taskcoach - en to fi translation catalogue (1404 entries)

en: Errors have occured. Please see "taskcoachlog.txt" in your "My Documents" folder.
fi: Tapahtui virheitä. Katso "taskcoachlog.txt" "Omat Tiedostot" kansiossa.

en: Error
fi: Virhe

en: Errors have occured. Please see "%s"
fi: Tapahtui virheitä. Ole hyvä ja katso "%s"

en: Couldn't load settings from TaskCoach.ini:
    %s
fi: Ei voitu ladata asetuksia tiedostosta TaskCoach.ini:
    %s

en: %s file error
fi: %s tiedostovirhe

en: "%s" became top-level because its parent was locally deleted.
fi: "%s":sta tuli ylin taso, koska sitä ylempi taso on poistettu paikallisesti.

en: Conflicts detected for "%s".
    The local version was used.
fi: Ristiriitoja on havaittu: "%s".
    Käytettiin paikallista versiota.

en: Edit location of attachments
fi: Muuta liitteiden sijaintia

en: Edit attachment "%s" location
fi: Muuta liitteeen "%s" sijaintia

en: Add attachment
fi: Lisää liite

en: Add attachment to "%s"
fi: Lisää liite kohteelle "%s"

en: New attachment
fi: Uusi liite

en: Remove attachment
fi: Poista liite

en: Remove attachment to "%s"
fi: Poista liite "%s"

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy "%s"
fi: Kopioi "%s"

en: Delete
fi: Poista

en: Delete "%s"
fi: Poista "%s"

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cut "%s"
fi: Leikkaa "%s"

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste "%s"
fi: Liitä "%s"

en: Paste as subitem
fi: Liitä alitietona

en: Paste as subitem of "%s"
fi: Liitä "%s":n alitietona

en: Drag and drop
fi: Raahaa ja pudota

en: Drag and drop "%s"
fi: Raahaa ja pudota "%s"

en: Edit subjects
fi: Muokkaa otsikkoa

en: Edit subject "%s"
fi: Muokkaa otsikkoa "%s"

en: Edit descriptions
fi: Muokkaa kuvauksia

en: Edit description "%s"
fi: Muokkaa kuvausta "%s"

en: Change icons
fi: Vaihda kuvakkeita

en: Change icon "%s"
fi: Vaihda kuvaketta "%s"

en: Change fonts
fi: Vaihda kirjasimia

en: Change font "%s"
fi: Vaihda kirjasinta "%s"

en: Change foreground colors
fi: Vaihda edustavärejä

en: Change foreground color "%s"
fi: Vaihda edustaväriä "%s"

en: Change background colors
fi: Vaihda taustavärejä

en: Change background color "%s"
fi: Vaihda taustaväriä "%s"

en: Toggle category
fi: Vaihda kategoria

en: Toggle category of "%s"
fi: Vaihda "%s" kategoria

en: New category
fi: Uusi kategoria

en: New subcategories
fi: Uudet alikategoriat

en: New subcategory of "%s"
fi: Kategorian "%s" uusi alikategoria

en: New subcategory
fi: Uusi alikategoria

en: Edit exclusive subcategories
fi: Muokkaa pois sulkevia alikategorioita

en: Edit exclusive subcategories of "%s"
fi: Muokkaa "%s" :n pois sulkevia alikategorioita

en: Delete categories
fi: Poista kategoriat

en: Delete category "%s"
fi: Poista kategoria "%s"

en: Drag and drop categories
fi: Raahaa ja pudota kategoriat

en: New efforts
fi: Uudet työmäärät

en: New effort of "%s"
fi: Uusi työmäärä "%s"

en: Delete efforts
fi: Poista työmäärät

en: Delete effort "%s"
fi: Poista työmäärä "%s"

en: Change task of effort
fi: Vaihda työmäärän tehtävä

en: Change task of "%s" effort
fi: Vaihda työmäärän "%s" tehtävä

en: Change effort start date and time
fi: Vaihda työmäärän aloituspäivä ja -aika

en: Change effort start date and time of "%s"
fi: Vaihda työmäärän "%s" aloituspäivä ja -aika

en: Change effort stop date and time
fi: Vaihda työmäärän lopetuspäivä ja -aika

en: Change effort stop date and time of "%s"
fi: Vaihda työmäärän "%s" lopetuspäivä ja -aika

en: New note
fi: Uusi huomautus

en: New subnotes
fi: Uudet alihuomautukset

en: New subnote of "%s"
fi: Uusi "%s":n alihuomautus

en: New subnote
fi: Uusi alihuomautus

en: Delete notes
fi: Poista huomautukset

en: Delete note "%s"
fi: Poista huomautus "%s"

en: Drag and drop notes
fi: Raahaa ja pudota huomautukset

en: Drag and drop note "%s"
fi: Raahaa ja pudota huomautus "%s"

en: Add note
fi: Lisää huomautus

en: Add note to "%s"
fi: Lisää huomautus "%s"

en: Add subnote
fi: Lisää alihuomautus

en: Add subnote to "%s"
fi: Lisää alihuomautus "%s"

en: Remove note
fi: Poista huomautus

en: Remove note from "%s"
fi: Poista huomautus "%s"

en: Drag and drop tasks
fi: Raahaa ja pudota tehtävät

en: Delete tasks
fi: Poista tehtävät

en: Delete task "%s"
fi: Poista tehtävä "%s"

en: New task
fi: Uusi tehtävä

en: New subtasks
fi: Uudet alitehtävät

en: New subtask of "%s"
fi: Uusi "%s":n alitehtävä

en: New subtask
fi: Uusi alitehtävä

en: Mark tasks completed
fi: Merkitse tehtävät suoritetuksi

en: Mark "%s" completed
fi: Merkitse "%s" suoritetuksi

en: Mark task active
fi: Merkitse tehtävä aktiiviseksi

en: Mark "%s" active
fi: Merkitse "%s" aktiiviseksi

en: Mark task inactive
fi: Merkitse tehtävä ei-aktiiviseksi

en: Mark "%s" inactive
fi: Merkitse "%s" ei-aktiiviseksi

en: Start tracking
fi: Aloita seuranta

en: Start tracking "%s"
fi: Aloita tehtävän "%s" seuranta

en: Stop tracking
fi: Lopeta seuranta

en: Stop tracking "%s"
fi: Lopeta tehtävän "%s" seuranta

en: Maximize priority
fi: Aseta tärkeys maksimiin

en: Maximize priority of "%s"
fi: Aseta tehtävän "%s" tärkeys maksimiin

en: Minimize priority
fi: Aseta tärkeys minimiin

en: Minimize priority of "%s"
fi: Aseta tehtävän "%s" tärkeys minimiin

en: Increase priority
fi: Nosta tärkeyttä

en: Increase priority of "%s"
fi: Nosta tehtävän "%s" tärkeyttä

en: Decrease priority
fi: Pienennä tärkeyttä

en: Decrease priority of "%s"
fi: Pienennä tehtävän "%s" tärkeyttä

en: Change priority
fi: Vaihda tärkeyttä

en: Change priority of "%s"
fi: Vaihda "%s":n tärkeyttä

en: Add note to tasks
fi: Lisää huomautus tehtävään

en: Change planned start date
fi: Muuta suunniteltu aloituspäivä

en: Change planned start date of "%s"
fi: Muuta suunniteltu "%s":n aloituspäivä

en: Change due date
fi: Vaihda määräaika

en: Change due date of "%s"
fi: Vaihda "%s":n määräaika

en: Change actual start date
fi: Vaihda varsinainen aloituspäivä

en: Change actual start date of "%s"
fi: Vaihda varsinainen "%s":n aloituspäivä

en: Change completion date
fi: Vaihda valmistumispäivä

en: Change completion date of "%s"
fi: Vaihda "%s":n valmistumispäivä

en: Change reminder dates/times
fi: Vaihda muistutuksen päivät/ajat

en: Change reminder date/time of "%s"
fi: Vaihda "%s":n muistutuksen päivä/aika

en: Change recurrences
fi: Vaihda toistot

en: Change recurrence of "%s"
fi: Vaihda "%s":n toisto

en: Change percentage complete of "%s"
fi: Vaihda "%s":n valmiusaste

en: Change when tasks are marked completed
fi: Vaihda, kun tehtävät on merkitty valmiiksi

en: Change when "%s" is marked completed
fi: Vaihda, kun "%s" on merkitty valmiiksi

en: Change budgets
fi: Vaihda arvioitu aika

en: Change budget of "%s"
fi: Vaihda  "%s":n arvioitu aika

en: Change hourly fees
fi: Vaihda tuntitaksa

en: Change hourly fee of "%s"
fi: Vaihda  "%s":n tuntitaksa

en: Change fixed fees
fi: Vaihda kiinteä taksa

en: Change fixed fee of "%s"
fi: Vaihda  "%s":n kiinteä taksa

en: Toggle prerequisite
fi: Vaihda vaatimus

en: Toggle prerequisite of "%s"
fi: Vaihda  "%s":n vaatimus

en: Error while reading the %s-%s setting from %s.ini.
fi: Virhe luettaessa %s-%s asetusta tiedostosta %s.ini.

en: The value is: %s
fi: Arvo on: %s

en: The error is: %s
fi: Virhe on: %s

en: %s will use the default value for the setting and should proceed normally.
fi: %s:lle käytetään asetuksen oletusarvoa ja käsittelyn pitäisi edetä normaalisti.

en: Settings error
fi: Asetusvirhe

en: Error while saving %s.ini:
    %s
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoon %s.ini
    %s

en: Save error
fi: Virhe tallentaessa

en: Mail.app message
fi: Mail.app-viesti

en: New attachment...
fi: Uusi liite...

en: Insert a new attachment
fi: Lisää uusi liite

en: Open attachment
fi: Avaa liite

en: Open the selected attachments
fi: Avaa valitut liitteet

en: 5 minutes
fi: 5 minuuttia

en: Don't snooze
fi: Älä käytä torkkutoimintoa

en: 10 minutes
fi: 10 minuuttia

en: 15 minutes
fi: 15 minuuttia

en: 20 minutes
fi: 20 minuuttia

en: 30 minutes
fi: 30 minuuttia

en: 1.5 hour
fi: 1,5 tuntia

en: 45 minutes
fi: 45 minuuttia

en: 1 hour
fi: 1 tunti

en: 2 hours
fi: 2 tuntia

en: 3 hours
fi: 3 tuntia

en: 4 hours
fi: 4 tuntia

en: 12 hours
fi: 12 tuntia

en: 6 hours
fi: 6 tuntia

en: 8 hours
fi: 8 tuntia

en: 18 hours
fi: 18 tuntia

en: 24 hours
fi: 24 tuntia

en: 48 hours
fi: 48 tuntia

en: 72 hours
fi: 72 tuntia

en: 2 weeks
fi: 2 viikkoa

en: 1 week
fi: 1 viikko

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total for %s
fi: Yhteensä: %s

en: &New effort...	Ctrl+E
fi: Uusi &työmäärä...	Ctrl+T

en: Inactive tasks
fi: Ei-aktiiviset tehtävät

en: Hide &inactive tasks
fi: P&iilota ei-aktiiviset tehtävät

en: Inactive tasks: %d (%d%%)
fi: Ei-aktiiviset tehtävät: %d (%d%%)

en: Show/hide inactive tasks (incomplete tasks without actual start date)
fi: Näytä/piilota epäaktiiviset tehtävät (keskeneräiset tehtävät joita ei ole aloitettu)

en: Late tasks
fi: Myöhässä olevat tehtävät

en: Hide &late tasks
fi: Piilota myöhässä olevat tehtävät

en: Late tasks: %d (%d%%)
fi: Myöhässä olevat tehtävät: %d (%d%%)

en: Show/hide late tasks (inactive tasks with a planned start in the past)
fi: Näytä/piilota myöhässä olevat tehtävät (ei-aktiiviset tehtävät joiden suunniteltu aloitusaika on mennyt)

en: Active tasks
fi: Aktiiviset tehtävät

en: Active tasks: %d (%d%%)
fi: Aktiiviset tehtävät: %d (%d%%)

en: Hide &active tasks
fi: Piilota &aktiiviset tehtävät

en: Show/hide active tasks (incomplete tasks with an actual start date in the past)
fi: Näytä/piilota aktiiviset tehtävät (keskeneräiset tehtävät jotka on jo aloitettu)

en: Due soon tasks
fi: Tehtävät joiden määräaika on lähellä

en: Due soon tasks: %d (%d%%)
fi: Tehtävät joiden määräaika on lähellä: %d (%d%%)

en: Hide &due soon tasks
fi: Piilota tehtävät, joiden määräaika on lähellä

en: Show/hide due soon tasks (incomplete tasks with a due date in the near future)
fi: Näytä/piilota keskeneräiset tehtävät, joiden määräaika on lähellä

en: Overdue tasks
fi: Yliajalla olevat tehtävät

en: Hide &over due tasks
fi: Piilota yliajalla olevat tehtävät

en: Overdue tasks: %d (%d%%)
fi: Yliajalla olevat tehtävät: %d (%d%%)

en: Show/hide over due tasks (incomplete tasks with a due date in the past)
fi: Näytä/piilota yliajalla olevat tehtävät (keskeneräiset tehtävät joiden määräaika on mennyt)

en: Completed tasks
fi: Valmiit tehtävät

en: Completed tasks: %d (%d%%)
fi: Valmiit tehtävät: %d (%d%%)

en: Hide &completed tasks
fi: Piilota valmiit tehtävät

en: Show/hide completed tasks
fi: Näytä/piilota valmiit tehtävät

en: &New task...
fi: &Uusi tehtävä...

en: Arrow down
fi: Nuoli alas

en: Arrow down with status
fi: Nuoli alas tilatiedolla

en: Blue arrows looped
fi: Siniset nuolet kierretty

en: Green arrows looped
fi: Vihreät nuolet kierretty

en: Arrow up
fi: Nuoli ylös

en: Arrow up with status
fi: Nuoli ylös tilatiedolla

en: Bomb
fi: Pommi

en: Book
fi: Kirja

en: Books
fi: Kirjat

en: Box
fi: Laatikko

en: Ladybug
fi: Leppäkerttu

en: Cake
fi: Kakku

en: Calculator
fi: Laskin

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Cat
fi: Kissa

en: Compact disc (CD)
fi: CD-levy

en: Charts
fi: Kaaviot

en: Chatting
fi: Keskustelu

en: Check mark
fi: Tarkistusmerkki

en: Check marks
fi: Tarkastusmerkit

en: Clock
fi: Kello

en: Alarm clock
fi: Herätyskello

en: Stopwatch
fi: Sekuntikello

en: Cogwheel
fi: Hammaspyörä

en: Cogwheels
fi: Hammaspyörät

en: Desktop computer
fi: Pöytätietokone

en: Laptop computer
fi: Kannettava tietokone

en: Handheld computer
fi: Käsitietokone

en: Red cross
fi: Punainen risti

en: Die
fi: Arpakuutio

en: Document
fi: Dokumentti

en: Blue earth
fi: Sininen maa

en: Green earth
fi: Vihreä maa

en: Envelope
fi: Kirjekuori

en: Envelopes
fi: Kirjekuoret

en: Blue folder
fi: Sininen kansio

en: Light blue folder
fi: Vaalean sininen kansio

en: Green folder
fi: Vihreä kansio

en: Grey folder
fi: Harmaa kansio

en: Orange folder
fi: Oranssi kansio

en: Purple folder
fi: Violetti kansio

en: Red folder
fi: Punainen kansio

en: Yellow folder
fi: Keltainen kansio

en: Blue folder with arrow
fi: Sininen kansio nuolella

en: Heart
fi: Sydän

en: Hearts
fi: Sydämet

en: Green house
fi: Vihreä talo

en: Red house
fi: Punainen talo

en: Key
fi: Avain

en: Keys
fi: Avaimet

en: Lamp
fi: Lamppu

en: Question mark
fi: Kysymysmerkki

en: Information
fi: Tiedonanto

en: Blue led
fi: Sininen led

en: Light blue led
fi: Vaalean sininen led

en: Grey led
fi: Harmaa led

en: Green led
fi: Vihreä led

en: Light green led
fi: Vaalean vihreä led

en: Orange led
fi: Oranssi led

en: Purple led
fi: Violetti led

en: Red led
fi: Punainen led

en: Yellow led
fi: Keltainen led

en: Life ring
fi: Pelastusrengas

en: Locked lock
fi: Lukittu lukko

en: Unlocked lock
fi: Avattu lukko

en: Magnifier glass
fi: Suurennuslasi

en: Music note
fi: Nuotti

en: Note
fi: Muistilappu

en: Palette
fi: Paletti

en: Paperclip
fi: Klemmari

en: Pencil
fi: Kynä

en: Person
fi: Henkilö

en: People
fi: Ihmiset

en: Identification
fi: Henkilökortti

en: Person talking
fi: Puhuva henkilö

en: Warning sign
fi: Varoitusmerkki

en: Minus
fi: Miinus

en: Red star
fi: Punainen tähti

en: Yellow star
fi: Keltainen tähti

en: Traffic light
fi: Liikennevalo

en: Trashcan
fi: Roskakori

en: Lightning
fi: Salama

en: Umbrella
fi: Sateenvarjo

en: Partly sunny
fi: Puolipouta

en: Wrench
fi: Jakoavain

en: No icon
fi: Ei kuvaketta

en: File
fi: Tiedosto

en: Full path
fi: Polku

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Restore
fi: Palauta

en: Close
fi: Sulje

en: Choose the restoration destination
fi: Valitse palautuksen kohde

en: Message from the %s developers
fi: Viesti %s:n kehittäjiltä

en: See:
fi: Katso:

en: Description
fi: Selite

en: Edit to change all subjects
fi: Muuta vaihtaaksesi kaikki otsikot

en: Subject
fi: Aihe

en: Edit to change all descriptions
fi: Muuta vaihtaaksesi kaikki selitteet

en: Creation date
fi: Luomisaika

en: Modification date
fi: Muokkausaika

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Mutually exclusive
fi: Toisensa poissulkeva

en: Subcategories
fi: Alikategoriat

en: Edit to change location of all attachments
fi: Muuta vaihtaaksesi kaikkien liitteiden paikat

en: Browse
fi: Selaa

en: Location
fi: Paikka

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: Foreground color
fi: Edustaväri

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Font
fi: Kirjasin

en: Icon
fi: Kuvake

en: Dates
fi: Päiväykset

en: Planned start date
fi: Suunniteltu aloituspäivä

en: Due date
fi: Määräaika

en: Actual start date
fi: Varsinainen aloituspäivä

en: Completion date
fi: Valmistumispäivä

en: Reminder
fi: Muistutus

en: Recurrence
fi: Toistettavuus

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Percentage complete
fi: Prosenttia valmiina

en: Use application-wide setting
fi: Käytä sovelluksen asetuksia

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

en: Mark task completed when all children are completed?
fi: Merkitse tehtävä suoritetuksi, kun kaikki alitehtävät ovat valmiita?

