalaci schází potřebné dynamické knihovny (.dll). 
    Podrobnosti naleznete v online nápovědě, sekci SyncML 
    (v části Řešení problémů).

en: Never show this dialog again
cs: Příště toto okno nezobrazovat

en: Error opening URL
cs: Chyba při otevírání URL