en: Budget
fi: Arvioitu aika

en: Time spent
fi: Kulutettu aika

en: Budget left
fi: Arvioitua aikaa jäljellä

en: Hourly fee
fi: Tuntitaksa

en: Fixed fee
fi: Kiinteä taksa

en: Revenue
fi: Tulot

en: Effort
fi: Työmäärä

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Attachments
fi: Liitteet

en: Notes
fi: Huomautukset

en: Prerequisites
fi: Vaatimukset

en: Edit task
fi: Muokkaa tehtävää

en: Task
fi: Tehtävä

en: Start
fi: Aloita

en: Week(s)
fi: Viikkoa

en: Day(s)
fi: Päivää

en: Hour(s)
fi: Tunnit

en: Minute(s)
fi: Minuutit

en: Stop
fi: Lopeta

en: Start tracking from last stop time
fi: Aloita seuranta viimeisestä lopetusajasta

en: Stop tracking now
fi: Lopeta seuranta nyt

en: Warning: start must be earlier than stop
fi: Varoitus: aloituksen täytyy olla ennen lopetusta

en: Multiple tasks
fi: Useita tehtäviä

en: %s (task)
fi: %s (tehtävä)

en: Multiple categories
fi: Useita kategorioita

en: %s (category)
fi: %s (kategoria)

en: Multiple notes
fi: Useita huomautuksia

en: %s (note)
fi: %s (huomautus)

en: Multiple attachments
fi: Useita liitteitä

en: %s (attachment)
fi: %s (liite)

en: Multiple efforts
fi: Useita työmääriä

en: %s (effort)
fi: %s (työmäärä)

en: Use font:
fi: Käytä kirjasinta:

en: Use color:
fi: Käytä väriä:

en: None
fi: Ei mitään

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: Yearly
fi: Vuosittain

en: keeping dates on the same weekday
fi: pitäen päiväykset samalla viikon päivällä

en: , every
fi: , joka

en: Stop after
fi: Keskeytä

en: recurrences
fi: toiston jälkeen

en: Schedule each next recurrence based on
fi: Aikatauluta jokainen seuraava toisto perustuen:

en: previous planned start and/or due date
fi: aiemmin suunniteltuun aloitus/lopetusaikaan

en: last completion date
fi: edelliseen valmistumisaikaan

en: day(s),
fi: päivä,

en: period,
fi: jakso,

en: week(s),
fi: viikko

en: month(s),
fi: kuukausi

en: year(s),
fi: vuosi

en: Export items from:
fi: Vie tiedot:

en: Export only the selected items
fi: Vie vain valitut tiedot

en: Columns to export:
fi: Sarakkeet, jotka viedään:

en: Put task dates and times in separate columns
fi: Laita tehtävän päivämäärät ja kellonajat eri sarakkeisiin

en: Write style information to a separate CSS file
fi: Tallenna tyylitiedot erilliseen CSS-tiedostoon

en: If a CSS file exists for the exported file, %(name)s will not overwrite it. This allows you to change the style information without losing your changes on the next export.
fi: Jos CSS-tiedosto on olemassa viedylle tiedostolle, %(name)s ei ylikirjoita sitä. Tämä mahdollistaa tyylitietojen muuttamisen ilman että menetät muutoksesi seuraavalla vientikerralla.

en: Export as CSV
fi: Vie CSV-formaattiin

en: Export as iCalendar
fi: Vie iCalendar-formaattiin

en: Export as HTML
fi: Vie HTML-formaattiin

en: Export as Todo.txt
fi: Vie Todo.txt-formaattiin

en: An iPhone or iPod Touch device is trying
    to synchronize with this task file for
    the first time. What kind of synchronization
    would you like to use?
fi: iPhone tai iPod Touch yrittää synkronoida
    tämän tehtävätiedoston ensimmäistä kertaa.
    Millaista synkronointia haluat käyttää?

en: Refresh from desktop
fi: Päivitä työpöydältä

en: Refresh from device
fi: Päivitä laitteelta

en: Cancel
fi: Keskeytä

en: You have enabled the iPhone synchronization feature, which
    needs Bonjour. Bonjour does not seem to be installed on
    your system.
fi: Olet sallinut iPhone synkronoinnin, mikä tarvitsee
    Bonjour-ohjelman. Tätä ohjelmaa ei näytä olevan asennettuna
    järjestelmässäsi.

en: Please download and install Bonjour for Windows from
fi: Ole hyvä ja lataa ja asenna Bonjour-ohjelma Windowsille osoitteesta

en: Apple's web site
fi: Applen web-sivu

en: Bonjour support for Linux is generally provided by
    Avahi.
fi: Bonjour-tuen Linuxille tarjoaa tavallisesti
    Avahi.

en: You may find details for your distribution here
fi: Löydät lisää yksityiskohtia jakelupaketistasi täältä

en: Note that under some systems (Fedora), you may have to
    install the avahi-compat-libdns_sd package as well as Avahi in order
    for this to work.
fi: Huomaa, että joissakin järjestelmissä (Fedora) joudut asentamaan
    "avahi-compat-libdns_sd"-paketin sekä Avahi:n saadaksesi tämän toimimaan.

en: In addition, if you have a firewall, check that ports 4096-4100 are open.
fi: Lisäksi, jos sinulla on palomuuri, varmista, että portit 4096-4100 ovat auki.

en: This setting will take effect after you restart %s
fi: Tämä asetus tulee voimaan kun uudelleenkäynnistät %s :n

en: This setting can be overridden for individual tasks
    in the task edit dialog.
fi: Tämä asetus voidaan ohittaa yksittäisille tehtäville tehtävien muokkausikkunassa

en: Files
fi: Tiedostot

en: Auto save after every change
fi: Automaattitallennus joka muutoksen jälkeen

en: Auto load when the file changes on disk
fi: Lataa automaattisesti, kun tiedosto muuttuu levyllä

en: Smart filesystem monitoring
fi: Älykäs tiedostojärjestelmän monitorointi

en: Try to detect changes to the task file in real time.
    Do not check this if your task file is on a network share.
    You must restart %s after changing this.
fi: Yrittää huomata tehtävätiedoston muutokset reaaliaikaisesti.
    Älä aseta tätä, jos tehtävätiedostosi on verkkolevyllä.
    %s täytyy käynnistää tämän muutoksen jälkeen.

en: Save settings (%s.ini) in the same
    directory as the program
fi: Tallenna asetukset (%s.ini) samaan
    hakemistoon kuin itse ohjelma

en: For running %s from a removable medium
fi: Ohjelman %s ajamiseksi siirrettävältä medialta

en: Attachment base directory
fi: Liitteiden perushakemisto

en: When adding an attachment, try to make
    its path relative to this one.
fi: Liitettä lisättäessä yritä tehdä
    polku suhteelliseksi.

en: Before saving, automatically import from
fi: Ennen tallennusta automaattisesti tuo:

en: Todo.txt format
fi: Todo.txt-formaatti

en: Before saving, %s automatically imports tasks
    from a Todo.txt file with the same name as the task file,
    but with extension .txt
fi: Ennen tallennusta %s tuo automaattisesti tehtävät
    Todo.txt-tiedostosta samalla nimellä kuten tehtävätiedosto,
    mutta päätteellä .txt

en: When saving, automatically export to
fi: Tallennuksen yhteydessä vie:

en: When saving, %s automatically exports tasks
    to a Todo.txt file with the same name as the task file,
    but with extension .txt
fi: Tallennuksen aikana %s vie automaattisesti tehtävät
    Todo.txt-tiedostostoon samalla nimellä kuten tehtävätiedosto,
    mutta päätteellä .txt

en: Window behavior
fi: Ikkunan toiminta

en: Show splash screen on startup
fi: Näytä käynnistysruutu ohjelman käynnistyessä

en: Show tips window on startup
fi: Näytä vinkki-ikkuna ohjelman käynnistyessä

en: Start with the main window iconized
fi: Käynnistä pääikuna pienennettynä

en: Always
fi: Aina

en: Never
fi: Ei koskaan

en: If it was iconized last session
fi: Jos se oli pienennettynä edellisellä käyttökerralla

en: Check for new version of %(name)s on startup
fi: Tarkista käynnistyessä, onko %(name)s:sta uutta versiota

en: Hide main window when iconized
fi: Piilota pääikkuna, kun se on pienennetty

en: Minimize main window when closed
fi: Pienennä pääikkuna, kun se suljetaan

en: Make clock in the task bar tick when tracking effort
fi: Näytä kello tehtävärivillä työmääriä seurattaessa

en: Language
fi: Kieli

en: Let the system determine the language
fi: Anna järjestelmän määrittää kieli

en: If your language is not available, or the translation needs improving, please consider helping. See:
fi: Jos halaumasi kieli ei ole saatavilla, harkitse auttamista. Katso:

en: Language not found?
fi: Kieltä ei löydy?

en: Task appearance
fi: Tehtävän ulkonäkö

en: These appearance settings can be overridden for individual tasks in the task edit dialog.
fi: Nämä asetukset voidaan ohittaa yksittäisten tehtävien kohdalla tehtävän muokkausikkunassa.

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: All settings on this tab require a restart of %s to take effect
fi: %s täytyy käynnistää uudelleen, jotta nämä asetukset tulevat voimaan.

en: Enable SyncML
fi: Salli SyncML

en: Enable iPhone synchronization
fi: Salli iPhone syknronointi

en: Use X11 session management
fi: Käytä X11 istunnon hallintaa

en: Start of work week
fi: Työviikon aloitus

en: Monday
fi: Maanantai

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Hour of start of work day
fi: Työpäivän aloitustunti

en: Hour of end of work day
fi: Työpäivän lopetustunti

en: End of day
fi: Päivän loppu

en: Use gradients in calendar views.
    This may slow down Task Coach.
fi: Käytä häivytystä kalenterinäkymässä.
    Tämä voi hidastaa Task Coach:ia.

en: Minutes between suggested times
fi: Minuutit esitettyjen aikojen välillä

en: In popup-menus for time selection (e.g. for setting the start 
    time of an effort) %(name)s will suggest times using this 
    setting. The smaller the number of minutes, the more times 
    are suggested. Of course, you can also enter any time you 
    want beside the suggested times.
fi: Ajan valitsemisen ponnahdusikkunoissa (esim. aloitusajan 
    määrittämisessä %(name)s ehdottaa aikoja käyttäen tätä asetusta. 
    Mitä pienempi minuuttien määrä, sitä enemmän aikoja ehdotetaan. 
    Voit myös asettaa minkä tahansa ajan esitettyjen lisäksi.

en: Idle time notice
fi: Joutoajan huomautus

en: If there is no user input for this amount of time
    (in minutes), %(name)s will ask what to do about current efforts.
fi: Jos käyttäjä ei tee mitään tässä määritettynä aikana (minutteina), 
    %(name)s kysyy käyttäjältä mitä olemassaoleville työmäärille tehdään.

en: Use decimal times for effort entries.
fi: Käytä desimaaliaikoja

en: Display one hour, fifteen minutes as 1.25 instead of 1:15
    This is useful when creating invoices.
fi: Näytä esimerkiksi tunti ja viisitoista minuuttia muodossa 1.25. 
    Hyödyllinen esim. laskuja laatiessa.

en: Show a popup with the description of an item
    when hovering over it
fi: Näytä ponnahdusikkuna selitteen kanssa,
    kun tietoa osoitetaan hiirellä

en: Task dates
fi: Tehtäväpäivät

en: Mark parent task completed when all children are completed
fi: Merkitse päätehtävä suoritetuksi, kun kaikki alitehtävät on suoritettu

en: Number of hours that tasks are considered to be 'due soon'
fi: Tuntien lukumäärä, jolloin tehtävät 'vanhenevat pian'

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Changing the planned start date changes the due date
fi: Suunnitellun aloitupäivän muuttaminen muuttaa päättymisaikaa

en: Changing the due date changes the planned start date
fi: Päättymispäivän muuttaminen muuttaa suunniteltua aloituspäivää

en: What to do with planned start and due date if the other one is changed
fi: Mitä tehdään suunnitellulla aloitus- ja päättymispäivällä, jos toista muutetaan

en: Preset
fi: Esiasetus

en: Propose
fi: Ehdotus

en: Today
fi: Tänään

en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: Day after tomorrow
fi: Ylihuomenna

en: Next Friday
fi: Seuraava perjantai

en: Next Monday
fi: Seuraava maanantai

en: Start of day
fi: Päivän alku

en: Start of working day
fi: Työpäivän alku

en: Current time
fi: Nykyinen aika

en: End of working day
fi: Työpäivän loppu

en: Default planned start date and time
fi: Oletus suunniteltu alkupäivä ja -aika

en: Default due date and time
fi: Oletus lopetuspäivä ja -aika

en: Default actual start date and time
fi: Oletus todellinen alkupäivä ja -aika

en: Default completion date and time
fi: Oletus valmistumispäivä ja -aika

en: Default reminder date and time
fi: Oletus muistutuspäivä ja -aika

en: New tasks start with "Preset" dates and times filled in and checked. "Proposed" dates and times are filled in, but not checked.
    
    "Start of day" is midnight and "End of day" is just before midnight. When using these, task viewers hide the time and show only the date.
    
    "Start of working day" and "End of working day" use the working day as set in the Features tab of this preferences dialog.
fi: Uudet tehtävät alkavat "esiasetus" -päivämäärät ja ajat täytettynä ja valittuna. "ehdotus" -päivämäärät ja ajat on täytetty valmiiksi, mutta ei valittu.
    
    "Päivän alku" on keskiyöllä ja "Päivän loppu" on juuri ennen keskiyötä. Jos näitä käytetään ovat ainoastaan päivämäärät näkyvillä ja kellonajat piilotetaan.
    
    "Työpäivän alku" ja "työpäivän loppu" käyttävät tämän ikkunan Ominaisuudet-välilehdellä olevia asetuksia.

en: Task reminders
fi: Tehtävämuistuttajat

en: Notification system to use for reminders
fi: Ilmoitusjärjestelmä muistuttajille

en: Let the computer say the reminder
fi: Anna tietokoneen sanoa muistutus

en: (Needs espeak)
fi: (Tarvitaan 'espeak')

en: Default snooze time to use after reminder
fi: Oletus torkkuaika muistutuksen jälkeen

en: Snooze times to offer in task reminder dialog
fi: Tehtävän muistutusdialogissa olevat torkkuajat

en: Password for synchronization with iPhone
fi: Salasana iPhone synkronointia varten

en: When synchronizing, enter this password on the iPhone to authorize it
fi: Kun aletaan synkronoida, syötä salasana iPhoneen valtuuttaaksesi sen

en: Bonjour service name
fi: Bonjour-palvelun nimi

en: Upload completed tasks to device
fi: Lataa valmiit tehtävät laitteelle

en: Show the synchronization log
fi: Näytä synkronointiloki

en: Editor
fi: Editori

en: Check spelling in editors
fi: Tarkista kieliasu editoreissa

en: Font to use in the description field of edit dialogs
fi: Muokkausikkunoissa käytettävä kirjasin

en: Get e-mail subject from Mail.app
fi: Tuo sähköpostin otsikko ohjelmasta Mail.app

en: When dropping an e-mail from Mail.app, try to get its subject.
    This takes up to 20 seconds.
fi: Yritä saada sähköpostin otsikko Mail.app -ohjelmasta. Tämä voi kestää noin 20 sekuntia.

en: Focus task subject in task editor
fi: Korosta tehtävän otsikko muokkausikkunassa

en: When opening the task editor, select the task subject and focus it.
    This overwrites the X selection.
fi: Avattaessa tehtävän muokkausikkunaa, valitse tehtävän otsikko ja kohdista siihen. Tämä korvaa X -valinnan.

en: %(name)s reminder - %(task)s
fi: %(name)s muistuttaja - %(task)s

en: Reminder date/time
fi: Muistuttajan päiväys/aika

en: Snooze
fi: Torkku

en: Also make this the default snooze time for future reminders
fi: Tee tästä oletustorkkuaika tuleville muistutuksille

en: Mark task completed
fi: Merkitse tehtävä valmiiksi

en: SyncML server
fi: SyncML-palvelin

en: Custom
fi: Yksilöi

en: Horde-based
fi: Hordeen pohjautuva

en: SyncML server URL
fi: SyncML palvelimen URL

en: User name/ID
fi: Käyttäjänimi/tunnusnumero

en: Enable tasks synchronization
fi: Salli tehtävien synkronointi

en: Tasks database name
fi: Tehtävien tietokannan nimi

en: Preferred synchronization mode
fi: Haluttu synkronointitapa

en: Two way
fi: Kaksisuuntainen

en: Slow
fi: Hidas

en: One way from client
fi: Yksisuuntainen päätelaitteelta

en: Refresh from client
fi: Päivitä päätelaitteelta

en: One way from server
fi: Yksisuuntainen palvelimelta

en: Refresh from server
fi: Päivitä palvelimelta

en: Enable notes synchronization
fi: Salli huomautusten synkronointi

en: Notes database name
fi: Huomautusten tietokannan nimi

en: Access
fi: Pääsy

en: New task template
fi: Uusi tehtävämallipohja

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Available tools
fi: Käytösssä olevat työkalut

en: Make this tool visible in the toolbar
fi: Näytä tämä työkalu työkalupalkissa

en: Hide this tool from the toolbar
fi: Piilota tämä työkalu työkalupakista

en: Tools
fi: Työkalut

en: Move the tool up (to the left of the toolbar)
fi: Siirrä työkalua ylös (työkalupalkissa vasemmalle)

en: Move the tool down (to the right of the toolbar)
fi: Siirrä työkalua ylös (työkalupalkissa oikealle)

en: Reorder toolbar buttons by drag and dropping them in this list.
fi: Muuta työkalupalkin järjestystä raahaamalla ja pudottamalla.

en: Separator
fi: Välimerkki

en: Spacer
fi: Väli

en: Notify me of new versions.
fi: Ilmoita uusista versioista.

en: New version of %(name)s available
fi: Uusi versio saatavilla: %(name)s

en: You are using %(name)s version %(currentVersion)s.
fi: Käytät %(name)s:in versiota %(currentVersion)s.

en: Version %(version)s of %(name)s is available from
fi: %(name)s:n versio %(version)s on saatavilla:

en: %(name)s is up to date
fi: %(name)s on päivitetty

en: %(name)s is up to date at version %(version)s.
fi: %(name)s on päivitetty versioon %(version)s.

en: Couldn't find out latest version
fi: Viimeisintä versiota ei löytynyt

en: Couldn't find out what the latest version of %(name)s is.
fi: %(name)s:n viimeisintä versiota ei löytynyt.

en: Prerelease version
fi: Esiversio

en: You are using %(name)s prerelease version %(currentVersion)s.
fi: Käytät %(name)s:n esiversiota %(currentVersion)s.

en: The latest released version of %(name)s is %(version)s.
fi: Viimeisin virallinen %(name)s:n versio on %(version)s.

en: Warning
fi: Varoitus

en: Task Coach has known issues with XFCE4 session management.
fi: Task Coach:lla on tiedettyjä tapauksia XFCE4 istunnon hallinnan kanssa.

en: If you experience random freeze at startup, please uncheck
    the "Use X11 session management" in the Features tab of the preferences.
fi: Jos ilmenee satunnaista jumittumista käynnistyksessä, poista valinta kohdasta 
    "Use X11 session management", joka löytyy asetusten Features-välilehdeltä.

en: Do not show this dialog at startup
fi: Älä näytä tätä ikkunaa aloituksessa

en: No user input since %s. The following task was
    being tracked:
fi: Ei käyttäjän toimenpiteitä %s jälkeen. Seuraavaa tehtävää
    jäjitettiin:

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Stop it at %s
fi: Pysäytä hetkellä %s

en: Stop it at %s and resume now
fi: Pysäytä hetkellä %s ja jatka nyt

en: Notification
fi: Ilmoitus

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|All files (*.*)|*
fi: %s tiedostot (*.tsk)|*.tsk|Kaikki tiedostot (*.*)|*

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|Backup files (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|All files (*.*)|*
fi: %s-tiedostot (*.tsk)|*.tsk|Varmuuskopiotiedostot (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|Kaikki tiedostot (*.*)|*

en: iCalendar files (*.ics)|*.ics|All files (*.*)|*
fi: iCalendar-tiedostot (*.ics)|*.ics|Kaikki tiedostot (*.*)|*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*
fi: HTML-tiedostot (*.html)|*.html|Kaikki tiedostot (*.*)|*

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
fi: CSV-tiedostot (*.csv)|*.csv|Tekstitiedostot (*.txt)|*.txt|Kaikki tiedostot (*.*)|*

en: Todo.txt files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
fi: Todo.txt-tiedostot (*.txt)|*.txt|Kaikki tiedostot (*.*)|*

en: Open
fi: Avaa

en: Loaded %(nrtasks)d tasks from %(filename)s
fi: Ladattu %(nrtasks)d tehtävää tiedostosta %(filename)s

en: Cannot open %s because it doesn't exist
fi: Ei voida avata %s, koska sitä ei ole olemassa

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Cannot open %(filename)s
    because it is locked.
fi: Ei voitu avata tiedostoa %(filename)s,
    koska se on lukittu.

en: Merged %(filename)s
fi: Yhdistetty %(filename)s

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: Save selection
fi: Tallenna valinta

en: Cannot save %s
    It is locked by another instance of %s.
fi: Ei voida tallentaa %s
    ,koska %s on lukinnut sen.

en: Cannot save %s
    %s
fi: Ei voida tallentaa %s
    %s

en: Import template
fi: Tuo mallipohja

en: %s template files (*.tsktmpl)|*.tsktmpl
fi: %s mallipohjatiedostot (*.tsktmpl)|*.tsktmpl

en: Cannot import template %s
    %s
fi: Ei voida tuoda mallipohjaa %s
    %s

en: Exported %(count)d items to %(filename)s
fi: Viety %(count)d tietoa tiedostoon %(filename)s

en: Finished synchronization
fi: Synkronointi päättynyt

en: Synchronization status
fi: Synkronoinnin tila

en: Cannot open %s
    %s
fi: Ei voi avata %s
    %s

en: A file named %s already exists.
    Do you want to replace it?
fi: Tiedosto: %s on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen?

en: You have unsaved changes.
    Save before closing?
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia.
    Tallennetaanko ennen sulkemista?

en: %s: save changes?
fi: %s: tallennetaanko muutokset?

en: Cannot open %s because it is locked.
    
    This means either that another instance of TaskCoach
    is running and has this file opened, or that a previous
    instance of Task Coach crashed. If no other instance is
    running, you can safely break the lock.
    
    Break the lock?
fi: Ei voida avata %s, koska se on lukittu.
    
    Tämä tarkoittaa, että TaskCoachin toinen kopio
    on käynnissä ja sillä on tämä tiedosto auki tai
    TaskCoachin edellinen kopio on kaatunut. Jos
    muita kopioita ei ole käynnissä, voit rikkoa lukituksen.
    
    Rikotaanko lukitus?

en: %s: file locked
fi: %s: tiedosto lukittu

en: Cannot acquire a lock because locking is not supported
    on the location of %s.
    Open %s unlocked?
fi: Ei voida lukita, koska lukitusta ei ole tuettu:
    %s.
    Avataanko %s lukitsemattomana?

en: Closed %s
fi: Suljettu %s

en: Saved %(nrtasks)d tasks to %(filename)s
fi: Tallennettu %(nrtasks)d tehtävää tiedostoon %(filename)s

en: Cannot open %(filename)s
    because it was created by a newer version of %(name)s.
    Please upgrade %(name)s.
fi: Ei voitu avata %(filename)s,
    koska se on luotu %(name)s:n uudemmalla versiolla.
    Ole hyvä ja päivä päivitä %(name)s.

en: Error while reading %s:
fi: Virhe luettaessa %s:

en: The backup manager will now open to allow you to restore
    an older version of this file.
fi: Varmuuskopioiden hallintatyökalu avataan jotta voit palauttaaaiemman version tästä tiedostosta.

en: Synchronizing...
fi: Synkronoidaan...

en: Synchronizing with %s...
fi: Synkronoidaan %s...

en: Welcome to %(name)s version %(version)s
fi: Tervetuloa ohjelmaan %(name)s versio %(version)s

en: Couldn't restore the pane layout from TaskCoach.ini:
    %s
    
    The default pane layout will be used.
    
    If this happens again, please make a copy of your TaskCoach.ini file before closing the program, open a bug report, and attach the copied TaskCoach.ini file to the bug report.
fi: Ulkoasua ei voitu palauttaa TaskCoach.ini:stä
    %s
    
    Käytetään oletusulkoasua.
    
    Jos tämä tapahtuu udestaan, tee kopio TaskoCoach.ini:stä ennen kuin suljet ohjelman. Lähetä sitten bugi-raportti ja lisää TaskCoach.ini -tiedosto raporttiin.

en: %s settings error
fi: %s virhe asetuksissa

en: Synchronization type
fi: Synkronoinnin tyyppi

en: An iPhone or iPod Touch device tried to synchronize with this
    task file, but the protocol negotiation failed. Please file a
    bug report.
fi: iPhone tai iPod Touch yritti synkroida tämän
    tehtävätiedoston, mutta yhteydenmuodostus epäonnistui.
    Ole hyvä ja tee virheraportti.

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &View
fi: &Näytä

en: &New
fi: Uusi

en: &Actions
fi: Toimenpiteet

en: &Help
fi: &Ohje

en: &Import
fi: Tuo

en: &Export
fi: &Vie

en: &Select
fi: &Valitse

en: &New viewer
fi: &Uusi näkymä

en: &Activate next viewer	Ctrl+PgDn
fi: &Aktivoi seuraava näkymä	Ctrl+PgDn

en: Activate &previous viewer	Ctrl+PgUp
fi: Aktivoi &edellinen näkymä	Ctrl+PgUp

en: &Mode
fi: Tila

en: &Filter
fi: S&uodin

en: &Sort
fi: &Lajittele

en: &Columns
fi: &Sarakkeet

en: &Rounding
fi: &Pyöristys

en: &Tree options
fi: &Puurakenteen asetukset

en: T&oolbar
fi: T&yökalurivi

en: Show/hide status bar
fi: Näytä/piilota tilarivi

en: Status&bar
fi: &Tilarivi

en: &Task
fi: T&ehtävä

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks
fi: Avaa uusi välilehti tehtävänäkymällä

en: Task &statistics
fi: Tehtävätilastot

en: Open a new tab with a viewer that displays task statistics
fi: Avaa uusi välilehti uudella näkymällä, joka näyttää tehtävän tilastot

en: Task &square map
fi: &Tehtävien laatikkonäyttö

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a square map
fi: Avaa uuden näkymän välilehteen, jossa tehtävät ovat laatikoissa

en: T&imeline
fi: A&ikajana

en: Open a new tab with a viewer that displays a timeline of tasks and effort
fi: Avaa uuden välilehden tehtävien ja työmäärien aikajananäkymällä

en: &Calendar
fi: &Kalenteri

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a calendar
fi: Avaa uusi näkymä välilehdessä, jossa on tehtävät kalenterissa

en: &Hierarchical calendar
fi: &Hierarkinen kalenteri

en: Open a new tab with a viewer that displays task hierarchy in a calendar
fi: Avaa uusi välilehti joka näyttää hierarkian kalenterissa

en: &Category
fi: &Kategoria

en: Open a new tab with a viewer that displays categories
fi: Avaa uuden välilehden kategorianäkymällä

en: &Effort
fi: T&yömäärä

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts
fi: Avaa uuden välilehden työmääränäkymällä

en: Eff&ort for selected task(s)
fi: Valittujen tehtävien työmäärä

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts for the selected task
fi: Avaa uuden välilehden valitun tehtävän työmääränäkymällä

en: &Note
fi: &Huomautus

en: Open a new tab with a viewer that displays notes
fi: Avaa uuden välilehden huomautusnäkymällä

en: &Hide
fi: Piilota

en: Hide the toolbar
fi: Piilota työkalurivi

en: &Small images
fi: Pienet kuvakkeet

en: Small images (16x16) on the toolbar
fi: Pienet kuvakkeet (16x16) työkalurivillä

en: &Medium-sized images
fi: Keskikokoiset kuvakkeet

en: Medium-sized images (22x22) on the toolbar
fi: Keskikokoiset kuvakkeet (22x22) työkalurivillä

en: &Large images
fi: Isot kuvakkeet

en: Large images (32x32) on the toolbar
fi: Isot kuvakkeet (32x32) työkalurivillä

en: New task from &template
fi: Uusi tehtävä mallipohjasta

en: &Toggle category
fi: Vaih&da kateforia

en: Change task &priority
fi: Muuta tehtävän tärkeyttä

en: &Start tracking effort
fi: Aloita työmäärän &seuranta

en: %s (subcategories)
fi: %s (alikategoriat)

en: %s (subtasks)
fi: %s (alitehtävät)

en: &Priority
fi: Tärkeys

en: Page
fi: Sivu

en: %s Reminder
fi: %s Muistuttaja

en: %d tasks overdue
fi: %d tehtävää myöhästyy

en: one task overdue
fi: yksi tehtävä myöhästyy

en: %d tasks due soon
fi: %d tehtävää päättyy pian

en: one task due soon
fi: yksi tehtävä päättyy pian

en: tracking "%s"
fi: seurataan "%s"

en: tracking effort for %d tasks
fi: seurataan työmäärää %d tehtävälle

en: &Open...	Ctrl+O
fi: &Avaa...	Ctrl+A

en: Open %s
fi: Avaa %s

en: &Merge...
fi: &Yhdistä...

en: Merge tasks from another file with the current file
fi: Yhdistä tehtävät toisesta tiedostosta nykyisen tiedoston kanssa

en: &Close	Ctrl+W
fi: &Sulje	Ctrl+S

en: &Save	Ctrl+S
fi: &Tallenna	Ctrl+T

en: Merge &disk changes	Shift-Ctrl-M
fi: Yhdistä levymuutokset	Shift-Ctrl-M

en: S&ave as...	Shift+Ctrl+S
fi: Tallenna &nimellä...	Shift+Ctrl+T

en: Sa&ve selected tasks to new taskfile...
fi: Tallenna valitut tehtävät uuteen tiedostoon...

en: Save the selected tasks to a separate taskfile
fi: Tallenna valitut tehtävät erilliseen tiedostoon

en: Save selected task as &template
fi: Tallenna valittu tehtävä &mallipohjaksi

en: Save the selected task as a task template
fi: Tallenna valittu tehtävä tehtävän mallipohjaksi

en: &Import template...
fi: Tuo mallipohja...

en: Import a new template from a template file
fi: Tuo uusi mallipohja tiedostosta

en: Edit templates...
fi: Muokkaa mallipohjia...

en: Edit existing templates
fi: Muokkaa olemassaolevia mallipohjia

en: Edit templates
fi: Muokkaa mallipohjia

en: &Purge deleted items
fi: Tyhjennä poistetut tiedot

en: Actually delete deleted tasks and notes (see the SyncML chapter in Help)
fi: Poistaa lopullisesti poistetut tehtävät ja huomautukset (katso SyncML-kappale avusteessa)

en: Purging deleted items is undoable.
    If you're planning on enabling
    the SyncML feature again with the
    same server you used previously,
    these items will probably come back.
    
    Do you still want to purge?
fi: Poistettujen tietojen tyhjentäminen on peruuttamaton.
    Jos aiot ottaa SyncML:n käyttöön uudelleen
    samalla palvelimella kuten aikaisemmalla kerralla,
    nämä tiedot tulevat luultavasti takaisin.
    
    Haluatko edelleen tyhjentää?

en: &Page setup...	Shift+Ctrl+P
fi: &Sivun asetukset...	Shift+Ctrl+P

en: &Print preview...
fi: Tulostuksen &esikatselu...

en: Show a preview of what the print will look like
fi: Näytä, miltä sivu näyttää esikatselussa

en: Print preview
fi: Tulostuksen esikatselu

en: &Print...	Ctrl+P
fi: T&ulosta...	Ctrl+P

en: Manage backups...
fi: Hallitse varmuuskopioita...

en: Manage all task file backups
fi: Hallitse kaikkia tehtävätiedostojen varmuuskopioita

en: Export as &HTML...
fi: &HTML-tiedostoon...

en: Export items from a viewer in HTML format
fi: Vie tiedot näkymältä HTML-formaatissa

en: Export as &CSV...
fi: Vie &CSV-tiedostoon...

en: Export items from a viewer in Comma Separated Values (CSV) format
fi: Vie tiedot näkymältä CSV-formaatissa (Comma Separated Values)

en: Export as &iCalendar...
fi: &iCalendar-tiedostoon...

en: Export items from a viewer in iCalendar format
fi: Vie tiedot näkymältä iCalendar-formaatissa

en: Export as &Todo.txt...
fi: Vie Todo.txt-formaattiin...

en: Export items from a viewer in Todo.txt format (see todotxt.com)
fi: Vie tiedot näkymästä Todo.txt formaattiin (katso todotxt.com)

en: &Import CSV...
fi: Tuo CSV...

en: Import tasks from a Comma Separated Values (CSV) file
fi: Tuo tehtävät CSV (Comma Separated Values) -tiedostosta

en: Import CSV
fi: Tuo CSV-formaatista

en: The selected file is empty. Please select a different file.
fi: Valittu tiedosto on tyhjä. Valitse joku muu tiedosto.

en: &Import Todo.txt...
fi: Tuo Todo.txt-formaatista...

en: Import tasks from a Todo.txt (see todotxt.com) file
fi: Tuo tehtävät Todo.txt (katso todotxt.com) -tiedostosta

en: Import Todo.txt
fi: Tuo Todo.txt

en: S&yncML synchronization...
fi: S&yncML synkronointi...

en: Synchronize with a SyncML server
fi: Synkronoi SyncML palvelimen kanssa

en: &Quit	Ctrl+Q
fi: &Lopeta	Ctrl+Q

en: &Undo
fi: K&umoa

en: &Redo
fi: &Tee uudelleen

en: Cu&t	Ctrl+X
fi: &Leikkaa	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
fi: &Kopioi	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
fi: L&iitä	Ctrl+V

en: P&aste as subitem	Shift+Ctrl+V
fi: Liitä alitietona	Shift+Ctrl+V

en: &Preferences...	Alt+P
fi: &Asetukset...	Alt+A

en: Preferences
fi: Asetukset

en: &SyncML preferences...
fi: SyncML asetukset...

en: Edit SyncML preferences
fi: Muokkaa SyncML asetuksia

en: SyncML preferences
fi: SyncML asetukset

en: Customize toolbar
fi: Muokkaa työkalupalkkia

en: Customize
fi: Muokkaa

en: &All	Ctrl+A
fi: &Kaikki	Ctrl+A

en: &Clear selection
fi: &Peru valinta

en: Unselect all items
fi: Peru kaikkien tietojen valinnan

en: &Clear all filters	Shift-Ctrl-R
fi: &Tyhjennä kaikki suodattimet	Shift-Ctrl-R

en: &Reset all categories	Ctrl-R
fi: Poista kaikki valinnat	Ctrl-R

en: Show/hide items belonging to %s
fi: Näytä/piilota tiedot, jotka kuuluvat: %s

en: &Rename viewer...
fi: Nimeä näkymä...

en: Rename the selected viewer
fi: Nimeä valittu näkymä

en: New title for the viewer:
fi: Uusi otsikko näkymälle:

en: Rename viewer
fi: Nimeä näkymä

en: &Hide this column
fi: Piilota tämä sarake

en: Hide the selected column
fi: Piilota valittu sarake

en: &Expand all items	Shift+Ctrl+E
fi: L&aajenna kaikki tiedot	Shift+Ctrl+E

en: &Collapse all items	Shift+Ctrl+C
fi: S&upista kaikki tiedot	Shift+Ctrl+C

en: &Ascending
fi: Nouseva

en: Sort ascending (checked) or descending (unchecked)
fi: Lajittele nousevaan (valittu) tai laskevaan (ei-valittu) järjestykseen

en: Sort &case sensitive
fi: Lajittele ja ota kirjainkoko huomioon

en: When comparing text, sorting is case sensitive (checked) or insensitive (unchecked)
fi: Verrattaessa tekstiä lajittelussa otetaan huomioon kirjainkoko (valittu)
    tai ei oteta huomioon kirjainkokoa (ei-valittu)

en: Sort by status &first
fi: Lajittele tilan mukaan

en: Sort tasks by status (active/inactive/completed) first
fi: Lajittele tehtävät tilan (aktiivinen/ei-aktiivinen/valmis) mukaan

en: Hide c&omposite tasks
fi: Piilota koostetut tehtävät

en: Show/hide tasks with subtasks in list mode
fi: Näytä/piilota tehtävät alitehtävineen listassa

en: &Edit...	RETURN
fi: Muuta...	RETURN

en: Edit the selected item(s)
fi: Muuta valittuja tietoja

en: Edit &tracked task...	Shift-Alt-T
fi: Muuta seurattavaa tehtävää...	Shift-Alt-T

en: Edit the currently tracked task(s)
fi: Muuta tällä hetkellä seurattavia tehtäviä

en: &Delete	Ctrl+DEL
fi: Poista	Ctrl+DEL

en: Delete the selected item(s)
fi: Poista valitut tiedot

en: Create a new task from a template
fi: Luo uusi tehtävä mallipohjasta

en: New task with selected &categories...
fi: Uusi tehtävä valituilla kategorioilla...

en: Insert a new task with the selected categories checked
fi: Lisää uusi tehtävä valitut kategoriat asetettuna

en: New task with selected tasks as &prerequisites...
fi: Uusi tehtävä valituilla tehtävillä, joista tulee vaatimuksia...

en: Insert a new task with the selected tasks as prerequisite tasks
fi: Lisää uusi tehtävä valituilla tehtävillä, joista tulee vaatimuksia

en: Insert a new task with the selected tasks as dependent tasks
fi: Lisää uusi tehtävä valituista tehtävistä, joista tulee alitehtäviä

en: New &subitem...
fi: Uusi alitieto...

en: New &subtask...
fi: Uusi &alitehtävä...

en: New &subnote...
fi: Uusi alihuomautus...

en: New &subcategory...
fi: Uusi alikategoria...

en: Insert a new subitem of the selected item
fi: Sijoita uusi alitieto valittuun tietoon

en: Mark task &active	Alt+RETURN
fi: Merkitse tehtävät aktiiviseksi	Alt+RETURN

en: Mark the selected task(s) active
fi: Merkitse valitut tehtävät aktiivisiksi

en: Mark task &inactive	Ctrl+Alt+RETURN
fi: Merkitse tehtävät ei-aktiiviseksi	Ctrl+Alt+RETURN

en: Mark the selected task(s) inactive
fi: Merkitse valitut tehtävät ei-aktiivisiksi

en: Mark task &completed	Ctrl+RETURN
fi: Merkitse tehtävä valmiiksi	Ctrl+RETURN

en: Mark the selected task(s) completed
fi: Merkitse valitut tehtävät valmiiksi

en: &Maximize priority	Shift+Ctrl+I
fi: M&aksimoi tärkeys	Shift+Ctrl+I

en: &Minimize priority	Shift+Ctrl+D
fi: M&inimoi tärkeys	Shift+Ctrl+D

en: &Increase priority	Ctrl+I
fi: &Lisää tärkeyttä	Ctrl+I

en: &Decrease priority	Ctrl+D
fi: &Vähennä tärkeyttä	Ctrl+D

en: Toggle %s
fi: Vaihda: %s

en: &Mail...	Ctrl-M
fi: Sähköposti...	Ctrl-M

en: &Mail...	Shift-Ctrl-M
fi: Lähetä sähköposti...	Shift-Ctrl-M

en: Several things
fi: Useita asioita

en: and
fi: ja

en: Cannot send email:
    %s
fi: Sähköpostia ei voi lähettää:
    %s

en: %s mail error
fi: %s sähköpostivirhe

en: Add &note...	Ctrl+B
fi: Lisää huomautus...	Ctrl+B

en: Open all notes...	Shift+Ctrl+B
fi: Avaa kaikki huomautukset...	Shift+Ctrl+B

en: &Start tracking effort	Ctrl-T
fi: Aloita työmäärän seuranta	Ctrl-T

en: Start tracking effort for the task(s) of the selected effort(s)
fi: Aloita työmäärän seuranta valittujen työmäärien tehtäville

en: (No subject)
fi: (Ei otsikkoa)

en: Start tracking effort for %s
fi: Aloita seuranta työmäärälle %s

en: Select a task via the menu and start tracking effort for it
fi: Valitse tehtävä menusta ja aloita sen työmäärän seuranta

en: Stop tracking or resume tracking effort	Shift+Ctrl+T
fi: Lopeta työmäärän seuranta tai jatka seurantaa	Shift+Ctrl+T

en: St&op tracking %s	Shift+Ctrl+T
fi: Lopeta seuranta: %s	Shift+Ctrl+T

en: Stop tracking effort for the active task(s)
fi: Lopeta aktiivisten tehtävien työmäärien seuranta

en: &Resume tracking %s	Shift+Ctrl+T
fi: Jatka seurantaa: %s	Shift+Ctrl+T

en: Resume tracking effort for the last tracked task
fi: Jatka työmäärän seurantaa edelliselle seuratulle tehtävälle

en: multiple tasks
fi: useita tehtäviä

en: New category...	Ctrl-G
fi: Uusi kategoria...	Ctrl-G

en: New note...	Ctrl-J
fi: Uusi huomautus...	Ctrl-J

en: New &note with selected categories...
fi: Uusi huomautus valituilla kategorioilla...

en: Insert a new note with the selected categories checked
fi: Lisää uusi huomautus uudet kategoriat asetettuna

en: &Add attachment...	Shift-Ctrl-A
fi: Li&sää liite...	Shift-Ctrl-A

en: Error opening attachment
fi: Virhe liitteen aukaisussa

en: &Open all attachments...	Shift+Ctrl+O
fi: Avaa kaikki liitteet...	Shift+Ctrl+O

en: &Help contents	Ctrl+?
fi: Ohjeen &sisältö	Ctrl+?

en: &Help contents	Ctrl+H
fi: Ohjeen &sisältö	Ctrl+H

en: Help
fi: Ohje

en: &Tips
fi: &Vihjeet

en: Tips about the program
fi: Vihjeitä ohjelmasta

en: Anonymize
fi: Tee tunnistamattomaksi

en: Anonymize a task file to attach it to a bug report
fi: Tee tehtävätiedosto tunnistamattomaksi, jotta se voidaan liittää virheraporttiin

en: Your task file has been anonymized and saved to:
fi: Tehtävätiedostosi on tehty tunnistamattomaksi ja on tallennettu:

en: Finished
fi: Valmis

en: &About %s
fi: &Tietoja %s:sta

en: Version and contact information about %s
fi: Versio- ja yhteystietoja: %s

en: About %s
fi: Tietoja %s

en: &License
fi: &Lisenssi

en: %s license
fi: %s:n lisenssi

en: Check for update
fi: Tarkista päivitykset

en: Check for the availability of a new version of %s
fi: Tarkista %s:n uuden version saatavuus

en: Cannot open URL:
    %s
fi: Ei voida avata osoitetta:
    %s

en: %s URL error
fi: %s osoitevirhe

en: &Frequently asked questions
fi: Usein kysyttyjä kysymyksiä (ENG)

en: Browse the frequently asked questions and answers
fi: Selaa usein kysyttyjä kysymyksiä ja vastauksia (ENG)

en: Report a &bug...
fi: Raportoi virheestä (ENG)...

en: Report a bug or browse known bugs
fi: Raportoi virheestä ja selaa tiedossa olevia virheitä (ENG)

en: Request a &feature...
fi: Ehdota ominaisuutta (ENG)...

en: Request a new feature or vote for existing requests
fi: Ehdota ominaisuutta tai äänestä ominaisuuksia (ENG)

en: Request &support...
fi: Pyydä tukea (ENG)...

en: Request user support from the developers
fi: Pyydä käyttäjätukea kehittäjiltä (ENG)

en: Help improve &translations...
fi: Avusta parantamaan käännöksiä (ENG)...

en: Help improve the translations of %s
fi: Avusta parantamaan %s:n käännöksiä (ENG)

en: &Donate...
fi: Lahjoita...

en: Donate to support the development of %s
fi: Tee lahjoitus %s:n kehittämiseksi

en: &Restore
fi: &Palauta

en: Restore the window to its previous state
fi: Palauta ikkuna aikaisempaan tilaansa

en: Search
fi: Haku

en: Effort details
fi: Työmäärän tiedot

en: Effort per day
fi: Päivän työmäärä

en: Effort per month
fi: Kuukauden työmäärä

en: Effort per week
fi: Viikon työmäärä

en: Aggregation mode
fi: Koostamistila

en: List
fi: Lista

en: Tree
fi: Puu

en: When checked, show tasks as tree, otherwise show tasks as list
fi: Kun valittu, näytä tehtävät puuna, muuten listana

en: Filter on all checked categories
fi: Suodatus kaikille valituille kategorioille

en: Filter on any checked category
fi: Suodatus mille tahansa valitulle kategorialle

en: When checked, filter on all checked categories, otherwise on any checked category
fi: Kun valittu, suodata kaikki merkityt tehtävät, muuten merkityt kategoriat

en: Order choice
fi: Järjestyksen valinta

en: &Configure
fi: Asetukset

en: Configure the calendar viewer
fi: Asetukset kalenterinäkymälle

en: Configure the hierarchical calendar viewer
fi: Muokkaa hierarkisen kalenterin näyttöä

en: &Next period
fi: &Seuraava jakso

en: Show next period
fi: Näytä seuraava jakso

en: &Previous period
fi: Edellinen jakso

en: Show previous period
fi: Näytä edellinen jakso

en: &Today
fi: Tätä päivää

en: Show today
fi: Näytä tämä päivä

en: &Automatic column resizing
fi: &Automaattinen sarakkeiden koon muutos

en: When checked, automatically resize columns to fill available space
fi: Kun valittuna, muuttaa sarakkeiden kokoa automaattisesti täyttämään koko tilan

en: Set pie chart angle
fi: Aseta sektoridiagrammin kulma

en: No rounding
fi: Ei pyöristystä

en: 1 minute
fi: 1 minuutti

en: %d minutes
fi: %d minuuttia

en: Rounding precision
fi: Pyöristyksen tarkkuus

en: &Always round up
fi: Pyöristä aina ylöspäin

en: Always round up to the next rounding increment
fi: Pyöristä aina ylöspäin lähimpään pyöristyskohtaan

en: Type
fi: Tyyppi

en: Sort by subject
fi: Lajittele otsikon mukaan

en: Sub&ject
fi: Otsikko

en: Sort by description
fi: Lajittele selitteen mukaan

en: &Description
fi: Selite

en: &Creation date
fi: Luomisaika

en: Sort by creation date
fi: Lajittele luomisajan mukaan

en: &Modification date
fi: &Muokkausaika

en: Sort by last modification date
fi: Lajittele viimeisimmän muokkausajan mukaan

en: Show/hide description column
fi: Näytä/piilota selitesarake

en: &Notes
fi: Huomautukset

en: Show/hide notes column
fi: Näytä/piilota huomautussarake

en: Show/hide creation date column
fi: Näytä/piilota luomisajan sarake

en: Show/hide last modification date column
fi: Näytä/piilota muokkausajan sarake

en: Toolbars are customizable
fi: Työkalupalkkeja voi muokata

en: Click on the gear icon on the right to add buttons and rearrange them.
fi: Klikkaa hammasratasikonia oikealla lisätäksesi ja järjestelläksesi painikkeita.

en: Reordering in tree mode
fi: Järjestely puutilassa

en: When in tree mode, manual ordering is only possible when all selected items are siblings.
fi: Kun käytetään puutilaa, järjestyksen muuttaminen on mahdollista vain kun kaikki valitut kohteet ovat sisaruksia.

en: When in tree mode, you can only put objects at the same level (parent).
fi: Kun käytetään puutilaa, kohteita voidaan laittaa vain samalle tasolle.

en: &Manual ordering
fi: &Manuaalinen järjestys

en: Show/hide the manual ordering column
fi: Näytä/piilota manuaalisen järjestyksen sarake

en: &Attachments
fi: Liitteet

en: Show/hide attachments column
fi: Näytä/piilota liitteiden sarake

en: Categories: %d selected, %d total
fi: kategoriat: %d valittu, %d yhteensä

en: Status: %d filtered
fi: Tila: %d suodatettu

en: Period
fi: Aikajakso

en: Total time spent
fi: Kulutettu kokonaisaika

en: Total revenue
fi: Kokonaistuotto

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: &Categories
fi: kategoriat

en: Show/hide categories column
fi: Näytä/piilota kategorioiden sarake

en: &Time spent
fi: Kulutettu aika

en: Show/hide time spent column
fi: Näytä/piilota kulutetun ajan sarake

en: &Revenue
fi: Tuotto

en: Show/hide revenue column
fi: Näytä/piilota tuottosarake

en: &Total time spent
fi: Kulutettu kokonaisaika

en: Show/hide total time spent column
fi: Näytä/piilota kulutetun kokonaisajan sarake

en: &Total revenue
fi: Kokonaistuotto

en: Show/hide total revenue column
fi: Näytä/piilota kokonaistuoton sarake

en: Effort per weekday
fi: Työmäärä viikossa

en: Show/hide time spent per weekday columns
fi: Näytä/piilota viikossa käytetyn ajan sarakkeet

en: Effort aggregation
fi: Työmäärien koostaminen

en: Effort: %d selected, %d visible, %d total. Time spent: %s selected, %s visible, %s total
fi: Työmäärä: %d valittu, %d näkyvissä, %d yhteensä. Aikaa käytetty: %s valittu, %s näkyvissä, %s yhteensä

en: Status: %d tracking
fi: Tila: %d seurannassa

en: Details:
fi: Yksityiskohdat:

en: Effort for selected task(s)
fi: Valittujen tehtävien työmäärät

en: Sort categories by subject
fi: Lajittele kategoriat otsikon mukaan

en: Sort categories by description
fi: Lajittele kategoriat selitteen mukaan

en: Sort categories by creation date
fi: Lajittele kategoriat luontiajan mukaan

en: Sort categories by last modification date
fi: Lajittele kategoriat muokkausajan mukaan

en: Sort categories manually
fi: Lajittele kategoriat manuaalisesti

en: Sort attachments by subject
fi: Lajittele liitteet otsikon mukaan

en: Sort attachments by description
fi: Lajittele liitteet selitteen mukaan

en: Sort attachments by category
fi: Lajittele liitteet kategorian mukaan

en: Sort attachments by creation date
fi: Lajittele liitteet luontiajan mukaan

en: Sort attachments by last modification date
fi: Lajittele liitteet muokkausajan mukaan

en: Sort notes by subject
fi: Lajittele huomautukset otsikon mukaan

en: Sort notes by description
fi: Lajittele huomautukset selitteen mukaan

en: Sort notes by category
fi: Lajittele huomautukset kategorian mukaan

en: Sort notes by creation date
fi: Lajittele huomautukset luontiajan mukaan

en: Sort notes by last modification date
fi: Lajittele huomautukset muokkausajan mukaan

en: Sort notes manually
fi: Lajittele huomautukset manuaalisesti

en: Sort tasks by subject
fi: Lajittele tehtävät otsikon mukaan

en: Sort tasks by description
fi: Lajittele tehtävät selitteen mukaan

en: Sort tasks by category
fi: Lajittele tehtävät kategorian mukaan

en: Sort tasks by creation date
fi: Lajittele tehtävät luomisajan mukaan

en: Sort tasks by last modification date
fi: Lajittele tehtävät muokkausajan mukaan

en: Sort tasks manually
fi: Lajittele tehtävät manuaalisesti

en: Sort tasks by planned start date
fi: Lajittele suunnitellun aloituspäivän mukaan

en: &Planned start date
fi: Suunniteltu aloituspäivä

en: Sort tasks by due date
fi: Lajittele päättymispäivän mukaan

en: &Due date
fi: Päättymispäivä

en: Sort tasks by completion date
fi: Lajittele tehtävät valmistumispäivän mukaan

en: &Completion date
fi: Valmistumispäivä

en: Sort tasks by prerequisite tasks
fi: Lajittele tehtävät vaadittavien tehtävien mukaan

en: &Prerequisites
fi: Vaatimukset

en: Sort tasks by dependent tasks
fi: Lajittele tehtävät riippuvien tehtävien mukaan

en: &Dependents
fi: Riippuvuudet

en: Sort tasks by time left
fi: Lajittele tehtävät jäljellä olevan ajan mukaan

en: &Time left
fi: Aikaa jäljellä

en: Sort tasks by percentage complete
fi: Lajittele tehtävät valmiusaste prosentteina mukaan

en: &Percentage complete
fi: Valmiusaste &prosentteina

en: Sort tasks by recurrence
fi: Lajittele tehtävät toiston mukaan

en: &Recurrence
fi: Toisto

en: Sort tasks by budget
fi: Lajittele arvioidun ajan mukaan

en: &Budget
fi: Arvioitu aika

en: Sort tasks by time spent
fi: Lajittele tehtävät kulutetun ajan mukaan

en: Budget &left
fi: Jäljellä oleva arvioitu aika

en: Sort tasks by budget left
fi: Lajittele tehtävät jäljellä olevan arvioidun ajan mukaan

en: Sort tasks by priority
fi: Lajittele tehtävät tärkeyden mukaan

en: Sort tasks by hourly fee
fi: Lajittele tehtävät tuntitaksan mukaan

en: &Hourly fee
fi: Tuntitaksa

en: Sort tasks by fixed fee
fi: Lajittele tehtävät kiinteän taksan mukaan

en: &Fixed fee
fi: Kiinteä taksa

en: Sort tasks by revenue
fi: Lajittele tehtävät tuoton mukaan

en: Sort tasks by reminder date and time
fi: Lajittele tehtävät muituttajan päiväyksen ja kellonajan mukaan

en: &Reminder
fi: Muistuttaja

en: &Subject
fi: Otsikko

en: Sort notes by categories
fi: Lajittele huomautukset kategorioiden mukaan

en: Notes: %d selected, %d total
fi: Huomautukset: %d valittu, %d yhteensä

en: Status: n/a
fi: Tila: (ei tiedossa)

en: Tasks: %d selected, %d visible, %d total
fi: Tehtävät: %d valittu, %d näkyvissä, %d yhteensä

en: Status: %d overdue, %d late, %d inactive, %d completed
fi: Tila: %d yliajalla, %d myöhässä, %d ei-aktiivisena, %d valmiina

en: Shift-click on a filter tool to see only tasks belonging to the corresponding status
fi: Klikkaa shift pohjassa suodintyökalua nähdäksesi ainoastaan vastaavat tehtävät

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Timeline
fi: Aikajana

en: Now
fi: Nyt

en: Task square map
fi: Tehtävien ruutukartta

en: Lay out tasks by
fi: Tehtävien näyttöperuste

en: Hierarchical calendar
fi: Hierarkinen kalenteri

en: Hierarchical calendar viewer configuration
fi: Hierarkisen kalenterin asetukset

en: Calendar viewer configuration
fi: Kalenterinäkymän asetukset

en: Manual ordering
fi: Manuaalinen järjestys

en: Show the "Manual ordering" column, then drag and drop items from this column to sort them arbitrarily.
fi: Näytä "Manuaalinen järjestys" -sarake, raahaa ja pudota kohteita tästä sarakkeesta lajitellaksesi ne.

en: Dependents
fi: Riippuvaisuudet

en: % complete
fi: % valmiina

en: Time left
fi: Aikaa jäljellä

en: &Dates
fi: Päiväykset

en: &All date columns
fi: Kaikki päiväyssarakkeet

en: Show/hide all date-related columns
fi: Näytä/piilota kaikki päiväyksiin liittyvät sarakkeet

en: Show/hide planned start date column
fi: Näytä/piilota suunniteltu aloituspäivän sarake

en: Show/hide due date column
fi: Näytä/piilota päättymispäivän sarake

en: &Actual start date
fi: Varsinainen aloituspäivä

en: Show/hide actual start date column
fi: Näytä/piilota varsinaisen aloituspäivän sarake

en: Show/hide completion date column
fi: Näytä/piilota valmistumispäivän sarake

en: Show/hide time left column
fi: Näytä/piilota jäljellä olevan ajan sarake

en: Show/hide recurrence column
fi: Näytä/piilota toiston sarake

en: &All budget columns
fi: Kaikki arvioidun ajan sarakkeet

en: Show/hide all budget-related columns
fi: Näytä/piilota kaikki arvioituun aikaan liittyvät sarakkeet

en: Show/hide budget column
fi: Näytä/piilota arvioidun ajan sarake

en: &Budget left
fi: Arvioitua aikaa jäljellä

en: Show/hide budget left column
fi: Näytä/piilota jäljellä olevan arvioidun ajan sarake

en: &Financial
fi: Talous

en: &All financial columns
fi: Kaikki talouteen liittyvät sarakkeet

en: Show/hide all finance-related columns
fi: Näytä/piilota kaikki talouteen liittyvät sarakkeet

en: Show/hide hourly fee column
fi: Näytä/piilota tuntitaksan sarake

en: Show/hide fixed fee column
fi: Näytä/piilota kiinteän taksan sarake

en: Show/hide prerequisites column
fi: Näytä/piilota vaatimukset -sarake

en: Show/hide dependents column
fi: Näytä riippuvaisuudet -sarake

en: Show/hide percentage complete column
fi: Näytä/piilota valmiusaste prosentteina sarake

en: Show/hide attachment column
fi: Näytä/piilota liitteen sarake

en: Show/hide priority column
fi: Näytä/piilota tärkeyssarake

en: Show/hide reminder column
fi: Näytä/piilota muistuttajan sarake

en: Show tasks as
fi: Näytä tehtävät

en: Task statistics
fi: Tehtävän tilastot

en: Comma
fi: Pilkku

en: Tab
fi: Tabulointi-merkki

en: Space
fi: Välilyönti

en: Colon
fi: Kaksoispiste

en: Semicolon
fi: Puolipiste

en: Pipe
fi: Putki

en: DD/MM (day first)
fi: PP/KK (päivä ensin)

en: MM/DD (month first)
fi: KK/PP (kuukausi ensin)

en: Simple quote
fi: Yksinkertainen lainausmerkki

en: Double quote
fi: Kaksinkertainen lainausmerkki

en: Double it
fi: Kaksinkertaista se

en: Escape with
fi: Merkki

en: Import only the selected rows
fi: Tuo vain valitut rivit

en: First line describes fields
fi: Ensimmäinen rivi kuvaa kentät

en: Delimiter
fi: Erotin

en: Date format
fi: Päiväyksen formaatti

en: Quote character
fi: Lainausmerkki

en: Escape quote
fi: Ecape-merkki

en: Field #%d
fi: Kenttä #%d

en: Please select a file.
fi: Ole hyvä ja valitse tiedosto

en: Category
fi: Kategoria

en: Reminder date
fi: Muistuttajan päivä

en: Percent complete
fi: Prosenttia valmiina

en: Column header in CSV file
fi: Sarakkeen otsikko CSV-tiedostossa

en: %s attribute
fi: %s attribuutti

en: No field mapping.
fi: Ei kenttien täsmäystä

en: The "%s" field cannot be selected several times.
fi: Kenttää  "%s" ei voi valita useita kertoja.

en: The fields %s cannot be selected several times.
fi: Kenttiä  %s ei voi valita useita kertoja.

en: Table of contents
fi: Sisällysluettelo

en: About tasks
fi: Tietoa tehtävistä

en: Task properties
fi: Tehtävän ominaisuudet

en: Task states
fi: Tehtävän tilat

en: Task colors
fi: Tehtävän värit

en: Reminders
fi: Muistutukset

en: About effort
fi: Tietoa työmäärästä

en: Effort properties
fi: Työmäärän ominaisuudet

en: About categories
fi: Tietoa kategorioista

en: Category properties
fi: kategorian ominaisuudet

en: About notes
fi: Tietoa huomautuksista

en: Note properties
fi: Huomautuksen ominaisuudet

en: Printing and exporting
fi: Tulostus ja vienti

en: About printing and exporting
fi: Tietoa tulostuksesta ja viennistä

en: Printing
fi: Tulostaa

en: Exporting
fi: Vienti menossa

en: Multi-user usage
fi: Monikäyttäjä käyttö

en: About multi-user
fi: Tietoja monikäyttäjä käytöstä

en: Storage options
fi: Tallennus optiot

en: E-mailing tasks
fi: Tehtävien lähettäminen sähköpostilla

en: Custom attributes for e-mailing
fi: Muokattavat ominaisuudet sähköpostitukseen

en: E-mail integration
fi: Sähköpostiliitännät

en: About e-mail integration
fi: Tietoa sähköpostiliitännästä

en: Attaching an e-mail to a task
fi: Sähköpostin liittäminen tehtävään

en: Creating a task from an e-mail
fi: Tehtävän luominen sähköpostista

en: SyncML support
fi: SyncML-tuki

en: What is SyncML
fi: Mitä on SyncML?

en: Setup
fi: Asetukset

en: Limitations
fi: Rajoitukset

en: Troubleshooting
fi: Vianmääritys

en: Purging deleted items
fi: Poistettujen tietojen tyhjentäminen

en: iPhone and iPod Touch
fi: iPhone ja iPod Touch

en: %(name)s on the iPhone
fi: %(name)s iPhone:ssa

en: Configuration
fi: Asetukset

en: %(name)s on Android?
fi: %(name)s Android:ssa?

en: Todo.txt and Todo.txt Touch
fi: Todo.txt ja Todo.txt Touch

en: Importing todo.txt
fi: Todo.txt:n tuonti

en: Exporting todo.txt
fi: Todo.txt:n vienti

en: Task templates
fi: Tehtävien mallipohjat

en: About templates
fi: Tietoa mallipohjista

en: Using templates
fi: Mallipohjien käyttäminen

en: Graphical user interface
fi: Graafinen käyttöliittymä

en: Keyboard shortcuts
fi: Näppäimistön pikanäppäimet

en: Tasks are the basic objects that you manipulate. Tasks can
    represent anything from a single little thing you have to do to a complete 
    project consisting of different phases and numerous activities.
fi: Tehtävät ovat perusasioita, joita käsittelet. Tehtävät voivat olla
    mitä tahansa pienimmästä asiasta, mikä sinun täytyy tehdä,
    kokonaiseen projektiin koostuen erilaisista vaiheista ja useista toimenpiteistä.

en: Tasks have the following properties you can change:
fi: Tehtävillä on seuraavia ominaisuuksia, joita voit muuttaa:

en: Subject: a single line that summarizes the task.
fi: Otsikko: yksi rivi, joka kuvaa tehtävän lyhyesti.

en: Description: a multi-line description of the task.
fi: Selite: monirivinen kuvaus tehtävästä.

en: Planned start date: the first date on which the task can be started. 
    The planned start date defaults to the date the task is created. It can also be 'None' 
    indicating that you don't really want to start this task. This can be convenient 
    for e.g. registering sick leave.
fi: Suunniteltu aloituspäivä: ensimmäinen päivä, jolloin tehtävä voidaan aloittaa.
    Suunnitellun aloituspäivän oletus on tehtävän luontipäivä. Se voi olla 'Ei mitään',
    mikä tarkoittaa, että et halua aloittaa tätä tehtävää. Tämä voi soveltua
    käytettäväksi esimerkiksi sairasloman osoittamiseksi.

en: Due date: the date the task should be finished. 
    This can be 'None' indicating that this task has no fixed due date.
fi: Päättymispäivä: päivä, jolloin tehtävän pitäisi valmistua.
    Tämä voi olla 'Ei mitään', mikä tarkoittaa, että tälle tehtävälle 
    ei ole kiinteää päättymispäivää.

en: Actual start date: the date the task was actually started.
    The actual start date can be edited directly, but it is also set when you 
    track effort for the task or when you set the percentage completed of a task
    to a value between 0% and 100%.
fi: Varsinainen aloituspäivä: päivä, jolloin tehtävä oli varsinaisesti aloitettu.
    Varsinaista aloituspäivää voidaan muuttaa suoraan, mutta se muuttuu myös 
    silloin, kun seuraat tehtävän työmäärää tai kun asetat tehtävän valmiusasteen 
    prosentteina (arvo välillä 0% ja 100%).

en: Completion date: this date is 'None' as long as the task has 
    not been completed. It is set to the current date when you mark the task as 
    completed. The completion date can also be entered manually.
fi: Valmistumispäivä: tämä on 'Ei mitään' niin kauan, kun tehtävä
    ei ole valmis. Tämä asetetaan sille päivälle, milloin merkitset sen
    valmiiksi. Valmistumispäivä voidaan asettaa myös käsin.

en: Prerequisites: other tasks that need to be completed before
    a task can be started. The task remains inactive until the last prerequisite task is 
    completed. Note that if the task has a specific planned start date set, that
    date has to be in the past <em>and</em> all prerequisite tasks need to be
    completed before the task becomes late.
fi: Vaatimukset: muut tehtävät, jotka täytyy saada valmiiksi
    ennenkuin tehtävä voidaan aloittaa. Tehtävä jää ei-aktiiviseksi niin 
    kauaksi aikaa kunnes viimeinen vaadittava tehtävä on valmistunut.
    kunnes viimeinenkin vaadittu tehtävä on valmis. Huomaa, että jos tehtävällä
    on erityinen suunniteltu aloituspäivä asetettuna, aloituspäivän täytyy olla menneisyydessä
    <em>ja</em> kaikkien vaadittujen tehtävien täytyy olla valmiina ennenkuin 
    tehtävästä tulee myöhässä oleva.

en: Budget: amount of hours available for the task.
fi: Arvioitu aika: tehtävälle varatut tunnit.

en: Hourly fee: the amount of money earned with the task per hour.
fi: Tuntitaksa: rahamäärä, jonka tehtävä tuottaa tunnissa.

en: Fixed fee: the amount of money earned with the task 
    regardless of the time spent.
fi: Kiinteä taksa: rahamäärä, jonka tehtävä tuottaa riippumatta
    siitä, kuinka kauan siihen menee.

en: The following properties are calculated from the properties above:
fi: Seuraavat tiedot lasketaan ylläolevista tiedoista:

en: Days left: the number of days left until the due date.
fi: Päiviä jäljellä: jäljellä olevien päivien määrä ennen päättymistä.

en: Dependents: other tasks that can be started when the 
    prerequisite task has been completed.
fi: Riippuvuudet

en: Time spent: effort spent on the task.
fi: Käytetty aika: tehtävään käytetty työmäärä.

en: Budget left: task budget minus time spent on the task.
fi: Arvioitu aika jäljellä: tehtävän arvioitu aika vähennettynä tehtävään käytetyllä ajalla.

en: Revenue: hourly fee times hours spent plus fixed fee.
fi: Tuotto: tuntitaksa kertaa käytetty aika lisättynä kiinteällä taksalla.

en: Tasks always have exactly one of the following states:
fi: Tehtävillä on aina tarkalleen yksi seuraavista tiloista:

en: Active: the actual start date is in the past;
fi: Aktiivinen: varsinainen aloitusaika on menneessä ajassa;

en: Inactive: the task has not been started and/or not all 
    prerequisite tasks have been completed;
fi: Ei-aktiivinen: tehtävää ei ole aloitettu ja/tai 
    kaikki vaadittavat tehtävät eivät ole valmistuneet;

en: Completed: the task has been completed.
fi: Valmis: tehtävä on valmis.

en: In addition, tasks can be referenced as:
fi: Lisäksi tehtäviä voidaan merkitä seuraavasti:

en: Overdue: the due date is in the past;
fi: Yliaika: päättymisaika on menneisyydessä

en: Due soon: the due date is soon (what 'soon' is, can be 
    changed in the preferences);
fi: Päättyy pian: päättymisaika on pian (mitä 'pian' on, 
    voidaan muuttaa asetuksissa)

en: Late: the planned start is in the past and the task has 
    not been started;
fi: Myöhässä: suunniteltu aloitus on menneessä ajassa ja tehtävää 
    ei ole aloitettu;

en: Over budget: no budget left;
fi: Yli arvioidun ajan: ei arvioitua aikaa jäljellä

en: Under budget: still budget left;
fi: Alle arvioidun ajan: arvioitua aikaa on jäljellä

en: No budget: the task has no budget.
fi: Ei arvioitua aikaa: tehtävällä ei ole arvioitua aikaa.

en: The text of tasks is colored according to the following rules:
fi: Tehtävien teksti värjätään seuraavien sääntöjen mukaan:

en: Overdue tasks are red;
fi: Yli ajan olevat tehtävät ovat <font color="red">punaisia</font>

en: Tasks due soon are orange;
fi: Tehtävät, jotka päättyvät pian, ovat <font color="#FF8C00">oranssilla</font>

en: Active tasks are black text with a blue icon;
fi: Aktiiviset tehtävät ovat mustalla ja <font color="blue">sinisellä</font> kuvakkeella

en: Late tasks are purple;
fi: Myöhässä olevat tehtävät ovat violetteja;

en: Future tasks are gray, and
fi: Tulevat tehtävät ovat <font color="grey">harmaalla</font>

en: Completed tasks are green.
fi: Valmiit tehtävät ovat <font color="green">vihreällä</font>.

en: This all assumes you have not changed the text colors through the 
    preferences dialog, of course.
fi: Nämä väritykset pätevät tietysti, jos et ole muokannut värejä Asetukset-ikkunan kautta.

en: The background color of tasks is determined by the categories the 
    task belongs to. See the section about 
    <a href="#categoryproperties">category properties</a> below.
fi: Tehtävien taustaväri määräytyy sen mukaan, mihin kategoriaan tehtävä kuuluu, katso kappale <a href="#categoryproperties">kategorian ominaisuudet</a>.

en: You can set a reminder for a specific date and time. %(name)s will
    show a reminder message at that date and time. From the reminder dialog
    you can open the task, start tracking effort for the task, or mark the task
    completed. It is also possible to snooze the reminder.
fi: Voit asettaa muistutuksen päivälle ja ajalle. %(name)s näyttää
    muistutuksen asetettuna aikana. Voit avata tehtävän, ryhtyä seuraamaan
    työmäärää tai merkitä tehtävän valmiiksi muistutusikkunassa. Muistutusta
    voi myös torkuttaa.

en: If you have Growl or Snarl installed, you can instruct
    %(name)s to use these for reminders in the preferences dialog.
fi: Jos sinulla on Growl tai Snarl käytössä, voit määrätä asetuksista
    %(name)s :n käyttämään niitä muistutuksissa.

en: Whenever you spent time on tasks, you can record the amount of time
    spent by tracking effort. Select a task and invoke 'Start tracking effort' in
    the Effort menu or context menu or via the 'Start tracking effort' toolbar 
    button.
fi: Aina, kun käytät aikaa tehtäville, voit tallentaa tehtävälle käytetyn 
    ajan seuraamalla työmäärää. Valitse tehtävä ja valitse 'Aloita työmäärän seuranta' Työmäärä-valikossa tai popup-valikossa tai paina 'Aloita työmäärän seuranta' työkalurivin painiketta.

en: Effort records have the following properties you can change:
fi: Työmäärä sisältää seuraavat tiedot, joita voit muuttaa:

en: Task: the task the effort belongs to.
fi: Tehtävä: tehtävä, johon työmäärä kuuluu.

en: Start date/time: start date and time of the effort.
fi: Aloitupäivä/aika: työmäärän aloituspäivä ja -aika.

en: Stop date/time: stop date and time of the effort. This can be 
    'None' as long as you are still working on the task.
fi: Lopetuspäivä/aika: työmäärän lopetuspäivä ja -aika. 
    Tämä voi olla 'Ei mitään' niin kauan, kun työskentelet 
    tehtävän parissa.

en: Description: a multi-line description of the effort.
fi: Selite: työmäärän monirivinen kuvaus.

en: Time spent: how much time you have spent working on the task.
fi: Kulutettu aika: kuinka kauan aikaa on kulunut tehtävän parissa.

en: Revenue: money earned with the time spent.
fi: Tuotto: tehtävään kulutetun ajan tuotto.

en: Tasks and notes may belong to one or more categories. First, you 
    need to create the category that you want to use via the 'Category' menu. Then, 
    you can add items to one or more categories by editing the item and checking the 
    relevant categories for that item in the category pane of the edit dialog.
fi: Kategoriaa käytetään asioiden luokitteluun eli ryhmittelyyn 
    eli asioita voidaan erotella toisistaan kategorioiden avulla. Tehtävät 
    kuuluvat yhteen tai useampaan kategoriaan. Ensin täytyy luoda kategoria, jota 
    haluat käyttää 'kategoria'-valikon kautta. Sitten lisäät 
    tehtävän yhteen tai useampaan kategorian muokkaamalla 
    tehtävää ja valitsemalla halutut kategoriat tälle 
    tehtävälle tehtävämuokkaimen kategoria-ikkunassa.

en: You can limit the items shown in the task and notes viewers to one 
    or more categories by checking a category in the category viewer. For example, 
    if you have a category 'phone calls' and you check that category, the task 
    viewers will only show tasks belonging to that category; in other words the 
    phone calls you need to make.
fi: Voit rajoittaa tehtävän näkyvyyttä yhdelle tai 
    useammalle kategorialle valitsemalla kategorian kategorianäkymässä. 
    Esimerkiksi, jos sinulla on kategoria 'Puhelut' ja valitset tuon kategorian, 
    tehtävänäkymissä näkyvät ainoastaan ne 
    tehtävät, jotka kuuluvat tuohon kategoriaan. Toisin sanoen ne puhelut, 
    jotka sinun täytyy soittaa.

en: Categories have the following properties you can change:
fi: Kategorioilla on seuraavia ominaisuuksia, joita voit muuttaa:

en: Subject: a single line that summarizes the category.
fi: Otsikko: yksi rivi, joka kuvaa kategorian yleisesti.

en: Description: a multi-line description of the category.
fi: Seliet: monirivinen kategorian kuvaus.

en: Mutually exclusive subcategories: a check box indicating
    whether the subcategories of the category are mutually exclusive. If they are,
    items can only belong to one of the subcategories. When filtering, you can only
    filter by one of the subcategories at a time.
fi: Toisensa poissulkevat alikategoriat: valintaruutu, jolla osoitetaan, onko 
    kategorian alikategoriat toisensa poissulkevia. Mikäli näin on, alikategoriat voivat 
    kuulua vain yhteen alikategoriaan. Suodatettaessa voit suodattaa alikategoria 
    kerrallaan.

en: Appearance properties such as icon, font and colors: 
    the appearance properties are used to render the category, but also the items
    that belong to that category. If a category has no color, font or icon of its 
    own, but it has a parent category with such a property, the parent's property 
    will be used. If an item belongs to multiple categories that each have a color 
    associated with it, a mixture of those colors will be used to render that 
    item.
fi: Ulkonäköön liittyvät ominaisuudet kuten kuvake, kirjasin tai värit:
    näitä ominaisuuksia käytetään näytettäessä kategoria, mutta myös näytettäessä 
    tietoja, jotka kuuluvat kyseiseen kategoriaan. Mikäli alikategorialla ei ole omaa 
    väriä, kirjasinta tai kuvaketta, mutta isäntäkategorialla on kyseinen omainaisuus, 
    isäntäkategorian omainaisuutta käytetään. Mikäli tehtävä kuuluu useisiin 
    kategorioihin, joissa kussakin on oma yksiköllinen väri, värien sekoitusta käytetään 
    esittämään tieto.

en: Notes can be used to capture random information that you want
    to keep in your task file. Notes can be stand-alone or be part of other items,
    such as tasks and categories. Stand-alone notes are displayed in the notes
    viewer. Notes that are part of other items are not displayed in the notes
    viewer.
fi: Huomautuksia voidaan käyttää liittämään haluamaasi satunnaista tietoa 
    tehtävätiedostoon. Huomautukset voivat olla itsenäisiä tai ne voivat liittyä 
    muuhun tietoon kuten tehtäviin tai kategorioihin. Yksittäiset huomautukset 
    näytetään erillisessä huomautusikkunassa.

en: Notes have the following properties you can change:
fi: Huomautuksella on seuraavia ominaisuuksia, joita voit muuttaa:

en: Subject: a single line that summarizes the note.
fi: Otsikko: yksi rivi, joka kuvaa tehtävän lyhyesti.

en: Description: a multi-line description of the note.
fi: Selite: monirivinen kuvaus tehtävästä.

en: Appearance properties such as icon, font and colors.
fi: Näkyvyyteen liittyvät ominaisuudet kuten kuvake, kirjasin ja värit.

en: Both printing and exporting work in the same way: when you print
    or export data, the data from the active viewer is printed or exported.
    Moreover, the data is printed or exported in the same way as the viewer is 
    displaying it. The data is printed or exported in the same order as the
    viewer is displaying it. The columns that are visible determine what 
    details get printed or exported. When you filter items, for example hide
    completed tasks, those items don't get printed or exported.
fi: Sekä tulostus ja vienti toimivat samalla tavalla: kun tulostat
    tai viet tietoa, tieto aktiivisesta ikkunasta tulostetaan tai viedään.
    Lisäksi tieto tulostetaan ja viedään sellaisena kuin se näytetään.
    Tieto tulostetaan ja viedään samassa järjestyksessä kuin se näytetään.
    Ne sarakkeet, jotka ovat näkyvissä määräävät sen, mitä tulostetaan tai 
    viedään. Kun suodatat tietoa, esimerkiksi piilotat tehtäviä, tiedot eivät
    tulostu tai niitä ei viedä.

en: Prepare the contents of a viewer, by putting the items in the 
    right order, show or hide the appropriate columns and apply the relevant 
    filters.
fi: Valmistele näyttöikkunan sisältö laittamalla tiedot oikeaan
    järjestykseen, näytä tai piilota halutut sarakkeet ja aseta vaaditut
    suodattimet.

en: You can preview how the print will look
    using the File -> Print preview menu item. You can edit the page settings
    using File -> Page setup. When printing and the platform supports it, you can 
    choose to print all visible items in the active viewer, or just the 
    selected items.
fi: Voit esikatsella miltä tulostus näyttää valitsemalla Tiedosto -> Tulostuksen
    esikatselu. Voit muuttaa sivun asetteluja valitsemalla Tiedosto -> Sivun
    asetukset. Mikäli tulostus ja käyttöjärjestelmä tukevat voit valita
    tulostukseen joko kaikki tai vain valitut tiedot.

en: Next, choose the format you want to export to and whether you
    want to export all visible items or just the selected ones. Available formats
    to export to include CSV (comma separated format), HTML and iCalendar. When
    you export to HTML, a CSS file is created that you can edit to change
    the appearance of the HTML.
fi: Valitse seuraavaksi vientiformaatti ja haluatko viedä kaikki tiedot vai
    pelkästään valitut. Tarjolla olevat formaatit: CSV (comma separated values;
    pilkulla erotetut arvot), HTML ja iCalendar. Kun viet HTML-formaatissa,
    myös CSS tiedosto luodaan. Voit muuttaa sitä mikäli haluat muuttaa
    oletusulkoasua.

en: Custom attributes for e-mailing tasks
fi: Muokkaa tehtävän sähköpostilla lähettämisen asetuksia

en: You can alter the behaviour of the e-mail command using custom attributes
    in a task description. Those attributes must be on a line by themselves. Supported
    attributes are 'cc' and 'to'. Examples:
fi: Voit muokata sähköpostituksen käyttäytymistä käyttämällä tehtävän 
    kuvauksessa komentoja, kuten 'cc' ja 'to'. Esimerkkejä

en: A task file may be opened by several instances of %(name)s, either
    running on the same computer or on different ones, on a network share for
    instance. When you save, %(name)s will actually merge your work with whatever
    has been saved on disk since the last time you did. Conflicts are automatically
    resolved, usually by you winning the conflict. This serves two use cases:
fi: Tehtävätiedoston voi avata %(name)s:n usea ilmentymä joko samalla tai eri
    koneella tai verkkolevyn kautta. Kun tallennat, %(name)s itse asiassa 
    yhdistää työsi sen kanssa, joka on tallennettu sinun tallennuksen jälkeen.
    Ristiriidat tiedostossa ratkaistaan automaattisesti yleensä niin, että
    sinun tallennus ratkaisee. Tämä käsittää kaksi käyttötapausta:

en: A single user, opening the task file on several computers (work,
    home, laptop).
fi: Yksittäinen käyttäjä, joka avaa tehtävätiedoston useilla 
    tietokoneilla (työ-, koti-, kannettava kone).

en: Several users working on the same task file.
fi: Useat käyttäjät työskennellen samalla tehtävätiedostolla.

en: The first case is the most common and the most secure. The second
    case may be dangerous. Most network disk sharing protocols do not support the
    kind of file locking that would make this 100% secure. A list of common protocols
    and their behaviour follows.
fi: Ensimmäinen tapaus on yleisin ja turvallisin. Toinen tapaus voi olla
    vaarallinen. Useimpien verkkojen levynjakoprotokollat eivät tue
    tiedostojen lukitusta niin, että se olisi 100%:n varma. Seuraavassa on
    listaus yleisimmistä protokollista ja niiden toiminnallisuuksista.

en: None of the sharing options discussed here work fully. If two users
    save their changes within a few hundreds of milliseconds time frame, data will be lost.
fi: Mikään tässä mainituista jako-optioista ei toimi täysin. Jos kaksi
    käyttäjää tallentaa muutoksensa muutaman sadasosa milliskunnin aikana,
    data voi hävitä.

en: This is the most common protocol: Windows shares and their lookalikes
    (Samba). If the server and client don't support certain extensions, Task Coach will not
    be able to detect automatically when the file has been modified by someone else.
fi: Tämä on yleisin protokolla: Windows-jaot ja sitä vastaavat (Samba). Jos
    palvelin ja asiakas eivät tue tiettyjä laajennoksia, Task Coach ei pysty
    havaitsemaan automaattisesti, jos joku muu on muuttanut tiedostoa.

en: Not tested yet.
fi: Ei ole testattu vielä.

en: A popular way to access files from several computers (also see SpiderOak
    for a more secure alternative). Changes to the task file are correctly detected by %(name)s
    when it's updated.
fi: Suosittu tapa päästä kiinni tiedostoihin usealta tietokoneelta (katso
    myös SpiderOak turvallisempana vaihtoehtona). %(name)s havaitsee oikein
    tehtävätiedoston muutokset, kun sitä päivitetään.

en: %(name)s integrates with several mail user
    agents, through drag and drop. This has some limitations; e-mails are
    copied in a directory next to the %(name)s file, as .eml files and are
    later opened using whatever program is associated with this file type
    on your system. On the other hand, this allows you to open these
    e-mail attachments on a system which is different from the one you
    created it first.
fi: %(name)s integroi useita sähköpostitohjelmistoja 
    raahaa-ja-pudota -menetelmällä. Tällä käytöllä on muutamia 
    rajoituksia: sähköpostit kopioidaan samaan hakemistoon ohjelmiston %(name)s kanssa 
    *.eml-tiedostoiksi. Nämä tiedostot avataan myöhemmin sillä ohjelmalla, 
    joka on liitetty näihin tiedostopäätteisiin. Toisin sanoen tämä 
    mahdollistaa näiden sähköpostin liitetiedostojen avaamisen eri 
    järjestelmässä kuin missä tiedostot luotiin.

en: Mail user agents supported include:
fi: Tuettuja sähköpostiohjelmistoja:

en: Due to a Thunderbird limitation, you can't drag and drop several
    e-mails from Thunderbird. This does not apply to Outlook.
fi: Thunderbirdin rajoituksen vuoksi et voi raahata ja pudottaa useita sähköposteja 
    Thunderbirdistä. Tämä ei koske Outlookia.

en: There are two ways to attach an e-mail to a task; you can:
fi: Sähköposti on mahdollista liittää tehtävään 
    kahdella tavalla. Voit:

en: Drop it on a task either in the task tree or the task list.
fi: pudottaa sen tehtävään joko tehtävän puunäkymässä tai tehtävälistassa

en: Drop it in the attachment pane in the task editor.
fi: pudottaa sen liitealueelle tehtävämuokkaimessa.

en: Dropping an e-mail on an empty part of the task tree or task list
    creates a new task. Its subject is the subject of the mail, its
    description is its content. Additionally, the mail is automatically
    attached to the newly created task.
fi: Pudottamalla sähköposti tyhjään kohtaan tehtävien 
    puunäkymässä tai tehtävälistassa luo uuden 
    tehtävän. Sen otsikko on sähköpostin otsikko ja 
    selite on sen sisältö. Sähköposti liitetään 
    automaattisesti juuri luotuun tehtävään.

en: SyncML is an XML protocol designed to synchronize several
    applications with a server. A popular open-source server is <a
    href="http://www.funambol.com/" target="_blank">Funambol</a>. Synchronization 
    clients are available for many devices and applications (Outlook, Pocket PC,
    iPod, iPhone, Evolution, etc...), as well as so-called "connectors"
    which allow the server to synchronize with Exchange, Google Calendar,
    etc.
fi: SyncML on XML-pohjainen protokolla, joka on suunniteltu useiden ohjelmistojen synkronointiin palvelimen kanssa. Suosittu avoimen koodin palvelin on <a href="http://www.funambol.com/" target="_blank">Funambol</a>. Synkronointiohjelmia on useille laitteille ja ohjelmille (Outlook, Pocket PC, iPod, iPhone,  Evolution, jne...) kuten myös niin sanotuille "liitosohjelmille", jotka mahdollistavat palvelimen synkronoinnin mm. seuraavien ohjelmien ja järjestelmien kanssa: Exchange, Google Calendar, jne.

en: %(name)s has built-in SyncML client support on Windows and Mac OS X
    (provided that you use the supplied binaries). This means you can
    setup %(name)s to synchronize with the same SyncML server you
    synchronize Outlook with and have all Outlook tasks and notes in
    your %(name)s file, as well as %(name)s tasks and notes in Outlook. Or
    your Pocket PC.
fi: %(name)s:ssa on sisäänrakennettu SyncML-asiakastuki Windowsille
    ja Mac OS X:lle (edellyttäen, että käytät toimitettuja binääritiedostoja).
    Tämä tarkoittaa, että voit asettaa %(name)s:n synkronoitumaan saman
    SyncML-palvelimen kanssa, jota käytät Outlookin kanssa. Sinulla voi olla
    kaikki Outlookin tehtävät ja huomautukset %(name)s-tiedostossa kuten
    kaikki %(name)s:n tehtävät ja huomautukset Outlookissa. Tai Pocket PC:ssä.

en: On Linux, you must install the SyncML client binding for
    Python yourself. A 64 bits Debian package for Python 2.7 is available on
    <a target="_blank" href="http://www.taskcoach.org/">taskcoach.org</a>,
    at the end of the Linux downloads section.
fi: Linuxia käytettäessä täytyy asentaa SyncML Pythoniin. 64 bittinen
    Debian-paketti Python 2.7:lle on ladattavissa osoitteessa 
    <a target="_blank" href="http://www.taskcoach.org/">taskcoach.org</a>, 
    Linux-osion loppuosassa.

en: This feature is optional and off by default. In order to turn it on,
    go to the preferences dialog and check it on the Features page.
fi: Tämä ominaisuus on valinnainen ja se on poissa päältä oletuksena. Saadaksesi 
    sen päälle, avaa Asetus-ikkuna ja valitse se Ominaisuudet-sivulla.

en: To setup SyncML, edit the SyncML preferences in Edit/SyncML 
    preferences. Fill in the synchronization URL, your ID on the server and choose 
    which items to synchronize (tasks and/or notes). The URL depends on the server
    you choose; some examples are:
fi: Tehdäksesi SyncML-asetuksia, muokkaa SyncML-asetuksia ikkunassa 
    Muokkaa/SyncML asetukset. Täytä synkronointi osoite (URL), ID-tunnuksesi 
    palvelimella ja valitse kohteet, jotka haluat synkronoida (tehtävät ja/tai 
    huomautukset). URL riippuu siitä, minkä palvelimen valitset. Tässä muutamia 
    esimerkkejä:

en: The database names are pretty standard; the default values 
    should work.
fi: Tietokannat ovat yleensä kohtuullisen standardeja; oletusarvojen pitäisi 
    toimia.

en: Each task file has its own client ID, so that two different task 
    files will be considered different "devices" by the server.
fi: Jokainen tehtävätiedosto sisältää oman asiakas-ID:n, joten kaksi 
    erilaista tehtävätiedostoa katsotaan erillisiksi "laitteiksi" 
    palvelimella.

en: Some limitations are due to the fact that, the underlying data 
    type being vcalendar, some %(name)s features cannot be presented to the 
    server.
fi: Joitakin ominaisuuksia ei voida käyttää palvelimella, koska 
    %(name)s käyttää tiedon esittämiseen vcalendar:ia. Tästä johtuu muutamia 
    rajoituksia.

en: Task and category hierarchy are lost to the server.
fi: Tehtävä- ja kategoriahierarkia häviää palvelimella.

en: Recurrence and reminders are not supported yet.
fi: Toisto ja muistuttajat eivät ole tuettuja vielä.

en: Note categories are lost to the server.
fi: Huomautuskategoriat häviävät palvelimella.

en: The conflict detection/resolution system is a workaround 
    for a Funambol limitation. It should work in most cases, but if many 
    applications synchronize with the same server at the same time, problems may 
    arise.
fi: Ristiriitaisuuksien havainnointi/korjaaminen on Funambol-
    rajoituksen kiertotie. Sen pitäisi toimia useimmissa tapauksissa, 
    mutta, jos useat ohjelmat synkronoivat samalle palvelimelle yhtä 
    aikaa, ongelmia voi syntyä.

en: Probably some others...
fi: Mahdollisesti joitakin muita...

en: The SyncML menu items are only present if your platform is 
    supported. Currently supported platforms are:
fi: SyncML-valikon valinnat ovat näkyvissä vain, jos käyttöjärjestelmäsi on tuettu. Tämän hetkiset tuetut käyttöjärjestelmät ovat:

en: Windows, 32 bits (see below)
fi: Windows, 32-bittinen (katso huomautus alla)

en: Linux, 32 bits
fi: Linux, 32-bittinen

en: Mac OS 10.3 and later, both Intel and PPC
fi: Mac OS 10.3 ja myöhempi, sekä Intel että PPC

en: You may experience problems under Windows if you don't have the 
    Microsoft Visual 8 runtime installed. You can download it on the
    <a target="_blank" href="%s"> Microsoft download site</a>.
fi: Voit kohdata ongelmia Windowsissa, jos sinulla ei ole 
    asennettuna Microsoftin Visual 8 ajoaikaista kirjastoa. Voit 
    ladata sen osoitteesta  <a target="_blank" href="%s">Microsoft download site</a>.

en: When SyncML is enabled, deleting a task or a note does not actually
    delete it, but rather mark it as deleted. The deleted task or note is actually 
    removed from the task or note list on the next synchronization. For this reason, 
    if you happen to use the SyncML feature, then disable it without having done a 
    sync, there may be some deleted notes or tasks in your task file. This is not a 
    problem, but takes a little more disk space.
fi: Kun SyncML on toiminnassa, tehtävän tai huomautuksen poisto ei poista 
    sitä oikeasti vaan se merkitään poistetuksi. Poistettu tehtävä tai huomautus 
    poistetaan oikeasti tehtävä- tai huomautuslistasta seuraavassa 
    synkronoinnissa. Tämän vuoksi, jos sattumoisin käytät SyncML-ominaisuutta, 
    ja sitten poistat sen käytöstä tekemättä synkronointia, tehtävätiedostossa 
    saattaa olla joitakin poistamattomia tehtäviä tai huomautuksia. Tämä ei ole 
    ongelma, mutta se vie hieman lisää levytilaa.

en: In this case, the "Purge deleted items" menu item in the File menu 
    can be used to actually delete these tasks. It is only enabled when you
    need it, that is when there are items to purge. Be aware that after doing this,
    if you re-enable SyncML and make a sync with the same server you used
    previously, all those items will reappear, as the server
    doesn't know they're deleted.
fi: Tässä tapauksessa valikon valintaa "Tyhjennä poistetut tiedot" Tiedosto-
    valikossa voidaan käyttää tehtävien poistoon. Toiminto on sallittu vain, kun 
    tarvitset sitä eli vain silloin, kun tyhjennettäviä tietoja on olemassa. Ole 
    kuitenkin varovainen, sillä tämän toiminnon jälkeen, jos sallit SyncML:n 
    uudelleen ja teet synkronoinnin saman palvelimen kanssa, jota käytit 
    aikaisemmin, kaikki nuo tiedot tulevat näkyviin uudelleen, koska palvelin ei 
    tiedä, että ne on poistettu.

en: iPhone, iPod Touch and iPad
fi: iPhone, iPod Touch ja iPad

en: %(name)s on the iPhone/iPod Touch/iPad
fi: %(name)s iPhonessa/iPod Touch:ssa/iPad:ssa

en: There is an iPhone/iPod Touch/iPad companion app for %(name)s, 
    available on <a 
    href="http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=311403563&mt=8"
    target="_blank">Apple's AppStore</a>. (If you don't have iTunes installed on 
    your computer, you'll be presented a page where you can download iTunes). 
    It supports the following features:
fi: %(name)s:lle on kumppaniohjelma iPhonelle/iPod Touch:lle/iPad:lle <a href="http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=311403563&mt=8" target="_blank">Apple:n AppStoressa</a>. 
    (Jos koneellesi ei ole asennettuna iTunes:ia, sinut ohjataan sivulle, josta voit ladata ohjelman.)
    
    Ohjelma sisältää seuraavat ominaisuudet:

en: Basic task attributes: subject, description, dates (with 
    recurrence)...
fi: Tehtävien perusominaisuudet: otsikko, selite, päiväykset 
    (mukaan lukien toistettavauus)...

en: Hierarchical tasks and categories
fi: Hierarkiset tehtävät ja kategoriat

en: Time tracking
fi: Ajan seuranta

en: Multiple task files
fi: Useat tehtävätiedostot

en: Two-way synchronization with %(name)s on the desktop
fi: Kaksisuuntainen syknronointi %(name)s:n kanssa työpöydältä

en: The application is universal and has a custom iPad UI.
fi: Sovellus on yleiskäyttöinen ja siinä on oma iPad käyttöliittymä

en: Configuration on the iPhone/iPod Touch/iPad
fi: Asetukset iPhonessa/iPod Touch:ssa/iPad:ssa

en: There are some settings for the iPhone/iPod Touch/iPad app in the 
    Settings application:
fi: iPhone/iPod Touch/iPad-sovellusta varten on muutamia asetuksia "Asetukset" ("Settings") -ohjelmassa:

en: Show completed: whether to show completed tasks.
fi: Show completed (Näytä valmiit): näytetäänkö valmiit tehtävät.

en: Show inactive: whether to show inactive tasks (planned start date 
    in the future).
fi: Show inactive (Näytä ei-aktiiviset): näytetäänkö ei-aktiiviset 
    (suunniteltu aloituspäivä tulevaisuudessa).

en: Icon position: the LED icon may show up either on the 
    left side or the right side of the screen.
fi: Icon position (Kuvakkeen paikka): LED-kuvake voi esiintyä ruudun vasemmalla tai oikealla puolella.

en: Compact mode: if this is enabled, the task list has smaller 
    LEDs and doesn't show categories or dates.
fi: Compact mode (Suppea näyttötila): jos tämä on käytössä, tehtävälistassa on pienemmät LEDit ja näkyvissä ei ole kategorioita eikä päiväyksiä.

en: Confirm complete: if enabled, a message box will pop up for 
    confirmation when you mark a task complete by tapping its LED.
fi: Confirm complete (Vahvista valmiit): jos käytössä, kun merkitset tehtävän valmiiksi napsauttamalla sen LEDiä, viesti-ikkuna tulee näkyviin varmistukseksi.

en: # days due soon: How many days in the future is 
    considered "soon".
fi: Päivien määrä määreelle "pian": Kuinka monta päivää tulevaisuudessa 
    katsotaan tapahtuvaksi "pian".

en: Configuration on the desktop, all platforms
fi: Asetusten teko työpöydällä, kaikki käyttöjärjestelmät

en: Before synchronizing, you must also configure %(name)s on the 
    desktop; in the preferences, in the "Features" tab, check "Enable iPhone
    synchronization". Restart %(name)s. Now, in the preferences, choose the 
    "iPhone" tab and fill in at least the password.
fi: Ennen synkronointia sinun täytyy tehdä asetuksia %(name)s:ssa: valitse 
    "Asetukset" päävalikon valinnasta ja valitse painikkeesta "Ominaisuudet"-
    ikkuna. Laita rasti ruutuun "Salli iPhone synkronointi". Käynnistä 
    %(name)s uudelleen. Nyt asetuksissa valitse "iPhone"-välilehti ja täytä 
    vähintään salasana.

en: When you tap the "Sync" button in the category view, %(name)s
    will automatically detect running instances of %(name)s on your
    desktop and ask you to select one (you may have several instances
    running on different computers on your network, or several instances
    on the same computer). The name displayed is, by default, some string
    identifying the computer it's running on. To customize this, you may
    change the "Bonjour service name" in the configuration.
fi: Kun painat "Sync"-painiketta kategoria-näkymässä, %(name)s tunnistaa 
    automaattisesti käynnissä olevat %(name)s-ohjelmat ja pyytää sinua 
    valitsemaan yhden (sinulla voi olla käynnissä useita ohjelmia joko useilla 
    tietokoneilla verkossasi tai useita ohjelmia samalla tietokoneella). 
    Oletuksena näytettävä nimi on jokin merkkijono, joka yksilöi tietokoneen, 
    jossa ohjelma toimii. Jos haluat muokata tätä, muuta merkkijonoa kohdassa 
    "Bonjour-palvelun nimi", joka löytyy asetuksista.

en: %(name)s will remember the chosen instance and try it next time
    you synchronize; if it's not running, it will prompt you again.
fi: %(name)s muistaa valitun ohjelman ja yrittää käyttää sitä seuraavalla 
    kerralla, kun synkronoit. Jos se ei ole käynnissä, se kysyy sitä 
    sinulta.

en: Note that this synchronization happens through the network; there 
    is no need for the device to be connected through USB nor for iTunes to
    be running.
fi: Huomaa, että synkronointi tapahtuu verkon yli: ei ole tarpeen kytkeä 
    laitetta USB-johdon kautta eikä iTunes:iin.

en: Configuration on Windows
fi: Asetukset Windowsissa

en: On Windows, you must install <a
    href="http://support.apple.com/kb/dl999">Bonjour for Windows</a> and
    unblock it when asked by the firewall.
fi: Windowsissa sinun täytyy asentaa <a
    href="http://support.apple.com/kb/dl999">Bonjour for Windows</a> ja
    sallia sen käyttö, kun palomuuri kysyy sen käyttöä.

en: Configuration on Linux
fi: Asetukset Linuxissa

en: On Linux, you must have the <a href="http://avahi.org/">Avahi</a> 
    daemon installed and running. Most modern distributions already have it. You 
    must also install the dnscompat package; its name depends on your distribution 
    (libavahi-compat-libdnssd1 on Ubuntu for instance).
fi: Linuxissa sinulla täytyy olla asennettuna <a href="http://avahi.org/">Avahi</a>
    ja käynnissä. Useimmissa nykyisissä uusissa jakeluissa tämä on mukana.
    Asennettuna täytyy olla myös dnscompat-paketti; sen nimi riippuu
    käyttämästäsi Linux-jakelusta (esimerkiksi libavahi-compat-libdnssd1 
    Ubuntuntussa).

en: I can't seem to find the iPhone/iPod Touch app on Apple's 
    website
fi: En löydä iPhone/iPod Touch sovellusta Applen web-sivulta

en: You need to have iTunes installed on your computer to browse 
    Apple's App Store. <a href="http://www.apple.com/itunes/" target="_blank">Get 
    iTunes</a>.
fi: Kun selaat AppStore:a tietokoneella, sinulla täytyy olla iTunes asennettuna. 
    <a href="http://www.apple.com/itunes/" target="_blank">Lataa iTunes</a>.

en: My computer doesn't appear in the list when trying to sync
fi: Tietokoneeni ei esiinny listassa, kun yritän synkronoida

en: Check that your iPhone/iPod Touch is connected to the same network 
    your computer is through WiFi.
fi: Tarkista, että iPhone/iPod Touch on kytkettynä WiFin kautta samaan 
    verkkoon kuin tietokoneesi.

en: The iPhone can't connect to my computer
fi: iPhone ei voi kytkeytyä tietokoneeseeni

en: If you have a firewall, check that ports 4096-4100 are open.
fi: Jos sinulla on palomuuri koneellasi, tarkista, että portit 
    4096-4100 ovat avoinna.

en: No, %(name)s is not available for the Android platform. But,
    <a target="_blank" href="http://todotxt.com">Todo.txt Touch</a> is. 
    You can export your tasks from %(name)s to the <a target="_blank" 
    href="https://github.com/ginatrapani/todo.txt-cli/wiki/The-Todo.txt-Format">Todo.txt 
    format</a> and then edit your tasks on your Android device.
fi: %(name)s ei ole valitettavasti saatavana Android alustalle. Mutta,
    <a target="_blank" href="http://todotxt.com">Todo.txt Touch</a> on.
    Voit viedä tehtäväsi %(name)s:sta  <a target="_blank" href="https://github.com/ginatrapani/todo.txt-cli/wiki/The-Todo.txt-Format">Todo.txt-formaattiin</a> ja sen jälkeen voi muokata
    Androidilla.

en: Todo.txt is an open source todo list manager, created by Gina 
    Trapani, that works with plain text files. Todo.txt has a command-line 
    interface. However, since the file format is plain text, you can also edit your 
    tasks with any text editor. Todo.txt Touch is a version of Todo.txt for the 
    Android platform. Todo.txt Touch uses a todo.txt file that lives in your
    Dropbox folder. %(name)s can import from and export to that todo.txt 
    file.
fi: Todo.txt on open source tehtävälistaohjelma (tekijä: Gina Trapani),
    joka toimii pelkillä tekstitiedostoilla. Todo.txt sisältää
    komentorivikäyttöliittymän. Koska tiedostoformaatti on pelkkä teksti, voit
    muokata tehtäviäsi millä tahansa tekstieditorilla. Todo.txt Touch 
    on Todo.txt:n versio Android-alustalle. Todo.txt Touch käyttää
    todo.txt-tiedostoa, joka sijaitsee Dropbox-hakemistossa. %(name)s
    osaa tuoda ja viedä todo.txt-tiedoston tuon hakemiston kautta.

en: When exporting to Todo.txt, %(name)s creates another file alongside
    the target one, suffixed with "-meta". Don't delete this file; %(name)s uses it
    to keep track of external changed to the tasks. When a conflict arises (a task
    is modified both by Task Coach and by an external application when importing),
    the Todo.txt file wins the conflict.
fi: Muokatessa Todo.txt:tä. %(name)s lup uuden tiedoston kohteen 
    rinnalle lisäten siihen "meta". Älä poista tätä tiedostoa; %(name)s 
    käyttää sitä pitääkseen kirjaa ulkopuolisista muutoksista. Jos syntyy 
    ristiriitoja, Todo.txt voittaa ristiriidan.

en: %(name)s imports task subjects, planned start date, due date, completion 
    date, priority, contexts and projects. Contexts and projects are both 
    transformed into categories in %(name)s. Projects cannot be transformed into 
    parent tasks because Todo.txt allows tasks to belong to multiple projects, 
    while %(name)s only allows one parent task per task.
fi: %(name)s tuo tehtäväotsikot, suunnitellut aloitus- ja valmistumispäivät, 
    tärkeystason, kontekstit ja projektit. Kontekstit (asiayhteydet) ja projektit 
    molemmat muutetaan kategorioiksi %(name)s:ssa. Projekteja ei voi tuoda 
    isäntätehtäviin, koska Todo.txt sallii tehtävien kuulua moniin projekteihin, kun 
    taas %(name)s sallii vain yhden isäntätehtävän per tehtävä.

en: When importing, %(name)s tries to find matching tasks and 
    categories and update those instead of creating new ones. It does the matching
    by looking at the subject of the task (or project, or context) and the parent
    item if any.
fi: Kun viet, %(name)s yrittää löytää vastaavat tehtävät ja kategoriat ja päivittää
    nuo sen sijaan että loisi uudet. Ohjelma etsii vastaavat katsomalla tehtävän
    (tai projektin tai kontekstin) otsikkoa ja isäntäaihetta, mikäli löytyy.

en: %(name)s exports task subjects, planned start date, due date, completion 
    date, priority and categories to the Todo.txt format. Other attributes are not
    exported.
fi: %(name)s vie tehtäväotsikot, suunnitellut aloitus- ja valmistumispäivät, 
    tärkeystason ja kategoriat Todo.txt formaatissa. Muista attribuutteja ei viedä.

en: %(name)s supports dates and times, but Todo.txt only supports 
    dates, so the time part of start, due, and completion date/times is not
    exported.
fi: %(name)s tukee päiviä ja aikoja, mutta Todo.txt tukee vain päiviä, joten
    ajan osuutta aloituksessa, päättymisessä ja valmistumisessa ei voi viedä.

en: The default Todo.txt format only supports planned start dates and 
    completion dates, but no due dates. Therefore, %(name)s uses an extension to
    export the due date of tasks. Due dates are shown as "due:YYYY-MM-DD" in the
    todo.txt file.
fi: Oletus Todo.txt formaatti tukee suunniteltuja aloitus- ja valmistumispäiviä,
    mutta ei päättymisaikoja. Tämän vuoksi %(name)s käyttää laajennosta tehtävien
    päättymisaikojen vientiin. Päättymisajat näytetään muodossa "due:YYYY-MM-DD"
    todo.txt-tiedostossa.

en: Todo.txt has priorities in the form of a letter ('A'-'Z'). 
    %(name)s has numerical priorities. %(name)s priority 1 is transformed into 'A',
    2 becomes 'B', etc., and 26 is 'Z'. %(name)s priorities below 1 and above 26
    are not exported.
fi: Todo.txt:ssä tärkeystasot ovat kirjainmuodossa ('A'-'Z').
    %(name)s:ssa on numeeriset tärkeystasot. %(name)s:n tärkeystaso 1 muunnetaan
    kirjaimeksi 'A', 2 kirjaimeksi 'B' jne. ja 26 kirjaimeksi 'Z'. %(name)s:n
    tärkeystasoja pienemmät kuin 1 ja suuremmat kuin 26 ei viedä ulos ohjelmasta.

en: Categories whose subject starts with a '+' are exported as projects. 
    Categories whose subject starts with an '@'-sign are exported as context. 
    Categories whose subject doesn't start with '+' or '@' are not exported. 
    Subcategories are exported if their parent category is.
fi: kategoriat, joiden otsikko alkaa '+'-merkillä viedään projekteina.
    kategoriat, joiden otsikko alkaa '@'-merkillä viedään sisältönä.
    kategoriat, joiden otsikko ei ala '+'- eikä '@'-merkillä, ei viedä tiedostoon.
    Alikategoriat viedään, jos isäntäkategoria viedään.

en: Templates are blueprints for new tasks. Right now, the only task 
    properties that can be "parameterized" are the dates. When instantiating a 
    template, the created task has its dates replaced with dates relative to the 
    current date.
fi: Mallipohjat ovat kopioita uusille tehtäville. Tällä hetkellä ainoat 
    tehtävän ominaisuudet, jotka voidaan parametrisoida, ovat päiväykset. Kun 
    mallipohjaa käytetään, luodun tehtävän päiväykset korvataan luontihetken 
    päiväyksillä.

en: One can create a template by selecting a task (only one) and click 
    on the "Save task as template" item in the File menu. All subtasks, notes and 
    attachments are part of the template. Only categories are not saved.
fi: Voit luoda mallipohjan valitsemalla tehtävän (vain yksi) ja valitsemalla 
    sitten Tiedosto-valikosta valinnan "Tallenna mallipohjana". Kaikki 
    alitehtävät, huomautukset ja liitteet kuuluvat mallipohjaan. Vain kategorioita ei 
    talleteta.

en: You can also create a new template from a pre-made template file 
    (.tsktmpl); just select "Import template" in the File menu and select the file. 
    Template files are stored in a subdirectory of the directory where TaskCoach.ini 
    is.
fi: Voit myös luoda uuden mallipohjan etukäteen tehdystä 
    mallipohjatiedostosta (.tsktmpl); valitse "Tuo mallipohja" Tiedosto-
    valikossa ja valitse tiedosto. Mallipohjatiedostot talletetaan samaan 
    alihakemistoon kuin missä TaskCoach.ini on.

en: In order to instantiate a task template, use the "New task from 
    template" menu in the Task menu, or the equivalent toolbar button. When the 
    task is created, the due, start and completion dates, if applicable, are 
    reevaluated relatively to the current date. That means that if you create a 
    template from a task starting today and due tomorrow, every time the template 
    is instantiated, the planned start date will be replaced by the current date and the 
    due date by the current date plus one day.
fi: Tehdäksesi tehtävän mallipohjasta käytä "Uusi tehtävä mallipohjasta" 
    valintaa Tehtävä-valikossa tai vastaavaa työkalurivin painiketta. Kun 
    tehtävä on luotu, lopetus-, aloitus- ja valmistumispäivät, mikäli ovat 
    käytettävissä, arvioidaan uudelleen suhteellisena luontipäivälle. Tämä 
    tarkoittaa sitä, että jos luot mallipohjan tehtävästä, joka alkaa 
    tänään ja päättyy huomenna, joka kerta kun mallipohjaa käytetään, 
    aloituspäiväksi tulee sen hetkinen päivä ja 
    lopetuspäiväksi tulee sen hetkinen päivä lisättynä yhdellä päivällä.

en: You can also add templates from the template editor (File/Edit
    templates), as well as edit the template's basic properties (dates and
    subject). Dates are provided in a human-readable format; the date editor
    will become red if %(name)s cannot figure out what it means. Example
    dates:
fi: Voit myös lisätä mallipohjia mallipohjaeditorissa (Tiedosto/Muokkkaa
    mallipohjia) kuten myös voit muokata mallin perusominaisuuksia (päivät ja
    aiheet). Päivät ilmoitetaan luettavassa formaatissa; päiväyseditori
    muuttuu punaiseksi, jos %(name)s ei voi se ei tunnista syötettyä päivää.
    Esimerkiksi päivät:

en: Please note that this system is not localized; you must enter
    the dates in english.
fi: Ota huomioon, että tämä järjestelmä ei ole kansallistettu: sinun
    täytyy antaa päiväykset englantilaittain.

en: You can drag and drop viewers to create almost any user interface 
    layout you want. When you start dragging a viewer, drop hints will appear to
    show where you can drop the viewer. Viewers can also be dropped onto each other
    to create notebooks.
fi: Voit raahata ja pudottaa näkymiä luodaksesi millaisen tahansa 
    käyttöliittymäasettelun. Kun aloitat näkymän raahaamisen, näkyviin tulee 
    pudota-vinkit, mitkä näyttävät, minne voit pudottaa näkymän. Näkymiä
    voidaan pudottaa myös toistensa sisään muistikirjan luomiseksi.

en: In the edit dialogs, you can drag and drop tabs to rearrange 
    the order or to create a whole different user interface layout by placing tabs 
    next to eachother.
fi: Dialogien editoinnissa voit raahata ja pudottaa välilehtiä järjestelläksesi
    järjestystä uudelleen tai jos haluat luoda kokonaan uuden käyttöliittymän
    sijoittamalla välilehdet toistensa viereen.

en: Subjects and descriptions of tasks, notes and categories can be
    edited without opening an edit dialog. Select the item whose subject or
    description you want to change and click the item again, either in the subject
    column or in the description column. A text control will appear that lets you 
    change the subject or description. Hit return to confirm your changes. Hit 
    escape to cancel your changes. F2 is a keyboard shortcut for editing the 
    subject.
fi: Otsikoita ja tehtävien kuvauksia, huomautuksia ja kategorioita voidaan editoida
    ilman että editori-ikkuna avataan. Valitse kohde, minkä otsikkoa tai kuvausta
    haluat muuttaa ja valitse kohde uudelleen joko otsikko- tai kuvaussaraketta.
    Tekstikontrolli ilmestyy nkyviin, joka mahdollistaa otsikon tai kuvauksen
    muuttamisen. Paina Enter kuittaaksesi muutokset. Paina Esc peruuttaaksesi
    muutokset. F2 näppäimistön pikanäppäin otsikon muuttamiselle.

en: %(name)s has several keyboard shortcuts, listed below. Keyboard 
    shortcuts are not configurable at the moment.
fi: %(name)s:ssa on useita näppäimistö pikanäppäimiä. Nämä on listattu 
    alla. Pikanäppäimet eivät aseteltavissa tällä hetkellä.

en: Ctrl-M (Linux and Windows)
fi: Ctrl-M (Linux ja Windows)

en: Ctrl-N (Linux and Mac OS X)
fi: Ctrl-N (Linux ja Mac OS X)

en: Shift-Ctrl-N (Linux and Mac OS X)
fi: Shift-Ctrl-N (Linux ja Mac OS X)

en: Insert a new subitem
fi: Sijoita uusi alitieto

en: Edit the selected item(s) or close a dialog
fi: Muuta valittuja aiheita tai sulje ikkuna

en: Mark the selected task(s) (un)completed
fi: Merkitse valitut tehtävät keskeneräisiksi

en: Cancel a dialog or move keyboard focus from search control back to viewer
fi: Peruuta ikkuna tai siirrä näppäimistön fokus etsintäkontrollilta takaisin näkymään

en: Move keyboard focus to the next field in the dialog
fi: Siirrä näppäimistön fokus seuraavaan kenttään ikkunalla

en: Move keyboard focus to the previous field in the dialog
fi: Siirrä näppäimistön fokus edelliseen kenttään ikkunalla

en: Move keyboard focus to the next tab in a notebook control
fi: Siirrä näppäimistön fokus seuraavaan välilehteen muistikirjan kontrolliin

en: Move keyboard focus to the previous tab in a notebook control
fi: Siirrä näppäimistön fokus edelliseen välilehteen muistikirjan kontrolliin

en: Pop up menu or drop down box
fi: Ponnahdusvalikko tai alasvetolista

en: Edit the subject of the selected item in a viewer
fi: Muokkaa valitun tiedon otsikkoa näkymässä

en: <h4>%(name)s - %(description)s</h4>
    <h5>Version %(version)s, %(date)s</h5>
    <p>By %(author)s &lt;%(author_email)s&gt;<p>
    <p><a href="%(url)s" target="_blank">%(url)s</a></p>
    <p>%(copyright)s</p>
    <p>%(license_notice_html)s</p>
fi: <h4>%(name)s - %(description)s</h4>
    <h5>Versio %(version)s, %(date)s</h5>
    <p>Tekijät: %(author)s &lt;%(author_email)s&gt;<p>
    <p><a href="%(url)s" target="_blank">%(url)s</a></p>
    <p>%(copyright)s</p>
    <p>%(license_notice_html)s</p>

en: %(name)s is actively developed. Although the %(name)s developers try hard to prevent them, bugs do happen. So, backing up your work on a regular basis is strongly advised.
fi: %(name)s:ia kehitetään aktiivisesti. Vaikka %(name)s -kehittäjät yrittävät estää, virheitä tapahtuu. Joten merkintöjesi varmuuskopioiminen säännöllisesti on erittäin suositeltavaa.

en: %(name)s has a mailing list where you can discuss usage of %(name)s with fellow users, discuss and request features and complain about bugs. Go to %(url)s and join today!
fi: Ohjelmalla %(name)s on sähköpostilista, jossa voit keskustella %(name)s ohjelmasta kumppanikäyttäjien kanssa, keskustella ja pyytää uusia ominaisuuksia ja tehdä bugiraportin. Mene osoitteeseen %(url)s ja liity tänään!

en: %(name)s has unlimited undo and redo. Any change that you make, be it editing a task description, or deleting an effort record, is undoable. Select 'Edit' -> 'Undo' and 'Edit' -> 'Redo' to go backwards and forwards through your edit history.
fi: Ohjelmassa %(name)s on rajoittamaton kumoa ja tee uudelleen -toiminnot. Mikä tahansa muutos, olipa se sitten tehtävän kuvauksen muutos tai työmäärän seurannan poisto, on peruutettavissa. Valitse 'Muokkaa' -> 'Kumoa' ja 'Muokkaa' -> 'Tee uudelleen' mennäksesi taakse- tai eteenpäin muutoshistoriassa.

en: %(name)s is available in a number of different languages. Select 'Edit' -> 'Preferences' to see whether your language is one of them. If your language is not available or the translation needs improvement, please consider helping with the translation of %(name)s. Visit %(url)s for more information about how you can help.
fi: %(name)s on saatavissa usealla kielellä. Valitse 'Muokkaa' -> 'Asetukset' nähdäksesi, onko kielesi listalla. Jos kielesi ei ole saatavilla tai käännös tarvitsee parannusta, harkitse avustamista käännöksessä %(name)s. Vieraile osoitteessa %(url)s saadaksesi lisätietoa kuinka voit auttaa.

en: If you enter a URL (e.g. %(url)s) in a task or effort description, it becomes a link. Clicking on the link will open the URL in your default web browser.
fi: Jos annat web-osoitteen (URL) (esimerkiksi %(url)s) tehtävässä tai työmäärän selitteessä, osoitteesta tulee linkki. Valitsemalla linkin hiirellä linkki avautuu oletusselaimessasi.

en: You can drag and drop tasks in the tree view to rearrange parent-child relationships between tasks. The same goes for categories.
fi: Voit raahata ja pudottaa tehtäviä puunäkymässä järjestääksesi uudelleen pää/alitaso-yhteyksiä tehtävien välillä. Sama koskee kategorioita.

en: You can drag files from a file browser onto a task to create attachments. Dragging the files over a tab will raise the appropriate page, dragging the files over a collapsed task (the boxed + sign) in the tree view will expand the task to show its subtasks.
fi: Voit raahta tiedostoja tiedostonhallinnasta tehtävään luodaksesi liitteitä. Raahaamalla tiedostoja välilehden päälle avaa kyseisen sivun, raahamalla tiedostoja suljetun tehtävärakennenäkymän päälle (neliöity plus-merkki), puunäkymä avautuu ja se näyttää alitehtävät.

en: You can create any viewer layout you want by dragging and dropping the tabs. The layout is saved and reused in the next session.
fi: Voit luoda erilaisia näkymiä raahaamalla ja pudottamalla välilehtiä. Näkymä tallennetaan ja käytetään uudelleen seuravalla käyttökerralla.

en: What is actually printed when you select 'File' -> 'Print' depends on the current view. If the current view shows the task list, a list of tasks will be printed, if the current view shows effort grouped by month, that will be printed. The same goes for visible columns, sort order, filtered tasks, etc.
fi: Mitä itse asiassa tulostetaan, kun valitset 'Tiedosto' -> 'Tulosta', riippuu sen hetkisestä näkymästä. Jos nykyinen näkymä sisältää tehtävälistan, tehtävälista tulostetaan. Jos nykyinen näkymä sisältää työmäärän ryhmiteltynä kuukausittain, se tulostetaan. Sama pätee näkyville sarakkeille, lajittelyjärjestykselle, suodatetuille tehtäville jne.

en: Left-click a column header to sort by that column. Click the column header again to change the sort order from ascending to descending and back again. Right-click a column header to hide that column or make additional columns visible.
fi: Valitse sarakkeen otsikko hiiren vasemmalla painikkeella, jolloin lista lajittuu sen sarakkeen mukaan. Valitse sama sarakkeen otsikko uudelleen, jolloin lajittelu muuttuu nousevasta laskevaan ja päinvastoin. Valitse sarakkeen otsikko hiiren oikealla painikkeella, niin sarake häviää näkyvistä tai tee ylimääräisiä sarakkeita näkyväksi.

en: You can create a template from a task in order to reduce typing when repetitive patterns emerge.
fi: Voit luoda mallipohjan tehtävästä vähentääksesi kirjoitusvaivaa, kun toistettava malli tulee esille.

en: Ctrl-Tab switches between tabs in edit dialogs.
fi: Ctrl-Tab vaihtaa välilehtien välillä editointi-ikkunoissa.

en: Tip of the day
fi: Päivän vinkki

en: Next tip
fi: Seuraava vinkki

en: Show tips on startup
fi: Näytä vinkkejä käynnistettäessä

en: Browse for files to add as attachment to the selected item(s)
fi: Selaa tiedostoja ja lisää liitteenä valittuihin tietoihin

en: Add a note to the selected item(s)
fi: Lisää huomautus valittuihin tietoihin

en: Insert a new category
fi: Lisää uusi kategoria

en: Cut the selected item(s) to the clipboard
fi: Leikkaa valitut tiedot leikepöydälle

en: Copy the selected item(s) to the clipboard
fi: Kopioi valitut tiedot leikepöydälle

en: Paste item(s) from the clipboard
fi: Liittää tiedot leikepöydältä

en: Paste item(s) from the clipboard as subitem of the selected item
fi: Liitä tiedot leikepöydältä alitietona valittuun tietoon

en: Edit preferences
fi: Muokkaa asetuksia

en: Redo the last command that was undone
fi: Tee uudelleen viimeisin komento, joka oli tekemättä

en: Select all items in the current view
fi: Valitse kaikki tiedot nykyisessä näkymässä

en: Undo the last command
fi: Kumoa viimeisin komento

en: Add an effort period to the selected task(s)
fi: Lisää työmääräjakso valittuihin tehtäviin

en: Start tracking effort for the selected task(s)
fi: Aloita valittujen tehtävien seuranta

en: Stop tracking effort or resume tracking effort
fi: Lopeta työmäärän jäljitys tai jatka työmäärän jäljittämistä

en: Close the current file
fi: Sulje nykyinen tiedosto

en: Exit %s
fi: Poistu %s

en: Open a %s file
fi: Avaa tiedosto %s

en: Save the current file
fi: Tallenna nykyinen tiedosto

en: Load what has changed on disk
fi: Lataa mikä on muuttunut levyllä

en: Save the current file under a new name
fi: Tallenna nykyinen tiedosto uudella nimellä

en: Help about the program
fi: Ohjelman ohje

en: Mail the selected item(s), using your default mailer
fi: Lähetä valitut tiedot käyttäen oletussähköpostiohjelmaa

en: Insert a new note
fi: Lisää uusi huomautus

en: Open all attachments of the selected item(s)
fi: Avaa valittujen tietojen kaikki liitteet

en: Open all notes of the selected item(s)
fi: Avaa valittujen tietojen kaikki huomautukset

en: Print the current file
fi: Tulosta nykyinen tiedosto

en: Setup the characteristics of the printer page
fi: Aseta kirjoittimen sivun asetukset

en: Show all items (reset all filters)
fi: Näytä kaikki tiedot (nollaa kaikki suodattimet)

en: Show all items regardless of category
fi: Näytä kaikki tiedot riippumatta kategoriasta

en: Move keyboard focus from viewer to search control
fi: Siirrä näppäimistön fokus näkymästä etsintä kontrolliin

en: Decrease the priority of the selected task(s)
fi: Vähennä valittujen tehtävien tärkeyttä

en: Increase the priority of the selected task(s)
fi: Lisää valittujen tehtävien tärkeyttä

en: Make the selected task(s) the highest priority task(s)
fi: Aseta valittujen tehtävien tärkeys korkeimmaksi

en: Make the selected task(s) the lowest priority task(s)
fi: Aseta valittujen tehtävien tärkeys matalimmamksi

en: Insert a new task
fi: Lisää uusi tehtävä

en: Collapse all items with subitems
fi: Supista kaikki tiedot alitietoineen

en: Expand all items with subitems
fi: Laajenna kaikki tiedot alitietoineen

en: Activate the next open viewer
fi: Aktivoi seuraava avoin näkymä

en: Activate the previous open viewer
fi: Aktivoi edellinen avoin näkymä

en: An iPhone or iPod Touch tried to connect to Task Coach,
    but no password is set. Please set a password in the
    iPhone section of the configuration and try again.
fi: iPhone tai iPod Touch yritti yhteyttä Task Coach:iin,
    mutta salasanaa ei ole asetettu. Aseta salasana
    asetusten iPhone-osuudessa ja yritä uudelleen.

en: Protocol version: %d
fi: Protokollaversio: %d

en: Rejected protocol version %d
fi: Hylätty protokollaversio: %d

en: Hash OK.
fi: Hash-arvo OK.

en: Hash KO.
fi: Hash-arvo KO.

en: Device name: %s
fi: Laitenimi: %s

en: Sending file name: %s
fi: Lähetetään tiedostoa: %s

en: Full from desktop.
fi: Täynnä työpöydältä.

en: %d categories
fi: %d kategoria

en: Send category %s
fi: Lähetä kategoria %s

en: Response: %d
fi: Vastaus: %d

en: %d tasks
fi: %d tehtävää

en: Send task %s
fi: Lähetä tehtävä %s

en: %d efforts
fi: %d työmäärää

en: Send effort %s
fi: Lähetä työmäärä %s

en: Finished.
fi: Valmis.

en: %d new categories
fi: %d uutta kategoria

en: %d new tasks
fi: %d uutta tehtävää

en: %d new efforts
fi: %d uuttaa työmäärää

en: %d modified categories
fi: %d muutettua kategoriaa

en: %d modified tasks
fi: %d muokattua tehtävää

en: %d modified efforts
fi: %d muokattua työmäärää

en: %d deleted categories
fi: %d poistettua kategoriaa

en: %d deleted tasks
fi: %d poistettua tehtävää

en: %d deleted efforts
fi: %d poistettua työmäärää

en: New category (parent: %s)
fi: Uusi kategoria (pääkategoria: %s)

en: Delete category %s
fi: Poista kategoria %s

en: Modify category %s
fi: Muokkaa kategoriaa %s

en: New task %s
fi: Uusi tehtävä %s

en: Delete task %s
fi: Poista tehtävä %s

en: Modify task %s
fi: Muokkaa tehtävää %s

en: End of task synchronization.
fi: Synkronointi on päättynyt.

en: Could not find task %s for effort.
fi: Työmäärälle ei löytynyt tehtävää %s.

en: New effort %s
fi: Uusi työmäärä %s

en: Modify effort %s
fi: Muokkaa työmäärää %s

en: Sending GUID: %s
fi: Lähetetään GUID: %s

en: Reading mail info...
fi: Luetaan sähköpostin tietoja...

en: Reading mail information. Please wait.
fi: Luetaan sählöpostin tietoja. Ole hyvä ja odota.

en: Could not find Thunderbird data dir
fi: Thunderbird:n datahakemistoa ei löydy

en: Could not find Thunderbird profile.
fi: Thunderbird:n profiilia ei löydy

en: No default section in profiles.ini
fi: Ei oletuslohkoa profiles.ini-tiedostossa

en: Malformed Thunderbird internal ID:
    %s. Please file a bug report.
fi: Vääränlainen Thunderbird:n sisäinen ID:
    %s. Ole hyvä ja tee virheraportti.

en: Could not find directory for ID
    %s.
    Please file a bug report.
fi: Hakemistoa ei löytynyt ID:lle:
    %s.
    Ole hyvä ja tee vikaraportti.

en: Unrecognized URL scheme: "%s"
fi: Tunnistamaton URL-osoite: "%s"

en: Could not open an IMAP connection to %(server)s:%(port)s
    to retrieve Thunderbird email message:
    %(reason)s
fi: Ei voitu luoda IMAP yhteyttä %(server)s:%(port)s
     palvelimelle Thunderbirdin sähköpostiviestiä: %(reason)s

en: Please enter the domain for user %s
fi: Ole hyvä ja anna domain käyttäjälle %s

en: Could not select inbox "%s"
    (%s)
fi: Ei voitu valita tulevan postin kansiota "%s"
    (%s)

en: No such mail: %d
fi: Ei sellaista sähköpostia: %d

en: Actual start time
fi: Varsinainen aloitusaika

en: Planned start time
fi: Suunniteltu aloitusaika

en: Due time
fi: Päättymisaika

en: Completion time
fi: Valmistumisaika

en: Reminder time
fi: Muistutusaika

en: Creation time
fi: Luomisaika

en: Period end date
fi: Jakson päättymispäivä

en: Period end time
fi: Jakson päättymisaika

en: Period start date
fi: Jakson aloituspäivä

en: Period start time
fi: Jakson päättymisaika

en: No subject
fi: Ei otsikkoa

en: New task due today
fi: Uusi tänään päättyvä tehtävä

en: New task due tomorrow
fi: Uusi huomenna päättyvä tehtävä

en: %d days
fi: %d päivää

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: Every %(frequency)d days
fi: Joka %(frequency)d:s päivä

en: Every %(frequency)d weeks
fi: Joka %(frequency)d:s viikko

en: Every %(frequency)d months
fi: Joka %(frequency)d:s kuukausi

en: Every %(frequency)d years
fi: Joka %(frequency)d:s vuosi

en: Every other day
fi: Joka muu päivä

en: Every other week
fi: Joka muu viikko

en: Every other month
fi: Joka muu kuukausi

en: Every other year
fi: Joka muu vuosi

en: Yesterday
fi: Eilen

en: now
fi: nyt

en: The synchronization for source %s
fi: Synkronointi lähteelle %s

en: will be a refresh from server. All local items will
    be deleted. Do you wish to continue?
fi: päivitetään palvelimelta. Kaikki paikalliset tiedot
    poistetaan. Haluatko jatkaa?

en: will be a refresh from client. All remote items will
    be deleted. Do you wish to continue?
fi: päivitetään päätelaitteelta. Kaikki paikalliset tiedot
    poistetaan. Haluatko jatkaa?

en: Synchronization
fi: Synkronointi

en: Synchronizing. Please wait.
fi: Synkronoidaan. Ole hyvä ja odota.

en: %d items added.
    %d items updated.
    %d items deleted.
fi: %d tietoa lisätty.
    %d tietoa päivitetty.
    %d tietoa poistettu.

en: An error occurred in the synchronization.
    Error code: %d; message: %s
fi: Synkronoinnin aikana on tapahtunut virhe.
    Virhekoodi: %d; viesti: %s

en: You must first edit your SyncML Settings, in Edit/SyncML preferences.
fi: Sinun täytyy muokata ensin SyncML Asetuksia (ks. Muokkaa/SyncML asetukset).

en: Pane Switcher
fi: Panelin vaihtaja

en: Restore %s
fi: Palauta %s

en: Pane Preview
fi: Paneeliesikatselu

en: Cl&ose
fi: Sulje

en: Close All
fi: Sulje kaikki

en: &Next
fi: &Seuraava

en: &Previous
fi: &Edellinen

en: &Window
fi: &Ikkuna

en: Edit
fi: Muokkaa

en: %d weeks
fi: %d viikko

en: %d hours
fi: %d tuntia

en: Done
fi: Valmis

en: Kind of period displayed and its count
fi: Näytetyn jakson tyyppi ja sen lukumäärä

en: Month
fi: Kuukausi

en: Calendar orientation
fi: Kalenterin suunta

en: Horizontal
fi: Vaakasuuntainen

en: Vertical
fi: Pystysuuntainen

en: Which tasks to display
fi: Näytettävät tehtävät

en: Tasks with a planned start date and a due date
fi: Tehtävät suunnitellulla aloitus- ja lopetuspäivällä

en: Tasks with a planned start date
fi: Tehtävät suunnitellulla aloituspäivällä

en: Tasks with a due date
fi: Tehtävät päättymispäivällä

en: All tasks
fi: Kaikki tehtävät

en: All tasks, except unplanned tasks
fi: Kaikki tehtävät paitsi suunnittelemattomat

en: Draw a line showing the current time
fi: Piirrä jana näyttäen tämänhetkinen aika

en: Color used to highlight the current day
fi: Tämänhetkisen päivän korostamiseen käytettävä väri

en: All files (*.*)|*
fi: Kaikki tiedostot (*.*)|*

en: Headers
fi: Otsikot

en: Week number
fi: Viikkonumero

en: Calendar span
fi: Kalenterin aikajana

en: Week
fi: Viikko

en: Work week
fi: Työviikko

en: Password:
fi: Salasana:

en: Store in keychain
fi: Tallenna avainketjuun

en: There was a problem trying to find out your system's keychain.
    Please file a bug report (see the Help menu) and attach a screenshot of this message.
    Error was:
    
    %s
fi: Tapahtui virhe kun yritettiin löytää järjestelmäsi avainnippua. 
    Ole hyvä ja lähetä bugi-raportti (katso ohje) ja lisää ruutukaappaus tästä viestistä.
    Virhe:
    
    %s

en: Please enter your password.
fi: Ole hyvä ja anna salasanasi.

en: Please enter your password
fi: Ole hyvä ja anna salasanasi

en: &Match case
fi: Huomioi kirjainkoko

en: Match case when filtering
fi: Huomioi kirjainkoko, kun suodatetaan

en: &Include sub items
fi: Sisällytä alitiedot

en: Include sub items of matching items in the search results
fi: Sisällytä löydettyjen tietojen alitiedot etsintätuloksiin

en: &Search description too
fi: Etsi myös selitteestä

en: Search both subject and description
fi: Etsi sekä otsikko että selite

en: &Regular Expression
fi: Kaava

en: Consider search text as a regular expression
fi: Käsittele hakutekstiä kaavana

en: This is an invalid regular expression.
fi: Tämä on väärä hakuehto (regular expression).

en: Defaulting to substring search.
fi: Alimerkkijonojen haku oletuksena.

en: Recent searches
fi: Viimeaikaiset haut

en: Viewer not searchable
fi: Näkymässä ei voi tehdä hakua

en: Compatibility warning
fi: Yhteensopivuus varoitus

en: The SyncML feature is disabled, because the module
    could not be loaded. This may be because your platform
    is not supported, or under Windows, you may be missing
    some mandatory DLLs. Please see the SyncML section of
    the online help for details (under "Troubleshooting").
fi: SyncML ominaisuus on poissa päältä, koska moduulia ei
    voitu ladata. Tämä voi johtua siitä, että alustasi
    ei ole tuettu tai Windowsissa sinulta puuttuu tarvittavia
    DLL:iä. Katso on-line -ohjeen SyncML-osuus lisätietojen
    saamiseksi ("Vianmääritys").

en: Never show this dialog again
fi: Älä näytä tätä ikkunaa enää

en: Error opening URL
fi: Virhe avattaessa URL-osoitetta
